Mój syn bierze udział w badaniu klinicznym. Lek który już istnieje ale nie był stosowany w chorobie syna. To jest etap gdzie już 100 osób było poddanych tej terapii. Musieliśmy się zdecydować bo chemioterapia która od 6 lat była stosowana nie działała. W zeszłym roku syn miał dwa razy wznowę mimo operacji wycięcia guza i chemioterapii. Pomimo że koszt leczenia wynosi 5000 zł na miesiąc, bo to my kupujemy leki to jest nasza jedyna szansa. Mój osiemnastoletni syn dzięki tym lekom celowanym ma szanse na w miarę normalne życie. We wtorek badanie kontrolne pet i okaże się czy nie ma nawrotów, to już 10 msc od ostatniej operacji i 6 msc od rozpoczęcia terapii.
@mariakocioek81662 жыл бұрын
Mam nadzieję że wszystko okaże się w porządku i życzę Wam dużo siły❤️
@kraftvern2 жыл бұрын
Mocno trzymam kciuki. Życzę dużo zdrowia dla syna i przesyłam Wam dużo miłości.
@mgacekk2 жыл бұрын
Powodzenia dla syna! Trzymamy kciuki ❤❤❤
@skeeterph89052 жыл бұрын
Oby się udało 😘
@makaronszakaron142 жыл бұрын
Dużo zdrowia i powodzenia!
@blueseven94202 жыл бұрын
Wspaniały odcinek! Kilka rzeczy, o których wcześniej nie wiedziałem mi się teraz wyklarowało. Otóż około dekady temu brałem udział w badaniu klinicznym dotyczącym leczenia mojej choroby... rzadkiej genetycznej choroby wątroby - CESD, która polega na nieuleczalnym niedoborze enzymu wątrobowego, kwaśnej lipazy, która umożliwia trawienie cholesterolu. Leczenie odbywało się w CZD na grupie zaledwie 8 pacjentów na zlecenie amerykańskiego zespołu badawczego. Badanie było tak tajne, że skład leku nie został ujawniony nawet naszemu szpitalowi, nie wspominając już o podwójnej ślepej próbie. Wiedzieliśmy tylko, że dostajemy sztuczny enzym na wektorze z "jakiegoś" modyfikowanego białka jaja kurzego. Mimo tak małej grupy badanej, zostaliśmy podzieleni na tych, którzy przyjmują lek oraz tych, którzy przyjmują placebo. Teraz zakładam, że przyczyną takiego podziału było prowadzenie tego badania w kilku krajach jednocześnie, stąd grupa badanych byłaby znacząca statystycznie. Albo mogła zwyczajnie nie istnieć grupa historyczna, gdyż o samej tej chorobie ludzkość wie od stosunkowo niedawna (kilku lekarzy napisało na moim przypadku publikację naukową). Główną obserwacją w badaniu było monitorowanie poziomu cholesterolu we krwi pacjentów. U wszystkich jego poziom spadał! U niektórych skuteczniej, a u innych jak i u mnie słabiej, stąd moje przypuszczenia, że dostawałem placebo, co po pół roku się potwierdziło, gdy zakończono badania ślepej próby i ujawniono podgrupy pacjentów. Lek okazał się skuteczny! Niestety w momencie, gdy dostałem już prawdziwy preparat, okazało się, że mój organizm go odrzuca, a jak wcześniej wspomniałem, nie było możliwości ingerowania w skład leku. Najprawdopodobniej była to kwestia tego modyfikowanego białka. Musiałem więc zrezygnować z badania. Niewątpliwie moje uczulenie było cenną informacją dla amerykańskich naukowców, więc jeśli kiedyś preparat będzie dostępny na receptę, nie zawaham się go wypróbować. A czy będzie dostępny przy tak małej liczbie zdiagnozowanych? Okazuje się, że na CESD można chorować i nawet o tym nie wiedzieć, bo do wieku średniego choroba nie daje o sobie znać, a i wtedy wcale nie musi, więc polecam każdemu młodemu zrobić badania na cholesterol i próby wątrobowe. W moim przypadku to była kwestia... przypadku, że się dowiedziałem. Jeśli dotarłeś/łaś aż tutaj, to dziękuję serdecznie za uwagę i miłego dzionka życzę :)
@paulinamickiewicz10912 жыл бұрын
Kilka lat temu natknęłam się na Twój film o autyzmie, niedawno przypadkiem zobaczyłam go ponownie i dzięki temu obejrzałam resztę Twoich publikacji. Naprawdę, coś fenomenalnego. Oglądając każdy z nich, czuć pełen profesjonalizm,a przede wszystkim zaangażowanie i włożony wkład, co przekłada się na precyzyjność, merytoryczność i jakość tych filmów. Wow! Mam ogromną nadzieję,że zostaniesz na KZbin jak najdłużej ☺️
@marekziemski2764 Жыл бұрын
Ja od tego filmu zostałem jego fanem !!
@mukobohaterowie2 жыл бұрын
Jesteśmy organizacją, która zajmuje się opieką nad chorymi na rzadką chorobę jaką jest mukowiscydoza. Dziękujemy za ten materiał. To bardzo dobrze zagospodarowane 30 minut czasu.
@R.Rumian2 жыл бұрын
Nie wiedziałem, że mukowiscydoza jest żadką chorobą
@krzysztofmatuszek2 жыл бұрын
@@R.Rumian żadką to może nie, ale rzadką już owszem. Nie napisali "bardzo rzadką", więc to chyba trafne określenie.
@R.Rumian2 жыл бұрын
@@krzysztofmatuszek Już nigdy chyba nie nauczę się ortografii. Niestety przewlekłe choroby są straszne. Dotykają osób, które niczym sobie na nie na zasłużyli. Cieszę się, że inwestuje się tyle w leczenie w dłuższej perspektywie to się opłaci
@krzysztofmatuszek2 жыл бұрын
@@R.Rumian Życzę dużo wytrwałości! Na szczęście, doskonała ortografia w sporej wiekszosci przypadków nie jest niezbędna do skutecznej komunikacji. A co dopiero w mowie! Tam możesz błyszczeć bez obaw.
@alanjesion41032 жыл бұрын
Na epilepsje moglibyście cos zadzialac bądź naprowadzić jak coś jest
@Kika-Kica2 жыл бұрын
Odcinek potrzebny, dobrze jest uświadamiać ludzi i obalać mity. Dzięki Dawid
@comamysza2 жыл бұрын
Komentarz do tego, co powiedziałeś w 9:30 minucie odcinka - sama jestem tego przykładem. Na biologii (specjalizacja fizjologia eksperymentalna) badałam pewien związek i jego potencjał przeciwnowotworowy. Zajarana na maksa przez lata studiów bardzo chciałam iść na doktorat i działać w tym kierunku. Jedną z rzeczy, która mnie dołożyła cegłę do tego, żeby mnie skutecznie zniechęcić było, że jak nie ma efektu to się nie obronię... Reszty możecie się domyślić, dziś nie mam żadnego związku z uczelnią.
@turbokisiel2 жыл бұрын
Czekaj.. poddałaś się po jednej próbie czy pracujesz teraz w innym laboratorium po prostu? Bo opacznie można zrozumieć twoją wypowiedź.
@comamysza2 жыл бұрын
@@turbokisiel dzięki za komentarz, już rozwijam :) nie, nie poddałam się, ale moja praca na początku nie przeszła, musiałam zmieniać metodykę, żeby "wyszły wyniki" i przez to (i przez to, że moja promotorka poszła na urlop i elo) broniłam się w sesji poprawkowej. Od mojej promotorki dostałam ocenę 3 z pracy (od recenzentów 5 i obroniłam się również na 5). Wybiło mi to doktorat i pracę na uczelni z głowy, ale naukę nie. Ciągle czytam, rozwijam się, ale już całkiem hobbystycznie. Świadomość, że brak wyniku to też wynik naprawdę pomogłaby środowisku naukowemu. Bo jak takie prace nie są publikowane to na pewno ktoś zobaczy "o, nie ma na ten temat pracy, zajmę się tym" i przechodzi przez to samo, czyli brak wyniku. A mógłby przeczytać - okej, ten związek jest nieobiecujący, spróbujmy inną pochodną a dzięki temu mam jakiś punkt wyjścia i odniesienie porównawcze.
@turbokisiel2 жыл бұрын
@@comamysza O to to. Teraz jest jasne i rzeczowo. Dzięki.
@krzysztofmatuszek2 жыл бұрын
@@comamysza Tak, to jest chyba największy problem nauki w ogóle. Potrzebujemy "Journal of Failed Research". Pogoń za sukcesem w czymś, co ze swojej natury jest eksploracją tego, co jeszcze nieznane, jest naprawdę toksyczna.
@fantom1108 Жыл бұрын
@@comamyszawyglada jakby twoja promotorka była zacofanym problemem. Brak wyniku to też wynik, zawsze mnie tak uczono. Masa ludzi mogłaby chcieć isc tym samym tropem co ty jednak to ty już przetarłaś szlak i udowodniłaś, że na końcu nic nie ma. To rozwija naukę pod tym względem, że następna osoba pracująca z tym związkiem może obierze inną drogę badań lub będzie się starać uzyskać jakieś pochodne tego związku które już mogą mieć reale działania terapeutyczne.
@hexzerorouge63612 жыл бұрын
Więc mówisz, że 12 osób to za mała grupa i że dzisiaj byłby wyśmiany? Koleś od autyzmu: potrzymaj mi piwo
@artkal95042 жыл бұрын
To było zdaje się kilkadziesiąt lat temu
@hexzerorouge63612 жыл бұрын
@@artkal9504 w 1998 roku
@artkal95042 жыл бұрын
@@hexzerorouge6361 czyli ponad 20
@artkal95042 жыл бұрын
@@hexzerorouge6361 i jego wnioski są już od dawna obalone
@hexzerorouge63612 жыл бұрын
@@artkal9504 to był żart. Nie podejrzewam że 24 lata temu były mniej restrykcyjne kryteria jeśli chodzi o badania. Swoje szkody ten artykuł wyrządził i ciągle wyrządza
@tomku87722 жыл бұрын
Ale skąd właściwie biorą się leki? To znaczy w sensie dosłownym, kto produkuje leki do takich niekomercyjnych badań klinicznych, oraz co się dzieje z takim lekiem, jeśli przejdzie testy i będzie skuteczny? Jego produkcja jest zlecana firmie farmaceutycznej, czy moze są jakieś osobne jednostki zajmujace się produkowaniem takich leków? W przypadku testów pewnie wystarczy dobrze wyposażone labolatorium, ale co gdy lek wchodzi na rynek? Oczywiście chodzi mi o lek całkiem nowy, a nie jedynie nowe zastosowanie lub sposób podawania leku już istniejącego. Ciekawi mnie też jakie leki dzięki takim niekomercyjnym badaniom zostały wprowadzone na rynek, lub odkryto dla nich inne zastosowania czy np wspomniany lepszy sposób dozowania? Dzięki za ciekawy jak zwykle odcinek, i pozdrawiam :)
@katg-ka6452 жыл бұрын
Dzięki za ten film , poruszyłeś MEGA ważny temat, jak zwykle w profesjonalny sposób. Szczerze mówiąc niesamowicie marzę o bazie podobnej do PubMedu , gdzie byłyby publikowane wyniki typu "brak korzyści ze zmiany dotychczasowej terapii", niesamowicie ułatwiłoby to codzienność kliniczną!
@hubijohn74512 жыл бұрын
Mega materiał. Film lepiej tłumaczy wszystko niż jakikolwiek wykład na uniwersytecie
@magdakawaek44872 жыл бұрын
Pracuję w Ośrodku Badań Klinicznych. Bardzo dziękuję za ten odcinek!
@joannadabrowska67552 жыл бұрын
Bożebożeboże, toż to SŁOWO NA SOBOTĘ
@katarzynachudzicka31272 жыл бұрын
O boże boże Bożenko😀
@MinisterstwoPretensji2 жыл бұрын
Świetny materiał! W momencie kiedy pojedyncze badanie kliniczne kosztuje miliony Euro takie inicjatywy są bardzo potrzebne. Podkreśliłabym bardziej, że w momencie gdy dana choroba zagraża życiu pacjenta nie stosujemy placebo tylko najskuteczniejszą możliwą terapię lub "złoty standard", o ile nie wyczerpaliśmy wcześniej wszystkich tych możliwości. Jako ciekawostkę mogę dodać, że istnieje potrójna ślepa próba, tzn. statystyk analizuje zakodowane dane, które rozkodowuje się dopiero na końcu przy ich interpretacji.
@annanowak8529 Жыл бұрын
Bardzo wartościowy kanał na tym zaśmieconym YT. Myślę, że każdy kto zajmuje się prawdziwa nauką ma w dzisiejszym świecie fejków i teorii spiskowych, ważna,, misje,, aby uświadamiać ludzi i obalać mity.
@hannacieslak41072 жыл бұрын
bardzo ciekawy temat, zwłaszcza dla mnie - osoby która pracuje jako naukowiec w badaniach przedklinicznych. jestem na samym początku drabiny, gdzie badam na hodowlach komórkowych ekspresję rożnych konstruktów kodujących antytrypsynę, enzym którego niedobór lub nieprawidłowe funkcjonowanie powoduje w sporej części społeczeństwa europejskiego ciężką chorobę płuc
@jobda12112 жыл бұрын
Po tytule spodziewałem się filmu o dawstwie krwi/szpiku, niemniej odcinek świetny:)
@zilog13172 жыл бұрын
Też się spodziewałem takiego dosłownego "zostawania lekiem" przez człowieka :D Ale i tak się nie zawiodłem
@Neutrino332 жыл бұрын
Miałem to samo!
@dlugokecki2 жыл бұрын
Dobre światło. Mała porada: czerwony kick przesuń do tyłu, aby odkładał się jedynie w tylnej, zacienionej części głowy i ciała (i nie wchodził już na nos, i poliki jako fill light). Wprowadź także małą lampkę w tło albo wymień globus na świecący, będzie przestrzenniej i hitowo. Elo i pozdro!
@joanna849112 жыл бұрын
Dawid - a co z badaniami na zwierzętach? Opowiesz jak to wygląda w rzeczywistości? Np. przy badaniach substancji psychoaktywnych na szczurach ( test pływania etc)
@joanna849112 жыл бұрын
@@lia3133 Dawid robił już bardziej drastyczne filmy, pozatym nie chodzi o epatowanie okrucieństwem a o przekazanie wiedzy, jak to naprawde wygląda
@danielmoglitz2 жыл бұрын
@@lia3133 To lepiej udawać, że tematu nie ma, bo to drastyczne?
@G0thic2 жыл бұрын
@@danielmoglitz jak bardzo to kogoś ciekawi, to z pewnością znajdzie temat na necie.
@G0thic2 жыл бұрын
@@danielmoglitz jak bardzo to kogoś ciekawi, to z pewnością znajdzie temat na necie.
@imellie89292 жыл бұрын
@@danielmoglitz Smutne jest raczej to, że niektórzy nie czują żadnego współczucia dla innych istot żywych... Fajnie gdyby naukowcy szukali alternatywy dla badań na zwierzętach. One też czują ból, to żywe istoty :(
@maciejszewczyk50052 жыл бұрын
Super! Komentarz dla zasięgu
@wiktorr21122 жыл бұрын
Można było by Krystyny Prońko spytać, jak zostać "lekiem na całe zło" Świetny materiał, jak zawsze
@slepagienia2482 жыл бұрын
Miałam to samo skojarzenie z panią Prońko 😃😉
@maciej4502 жыл бұрын
Bardzo przydatny i wartościowy materiał warty rozpowszechnienia.
@dawidbujewski85222 жыл бұрын
A chciałbyś opowiedzieć o tym jak wyglądają wcześniejsze etapy wymyślania leku? Jak powstaję w ogóle pomysł na cząsteczkę, która ma leczyć.
@roskoszny38132 жыл бұрын
super odcinek, dzięki za nową garść wiedzy podanej w najlepszy sposób
@koprolity2 жыл бұрын
A już się bałem, że przez całe życie będę tylko trucizną!
@monya.peretz.8922 жыл бұрын
Nawozem! 😁
@jasparta9932 жыл бұрын
@@monya.peretz.892 no niestety, tytuł został zmieniony
@stasiekc.14912 жыл бұрын
@@jasparta993 na miniaturce jest nadal
@stasiekc.14912 жыл бұрын
Lek od trucizny odróżnia tylko dawka
@comamysza2 жыл бұрын
Dziękuję za ten filmik. :)
@cozagosc81152 жыл бұрын
świetny film pozdrawam
@rethymnoman_news2 жыл бұрын
Lubię ten naukowy bełkot!💪Uzdrawia moją niewiedzę i ciekawość.👍⬆️ Pozdrawiam z Krety!✌️🇬🇷😎
@katarzynaj745311 ай бұрын
Dzięki Dawidzie, już nie mogę odpowiadać, że "z kątkowni" ;) Ciekawy film
@PEPE-tv2lx2 жыл бұрын
Mój ulubiony kanał na yt
@tomaszkoczko86062 жыл бұрын
Dobrze że Polska ma obecnie fundusze żeby takie tematy nagłaśniać. Dobry kawałek roboty :) Pozdro :P
@blueseven94202 жыл бұрын
Polska nie, tylko fundusze z UE. Na przykład szpitale, które też takie badania przeprowadzają są zadłużone na grube miliony.
@tomaszkoczko86062 жыл бұрын
@@blueseven9420 Fundusze UE? A kto Polsce daje jakieś fundusze? Polska jest już płatnikiem netto. Nie wiedziałeś o tym? No to juz wiesz ..
@szymonskinder90982 жыл бұрын
Świetny materiał jak zawsze.
@majlinaqq2 жыл бұрын
Super materiał! Czekam na kolejne :)
@zuzannarak33188 ай бұрын
Przychodzę z odcinka Przegadanej Godziny „Czy nauka może cos udowodnić”, zainteresował mnie temat badań klinicznych, bo właśnie biore udział w tworzeniu protokołu na konkurs niekomercyjnych badań klinicznych ABM a tu odcinek sponsorowany przez nich 😅 Super robota!!!!!
@janmaliszewski41082 жыл бұрын
Dziękuję i pozdrawiam! :)
@jonaszkubik65502 жыл бұрын
bardzo ciekawy materiał, dużo przydatnych informacji
@ManiekFPV2 жыл бұрын
Ostatnio dostałem właśnie propozycję takiego leczenia poprzez podwójne zaślepienie i randomizacje. Ze względu na możliwe znane jak i nieznane powikłania, dodatkowe ubezpieczenia oraz podpisy dwóch świadków, że dobrowolnie zgodziłem się na badanie - zrezygnowałem. Jeżeli byłaby to dla mnie ostatnia nadzieja, jak dla pacjentów onkologicznych, to pewnie bym się zgodził. Ale w tym wypadku stwierdziłem, że jeżeli jest lek który pomógł mi już w dzieciństwie, to nie ma sensu brać udziału w tych badaniach, a wykorzystać ten, który wiem że działa na mnie i jest sprawdzony. Chciałbym Ci podziękować za ten film, ponieważ trochę bardziej przybliżył mi on ten temat, w czasie kiedy akurat jest mi bliski.
@weronika41862 жыл бұрын
Są to procedury wymagane na całym świecie zgodnie ze standardami GCP plus przepisy wewnętrzne prawa farmaceutycznego odnośnie organizacji badań klinicznych. Każde badanie musi być ubezpieczone bez tego nie można pacjentów do badań włączać. Ta szczegółowa dokumentacja jest niezbędna chociażby po to, że gdy pojawi się jakakolwiek kontrola/audyt czy to wewnętrzny czy zewnętrzny ze strony instalacji nadzorujących to weryfikujący musi mieć czarno na białym, że to jest wola pacjenta i poinformowano o każdej nawet banalnej procedurze. Nawet po podpisaniu świadomej zgody pacjent może się wycofać na etapie badań diagnostycznych przed randomizacją ale również już później przyjmując badany lek. Wywiad lekarski też ma na celu ocenę czy np. pacjent nie ma chorób wpływających na świadomość podejmowanej decyzji, lekarz prowadzący też może zadecydować o wstrzymaniu leku. Zawsze trzeba oszacować wszelkie za i przeciw i inwazyjność metody oraz to czy serio są inne opcje bardziej odpowiednie.
@sylwiabrandt896111 ай бұрын
Dzięki, teraz już mniej więcej rozumiem skąd tyle leków na niektóre schorzenia i dlaczego niektóre nie działają np. stabilizatory nastroju ❤
@alebazi20115 ай бұрын
Hmm, nasuwają się takie pytania: 1. ile trwają takie niekomercyjne BK w porównaniu z BK komercyjnymi Rok? Dwa? Trzy? Pięć? 2. przez jaki okres są takie BK finansowane przez ABM? 3. co wtedy gdy (nie)komercyjne BK się kończy bo kończą się fundusze z ABM? Innymi słowy co oferuje się ich uczestnikom po zakończeniu (nie)planowym BK? 4. czy niekomercyjne BK może być nagle przerwane przez podmiot przerprowadzający albo finansujący bo np. któryś z ww. podmiotów stwierdza, że mu się to przestaje opłacać? 5. Czy w przypadku niekomercyjnych BK jest obowiązek publikacji jego wyników? Warto byłoby poznać wg mnie odpowiedzi na te pytania - np. w ramach niesponsorowanej kontynuacji tego ciekawego filmu...
@KarbidoweDzialoPlanetarne2 жыл бұрын
Kurde, to intro jest tak cudowne
@shir0w2 жыл бұрын
Ale fajnie - klasyczny odcinek 😁
@maciejkamil2 жыл бұрын
Bardzo dobrze, że zrobiłeś film o badaniach klinicznych. Często są one demonizowane niestety.
@Zapiexan2 жыл бұрын
super film czekam na wiecej
@JorgenKaktus2 жыл бұрын
Pozdrawiam z pochmurnego Lublina, dziękuję za odcinek świetna robota ;)
@wacekjalczak21342 жыл бұрын
Dobry materiał.
@kacperpaluchowski79102 жыл бұрын
7:30 hmm no ale to nie jest tak, że lek o słabszej wyleczalności, ale większym komforcie podawania może zostać wprowadzony, bo znajdzie użytek np w łagodniejszych postaciach danej choroby?
@klaudiabukowska85262 жыл бұрын
Wystawiłeś ten odcinek akurat przed moimi pierwszymi zajęciami z farmokologi za co ci dziękuję ❤️
@NXTe-tron2 жыл бұрын
Logo sponsorującej formy jest bardzo podobne do logo Umbrelli z Resident Evil
@chmuragan2 жыл бұрын
Super wyjaśniłeś, dlaczego nadal nie mamy leku na reumatoidalne zapalenie stawów. A może i mamy gdzieś schowany w sejfie i chroniony lepiej, niż prezydent.
@joannaewachalecka66642 жыл бұрын
Mi kilka lat temu lekarz zaproponował lek, który był lekiem eksperymentalnym, ale można było go kupić (na receptę) w aptekach. Znajomi zarzucali mi wtedy, że "dobrowolnie zostałam królikiem doświadczalnym i to za darmo". Na szczęście, lek działał tak, jak powinien, a lek eksperyment przeszedł :D
@kamsolt002 жыл бұрын
Zawsze kochałem oglądać naukowy bełkot. Oglądanie zepsuły mi jednak studia, wszystko co tu wspominane już wiem i mi smutno xd
@tcechowski2 жыл бұрын
Super. !
@macieggg97642 жыл бұрын
Dawid, z całym szacunkiem, bo film oczywiście super, ale fragment o tym, że "wielu chorych w Polsce wcale nie musi szukać szans na uzyskanie nowoczesnego leczenia za pośrednictwem kosztownych wyjazdów" (5:45) zaciera różnicę pomiędzy terapią a badaniem medycznym, co w konsekwencji może prowadzić u potencjalnych pacjentów do szkodliwego zjawiska jakim jest złudzenie terapeutyczne
@sprytnychomik2 жыл бұрын
Fajnie by było, jakbyś zrobił recenzję słynnej pracy dr Bodnara, w której rzekomo udowodnił skuteczność działania amantadyny w leczeniu... tego, którego imienia nie wymawiamy. Praca ta powinna być podręcznikowym przykładem na to, jak nie należy przeprowadzać (poważnych) badań.
@misai62092 жыл бұрын
Spoko info ! Warto wiedzieć jak to działa od zaplecza :) 👍🏻
@Machefi2 жыл бұрын
Czy osoby prywatne mogą wesprzeć finansowo działanie agencji?
@martagauszka88062 жыл бұрын
To rządowa agencja.
@arturwojewoda76432 жыл бұрын
Największym hitem byłoby dodanie kolejnego odcinka pt. Skąd się biorą LEKI homeopatyczne :))
@zakrzewostart2 жыл бұрын
Było już na tym kanale o "lekach" homeopatycznych. Ja bym wolał jednak coś o lekach roślinnych, które na prawdę działają.
@Smada40000 Жыл бұрын
@@zakrzewostart mogę poprosić link? Nie mogę znaleźć :(
@Pawe-ks2kjАй бұрын
Brałem udział w badaniu klinicznym leku, który już był stosowany w tej chorobie ale w innej częstotliwość i dawce. Dzięki niemu zyskałem rok z minimalnymi objawami, a nie jak w przypadku chemioterapii, kiedy ona naprawdę utrudniała funkcjonowanie
@mikolajpodbielski2 жыл бұрын
Dawidzie, czy planujesz film o Nagrodzie Nobla z chemii?
@ahaco87342 жыл бұрын
Można, jak najbardziej
@LordBlick2 жыл бұрын
Wiem, że trochę nie na temat, ale dużym problemem współczesnych nauk medycznych jest istnienie instytucji uległych politycznym wpływom, takim jak WHO. Centralizacja decyzyjności o ogromie ludzi zwykle mocno narażona jest na potężną korupcję o mafijnym rysie(armie prywatnych najemników, korporacje medialne uległe wynagrodzeniom itd.). Polityczne oficjalna wersja narracji najczęściej tym bardziej odbiega od rzeczywistości, im wyższe są potencjalne zyski.
@marcinwrotka2472 жыл бұрын
Niestety, who powinno byc apolityczne
@wariatchyba2 жыл бұрын
Czy jest możliwość zrobienia filmu na temat, jakie leki zostały odkryte przez przypadek podczas badań klinicznych? Chodzi mi o stwierdzenie faktu, że leki leczą zupełnie inną chorobę niż badana.
@kasia17892 жыл бұрын
LSD i viagra :)
@artkal95042 жыл бұрын
Może nie lek, ale Cola jako napój. Też ciekawy pomysł, może jest tego dużo więcej
@luki95wrc2 жыл бұрын
Czyli im nowszy lek na rynku tym większa szansa że jest najlepszy na dane schorzenie? Bo gdyby był podobny albo trochę gorszy to by go nie dopuścili na rynek?
@babilon60972 жыл бұрын
Jak to jest z tą fazą 1. i badaniem na zdrowych ochotnikach w wypadku drastycznych terapii jak chemioterapia?
@hildegardasmietana40782 жыл бұрын
Nie robi się wówczas badań na zdrowych ochotnikach, a na osobach chorych na daną jednostkę, dla których nie ma już dostępnych opcji terapeutycznych
@mollylevy16082 жыл бұрын
Lek na całe zło 💕
@prasentis2 жыл бұрын
Pełen uznania komentarz dla zasięgów.
@Jedittee2 жыл бұрын
No dzień dobry uguem
@SnyperKonoha2 жыл бұрын
a tak z innej beczki... Jest gdzieś wersja extendet tego jingla ze wstępniaka do każdego odcinka?
@zakrzewostart2 жыл бұрын
Zabrakło najciekawszego, co decyduje że dana substancja staje się lekiem. Jak tworzy się związki chemiczne leków itp.
@aldonaz42462 жыл бұрын
wiele lat temu po długotrwałych dolegliwościach układu moczowego jako pełnoletnia dostałam lek z badania klinicznego. nie wiem czy to był lek czy placebo. leczenie to było szczepionkoterapia 3mc, brać lek 1h przed śniadaniem, skutek uboczny to ból żołądka ok godz9 codziennie a lek brałam ok godz6. potem miałam serię badań krwi i moczu, na jakiś czas miałam spokój z układem moczowym
@Daniel_Skoniecki2 жыл бұрын
Jeszcze nie oglądałem, ale strzelam, że z apteki
@szymonkozowski Жыл бұрын
Warto poczytać sobie o słynnym (za sprawą rękoczynu ratującego życie przy zadławieniu) doktorze Heimlichu i jego badaniach nad leczeniem HIV poprzez indukowaną infekcję malarią. Odcinek bardzo ciekawy, dziękuję!
@DAMNSHORTIE2 жыл бұрын
Uwielbiam naukę.
@Krzysztof-Wasik2 жыл бұрын
Panie Dawidzie... Material ciekawy i bardzo potrzebny, szkoda tylko ze smienik sie robi i zrobi wiekszy w sekcji komentarzy i lepiej jakby Pan lub ktokolwiek inny prostoal te informacje, bo ludzie moga sie zmieszac i brac niektore glupoty za pewnik.
@lenadolly84952 жыл бұрын
Dawid i witaminy -> never ending saga
@plelektryk2 жыл бұрын
Królewskie frykasy musiały być wyjątkowo niezdrowe. Niektóre przysmaki ze starożytności potrafią wprawić w osłupienie.
@naven_yer2 жыл бұрын
ciekawe, ciekawe, a ja w kinie widziałem u Pana Vegi, że działa to inaczej ;)
@ForestValleyGame2 жыл бұрын
Ja tam im nie ufam, mają logo podobne do templariuszy :D A na serio obejrzałbym film mówiący o tym w jaki sposób wybiera się cząsteczki jako potencjalny lek.
@gonzogorf70192 жыл бұрын
Problem z tym filmem jest taki ,że nie powinno go tu być! Powinien się pojawic na kanale TV Trwam, tam trzeba ludzi uświadamiać...
@witoldwitoszekrecords32532 жыл бұрын
Starszemu pokoleniu, które jest w dużej mierze odbiorcami TV Trwam, daleko do oszołomstwa młodych, wychowanych na internecie, paranauce i spiskach, dzieciakach wpatrzonych w Korwina i Brauna.
@szymonpiatek93772 жыл бұрын
1st,lecimy z filmem
@zyrafek15 күн бұрын
Podczas corony, to ludzie byli testerami, a nie myszy xD
@sinity8068 Жыл бұрын
Hehe, co do tego odniesienia do Biblii, to przypomniało mi to o innym... 1 Księga Królewska, 18. Przetłumaczony opis: > Najstarszą znaną mi relacją o eksperymencie naukowym jest, jak na ironię, historia Eliasza i kapłanów Baala. > Lud Izraela waha się między Jahwe a Baalem, więc Eliasz ogłasza, że przeprowadzi eksperyment, aby to rozstrzygnąć - w tamtych czasach był to całkiem nowatorski pomysł! Kapłani Baala umieszczą swego byka na ołtarzu, a Eliasz umieści na ołtarzu byka Jahwe, lecz żadnemu z nich nie będzie wolno wzniecić ognia; którykolwiek Bóg będzie prawdziwy, sprowadzi ogień na swą ofiarę. Kapłani Baala służą Eliaszowi jako grupa kontrolna - to samo drewniane paliwo, ten sam byk i podobni kapłani dokonujący inwokacji, tylko że do fałszywego boga. Następnie Eliasz polewa wodą swój ołtarz - burząc eksperymentalną symetrię, ale to w końcu było we wczesnych czasach - aby zaznaczyć celowe przyjęcie na siebie ciężaru dowodu, analogicznie jak dziś potrzebujemy poziomu istotności 0,05. Ogień spada na ołtarz Eliasza, co jest obserwacją doświadczalną. Obserwujący to lud Izraela krzyczy: "Pan jest Bogiem!" - peer review. > A potem lud zaciąga 450 kapłanów Baala do rzeki Kishon i podrzyna im gardła. Jest to surowe, ale konieczne. Należy stanowczo odrzucić sfałszowaną hipotezę i zrobić to szybko, zanim będzie ona mogła wygenerować wymówki, aby się chronić. Jeśli kapłanom Baala pozwoli się przetrwać, zaczną bełkotać o tym, że religia jest odrębnym magisterium, którego nie można ani udowodnić, ani obalić. Hehe.
@turbokisiel2 жыл бұрын
Przepraszam bardzo ale muszę o tym napisać. Jak oglądam twoje filmy od lat i cenię za naukowe podejście tak w tym materiale dwukrotne użycie sformułowania "kiedy lek staje się lekiem." jest (prawdopodobnie) niezamierzonym uproszeniem ale także i wprowadzeniem w błąd. Tutaj posłużę się nienaukowym podejściem, bo nie mam żadnych danych na ten temat ale niestety zdecydowana większość Polaków nie wie czym się różni produkt leczniczy (potocznie lek) od Wyrobu medycznego, Dietetycznego środka spożywczego specjalnego przeznaczenia medycznego i Suplementu diety. Wielu Polaków "leczy się" suplementami - spotkałem się w niejednej aptece na polecaniu suplementów przez farmaceutów zamiast leków. Dobrą robotę dla chętnych czerpania wiedzy zrobił tutaj "Pan Tabletka". O wiele lepiej brzmi "kiedy specyfik staje się lekiem", gdyż jak wiem lek od trucizny różni się tylko dawką, częstotliwościową podania/sposobem podania. Pozdrawiam i czekam na kolejne filmy :)
@opvcky Жыл бұрын
Nie da się tego słuchać, kobiety ciagle mówią „eeem, yyyyy, aaaaa, mmmmm” i inne przeciąganie słów. MASAKRA
@jacekkowalski199 Жыл бұрын
Nic lepszego nie mamy, ale badań po n latach jaki jest wpływ danego środka na inne funkcje organizmu nie jest badany. Zmiennych byłoby za dużo.
@MrSzarawar2 жыл бұрын
No normalnie, z kantoru, idziesz i wymieniasz
@IlIllIIlllIIIIIIlllIll Жыл бұрын
10:25 big babka
@L_a_p_s_k_y2 жыл бұрын
❤
@uniwersal90302 жыл бұрын
z roślin, grzybów, pleśni, bakterii
@kamilpilawka66572 жыл бұрын
mam pytanie skoro randomizacja oznacza losowość to po co używa się angielskiego słowa nie lepiej używać polskiego czy tylko po to używacie angielskiego słowa bo fajniej brzmi i jest na to moim zdaniem bezsensowna moda by w polskim języku używać angielskich określeń ?
@nihilistycznyateista2 жыл бұрын
Czy ja wiem, czy jedna tabletka na tydzień to lepiej.. trudniej wyrobić sobie rutynę stosowania i nawyk nie wejdzie w krew i taki ja to bym zapominał o tych tygodniówkach, a codziennie spoko. Kilka razy dziennie to już w ogóle idealnie. W tydzień się naucze rutyny brania. A raz w tygodniu to i w pół roku nie.
@kaksspl2 жыл бұрын
Ja bym powiedział, że codzienne branie leków jest wkurwiające i od lat nie potrafię sobie tej rutyny wyrobić. A kilkq razy dziennie to wręcz rozbija pozostałe rutyny dnia. Gdyby były leki które bym mógł brać raz na tydzień i mieć spokój to bym do tego dopłacił.
@Krzysztex2 жыл бұрын
@@kaksspl są takie leki - np. semaglutyd się bierze raz na tydzień. Popieram, jest to sto razy wygodniejsze
@Pawe-ks2kjАй бұрын
Przy nowotworach to duża różnica czy bierzesz lek codziennie, co tydzień lub co 6. Pierwsze linie leczenia, jak chemia bardzo obrzydzają szpital 😓Brałem udział w badaniu, w którym badali jak działa podawanie zarejestrowanego leku rzadziej ale w większej dawce. Dla mnie to było mega, że miałem spokój na 6 tygodni, a nie tylko 2
@nihilistycznyateistaАй бұрын
@@Pawe-ks2kj zauważ, że ja mówiłem o tabletkach. Czym innym jest chemia dożylnie. Też cieszyłem się, gdy miałem kroplówkę co 4 tyg, zamiast zastrzyku co tydzień, gdy sam brałem, ale lecząc cukrzycę wolałem codziennie tabletkę, niż zapisywać w kalendarzu kiedy następna za 6 dni.
@Pawe-ks2kjАй бұрын
@@nihilistycznyateista ale są też leki w tabletkach (cytostatyczne też), które niosą szereg niemiłych dolegliwości a brać trzeba, więc w takich przypadkach też lepiej rzadziej. Poza tym ja nigdy nie lubiłem tego momentu w dniu, kiedy musialem wziąć 10 tabletek 😅 tu na wątrobę, tam jeden antybiotyk i drugi i po każdym coś boli.
@KoszmarnyPaweTheNightmare2 жыл бұрын
z big farmmyyy
@brzydka_i_bestia2 жыл бұрын
Siema, mam pytanie, gdzie można kupić przepis na człowieka gdy mieszka się w UK? Nie mam możliwości zamawiać z PL w jakikolwiek sposób, nie mam ani adresu ani konta bankowego w PL
@papapaniop2 жыл бұрын
Uzywaj posrednikow przesylkowych
@brzydka_i_bestia2 жыл бұрын
@@papapaniop Przepraszam, nie wyjaśniłem, chodziło mi o e-booka. Można tam podać zmyślony adres i zapłacić kartą?
@papapaniop2 жыл бұрын
@@brzydka_i_bestia a z e-bookiem to inaczej no liczy się twój mail a resztę jest drugo rzędna
@brzydka_i_bestia2 жыл бұрын
@@papapaniop Spoko dzięki za info
@ahaco87342 жыл бұрын
Borys myśli że chrzan to potrawa rybna
@themar1947 Жыл бұрын
Dlaczego niektóre leki potrafią kosztować ponad 100tys za dawkę?
@piker-pl6 ай бұрын
To bardzo proste: wynika to z kosztu opracowania danego leku i podzieleniu go na ilość dawek jaką jesteś w stanie sprzedać nim minie okres ochronny (okres od rejestracji, w czasie którego leku nie mogą produkować inne firmy jako tańsze zamienniki), dodaniu marży plus jakichś kosztów firmy (nieudanych badań, których koszty też trzeba pokryć itd) i masz. Jak przez 10 lat płacisz kilkuset badaczom gigantyczne kwoty, wyposażasz niesamowicie rozbudowane laboratoria, pokrywasz wszystkie koszty badań na grupie ochotników to łączny koszt może przekroczyć kilka miliardów dolarów, a nawet nie wyprodukowałeś jeszcze choćby jednej dawki leku. Jak na dane schorzenie cierpi na świecie sto tysięcy osób to logiczne, że nie możesz sprzedać tego za dolara, dziesięć ani nawet sto - bo nie zwrócą się koszty, a trzeba jeszcze coś zarobić...
@elzbietakozlowska66872 жыл бұрын
A korona ?
@HidekiShinichi2 жыл бұрын
3:00 I podobna podatnosc na szkorbut. To byla choroba marynarzy przedewszystkim wiec tutaj ma sens branie tej grupy do badan.
@lightniong662 жыл бұрын
Pewnie nie pierwszy
@jezusmaria70452 жыл бұрын
Brak słów i szkoda gadać...
@majimchere2 жыл бұрын
Twój kanał jest chyba najbardziej niedoceniany na całym polskim youtube.