Uzależnienie - objawy, diagnoza, leczenie - Anna Sternik, Joanna Flis

  Рет қаралды 59,857

Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS

Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS

3 жыл бұрын

Uzależnienia to nie tylko nałogi związane z alkoholem, narkotykami, tytoniem i hazardem - uzależniamy się również od jedzenia, social mediów, gier komputerowych, adrenaliny, opalania, seksu czy pornografii.
Jak rozpoznać, że jesteśmy uzależnieni lub że ten problem dotyczy naszych bliskich? Czym się charakteryzują uzależnienia? Jak wygląda ich diagnoza i kto może jej dokonać? Dlaczego ludzie się uzależniają i co powoduje, że sięgają np. po używki? Jak wygląda leczenie uzależnień w Polsce? W jaki sposób zmotywować uzależnioną osobę do leczenia? Czy przynosi ono długotrwałe efekty? Jaki odsetek osób wygrywa walkę z nałogiem?
Na te pytania odpowiada Anna Sternik - specjalistka psychoterapii uzależnienia i współuzależnienia, wykładowczyni na Uniwersytecie SWPS, z którą rozmawiała psycholożka Joanna Flis.
Anna Sternik - psycholog, specjalistka psychoterapii uzależnienia i współuzależnienia (certyfikat nr 1225 Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych), psycholog transportu. W latach 2004-2011 pracownik Poradni Rodzinnej SPZOZ Centrum Odwykowe w Warszawie. W latach 2011-2018 kierownik Przychodni Leczenia Uzależnienia i Współuzależnienia SPZOZ Centrum Odwykowe w Warszawie. Od 2006 r. współpracownik dydaktyczny Uniwersytetu SWPS, wyróżniona nagrodą za uzyskanie wysokiej oceny prowadzonych zajęć, przyznaną przez prodziekana Wydziału Psychologii Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Współpracownik Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie w zakresie wprowadzania programów ograniczania picia, tworzenia nowych narzędzi diagnostycznych dotyczących patologicznego hazardu oraz charakterystyki systemu pomocy osobom uzależnionym od substancji psychoaktywnych. Od 2018 r. związana z Centrum Terapii Dialog w Warszawie. Pracuje pod stałą superwizją kliniczną. Jest trakcie szkolenia w IAG Rasztów.
Joanna Flis - psycholog kliniczny i zdrowia, certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień, absolwentka SWPS. Przez 8 lat pracowała w Wojewódzkim Ośrodku Psychoterapii Uzależnień i Współuzależnienia oraz w Poradni Uzależnień w Warszawie, gdzie pracowała z osobami współuzależnionymi oraz z syndromem DDA. Aktualnie prowadzi pracownię pomocy psychologicznej. Psychoterapeuta systemowy w trakcie certyfikacji. Pedagog. Doktorantka na Uniwersytecie Szczecińskim, gdzie prowadzi badania naukowe na temat funkcjonowania osób uzależnionych. Współpracuje z Fundacją Dbam o Mój Z@się oraz Ośrodkiem Doskonalenia Zawodowego Nauczycieli Empiria, prowadząc szkolenia i warsztaty. Autorka licznych publikacji z zakresu zdrowia psychicznego. www.joannaflis.pl.
Interesujesz się psychologią? Zapraszamy na naszą stronę: www.swps.pl/strefa-psyche - znajdziesz tam jeszcze więcej merytorycznych materiałów w formatach audio, wideo i tekstowych.
#uzależnienie #nałóg #leczenieuzależnień

Пікірлер: 45
@jolantailmak7265
@jolantailmak7265 2 жыл бұрын
Świetny profesjonalny wykład,który objaśnia bardzo dużo aspektow w problemie uzależnień.
@A3n7
@A3n7 3 жыл бұрын
Mysle, ze kazda osoba jest terapeuta, jezeli w relacjach potrafi zachowac spokoj. Dziekuje.
@krystianr.9036
@krystianr.9036 Жыл бұрын
Bardzo dziękuję za ten wykład
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS Жыл бұрын
Cieszymy się, że wykład Ci się spodobał. :)
@0stre
@0stre 3 жыл бұрын
Trauma dziedziczona... świat przez pryzmat epigenetyki jest przerażający, zapadłem się w sobie po przyswojeniu tej wiedzy. Super wywiad, dzięki!
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 3 жыл бұрын
Większa wiedza może też pozwolić oswoić pewne lęki, czego serdecznie życzymy! :)
@angelolegend5190
@angelolegend5190 3 жыл бұрын
dunno if you guys cares but if you guys are bored like me during the covid times you can stream pretty much all of the latest movies on InstaFlixxer. Been streaming with my girlfriend these days :)
@kyrieshiloh9518
@kyrieshiloh9518 3 жыл бұрын
@Angelo Legend Definitely, I've been watching on instaflixxer for since december myself =)
@jedidiahcyrus2481
@jedidiahcyrus2481 3 жыл бұрын
@Angelo Legend definitely, I've been using InstaFlixxer for months myself =)
@dorotaj-i1557
@dorotaj-i1557 Жыл бұрын
@@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS a ja czasem mam/miałam tak, że wolałam nie wiedzieć, b) ogosławiona niewiedza mówiłam. Mniej wiem-mniej stresu, np wolałam po pierwszej uwadze, pierwszej 1 w liceum córki nie patrzeć do e dziennika. Nadal mam, że mam lęk przed wchodzeniem na e dziennik córki. Łatwiej znoszę jak np córka powie ogorszej ocenie, czy dawniej o uwadze niż to zobaczę. Paradoksalnie... sama jestem nauczycielką. Jestem wspó) uzależniona(mąż tzw weekendowy alkoholik i córka 18l. Obecnie trzeźwa w lipcu ukończyła roczną terapię w ośrodku, chodzi na terapię ambulatoryjną. Też chodzę na psychoterapię dla współuzależnionych
@konto_maja.
@konto_maja. Жыл бұрын
świetna rozmowa i solidna porcja wiedzy
@patrykradko843
@patrykradko843 3 жыл бұрын
Podziękował
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 3 жыл бұрын
Podziękowali 😉
@gretapola350
@gretapola350 2 жыл бұрын
Niech mie Pani uleczy. Jestem alkocholiczką od 25lat. Nikt nigdy mi nie pomóg. Ucieczka? Nie! Poprostu lubię sobie wypisać bo to jest relax!
@gabrielar6453
@gabrielar6453 3 жыл бұрын
Bardzo ciekawe spotkanie, można z niego wynieść cenne informacje. Dużym plusem jest też takie ,,partnerskie'' prowadzenie i świetne uzupełnianie się prowadzącej i gościa!
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 3 жыл бұрын
Cieszymy się, że webinar Ci przypadł do gustu! :)
@areks7771
@areks7771 2 жыл бұрын
Boję się to straszme
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 2 жыл бұрын
Co masz konkretniej na myśli?
@mroxygennemroxygenne2939
@mroxygennemroxygenne2939 3 жыл бұрын
@McMimax
@McMimax 3 жыл бұрын
Uzależnienie od energetyków jest straszne, po prostu nie mogę patrzeć (gdy rano kupuję sobie jogurcik w żabce), jak przede mną młodzi ludzie kupują energetyki mniej lub bardziej markowe, traktując je jak całkiem naturalny, codzienny element zbilansowanej diety, a przecież większość zawiera taurynę, która nie jest tak "lajtowa", jak kofeina, bo się kumuluje w gleju i prowadzi do Alzheimera lub Parkinsona, są już na to badania. Powiem raz jeszcze - przerażające.
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 3 жыл бұрын
A to niestety nie jedyna szkodliwa na dłuższą metę substancja tak powszechnie dostępna i lubiana przez młodzież. Choć nie powinnismy generalizować, wszak nie tylko młodzi ludzie sięgają po sztuczną i przetworzoną żywność i napoje ignorując potencjalne konsekwencje jakie może przynieść to w przyszłości. Żywimy jednak głęboką nadzieję, że wzrastająca świadomość przyczyni się do zmiany takiego stanu rzeczy 🙂
@karolcarolos
@karolcarolos 3 жыл бұрын
Od czegoś takiego można się też uzależnić?
@mlody969
@mlody969 Жыл бұрын
No to ja może poproszę o źródła tych badan. Oczywiście z recenzowanych periodyków naukowych.
@mlody969
@mlody969 Жыл бұрын
@@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS A czy szanowny uniwersytet jest w stanie przytoczyć EMPIRYCZNE dowody naukowe na szkodliwość tych substancji, w dawkach dostarczanych z tych napojów oraz "sztucznej i przetworzonej żywności"? Bo pomijając, że ze sztuczności nic nie wynika (błąd naturalistyczny - już David Hume o tym pisał), to wkraczacie państwo w rejon nauk empirycznych, które to badały ten temat i pomijając wątpliwe, epizodyczne badania sprzed kilkudziesięciu lat, nie stwierdziły podobnych rewelacji.
@sawekk.4136
@sawekk.4136 3 жыл бұрын
👍
@Tasza019
@Tasza019 3 жыл бұрын
a co jeśli osoba uzależniona nie ma objawów użytkowania? Przynajmniej nie dla osoby z zewnątrz? Chodzi mi o osoby palące marihuanę. Po osobie o której piszę nie widać stanu upalenia, jest normalny kontakt, nie ma zawieszania się, a jeśli jest jakieś rozkojarzenie to tak małe, że równie dobrze może być zwyczajnym rozkojarzeniem ze zmęczenia, dużej ilości pracy itd. ta osoba pali już 8 lat codziennie kilka razy dziennie ( miedzy 4 a 6,7 i 8 czasem) i nie mam argumentu że coś złego się dzieje, bo teoretycznie nie ma objawów wpływu na zdrowie z mojej perspektywy, ale strasznie się boję że się za chwilę pojawią i będzie problem. Nie wiem co robić...
@sneaky_sneak
@sneaky_sneak Жыл бұрын
Powinny być jakieś szkody, inaczej mówimy teoretycznie o uzależnieniu i to nie groźnym. Szukanie na siłę uzależnienia tam gdzie go nie ma bo mowa o narkotykach jest nie potrzebnie szukaniem na siłę
@wierny-t1st
@wierny-t1st 2 ай бұрын
Gwarantuje że ta sama osoba trzeźwa bedzie zupełnie inna mimo iż wydaje się że jest inaczej, byłem po jednej i po drugiej stronie, dwa różne światy, i nadal niestety bywam po tych stronach
@franz98
@franz98 3 жыл бұрын
Ile trwa odstawienie po długim stosowaniu benzodiazepin mg Clonzapem 2 mg jak zredukować 2 mg 1,5 mg 1 mg 0,5 mg czy przejść na diazepam jak tak to od jakiej dawki zacząć i jakie leki najlepiej zastosować jeszcze?? Prosze o porade
@elizajozwik5772
@elizajozwik5772 3 жыл бұрын
Idź do lekarza specjalisty po poradę. Powodzenia.
@franz98
@franz98 3 жыл бұрын
@@elizajozwik5772 długa ciężka droga ale dzięki
@filipkaczmarski8706
@filipkaczmarski8706 2 жыл бұрын
Mnie odstawienie zajęło pół roku. Stopniowo ograniczałem, aż do pełnego odstawienia. Teraz od trzech tygodni jestem czysty i nie czuję żadnych objawów odstawiennych ani nawrotu lęków. A muszę zaznaczyć że zarzywałem przez dziesięć lat. Także wszystko się da, trzeba mieć tylko odpowiednią motywację
@kangal2
@kangal2 2 жыл бұрын
@@filipkaczmarski8706 ja w tej chwili się odtruwam od tramalu. Brałam 15 lat nieraz ogromne ilości. Co przechodzę to moje. Ale też wsparcie jest potrzebne innych
@ajones6675
@ajones6675 11 ай бұрын
Dzien dobry, jak mozna sie skontaktowac z pania Anna Sternik? Czy Pani prowadzi dalej zajecia? Dziekuje
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 10 ай бұрын
Przykro nam, ale nie udostępniamy danych kontaktowych do osób biorących udział w naszych podcastach.
@piotr4562
@piotr4562 3 жыл бұрын
Bardzo ciężko wrucic do normalności nawet po leczeniu wystarczy trochę sprubowac i problem na nowo ciężko to zrobić sam mugl bym trzymać abstynencję zakładając rodzinę nie jest to możliwe chociażby że żona chce seksu ja za każdy raz jak to zrobię mam ogromne wyzuty sumienia przestał mnie cieszyć normalny seks chce intensywnego bzykania mam ochotę na inny seks wiem że super a nie robiłem tego czuję się jak by zmuszany ciężko z tym żyć można np nie pić ale zapomnieć się nie da tych zmagań
@katarzynapas3250
@katarzynapas3250 3 жыл бұрын
Kiedy w końcu przestaniemy się powoływać na nieprawdziwy przykład gotującej się żaby? Średnio w 1/3 filmów ktore oglądam znajduje się ten fałszywy argument...
@HisamiKieta
@HisamiKieta 2 жыл бұрын
Gdzie on jest nieprawdziwy? To dobrze udokumentowany efekt psychologiczny. Jest wykorzystywany szeroko w marketingu i negocjacjach, a tam nie stosuje się rzeczy, które nie działają, bo oznacza to stratę pieniędzy.
@katarzynapas3250
@katarzynapas3250 2 жыл бұрын
@@HisamiKieta ten efekt nie ma potwierdzenia w realnych badaniach. Po przekroczeniu progu optymalnej dla gatunku temperatury żaby po prostu wyskakują z wody. Było to sprawdzane i obalane wielokrotnie.
@HisamiKieta
@HisamiKieta 2 жыл бұрын
@@katarzynapas3250 a, ty mówisz o żabie xD to może faktycznie, tego nie wiem
uzależnienie od alkoholu - alkoholizm - czym jest?
29:11
Gabinet Gosi Sztandke Psychoterapia
Рет қаралды 32 М.
Uzależnienie i psychoterapia w perspektywie psychodynamicznej - Bożena Maciek-Haściło
34:15
Naukowe Towarzystwo Psychoterapii Psychodynamicznej
Рет қаралды 19 М.
WHO DO I LOVE MOST?
00:22
dednahype
Рет қаралды 79 МЛН
БОЛЬШОЙ ПЕТУШОК #shorts
00:21
Паша Осадчий
Рет қаралды 8 МЛН
The day of the sea 🌊 🤣❤️ #demariki
00:22
Demariki
Рет қаралды 98 МЛН
когда повзрослела // EVA mash
00:40
EVA mash
Рет қаралды 3,6 МЛН
Trudne emocje - instrukcja obsługi - Mateusz Banaszkiewicz
21:08
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS
Рет қаралды 56 М.
Na spokojnie o narkotykach. Rozmowa z terapeutą uzależnień
59:30
INTEGRACJA.tv
Рет қаралды 1,3 М.
Jak rozbroić mechanizmy uzależnień, aby uwalniać się z nałogu?
1:44:29
Julia Kawalec Psychoterapia Integracyjna
Рет қаралды 36 М.
Uzależnienie to nie choroba - to próba ratowania siebie
38:32
„Uwolnić się od alkoholu. Rozmowy z Robertem Rutkowskim"
50:31
Zwierciadło
Рет қаралды 95 М.
WHO DO I LOVE MOST?
00:22
dednahype
Рет қаралды 79 МЛН