Přístup k videím a článkům PODZIMNÍHO KLUBU získáte za jeden registrační poplatek na letošní i celý příští rok. Informace a registrace zde: www.hodinovy-sadar.cz/podzimni-klub-hodinovy-sadar/Hodinový sadař
@MerlinYtb-g5k27 күн бұрын
Dekuji za prima video. Mohu se zeptat na 2 dotazy: 1) cim presne ty rezy zatirate a jak je to moc potreba (nikdy jsem doted rezy nezatiral) a 2) je po vysadbe potreba strihat i terminal na tech 45 stupnu nebo je mozne terminal nechat na jaro? Dekuji
@hodinovysadar22 күн бұрын
Dobrý den, rány zatírám směsí vodou ředitelné barvy a stromkového balzámu v poměru 4:1. Terminál můžete nechat na jaro - ale to záleží na velikosti kořenů při výsadba a tloušťce a délce kmene. Je to SROVNÁVACÍ řez - měla by se srovnat velikost nadzemní části ku velikosti kořene.
@DanVegeman27 күн бұрын
Dobrý den, sázel jsem prostokořennou čačanskou švestku a trochu jsem se asi unáhlil s řezem a rovnou ji seřízl na Špičák abych si mohl zapěstovat korunu výš. Myslíte že zvládne zimu? Je nějaká možnost ji ochránit nebo jí mám nechat svému osudu. Řezy jsem samozřejmě zatíral? Jinak super videa, moc chválím 🙂
@hodinovysadar27 күн бұрын
Dobrý den, bude v pořádku. Kdyby na jaře rašil lépe druhý pupen, tak ji o ten jeden snižte o ten jeden pupen. Jinak výsadbový řez na špičák je vždy dobrý nápad. A děkuji za pochvalu :-)
@AleyCZ27 күн бұрын
Nerozumím, proč ten první řez nepočká až na konec zimy. Na začátku zimy se přece normálně stromy neřežou. A ty sazenice jsou přece teď už v dormanci a tak by jim mělo být jedno, kolik je na nich větví, dokud se znovu neprobudí. (Všiml jsem si, že i standardy AOPK chtějí srovnávací řez hned při výsadbě. Ale nijak to tam nezdůvodňují a jiné zdroje doporučují počkat až na to předjaří.)
@hodinovysadar27 күн бұрын
Starám o stovky stromků v obecních výsadbách. A když mi firmy, které prostokořenné stromy sází nezavolají, že výsadbu provedli a já tedy najdu stromek v aleji až v předjaří když jdu dělat před-jarní výchovné řezy - 1/3 z nich se nedožije léta. Tak to prostě vídám. Kořen prostě nedokáže vstřebat tolik vody, kolik potřebuje kmen a koruna (pokud je nadzemní část násobně větší než kořen). Vím, že názory se různí, ale už jsem těch chudáků uschlých nebo zaschlých viděl tolik, že doporučuji výsadbový řez minimálně u vysokokmenů, kde toho dřeva k kmeni je opravdu hodně.
@jirisvec770727 күн бұрын
Počkat na předjaří je teorie která v praxi moc nefunguje. A to prostě proto, že vy si to doma u pár vlastních stromů teoreticky uhlídáte a na jaře si na ně včas vzpomenete. Ale například u těchto hromadných výsadeb v terénu je redukční řez hned při výsadbě praktická jistota, že stromy při probuzení budou mít poměr kořenů ke koruně optimální.
@ELFSTUDIO27 күн бұрын
Maestro hned jsem te poznal v inkognitu😂😂 supr ze jsi dal lidem dalsi nadhled ted tu byl jen vyklad pana Urbanka .. ktery je fajn ale ve videich se to porad opakuje dokola a nekdy i zmatene...
@hodinovysadar27 күн бұрын
Děkuji. Pan Urbánek je velký mistr ovocnář. Udělal jako první to, co na českém internetu hrozně chybělo. A k péči o stromy dostal velkou spoustu lidí. Tak třeba trochu přebírám otěže.... a vnáším nový pohled na věc.
@martinsvoboda714122 күн бұрын
Teď už je asi pozdě po 3 letech😢
@hodinovysadar21 күн бұрын
Můžete své stromy poslat na seminář ZANEDBANÁ VÝCHOVA - pořádam za týden. Odkaz na registraci zde: www.hodinovy-sadar.cz/seminar-rez-ovocnych-stromu/ Můžeme se tam na ně podívat společně.