hezká práce, jediné dva dodatky bych měl, zdá se mi, že ta automatická struktura prostě není tak pěkná jako ta ručně dělaná s hezky přípraveným kamenem... a zásadnější je ta nabroušená špička lyže, jejíž jediná funkce dodaná nabroušením je ta, že se z ní stává nebezpečná pro okolí... hrana na špičce nebyla stržená, tudíž byla předána zákazníkovi ostrá dle videa :)
@avexski2239 Жыл бұрын
Zdravíme vás. Nám se struktury z automatu Montana Challenge velice líbí. V nabídce máme až 30 různých struktur s různou hrubostí. Špička lyže byla byla pouze předbroušená kvůli začištění. Následné broušení boční hrany probíhá v automatu. Tam dochází k broušení asi cca 10 cm od paty a od špičky. Průběh bočního broušení se také řídí křivkou, kdy pod vázáním je největší tlak. Na úplný závěr se na lyži po celé délce od špičky až k patě dělá tuning hrany - podbrus 0,5°. Při tomto procesu dojde k začištění hrany po bočním broušení. Hrany se již v takovém případě nestrhávají! Přijďte vyzkoušet. Jsme jeden z nejvytíženějších servisů a zákazníci jsou velice spokojeni ;-)
@HeZeR-is-BeAsT Жыл бұрын
@@avexski2239 děkuji za informace, ještě mám jednu otázku, jaký modul hlídá že struktura i při křivější lyži bude po celém povrchu skluznice? Jako ruční servis jsme byli též vytížení. :)
@avexski2239 Жыл бұрын
@@HeZeR-is-BeAsT Pokud je lyže hodně křivá, musí se nejprve předbrousit a srovnat na pásu s hrubostí 100. Potom následuje postup v případě rovné lyže. Předbroušení na kameni křížovou strukturo (jemné srovnání), následně vyhlazení skluznice (bez struktury) a na závěr finální vybraná struktura. Křížová a lineární struktura se používá i k broušení, takže pokud vám stačí tato, následné vyhlazení a vybroušení speciální struktury není potřeba.