Hej, Atlas ETF jest świetny! Nareszcie jakieś normalne wykresy plus brawo za waluty. Nie korzystam często bo mój portfel to dwa ETFy wiec nie ma co sprawdzać, ale portal sam w sobie super. Pozdrawiam!
@system_trader Жыл бұрын
Hej Dariusz -- bardzo Ci dziekuje za dobre slowo -- mega to motywuje do dalszej pracy. Wszystkiego dobrego. Pozdrawiam! :)
@werka_nerka Жыл бұрын
Jacek jak zwykle merytorycznie 👌
@system_trader Жыл бұрын
Dzieki serdeczne! Pozdrawiam! :)
@MrMadrico Жыл бұрын
Świetny odcinek! Lubie gdy są przedstawiane czyste i klarowne dane a nie opinie. Dopiero zaczynam przygode z inwestowaniem pasywnym i ciągle mam problem czy wybrac własnie LifeStrategy czy klasyczne ACWI+ polskie EDO, licze że w przyszłości ukaże się odcinek o tej tematyce. Pozdrawiam!
@system_trader Жыл бұрын
Dziekuje bardzo za komentarz. OK, postaram sie taki material przygotowac - wpisuje na liste. :) Pozdrawiam! :)
@TheStanlej Жыл бұрын
@@system_trader Dzięki, sprawdziłem i wychodzi, że wszystkie Vanguard Lifestrategy nie są zabezpieczone walutowo, wydawało mi się, że jest przeciwnie - że są zabezpieczone 😄
@system_trader Жыл бұрын
Obligacje w LS sa zabezpieczone ale do EUR. Natomiast nie ma zadnego ETFa multi-asset zabezpieczonego do PLN. Pozdrawiam!
@damiankurzak4197 Жыл бұрын
Na swoim koncie IKZE inwestycje korzystając z tego ETF -a Dla mnie to przede wszystkim wygoda bo dokupuję co kwartał i tyle.
@system_trader Жыл бұрын
Stay the course! Powodzenia. Pozdrawiam! :)
@JurekManG Жыл бұрын
Jak zawsze dokładnie i merytorycznie. Dzięki Jacku. Ps. Atlas jest REWELACYJNY !
@system_trader Жыл бұрын
Dziekuje serdecznie za dobre slowo! No i super, ze Atlas sie podoba! :) Pozdrawiam! :)
@BogdanScramble Жыл бұрын
Twoje filmy są bardzo inspirujące Jesteśmy pod wrażeniem tego, co robicie i chcielibyśmy nawiązać z wami współpracę!
@szablicka Жыл бұрын
dzięki za wyjaśnienie! dopiero zaczynam i bardzo dużo się tu uczę.
@system_trader Жыл бұрын
Na zdrowie! 🙂
@tomaszzygmunt8144 Жыл бұрын
Komentarz dla zasięgów.
@system_trader Жыл бұрын
Dziekuje serdecznie Tomasz! :)
@onelukbec Жыл бұрын
@@system_traderZastanawia mnie w jaki sposób ceny akcji i obligacji w koszyku ETF wpływa na wartość samego ETF ?
@graveworm1000 Жыл бұрын
Ja od 3 lat regularnie co kwartał kupuje LS 60/40 w ramach IKE i taki jest plan na kolejne 20 lat😎😉
@system_trader Жыл бұрын
Brawo!
@gogenesis Жыл бұрын
Gdzie kupujesz?
@graveworm1000 Жыл бұрын
@@gogenesis dom maklerski BOŚ
@gogenesis Жыл бұрын
@@graveworm1000 dzieki
@stefanmatuszczak91466 ай бұрын
Hej, mam zamiar zaczac tez tak inwestowac w accumulating 60/40. Czy ktos moglby mi doradzic ile wynosza podatki do zaplacenia przy sprzedaniu tego funduszu na koncie IKE? Mam na mysli podatek 1ego stopnia, 2iego stopnia i 3ego stopnia????
@SebastianD1977 Жыл бұрын
super materiał
@Kris-oc2vk Жыл бұрын
Jak zawsze fachowy i ciekawy materiał! 👍💪👏
@system_trader Жыл бұрын
Dzieki serdeczne Kris! :) pozdrawiam!
@marcinmajcher Жыл бұрын
Materiał świetny jak zawsze! Mam pytanie do sesji QA: opisywałeś kiedyś różne strategie rebalancingu portfela pasywnego a ja się zastanawiam czy też można stosować strategie kiedy kupować dany ETF? Np takie podejscie - co miesiac mam do przeznaczona kwote na zakup ETFow do portfela i monitoruje kiedy dane aktywo wybija minimum z jakiegos okresu (np 10 dni) i wtedy kupuje a jak nie bedzie lokalnego minimum, to kupuje powiedzmy 29 dnia miesiaca. Czy taka, lub podobna strategia ma w ogole sens?
@system_trader Жыл бұрын
Dzieki Marcin! Co do pytania - wpisuje na liste. :) Pozdrawiam! :)
@adamkomarnicki5632 Жыл бұрын
OIPE zostało podpisane przez prezydenta. Pytanie : czy lepiej płacić prawie 1% Finax np dla portfolio 100 % akcji globalnych czy bardziej opłaca się nawet na zwykłym koncie opodatkowanym Vanguard FTSE All World Acc gdzie TER wynosi 0.22%???
@system_trader Жыл бұрын
Hej Adam! Nagram o tym film. :) Pozdrawiam! :)
@yeldistir3778 Жыл бұрын
Co sądzisz - lepszy 60/40 czy 80/20 dla 30 latka z horyzontem 20 lat?
@maciejflorczyk4669 Жыл бұрын
Dzięki za materiał. Czy wiesz może jak JP Morgan definiuje "przeciętnego, indywidualnego inwestora"?
@PatrykWalczak-er3ns Жыл бұрын
Proszę pamiętać o niekorzystnym przewalutowaniu np na XTB. obniża istotnie stopę zwrotu
@system_trader Жыл бұрын
Sa i inne mozliwosci jesli idzie o konta brokerskie. Poza tym - LifeStrategy to produkt na lata, gdzie w idealnej sytuacji kupujesz i sprzedajesz nawet dekady pozniej. Koszty transakcyjne sa tu marginalne.
@adamj2851 Жыл бұрын
A wystarczy załozyć konto walutowe w XTB - i przelewać euro bezpośrednio za które kupujesz "papiery" np. w euro. Nie płacisz za przewalutowanie.
@neet5439 Жыл бұрын
czy nie lepiej przewalutowywać w swoim banku? jeśli dokonujesz w swoim banku to powinny być niskie chyba koszty przewalutowywania, ale może nie w każdym. może ktoś się wypowie?
@adamj2851 Жыл бұрын
@@neet5439 Każdy ma inaczej jesli chodzi o koszty przewalutowania. Do tego niektóre mogą brać opłaty od przelewów walutowych. Nawet w jednym banku mogą być róznice - w zalezności od typu konta jakie się posiada. Trzeba to dobrze sobie policzyć, żeby nie okazało się że koszt przewalutowania w "jedna stronę" urósł do 1 czy 2 %.
@neet5439 Жыл бұрын
7:05 co to za strona? skąd dane? są super. szkoda, że nie ma tam podanego tego cagr z uwzględnieniem inflacji. na atlasETF z linku, jak i na większości stron takich nie ma tego najważniejszego CAGR
@system_trader Жыл бұрын
To moje autorskie oprogramowanie systemtrader.pl/st. Inflacje mozna ustawic (ale bylaby nieco krotsza historia). Na atlas dodam z czasem i CAGR. :)
@marcink.3168 Жыл бұрын
Jacek, może krótki film o OIPE? Porównanie z inwestowaniem tej samej kwoty na koncie opodatkowanym. Założenie dla OIPE opłata max 1% (tylko nie mam pewności czy w OIPE jakoś w miarę elastycznie można wybrać fundusz; tam chyba będą tylko zdefiniowanej daty)
@system_trader Жыл бұрын
Hej Marcin - wpisuje na liste - obiecuje, ze bedzie. Choc prosze o cierpliowosc (moze kilka tygodni). Pozdrawiam! :)
@michagardziel4938 Жыл бұрын
Też poproszę o OIPE. Tak wiem nowy temat. Czekam cierpliwie. :)
@jakubbajer7620 Жыл бұрын
Marcin, jeśli jesteś niecierpliwy, to coś podobnego już uczynił Marcin Iwuć na swoim blogu. Stworzył też (a raczej jego żona 😁) kalkulator, żeby sobie policzyć, co wychodzi korzystniej i kiedy: IKE, OIPE czy inwestycja poza parasolem podatkowym. Polecam, bo artykuł jest konkretny! Choć też jestem ciekaw opinii Jacka, bo obaj panowie zachęcają do pasywnego inwestowania, ale jednak mają nieco inne podejście, co jest zdecydowanie wartością dodaną dla nas, małych żuczków inwestowania, by nie zginąć w tym świecie i kroczyć swoją drogą do założonych celów ❤️
@marcinmajcher Жыл бұрын
Mam jeszcze jedno pytanie do QA: czy stosujesz jeszcze aktywne strategie na krotki termin (np kiedys opisywana przez Ciebie kupuje jak cena jest nad 200 ema i RSI 4-dniowe wybija 20), czy juz tylko strategie na dluzszy termin np GEM?
@system_trader Жыл бұрын
Dzieki Marcin - tez wpisuje na liste! :)
@piotrkopejkin2254 Жыл бұрын
Poruszyłeś ciekawy temat, ponieważ sam w ramach IKZE od 2,5 roku inwestuję w V80A. Natomiast obecnie pokazuje mi na plus 2,58% w mBanku (za jakiś czas przejdę do Bossa ze względu na opłatę depozytową). Skąd taki słaby wynik? Kupowałem na górkach i słabo mi idzie uśrednianie czy to raczej kwestia ryzyka walutowego dlatego widzę wahania -2/+2%
@system_trader Жыл бұрын
Piotrze, 2,5 roku to BARDZO krotki okres jak na ten produkt. Wynik to przede wszystkim szum rynkowy. Na pocieszenien - historycznie taki portfel w takim okresie bywal czesto pod kreska - wiec z tej perspektywy nie jest zle. Poza tym jesli budujesz dopiero portfel, to lepiej zaczac od gorszych wynikow - jesli nastapi tzw. powrot do sredniej (czyli tych ok. 4-5% realnej stopy zwrotu / rok), to lepiej aby to nastapilo na wiekszym kapitale. Pozdrawiam! :)
@piotrkopejkin2254 Жыл бұрын
@@system_trader UPDATE: Po obniżkach stóp procentowych gdy złotówka się osłabiła mam teraz na plusie 4,5% na V80A...
@double401 Жыл бұрын
Cześć Jacku, bardzo dziękuję Ci za treści, które tworzysz. Codziennie uczę się czegoś nowego. Mam pytanie (a być może temat na kolejnego vloga?) odnośnie strategii GEM/AEM (ja osobiście stosuję AEM dla Polskich spółek) a znanych nam wszystkich porównań pomiędzy indeksem a aktywnymi funduszami. Jeżeli wiemy, że 3-5% funduszy wygrywa z SP500 na przestrzeni 10/15 lat to czy w takim razie taka podobna zasada nie dotyczy również nas, którzy aktywnie co miesiąc sprawdzają ranking spółek i stosują taktykę AEM? Niby są to jednak dwie różne rzeczy (momentum a aktywne pobijanie indeksu) to jednak im dłużej się nad tym zastanawiam to nabieram trochę wątpliwości co do strategii AEM/GEM. Jeżeli byłbyś w stanie poruszyć taki wątek w jakimś Q&A lub osobnym materiale bardzo byłbym wdzięczny za odpowiedź. 💪
@system_trader Жыл бұрын
Bardzo dobre pytanie - dziekuje. Wpisuje na liste - postaram sie nagrac o tym oddzielny material. :) Pozdrawiam!
@annarudnicka7986 Жыл бұрын
Dziękuję. Jacku, a co sądzisz z pójściem w LS 80/20 będąc po 50- tce np. częścią kapitału?
@system_trader Жыл бұрын
Hej Anna! Sam produkt jest OK, natomiast czy dla Ciebie to niestety nie moge odpowiedziec, bo to zalezy od wielu czynnikow - chocby Twojego "apetytu" na ryzyko. :) Ale mam nadzieje, ze przytoczone statystyki chocby w tym filmie nieco CI naswietlily temat. Powodzenia i pozdrawiam! :)
@Simpsonphile Жыл бұрын
czy do tej stopy zwrotu dochodzi jeszcze dywidenda? czyli oprocz tego ze w tym okresie wzrosło o 18% dojdzie jeszcze kilka procent wiecej asseta w portfelu?
@system_trader Жыл бұрын
Ten konkretny ETF (V80A) akumuluje/reinwestuje dywidendy - sa one wiec zawarte w wyniku. Pozdrawiam!
@TheStanlej Жыл бұрын
Jak sprawdzić czy dany instrument finansowy jest zabezpieczony walutowo?
@system_trader Жыл бұрын
Np. w atlasETF.pl. :) Polecam ten wpis: atlasetf.pl/akademia/etf-z-zabezpieczeniem-walutowym/
@AndrzejPiekart Жыл бұрын
Pytanie do Q&A 1. Czy ma sens budowanie portfela z vangarda 80/20 (ewentualnie 60/40) i obok MSCI ACWi + edo (60/40)? Czy lepiej wybrać jeden portfel? Dodam że ETFy i Edo byłyby w ramach 2 IKE
@system_trader Жыл бұрын
Dzieki Andrzej. Bardzo fajne pytanie - wpisuje na liste. :)
@michagardziel4938 Жыл бұрын
Ciekawe pytanie. Czekam na odpowiedź od eksperta :)
@piotrczajkowski1585 Жыл бұрын
Ja tak właśnie mam. Na ike 100% vwce żeby rosło sobie do emerytury + 20% włożone w ROD do wysokości limitu a pozostała część w EDO. Natomiast na koncie opodatkowanym V80A żeby nie musieć bawić się w rebalansing. Dodatkowo obligacje traktuje nieco jako poduchę bezpieczeństwa obok pewnego udziału gotówki potrzebnej na już. Stawiam na maksymalną prostotę przy zachowaniu mojego akceptowalnego poziomu ryzyka i wierzę że V80a że swoim wewnętrznym rebalansigiem w długim horyzoncie zrobi dobra robotę :)
@MrLipek1212 Жыл бұрын
Dokładnie identyczne rozwiązanie chodzi mi po głowie od pewnego czasu. Super, że pytanie padło, bo jestem na samym początku inwestowania i taka strategia wydaje mi się sensowna.
@mateuszklimczak1436 Жыл бұрын
@@system_trader Czy szanse na ten materiał w najbliższym czasie? Na swoim IKE zamierzam kupić 80% VWCE oraz 20% VAGF (czyli LifeStrategy 80/20, ale który mogę sam przez jakiś czas zmieniać przez dolewanie, bez sprzedawania), ale na koncie żony chętnie kupiłbym jakąś alternatywę. Problem np. z iShares jest taki, że potrzebowałbym już 3 ETF, pewnie IWDA + AGGH + rynki wschodzące. Przy okazji, świetna robota z Atlasem, trochę wolno ładują się wykresy, ale Twój Atlas + GPT-4 bardzo ułatwia planowanie portfela. :)
@adamos111 Жыл бұрын
A jak wygląda wychodzenie z inwestycji po 60 r.ż jeśli inwestuję w portfel ACWI (IKE) + EDO [60/40] żeby realizować zasadę 4%? Sprzedawać akcje i obligacje co miesiąc w proporcji 60/40 i pilnować żeby nie sprzedać więcej niż 4% wartości portfela? Ale wtedy uszczuplamy ilość jednostek akcji, które mogą dalej pracować i z roku na rok te 4% będzie mniejsze. Mam rację? Tutaj chyba łatwiejsze byłoby posiadanie akcji dywidendowych, których nie trzeba sprzedawać aby czerpać z nich zyski :)
@system_trader Жыл бұрын
Tylko zarzadzanie portfelem dywidendowym moze oznaczac wiecej roboty kolo tego. Sa tez ETF-y dywidendowe. Z EDO i ETF jest ten problem, ze zwykle to sa dwa rozne konta. Co do zasady - jesli ma byc portfel 60/40 (bo tak sobie zalozylismy), to wyplacac tak, aby robic przy okazji rebalancing - choc wyplaty moga byc niewstarczajace i wtedy i tak trzeba zrobic rebalancing. Tu nieco wiecej w temacie: systemtrader.pl/105-jak-madrze-dbac-o-swoje-inwestycje/ Pozdrawiam !:)
@neet5439 Жыл бұрын
adamos. jaki masz problem z tym: "... 4% wartości portfela? Ale wtedy uszczuplamy ilość jednostek akcji, które mogą dalej pracować i z roku na rok te 4% będzie mniejsze." ?? przecież chyba masz do wyboru, albo schodzisz te twoje 4% wartości portfela, czyli pobierasz też z części kapitałowej, co cię nie martwi, bo masz już te 60 lat i zamierzasz przed śmiercią cały kapitał wykorzystać ALBO zamiast 4% wartości portfela, jeśli nie chcesz tracić kapitał, to wypłacaj np. co kwartał tyle co zarobiłeś w tym czasie
@wp7310 Жыл бұрын
Ja mam w (niestety) mBank V80A GR ETF i póki co -8% wiec… V60 podobnir. Na obligacjach indeksowanych inflacją ładnie rośnie - tylko one mi uratowały d…
@system_trader Жыл бұрын
Po to właśnie jest dywersyfikacja. 🙂
@on-a-dark-desert-highway Жыл бұрын
Dzięki za film, mam jedno pytanie: jak duże znaczenie ma waluta, w której kupujemy ETFy? Pamiętam artykuł (autora niestety już nie), w którym była porada by najpierw robić przewalutowanie na euro (przykład był na podstawie bossy) i dopiero wtedy zabierać się za inwestowanie w ETFy.
@system_trader Жыл бұрын
W przypadku LifeStrategy nie ma to wielkiego znaczenia, bo z zasady to jest produkt ktory kupujesz i trzymasz. Gdyby mialy byc czeste operacje kupno/sprzedaz lepiej to robic w walucie (tu w EUR), zeby unikac ponownych kosztow transakcyjnych zwiazanych z przewalutowaniem. pozdrawiam :)
@rafalg8575 Жыл бұрын
Tak czuję, że tutaj chodzi bardziej o podejście aktywne. Ludzie chcą zarabiać tu i teraz. Patrząc na to w ten sposób rzeczywiście wynik V80A nie jest świetny porównując chociażby do obligacji EDO czy nawet lokat. Pewne jest to, że sytuacja się zmieni i jeśli ktoś ma perspektywę dekad do inwestowania to może być nienajgorszy produkt. Daje nam dużo czasu na zajmowanie się kwestiami, które naprawdę pozwalają zarabiać pieniądze czyli działalność zawodową.
@system_trader Жыл бұрын
Racja, tu jest szereg tzw. bledow poznawczych / behawioralnych. O ile nie mam klopotu z aktywna strategia, tak z pogonia za kroliczkiem BEZ strategii bylbym bardzo ostrozny. Jesli ktos przy tak w sumie poki co latwym rynku ma klopot z dyscyplina, to nie wrozy to na przyszlosc. No ale jak to mawia Buffett -- investing is simple, but not easy. Przy okazji - jak ktos jest na poczatku budowy kapitalu, to kiepski rynek w takim okresie jest... zbawieniem. :) Pozdrawiam! :)
@Robert-Wodzislaw Жыл бұрын
Trochę akcji, trochę złota, trochę obligacji, trochę walut obcych. Jak jedno dupnie to inne pójdzie w górę i jakoś przeżyjemy 😁
@system_trader Жыл бұрын
Cos w tym jest. :) Pozdrawiam! :)
@lol866 Жыл бұрын
to się nazywa dywerysywikacja (czy jakoś tak)
@markwatney7033 Жыл бұрын
Ja kupiłem live strategy 60/40 w dwa lata temu i ciągle strata, dziś bossa pokazuje rentowność - 10%, System Trader - możesz proszę coś doradzić ww sytuacji ?
@krewetkaaaa Жыл бұрын
Może bossa to przelicza w oparciu o obecny kurs, który dzis polecial na łeb na szyje dla zlotego...i nagle inna waluta stala sie drozsza i sumarycznie jest na plus
@paulvangogh91256 ай бұрын
A jak teraz?
@kamil_kolodziej Жыл бұрын
Cześć Jacek! Mam pytanie: Jak fundusz zabezpiecza obligacje do EUR lub innych walut?
@system_trader Жыл бұрын
Hej Kamil! Kazdy fundusz moze to robic wg wlasnych zasad, ale zwykle wykorzystywane sa instrumenty pochodne (np. kontrakty terminowe) na waluty. Mozna wczytac sie w dokumentacje danego funduszu (np. prospekt). Pozdrawiam!
@shorttv5671 Жыл бұрын
Czesc. Hmmm a co z wielkoscia aktywow V.80 a?? Sa na poziomie 300 mln euro a z tego co wiem to przy wyborze ETF powinno sie kierowac wielkoscia zainwestowanych aktywow.
@piotrunia94 Жыл бұрын
Kiedy v80a wyplaca dywidendy?
@system_trader Жыл бұрын
V80A nie wyplaca, bo je reinwestuje (akumuluje). Ale jest odmiana z dywidendami - V80D - atlasetf.pl/etf-details/IE00BMVB5S82 (dywidendy co pol roku). Pozdrawiam!
@nowy9743 Жыл бұрын
Hej Jacek, z jednej strony zgadzam sięze wszystkim co mówisz w tym materiale bo sam inwestuje może nie w ten ETF ale podobny sposób poprzeż All World + EDO, z drugiej jednak strony wszystkie materialy zachęcające do pasywnego inwestowania w długim terminie opierają się na danych historycznych- ok ja wiem że to wszystko czym dysponujemy ale jednak mam wrażenie że o ile zawsze ludzie powtarzali, że teraz jest inaczej to obecnie są ku temu wieksze podstawy niż tylko takie gadanie dla samego faktu. Czy nie wydaje CI się, że sytaucja geopolitczna na świecie, wojna na UKrainie, większe napięcie na lini CHiny-USA, BRICS rozszerzający się w nietypowy sposób i dążący do dedolaryzacji jakiej do tej pory nie było, zmiana sojusyz jak choćby Arabia S powoduje, że takich sytuacji nie mieliśmy od końca II wojny światowej bo umówmy się, że pomimo wielu napięć ostatnie 80 lat to jednak na świecie byłą względna sielanka w porównnaiu do obecnej sytuacji ? Czy w związku z tym te wszstkie dane historyczne mogą mieć jakiekolwiek znaczenie w kontekście opierania o nie swojej strategii ? Dzięki
@system_trader Жыл бұрын
Dziekuje za komentarz. Wlasciwie to mozna by odpowiedzic na niego kolejnym vlogiem. :) Tu na szybko: ludzie poza przypadloscia krotkowzrocznosci (np. w ostatnich 2 latach EDO pokonalo V80A, szkoda, ze nie zainwestowalem wszystkiego w EDO), maja tez przypadlosc poczucia zycia w wyjatkowych czasach. Przejawia sie ono np. tym, ze mamy takie przekonanie, ze kiedys to bylo latwiej, ze te rynki byly bardziej przewidywalne, ze swiat byl spokojniejszy. Tymczasem tylko w XX wieku mielismy dwie straszne wojny swiatowe, szereg innych konfliktow zbrojnych, zagrozenie wojna nuklerana (zimna wojna), rozpad ZSRR, upadek komunizmu w Polsce, liczne bankructwa panstw (niektore brankrutowaly wielokrotnie), updaek walut, itd., itp. Jako cwiczenie polecam zerknac jak w tych okresach zachowywaly sie rynki. Np. co by bylo, gdbym (hipotetycznie) mial V80A w okresie II wojny swiatowej. Co do danych historycznych - pytanie o alternatywe. Moje doswiadczenia wskazuja, ze wiecej o przyszlosci mowi przeszlosc, niz prognozy jajoglowych (jakkolwiek ladnie ubrane sa w storytelling). W kontekscie pasywnego portfela (np. V80A) obstawiamy, ze swiat jako calosc nie upadnie, nie bedzie wojny nuklearnej, czy inaczej - nie bedzie konca swiata. Umowmy sie - jesli koniec swiata nastapi, to i tak ciezko zarobic, a wynik inwestycji bedzie najmniejszym problemem. :) pozdrawiam! :)
@nowy9743 Жыл бұрын
Dzięki za dyskusję, Bardzo często jest używany argument o którym piszesz że ludzie zawsze mają poczucie życia w wyjątkowych czasach ale jeśli teraz jest to tylko "poczucie" to wskaż mi proszę okres od 1945 r który znamionowal takimi wydarzeniami jak obecnie ?? Dwie straszne wojny światowe były do 1945, zimna wojna to jednak nie ten kaliber zwłaszcza jeśli postudiujesz geopolitykę i zobaczysz że wiele warunków tejże wojny było dogadanych czy też ustalonych (zupełnie inaczej niż, obecnie na linii Chiny -Usa), upadek komunizmu w Polsce ma niewielki wpływ na światowy indeks jak mniemam, a liczne konflikty są cały czas to prawda ale jak pokazuje historia wszytskie największe wojny światowe zaczynają się w Europie. Także jest szereg twardych faktów że te czasy są naprawdę wyjątkowe, już nie wspomniałem i zamknięciu całego świata co nie miało nigdy miejsca na taką skalę. Co do reszty wpisu się zgadzam, przy założeniu końcu świata wynik inwestycji nie będzie zbyt dużym problemem dlatego inwestuje ale świadomy tego wszystkiego o czym napisałem i czego moim zdaniem nie powinno się zbywać zwykłym "zawsze są wyjątkowe czasy" Pozdrawiam
@dimon44 Жыл бұрын
Dla mnie bardzo kontrowersyjny materiał. Inwestowanie przez dekady to w przypadku większości osób jakie znam to maksymalnie 20-30 lat realnego oszczędzania i inwestowania, więc rozciąganie analizy na 100 lat jest naduzyciem. A nuż zdazy się case Japonii z lat 90-tych. Zgadzam się że z autorem wspomnianego komentarza Vaguard wygląda bardzo kiepsko. Proszę go odnieść do S&P, Nasdaq lub chociaż WIG za ten okres. Dla 6 proc. rocznie to kupujesz EDO i trzymasz. Przy takiej inflacji szukam stóp zwrotu +15% ROI Pozdrawiam
@system_trader Жыл бұрын
Nie wiem dlaczego, jesli ktos inwestuje chocby przez rok, nie powinien sprawdzac jak rynki zachowywaly sie w dlugich okresach. Dzieki temu widac jak rynki dzialaly w roznych sytuacjach. To, ze sprawdzasz historie np. za 100 lat NIE oznacza, ze bedziesz inwestowal 100 lat. Kontrowersyjne to jest ocenianie czegos z bardzo krotkiego wycinka i wyciaganie z tego wnioskow na lata. Czy Ty sadzisz, ze EDO pozwoli zarobic Ci *REALNIE* (po inflacji) 6% rocznie? Rozrozniajmy nominalne od realnych stop zwrotu. Pozdrawiam :)
@dimon44 Жыл бұрын
Jesli dany instrument nie dostarcza w krótkim terminie jaką mamy gwarancję że tak się stanie w długim okresie? Postawimy 30 lat swojego doroslego życia żeby sprawdzić? Btw Przywołałem 6% z EDO jako stopę zwrotu brutto bo taką samą miarę przypisałeś do Vanguard. Ja mam cel osiągnięcie 15% rocznie netto. Dużo to wysiłku kosztuje ale za ostatnie 6 lat mi się to udało osiągnąć. Strasznie bym się frustrowal mając srodki zainwestowane w instrument na którym opierałbym przyszłość swojej rodziny który dawałby 6% brutto kiedy szerokie rynki w USA lub PL gdzie mieszkam biły ten wynik wielokrotnie.
@system_trader Жыл бұрын
W inwestowaniu NIC nie jest gwarantowane. Wlasnie dlatego wspominalem o PREMII za ryzyko. Cudownie byloby kazdego roku miec 5-6% ponad inflacje. Ale nie ma takich cudow. Mozna bylo miec taka stope zwrotu usredniona dla dlugich okresow, choc bywaly bardziej tluste i mniej tluste dekady. EDO nie daje 6% powyzej inflacji. I raczej nigdy nie da. Sam bym zainwestowal w cos takiego. :) Co masz na mysli 15% netto rocznie? Netto czyli po podatkach? Anyway, zycze Ci jak najlepiej, ale wlasnie chocby dlatego warto poznac historie rynkow. Gdybys za wiele lat potrafil generowac taka stope zwrotu, bylbys niczym Messi, tyle ze w swiecie inwestowania. Sam ocen prawdopodobienstwo. :) Piszesz o 6 latach. Brawo! Ale to nadal krotki okres - poinwestuj kolejne 5-10 lat i daj znac jaka masz stope zwrotu, przy jakim ryzyku i ile na to poswiecasz czasu. Dla jasnosci - nie jest to przejaw zlosliwosci z mojej strony - ale zwyczajnie zbyt dlugo w tym siedze. :)
@Dawid_DW_ Жыл бұрын
@@dimon44czy podzielisz się strategią dającą 15% netto?
@dimon44 Жыл бұрын
@@Dawid_DW_ selekcja spółek wg kryteriów które wypracowałem z czasem. Nic skomplikowanego w zasadzie stały wzrost przychodów, wysoka marża netto, C/Z itp. Do tego obligacje jak cash / srodki plynne. Dużą inspiracją dla mnie było podejście Pawła Malika. Polecam wywiady z nim dla lepszego zrozumienia.
@maniekcebula0073 Жыл бұрын
5 czy 6 procent to jest nic w czasach kosmicznej inflacji. Lepiej juz kupic uszkodzone auto za 200k pln i opierdzielic w Polszy za 288k pln. Inwestowanie aby zarobic 6 procent jest dla starych dziadów, ktorym nic sie nie chce.
@system_trader Жыл бұрын
Po pierwsze, to akcje historycznie dawaly ok. 5% rocznie - ALE powyzej inflacji. Tylko, ze to nie jest kazdego roku jak od linijki. Byloby zbyt latwo. Mimo wszystko polecam obejrzec film raz jeszcze - ze zrozumieniem. Pozdrawiam :)