Temat przedstawiony ciekawie i merytorycznie. Przyjemnie się oglądało całą serię. Leci sub i łapa w górę. Może teraz seria o samym wędzeniu i ewentualnych uwagach dotyczących konstrukcji? Pozdrawiam. 👍
@ciachozonci1646 ай бұрын
Konkretny przekaz, to lubię. Dziękuję i pozdrawiam .
@genpan6 ай бұрын
Również dziękuję i pozdrawiam.
@Darcho6 ай бұрын
Jestem starej szkoły kanał spalinowy ok. 2m rura 125 mm skrzynia drewniana 680x680x1000 ciąg regulowany skośnym dachem ,a dokładnie wylotem na szvczycie . Pana wędzarni mi się podoba dwie warstwy drewna na ścianach , będzie modernizacja mojej dziękuję za filmik . Materiał dający do myślenia , wartościowy.
@genpan6 ай бұрын
Proszę bardzo. Głównie pomyśl nad paleniskiem. Jak już umiesz wędzić, może nie będziesz odczuwał poprawy, ale wyroby będą z pewnością zdrowsze.
@grzegorzdl17076 ай бұрын
Dziękuję za ten film, czegoś takiego szukałem.
@genpan6 ай бұрын
Proszę bardzo. Pozdrawiam.
@robertkoczkodon34246 ай бұрын
Witam wszystkie filmiki obejrzane, swietna przydatna wiedza za którą dziękuję. Wszystko zrozumiałe tylko nie wiem jak utrzymać ten przedział temperatury o którym Pan wspomina w palenisku jeśli nie ma tam termometra.
@robertkoczkodon34246 ай бұрын
Może inaczej, czy można ocenić to po wielkości płomienia? Ilości żaru? A kiedy jest za niska...
@genpan6 ай бұрын
Jak utrzymać prawidłowy przedział temperatury? Przy poprawnej budowie paleniska i wędzarni nie sprawia to kłopotu. Dlatego tak podkreślam, aby było odpowiednich wymiarów. Paląc w „kozie” czy ciasnym palenisku, często z długim kanałem, dla początkujących prawie niewykonalne. Mało kto mierzy temperaturę w palenisku. Trzeba nauczyć się poprawnie opalać i tyle. Jak to zrobić? Tak jak omawiałem, podczas rozgrzewania wędzarni spalamy drewno pełnym płomieniem. Gdy wędzarnia się rozgrzeje, już mamy sporo żaru, na który kładziemy ze dwa grubsze polana. Zaczyna się wydzielanie gazów powstających przez podgrzanie masy drzewnej. O nie nam chodzi. Jednak jeżeli polana tylko dymią, z czasem temperatura w komorze by nam spadła, więc należy tak je ułożyć, aby jednak paliły się maleńkim płomieniem. Najlepiej nie na całej swojej długości, tylko z jednej strony. To zapewni stałą ilość żaru w palenisku i odpowiednią temperaturę w wędzarni. Czasami, przy niekorzystnej pogodzie co jakiś czas dla utrzymania założonej temperatury musimy zwiększyć płomień, ale nie palimy tak ciągle. Dasz radę, powodzenia.
@tiggapl3 ай бұрын
Dzień dobry, mam dwa pytania dotyczące materiałów paleniska: 1. Mam zgromadzoną cegłę klinkierową, z tym że jest to "dziurawka". Generalnie do palenisk zalecana jest cegła pełna, ale w tej sytuacji będzie odstęp od miejsca na żar (wymiary zewnętrzne paleniska to ok. 110/110). Czy myśli pan że w tej sytuacji mogę pozostać przy tej cegle, czy domurować do tego zwykłą cegłą "na sztorc" dla bezpieczeństwa. 2. Beton na palenisko i strop - rozumiem że wystarczy zwykły, z worka - nie potrzeba ogniotrwałego?
@genpan3 ай бұрын
Witaj, beton zwykły z worka wystarczy. Co do cegły lepiej jak by się wypowiedział ktoś, kto się na tym zna, ale mi się wydaje, że dziurawka też da radę. Pozdrawiam i życzę powodzenia przy budowie.
@tiggapl3 ай бұрын
@@genpan Dziękuję za odpowiedź i szacunek za fachowe podejście do tematu
@Ігор-ы5ж2 ай бұрын
Jaka wysokość komory od stropu do dachu?? Pozdrawiam z Ukrainy))))))
@genpan2 ай бұрын
Wysokość komory dostosowujesz do swego wzrostu. Ja mam sufit ok 2 metry od ziemi i daję radę otworzyć dach bez drabiny ;). Od stropu mam na około 20 cm wysokości deflektor, 55 cm wyżej dolne podpory na kije wędzarnicze, jeszcze 45 cm wyżej górne podpory. Pomiędzy nimi a dachem są otwory dymne fi 5 cm. Dach z lekkim spadkiem do tyłu.
@Ігор-ы5ж2 ай бұрын
@@genpan bardzo dziękuję )))
@Ігор-ы5ж2 ай бұрын
@@genpan a można numer telefonu do Pana?
@genpan2 ай бұрын
A w czym mogę jeszcze pomóc. Wiedzę na temat budowy wędzarni przekazałem w swoich filmach.