Vyjetý motorový olej - využití

  Рет қаралды 9,076

Wekon

Wekon

2 жыл бұрын

V tomto videu se s Vámi pobavím o tom, zdali a jak se dá využít vyjetý motorový olej.

Пікірлер: 46
@milanzizka4636
@milanzizka4636 2 жыл бұрын
Ahoj, vítej zpět. Těším se na další videa.
@petersoftak1561
@petersoftak1561 2 жыл бұрын
Kamarát má roky autodielňu a topí v nej len použitým olejom. (mix nafta, benzín, motorový olej, hydraulické oleje, prevodové a.t.ď.). Má originál kúpený kotol na olej. Prefiltruje ho a už ide do kotla. Nezaregistroval som za tie roky že by z komína išiel aký koľvek dym. Je tam ventilátor čo vedie do spaľovacej komory vzduch a tak v podstate olej dokonale zhorí. Vravel mi že to chvíľku dymí keď ten kotol nahrieva pri studenom štarte. Ten rozohrieva benzínom. Či ale idú z komína nejaké nebezpečné látky tak to netuším. Voľným okom to nie je vidno a tvári sa to len ako teplý vzduch. Tiež by som bol zvedavý čo v skutočnosti je na výstupe z komína. ;-)
@plenex
@plenex Жыл бұрын
Mal som to cca dva roky. Olejové pece sa normálne predávajú, ja som to zrušil len z dôvodu že som mal manuálnu sprostú pec, a neustále okolo toho bolo treba chodiť, ladiť ventil, čistiť, doliat olej atd. Takže ak som chcel v zime pracovať v garáži, tak od rána kúriť..neustále sa o to starať, regulovať aby to nepretieklo. Preto som to predal. Skúsenosti boli ale dobré, pri štartovaní kým pec dosiahla plný ťah, tak to dymilo ako sprosté, potom blafla, rozbehla sa pekne do červena a už žiadny dym alebo zápach, proste nič len vlnenie vzduchu od tepla. Mala ohromný výkon, a ked som to mal na maximum, tak sa meter od toho nedalo stáť. 750st digi teplomer, ukázal : mimo rozsah :D Vykúriť s tým garáž na den-dva-tri ano. Ale kúriť s tým permanentne si neviem predstaviť, ani s automatickou pecou. Automatické pece sa robia od nejakých 15-35kW, a to je úžasný výkon, čo vykúri velkú halu/ garáž raz dva. Myslím že ani 15x2000w elektrických konvektorov by to nedalo tak ako olejová pec :D Pri maximálnom výkone to žralo cez 20L oleja denne, takže ročná zásoba z áut cca 200L nevydržala dlho a bolo po kúrení heh, nemám autoservis. Btw videl som v servise že ani nemal olejovú pec, proste strčil misku do starých peteriek a cez rúrku tam kvapkal olej.
@TomH519
@TomH519 2 жыл бұрын
Ve vyjetém motorovém oleji je spousta karcinogeních látek, které se při přístupu vzduchu postupně dále uvolňují. Dobrovolně si tím natírat předměty uvnitř domu není minimálně moc rozumné. U nás byl dokonce případ, kdy vzdálený příbuzný si vyjetým olejem natřel celý krov domu. V létě nešlo v podkroví vydržet, protože to dost zásadně páchlo a následovali i bolesti hlavy. Po jeho smrti nechal nový majitel celý krov vyměnit. Jinak vyjetý motorový olej je vždy nebezpečným odpadem a spalovat ho může pouze pár schválených spaloven odpadů. Lze z něho ale vyrobit(vyčištěním) palivo pro kamna na olej/naftu. Je ale pravda, že neupravený olej se pálí v každé druhém autoservisu. Princip kamen je většinou takový, že se rozehřeve uvnitř "pánev" např. naftou. Když dosáhne požadovanou teplotu, tak čerpadlo začne čerpat na pánev vyjetý olej, který se následně odpaří a tyto páry hoří.
@trollmcclure1884
@trollmcclure1884 2 жыл бұрын
Kapání je prasárna. Spalování je nedokonalé a vzniká kouř a saze. Pořádný burner, jak říkal, rozprašuje a vhání do směsi větrákem/kompresorem vzduch. Připomíná to spíš letlampu, tryskový motor, než kamna. Spalovna to ani nemůže udělat líp. Jedině že by ho ředili, chemicky mu ještě zvedli cetanové číslo třeba nitrací, nebo do pece vháněli kyslík. To je ale fantazie. Není důvod. Možná mají nějaký filtr v komíně, ale na to bych taky nesázel. Ani to není třeba. Možná tak ve spalovně odpadů. Hoří to fakt čistě. Říká se, že je to čistší, než dřevo a uhlí. Tomu bych ale věřil, až by to někdo změřil. Sám jsem našel v přírodě krásný 50litrový sud vyjetého oleje a taky přemýšlím co s ním. Na ebay se dá koupit čínský 300kW kotel za 30 táců. To není za kotel s bojlerem moc. Ten však spálí 30 kg za hodinu. Logicky by měl jít najít menší a levnější. Není důvod to kapat na pánev
@TomH519
@TomH519 2 жыл бұрын
@@trollmcclure1884 Vyjetý neupravený olej se může spalovat pouze ve spalovně nebezpečných odpadů. Ani ve spalovně odpadů se nesmí pálit. Nejpoužívanejší kamna na olej jsou v ČR asi teplovzdušná kamna Master WA33, nebo jejich podobné klony. Stojí cca 50tis kč. Pokud je dobrý olej, docela to i funguje.
@Kacer.cheb1
@Kacer.cheb1 Жыл бұрын
Ja na vyjeťák nedám dopustit. Natřel jsem s tím 20 let starou dřevěnou kulnu. Drevo jsem ocistil rejzakem od mechu a hub, pak jsem to poctivě natřel vyjeťákem. Dělal jsem to v lětě, kdy bylo horko, dřevo vyschlé a vyjeťák krasně rozehřátý. Je to 5 let a nikde žádné houby ani mech. Takže jestli karbon dřevo degraduje nevím, ale rozhodně je to lepší než nic. V porovnání s fermeží za tisíce jsem tím natíral trámy ve sklepě a stejně začali hnít a obrůstat houbama. Takže jako konzervace a ochrana je vyjeťák lepši než volně prodejné postřiky s vysychavými oleji.
@PatrikRokl
@PatrikRokl Жыл бұрын
Ahoj, obří dřevěná vrata (8x6m) u dědy na dešti mají přes 50 let jsou natřená vyjetým olejem obyčejným štětcem. Nátěr se obnovuje jednou za 20let. Žadní škůdci, žádná houba. Dřevo nezměklo za ty roky.
@56pavel53
@56pavel53 2 жыл бұрын
Zdarec!Nechceš natočit video o domácí výrobě benzínu/nafty z něčeho.....(Plasty,pet flašky???).Jinak palec nahoru!👍
@Wekon
@Wekon 2 жыл бұрын
Caio Pavle, pyrolýza mě fascinuje, o tom žádná, ale nemám na to vybavení...
@filip_sedlak
@filip_sedlak 2 жыл бұрын
Řekl bych, že spalování vyjetého oleje, pokud se jedná o dokonalé spalování při vysoké teplotě a s dostatečným množstvím kyslíku, je poměrně nezávadné.
@filip_sedlak
@filip_sedlak 2 жыл бұрын
Na ošetření dřeva se typicky používala směs vyjetého oleje a petroleje.
@bp-synapse
@bp-synapse 2 жыл бұрын
1. Pri napustani dreva olejom musis zmenit postup. Olej naneses hubkou alebo stetcom, nechas 20-30min vsakovat a potom zbytok vyutierat handrou. Po 24h mozes opakovat ak je treba. Drevo tak budes mat namorene ale nie mastne. 2. Na drevo napustene olejom ti chyti vacsina syntetickych lazur, ako napr. Chemolux S-Klasik, pretoze samotne obsahuju rozne oleje a vosky.
@martinpaulovic1110
@martinpaulovic1110 2 жыл бұрын
Piecka na naftu stojí cca 50€ na bazosi ..miešať s naftou 1:2 až 1:5...na kúrenie dielny,garáži,chat super lacné, žiadny dym,žiadna elektronika, moja má 60 rokov a funguje ako nová. Prípadne pec na olej na KZbin sú dobré videa,nie všetky potrebujú ventilátor, cena prerábky piecky na drevo pár eur, nádoba ventil spaľovací priestor .treba vyskúšať konštrukciu. Ekológia ? Celá India funguje na uhlie, cele USA na ropu to isté Čína, medzi tým tisíce lodi na ťažký olej. Nemá zmysel riešiť naše mini štáty kde sa spali pár kubikov oleja. PS pilcik v lese spotrebuje týždenne niekoľko litrov oleja na mazanie reťaze a všetko ide do zeme, máme tisíce pilčíkov každý deň v lese čo myslíte že kam ide ten olej :D PS2 čo myslíte s čím boli impregrovane milióny stĺpov na telefónne káble, milióny prazcov na železnici ....iba asfal , dech, a pod produkty a všetko to je vonku na zemi...sú to ropné produkty a nikdo to neriesi
@lerackT
@lerackT 2 жыл бұрын
Jasně, někteří znečišťujou, tak proč bych to nedělal sám. Dost povrchní názor. Klidně si nic neřeš, můžeš se v tom oleji klidně doma koupat a asfaltem si natřít třeba záda, ale neotravuj tím ostatní.
@LP-fq9us
@LP-fq9us 2 жыл бұрын
@@lerackT a kde jsi přišel na to děcko, že s tím někoho otravuje? Kamana na vyjetý olej se běžně prodávají.
@martinvavrik719
@martinvavrik719 Жыл бұрын
Ahoj Martin.Konečne je tu jeden normálny človek čo nerieši eko pičoviny.Celá ekobirokracia je podvod,ale ľudia tomu veria.Ps.Čítal som štúdiu,mimochodom od nejkého Britského vedca(takže to musí byť pravda😉)A z tej štúdie vyplynulo,že keby neboli na svete autá so spaľovacími motormi,tak by sme emisie CO2 vo svete znížili o necelé 1.5%.Takže nič.Mimochodom ešte pred príchodom civilizácie a priémyselnej revolúcie sa klimatické podmienky menili a budú sa stále meniť,aj keď ľudstvo vyhynie .Bola doba ľadová,aj dinosaury vyhynuli a nemali ani autá,fabiiky,či liétadlá.😆😆
@0ndroid
@0ndroid 2 жыл бұрын
Další časté vidlácké použití je do řetězové pilky, ať už elektrické nebo benzínové na mazání řetězu. Eko to není určitě ale funguje to dobře.
@trollmcclure1884
@trollmcclure1884 2 жыл бұрын
A nemá to pak vidlák na ksichtu a všude po zahradě? To bude hodně oblíbené v rusku. U nás si vezme arborista za strom 12 táců, tak si snad může koupit bio. Kutil na chalupě radši ušetří kilo, to je mi jasné
@markar3516
@markar3516 2 жыл бұрын
Vyjetej olej zasycha? Jakym zpusobem? Myslej jsem ze něco víš o chemii.
@milandos4986
@milandos4986 2 жыл бұрын
Ahoj, vyjetým motorovým olejem se dá dobře kalit oproti normální vodě není to pro nahřáté železo takový teplotní skok, na ytb je na to spousta videí ale jde o to kolik lidí chce doma kalit nože nebo nějaké sekáče či klíny.
@hankmosh2709
@hankmosh2709 2 жыл бұрын
napadlome me vyuzit vyjetej olej na cenrni kovu kalenim (nevim jestli to rikam spravne). cerneni treba petlice na vrata.
@zts9383
@zts9383 2 жыл бұрын
Natíráme zemědělské nářadí co se delší dobu nebude používat. Např. pluh, rádlo, plečka, rýče atd. Usazený olej se dá stočit a ten čistý použít ledaskde.
@filip_sedlak
@filip_sedlak 2 жыл бұрын
Taky myslím, že je to na primitivní ošetření proti korozi OK. Kdyby byl motorový olej byť i mírně korozivní, tak by se nemohl dávat do motorů (zvlášť moderních). Už vidím, jak tě ekopošuci ukřižují za to, že oráš pole pluhem od oleje a pak tam pěstuješ potraviny, i když je to samozřejmě naprosto zanedbatelné. :D
@TomH519
@TomH519 2 жыл бұрын
@@filip_sedlak Olej se mění právě také z důvodu, že je již vyčerpána jeho alkalická rezerva a roste tedy kyselost a korozivost oleje.
@trollmcclure1884
@trollmcclure1884 2 жыл бұрын
Zemědělci jsou prasata, ale není to nejhorší chemie, co používají. Přestante mi napouštět kobzole proti klíčení hovada. Já si to radši oloupu, než žrát Chlorpropham. Stejně to z čistého železa smyje první déšt. Projectfarm to testoval a fakt žádná ochrana. Mnohem lepší je rostlinný olej. Ten když oxiduje, vytváří polymer. Proto se dřevo napouští lněným olejem, který rychle oxiduje. Stačí ale i levný řepkový. Kdo se snažil umýt zaschlý olej z pánve tak ví, jak je to skoro nemožné. To se nedá s motorovým olejem srovnat
@Wekon
@Wekon 2 жыл бұрын
Trolle, nevíš jak by se choval olej z chia semínek? Myslím z pohledu vytváření právě souvislého nátěru.
@trollmcclure1884
@trollmcclure1884 2 жыл бұрын
@@Wekon Nó, ten bude asi hodně podobný lnu, ale je ještě tak 4x dražší. Na venek stačí použitý třeba řepkový z fritáku a uvnitř čerstvý, aby všechno nepáchlo jak filety. Obzvláště čerstvý ale oxiduje mnohem pomaleji, než lněný, takže by ho mohla chvíli aspon z povrchu vymývat voda. To ale platí pro motorový ještě víc IMO. Jo, do lněné fermeže se přidává i urychlovač polymerizace - vysoušecí agent , sušidlo- sikativ. Určitě se dá najít za tašku hrušek litr. Můžeš ho vařit pár dní při 300°C Nebo koupit předražené sušidlo 3 gramy za 80,- pro olejové barvy. Nebo improvizovat něco skoro zadarmo, jako rez, možná octan železnatý, kobaltnatý už bude stát ranec. Nechal bych to pak ještě pár dní na slunci a je to. Viděl jsem jak někdo smíchal lněný olej se rzí a natřel celtu proti dešti. Reakce je tak rychlá, že látka musí být roztažená a ve větru, jinak může zkřehnout nebo i začít hořet. To ale u lněného platí i bez sušidla. Jo a některé ředidla jako naphta, možná i pomerančový olej - eugenol či terpentýn atd působí taky jako vysoušeč. Možná to působí fyzikálně, když to líp nasákne a umožní ve dřevě mikro kapsy vzduchu mezi napuštěnými vlákny.
@milanchemik6961
@milanchemik6961 2 жыл бұрын
Ahoj jsem také chemik a od roku 1980 jsem se zabýval ovšem bez internetu pokus omyl+ díky několika dostupným knížkám pro mě BIBLí REMI 1+2+
@majstrujeme
@majstrujeme 2 жыл бұрын
Dá sa z toho spraviť nafta. Ale nie že to precedíš , prefiltruješ a naleješ do auta. Ono sa to musí predestilovať . Na youtube je kopec videi . Na ten olejový horák k vyhni nepotrebuješ olej rozprašovať . Je to veľmi nebezpečné a neodporúčal by som ti to robiť ak nechceš skončiť v nemocnici s popáleninami . To sa robí trochu inač a hlavne jednoducho .
@user-et4lf1uf5x
@user-et4lf1uf5x Жыл бұрын
On totiž vynálezce naftového /diesel/ motoru Diesel vlastně první co použil do motoru byl rostlinný olej a z toho plyne fakt , že palivo /olej/ musí (! ) být před vstřikováním paliva do spalovací komory předehřáto
@martinszpuk5665
@martinszpuk5665 10 ай бұрын
Vyjetým olejem jsem před cca 15 lety natřel laťky plotu. A opravdu hodně dlouho dřevo chrání. Ale samozřejmě déšť časem ten olej vymeje, takže to není na furt. I to je důvod, proč už dřevo tím nenatírám, poněvadž si říkám, že to asi nedělá úplně dobře zahradě. Ale jak říkáte..co i ty ochrany dřeva z obchodů. Na všech je symbol chcíplé ryby a upozornění, že prudce kontaminují vodu. Takže Bůh ví, jak to je. Jinak kdyby olej nechránil před korozí kovu, tak snad časem zrezne i vnitřek motoru, ne? Přeci v palivu a vzduchu je nějaká část vody, takže by ta voda tam dělala neplechu. Ale když jsem viděl jakýkoli motor rozebraný zevnitř, tak je uvnitře krásně kovový, nikoli zrezlý.
@jandrsata4298
@jandrsata4298 2 жыл бұрын
Ivan Mládek to vyřešil - viz písnička Kam s ním
@izotopx
@izotopx 2 жыл бұрын
Pří správném pyrolitickém spalování nedochází k žádnému znečištění ovzduší. Taková technologie je ovšem poněkud nákladnější. Spaluje se ve třech komorách. V první se olej zplyní, ve druhé komoře se teplota výrazně zvýší v turbíně a třetí komora má v sobě rozžhavenou mřížku, která dokončí pyrolýzu a případně obsahuje katalyzátor. Dále je analyzátor, který v případě potřeby vrátí nespálené zbytky do druhé komory.
@SnahaOvecnyStesti
@SnahaOvecnyStesti 2 жыл бұрын
Když naleju do motoru olej, tak se mi zadře motor, a proč myslíš že v tom motoru je olej? Asi proto aby se nezadřel motor. 🤔
@Shakyrass
@Shakyrass 8 ай бұрын
naše ovzduší to neovlivní nijak, spaluje se ve spalovně nebezpečných odpadů která je ktomu uzpůsobena :-) Většina autoservisu ale nim topí ve speciálních kamnech 🙂
@SnahaOvecnyStesti
@SnahaOvecnyStesti 2 жыл бұрын
Dá se i doma vyčistit viz video: kzbin.info/www/bejne/j4a3ZY2HgqeajNE
@Stanislavek
@Stanislavek 2 жыл бұрын
no zrovna eko to není, viděl jsem vzadu na zahradě plaňkový plot tímto natřený a byl hodně zdegradovaný, spodní strana prkna byla chycená místy nahnilá 🙂doptal jsem se že poslední nátěr byl počátkem tisíciletí a postavený byl někdy na přelomu 70 a 80 let, takže degradoval opravdu rychle za 50 let uhnila spodní strana o 1-2cm
@Wekon
@Wekon 2 жыл бұрын
Jsem rád, že tu vidím známé tváře, ale nick jsi změnil, nebo se pletu?
@peterpavlicek2603
@peterpavlicek2603 2 жыл бұрын
ahoj. som BOZP a OPP pri kvapalinach vzdy horia vypary.. klucova je teplota vyparovania latky. u benzinu je to omnoho menej ako u oleja. ked si vsimnes masiny na kurenie olejom. dole je myska z kovku ... ta sa musi dostatocne rozohriat napr naftou aby sa rozohriala na vyparovanie oleja.. a nasledne mozes spalovat olej... je to neekologicke a jedovate lebo nikdy nedosiahnes dostatocneho pomeru vyparov a kisliku na horenie oleja..pekny vecer prajem
@peterpavlicek2603
@peterpavlicek2603 2 жыл бұрын
a dodatocne .. proti skodcom a hubam je to super.... na dlhotrvacnost je to ok.. starka ma humno natrete uz asi 25 rokov a nic sa nedeje.. ale na sposob horenia je to urychlovac.. ked sa uz nieco stane tak to bude pruser..
@Wekon
@Wekon 2 жыл бұрын
Děkuji ti za přínosné vstupy.
@PatrikRokl
@PatrikRokl Жыл бұрын
Železo natřené olejem a trochu prachu, nerezne. Ověřeno na výtahových šachtách, kde desítky let je železo třeba ve vlhku v podzemí v dobré kondici. I ocelová lana se mažou proti korozi.
@petrsuchopar8136
@petrsuchopar8136 2 жыл бұрын
Chlape,toč něco serióznějšího!! To je samé údajně ,atd.poustis do světa neověřené informace!! Ten kdo má možnost to smíchá s pilinami a spali!!
Fermež a lněný olej - vlastnosti a využití
15:45
Wekon
Рет қаралды 20 М.
Дарю Самокат Скейтеру !
00:42
Vlad Samokatchik
Рет қаралды 8 МЛН
Finger Heart - Fancy Refill (Inside Out Animation)
00:30
FASH
Рет қаралды 14 МЛН
Top 5 Uses for Used Motor/Engine Oil + 2 Bonus Ideas
8:47
Derek's Workshop and Projects
Рет қаралды 39 М.
Dřevo z kouta - Osmo
26:39
Zdeněk Mařas
Рет қаралды 113 М.
Omítka vnitřní Kerastuk K - jak na štukování
2:42
BigMat Stavebniny Líbeznice s.r.o.
Рет қаралды 32 М.
Jak opravit odřený nárazník
11:51
Barvy laky Janů Líbeznice
Рет қаралды 179 М.
Kotol a Horák na Olej - Videomanuál - Melilla.sk
11:24
Melilla Autoservis
Рет қаралды 45 М.
Jak v dílně používám wédéčko (čili WD-40) + SOUTĚŽ
9:44
Dělejte něco! Tomáš Krásenský
Рет қаралды 75 М.