Bardzo ciekawy wykład. Można Pana słuchać suchać i ciągle mało. Dziękuję i czekam na 2 cześć. Pozdrawiam
@matimati95542 жыл бұрын
Bardzo fajny odcinek, z dużą ilością szczegółów, i informacji, super się Pana słuchało i oglądało 👍
@65mto3 жыл бұрын
"lepszy gram handlu, niż kilo roboty"- dobre. Moja była żona wyznawała pogląd, że najlepsze są cudze pieniądze, bo ich nie trzeba zarobić.
@marcinwiecek99683 жыл бұрын
Też dobre :) Pozdr
@nzsbango3 жыл бұрын
Znajomy gangster mawiał: jeśli coś nie jest w twojej ręce to nie jest to twoje. A żona mojego brata mawia: kontrola podstawą zaufania.
@Marianczewski3 жыл бұрын
Moja siostra mawia "lepszy handelek niż szpadelek"
@stanisawsota2983 жыл бұрын
@@Marianczewski Od szpadelka i handelku lepszy rewolwerek.
@NIESYSTEMATYCZNY2 жыл бұрын
Słyszałem historię że po paru latach pewna para nie małżeństwo postanowiła się rozstać i Ona pyta się Jego kiedy się wyprowadza a on przecież to moje mieszkanie ,na to Ona ,no tak ale Ona jest kobietą i wypadało by żeby On zostawił jej to mieszkanie
@HighAngel3 жыл бұрын
Wow, świetnie opowiada i wnikliwy materiał. Dziękuję 👍
@ravwyg3 жыл бұрын
Rewelacyjny wykład, zresztą jak wszystkie, które Pan prowadzi. Wyrazy szacunku i uznania Pozdrawiam
@blackbbbbiochip3 жыл бұрын
Szwecja .... Dziękujemy za następny wykład panie Zbigniewie....
@artnovak7843 жыл бұрын
Jak zwykle świetny wykład i kawał dobrej roboty.
@adammalinski81823 жыл бұрын
Dziękujemy za wspaniały wykład i serdecznie Pana pozdrawiamy z Plymouth w Wielkiej Brytanii.
@janbudzinski44573 жыл бұрын
Uwielbiam to miasto
@caribre19793 жыл бұрын
Launceston pozdrawia ;)
@adammalinski81823 жыл бұрын
@@caribre1979 Plymouth również 😃
@Flying_Tom2 жыл бұрын
Liskeard yeah
@janklich47893 жыл бұрын
Wspaniały wykład ,dziękuje Ciężko by było tak atrakcyjne informacje znaleźć samemu
@adab42162 жыл бұрын
Dziękuję za wykład
@BaNuj3 жыл бұрын
Zawsze się zastanawiałem DLACZEGO przez całą historię powszechną europy skala gospodarcza Polski nie była w stanie konkurować z zachodem. -Kiedy my mieliśmy konflikty który mafiozo będzie kontrolował polską ziemię, to europejczycy podbijali potomków persów -Kiedy my walczyliśmy z religijnymi fanatykami z Wenecji, w Europie odkrywano nowe kontynenty za granicami świata i uruchamiano kosmicznych rozmiarów handel globalny -kiedy konie naszych magnatów gubiły złote podkowy na paradach w Paryżu, europejczycy mieli gigantyczne floty na granicy technicznych możliwości, za pomocą których podbijali całe cywilizacje pod swojego buta - kiedy rozwój cywilizacyjny z pomocą nowych odkryć technologicznych doprowadził do wykłądniczego wzrostu produktywności i bogactwa całych mocarstw to nas... nie było na mapie i nasi chłopi nawet nie chcieli żebyśmy na niej byli. Mam takie wrażenie że Polacy przez większość historii skupiali się na takich absurdalnych kwestiach dotyczących życia społecznegop, gospodarczego i rozeznania w polityce i zrozumienia własnej pozycji na świecie. Jakby świat miał swoje sprawy, a Polacy zajmowali się swoim piekiełkiem: religijnością, fake newsami, murzynami na koncertach noworocznych, co zjadł premier na obiad czy ciągłe powtarzanie truizmów i frazesów o życiu. Kiedy dzisiaj pytam kogoś zza granicy "nazwij jeden kraj zaczynający się na literę P" to nie mówią nic, albo mówią: Peru, Panama, Portugalia czy Pakistan. Nigdy nikt nie mówi Polska... Kiedy Polacy w końcu SKUTECZNIE podejmą działania praktyczne i naukowe dotyczące ekonomii tego kraju? Przecież mieliśmy Krakowską szkołę ekonomiczną ze znamienitymi nazwiskami. Mieliśmy i mamy swój własny wkład w prace Noblistów świata w dziedzinie ekonomii, technologii, chemii. Mimo tego wszystkiego dalej jesteśmy takim aroganckim popychadłem z wąsem i pełnym brzuchem którego nikt nie chce posłuchać co ma do powiedzenia. Dziękuję panie Zbigniewie za wykład. Zawsze uwielbiam dowiedzieć się czegoś nowego i ciekawych spojrzeń na rynek.
@666marq3 жыл бұрын
Uważam że podstawowym nieszczęściem Polski i główną przyczyną jej klęsk jest brak gospodarza, prawdziwej klasy rządzącej. Za rozwój społeczeństwa głównie odpowiadają jednostki a nie masy, a my przez wieki nie potrafiliśmy wykształcić tak silnych elit/rodów jak Niemcy, UK czy Francja, albo nawet kraje skandynawskie, które przecież od stosunkowo niedawna są bogate. Może to marne pocieszenie, ale wszyscy Słowianie mają z tym problem, zwłaszcza ze wschodniej Europy gdzie wykształciła się jedynie wąska kasta oligarchów z biedniutkim społeczeństwem, w dodatku przez najazdy czy przymusowe migracje ludów ze wschodu np Tatarów czy Azerów jesteśmy "koktajlem" niezbyt udanym pod kątem prowadzenia efektywnej gospodarki. Niby mieliśmy szlachtę, ale oni nie poczuwali się jako opiekunowie tej ziemi i ludności, byli tylko wyzyskiwaczami bijącymi chłopków i zbierającymi haracz. Potem jeszcze dochodziło masowe kupowanie sobie tytułów, przez co w ogóle idea szlachectwa wzięła w łeb. Wielu królów było zagranicznych, najczęściej nie dostali się na tron w swoim kraju i z braku laku zasiadali polski tron i realizowali swoje interesiki. Co ciekawe, polscy królowie jeszcze gorzej zarządzali bez kilku wyjątków z Kazimierzem Wielkim na czele. Obecnie mamy jedynie roszczeniowe pseudoelity, resztki prawdziwych zostały wybite przez Niemców podczas Intelligentzaktion i akcjach NKWD. Te osoby być może mogłyby być kreatorami polskiej rzeczywistości np przez założenie rodzimych przedsiębiorstw, i teraz młodzi zdolni Polacy nie byliby nam podbierani tylko mogliby pracować dla rodzimego kapitału co spowodowałoby wzrost znaczenia Polski na arenie międzynarodowej, zaprzestanie rozmów dotyczących Polski nad głowami Polaków, uwolnienie się od łatki kolonii gospodarczej Niemiec, która sama nic nie potrafi wytworzyć i tak dalej. Stąd też obecna mizeria która sprzyja zakompleksieniu i poczuciu niskiej wartości jako obywatel, większość młodych nie widzi nadziei na zmianę bo i też żadne szczególne kroki nie są ku temu podejmowane. Na ten moment jedyna nadzieja na lepszą pozycje Polski na tle krajów zachodniej Europy jest ich upadek, ale to byłoby naiwne upatrywac w tym jakiejś szansy dla siebie.
@adab42162 жыл бұрын
Bo my jesteśmy z tej drugiej grupy. Tą grupę podbijają właśnie takie mocarstwa jak Wielka Brytania i mają pod butem.
@ikonka77 Жыл бұрын
Ale to proste, u nas przestarzały system, feudalizm, na Zachodzie kapitalizm i wolny handel.
@Eder145 ай бұрын
Jesteśmy jak te robaki w jednym garnku. Jak jeden może wyjść to pozostałe go ściągają na dno. Jak to Naprawić? Wszyscy kończyliśmy szkołę podstawową, więc proponuję by posłami zostali wybrani tylko ci co mieli średnią 4, 0 lub większą w szkole podstawowej, a posłami do europarlamentu, ci co znają biegle conajmniej 2 języki obce . Zamknęłaby się wtedy furtka dla wielu matołów. Niestety, jesteśmy robakami w tym garnku ..... . Już widzę oburzenie wielu matołów.
@Eder145 ай бұрын
@@666marq Jesteśmy jak te robaki w jednym garnku. Jak jeden może wyjść to pozostałe go ściągają na dno. Jak to Naprawić? Wszyscy kończyliśmy szkołę podstawową, więc proponuję by posłami zostali wybrani tylko ci co mieli średnią 4, 0 lub większą w szkole podstawowej, a posłami do europarlamentu, ci co znają biegle conajmniej 2 języki obce . Zamknęłaby się wtedy furtka dla wielu matołów. Niestety, jesteśmy robakami w tym garnku ..... . Już widzę oburzenie wielu matołów.
@JacekGalka3 жыл бұрын
Pan Zbigniew jak zawsze w formie! Proszę tak trzymać!
@barbaraj36632 жыл бұрын
Wspaniały wykład. Dziękuję i pozdrawiam
@Albopilosum3 жыл бұрын
Po prostu mega! Dziękuję i czekam II części.
@matapomaga45232 жыл бұрын
Już dawno pana nie widziałam. Dziękuję za wykładzik i życzę zdrowia. Ja o ąngolach nie mam dobrego zdania.
@rafatex41573 жыл бұрын
Będzie ciekawie! 👍
@jerzyzielinski58813 жыл бұрын
Wszystkiego dobrego w Nowym Roku Panie Zbigniewie.
@pawesienko92072 жыл бұрын
I to jest przekaz merytoryczny
@NajwyższyWładcaUmysłów3 жыл бұрын
Bardzo dobry wykład, czekam na cz. 2. Mam nadzieję, że już niedługo będę mógł ją zobaczyć.
@krzysztofjaworski64203 жыл бұрын
Za tydzień
@reset_systemu97972 жыл бұрын
Świetny wykład, dziękuję
@samuelgeldern29653 жыл бұрын
Świetny wykład jak zawsze, Panie Zbigniewie. Cieszę się, że zdecydował się Pan Doktor podzielić ten wykład na przynajmniej dwie części. Wielka Brytania, Hiszpania, Włochy, Francja, Japonia a zwłaszcza Portugalia i Grecja to dziś najszybciej gasnące dawne imperia. Niemcy, Belgia, Dania, Szwecja i Holandia z dawnych imperiów kolonialnych trzymają się moim zdaniem znacznie lepiej. Gospodarczo na świecie też jednak znaczą coraz mniej na rzecz takich państw, jak Chiny, Indie, Wietnam, Tajlandia, Filipiny, Indonezja, Malezja, Nigeria. Przed krajami Afryki i Azji nadal jednak daleka wielce droga do takiego dobrobytu. Niewielkie są szanse, że Chiny, czy Indie kiedykolwiek osiągną taki poziom życia, jak w Japonii czy w Zachodniej Europie. Takie kraje, jak Polska czy Czechy bogacą się względnie szybciej, choć nie mają ciekawych perspektyw demograficznych i raczej potęgami gospodarczymi się nie staną. Mogą jednak osiągnąć taki poziom życia, jak w Zachodniej Europie, ale najprędzej za jakieś trzy dekady. Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia przy następnych wykładach!
@CapaciousCore3 жыл бұрын
Dzięki za niezamawiany test lewego ucha.
@MegaWikta3 жыл бұрын
dziękuję
@dawkaWDZ3 жыл бұрын
Bardzo fajnie Pan opowiada. Nie znałem pana. Ale zostaje tu na dluzej
@abertoskar2 жыл бұрын
Dziękuję i pozdrawiam
@monetarnie38412 жыл бұрын
I tak poza tym nie martwmy się o UK bo korona ma interesy i zawsze da sobie radę. Myślmy o Polsce i problemach w kraju.
@mattwalker42632 жыл бұрын
Polska istnieje już tylko na papierze.To kolonia niewolników za michę ryżu pod żydowskim zarządem.Rozwaliło mnie to porównanie gospodarki UK z Polską😂🤣🤣🤣
@dariuszbuchaa74822 жыл бұрын
Polskę to chowają do kieszeni
@mattwalker42632 жыл бұрын
@@dariuszbuchaa7482 Dokładnie.
@magdakoma70762 жыл бұрын
Swietny wyklad.Daje suba.😊
@kambel87363 жыл бұрын
Bardzo ciekawy wykład. Czekam na dalszą część.
@krzycho.30752 жыл бұрын
Pan Zbigniew to Pana kanal i pana prace są bardzo ciekawe Sterownicze za Kasę z fundacji UNi ..zdradę i fobie do Kraju własnego czuć z daleka
@Adamus14103 жыл бұрын
Nowa ambasada Chin w dawnej Mennicy Królewskiej w Londynie, do której przewożono srebro z kontrybucji po wojnach opiumowych to taka ciekawa klamra historii.
@albenalbus11983 жыл бұрын
Anglicy z premedytacją to spoliczkowali, że same Chiny później się zorientowali ze wściekłości... mało kto o tym wie.
@NIESYSTEMATYCZNY2 жыл бұрын
Bardzo ciekawe ,wszystko przedstawione w przystępny i ciekawy sposób ,takie informacje to ja rozumiem teraz będę jeszcze lepiej wiedział za co nie lubię angoli
@fullsin7572 жыл бұрын
dobrze się słucha do porannej kawy
@jerzyskowronek93993 жыл бұрын
Najwyższy czas na upadek !
@karolfrania20372 жыл бұрын
Pozdrawiam 👍
@jerzypodgorski86303 жыл бұрын
Propaganda korporacyjnych mediów to współczesne opium. Wyłącz telewizor włącz myślenie.
@abniezalezny022 жыл бұрын
Bardzo ciekawe.
@halinakoniarczyk40243 жыл бұрын
Dziękuję bardzo 🎄🎄🎄🍷🍾
@robertzubkowicz65493 жыл бұрын
Poza drobnymi uwagami, materiał bardzo dobry
@jerzypodgorski86303 жыл бұрын
Czyli historia się powtarza bo korporacje znowu rządzą światem.
@marcinmarciniak38163 жыл бұрын
Nigdy nie przestały rządzić.
@panropuch17412 жыл бұрын
Bardzo ciekawy wykład.
@debilz_dolnego_slaska17903 жыл бұрын
Ale fajnie
@miskowski15003 жыл бұрын
Doskonały wykład, dziękuję!
@towarzystwoprzyjaciozsagit4573 жыл бұрын
FANTASTIC . .
@dariusztkocz28532 жыл бұрын
Brawo
@kingoftherats44263 жыл бұрын
Ale jeśli chodzi o średnią wieku w średniowieczu 25 lat, to należy podkreślić że średnia nie oddaje ówczesnej struktury wiekowej. Ogromna umieralność niemowląt, jeśli człowiek przeżył ten okres, to zwykle dożywał nieco dłużej. Bez szaleństw, tak 50 lat najczęściej.
@blackbbbbiochip3 жыл бұрын
🤔hmm....
@65mto3 жыл бұрын
trzeba użyć mediany, będzie jaśniej.
@andrzej211113 жыл бұрын
Jak ktoś żył w luksusie to mógł dożyć do 80 lat.
@golebieryszarda3 жыл бұрын
@@andrzej21111 miano starego zyskiwaly osoby dozywajace 60 roku zycia. Wiec byl to juz wiek zaawansowany. Wiec watpkie ze 80 lat dawal luksus. Raczej bylo to rownie rzadkie jak dzis 100+
@andrzej211113 жыл бұрын
@@golebieryszarda 100 lat już nie takie rzadkie. Jest trochę 100 latków. W tamtym okresie ludzie często kończyli życie na wojnie lub zamordowani przez sąsiadów lub rodzinę.
@Luchs19802 жыл бұрын
Pozdrowienia z Oxford
@joseperes7773 жыл бұрын
Handlem opium zajmowała się korzenna rodzina Sasoonów...to oni mieli monopol na handel opium...angole z tego tylko brali działkę i dawali pomoc militarną jak było trzeba...handel niewolnikami to tez domena korzennych...rodzina Monsanto (tak ,ta od rolniczej chemii) dorobiła się na handlu niewolnikami.
@darkusmarkus97113 жыл бұрын
Po opium drugim dużym przychodem w tamtym okresie był monopol na sól w Indiach. W klimacie morskim sól jest niezbędna do życia. Dlatego przecięli subkontynent wielkim murem z żywopłotu i roślin trujących obsadzając poszczególne punkty posterunkami pobierającymi opłaty. Zginęło kilkanaście milo9nów ludzi. Podobnie postąpił Stalin gdy potrzebował technologii i inwestycji sprzedał przez giełdę w Londynie zborze z Ukrainy.Londyn jest określanym nowym Babilonem.Miastem Państwem na 7 wzgórzach wystających z morz i oceanów świata gdzie mieli kolonnie.Zniszczenie tego tworu nastąpi przez jej niezadowolonych klientów.
@joseperes7773 жыл бұрын
@@darkusmarkus9711 o tak...dużo by o tym pisać.
@paddy51412 жыл бұрын
Bardzo fajny materiał👍🏻. Chciałbym taki materiał zobaczyc o Irlandii ☘️🙏🏻.
@dylewski12 жыл бұрын
JUŻ BYŁ :-)
@wielkizderzaczandronow28693 жыл бұрын
Jak zawsze nie zawiodłem się na wykładzie. Co do tej opowieści na wstępie o podróży LWP pociągiem na ćwiczenia, to jest to mało wiarygodnie. Aż rozpytałem moich wujków, którzy odbywali ZSW w latach 70-tych i 80-tych, czy takie coś mogło mieć miejsce. Zaprzeczyli wszyscy. Na ćwiczenia czasem jeździli składami specjalnymi PKP - jechali normalnymi w tamtym czasie wagonami - najczęściej PKP dawała najgorsze, zdezelowane wagony piętrowe i EZT (większa pojemność), nigdy jako szeregowi nie jechali bydlęcym wagonem. Podoficerowie jechali razem ze swoimi kompaniami w tym samym wagonie. Także albo pan Dylewski fantazjuje albo miał wybitne szczęście do jednostki wojskowej.
@smoothrenek12233 жыл бұрын
Pozdrowienia !!!
@KrzysztofK19823 жыл бұрын
Ci którzy nigdy nie mieszkali w Londynie nie mają zielonego pojęcia jak pogorszył się standard życia w ciągu ostatnich 30 lat. Na początku lat dziewięćdziesiątych można było iść do pracy jako listonosz na poczcie w wieku 16 kat i w ciągu dwóch lat można było oszczędzić na wkład własny kupić sobie dom dostawało się etat z płatnymi wakacjami i chorobowym. Teraz w roku 2022 nigdy w życiu nie oszczędzi się na wkład własny jako listonosz i nigdy nie dostanie się kredytu hipotecznego bo zarobki są za niskie. I tak jest z prawie każdym zawodem. W ciągu ostatnich 30 kat zarobki wzrosły o 100% a koszty utrzymania o 1000%. Oprócz tego następuje też ogromna zmiana etniczna państwa. W Londynie są szkoły w których jest 500 dzieci i nie ma ani jednego białego dziecka, a jeżeli jest to nie jest to Brytyjczyk tylko jakiś imigrant ze wschodniej lub południowej Europy. O wielkiej Brytanii niedługo nie będzie się myślało jak o kraju europejskim to kraj który będzie bardziej przypominał Brazylię lub mieszkankę Afryki i Południowej Azji a Brexit ten proces tylko przyspiesza bo teraz nie będzie już tych pracowników z Europy i ich dzieci.
@marianwisniewski22942 жыл бұрын
Więcej rozdawnictwa, na pewno się polepszy.
@adamk33543 жыл бұрын
Wolę żyć w gasnącym imperium niż w Państwie które za każdym razem kiedy tylko wychyliło głowę to szło do ścięcia. Więc akurat nie ma się czym przejmować..
@KrzysztofK19823 жыл бұрын
A kim jesteś z zawodu? Niech zgadnę, otwierasz drzwi w hotelu, nosisz ciężkie worki na budowie czy zamiatasz ulice?
@janpencil1013 жыл бұрын
Całe wieki dymali dużą część świata. Francja, Holandia, Belgia, Hiszpania, Portugalia to samo. Nikomu źle nie życzę, ale niech karma do nich wróci. Do UK pomału wraca.
@ViiCiiii3 жыл бұрын
Tez tak mysle
@666marq3 жыл бұрын
A z drugiej strony polaczki zamiast wyrwać swój kawałek tortu dla siebie kiedy realnie mogli to zrobić, woleli się kłócić i bić między sobą i podczas gdy zagraniczna szlachta transportowała złoto statkami i miała całe armie niewolników pracujących na bezkresnych terenach, polska szlachta skupiała się na gubiniu złotych podków i gnębieniu chłopków ze swoich okolicznych wsi.
@patryks.52292 жыл бұрын
@@666marq ale z tego co pamiętam nie sprzedaliśmy sojuszników wielokrotnie.
@666marq2 жыл бұрын
@@patryks.5229 Kogo mieliśmy niby sprzedać, skoro to my byliśmy słabym kraikiem do sprzedania. A poza tym, co z tego mamy, oprócz możliwości pochwalenia się przed samym sobą tym honorem z gołą duрą z tyłu i wydumaną martyrologią, czego to nikt prócz Polaków nawet nie zauważył.
@radekklimkowski64242 жыл бұрын
20 lat w Anglii , i nie narzekam :) , ale nie da sie ukryc ze jest coraz gorzej
@Bogna12 жыл бұрын
Coraz gorzej to bylo chwile przed Brexitem.
@ametyst74312 жыл бұрын
Jest 18 stycznia godzina 13:38, niestety głos zanikł całkowicie aż do 26:36 dopiero... Czy to jakaś techniczna usterka, czy YT się postarało?
@MegaTomi293 жыл бұрын
Chorąży to nie oficer. 🤣🤣🤣
@samuelgeldern29653 жыл бұрын
Może niebawem zrobi Pan Doktor wykład o Hiszpanii? To też jest szybko gasnące imperium :P
@dorian22couk3 жыл бұрын
Swietny wyklad, dlugo wyczekiwany. W prawdzie bardziej ciekaw jestem Pana refleksji jesli chodzi o przyszlosc gospodarki brytyjskiej po brexicie niz historia. Mam nadzieje, ze i taki wyklad sie pojawi Pozdrawiam serdecznie
@Pietrek.MysloZbrodniarz3 жыл бұрын
O tak! Ja też czekam na pobrexitową analizę, jak ksiądz na okres wizyt po kolędzie... :)
@janbudzinski44573 жыл бұрын
Uwielbiam UK
@pawejankowiak21503 жыл бұрын
Dobrze Pan mówi (nawet między wierszami). Za takich światłych człeków brawo biję. Szacunek składam
@jerzypodgorski86303 жыл бұрын
Nie docenia Pan powiązań między dawnymi brytyjskimi koloniami a metropolią. Z zewnątrz Commonwealth może się wydawać klubem dyskusyjnym ale jak zajrzymy głębiej to okaże się że to coś dużo więcej.
@sebastianzimniak26023 жыл бұрын
nie moge sie doczekac!
@vitocorleone29153 жыл бұрын
Super film, szkoda że w szkołach niczego nie uczą. Ciągle te same oklepane tematy: starożytna Mezopotamia, Egipt, Grecja i Rzym i trochę średniowiecza
@mf14242 жыл бұрын
Co ty, głupi jesteś? Nie miałeś wielkich odkryć na historii? Ani rewolucji przemysłowej? A w której klasie skończyłeś studiowanie podstawówki? No i antyk jest też ciekawy!
@mf14242 жыл бұрын
"... w szkołach niczego nie uczą."
@jacekk42583 жыл бұрын
Polacy potrafili wyprowadzić gospodarkę socjalistyczną na plus? Ośmielę się wątpić. Ciągle daleko nam do gospodarki brytyjskiej i ich prostoty podatkowej. Czego najlepszym dowodem jest ilość emigrantów z Polski, którzy tam uciekli. Ludzie emigrują zawsze z biedniejszego kraju do bogatszego. Na razie nie widzę, żeby Brytyjczycy emigrowali do Polski albo żeby chociaż polscy emigranci stamtąd wracali.
@maciejklimecki67433 жыл бұрын
Podchorąży Zawsze zdąży!!!!!
@arcione693 жыл бұрын
jak ja lubie pana wyklady
@PawelZielonka2 жыл бұрын
Chyba drobna pomyłka w 27:30 - rzeka Perłowa a nie Żółta, pomiędzy Hongkongiem a Makau wpływa do morza.
@karlosss202 жыл бұрын
Z tych kajdan kościelnych jak to Pan prowadzący mówi , wyzwolił się jako jeden z pierwszych niejaki Mikołaj Kopernik ;)
@guldan67683 жыл бұрын
Ani w średniowieczu, ani w renesansie ludzie nie kierowali się pismem św. Renesans włoski był antykościelny, nie antyreligijny. Państwo kościelne przeszkadzało włochom w zjednoczeniu. Renesans hiszpański czy francuski, nie miały nic przeciwko religii czy kościołowi. Renesans to też reformacja która nie odrzucała wiary, tylko interpretację biblii przez katolików. 24:35 I piraci też się bogacili. Również korsarze, czyli piraci na usługach państw. 26:25 Nie czytałem wszystkich dzieł Darwina, ale chyba ograniczał się on do natury. Inni się na jego działa powoływali, ale czy on sam łączył swoje teorie z innymi naukami, ekonomią? 26:50 To co dobre, handel to prywatni kupcy. Ale to co złe, czyli sprzedaż opium czy niewolników to już narody, nie kupcy. 28:15 Przewaga technologiczna + brak jedności chińczyków. Część z nich została po prostu przekupiona. 29:25 Pięknie powiedziane, ale chyba młodsi nie czytali Sienkiewicza.
@Bryniczanin3 жыл бұрын
Z wieloma rzeczami w tym komentarzu się zgadzam, ale odnośnie Włochów mam osobne zdanie. Po pierwsze, nie istniało w historii coś takiego jak Królestwo Włoch obejmujące cały Półwysep Apeniński. Idea jednego włoskiego narodu była głośno postulowana dopiero w XIX wieku. Doszukiwanie się w renesansie jakiegoś włoskiego nacjonalizmu jest trochę odważną teorią.
@guldan67683 жыл бұрын
@@Bryniczanin Niccolò Machiavelli i jego Książę
@Bryniczanin3 жыл бұрын
@@guldan6768 A to sprawdzę.
@piotrandri3 жыл бұрын
Na tej podstawie , widzimy że położenie polski , jest błogosławieństwem . Jedynie co , to to że brak nam od powiednich silnych kłów .
@pentor873 жыл бұрын
Słaba jakoś dźwięku 😐
@zGroduNadSilnica2 жыл бұрын
Czy tylko ja mam problem z dźwiękiem pod tym filmem? Część druga bez problemu, a w pierwszej części pojawia się tylko muzyczka z intra w 16:26. HELP ME
@monetarnie38412 жыл бұрын
Brytyjczyk a Anglik to jest spora różnica wbrew temu co w tym filmie jest powiedziane. Brytyjczykiem jest na przykład Polak z paszportem i on się ma do Anglika z dziada, pradziada nijak.
@eugenludwinski68353 жыл бұрын
U mnie brak głosu , inne filmy działają .
@Skipper_PR3 жыл бұрын
Coś jest nie tak z audio. Zazwyczaj slucham na słuchawkach i powyższy materiał jest niestety tylko na jedną słuchawkę ala "mono", wszystkie pozostałe materiały są dźwiękowo "stereo":) i ta różnica "boli". Pozdrawiam
@tysonadarzyn2 жыл бұрын
Dobre
@tomaszduda67563 жыл бұрын
Panie Zbigniewie z kim dzisiaj Polska ma duże szanse i perspektywy "handlować", komu i co sprzedawać. Podobno mimo wsparcia państwa w eksporcie do Chin nawet proste produkty-mleko i masło, wołowina które tam drogie-mało kto się "porywa" by sie tam promować, nie mówiąc już o produktach zaawansowanych technologicznie....
@kamilkamil22193 жыл бұрын
Z kim mamy handlować jak każdy z kim byśmy mogli jakiś współpracować to się pokłóciliśmy
@adreq3.053 жыл бұрын
Nic im nie dało to wystąpienie z ue. Nie dosyć, że opieka zdrowotna legła, mają pustki w sklepach i kolejki jak u nas w PRL, to jeszcze zamienili ich w wielkie więzienie.
@Faronsky2 жыл бұрын
ale ten film siadl , nice
@andrzej211113 жыл бұрын
Wielka Brytania przegrała II WŚ. Przetrwali tylko dzięki pomocy wojskowej i gospodarczej z USA. Po II WŚ rozpadło się ich imperium.
@daniel19xd943 жыл бұрын
Zgadza się a to tylko dlatego bo Amerykanie większe korzyści mieli z Niemców i wpompowanie mld usd w RFN, można rzec że Anglicy na własnej dłoni wychodowali sobie w Amerykanach jako dawnej kolonii (po części,dzieląc ja z Francuzami i Holendrami) konia trojańskiego,
@Pedro-kj3mc3 жыл бұрын
@@daniel19xd94 zawsze sie zastanawiałem dlaczego to Niemcy sa prowadyrem roznych wojen i amerykanie mieli interes by pompowac wlasnie w Niemcow
@janpawlak61122 жыл бұрын
Z tymi wagonami bydlecymi to Pan przesadził były to wagony towarowe z łóżkami toaleta i piecem
@MaGo3dpl3 жыл бұрын
u mnie odtwarza bez dzwieku :(
@Clistes3 жыл бұрын
22:50 Dwuznaczność stolca zamierzona? Nawet jeśli przypadkowa to doskonale oddaje realia drogi od tronu do kupy gó*na.
@jarekwajcfeld66102 жыл бұрын
Chcialbym zeby Polska tak gasla
@Stanislaw933 жыл бұрын
0:33 jechaliście z Pułtuska... Był pan w saperach?
@danielkrzyzak17793 жыл бұрын
kasa z wymiany handlowej to taki eufemizm prawda jest taka że podbijali nowe tereny i przy pomocy pracy niewolniczej grabili te kraje
@BBTeZeT3 жыл бұрын
Chętnie bym posłuchał wykładu, ale jakość dźwięku jest fatalna, jakby Pan mówił przez gruby szalik.
@ireneuszkowalski633 жыл бұрын
Źle nagrany dźwięk, ledwo co słychać
@chomicorr3 жыл бұрын
Jak zwykle treściwy materiał. Skromnie chciałbym podsunąć pomysł pod rozwagę: porównanie województwa podlaskiego do obwodu grodzieńskiego. Pozdrawiam serdecznie.
@Gizz-3 жыл бұрын
Panie Zbyszku, proszę o odcinek o wojsku, więcej o tym jak się Pan tam znalazł, jakieś inne anegdotki - na pewno nie tylko ja chętnie bym to obejrzał ! :)
@dylewski13 жыл бұрын
służyłem w trzech jednostkach, w dodatku przy sztabie ... ale gdybym o tym opowiedział to mógłbym być pociągnięty do odpowiedzialności karnej za "osłabianie obronności i obrazę honoru żołnierza" ... więc nie będę ryzykował ...
@jakubhn2083 жыл бұрын
Zbychu, kiedy będzie q&a z tobą? Jesteś ciekawym profesorem z dużą wiedzą, sporo ludzi ma dużo pytań do ciebie
@Gizz-3 жыл бұрын
@@dylewski1 A nie jest to już przedawnione, przecież to historie z ubiegłem ustroju, no chyba, że kariera była kontyunowana po 1989, wtedy faktycznie lepiej ostrożnie. Nie będe nalegał, ale szkoda, że nie ma nic takiego w planach.
@HannaARTzink3 жыл бұрын
My nie nosimy pamięci Teryligii, nosimy pamięć naszych powstań i obozów - naszych historii rodzinnych. My byliśmy krajem kolonizowanym. Nie trywializujmy. A poza tym, bardzo interesujący wykład.
@piotrl91143 жыл бұрын
Nie mądrzyj się :))
@pcx47663 жыл бұрын
Dlaczego jest cicho nagrane i na dodatek mono?
@danielkurnyta11762 жыл бұрын
Cool
@55Klat3 жыл бұрын
Dziękuję!
@dan911911dan2 жыл бұрын
Może i gasnące, ale zanim zgaśnie jeszcze trochę upłynie, a u nas już sąsiedzi i nasi się zatroszczą byśmy nigdy nie wybili się na potęgę z biedy.
@kundeleczek13 жыл бұрын
9:14 "Nawet my Polacy"... Bez takich proszę
@blackbbbbiochip3 жыл бұрын
Pomimo kart historii naród brytyjski nadal cieszy się wielką popularnością innych narodów pomimo ich wad ( ekologicznych , choć to nie Szwajcaria czy też Chiny ) , co do tego nie ma się co oszukiwać . Mamy R2022 ....→
@CrazyLeiFeng3 жыл бұрын
To byli najlepsi kolonialisci choc oczywiscie nie idealni. Nikt juz nie chce sie uczyc francuskiego czy niemieckiego i o Fracuzach i Niemcach nie pamieta.
@DrifterMW3 жыл бұрын
Bo niemiaszki i francuzi to psy niezgodne, co chwila rewolucje i wojny. Nikt z takimi na dluzsza mete nie zbuduje razem. Bo albo oni ciebie, albo siebie samych. A anglicy byli w stanie zbudowac stabilna kulture, i czerpia teraz zyski z tego. Studenci z calego swiata zjezdzaja na uniwersytety itp. Wiecej ludzi mowi po angielsku niz rdzennych. Jakby tyle ludzi mowilo po polsku, to by byla wielka grupa potencjalnych mieszkancow, logiczne.
@karlosss202 жыл бұрын
@@DrifterMW coś ty. Nie cierpię Niemców ale oni jako jednyni żołnierzy ze swoich kolonii traktowali jak ludzi .
@blackbbbbiochip2 жыл бұрын
@@RascalV666czy ktoś komuś wyciera pyski ? i jakiej znowu zajebistości ? nadal cieszy się popularnością na pewno bardziej od twoich 48% owych bredni . USA bardziej popularne ...
@karlosss202 жыл бұрын
@@blackbbbbiochip dajcie na luz. Ostatnie co nam pomoże to bluzgi między Rodakami. Musimy merytorycznie rozmawiać, bez złośliwości
@jaceknalepinski28553 жыл бұрын
Też jechałem na poligon w Drawsku jako bażant ale w wagonie towarowym razem z żołnierzami.
@maksymalnybul61452 жыл бұрын
Jednak biorąc pod uwagę wykres w ostatniej części filmu, można założyć, że w tym "największym" okresie RP, było całkiem nieźle.