Pochodzenie polskich nazwisk. Skąd tylu Nowaków i Kowalskich?

  Рет қаралды 92,931

Wielka Historia

Wielka Historia

5 ай бұрын

Dzisiaj aż trudno to sobie wyobrazić, ale sama idea posługiwania się nazwiskami zakiełkowała w Europie stosunkowo niedawno, a zadomowiła się na dobre przed zaledwie kilkoma pokoleniami. Do Polski ta innowacja dotarła z nawet większym opóźnieniem niż do krajów Zachodu. Przyjęła też może nie unikalną, ale bardzo specyficzną postać.
Autor materiału: KAMIL JANICKI
Kup moją książkę poświęconą polskiej szlachcie: 📕 tblr.pl/?bbbz2X 📕
#nazwiska
#historiapolski
#szlachta
#historia
#językpolski
MUZYKA w materiale: Silent Partner; Audionautix na licencji Creative Commons Attribution 4.0 license - creativecommons.org/licenses/...

Пікірлер: 1 200
@mirkas47
@mirkas47 5 ай бұрын
Trzeba dodać że bardzo nagminnym przypadkiem była nieintencjonalna zmiana nazwisk, końcówek w XIX i do poł XX w. Przy zapisie dziecka do chrztu, czy sprawach urzędowych. Ktoś źle usłyszał, źle zapisał, nie był pewien. A dowodów osobistych nie było. W ten sposób powstawało kilka wariacji z jednego nazwiska.
@askarufus7939
@askarufus7939 5 ай бұрын
Któraś moja prapra babcia była zapisana pod takimi nazwiskami panieńskimi: Brygat, Brygot, Brygut, Mrzygłud, Mrzygłód, Mrzygota, Mrzygoda, Przygoda a jej matka Wender, Węder, Wydra, Wąder, Wądra, Mądra, Wądrowna Ja nie wiem, to musiała być jakaś potężna dziedziczna wada wymowy 😂
@karoltakisobie6638
@karoltakisobie6638 5 ай бұрын
Wielu urzednikow panstw zaborczych nice mowilo dobrze Po polsku a pisalo jeszcze gorzej. Carscy urzednicy czesto celowo zmieniali pisownie oryginalnych nazwisk dla ulatwienia sobie pracy.
@krzysztofdembinski7138
@krzysztofdembinski7138 5 ай бұрын
Szczegolnie zmieniany u na ó lub ę na em lub ą na om.tych liter chyba nie było pod ruskim zaborem
@dracov6664
@dracov6664 5 ай бұрын
Tutaj Byłem, Tony Halik,2024.
@kormag1
@kormag1 5 ай бұрын
To się zdarzało nawet za komuny, moi tesciowie w ten sposów zyskali nowe nazwisko podczas zawierania małżeństwa, ktoś zamienił a na o, na początku nawet się nie zorientowali bo wtedy jeszcze dokumenty były pisane ręcznie.
@GoblinExplorerPL
@GoblinExplorerPL 5 ай бұрын
Po ojcu mam pochodzenie chłopskie, z Jodłówki Tuchowskiej, a że w tamtych okolicach rosną nie tylko jodły (o czym świadczy nazwa miejscowości), ale też osiki, to jestem... ... Osika! Tak jak połowa tamtej okolicy. Jest też sporo Mikoszów; to wydaje mi się być nazwiskiem węgierskim (przechodził tamtędy trakt łączący Kraków z Węgrami), kiedyś nazwisko było pisane jako Mikos, ale w węgierskim "s" czyta się jak "sz", więc możliwe, że zmieniono pisownię, by się wymowa zgadzała z polskimi zasadami. Do tego bardzo popularne jest tam Wantuch, i tutaj nie mam pojęcia, skąd się mogło wziąć. Tak na marginesie, doceniam bardzo, że w epoce tiktoków i innych mediów promujących ideę "szybko, głośno, wybuchowo", są jeszcze kanały, gdzie jest spokojnie, powolutku, ale konkretnie i na temat. Dziękuję:)
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 5 ай бұрын
Dziękuję za miłe słowa :). Mikosz niekoniecznie ma związki węgierskie. To forma imienia Mikołaj. Brane od niej nazwiska są już w "Słowniku najstarszych nazwisk polskich". Np. Mikoszowic/Mikoszewic notuje się od 1393 roku. Co do Wantucha - nazwisko przezwiskowe, pierwotnie wyraźnie obraźliwe. Wantuch oznaczał "grube płótno", albo człowieka ociężałego, łakomego, leniwego.
@GoblinExplorerPL
@GoblinExplorerPL 5 ай бұрын
@@WielkaHistoria Dziękuję! A to się moja wantuchowa część rodziny ucieszy z etymologii ich nazwiska 🤣
@bazilbazil3832
@bazilbazil3832 5 ай бұрын
@GoblinExplorer.Na Lubelszczyźnie wańtuch mówi się na duży brzuch.
@toja6960
@toja6960 4 ай бұрын
Wantuch lub wańtuch to dawna nazwa worka. A raczej wielkiego, pojemnego wora 🙂. Dlatego duży brzuch też był tak żartobliwie przezywany. Albo brzuch osoby, która miała duży apetyt, więc sporo jedzenia było potrzebne, aby ten "worek" wypełnić.
@mikoajrogut9591
@mikoajrogut9591 4 ай бұрын
​@@WielkaHistoria Dzień dobry , prosiłbym o wytłumaczenie mojego nazwiska "Rogut" jak patrzyłem na mapie to popularne tylko w okolicy województwa łódzkiego i nie a Nas dużo bo około 500 osób
@jarosawrzepecki
@jarosawrzepecki 5 ай бұрын
W ramach badania geologiczne dotarłem do swojego zapisanego nazwiska (po mieczu), aż do końcówki XVII wieku i brzmiało ono Rzepka. Co ciekawe w aktach stanu cywilnego w ramach ksiąg parafialnych (okolice Gniezna) pomijano nazwiska kobiet. Dopiero w wieku XVIII zaczęto zapisywać nazwiska Pań. W XIX wieku prapradziadek wraz z bratem przemienili nazwisko na upragnione cki czyli Rzepecki. Rzepkowie byli mieszkańcami wsi, wiadomo tylko tyle, że nie byli szlachtą, bo nobilitowani byli w aktach dodatkowo oznaczani, natomiast nie wiem czy to oznaczało, że zajmowali się uprawą rzepy. Wiadomo tylko że w XVIII wieku mieli sąsiada owczarza, któremu świadkowali.
@DawidLee93
@DawidLee93 5 ай бұрын
Badanie pochodzenia swojego nazwiska jest fascynujące i rozwijające. Ja przez lata dowiedziałem się że moje nazwisko pochodzi albo od plemienia "Lędzian" lub od "Lędziny","Lędy" co oznaczało teren uprawny uzyskany przez wypalanie lasów lub osuszanie terenow przy rzece. Dlatego osób z moim nazwiskiem ( występującym co ciekawe albo w rejonie Krakowa albo na Ukrainie) najwięcej jest przy rzekach.
@MonikaMazgola
@MonikaMazgola 5 ай бұрын
Jakie to nazwisko?
@aniaminko6828
@aniaminko6828 Ай бұрын
Teren leśny przy rzece nazywany jest fachowo w języku polskim łęgiem. To pięknie pasuje do nazw przytoczonych powyżej.
@kasiakram3057
@kasiakram3057 4 ай бұрын
Od niedawna( niestety 🫢)odkryłam Pana książki.Zaczęło się od ,, Pańszczyzny '', pochłonęłam ją w jeden weekend.Czekają w kolejce następne.Przedstawia Pan historię w ciekawy i przystępny sposób.Na ten kanał trafiłam dzięki koleżance a film który obejrzałam jako pierwszy był o tytułowaniu się per Pan/Pani 🙂 Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za Pana pracę 👍🌷
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 4 ай бұрын
Dziękuję za tak miły komentarz. Mam nadzieję, że kolejne książki też się spodobają. Pozdrawiam!
@katina9511
@katina9511 4 ай бұрын
Witam, super odcinek 😊interesuje mnie pochodzenie nazwiska Terczak. Z góry dziękuję za pomoc.
@gosisi
@gosisi Ай бұрын
Bylabym wdzięczna za napisanie o nazwisku Łaszczych. Z góry dziękuję 😊 czytalam pół życia temu o szlachcicu o nazwisku Łaszcz, rozrabiace ktory narobił sobie problemow u chłopstwa przez co został "pogoniony" z majątku co nieco odpowiadałoby rodzinnej legendzie o naszym przodku....
@jawa250bajka6
@jawa250bajka6 18 күн бұрын
Super materiał i pięknie opowiedziane.Jak my mało wiemy o naszej historii!DZIĘKUJEMY.
@mariaszczerba4490
@mariaszczerba4490 5 ай бұрын
Bardzo interesujący odcinek.W miejscowości,której się urodziłam powtarzały się trzy nazwiska:Postrzech,Syty lub Syta,Padiasek.Każdy miał przezwsko,aby zorientować się o kogo chodzi.
@ms-ht1cj
@ms-ht1cj 5 ай бұрын
Fascynujący odcinek ❤
@kanodos
@kanodos 5 ай бұрын
Dzień dobry, Bardzo ciekawy filmik, Jestem ciekaw pochodzenia nazwiska Czeredys Dziękuję :)
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 5 ай бұрын
Nazwisko pochodzące z Rusi, od czeredy - a więc słowa oznaczającego gromadę, tłum ludzi, albo stado bydła.
@user-nt1mw2ib1y
@user-nt1mw2ib1y 4 ай бұрын
Dziękuję za odcinek. Interesuje mnie pochodzenie nazwiska Dębosz. Pozdrawiam
@dawidskuza1667
@dawidskuza1667 5 ай бұрын
Bardzo dziękuję za wcześniejszą odpowiedź. Mam jeszcze proźbę o informacje o nazwisku Maciąg.
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 5 ай бұрын
Dwie opcje: albo Maciąg od Maca, gdzie Mac był skróconą formą imienia Maciej, Mateusz. Albo opcja chyba nieco mniej sympatyczna: maciąg od przymiotnika macać.
@bart1879
@bart1879 3 ай бұрын
Dzień dobry, jest to pierwszy Pana film jaki mi się wyświetlił, jednak już wiem, że jest to pierwszy z wielu, które obejrzę. Bardzo chętnie dowiedziałbym się o pochodzeniu nazwiska „Berski”.
@elzbietazimolag7821
@elzbietazimolag7821 5 ай бұрын
Dziękuję za odcinek :). Chętnie dowiem się o pochodzenie nazwiska Zimoląg
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 5 ай бұрын
Znaczenia takie jak i dzisiaj - zmarzluch, człowiek wrażliwy na zimno, piecuch.
@Midiw95
@Midiw95 4 ай бұрын
Dzień dobry, serdecznie dziękuję za interesujący odcinek. Od lat poszukiwałam pochodzenia swojego nazwiska, czyli Kajdy. Jedyne co udało mi się znaleźć, to że Węgrzy jeszcze noszą takie nazwiska, a w Polsce największa populacja Kajdy znajduje się w Miechowie (Małopolskie). Ciekawi mnie też inne regionalne nazwisko (głównie Kieleczczyzna i Rodomoszczyzna)- Pietrzyk. Za każdą wskazówkę będę bardzo wdzięczna ❤
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 4 ай бұрын
Sprawa Pietrzyka prezentuje się dość prosto - to nazwisko odimienne, pochodzące od Piotra. O wiele bardziej tajemniczo wygląda "Kajdy". Słownik staropolski pod red. S. Urbańczyka nie notuje ani takiego słowa ani żadnego podobnego wariantu. Zastanawiałem się czy nie jest to może pochodna od "kajać się", ale po przekartkowaniu słownika i różnych wariantów słowotwórczych oceniam taką propozycję jednak nisko. Nazwisko jest rzadkie (poniżej 150 osób w Polsce) i ma nietypową końcówkę, chyba należałoby więc przyjąć, że to nazwisko obce. Być może faktycznie węgierskie.
@Midiw95
@Midiw95 4 ай бұрын
Serdecznie dziękuję Panu za odpowiedź 😊 Muszę dalej kontynuować swoje poszukiwania ❤. I jeszcze raz dziękuję za Pańską pracę, naprawdę szkoda, że za moich szkolnych czasów nie było takich kanałów na yt, uwielbiałam historie i zawsze jak Pana słucham to odczuwać lekką zazdrość wobec Pańskiej wiedzy 😅
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 4 ай бұрын
Dziękuję, cieszę się, że materiały się Pani podobają :)
@lukasz224
@lukasz224 4 ай бұрын
Witam. Ciekawi mnie pochodzenie mojego nazwiska „Tobis”. Wiem o istnieniu małej ryby żyjącej w Bałtyku. Nazywana jest Tobisem na Pomorzu i w Szwecji. Proszę o wyjaśnienie pochodzenia nazwiska. Pozdrawiam Łukasz.
@filipfedorowicz2008
@filipfedorowicz2008 3 ай бұрын
@@WielkaHistoriaWygląda na ugrofińskie
@MrRobiJ
@MrRobiJ 5 ай бұрын
Zabrakło wzmianki o pochodzeniu końcowek od regionów, np. -ak z mazurskiej (współcześnie określanej mazowiecką) formy zdrobnienia, np. Warczak, od mały Warcisław - syn Warcisława; lub np. -ko, -uk z ruskiego (dzisiaj zachodnie tereny Białorusi, Polesia, Ukrainy, oraz wschodnie tereny współczesnej Polski). Np. na Piłsudskiego mówiono Ziuk, Józiuk od jego imienia Józef.
@lidiafalkowska5001
@lidiafalkowska5001 5 ай бұрын
Dzien dobry pochodzenia lub znaczenie nazwiska Falkowski. Dziekuje bardzo.
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 4 ай бұрын
Imiona takie jak Chwalimir czy Chwalisław, ale też różne inne mogły być skracane do "Falka". Takie przezwisko mogło zaś zostać następnie odziedziczone, a wreszcie rozwinięte w "Falkowskiego". Inna opcja: od miejsowości jak Falki, Falkowa, czy Falkowice. I wreszcie ewentualność obca: np. nazwisko "Falkus" wyprowadza się od niemieckiego valke, "sokół".
@rafalw2351
@rafalw2351 5 ай бұрын
Dzień dobry Panie Kamilu. Nazwisko Watała. To co wiem to nie pochodzi od słowa "wata". Super kanał. Pozdrawiam
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 5 ай бұрын
Raczej od... watolenia :). A watolenie to w dawnej gwarze "plecenie". Czyli ktoś, kto dużo gadał, plótł, mógł zostać okrzyknięty Watałą.
@krystiannowak9997
@krystiannowak9997 5 ай бұрын
A jak Pan skomentuje nazwiska kończące się na -ewicz lub -owicz. Skąd ich pochodzenie? Dziękuję bardzo za ciekawy materiał. Życzę dużo zdrówka i serdecznie pozdrawiam!
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 5 ай бұрын
Komentarz zamieszczony dwa razy, odpowiedziałem pod tym drugim :)
@Jacek2701
@Jacek2701 4 ай бұрын
@@WielkaHistorianie mogę znaleźć tego komenatarza, a moje nazwisko to Rogalewicz. Świetny materiał, pozdrawiam
@Bambus11
@Bambus11 5 ай бұрын
Mnie zawsze interesowało moje nazwisko - Struss. To podwójne S na końcu zastanawia najbardziej, wg bazy PESEL, jest nas 10 osób w Polsce.
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 5 ай бұрын
Nazwisko niemieckie, popularne dawniej m.in. na Śląsku, strussami określano osoby ubogie, biedne.
@michakarmanski6093
@michakarmanski6093 5 ай бұрын
Jakie jest pochodzenie nazwiska Hajduk.
@Bambus11
@Bambus11 5 ай бұрын
@@michakarmanski6093 hajdukami nazywano bałkańskich rozbójników i z tego co pamiętam żołnierzy polskich zorganizowanych na sposób węgierski w XVI-XVII wieku.
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 5 ай бұрын
Tak, hajduk to od żołnierza. Określenie szybko wrosło w polskie realia, nie musiało więc świadczyć o obcym pochodzeniu, nawet gwardzistów na Wawelu nazywano hajdukami.
@tomlan87
@tomlan87 3 ай бұрын
Langer jak interpretować
@artandz274
@artandz274 Ай бұрын
Odcinek jak każdy dotąd niesamowicie wciągający, interesuje mnie pochodzenie nazwiska Dyrko z góry dziękuję
@tomaszszambelan
@tomaszszambelan 3 күн бұрын
Dzień dobry, znakomity kanal, gratuluje! Ciekawi mnie pochodzenie nazwiska "Szambelan", pozdrawiam
@VistaGAM3R
@VistaGAM3R 5 ай бұрын
Ciekawi mnie pochodzenie nazwiska Kaczmarek. Pozdrawiam
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 5 ай бұрын
Od zawodu karczmarza. Biorąc pod uwagę, że karczma stała niemal w każdej wsi trudno się dziwić, że Kaczmarków jest dzisiaj wciąż w Polsce ponad 60 000.
@piotrwarszynski797
@piotrwarszynski797 5 ай бұрын
W sąsiedniej wsi mieszka paru Kaczmarków, ale z racji wykonywanego zawodu, powinni nazywać się Leśniccy.
@piotrwarszynski797
@piotrwarszynski797 5 ай бұрын
Z moim nawzwiskiem nie ma problemu: Warszyński - dawne pustkowie Warszyn - obecnie mała miejscowość w środku lasu nad jeziorem koło Brus. Lorbiecki - Rolbiecki - dwie różne formy tego samego nazwiska pochodzące od nazwy puskowia Rolbik. Rolbik obecnie wieś niedaleko Brus. Kolasa - prawdopodobnie od nazwy rodzaju wozu konnego. Lipiński - od lipy.
@ewamitrzak3288
@ewamitrzak3288 5 ай бұрын
Bardzo dziękuję za ten odcinek, lubię słuchać Pana podkasty i czytam Pana książki. Bardzo proszę o wyjaśnienie nazwiska Sobiech.
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 5 ай бұрын
Dziękuję za miłe słowa, cieszę się, że podoba się Pani to co robię :). Sobiech to nazwisko utworzone od tradycyjnego słowiańskiego imienia, na zasadzie skrótu. Mogło powstać np. od Sobiebora albo Sobiesława.
@ewamitrzak3288
@ewamitrzak3288 5 ай бұрын
@@WielkaHistoria dziękuję bardzo
@maa6818
@maa6818 4 ай бұрын
Dzięki za ten odcinek! Mnie bardzo ciekawi pochodzenie nazwisk Cieplak, Oleniak, Kaproń. Pozdrawiam
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 4 ай бұрын
Cieplak - a więc ciepły czy też lubiący ciepło. Oleniak - może od Olendra, a więc osadnika z zachodu (z "Holandii", zgodnie z nazwą, i nie tylko). Kaproń - według słownika nazwisk PAN od imienia "Cyprian", zapisywanego dawniej w formie "Kupryjan".
@maa6818
@maa6818 4 ай бұрын
@@WielkaHistoria nie spodziewałam się takiego pochodzenia, dziękuję za odpowiedź
@timetraveler2405
@timetraveler2405 4 ай бұрын
Cieplak - gej Boży
@tadeusznowak4239
@tadeusznowak4239 5 ай бұрын
Dziękuję za profesjonalny wykład.
@m.g.4664
@m.g.4664 5 ай бұрын
Ciekawi mnie pochodzenie nazwisk zakończonych na końcówkę -czyk, których jest również dość dużo, jak np Adamczyk, Urbańczyk itp. Ponadto kiedys czytalam, że niektóre nazwiska zostały utworzone dla ludnosci żydowskiej, ktora przeszla na katolicyzm, i ze sa to nazwiska typu, Marzec, Kwiecień bądź Przybylski, czy to prawda?
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 5 ай бұрын
Końcówka -czyk ogółem oznacza nazwisko odojcowskie, podobnie jak -ic. Tak więc Adamczyk to syn Adama, Urbańczyk syn Urbana. Co do nazwisk żydowskich - sposoby ich przyjmowania różniły się zależnie od zaboru i okresu, ale istniał pewnie zasób nazwisk szczególnie chętnie narzucanych przez urzędników. Natomiast te nazwiska tak samo występowały już wcześniej wśród Polaków. Ogółem złożony i ciekawy temat :).
@piotrwarszynski797
@piotrwarszynski797 5 ай бұрын
W mojej wsi mieszka paru Przybylskich.
@m.g.4664
@m.g.4664 5 ай бұрын
Doprecyzuję jeszcze że wg tego źródła które czytałam nadawanie tych nazwisk było spowodowane tym że np dana osoba pochodzenia Żydowskiego została ochrzczona w marcu więc nadawano jej nazwisko Marzec bądź właśnie Przybylski, bo "przybyła" do nowej wiary
@pawezielinski2781
@pawezielinski2781 5 ай бұрын
NOWAK: Przyszedł nowy człowiek na wieś, i nie miał innej wyróźniającej cechy. KOWALSKI: W każdej wsi był kowal, i miał dużo synów...
@orion170458
@orion170458 3 ай бұрын
:-)
@orion170458
@orion170458 3 ай бұрын
Nie wspomnę o córkach...
@pawezielinski2781
@pawezielinski2781 3 ай бұрын
@@orion170458 Ale córki po mężach nazwisko brały
@mateusz5872
@mateusz5872 2 ай бұрын
​@@pawezielinski2781 jeśli miały męża. Bycie samotną matką było o wiele popularniejsze niż się dzisiaj wydaje, wtedy dziecko zostawało z resztą rodziny i brało nazwisko matki
@pawezielinski2781
@pawezielinski2781 2 ай бұрын
@@mateusz5872 Bękarty zawsze miały nazwisko matki...
@ewaw-hfelicetravel8009
@ewaw-hfelicetravel8009 4 күн бұрын
A Ormiańska? Przyjmujemy, że przybyliśmy z Armenii. Super odcinek, dziękuję i pozdrawiam.
@arturbruniec7758
@arturbruniec7758 4 ай бұрын
Dzień dobry. Dziękuję za interesujący odcinek. Ciekaw jestem znaczenia mojego nazwiska :Bruniec. Wdzięczny będę za informacje.Pozdrawiam.
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 4 ай бұрын
Gratuluję naprawdę rzadkiego nazwiska, według bazy PESEL nosi je tylko 6 osób. Popularniejsza jest forma Bruniecki, ale to też tylko ok. 200 osób. Słownik nazwisk PAN wiąże jedną z pokrewnych form z imieniem Bruno. Bruniec mógłby więc oznaczać syna Brunona.
@arturbruniec7758
@arturbruniec7758 4 ай бұрын
@@WielkaHistoria dziękuję bardzo.Wedłig wikipedii to rodzaj pasożytniczego porostu czy glonu.Czyli rodzice,żona,córka i syn to jedyni przedstawiciele..😀
@malgosia9113
@malgosia9113 4 ай бұрын
Świetny odcinek 😊 mnie ciekawi pochodzenie nazwiska Drzymała i Stochniał
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 4 ай бұрын
Dziękuję za miłe słowa. Drzymała - czyli człowiek senny, flegmatyczny, drzemiący. Stochniał - najprędzej od "stochmalu", a więc "pyłu z mąki", resztek jakie pozostawały w młynie (zob. słownik Doroszewskiego).
@norbertjadczak2354
@norbertjadczak2354 4 ай бұрын
Dziękuję za kolejny wspaniały odcinek. Byłbym bardzo wdzięczny za Pana opinie w sprawie pochodzenia nazwiska Jadczak oraz dwóch żadkich nazwisk, które występują w mojej rodzinie: Wijatkowski (pierwotnie Wiatkowski) i Popłoński. Serdecznie dziekuję.
@barbaraarsan6206
@barbaraarsan6206 5 ай бұрын
Dzień dobry Panie Kamilu, bardzo ciekawy odcinek, więc podpytam o nazwiska Łozowicki i Arsan. 😊
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 5 ай бұрын
Dzień dobry, a właściwie już dobry wieczór :). Łozowicki ma zapewne tą samą etymologię co Łoza. Łoza to zaś inaczej wierzba lub ewentualnie rózga. Arsan prezentuje się o wiele bardziej tajemniczo. Może to taki źródłosłów, co przy Arseniuku? Tamto nazwisko wyprowadza się od greckiego arsen, a więc "mężny".
@barbaraarsan6206
@barbaraarsan6206 5 ай бұрын
@@WielkaHistoria bardzo dziękuję za podpowiedź :)
@grazynapiankowska8758
@grazynapiankowska8758 4 ай бұрын
Witam i bardzo dziękuję za bardzo ciekawy materiał. Przyznaję,że trafiłam przypadkiem ale treści tak mnie zaciekawiły,że z wielkim zaciekawieniem wysłuchałam.Jeśli mogę prosić o podpowiedź pochodzenia nazwiska rodowego mojej Mamy Waliszewska i Taty Piankowski.Pozdrawiam serdecznie
@juras3669
@juras3669 5 ай бұрын
Świetny odcinek bardzo dobre wykonanie i wymagało to na pewno sporego poświęcenia w końcu nie jest to łatwy temat. Jeśli można zastanawiam się nad nazwiskiem Szczap nigdzie nie mogłem znaleźć o nim informacji.
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 5 ай бұрын
Dziękuję, cieszę się, że odcinek się podobał :). Co do Szczapa - to zapewne od szczapy, szczepy w rozumieniu: "kij, pałka, kawałek odłamanego drzewa". Można sobie wyobrażać różne okoliczności, które mogły doprowadzić do nazwania człowieka "kijem" czy też "pałką"....
@piotrstezalski953
@piotrstezalski953 2 ай бұрын
Dobry Wieczór właśnie odkryłem Pana kanał ponieważ interesuję się historią. Ciekaw jestem skąd pochodzi moje nazwisko: Stężalski 🤔 Pozdrawiam
@kacperkossa2213
@kacperkossa2213 14 күн бұрын
Wąchocki - mój praprapradziadek mieszkał już w Starachowicach (obok) dopiero mój prapradziadek i pradziadek zamieszkali w obecnych granicach administracyjnych miasta
@connorpatrick5948
@connorpatrick5948 27 күн бұрын
Kolejny interesujący odcinek. W ten sposób można łatwo ustalić pochodzenie nazwisk. Mnie natomiast interesuje mało brzmiące po polsku nazwisko Sasin. Doczytałem się, że może pochodzić od pruskiej nazwy lub nazwiska Zając. Z góry dziękuję za pomoc i przesyłam pozdrowienia.
@pawestozynski5007
@pawestozynski5007 5 ай бұрын
Świetny odcinek! Zawsze zastanawiało mnie pochodzenie mojego nazwiska - Stożyński.
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 5 ай бұрын
Leksykony, do których mam dostęp go nie notują. Ale to może być wariantowa forma ot Stosza. A Stosz było skrótem od imion takich jak Stojsław, Stojgniew.
@Radek.68
@Radek.68 3 ай бұрын
Mam przyjemność (być może z racji tego, co oglądam na YT) w polecanych znajdować naprawdę fajne kanały. I Twój jest jednym z takich właśnie. A ten odcinek jest pierwszym, jaki obejrzałem na Twoim kanale i na pewno obejrzę inne. Miło się Ciebie słucha. PS. Mówisz: _Do Polski ta innowacja dotarła z nawet większym opóźnieniem niż do krajów Zachodu. Przyjęła też może nie unikalną, ale bardzo specyficzną postać._ Może mi coś umknęło, ale chyba nie wyjaśniłeś, co to za specyficzna postać tej "innowacji"?
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 3 ай бұрын
Cieszę się, że odcinek się podobał :). Może rzeczywiście wyraziłem się nieprecyzyjnie. Chodziło mi dosłownie o innowację, jaką był sam pomysł by posługiwać się nie tylko imieniem i ewentualnie przezwiskiem, ale też określeniem dodatkowych i przekazywanym z pokolenia na pokolenie - nazwiskiem.
@twojastara7648
@twojastara7648 5 ай бұрын
Świetny film! Zawsze zastanawiało mnie moje nazwisko - Kubich, ale ciężko jest znaleźć na jego temat jakieś informacje.
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 5 ай бұрын
Myślę, że najprędzej to forma oboczna od Kubicz czy Kubic. Te nazwiska tłumaczy się zaś jako pochodzące od imienia Kuba.
@agnieszkaiskra5315
@agnieszkaiskra5315 5 ай бұрын
Witam chcicialam zapytać o pochodzenie nazwiska Iskra i bardz dziękuję jeśli otrzymam odpowiedź
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 5 ай бұрын
Tutaj etymologia jest bezpośrednia - od iskry. Krzesanie ognia było nieodzowną codzienną czynnością, wymagająca odpowiednich przyrządów, warunków i wprawy (pisałem o tym szerzej w "Cywilizacji Słowian"). Nic więc dziwnego, że budziło skojarzenia, prowokowało tworzenie zawołań i wreszcie nazwisk.
@sylwiastasik1081
@sylwiastasik1081 5 ай бұрын
Dzień dobry. A ja chciałam zapytać o nazwisko Stasik i Lenard. Pozdrawiam.
@magdalenamalenta7560
@magdalenamalenta7560 4 ай бұрын
Ciekawa jestem jaką historię powstania ma nazwisko Malenta. Pozdrawiam i czekam na następne odcinki :)
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 4 ай бұрын
Niemal na pewno to wariant nazwiska Malenda. A Malenda, tak jak i Molenda oznaczało młynarza.
@AlternativeMr
@AlternativeMr 4 ай бұрын
Fantastyczny kanał
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 4 ай бұрын
Dziękuję :)
@wieslawlukaszewicz373
@wieslawlukaszewicz373 5 ай бұрын
Dziękuję za kolejny interesujący odcinek.Łukaszewicz ...proszę o informacje...dziękuję
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 4 ай бұрын
Łukaszewicz, jak i Łukasiewicz, brało się od imienia Łukasz.
@magdalenawedzinska3077
@magdalenawedzinska3077 3 ай бұрын
Dziękuję za ciekawy wykład. Frapuje mnie pochodzenie mojego nazwiska "Wędzińska"
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 3 ай бұрын
Mogło się to brać od słowa węda, oznaczającego hak/haczyk, od wędki i łowienia (wędzenia) ryb, ale też od wędzenia, czyli suszenia w dymie - będącego przecież jednym z najważniejszych procesów konserwujących żywność w dawnej zagrodzie.
@magdalenawedzinska3077
@magdalenawedzinska3077 3 ай бұрын
@@WielkaHistoria pięknie dziękuję za wyjaśnienie 👍
@qube5016
@qube5016 4 ай бұрын
Interesuje mnie pochodzenie nazwiska Dominiak, pozdrawiam i dziękuję za interesujący film
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 3 ай бұрын
Od imienia Domin -> Dominik. Ale mogło to też oznaczać tyle, co "należący do pana" (od łac. dominus)
@beatazakrzewska3985
@beatazakrzewska3985 4 ай бұрын
Dzień dobry Chciałam poznać pochodzenie nazwiska Zakrzewska Dziękuje za odpowiedź Dobrego dnia
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 4 ай бұрын
Albo od krzewów, zarośli, chaszczy, albo od nazwy miejscowej. W Polsce było i wciąż jest bardzo wiele różnych wsi o nazwie Zakrzew, Zakrzewo lub podobnej.
@cg10949
@cg10949 4 ай бұрын
Bardzo interesujący i fajny odcinek. Ciekawy jestem pochodzenie nazwiska Radomiński, Kamiński i Wenio.
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 4 ай бұрын
Radomiński - zapewne od miejscowości: Radomia albo Radomyśla Kamiński - od kamienia, wyjaśniałem już szerzej w innych komentarzach, bo sporo osób pyta o to nazwisko :). Wenio - zbyt rzadkie nazwisko, by notowały je leksykony (mniej niż 100 osób w Polsce). Tak nieliczne występowanie, brak pobliskich analogii i końcówka sugerują, że chodzi o nazwisko obcego pochodzenia. Najprędzej niemieckiego - np. jako zdrobniała forma od imienia Wencel, Wenceslaus (Wacław).
@cg10949
@cg10949 4 ай бұрын
@@WielkaHistoria Dziękuje bardzo :)
@arturlesniak933
@arturlesniak933 4 ай бұрын
Dzień dobry, dziękuję za bardzo ciekawy film. Co może Pan napisać na temat nazwiska Leśniak?
@mariaantonowna
@mariaantonowna 5 ай бұрын
Interesują mnie znaczenia 3 nazwisk Okoń - Górny - Szczechowicz . Dziękuję za interesujący materiał 🙂
@mmgs1148
@mmgs1148 5 ай бұрын
Szczechowicz jakoś jednoznacznie kojarzy się ze strzechą czyli z dachem, ze wsią
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 5 ай бұрын
Szczechowicz - mogła to być forma od strzechy, jak zasugerowano wyżej. Ale mogło to być też nazwisko odimienne: Szczech, a więc w skrócie Szczepan albo Szczęsny. A Szczechowicz to pierwotnie syn tegoż Szczecha. Okoń - od gatunku ryby, może w sensie "stawania okoniem". Górny - od góry, co mogło mieć bardzo różne genezy: człowiek mieszkający na górze, człowiek z gór, osoba dumna, wyniosła, czy choćby wysoka.
@Beata-lg5tf
@Beata-lg5tf 5 ай бұрын
Dzień dobry, Panie Kamilu a nazwisko Ferdynus. Dziękuję
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 5 ай бұрын
Od imienia Ferdynand. Zakończenie na -us sugeruje genezę obcą, ale takie końcówki chętnie były też przybierane np. przez bogatych mieszczan, chcących pokazać swoje wykształcenie, obycie z łaciną.
@Beata-lg5tf
@Beata-lg5tf 5 ай бұрын
Dziękuję serdecznie. W rodzinie założono, że ma pochodzenie niemieckie.
@matep1850
@matep1850 4 ай бұрын
Witam Czy o pochodzeniu nazwiska Pietrycha jesteś coś w stanie powiedzieć? Mi udało sie ustalić, że pochodzi od imienia Piotr/Pietra. Dzięki :) PS bardzo fajny odcinek 😊
@Karol-jc8ip
@Karol-jc8ip 3 ай бұрын
Bardzo dziękuję za tak ważny dla całego kraju kanał. Dziękuję za tak rzetelną i ważną pracę! Czy mogę się spytać o nazwisko: Węgiełek? Zawsze żyłem z wiedzą o drobnomieszczańskim pochodzeniu sąsiada zza rogu... Pozdrawiam
@jean-marcjacques7143
@jean-marcjacques7143 3 ай бұрын
Witam. Mam prosbe, dwa nazwiska : Jankiewicz i Kruszelnicki. Dzieki wielkie a gory. Pozdrawiam JJacques
@bozenamazik629
@bozenamazik629 3 ай бұрын
Witam bardzo ciekawy odcinek. Nue mogę dociec skąd może pochodzić nazwisko Rachlak - Wielkopolska, Mazik - okolice Czestochowy. Pozdrawiam.
@goskaciurej2465
@goskaciurej2465 5 ай бұрын
Dziękuję za odcinek,ogladam każdy, czytam książki:⁠-⁠) Mnie interesuje nazwisko różnie pisane "Pączek/Paczek" czy to od miejscowości Pączewo w woj.pomorskim? Skąd mogło się wziąć w Galicji na początku 18w. Nazwisko Bednarczyk? Pozdrawiam Gosia
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 5 ай бұрын
Dziękuję za tak wierne śledzenie kanału :). Pączek i Paczek mogły mieć inne etymologie. Pączek jest więc wywodzony zarówno od pąków roślin, jak i pączków, w rozumieniu smażonego ciasta. Mogło to mieć proste źródło: pączkiem nazywano kogoś, kto miał się "jak pączek w maśle". Oczywiście jeśli region i historia rodziny za tym przemawiają, to także etymologia od miejscowości jest prawdopodobna. Z tym, że nie kojarzę małopolskich miejscowości o takiej nazwie. Co do Paczka - mogło chodzić o paczkę, pakunek (gwarowo to słowo miało także formę męską), albo o skrót od imienia Pakosław lub Paweł.
@MrKotBonifacy
@MrKotBonifacy 5 ай бұрын
Bednarczyk - mały bednarz, wzgl. syn bednarza. Bednarz - ten co beczki i wiadra (drewniane, z klepek, obręczą spajane) robił.
@aleksandratchorowska8279
@aleksandratchorowska8279 3 ай бұрын
Bardzo ciekawy odcinek.❤ Interesuje mnie pochodzenie mojego nazwiska - Tchorowska. Doszłam do tego, że najprawdopodobniej jest ono z terenów dzisiejszej Ukrainy, ponieważ dziadkowie pochodzili zza Buga, ale nic ponad to. 🤷
@damiankrol2308
@damiankrol2308 5 ай бұрын
Bardzo ciekawy odcinek. Ma Pan jakieś wskazówki odnownie pochodzenia nazwisk Ciebiera i Ramski?
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 5 ай бұрын
Ciebiera - mogło powstać od imienia Czcibor. Słownik nazwisk PAN wiąże je też ze słowem cząber/cąber oznaczającym "ziele o wonnym zapachu". Ramski - Profesor Rymut wyprowadzał pokrewne mu nazwiska od ramy lub ramienia.
@wojciechbernat1661
@wojciechbernat1661 4 ай бұрын
Lubie takie etymologiczne zagadnienia. Takze dobry odcinek ;) Można zrobić jescze jeden z imionami. A w kwesti nazwiska. Jakby szanowny Pan mógł pomóc z moim: Bernat.
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 4 ай бұрын
To forma od imienia Bernard/Bernhard. Używano tego imienia w Polsce przynajmniej od czasów rozbicia dzielnicowego, także w formie Biernat. A Biernat już bardzo łatwo mogło przejść w Bernat :).
@mariankolasa9367
@mariankolasa9367 5 ай бұрын
Dzięki za ciekawy odcinek. Uprzejmie proszę o wyjaśnienie od czego pochodzą nazwiska :: Kolasa oraz Piziorski i ile jest ich w Polsce. Dziękuję bardzo.
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 4 ай бұрын
Kolasa brało się od rodzaju wozu, powozu, zwykle wiejskiego. Mogło oznaczać "chłopa, który ma wóz". Taka praktyczna geneza sprawiła, że wciąż jest bardzo popularne: ponad 7000 osób. Piziorski - bardzo rzadkie, ok. 150 osób. To mogła być forma nazwiska "Piskorski", które pochodziło np. od pisku/cienkiego głosu, albo "Pizdor" branego od obraźliwego słowa na określenie kobiety.
@53BA5TIAN49
@53BA5TIAN49 4 ай бұрын
Witam, bardzo ciekawi mnie pochodzenie nazwiska Szeloch, Szymczak, Ruzik. Dziękuję i pozdrawiam.
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 4 ай бұрын
Szeloch - od szeli, szelowania. A szelowanie to była płytka orka pola, podorywanie. Tak więc szelą/szelochem mógł być nazywany ktoś, kto kiepsko orał pole. Szymczak - od Szymona. Ruzik - od róży, najprędzej w znaczeniu rośliny.
@terenkawegrzynek
@terenkawegrzynek 5 ай бұрын
Dziekuje bardzo za wspanialy odcinek! Czy nazwisko Jurewicz lub Wegrzyn z czyms sie kojarzy ?
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 5 ай бұрын
Jurewicz - czyli syn Jura, Jurija, Jerzego. Węgrzyn - Węgier. Ale jest i druga interpretacja: nazwisko mogło się brać zarówno od narodowości, kraju pochodzenia, jak i od węgierskiego wina, też nazywanego węgrzynem.
@terenkawegrzynek
@terenkawegrzynek 5 ай бұрын
@@WielkaHistoria dziekuje bardzo i pozdrawiam
@przemysawszlaskiewicz9219
@przemysawszlaskiewicz9219 4 ай бұрын
Ciekawy odcinek Mnie interesują nazwiska z końcówką -wicz Pozdrawiam
@teofilnowakowski235
@teofilnowakowski235 4 ай бұрын
Dziękuję! Jakie jest pochodzenie nazwiska "Musielak"? Najwięcej osób o tym nazwisku mieszka w okolicach Leszna, Gostynia, Śremu i - co dla mnie bardzo zaskakujące- w Gdańsku. Pozdrawiam!
@TheVookashable
@TheVookashable 2 ай бұрын
Świetny odcinek. Czy mogę prosić o pomoc w ustaleniu pochodzenia nazwiska Wołowiec? Obecnie osób o tym nazwisku jest najwięcej w woj. Świętokrzyskim - w okolicach Kielc, ale gdzieś czytałem, że może pierwotnie wywodzić się z terenów ówczesnych kresów - dzisiejszego pogranicza Białorusi i Ukrainy. Czy może to być forma pochodna od szlacheckiego Wołłowicz? Znalazłem gdzieś również określenie, że nazwisko to oznacza po prostu "kastrowanego byka", czy zawód dozorującego woły, lub pędzącego je na sprzedaż :D
@jarekdutko6708
@jarekdutko6708 5 ай бұрын
Drogi Panie Kamilu! Pozwolę sobie wyrazić szczere i serdeczne słowa uznania za Pańską pracę. Ciekawe ujęcie historycznych zagadnień przy zachowaniu naukowej staranności zasługuje na najwyższe uznanie! Dziękuję też za propagowanie pięknej i starannej polszczyzny! Nie byłbym jednak belfrem i polonistą, gdybym się nie przyczepił 😜 Chodzi o formę liczby mnogiej od rzeczownika "szlachcic", a mianowicie "szlachcice". Faktycznie w tradycji forma ta nie istniała, bo był "szlachcic" i była "szlachta", czyli ogół herbowych, określanych rzeczownikiem ZBIOROWYM. Niestety, w XXI wieku raczej nie uznaje się już żadnych świętości, więc dla wygody użytkowników języka ukuto nowoczesną formę liczby mnogiej: "szlachcice". Ale... nota bene, w języku od dawien dawna funkcjonuje sobie spokojnie forma liczby mnogiej od żeńskiej postaci tego określenia, czyli: "szlachcianka" > "szlachcianki". Cóż... "ministra oświaty" trochę boli, ale język żyje i może czas, by "szlachcice" zagościli w języku polskim. Pozdrawiam serdecznie!
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 5 ай бұрын
Ma pan oczywiście racje, że taka forma nie była charakterystyczna dla staropolszczyzny. Ale jednak pojawiła się znacznie wcześniej niż w XXI wieku. Używano jej powszechnie w literaturze naukowej (i nie tylko) przez cały wiek dwudziesty. Zaciekawił mnie Pan natomiast i sprawdziłem właśnie w google books - zawężając wyniki tylko do XIX stulecia. Jak się okazuje już wtedy liczba mnoga "szlachcice" trafiła do przynajmniej kilkuset publikacji. Można by próbować grzebać dalej w Polonie i szukać kiedy zaczęła się ona na szeroką skalę pojawiać. W każdym razie było to przynajmniej ok. 200 lat temu :). A - no i oczywiście bardzo dziękuję za miłe słowa i również pozdrawiam :)
@tomekrabiega362
@tomekrabiega362 5 ай бұрын
Dzień dobry Panie Kamilu Nazywam się RABIEGA, da się jakoś wyjaśnić/wydedukować pochodzenie? Pozdrawiam TomaszRabiega
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 5 ай бұрын
Rab oznaczał sługę, niewolnika. Choć hasła ze "Słownika Języka Polskiego XVII i XVIII wieku" sugerują, że nazwisko Rabiega mogło się też wziąć po prostu od przymiotnika "rabiać" - robić, wykonywać, uprawiać określone rzemiosło.
@anitapodsiedzik7726
@anitapodsiedzik7726 16 күн бұрын
Super odcinek, ma może Pan jakieś informacje na temat nazwiska Podsiedzik?
@niklot5046
@niklot5046 5 ай бұрын
Ciekaw jestem pochodzenia nazwiska Bok :). Tyle ile udało mi się znaleźć w internecie, to od 'boczyć się' e.w. od kogoś kto mieszka na uboczu. Byłbym wdzięczny, gdyby mógł mi pan też wyjaśnić pochodzenie nazwiska Sobański. Super materiał, pozdrawiam!
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 5 ай бұрын
Słownik nazwisk PAN ma w haśle o nazwisku Bok ewidentny błąd, bo podaje tylko, że wzięło się od... przezwiska bok. Co wiele nie wyjaśnia ;-). Ale boczenie się brzmi tutaj całkiem prawdopodobnie. Ew. może to "zmiękczona" forma nazwiska Bąk. Sobański - od miejscowości Sobanice albo Sobądź. Ale wydaje mi się też prawdopodobne, że to skrócona forma np. od wyrazu "sobiepan", użytego prześmiewczo.
@niklot5046
@niklot5046 5 ай бұрын
@@WielkaHistoria Bardzo dziękuję za odpowiedź!
@bazilbazil3832
@bazilbazil3832 5 ай бұрын
@niklot5046.Znałem kiedyś człowieka o nazwisku Bok.Jednak on twierdził że jego przodkowie spolszczyli nazwisko z niemieckiego Bock.
@bazilbazil3832
@bazilbazil3832 5 ай бұрын
@bazilbazil.C.D.Działało to też w drugą stronę.Kolega o nazwisku Król aby ułatwić sobie życie w Niemczech wyszperał że miał przodków osadników niemieckich o nazwisku Kroll,no i też stał się Krollem.
@nataliapaluch1014
@nataliapaluch1014 5 ай бұрын
Panie Kamilu, bardzo ciekawy film! Nazwisko Paluch, wie Pan coś na jego temat? Poza tym, jest Pan w stanie podpowiedzieć gdzie szukać takich informacji? Pozdrawiam!
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 5 ай бұрын
Paluch zapewne należałoby odczytywać w sposób, który odruchowo się nasuwa: jako nazwisko wzięte od palucha, dużego palca, kciuka. Co do własnych dociekań - w odcinku wspomniałem kilka podstawowych publikacji, są też pokazane na ekranie ich okładki i tytuły (np. Nazwiska Polaków Rymuta). Poza tym jest słownik nazwisk przygotowany przez PAN, wygodny, choć dość wybiórczy: nazwiska.ijp.pan.pl/
@Owieczka1100
@Owieczka1100 4 ай бұрын
Bardzo ciekawy odcinek. Chciałam przy okazji zapytać o nazwisko Wełna. To nazwisko od zawodu, czy ma jakieś inne pochodzenie?
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 4 ай бұрын
Słownik nazwisk PAN podaje oczywistą etymologię, ale też dodatkową: wełna jako "fala". W leksykonie Rymuta jest tylko wełna jako wełna :). W praktyce raczej nie od zawodu, ale od cech przypisywanych danej osobie: np. kogoś nazywano wełną bo zawsze mu było zimno i owijał się wełną.
@bolszynski
@bolszynski 5 ай бұрын
Dobry wieczór/dzień dobry. A jak może być z moi nazwiskiem Olszyński? Od dziecka miałem mówione, że posiadam cherb (Pnieja/Pniejnia). Starałem się jakoś dojść do tego skąd pochodzi moja rodzina ale odkąd nie ma "naszej klasy" to nie wiem jak się do tego zabrać.
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 5 ай бұрын
Wyjaśnia się je jako nazwisko odmiejscowe, wzięte od nazwy wioski - np. Olszyna, Olszyny. Mogło to więc być nazwisko szlacheckie. Choć mogło też czerpać jednak z krajobrazu i brać się wprost od olszyny (czyli np.: Olszyna/Olszyński czyli człowiek mieszkający przy lesie olszowym)
@johnson2140
@johnson2140 4 ай бұрын
Dzień dobry:) Po jakimś czasie ale też się podpinam z pytaniem o swoje nazwisko "Węcławik" Z góry dzięki za informacje:)
@Mia-wt2yb
@Mia-wt2yb 3 ай бұрын
Dzień dobry! A nazwiska zakończone na „-arz” np. Szkliniarz, Ceklarz?
@wieslawtarka5238
@wieslawtarka5238 5 ай бұрын
Dzień dobry. Czy wiadomo coś o proweniencji nazwiska Tarka? Z jakiej części Polski pochodzi? Dziękuję i pozdrawiam
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 5 ай бұрын
Brało się albo od przyrządu do tarcia (w przenośni - ktoś jest jak tarka), albo od kolczastego krzewu/owocu tarniny. Jest popularne w niemal całym kraju, więc musiało powstawać niezależnie w różnych regionach.
@wojtek8534
@wojtek8534 4 ай бұрын
Bardzo fajny odcinek Panie Kamilu Chciałbym się dowiedzieć o pochodzeniu nazwiska Willa. Był bym wdzięczny za wyjaśnienie😊
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 4 ай бұрын
Podwójne "l" i bardzo rzadkie występowanie (ok. 100 osób w bazie PESEL) sugeruje obcą genezę. Trudno mi powiedzieć jaką - tutaj mogłaby pomóc ewentualna wiedza o historii rodziny. Bardziej popularne nazwisko "Wilas" wyprowadza się od imienia Wilhelm. Inne podobne też od nazw miejscowości.
@wojtek8534
@wojtek8534 4 ай бұрын
@@WielkaHistoria dziękuję za informację
@MateuszBloch-qr4vv
@MateuszBloch-qr4vv 4 ай бұрын
Witam, mam pytanie odnośnie mojego nazwiska Bloch, jak mogło powstać?
@marekkotlicki9693
@marekkotlicki9693 4 ай бұрын
Bardzo ciekawy temat. Spotkałem się z ciekawym wyjaśnieniem nazwisk typu Nakonieczny, Nadolny, Dolniak, Górniak. Ponoć brały sie one od miejsca zamieszakniana wsi: na końcu wsi, czyli Nakonieczny, albo Skonieczny, itd. Mogę zaproponować temat filmu o nazwiskach przybieranych w Polsce przez spolonizowanych obcokrajowców oraz asymilowanych Żydów. Jeszcze mam jedno pytanie, może też temat na jakiś film. Dlaczego wiele miejscowości na Podhalu, tak bliżej Pienin ma niemiecko-brzmiące nazwy: Dursztyn, Czorsztyn, Frydman, Szlembark, Falsztyn, Grywałt.
@adamzieba8364
@adamzieba8364 29 күн бұрын
W tej części Małopolski oraz dalej na wschód czyli na Podkarpaciu w późnym Średniowieczu istniało osadnictwo niemieckie. Ci przybysze nazywali sami siebie "Walddeutsche", zapewne od dużego zalesienia tych ziem. W ciągu wieków większość potomków tych osadników całkowicie się spolonizowała. Pozostały natomiast w użyciu takie nazwiska jak Kilar, Kielar i parę innych oraz wymienione nazwy miejscowości, dodam też że Łańcut to spolszczony oryginalny Landshut (jest też miasto Landshut w Dolnej Bawarii).
@yty7838
@yty7838 4 ай бұрын
Dziękuje za dzielenie się wiedzą w internecie. Ciekawi mnie pochodzenie nazwiska Kuzdrowski. Czy znane jest jego możliwe pochodzenie?
@dawidskuza1667
@dawidskuza1667 5 ай бұрын
Dzień dobry. Bardzo się cieszę że pojawia się coraz więcej materiałuw o histori stanów niższych. Jak by nie było przodków większości z nas. Bardzo proszę o obiaśnienie nazwisk Skuza i Szoja. Pierwsze z okolic Staszowa, drugie natomiast Stalowej Woli.
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 5 ай бұрын
Tak, zdecydowanie najwyższa pora, by zaczął mówić o historii 95%. A nie tylko 5%. Nazwisko Skuza - od słowa skuza, które dawniej oznaczało sknerę, skąpca. Szoja - szoja czyli soja, sojka. Ptak z rodziny krukowatych.
@jarekswierz2849
@jarekswierz2849 5 ай бұрын
Dzień dobry, czy mogę prosić o wyjaśnienie następujących nazwisk: Świerz oraz Walkowicz?
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 5 ай бұрын
Świerz - od miłego przezwiska, oznaczającego człowieka czystego, wypoczętego. Choć też... nieczerstwego. Walkowicz - czyli syn Wala lub Walka. A Wal to głównie skrót od Waleriana albo Waldemara.
@tomekpawyza8735
@tomekpawyza8735 5 ай бұрын
Dzień dobry, chciałem się zapytać o nazwisko Pawyza. O ile wiem, pochodzi od pawęży. Ale czy można coś więcej powiedzieć? W sensie, czy to raczej od zawodu, czy od charakteru:-) I o czasie powstania- pawęż w XVII wieku już raczej nie była użytkowana, więc można zakładać, że nazwisko/ przezwisko powstało wcześniej? Swoją drogą, w dzisiejszych czasach nazwisko sprawia rodakom wiele problemów:-) Wiecznie muszę je literować w kontaktach np. z urzędnikami:-) PS. Gratuluję kanału, obejrzałem już wszystkie filmy i z niecierpliwością czekam na kolejne:-)
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 5 ай бұрын
Według prof. Kalety, którą cytowałem w odcinku ogółem większość nazwisk branych od przedmiotów miała związek raczej z cechami charakteru niż samym faktem używania jakiegoś obiektu. Tak więc np. człowiek silny, pewny, nienaruszalny jak pawęż. Ale w tym przypadku mogło chodzić też o kogoś kto wytwarzał pawęże. W każdym razie nazwisko jest zbyt rzadkie by występować w leksykonach.
@tomekpawyza8735
@tomekpawyza8735 5 ай бұрын
Dziękuję za odpowiedź.@@WielkaHistoria
@krzysztofkoper9702
@krzysztofkoper9702 4 ай бұрын
Witam świetny przygotowany materiał. Mam pytanie odnośnie mojego nazwiska .Badając swoje drzewo genealogiczne najstarsze dane (archiwa ) mam z 1730 r .Okolice moich przodków to okolice Ostrowa Wielkopolskiego . Zastanawia mnie taka informacja jak spoglądam na mapę nazwisk polskich że najwięcej mojego nazwiska (KOPER) jest w okolicach Tomaszowa Lubelskiego. Czy jest prawdopodobne żeby przodkowie moi przebyli taką daleką drogę ponad 400 km w 17 w bądź 16 w. No i jaka jest geneza nazwy Koper ( chyba roślina uprawy ?) Pozdrawiam.
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 4 ай бұрын
Faktycznie nazwisko przeważa w Lubelskiem, ale jest też popularne w innych regionach - w Łódzkiem, w Małopolsce, na górnym Śląsku. Ogółem występuje w każdym województwie, rzadkie jest tylko na Podlasiu. W sytuacji gdy nosi je 7000 osób należałoby przyjąć, że powstawało niezależnie, oddolnie w różnych regionach, nie miało jednego początku. Co do znaczenia - brało się zapewne od rośliny. A właściwie od jednej z kilku roślin - spxvi.edu.pl/indeks/haslo/58959
@krzysztofkoper9702
@krzysztofkoper9702 4 ай бұрын
@@WielkaHistoria Dziękuję za odpowiedź.
@johnrip9100
@johnrip9100 5 ай бұрын
Dzień dobry. Jakie pochodzenie nazwisk kończących się na "polskie" litery typu Kopeć, Paleń, Hałoń, Sudoł, Marmoł?
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 5 ай бұрын
Końcówka nie przesądza tutaj o znaczeniu. Np. Kopeć wzięło się od sadzy (okopcenia), Sudoł mogło oznaczać "osobę mieszkającą przy sudole", a więc przy suchodole - wysychającym czy też wyschniętym potoku.
@lordkilgor
@lordkilgor 2 ай бұрын
Dzień dobry, czy wie Pan skąd wzięło się nazwisko Brandenburski?
@Saitamathedjpl
@Saitamathedjpl 4 ай бұрын
ciekawey materiał, dzięki! czy mogę poprosić o jakieś informajcę o nazwisku Piątkowski? :) pozdrawiam
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 4 ай бұрын
Jest kilka możliwości: albo od piątego dnia tygodnia (jak popularniejsze nazwisko Piątek), albo od liczby pięć, albo wreszcie - od nazwy miejscowej. Piątkowski, czyli ktoś związany z wsią Piątek, Piątkowo, Piątkowa.
@majinTom
@majinTom 5 ай бұрын
Zając, Wojda, Frątczak skąd te nazwiska? Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie.
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 5 ай бұрын
Powinienem był ustalić limit zapytań na osobę :D. Zając - wyjaśniałem już w odcinku nazwiska odzwierzęce. Wojda - skrót od imienia Wojciech, albo nazwisko o pochodzeniu węgierskim, od wojdy czyli wojewody. Frątczak - od frant, a więc w XVI wieku "człowiek chytry, szalbierz".
@avt_zxm
@avt_zxm 5 ай бұрын
Świetny odcinek, czy mógłbym dowiedzieć sie czegoś o nazwisku Ziętkiewicz?
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 5 ай бұрын
Ziętkiewicz czy syn Ziętka. A Ziętek to pierwotnie zięć.
@patrickdeezra
@patrickdeezra 5 ай бұрын
Jestem ciekawy pochodzenia mojego nazwiska - Dzierża. Czy może to mieć związek z wydzierżawianiem?
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 5 ай бұрын
Raczej z dzierżeniem - a więc władaniem, posiadaniem, panowaniem. Do dzisiaj mówi się, że ktoś "dzierży władzę", ew. "dzierży urząd", "dzierży ziemię". Takie nazwisko mogło też wziąć się od skrócenia któregoś z pokrewnych staropolskich imion: jak Dzierżykraj czy Dzierżysław.
@SoUlNiKuSSS
@SoUlNiKuSSS 5 ай бұрын
Bardzo dziękuję, ciekawa pigułka przekrojowej wiedzy. Jeśli mogę, proszę o pomoc przy nazwisku Biłek lub (chyba) bardzo podobnej formie Biłko. Kiedyś wpadłem na pewien trop związany z jedną z profesji związanych ze stajnią, ale niestety nie udało mi się dojść do sedna.
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 5 ай бұрын
Biłek czy biłko mógł brać się od wariantów przymiotnika "biały". Spotykane zwłaszcza tam, gdzie notowano wpływy wschodniej (od formy biłyj).
@mykhaylodorozhovets6120
@mykhaylodorozhovets6120 5 ай бұрын
W Ukrainie dużo osób ma nazwiska: Biłyj, Biłyk, Biłko itp., od ukraińskiego "biłyj" tj. "biały".
@fridgefridgeowski1989
@fridgefridgeowski1989 4 ай бұрын
Bardzo ciekawy odcinek, zresztą tak jak inne =) może wie Pan coś o nazwisku Zimoch?
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 4 ай бұрын
Zimoch można wyprowadzać od zimy, albo od określanej tak choroby, charakteryzowanej przez intensywne dreszcze (febra, malaria). Mogłaby to więc być osoba podatna na takie schorzenia, albo osoba, które wbrew szansom zdołała przetrwać ciężką chorobę.
@lwieserce1899
@lwieserce1899 5 ай бұрын
Dzień dobry, świetny materiał :) a skąd pochodzi nazwisko Gierłowski?
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 5 ай бұрын
Najprawdopodobniej od imienia Gierlach (Gerlach, Gerwald).
@posejdonzet3231
@posejdonzet3231 4 ай бұрын
Witam serdecznie! Czy mógłby pan napisać coś o nazwisku Sznejkowski? Pozdrawiam
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 4 ай бұрын
Bardzo rzadkie nazwisko (ok. 50 osób w Polsce), co sugeruje obcą genezę. Najprędzej domyślałbym się związku z popularnym niemieckich trzonem "Schnei-" branym od "krawca".
@Happy-re4ep
@Happy-re4ep 2 ай бұрын
Dzień dobry, czy mógłby pan napisać coś o nazwisku ziomko ?
@lissandra8187
@lissandra8187 4 ай бұрын
Świetny odcinek:), chętnie dowiem się coś o znaczeniu nazwiska Lisiecki
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 4 ай бұрын
Cieszę się, że materiał się podobał :). Najprędzej Lisiecki brał się od lisa - na tej samej zasadzie, co nazwiska odzwierzęce, o których opowiadałem w odcinku. Rzadziej etymologia mogła być związana też z miejscowością - jak Liszki, Lisiec.
@borys1778
@borys1778 4 ай бұрын
Dzień dobry czy może Pan określić pochodzenie nazwiska Malesa ?
@zbigniewbak
@zbigniewbak 5 ай бұрын
Dzięki za ciekawy odcinek. Chciałbym zapytać o nazwisko: Bąk. W kilku miejscach wyczytałem, że wbrew pozorom, to nazwisko szlacheckie, nawet byli rycerze o tym nazwisku herbu Zadora, spokrewnieni z Lanckorońskimi. Nie wiem czy to prawda.
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 5 ай бұрын
Nazwiska odzwierzęce były popularne wśród szlachty. Opowiadałem o tej modzie w odcinku "Polskie nazwiska szlacheckie". Sam bąk brał się, wypada dodać, nie od owada, ale od ptaka z rodziny czaplowatych. Co pasowałoby na nazwisko "myśliwskie".
@mateuszkowalczyk2732
@mateuszkowalczyk2732 5 ай бұрын
Dziękuje za odcinek :) Czy mogę poprosić o wyjaśnienie znaczenia nazwisk: Prędecki, Bonajer/Bonaier, Szychliński, Hutnikiewicz?
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 5 ай бұрын
Same rzadkie i niewystępujące w podstawowych leksykonach :). No ale spróbujmy. Prędecki - może być od imienia Prandota, albo od osoby szybkiej, prędkiej. Szychliński - mogło brać się od przezwiska "szych/sych", to zaś oznaczało "złotą lub srebrną nitkę do haftów". Ew. imię Szymon dało skrót Szych, ten zaś później rozwinięto w dumniejsze Szychliński. Hutnikiewicz - zapewne taka sama etymologia jak np. w przypadku Hutniczaka. Czyli nazwisko pochodne od Hutnika. Takim słowem już w XVI wieku określano osoby pracujące przy wytopie żelaza.
@mateuszkowalczyk2732
@mateuszkowalczyk2732 4 ай бұрын
Dziękuję. Wydaje się, niewielka podpowiedź, co do jednego z nazwisk, pomogła mi znaleźć długo poszukiwanego przodka :) Pozdrowienia @@WielkaHistoria
@MrMpinki
@MrMpinki 4 ай бұрын
​​@@WielkaHistoria Witam Pana :) Jak jesteśmy przy rzadkich nazwiskach to może pomógłby Pan z moim. Pinkasiewicz. W Polsce tylko moja rodzina... Może być że jako końcówka icz to oznacza syn Pinhasa/Pinkasa (imię Izraelitów).
@AKKRUSZYNA
@AKKRUSZYNA 3 ай бұрын
Moje nazwisko Kłyszyńska. Bardzo ciekawy temat. Dziękuję
@WielkaHistoria
@WielkaHistoria 3 ай бұрын
Kłysz mógł oznaczać kciuk, albo złamane drzewo bez wierzchołka. Ewentualnie też kłos zboża. Wszystko to etymologie, z których dałoby się urobić nazwisko. A od Kłysza już krótka droga do Kłyszyńskiego/Kłyszyńskiej.
DLACZEGO SZLACHTA ZDRADZIŁA PODCZAS POTOPU?
25:49
Kurier Historyczny
Рет қаралды 141 М.
World’s Deadliest Obstacle Course!
28:25
MrBeast
Рет қаралды 156 МЛН
когда повзрослела // EVA mash
00:40
EVA mash
Рет қаралды 3,9 МЛН
Я нашел кто меня пранкует!
00:51
Аришнев
Рет қаралды 3,5 МЛН
Tajemnice historii - Skąd się wzięło twoje nazwisko? #4
24:34
KTÓRY ZABORCA BYŁ NAJGORSZY?
27:48
Kurier Historyczny
Рет қаралды 226 М.
ROZBIÓR POLSKI DOKONANY PRZEZ POLAKÓW
26:16
Kurier Historyczny
Рет қаралды 315 М.
Czy PRZEŻYŁBYŚ w staropolskiej KARCZMIE?
15:45
Darek Rybacki - Encyklopedya Staropolska
Рет қаралды 274 М.