Wśród licznych książek księdza profesora, ekskluzywne wydanie trylogii "Filozofia Michała Hellera" dostępne na: sklep.pta.edu.pl/ksiazki/185-filozofia-michala-hellera-wydanie-ekskluzywne.html Tamże również światowy bestseller Rogera Penrose'a: sklep.pta.edu.pl/ksiazki/225-moda-wiara-i-fantazja-w-nowej-fizyce-wszechswiata.html
@kebub16 жыл бұрын
nie wierze w te teorie. cos nie moglo powstac z niczego:) Ludzie nie maja pojecia i nigdy sie nie dowiedza jak to wszystko powstalo.
@sator6666666 жыл бұрын
A może nigdy nie powstało, bo istnieje wiecznie od zawsze, w ciągłym cyklu rozszerzania się i rozpływania się oraz zmiany odniesienia/perspektywy [patrz teoria Roger Penrose].
@Astronarium6 жыл бұрын
No to pelecamy jeszcze jedną genialną książkę: sklep.pta.edu.pl/ksiazki/226-wielkie-spekulacje-teorie-i-nieudane-rewolucje-w-fizyce-i-kosmologii.html
@kebub16 жыл бұрын
artur nie chcialem tego sugerowac, ale tez tak mysle. ludzka natura i to jak zbudowany jest swiat kaze nam w 1 chwili myslec ze cos musialo dac poczatek i ostatnia rzecza jaka naukowcy powiedza to to ze moze byc taka mozliwosc, ze ten wszechswiat byl i juz. 2 moja teoria to stworca, ktorego ludzie nazywaja bogiem, ale przypisuja mu rozne dziwne rzeczy;d.
@damianpieczonka90496 жыл бұрын
ta wiedza jest na wyciagniecie reki, sorki ale naukowcy maja swoje punkty odniesienia i nawet noble za to sobie przyznawaja, np bozon higsa czy pole higsa, totalna sciema, ale kasa na pseudobadania leci
@annamariabaczewska79405 жыл бұрын
Najlepszy odcinek jak do tej pory. Pan Profesor Leszek Skołowski przynajmniej jeszcze szczery "nie wiemy nic, wyłania się z czegoś o czym nic nie wiemy, dlaczego? też nie wiemy, a co się wyłania? nie bardzo wiemy" :)
@RobinTV003 жыл бұрын
Piękne, po prostu, że jesteśmy tu. To że jakkolwiek myślimy o tym i możemy się tym jarać już jest sukcesem.
@tomaszkowalczuk39616 жыл бұрын
Najlepszy odcinek serii. Kwintesencja tego, co najciekawsze w kosmologii. Zachwycająca rozmowa z prof. Sokołowskim. Czekam na ciąg dalszy...
@ukaszbeben25575 жыл бұрын
Jestem pod naprawdę wielkim wrażeniem wypowiedzi profesora, a zarazem księdza Hellera, że ani razu nie tłumaczył czegoś Bogiem. Ogromny szacunek.
@ukaszbeben25574 жыл бұрын
@@przemek4101 chyba duchownymi...
@slawekkacinski3 жыл бұрын
Bo to jest jasne i proste
@sako77426 жыл бұрын
Astronarium jest świetne, bardzo dużo w tym zasługi prowadzacego, pana Bogumiła. Pozdrawiam!
@Astronarium6 жыл бұрын
No tak! Bogumił to wielki telewizyjny talent. Wstępnie ustalamy narrację potem on pisze szczegółowy scenariusz, który ja (Maciej Mikołajewski) i drugi astronom (Krzysztof Czart) weryfikujemy.
@sako77426 жыл бұрын
Astronarium I oby Wam nigdy zapału i tematów nie zabrakło! ;-)
@Astronarium6 жыл бұрын
Przy każdym odcinku powstaje kulka nowych pomysłów.
@sako77426 жыл бұрын
Więc oby tak dalej! Pozdrowienia dla całej ekipy! 👍
@Astronarium6 жыл бұрын
Trochę źle to opisałem. Po omówieniu tematu i wstępnej narracji, a przed szczegółowym scenariuszem, sa jeszcze przeważnie 2 dni zdjęciowe :-) Dziękujemy za pozdrowienia.
@natak76786 жыл бұрын
Świetny odcinek, dla mnie najlepszy i najbardziej ciekawy jak do tej pory.
@mangusika6 жыл бұрын
tez tak uwazam, wielki szacun dla Pana Sokolowskiego,
@jaskomuzykant87186 жыл бұрын
tak, chociaż gdybym oglądnął ich ze 30, to może nic bym nie napisał ?
@lukikolo38965 жыл бұрын
wielki wybuch to dopiero szalona teoria, prawie jak ziemia kulka, nic wybuchło i ... oto jesteśmy... i wszystko inne, nauka pełną gębą..
@lukikolo38965 жыл бұрын
wielki wybuch to dopiero szalona teoria, prawie jak ziemia kulka, nic wybuchło i ... oto jesteśmy... i wszystko inne, nauka pełną gębą..
@matheo7896 жыл бұрын
Świetny odcinek, świetni goście których można by było słuchać bez końca, świetny prowadzący aż szkoda że te odcinki są takie krótkie...
@JoannaGórka-m6r Жыл бұрын
Odkryłam przypadkiem i bardzo mi się podoba. Fascynujące zagadnienia ale ciężko to pojąć umysłem nie-naukowca. Ale czuje dumę że mamy tak genialnych polskich naukowców którzy przyczyniają się do postępów badań i trudne rzeczy tłumaczą w przystępny sposób, dziękuję!!
@rafastec62946 жыл бұрын
Świetny odcinek, mam wielki szacunek do państwa pracy. Mogę być także dumny, że naukowcy o takiej wiedzy i rangi uczą na "moim" uniwersytecie :) Pozdrawiam
@MarcinPalczak6 жыл бұрын
Z niecierpliwością czekam na każdy nowy odcinek. Ten jest jednym z najciekawszych! Dziękuję i czekam na następne...
@Bombelina1236 жыл бұрын
Moim zdaniem najlepszy a zarazem najbardziej "skomplikowany" odcinek astronarium. Genialne wywiady z profesorami i ogromna ilość wiedzy zawarta w tym epizodzie. Wielki szacunek dla twórców jak i dla zaproszonych gości. Czapki z głów!
@zaharejro5 жыл бұрын
Świetna seria. Moim zdaniem, prawdopodobnie najlepszy program popularnonaukowy w ogóle
@blackbird64766 жыл бұрын
To powinno być też na "Jedynce" lub na "Dwójce" aby pospolity Janusz także mógł się czegoś dowiedzieć.
@jaseleczek6 жыл бұрын
program nadawany jest w telewizji regionalnej.
@Astronarium6 жыл бұрын
W paśmie ogólnopolskim TVP3, ale poszczególne stacje regionalne moga go powtarzać. Niestety chyba wszystkie programy popularnonaukowe, w tym Sonda2 Tomka Rożka i Jak to działa Radka Brzózki spadły do TVP3.
@golopupcew6 жыл бұрын
oglądamy również w tv :)
@hihtitmamnan6 жыл бұрын
Czyżby PiS nie lubił nauki?
@blackbird64766 жыл бұрын
Faktycznie będzie Astronarium na TVP3 Gorzów, 11 sierpnia od 07:05 do 07:30 rano :) Zwracam honor. Myślałem, że w ogóle nie ma w telewizji.
@tellur88.4 жыл бұрын
Wspaniały jest ten Wasz kanał. Wielkie dzięki i trzymam kciuki za dalsze odcinki!
@bogas446 жыл бұрын
Jestem pod dużym wrażeniem, jak udaje się Wam przybliżyć tematy, których wytłumaczyć jeszcze nie umiemy. Dobrać autorytety w dziedzinie nauki i wytłumaczyć to, co jeszcze niewytłumaczalne. Oby się Wam nie znudziło, bo z odcinka na odcinek jest ciekawiej. Myślę, że do odkrycia teorii, która jednym wzorem opisze powstanie wszechświata/ów jeszcze daleko, ale dążenie do tego wydaje się najbardziej fascynujące. Sposób przekazu nomen omen informacji przez panów profesorów na najwyższym poziomie. Takich nauczycieli młodemu społeczeństwu trzeba. Nauka jest wtedy przyjemnością i motywacją.
@slawomirlech9504 жыл бұрын
Wielki wybuch to nic innego jak nowa religia, nie mógł się wydarzyć bo łamie dwa prawa fizyki: 1. Materia nie może istnieć bez obserwatora, czyli wszechświat nie mógł istnieć zanim powstało życie 2. Mamy grawitacje, zamiast wielkiego wybuchu powinna być jedna wielka czarna dziura.
@bartibv6 жыл бұрын
Prof. Heller!
@majster8936 жыл бұрын
Świetne wywiady z prof. Hellerem i Sokołowskim :-) Może w którymś z kolejnych odcinków uda sie namówić prof. Meissnera na udział w programie? Pozdrowienia dla całej ekipy Astronarium! :-)
@DownhillKnight76 жыл бұрын
To musiałby być odcinek o cząstkach elementarnych, bo to jego specjalizacja :)
@yungmoneyshot51036 жыл бұрын
A profesor Kowalski z UL? Człowiek o ogromnej wiedzy, pięknie tłumaczy i świetnie się go słucha, ale to człowiek chyba bardziej „techniczny”, od strony matematycznej
@BozonCechowania5 жыл бұрын
jako ciekawostka - Meissner uważa że wielkiego wybuchu nie było (oczywiście w pełni go rozumiem i wiem dlaczego tak uważa). Pozdrawiam
@lukikolo38965 жыл бұрын
wielki wybuch to dopiero szalona teoria, prawie jak ziemia kulka, nic wybuchło i ... oto jesteśmy... i wszystko inne, nauka pełną gębą..
@lukikolo38965 жыл бұрын
wielki wybuch to dopiero szalona teoria, prawie jak ziemia kulka, nic wybuchło i ... oto jesteśmy... i wszystko inne, nauka pełną gębą..
@cycu996 жыл бұрын
Świetny odcinek, a profesor Michał Heller najciekawiej opowiadał ze wszystkich dotychczasowych gości.
@MayaWu446 жыл бұрын
Pozdrawiam profesora Leszka Sokołowskiego, za jego bezcenny komentarz o naukowych domniemaniach. Właśnie te słowa powinno się cytować na początku każdego filmu dokumentalnego o kosmosie.
@lechkoper61996 жыл бұрын
Bardzo ciekaw I interesujace. Z cierpliwoscia czekam nā nastepne odcinki. Powodzenia.
@dominikkurek11555 жыл бұрын
Ciekawe i interesujące
@biaybiaczynski61746 жыл бұрын
Muszę zagłębić się w książki pana profesora Hellera, zastanawia mnie fakt jak łączy on zasady Chrześcijańskie (stworzenie wszechświata) z fizyką i wiedzą współczesną Doskonały odcinek. Pozdrawiam i czekam na więcej!
@Vikisoton6 жыл бұрын
Super odcinek, bardzo ciekawy temat z udzialem wybitnego naukowca astronomii, fizyki i teologii z profesorem , ksiedzem Michalem Heller... mialam okazje juz go poznac, jest zalozycielem rowniez Copernikus Center w Krakowie :)
@LadnyChuj4 жыл бұрын
przecież to jest jakiś kompletny fizyczny nonsens. wiara w matematyczne abstrakcje, nie różna od wiary w boga. podziwiam za to poziom oderwania od rzeczywistości :)
@Arpa614 жыл бұрын
@@LadnyChuj pustosłowie
@henrykh8705 Жыл бұрын
A kto wie ? Może się okaże, że tą osobliwością progu planka ,gdzie załamują się prawa fizyki i gdzie nie ma czasu i przestrzeni a tylko wieczne światło to jest właśnie Bóg Wszechstwórca.
@slawko85306 жыл бұрын
Świetnie opowiadasz , bardzo dobrze się tego słucha niczym Bogusław Wołoszański, a to spore wyzwanie dorównać temu Panu !!
@LuckyAngel20006 жыл бұрын
Odcinek jak zawsze na poziomie, zabrakło mi tylko w tym szanownym gronie zobaczyć prof. Meissnera :)
@mariuszjob90456 жыл бұрын
LuckyAngel 🤔może poszedł na ryby..
@jedrzej_k4 жыл бұрын
Jeden z najciekawszych odcinków.
@spioszeq37726 жыл бұрын
Super odcinek, zawsze fajnie ogladac tak profesjonalnie zrobione programy naukowe jednoczesnie nie bedace papka pod widza jak te z discovery i national geographic
@Nevrax19906 жыл бұрын
Dla każdego z nas nie jest dane zrozumieć by mogło być coś zawsze i już. Nigdy nie pogodzimy się, że mogłoby być coś bez przyczyny, a może rzeczywiście wszystko było i jest i będzie. Po prostu nie możemy zrozumieć sytuacji bez czasu.
@bazejkarczewski51214 жыл бұрын
dzięki tobie mój profesor miał nam co zadać SUPER dzięki dzięki przynajmniej da się coś z tego filmiku zrozumieć
@artirjaj-l34813 жыл бұрын
Uwielbiam sluchać astronarium ... muzyka jest bardzo inspirujaca
@85veget6 жыл бұрын
Piękne. Oglądam wszystko. Gratuluję.
@elcommandantejuanrambo40776 жыл бұрын
Najlepszy odcinek jaki oglądałem szkoda tylko że taki krótki Pozdrawiam i życzę takich właśnie odcinków
@maciejgatkowski7246 жыл бұрын
Czytałem o tym dokładnie ze szczegółamiw innych publikacjach-to niesamowite że uczeni są w stanie fizykę kwantową i wszystko z nią związane wyliczyć i opisać ze zrozumieniem.....Brawo!
@MrLan983 жыл бұрын
ale przecież nie potrafią
@maciejgatkowski7243 жыл бұрын
@@MrLan98 Wszystkiego nie ale wiedzą na 100% więcej niż przeciętny człowiek-a ta wiedza jest dostępna na wyciągnięcie ręki i stale się powiększa to mi się szalenie podoba:)
@MrLan983 жыл бұрын
@@maciejgatkowski724 ale to tak samo jakbyś powiedział, że osoba pracująca w jakimkolwiek innym zawodzie (informatyk, inżynier, lekarz, nauczyciel, weterynarz itd.) zna się na nim bardziej niż przeciętny człowiek pomimo tego że ta wiedza jest dostępna na wyciągnięcie ręki xD
@maciejgatkowski7243 жыл бұрын
@@MrLan98 Specjalistyczna,techniczna jest zbyt skomplikowana ale dzięki internetowi możemy się dowiedzieć np.jk ulepzyć nasz laptop-jak go przyśpieszyć ,wyczyścić z błędów-internet sugeruje wiele sprawdzonych i pewnych rozwiązań-tylko trzeba dobrze poszukać-natomiast żeby stać się prawdziwym fchowcem w dowolnej dziedzinie na to potrzeba lat ciężkiej nauki i pracy w zawodzie.
@magnolia182cm56 жыл бұрын
Dobrze, że tutaj trafiłam.
@Astronarium6 жыл бұрын
Lepiej nie mogłaś :-) Jeszcze 65 odcinków do oglądania.
@eXcaliber74 жыл бұрын
Wolę oglądać to, bardzo ciekawe chociaz już wiele razy omawiane. Ciekawsze od Rada i Seby co mieszkają w opuszczonym kiblu pod Londynem.
@takasmaka8206 жыл бұрын
Dobrze powiedział ten pierwszy profesor że to co było na poczatku jest obecne też dzisiaj i możliwe by było odtworzenie tego dzisiaj tylko w mniejszej skali w związku z tym
@user-im3gq3bs8x6 жыл бұрын
Bomba kanał proszę o więcej filmów :)
@Astronarium6 жыл бұрын
Już jest 66 odcinków - doba oglądania.
@user-im3gq3bs8x6 жыл бұрын
Wszystkie obejrzałem :)
@stevenweinberg49775 жыл бұрын
9:25... Gdy umieramy, czas i przestrzeń dla nas się kończą, lecz to, co jest w nas najmniejsze i nieśmiertelne, ten pierwiastek nieśmiertelności zwany dalej duszą, to jest informacją, przekracza próg Plancka i przechodzi do innego wymiaru, do innego świata.
@Astronarium5 жыл бұрын
To ma jakiś sens... Boję się jednak, że to będzie informacja zupełnie nieuporządkowana. Może jednak lepiej pisac książki, artykuły, kręcić filmy i programy takiej jak ten które pozostają w naszych wymiarach.
@stevenweinberg49775 жыл бұрын
@@Astronarium ... Nawet, gdybyśmy wszyscy zostawili swój los tak zwanemu ślepemu przypadkowi, to wtedy niemożna wykluczyć Boga jako Absolutu, bo przecież rachunek prawdopodobieństwa wchodzi w skład praw probabilistyki a te z kolei też musiały się skądś wziąć. Bóg istnieje, bo matematyka jest niesprzeczna. I diabeł istnieje, bo nie możemy tego udowodnić. Głupcy mówią: to nie Bóg, lecz przypadek nas stworzył. Lecz to właśnie Bóg jest panem przypadków! Przypadki są wkalkulowane w zamysł Boży stworzenia i tworzenia świata. Bez przypadków żadne prawo przyrody nie mogłoby działać! Bóg jest panem przypadku, diabeł natomiast jest panem chaosu. Dlatego przypadek buduje porządek z nieporządku, podczas, gdy chaos buduje nieporządek z porządku.
@DayWalker966Rip5 жыл бұрын
@@stevenweinberg4977 Dusza to jedynie wymyślony dogmat. Człowiek posiada śmiertelną świadomość i ciało. Wiara w nadprzyrodzone siły i Bogów nie uchroni nikogo przed konieczną śmiercią.
@win98...6 жыл бұрын
Świetne są te animacje wszechświata w Astronarium, dają do myślenia co do wielkości wszechświata i uzmysławiają jak jesteśmy mali na naszej malutkiej planetce.
@Lumperator6 жыл бұрын
Świetny pomysł na odcinek i jak zawsze na wysokim poziomie.
@no_more_free_nicks4 жыл бұрын
13:25 - pozdrawiam z Krakowa, codziennie tędy jeżdżę rowerem do pracy :)
@pawejatowtt98396 жыл бұрын
Jak zwykle świetna robota polecam wszystkim miłośnikom astronomi
@bogusawadabrowska72116 жыл бұрын
Wspaniałe wykłady! nawet coś z nich rozumiem :)
@AutoKorekta6 жыл бұрын
Wspaniały i pasjonujący odcinek. Czekam na więcej!
@mn27ka6 жыл бұрын
Fascynujący odcinek.
@vitiv_pl Жыл бұрын
Wszechświat skrajności, czyli od abstrakcyjnie małych wartości stałych Plancka do abstrakcyjnie wielkich "nastu" miliardów lat istnienia, kto to ogarnie? Świetny odcinek👍
@Capri4x6 жыл бұрын
Kolejny świetny odcinek. Każdy jest niesamowicie ciekawy. Czekam na więcej. Prof. M. Heller...co za postać. Z chęcią obejrzałbym więcej odcinków z jego udziałem.
Dziękuję. Dzięki temu programowi można nie tylko dowiedzieć się ciekawych rzeczy o wszechświecie, ale też poznać wybitne postacie świata polskiej nauki.
@rapsodia12726 жыл бұрын
Dziekuje za kolejny świetny odcinek 😁😊😉👌
@Witch1484 жыл бұрын
Może pomysł jest głupi ale od jakiegoś czasu mam taką myśl, że na początku wszechświat był jedną wielką czarną dziurą która po przekroczeniu nazwijmy to "masy krytycznej" eksplodowała.
@wilcekyo4 жыл бұрын
Buahahaha bzdury piszesz
@anng23124 ай бұрын
To wcale nie jest głupia teoria.
@Agent-oe5ie6 жыл бұрын
Odcinek warty obejrzenia , najlepszy kanał na YT
@Astronarium6 жыл бұрын
Wszystkie warte obejrzenia. Sorki za nieskromność. I jeszcze zaprenumerujcie Uranię: www.urania.edu.pl/prenumerata/
@beatanowosielska17064 жыл бұрын
Bardzo lubię ten program jest interesujący.
@2297gothic6 жыл бұрын
Super odcinek oby takich więcej
@zejon90536 жыл бұрын
Zastanawia mnie jedna rzecz. Skoro przy progu planka czas nie funkcjonuje to jakim cudem wielki wybuch miał miejsce? Skoro czas stoi tam w miejscu to wszystko stoi nie rozwija się a coś musiało się stać skoro wszystko się uwolniło przestrzeń zaczęła pęcznieć a czas zaczął w niej płynąć jakaś inicjacja niezależna od czasu musiała nastąpić mimo że nic co znamy czy to z obserwacji czy teorii czy nawet wyobraźni lub snów nie funkcjonuje bez czasu... ehh no to już jest osobliwość tu cholera wie co się dzieje superpozycja czas płynie i nie płynie jednocześnie może to miał na myśli pan profesor mówiąc że tam w progu planka czas płynie inaczej może jest w superpozycji albo jeszcze innym stanie
@3dhYT3 жыл бұрын
Fascynujący temat. Kanał zresztą też. Dziękuję i pozdrawiam.
@alan22stradomski605 жыл бұрын
Dzień dobry. Obejrzałem państwa filmik. Zastanawiałem się wiele razy, że to jest nie możliwe, aby świat powstał sam z niczego. Nie krytykuję tego filmu tylko mam taką opinię. Dziękuję za uwagę. Pozdrawiam!
@dominikkurek11555 жыл бұрын
Jako np. Fluktuacja kwantowej próżni
@tgstudio855 жыл бұрын
Pytanie, gdzie w tym dokumencie jest powiedziane, że wszechświat powstał z niczego, bo nie zauważyłem chyba?
@emit6735 жыл бұрын
Początek. Czas i przestrzeń zaczyna istnieć dla każdej świadomej istoty w momencie narodzin.
@mariusalbertu3516 Жыл бұрын
Raczej poczęcia?
@bpatryk17 Жыл бұрын
Raczej pomiędzy
@emit673 Жыл бұрын
@@bpatryk17 Chyba jednak od momentu uświadomienia sobie mijającego czasu.
@HobbyAsylum6 жыл бұрын
łapka w ciemno i oglądamy
@Lbmaniak6 жыл бұрын
Świetny odcinek.
@ofcuable6 жыл бұрын
Genialny materiał.
@prorolnik6 жыл бұрын
20 minut zleciało a miałem wrażenie jakby zleciała może minuta!! Czekajcie, czy to znaczy, że nastąpiło jakieś załamanie czasu? Dylatacja? :) Wciągające rozmowy, bardzo ciekawe koncepcje niewytłumaczalnego. Gratulacje.
@karolpaczek97093 жыл бұрын
Jeżeli czarne dziury powstają przez zapadanie się bardzo masywnych gwiazd, to czemu coś o takiej masie jak osobliwość początkowa, nie zapadła się w czarna dziurę?
@Nauthiz19885 ай бұрын
Możliwe, że sama osobliwosc była czarną dziurą?
@Magnetar553 жыл бұрын
Interesuje mnie co zobaczłby teleskop Habbla gdyby umieścić go na granicy obecnie widzialnego wszechświata
@kuboszczak5556 жыл бұрын
Dobra robota Astronarium oby tak dalej!
@dupazbita96564 жыл бұрын
teorie, gdybania ...ludzkość cały czas operuje czasem jaki sami stworzyliśmy,rok,miesiąc,dzień itd , mówimy że coś powstało miliardy lat temu a nie potrafimy sobie wyobrazić tej przestrzeni czasowej ani odległości które nazwaliśmy rokiem świetlnym ,prędkość światła to też nasza jednostka czasu ...nic nie wiemy,chodzimy po omacku i niczego nie dowiemy się ,ale rzeczą ludzką jest poszukiwanie :) jedno co możemy znależć to to co mamy na Ziemi .
@astrofizykawiktorakrumina22084 жыл бұрын
Nareszcie adekwatna odpowiedź dla "mądrych" naukowców".
@DayWalker966Rip4 жыл бұрын
Nauka zbyt wymagająca? Spróbuj religii...
@rilu87846 жыл бұрын
Wykonanie kanału bardzo fajne , czekam na więcej.
@lucasszymkowiak67653 жыл бұрын
Pan Profesor bardzo ciekawie opowiada.
@vampuk484 жыл бұрын
Skoro to wszystko było w jednym miejscu więc grawitacja była tak potężna że aby to wszystko miało się rozpaść to musiałaby zadziałać jakaś potężna siła odpychająca (antygrawitacja?), która przeciwstawiłaby się tej potężnej grawitacji, ale jaka to siła? Jedynym logicznym wyjaśnieniem, jest to że Wszechświat rozszerza się i kurczy naprzemiennie, w momencie końcowym kontrakcji następuje coś w rodzaju odbicia materii od siebie (jak w pewnej klasie supernowych), powstają wówczas pierwotne czarne dziury, a reszta rozbiega się aż do czasu gdy następuje ponowna kontrakcja itd...
@KingManul4 жыл бұрын
Czyli taki reset servera?
@Folti746 жыл бұрын
kolejny ciekawy odcinek Astronarium. mimo to nie jestem zwolennikiem teorii wielkiego wybuchu. co by moglo wybuchnac, z jakiego powodu i skad by sie to wogole mialo wziasc, zeby w ulamku sekundy powstaly tak wielkie ilosci materii, antymaterii, czarnej materii itd, ktora wypelnia caly wszechswiat. jest to zagadnienie ktorego od lat nie potrafie sobie poukladac w mojej malej glowce ;) pozdrawiam
@Astronarium6 жыл бұрын
No dokładnie z tego samego powodu Fred Hoyle nie dostał Nagrody Nobla za teorie chemicznej ewolucji Wszechświata - przyznano ją współautorowi Hoyle'a Wiliamowi Fowlerowi. Hoyle miał WIELKI ŁEB do teorii nukleosyntezy i MAŁĄ GŁÓWKĘ do Wielkiego Wybuchu, choć wymyślił tę nazwę.
@wojtekyt66906 жыл бұрын
Super. Dzięki
@yuuuji6 жыл бұрын
Kocham was za te odcinki :D
@jarosawbielski2301 Жыл бұрын
Serce rozumnego zdobywa wiedzę, a ucho mądrych dąży do umiejętności.
@marcinjedrzejczak15275 жыл бұрын
Fantastyczne!
@hydeTwO6 жыл бұрын
A nie jest tak, że czarne dziury jak jedzą to stają się co raz większe? Plus potrafią się zderzyć i złączyć w jedną? Czyli gdyby wszystko stało w jednym miejscu, to z czasem mogła by powstać taka czarna dziura, która zjadła by wszystko i zamiast kosmosu była by dziura. Może dlatego przestrzeń się rozszerza, żeby nie doszło do takiej sytuacji :)
@Beeenczi6 жыл бұрын
Dobre to jest👍
@michawalichnowski32296 жыл бұрын
świetny odcinek
@domine885236 жыл бұрын
Jeśli nie znamy odpowiedzi o początek, jak możemy pytać o koniec?
@Legal4L6 жыл бұрын
Jak zawsze świetny odcinek, dodałbym tylko do tego odcinka prof. Krzysztofa Meissnera.
@kondensatorelekrolityczny656 жыл бұрын
Wieczór, Kawka ,Astronarium ! :)
@TomaszHawliczek6 жыл бұрын
Świetny odcinek!
@Pyrtas886 жыл бұрын
No przy tym odcinku już nie wytrzymałem. Nie wiem czemu dźwięk do praktycznie wszystkich programów jest jakoś dziwnie nagrywany. Jak jest lektor to po prostu słucha się z przyjemnością, prowadzący też nieźle, chociaż można by delikatnie podkręcić. No ale jak mówią jacyś naukowcy, a w tym odcinku wybitne ksiądz, a ja muszę zmieniać głośność o 200 procent, żeby go w ogóle usłyszeć, a później oczywiście zmniejszać dla reszty, żeby nie ogłuchnąć albo nie budzić reszty domowników... No naprawdę szlag mnie trafia. Jak można przez taką drobnostkę tak zepsuć taki dobry program...
@hihtitmamnan6 жыл бұрын
Potwierdzam, że część była za cicho. Ale Astronarium czyta komentarze i jestem pewny, że to się poprawi na lepsze :)
@Pyrtas886 жыл бұрын
Mariusz Job A Tyś cienki jak sik pająka. Wniosłeś tyle do rozmowy co pewnie dla świata....Jak zadowala Cię przeciętność to po prostu żyj swoim życiem. Może wyraziłem się zbyt ekspresyjnie na początku swojej wypowiedzi, ale cel jest jasny i zrozumiały. Drodzy autorzy, chcę jedynie by ten program był tylko lepszy. Merytorycznie jest super, edycja wideo również, ale dźwięk jest praktycznie w każdym odcinku zróżnicowany i podzielona głośność na lektora, prowadzącego i wywiady. Nawet prowadzący w wywiadach jest ciszej niż solo. Nie każdy ogląda to w kompletnej ciszy czy w studiu. Nie wszyscy oczywiście też to zauważą, ale uwierzcie mi, problem choć nie jest znaczący to wymaga uwagi. Pozdrawiam i trzymajcie dalej wysoki poziom.
@Astronarium6 жыл бұрын
Wszystkim źle słyszącym polecam sprawdzenie swoich ustawień. Różni rozmówcy mają różny tembr (czytaj częstotliwość) głosu. Zapewniamy, że program przed emisją przechodzi szczegółową kolaudację w telewizji, więc gdyby było prawdą co pisze Pyrtas88 nie wszedłby na antenę.
@Katownik916 жыл бұрын
Astronarium Widac wychodzi na to, ze Pytras leci na antycznym sprzecie.. Ja wlasnie obczailem odcinek na galaxy J1 bez sluchawek i bylo gites wszystko jak zawsze. Jestem na wczasach i nie mam pod reka mojego lapka do gier na ktorym tez zawsze idealnie idzie skminic o co chodzi w odcinku. Tematy wciagaja, ze nie idzie nie uslyszec.. :D pozdro! :D
@Astronarium6 жыл бұрын
Katownik91 (co za ksywa!) - tak myslimy, ze to problem w sprzęcie a albo jego regulacji. Takiego dźwiekowego bzdetu telewizja by nie wspuściła na antenę.
@sonyniktsol24706 жыл бұрын
4:21 wszystko co działo się wcześniej to jak już chcemy użyć naukowych to hipotez a nie teorii, a jak już teorii to nie naukowych. Ważne jest by nie mylić tych pojęć i nie wprowadzać się w błąd!
@ZIEMBA2316 жыл бұрын
Rewelacyjny odcinek oby tak dalej.
@andrzejnowot6 жыл бұрын
Super temat :)
@agatabartuszek35653 жыл бұрын
Chce mieć takie rzeczy na Spotify aby słuchać podcasty o kosmosie
@m.b.546 жыл бұрын
Mam kilka zagwozdek: Jeżeli "przed czasem" było morze możliwości, a wszystko co się stało jest jedynym skutkiem, to znaczy, że nie wszystko było możliwe. W innym przypadku stało by się wszystko, bo nie byłoby żadnego hamulca dla każdej możliwości. Powinniśmy zatem obserwować więcej wszechświatów. Jeżeli nic więcej się nie stało, to oznacza, że zestaw reguł obowiązywał już "przed czasem" Chyba, że jedną z reguł tego co się stało jest niemożliwość spojrzenia poza układ, co wydaje się lekko podejrzane.... Skoro wszechświat rozszerza się w każdym kierunku to wygląda na to, że było więcej osobliwości początkowych. Dlaczego upieramy się przy jednej? Proszę nie zbijać pytania twierdzeniem, że przed pkt "0" pojęcie kierunku nie ma sensu, bo brzmi to jak odpowiedź "bo tak". Jeżeli zaś prawa fizyki są takie same w każdym zakątku wszechświata to znowu sugeruje, że zestaw reguł jest taki sam dla każdej osobliwości. Jeżeli przyjmujemy narodziny wszechświata i jego historię, oraz uznajemy, że się rozszerza, co za tym idzie siła grawitacji nie utrzyma go w kupie, aż dojdzie do momentu, że zgaśnie, to czy znaczy to też, że cząstki elementarne się rozpadną? A jeśli tak to czy cała materia się wtedy "rozpuści"? Wtedy osiągnięty zostanie stan początkowy i z morza możliwości równie dobrze może wyłonić się kolejna osobliwość lub osobliwości. Czy wtedy reguły będą te same?
@wandaokrzeja41212 жыл бұрын
A może PKT "0" jest Centrum czasu i przestrzeni ,i jest potrójną Osobliwością ??? ( "Jeżeli siła grawitacji pęknie" , to Stary Wszechświat się zapadnie ...i stworzy się wszystko "NOWE "🤔💙❤️?
@stalkier50456 жыл бұрын
Skoro coś dziwnego dzieje się z czasem i przestrzenią w Progu Plancka, to może my sami zapoczątkujemy Wielki Wybuch?
@hihtitmamnan6 жыл бұрын
Było powiedziane chwilę później, że Wielki Wybuch dzieje się cały czas :)
@stalkier50456 жыл бұрын
byłem tak już zmęczony, że to chyba przegapiałem :P
@majsterchief6 жыл бұрын
Jestem przerażony komentarzami pod tym filmem. Kiedyś wierzyłem że to zwykły trolling, teraz wiem że nawet S. Lem byłby zaskoczony.
@Astronarium6 жыл бұрын
To pokazuje, że program jest potrzebny. Chyba?
@majsterchief6 жыл бұрын
+Astronarium Oj bardzo.. Dziękuję za świetną robotę i życzę wytrwałości.
@oxXSNAJPERXxo6 жыл бұрын
To wygląda tak jak by ktoś napisał program i go odpalił, my jesteśmy częścią tego programu więc nigdy nie będziemy w stanie dowiedzieć się co było przed.
@jareknowak87124 жыл бұрын
Jedno nie wyklucza drugiego.
@wilcekyo4 жыл бұрын
Chyba cie skasuje
@ectomiszcz56886 жыл бұрын
A ja myślę, że wielki wybuch jak i cały "rozpad" wszechświata jest tylko zjawiskiem lokalnym na tle czegoś większego, co z kolei znów może być jedynie zjawiskiem lokalnym. Mindblowed
@ProximaS5 жыл бұрын
Może żyjemy w symulacji?
@raiden00pl6 жыл бұрын
świetny odcin!
@JanLewandowski-q5f9 ай бұрын
Wybuch był niesamowity
@mangusika6 жыл бұрын
A co do tematu odcinka, myślę ze każdy słyszał o czarnych dziurach. Ciemnych, głodnych super masywnych gwiazd, pochłaniają wszystko na swojej grawitacyjnej drodze, a możne to jest tak, ze jak taki czarny mutant się "posyci" ze aż mu brzuch pęknie, to cala ta materia która "zjadł", nagle wyrzyga i jest taki wielki BUM o jakim mówimy w odcinku? Nawet by trochę pasowało, teoretycznie czasoprzestrzeń jest okropnie zakrzywiona w horyzoncie zdarzeń... Nie wiem czy dobrze pamiętam, ale kojarzy mi się temat o "parowaniu" czarnych dziur, że niby one też maja swój żywot.
@hihtitmamnan6 жыл бұрын
Nie znamy praw fizyki zachodzących w czarnych dziurach. Na razie jest zbyt wcześnie, żeby mówić o tym jak o faktach. Można jedynie rzucać hipotezami, ale to samo się tyczy tego, co było przed Wielkim Wybuchem. "Parowanie" czarnych dziur to inaczej promieniowanie Hawkinga.
@aaaabeee72606 жыл бұрын
Co było pierwsze? Kura czy jajko? To tak jak wielki wybuch
@Astronarium6 жыл бұрын
We Wszechświecie pulsującym, albo w teorii Penrose'a wszechświatów rodzących kolejne wszechświatów tak dokładnie by można rzec.
@76arga Жыл бұрын
Prosiłbym, by mnie nie krytykować w mojej teorii, po prostu chciałbym zasugerować możliwość powstania planet, niestety nie jestem naukowcem, po prostu sugeruję się tym, co powstaje na ziemi. Nie wiem jak powstała czarna dziura (mam coś, jakąś interpretację). Czarna dziura wpłynęła na powstanie gwiazd, czyli słońc w naszej galaktyce. Moja sugestia jest taka, że wywołana energia elektrostatyczna spowodowała przyciągnięcie się głazów i innych obiektów do siebie podobnych, które orbitując wokół słońca grawitacja, że zostały ściśnione w swojej wędrówce w skutek tego powstały obiekty takie jak ziemia. Będąc najbliżej słońca grawitacja słońca robiła swoje, powodując tak wielkie tarcie na skały by wytworzyć ciśnienie wewnątrz. Kiedy ciśnienie wewnątrz planety w cudzysłowie „przekroczy prędkość ponad dźwiękową „obiekt się zapadają do wewnątrz „wenach” wewnątrz tworząc grawitację, następne zapadnięcie się jest tylko możliwe tylko po pokonaniu grawitacji, która narasta masowo do wielkości zapadającego się jądra, tunel grawitacyjny w skutek zapadnięcia się jądra ziemi, nadal nie rozumiem z skąd powstaje ruch obrotowy ziemi? Przepraszam wypiłem 6 okoc!
@adambiedak82455 жыл бұрын
Heh to nie musi tak być to może być bardziej jak organizm człowiek się rodzi rośnie i tak dalej
@tomaszbogacki81226 жыл бұрын
Ale to "dziękuję za uwagę i do zobaczenia" to lipa, jak minęła dwudziesta.
@danielg85196 жыл бұрын
Dobra robota
@TrockeyTrockey6 жыл бұрын
Przypominam, że Wielki Wybuch to teoria, hipoteza na bazie pewnych przesłanek. Jest to prawdopodobne, ale nie oznacza że tak było.
@TrockeyTrockey6 жыл бұрын
.Przypomnę tylko nieśmiało, że stwierdzenie, że promieniowanie mikrofalowe tła jest dowodem na Wielki Wybuch - to też jest hipoteza, na bazie pewnego modelu. Nie jest to pewne na 100%.
@TrockeyTrockey6 жыл бұрын
Bardzo fajnie, że wspomniano w filmie, że ogólna teoria względności jest niewystarczająca do opisania wielkiego wybuchu.
@olasek79726 жыл бұрын
Krzysztof D najlepsza teoria jaka mamy, nie znajdziesz astrofizyka który by twierdził ze wielkiego wybuchu nie było.
@TrockeyTrockey6 жыл бұрын
Kosmiczna ekspansja wszechświata *była* przesłanką dla wielkiego wybuchu. Teraz jest mniejszą przesłanką, ponieważ odkryto że wszechświat rozszerza się coraz szybciej. A więc jest coś innego niż pierwotny wybuch co powoduje rozszerzanie wszechświata.
@plammber6 жыл бұрын
teoria naukowa to nie hipoteza
@michck40276 жыл бұрын
...jeśli wszechświat był kiedyś jednym punktem, jaka tam była grawitacja, czy suma wszystkich czarnych dziur mogłaby się rozerwać?
@tomekprzytarski91676 жыл бұрын
słuchaj uważnie. W takich warunkach prawa fizyki nie obowiązują, ba, nawet wtedy nie istniała materia, jaką znamy.
@egoistaX6 жыл бұрын
grawitacja była tak silna że nie płynął czas to proste.
@patrykkingzmotorsport33106 жыл бұрын
Musiałbyś się zapytać czarnej dziury
@TrockeyTrockey6 жыл бұрын
Bardzo dobre pytanie. Ciekawe czy nauka zna na to odpowiedź?
@TrockeyTrockey6 жыл бұрын
Bo przecież mamy bardzo gęste obiekty - czarne dziury i jakoś nie eksplodują.
@TheSoszka19395 жыл бұрын
Polecam podjąć współpracę z prof. Krzysztofem Meissnerem ;)
@Astronarium5 жыл бұрын
Myślimy o tym. Masz pomysł o czym z nim porozmawiać?