W latach 30tych silnik 4.0 wyciąga 90KM, a w 83 roku 2.5 Pontiaca wyciąga tyle samo... To moim zdaniem w latach 30tych mieli niezły wynik jak na prototypowy silnik.
@danielbyrski99869 жыл бұрын
brawo polska . te nasze samochody i kostrukcje były o 50 lat do przodu
@jureklem97919 жыл бұрын
+Daniel Byrski Które????? Coś chyba Ci się pomyliło. Lux-Sport był zerżnięty z czeskiej Tatry, a CWS miał przestarzałą sylwetkę w momencie zaprojektowania.
@danielbyrski99869 жыл бұрын
a silnik ???
@jureklem97919 жыл бұрын
A co takiego było w silniku, że "wyprzedzał epokę o 50 lat"? To był standardowy silnik, ośmiocylindrowy, zresztą zachował się do dziś i można go sobie obejrzeć. Nie ma w nim nic awangardowego.
@bender222229 жыл бұрын
+Daniel Byrski Syrena też była 50 lat do przodu ha ha ha!!!
@LadyEvend12 жыл бұрын
Tak się składa, że jestem z pokolenia, które 1968 wraz z jego gospodarką pamięta z autopsji. Proszę mnie uświadomić jakie szczegóły powinnam znać, by mieć podobne zdanie na temat tego cudu. Czekam z niecierpliwością. W międzyczasie radzę zapoznać się chociażby z osiągnięciami gospodarczymi portu Gdynia przed wybuchem II wojny i z większym szacunkiem odnosić się do "gospodareczki 2 rzepy". PS. W 1913 to my tkwiliśmy w 3 zaborach. Nie będę pytać, który zabór miał Pan na myśli.
@SparrowNoblePoland11 жыл бұрын
Nie przytoczę w tej chwili nazwiska historyka, ale czytałem coś o tym że Piłsudski został wypuszczony z więzienia po podpisaniu tajnego zobowiązania, że granicy z Niemcami nie ruszy.
@LiJakLidia_UK8 жыл бұрын
Dziekuje za arcyciekawe wideo. Proponuje napisy w jezyku angielskim dla odbiorcow poza granicami kraju.
@SparrowNoblePoland13 жыл бұрын
@TheMartika1997 Raczej dorwali wszystko sądząc po Hanomagu choć 1,3 liter nie był technicznie kopią L-Sa, przynajmniej nie pod względem silnika ale możliwe że w wielu samochodach Niemieckich z tamtego okresu są jakieś patenty z L-Sa.
@SparrowNoblePoland12 жыл бұрын
Pierwszy atak rakietowy w Europie miał miejsce podczas powstania listopadowego. W bitwie pod Olszynką Grochowską kompania rakietników pieszych powstrzymała atak rosyjskiej kawalerii, poprzez ostrzał rakietowy właśnie.
@SparrowNoblePoland11 жыл бұрын
Coś jak Chrysler Airflow, też szpetny ale aerodynamiczny. To był ciekawy technicznie samochód i nowoczesny, ale PROTOTYP, mówienie o trwałości jest zupełnie nieuprawnione skoro powstał tylko 1 czy dwa testowe egzemplarze.
@LadyEvend11 жыл бұрын
2/ Te 21 lat (1918-1939) to niewiele, biorąc pod uwagę, że obcy kapitał i obce rządy miał więcej czasu na zadomowienie się u nas. Przypominam, że w czasie okupacji młodzież polska - w tym chłopska - objęta była od 16 roku życia obowiązkiem pracy na rzecz okupanta i nie mogła kontynuować nauki w szkole średniej. Mój ojciec np. od dnia 01.09.1939 miał rozpocząć naukę w gimnazjum męskim prowadzonym przez kler w Niepokalanowie k/W-wy. Wybuchła wojna a on został objęty obowiązkiem pracy. cdn.
@LUKJ12512 жыл бұрын
Dzięki za odpowiedź .
@Th0mmass96611 жыл бұрын
Na jednej ze stron o inż Panczakiewiczu można przeczytać przytoczony jego tekst o unowocześnieniu samochodu warszawa. Jest tam też napisane że Lux-Sport niestety spłonął w 39 w zakładach PZInż, niestety.... zostało tylko podwozie i parę silników...
@SparrowNoblePoland11 жыл бұрын
Taka ciekawostka: Wczoraj wpadła mi w ręce ponownie książka z 79 pt "Wywiad gospodarczy, wszystko o". W ostatnim rozdziale przeczytałem m.in. o przypadku sprzedania wartej miliony tajemnicy handlowej w zamian za 2 krawaty, nylonowe koszule i sukienki, ale także autor wskazuje że "nabijanie się z kraju rozmówcy, może być świadomą prowokacją mającą skłonić go do chwalenia się poufnymi osiągnięciami"
@bart89MS13 жыл бұрын
zauwazcie ze znak firmowy vw przypomina ten od cws gdzie wiadomo ktory powstal pierwszy...
@zboze11 жыл бұрын
Henry Ford. Dziekuje za uwage.
@SparrowNoblePoland13 жыл бұрын
@Zbyszkoz Ekstremalna teoria. Co do szpiegostwa Berii to każdy pretekst był dobry. Niemcy kradli bo sprawdzali zakłady osobiście i wywozili ciekawe rzeczy.
@tomexplorator53746 жыл бұрын
Niemców powoli zaczyna dotykać tragedia za to co Polakom zrobili, wschód też sam się wybije, tak jak Nasz Naród tam wyrzynali. Sami zobaczcie co dzieje się w tych krajach, które nie pomogły Polsce wtedy, lub ją ograbiali, terroryzowały, doczekały się stopniowej zagłady. A trochę narodów spokojnych, którzy żyli z nami dobrze, to nadal u Nich jest spokojnie i w porządku. Dlatego niedługo Ci pseudo sąsiedzi, przyjaciele będą Polsce zazdrościć i przed Nią się kłaniać a sami będą wtedy podludźmi, wrakami narodów. Każdy widzi co się dzieje i nie żal takich zdrajców.
@caddynorthstar12 жыл бұрын
kevlar oczywiście wynalazła Polka... A mógłbyś powiedzieć co masz na myśli pisząc " czyje wojsko w Europie jako pierwsze użyło broni rakietowej?" ? bo nie bardzo kojarzę o co dokładnie chodzi.... Z góry dzięki za odpowiedź.
@NAWIA-oe3qsАй бұрын
To znaczy ze t.zw. niemiecka firma vw z 1937 roku pobrala na podstawie Naszego : CWS znaku i krsztalt pojazdu Lux-Sport - garbusa vw ?
@GruszkuEntertainment11 жыл бұрын
Gdyby nie było wojny samochody do dzisiaj miałaby tylko burżuazja i klasa obszarników
@andi73c6 жыл бұрын
Coś w tym jest.
@LadyEvend11 жыл бұрын
Nasze myślenie i wnioskowanie różni się znacznie, o czym świadczą komentarze. Myli się Pan co do mnie. Nie jestem hrabią a raczej mieszańcem społecznym - melanżem tzw. mieszczaństwa z drobną szlachtą z tradycjami powstańczymi (1863) . Obaj moi dziadkowie byli Legionistami, stąd inny mój stosunek do postaci Pilsudskiego. Rodzice opowiadali mi o II Rzeczpospolitej wiele; nie gloryfikowali i nie demonizowali. Kilofem to Panu nie mam zamiaru wbijać, że II RP to jakiś cud. cdn.
@Cziczaki12 жыл бұрын
Nie wiem czy jest ci też znana niemiecka marka "Adler" ale ich model "2,5 Liter" z lat 37-40 chyba bardziej przypomina twojego skróconego Garbusa wzorowanym na LS.
@DMstudiomotors112 жыл бұрын
jak się nie mylę to w muzeum techniki w Warszawie ale nie jestem do końca pewien
@NicolasOrlinski11 жыл бұрын
Logo Volkswagena zerżnięte jest z polskiego CWS tak po chamsku, że nie mam słów...
@SparrowNoblePoland12 жыл бұрын
Albo dokładnie zerżnięty Hanomag 1.3 Liter... Podobieństwo bierze się m.in. z stąd że Lux-Sport to po Chryslerze Airflow jedyny aerodynamiczny samochód tamtych czasów. Dodajmy poziom zaawansowania Lux-Sporta... Na dzisiejsze czasy było by to coś jak Aston Martin Rapide, tylko że w Astonie nie da się zmieniać wysokości zawieszenia. W Lux-Sporcie było więcej hight-techu niż w 99% samochodów z końca XX wieku.
@listonoszpat23312 жыл бұрын
I między czasie zaprojektował dwie hydroelektrownie ! Ale jak to było naprawdę? Narutowicz wyrzucił czy Witos wyrzucił czy razem wyrzucali czy na przemian? :-) Jedno jest pewne nasi rządzący i będący u żłoba by się w tamtych czasach pochlastali, czego im życzę teraz!
@tomaszzfso13 жыл бұрын
ten film powinien byc puszczony 1 wrzesnia przed głownym wydaniem wiadomosci choś troche polaków zrozumiała by że polacy mieli motoryzacje którą wykradli inni
@Zbyszkoz13 жыл бұрын
@SparrowNoblePoland Ekstremalna teoria...to nie teoria lecz fakt historyczny przemilaczany w Polsce od 1918 roku po dzien dzisiejrzy.
@LadyEvend11 жыл бұрын
2/ Proszę potraktować moje komentarze zwrotne, jako ostatnie. Nie mam zamiaru angażować się w "dyskusję" polegającą na obróbce sieczki.
@LadyEvend11 жыл бұрын
3/ Dwójka jego starszego rodzeństwa wywieziona została na roboty przymusowe do Niemiec. Ojciec uzupełnił wykształcenie po II wojnie a jego licealnymi nauczycielami a następnie wykładowcami byli właśnie ludzie II RP. Nie należał do PZPR, przez co nie było mu łatwo; łatwiej było tym, z których "nie matura a chęć szczera" w mig zrobiła oficera. Zaznaczam przy tym, że ojciec nie należał też do tzw. prawicy. Był zwolennikiem demokracji, lecz nie tego demos demona, który opanował Polskę lat 50-tych.
@SparrowNoblePoland13 жыл бұрын
@ProstownikXDD To już przeszłość. Teraz trzeba tylko temperować pozbawionych honoru cwaniaków i oszołomów ze Steinbach na czele i nie dać się oczerniać.
@SparrowNoblePoland12 жыл бұрын
II RP to była bieda z nędzą (3 zabory zrobiły swoje) a 4/5 osób w tym kraju siedzi na rozparcelowanej przez komunistów ziemi m.in. moich przodków. A to że auta nie odbudowano wynika stąd że w Polsce mało pieniędzy się przeznacza na zabytki techniki, za to dużo na kultywowanie zbiorowych samobójstw w postaci np.Powstania Warszawskiego. Co do kłucia w oczy czerwonych zdrajców to nie wiem kogo masz na myśli, Hilary Minc już dawno nie żyje.
@LUKJ12512 жыл бұрын
Czy ktoś może wie gdzie była zrobiona fotka z 0:57 ?
@marcinpalanis3495 жыл бұрын
Tych napisów,nie widać.
@maciejborodo53056 жыл бұрын
Kiepski montaż. Muzyka pasująca bardziej do Auschwitz niż filmu o przemyśle. Wiem, przykre są te fakty lecz nie musimy wisieć nad trumną. Kolejna sprawa to napisy, których na tle zdjęć praktycznie nie idzie rozczytać.
@SparrowNoblePoland12 жыл бұрын
Sama rama podwoziowa z zawieszeniem i silnikiem.
@LadyEvend11 жыл бұрын
1/ "Chłopy szły do miasta i budowali fabryki" ...a kto je projektował proszę Pana? Chłopi nie byli jeszcze na tyle wykształceni, by to robić. "Szli" do miasta aby awansować społecznie i się wykształcić u tych z "2 rzepy". To, że nie byli wykształceni pośrednio wynikało właśnie z rozwałki IIRP przez Niemców i Sowietów. IIRP miała zaledwie 21 lat do dyspozycji aby utworzyć własne struktury państwowe po 123 latach rozbiorów i przynależności do 3 odrębnych struktur. cdn.
@SparrowNoblePoland13 жыл бұрын
@TheMartika1997 Przyznaję że w temacie motoryzacji przedwojennej jestem dosyć słaby.
@LadyEvend11 жыл бұрын
Nie będę się odnosić do tego komentarza ponieważ jego namotana, chaotyczna treść skutecznie do tego zniechęca. Przykład zboża nie temu służył, aby zostać błędnie przez Pan zinterpretowany: "jacy wspaniali Polacy już w 1919 wiedzieli co na Ukrainie będzie się działo w latach 30-tych". Przykład odnosił się do sposobu traktowania Ukrainy przez "kochających i kochanych" Sowietów, którzy przynieśli wolność od polskich panów. Patrzyli, jak umierają z głodu rzesze ludzi a zboże eksportowali do USA.
@GruszkuEntertainment11 жыл бұрын
Duesenberg J - rok 1934, silnik 4,2 litra, 200KM
@LadyEvend11 жыл бұрын
2/ Proszę przypomnieć sobie tło polityczne oraz sekwencję dat sporów po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w listopadzie 1918 roku . Czy naprawdę nie rozumie Pan uwarunkowań tych czasów (rewolucja 1917 w Rosji i płynne granice wschodnie po wycofywaniu się Niemców) oraz znaczenia hasła "świeża niepodległość'" w kontekście wpływów silnego niemieckiego kapitału na Śląsku i Pomorzu. PS. "Poczytaj mi mamo" historyjkę o 2 rzepie raz jeszcze :)
@kitok11112 жыл бұрын
jednak bylismy jakas potegą były polskie motory samochody a terz nic nie mamy a mamy długi i markety i wiencej nic
@Zbyszkoz13 жыл бұрын
1min 48. Niemcy nie kradli, od Zamachu Majowego w Polsce przy wladzy byli ci sami co obecnie. "Niemcy" i "Anglia" mieli swoich "towazyszy" w polskich i rosyjskich wladzach. "towazysze" kradli technologie . 95% technologii zachodniej pochodzi z Polski i Rosjii.np . Berie miedzy innymi rostrzelano za szpiegostwo technologiczne na rzecz Anglii !!!!!
@NicolasOrlinski11 жыл бұрын
Racja...
@SparrowNoblePoland12 жыл бұрын
A powiedziałeś mu kto kevlar wynalazł i czyje wojsko w Europie jako pierwsze użyło broni rakietowej? Amerykańce mają mózgi wyprane własną propagandą, tymczasem np. na uniwersytecie w Wisconsin amerykanie robią głównie za sprzątaczy ,a Chińczycy i Europejczycy robią odkrycia na konto amerykańskiej nauki. W Polsce są jeszcze inne problemy: brak zwyczaju patentowania, długa procedura patentowa, niskie nakłady na naukę, i brak promocji osiągnięć...
@DMstudiomotors112 жыл бұрын
drobiazg :)
@SparrowNoblePoland12 жыл бұрын
A co ma język rosyjski do tego. Szybko zorganizować, może, ale wiesz ile było awantur politycznych w tamtym okresie i jak działała administracja? Narutowicz który porzucił dobrze opłacaną karierę na zachodzie, dla etatu w ministerstwie z pensją swojej byłej sprzątaczki, na dzień dobry (!) wyrzucił połowę urzędników bo byli zbędni ,a potem wnioskował o likwidację swojego resortu bo okazało się że i tak administracja przejada większość pieniędzy i nic się nie da zrobić.
@pawedzordan862011 жыл бұрын
dlaczego polacy nie chcieli robić v8
@careyhummer5711 жыл бұрын
robili V8 ale wszystkich inteligentnych ludzi z Polski wypedzono lub zabito a ci ktorzy zostali to mieli juz sprasowane umysly i cieszyli sie, ze moga zobaczyc jak swieci slonce
@SparrowNoblePoland11 жыл бұрын
Po wojnie w Europie praktycznie nie produkowano silników V8- wymagały zużycia dużej ilości metalu, zużywały dużo paliwa itd. Jeszcze w latach 70tych Ford Escort miał silniki 940cm3 1.3 i 1.8... Europa to nie USA. Amerykanie praktycznie do dzisiaj klepią przestarzałe V8 z wałkiem w kadłubie, i w latach 80tych z racji norm emisji spalin z silnika 5.0 wyciskali 145KM... W tym samym czasie Lancia Delta z unowocześnionym silnikiem DOHC z lat 60tych miała podobną moc przy pojemności 2.0
@soton00010 жыл бұрын
SparrowNoblePoland A jak było z Nm ??
@marcinmajchrzak648010 жыл бұрын
SparrowNoblePoland Gdzie ty chłopie w latach 80 tych widziałeś Amerykańskie V8 ze 145 KM chyba ze 345 KM
@SparrowNoblePoland10 жыл бұрын
Marcin Majchrzak en.wikipedia.org/wiki/Pontiac_Firebird_%28third_generation%29 Wersja 1982: "The LG4 5.0L: Utilizing GM's improved "Computer Command Control" system, the computer assisted E4ME carburetor, and computer controlled distributor, this Chevy 305ci produced 145 hp and 240Lbs.Ft. of torque."
@SparrowNoblePoland11 жыл бұрын
Jest oczywistą rzeczą że Polska po 123 latach zaborów nie stała się z dnia na dzień przodującym ośrodkiem przemysłowym z rozwiniętym zapleczem wysokiej technologii. W dodatku rozmawiamy o silniku prototypowym, czyli dalekim od doskonałości, nie mówiąc już o tym że moc w stosunku do pojemności ma wydatny wpływ na trwałość silnika i komplikację jego obsługi, które również musiały być brana pod uwagę, zwłaszcza w polskich warunkach.
@marek79037 жыл бұрын
Ciekawe jakby wyglądała nasza motoryzacja gdyby Polska była w pełni niepodległa po II WŚ
@LadyEvend12 жыл бұрын
Jeśli sam Pan niedbale pisze w swym komentarzu o polskiej gospodareczce " 2 rzepy" która nie osiągnęła poziomu z 1913 roku to proszę nie mieć do mnie pretensji o skorygowanie własnego skrótu myślowego. Mnie Pan nie musi tłumaczyć, że miał Pan na myśli tereny zaborów, które weszły w skład II RP. Przypominam, że oprócz zachodnich terenów w skład weszły również tereny wschodnie, odbiegające stopniem rozwoju gospodarczego od tych pierwszych.
@agnieszkarybacka31786 жыл бұрын
Rozne narody byly kiedys
@LadyEvend11 жыл бұрын
PS. Odnośnie mojego "dziwnego" śmiechu odpowiem, że to reakcja na dziwnie nielogiczny tok pańskiego rozumowania w komentarzu. Przecież bez pomocy kilofa powinien Pan logicznie przyjąć do wiadomości, że wspomnianych "chłopów" uczyły "inteligenty 2 rzepy", jak pogardliwie nazywa Pan państwo, któremu pańscy rodzice zawdzięcza nauczycieli mówiących do nich jeszcze po polsku. Czy chłopi od chłopów się uczyli w szkołach średnich bądź na uczelniach w latach 50 i 60--tych???
@GruszkuEntertainment11 жыл бұрын
Amerykany to zawsze był skansen motoryzacji
@SparrowNoblePoland13 жыл бұрын
@fgcx2713 Służę
@LadyEvend12 жыл бұрын
A czegóż to się Pan spodziewał w ciągu 21 lat istnienia II Rzeczpospolitej ??? Mlekiem i miodem płynącej krainy wielkich cudów gospodarczych??? Pana krytykanctwo jest żałosne i odnoszę wrażenie, że mam do czynienia z człowiekiem, który nie przekroczył 30-tki. Tylko taki człowiek myśli, że 21 lat to okres wystarczająco długi aby utworzyć doskonałe państwo sukcesów po 123 latach zaborów. Mógł pan poprosić Harrego Potera o interwencję różdżką aby prędzej było cudnie!
@LadyEvend11 жыл бұрын
Piłsudskiemu bardziej niż przystanek " socjalizm" podobał się przystanek "niepodległość". Z Panem, jak wnioskować można z treści komentarza jest dokładnie na odwrót. Kim Pan jest tak naprawdę? W Polsce po 1945 szanuje Pan chłopów budujących miasta socjalizmu a Marszałka Polski Piłsudskiego oraz chłopa - premiera Witosa nazywa Pan "wieśniakami". Nie chcę ubliżyć ale uważam, że te "dwa wieśnaki" miały znacznie więcej rozumu niż Pan kiedykolwiek mieć będziesz.
@LadyEvend11 жыл бұрын
3/ Zdobyczą socjalizmu jest to, że odziedziczył po wojnie część starej inteligencji, którą wykorzystał w szkołach w nauczaniu podstawowym, średnim i wyższym. To właśnie "niedobitkom" z II RP Pana rodzice zawdzięczali wykształcenie w socjaliźmie. Czy myśli Pan, że nauczyciele Pańskich rodziców pochodzili z importu z socjalistycznego ZSSR??? HA-HA-HA!!!!
@januszsolecki75259 жыл бұрын
Nie bardzo rozumiem dlaczego ten Hanomag miał być kopią LSa, skoro tylko przód jest do złudzenia podobny, poza tym to zupełnie inny samochód. Na dzisiejsze standardy LS to klasa premium, zaś Hanomag klasa compact.
@GruszkuEntertainment11 жыл бұрын
Mogli zrobić większego skurwiela, jakiś CWS V-16 10 litrowy, coby 200km/h zakurwiał to by było o nim głośno na cały świat i by nie zaginął tak jak to tutaj, co z 4 litrów 90KM osiągało... Kompresor Rootsa mogli zakładać, to 130 by wykręcili, uruchamiany albo poprzez zadanie pełnego gazu albo ręcznie na 5 minut, żeby nie przeciążyć silnika, jak w Mercach 540K. A już taki CWS V-16 Kompressor to by było coś, możni całego świata by chcieli mieć polski samochód...
@dekaniuton11 жыл бұрын
CWS T-1 można było rozebrać za pomocą jednego klucza, bo w Polsce zwyczajnie brakowało zaplecza serwisowego, narzędzi, wszystkiego. Zresztą i tak podpisano umowę z FIATem... Lux-Sport też nie był taki rewolucyjny jak się mówi. Aerodynamiczny kształt miały wcześniej m.in: Chrysler Airflow czy Tatra 77. Preselekcyjna skrzynia biegów też nie była czymś niespotykanym. Zawieszenie wykorzystujące drążki skrętne miał chociażby Citroen Traction Avant. Lux Sport miał szansę zostać dobrym samochodem klasy wyższej, ale rewolucją nie był.
@SparrowNoblePoland11 жыл бұрын
Bardzo mądry komentarz. Lux Sport, nie był rewolucją ale był dobrym przykładem ówczesnej myśli technicznej i dowodem na to że polscy konstruktorzy nie byli w tej materii zapóźnieni. Możliwość rozbiórki jedynym kluczem to moim zdaniem rewelacja, oczywiście ten samochód był prostszy i bardziej toporny niż maszyny choćby z lat 70tych, ale samemu naprawiając swoje samochody i takie właśnie 40 letnie, wiem że ujednolicenie końcówek śrub w całym samochodzie musiało być trudne. Zresztą fakt że powstał prawdopodobnie jeden taki model w historii, najlepiej dowodzi że nie było to łatwe zadanie.
@Kyslaw11 жыл бұрын
jestes pan lewy historycznie i to nie tylko politycznie ale umyslowo...jak nie mas zpan pojecia o historii polski to nie zabieraj pan glosu ot tyle w tamacie...komunistytcznych psuedo histirykow to juz nam nie trzeba tacy juz pisali swoja klamliwa wersje historii...
@Marcin-L10 жыл бұрын
ale zjebana muzyka... o masakra ja by wyprowadzali ludzi z getta do wagonów
@andi73c6 жыл бұрын
Bo miało być - a nic z tego nie wyszło. Ot co!
@wawre10013 жыл бұрын
LOKO CWS PRZYPOMINA MI DZISIEJSZY ZNACZEK FIRMOWY VW VOLKSWAGEN !!!!! chyba że jestem ślepy...