🌊 Wodór - Paliwo przyszłości❓ Do czego możemy wykorzystać wodór❓ |

  Рет қаралды 9,408

Brewa

Brewa

Күн бұрын

Пікірлер: 91
@krzysztoffqiu4907
@krzysztoffqiu4907 3 жыл бұрын
Panowie , jest kilka pytań , wodór ?? podczas przygotowania wody do elektrolizy, woda jest uzdatniania , podczas tego procesu powstaje woda odpadowa i woda do elektrolizy , w jakim stosunku ?? 1/4 odpadu do 3/4 wody gotowej czy na odwrót ? następna sprawa , aby uzyskać 1kg wodoru potrzebujemy 8kg wody , ana1kg wodoru ile potrzebujemy energii elektrycznej w kWh? jak wytwarzamy wodór w jednym miejscu , np na bazie aut ciężarowych , zużywamy wodę z tego miejsca i wywozimy ją, na danym obszarze będzie obniżało się lustro wody , której jest mało . Czy ktoś robił obliczenia jakie negatywne skutki dla środowiska wyrządzi zamiana tak dużych ilości wody w wodór ?? Samochody elektryczno-wodorowe wysokociśnieniowe ? Ta, czy inna firma , posiadacie tak wielkie budżety na rozwój i jedyne na co było was stać to odkrycie na nowo elektrolizy ,ze sprawnością w najlepszym przypadku 60% ? A gdzie koncepcja magazynowania energii elektrycznej wytworzonej w sierpniu a wykorzystaniu w grudniu ? Oczywiście coś nowego, a nie baterie litowe . Pozdrawiam
@boleklolek578
@boleklolek578 2 жыл бұрын
Zbyt skąplikowane te pytania . Dotacje brawa i heja . Hehe tak działa polityka . Reasumując .Jest ciekawa technologia i w pewnych punktach sie sprawdzi . Jak.kiosk . Na jednej ulicy działa a gdzie indzie nie .
@inneinne6508
@inneinne6508 Жыл бұрын
Z tym afiszowaniem stosunku kg/kW wodoru nie powinno się przesadzać, ponieważ to objętość ma większe znaczenie litr/kW w przypadku samochodów osobowych szczególnie. W Toyocie Mirai do trzech zbiorników można zatankować zaledwie 5,6kg wodoru, a same zbiorniki w Mirai gen 1 ważyły około 90kg, więc w przypadku samochodów osobowych taką "zaletę" chyba należałoby przemilczeć.
@maciejborowiak4608
@maciejborowiak4608 Жыл бұрын
dzięki za ciekawy komentarz
@krzyskrzys-yc8zq
@krzyskrzys-yc8zq 3 жыл бұрын
Super, wodor jest przyszłością a nie na siłę próbują wcisnąć nam samochody na bateryjki. Kombinują i wymyślają a technologia przyszłości w matce ziemi za darmo.
@maciej.borowiak
@maciej.borowiak 3 жыл бұрын
W mojej ocenie te technologi będą się rozwijać równolegle. Z tym, że baterie chemiczne dla samochodów krótkiego zasięgu, w tym autonomicznych a wodó to transport ciężki i ten dalekiego zasięgu.
@krzyskrzys-yc8zq
@krzyskrzys-yc8zq 3 жыл бұрын
@@maciej.borowiak Też tego zdania jestem , samochody osobowe do poruszania się w miastach z zasięgiem do max 200km pp co baterie montują 100kwh. A już 2 a nawet 3 auta można byłoby w nie wyposażyć , a ile przytym oszczędności materiałów. Polski vosco syrenka zapewnia zasięg powyżej 200km na 32kwh baterii. I to jest ten kierunek. Na dłuższe trasy wodorowy. A dlaczego nie na wodę aby elektroliza nabierząco produkowała wodór? Przecież są takie samochody , hmm.....
@maciej.borowiak
@maciej.borowiak 3 жыл бұрын
@@krzyskrzys-yc8zq należy również pamiętać o rozwoju wynajmu aut, czyli jadę na wakacje z rodziną to biorę na tydzień vana i tyle w temacie.
@inteligentnydom3848
@inteligentnydom3848 3 жыл бұрын
Teraz tworzą wodór .... wcześniej był grafen który zniknął ...i za każdym razem w du...e ..... o co chodzi ? Kto "topi"te projekty ?
@MW-lb8fn
@MW-lb8fn 2 жыл бұрын
jak sie nie rozumie o co chodzi to chodzi o kasę czyli o pieniądze ( NIE KASĘ Z bIEDROBKI) ale chyba sam prowadzący nie rozumie , bo auto na wodór to nie auto elektryzne , macie jak na dłoni stację bazowa ładowania wodorem a stację ładowania elektrycznego w Polsce tę w Polsce zasila Tauron , która zasila akumulator w aucie ( śmieć ) a tę zachodnią wodór (gaz) tylko, nie mówi sie o tym jak sie wytwarza ten wodór który jest uzyskany z wody przez elektrolizer do którego uruchomienia też jest wodór Czyli początkiem w jednym i drugim przypadku jest energia nie darmowa, a my ciągle szukamy energii darmowej (Tesla) , bo nawet te auta tesla z wynalazcą tesla nie maja nic wspólnego.To wszystko razem to kolejna ściema , którą nam sie wciska a wszystko po to aby nas wyudoić Wszyustko z czego są śmieci jest bez sensu , a dwutleniem węgla wydzielany do atmosfery jest niezbędny do przetrwania wszystkiego co żywe ( olbrzymoa ściema która nam sie wciska ,że to nieprawda o CO2)
@maciej.borowiak
@maciej.borowiak 3 жыл бұрын
Mamy już w Polsce Strategię Wodorową i plany, by do 2030 było 2GW elektolizatorów.
@inteligentnydom3848
@inteligentnydom3848 3 жыл бұрын
Z czego te elektrolizatory pobiorą energię do elektrolizy ?
@inteligentnydom3848
@inteligentnydom3848 3 жыл бұрын
Z "nieba" .... ?
@rafalnowak3714
@rafalnowak3714 2 жыл бұрын
@@inteligentnydom3848 Z paneli fotowoltaicznych.
@krzysztoffqiu4907
@krzysztoffqiu4907 2 жыл бұрын
A skąd tyle wody brać ? jest to zapisane w tej strategii , proszę udostępnić link. czekam , pozdrawiam , Krzysztoff
@ekologwroclaw
@ekologwroclaw Жыл бұрын
@@krzysztoffqiu4907 nigdy nie słyszałem aby brak wody był powodem problemem przy produkcji wodoru.Chyba stali na zbiorniki potrzeba więcej a woda po spaleniu wodoru wraca do środowiska. Żądasz linków a czy znasz proporcje ile wody będzie krążyło wśród wody która jest w powietrzu?
@wiezyczkowata
@wiezyczkowata 2 жыл бұрын
mam pytanie, na którego odpowiedzi nie mogę nigdzie znaleźć - czy taki silnik na olej potrzebuje jakis olej albo cos w tym stylu? czytałam kiedys o ogrzewaniu mCHP (micro combined heat and power) które znienia gaz na własnie wordór a ten później na prąd i pgrzewanie, niby wszystko OK, ładnie i ekologicznie, ale gdzies się doczytałam, że urządzenie nadal potrzebuje do pracy olej
@maciejborowiak4608
@maciejborowiak4608 2 жыл бұрын
Przykro mi, ale nie znam tematu. Natomiast może tak być, bo rzecz jest w tym, że nie każdy wodór jest czysty. Polska produkuje wodór, ale tzw. szary z gazu. Chodzi o to by produkować wodór w procesie elektrolizy zasilanej energią z OZE
@rafalnowak3714
@rafalnowak3714 2 жыл бұрын
Mam pytanie do eksperta. Czy wodór powoduje bardzo szybkie kruszenie stali i tym samym bardzo szybko może taka instalacja wylecieć do aniołków
@maciej.borowiak
@maciej.borowiak 2 жыл бұрын
Szczegółów nie znam, natomiast rzeczywiście wodór oddziaływuje na różne metale. Tu jest podsumowanie art. z 2010r. i ostatnie zdanie jest dosć ważne Obecno wodoru w metalach i stopach powoduje niekorzystny wpływ na ich właciwoci fizyczne, mechaniczne i elektrochemiczne, objawiajce si m.in. zmniejszon wytrzymałoci mechaniczn i zwikszon kruchoci. Niezalenie od tych zjawisk wodór intensyfikuje przebieg procesów korozji stali i stopów. Pod wpływem oddziaływania wodoru w róny sposób przebiegaj te procesy ich niszczenia. Uwzgldniajc powysze, konieczne jest opracowanie uogólnionej koncepcji mechaniczno-elektrochemicznego rozwoju zniszcze wywoływanych oddziaływaniem wodoru na metale i stopy. Niezbdne jest take dokonanie ilociowej oceny wpływu naprenia i odkształcenia na wystpowanie kruchego pkania. Konieczne jest ponadto opracowanie wska nika materiałowego umoliwiajcego ocen oraz klasyfikacj metali i stopów pod wzgldem podatnoci do pochłaniania wodoru. Na podstawie tego wska nika mona by w sposób prawidłowy dobiera metale na elementy konstrukcyjne, pracujce w warunkach oddziaływania wodoru yadda.icm.edu.pl/baztech/element/bwmeta1.element.baztech-ed57c57d-0806-456c-b416-dc65f33e8bba
@MW-lb8fn
@MW-lb8fn 2 жыл бұрын
@@maciej.borowiak czy taka butla z wodorem może wylecieć w powietrze? i z jakim skutkiem ?
@maciej.borowiak
@maciej.borowiak 2 жыл бұрын
@@MW-lb8fn teoretycznie tak, natomiast wodór jest lekkim gazem i poleci w górę, natomiast jakby był niskiej jakości butla to może tak się zdarzyć. Toyota robiła testy uderzeniowo strzeleckie i nic się nie stało
@wojciechparol9417
@wojciechparol9417 2 жыл бұрын
@@maciej.borowiak Toyota to miała fajne fajerwerki w Norwegii, po wybuchu stacji wycofali się z tego kraju.
@maciej.borowiak
@maciej.borowiak 2 жыл бұрын
@@wojciechparol9417 nie znam tematu, trudno mi się wypowiedzieć
@mrjinks3520
@mrjinks3520 3 жыл бұрын
macie informacje kiedy będą dostępne froniusy gen24?
@maciej.borowiak
@maciej.borowiak 3 жыл бұрын
:) Ptaszki ćwierkają, że marzec 2022r.
@desertsolarug
@desertsolarug 2 жыл бұрын
Do wyprodukowania 1 kg H2 potrzeba 9 litrów wody i 53 kWh energii elektrycznej. Biorąc pod uwagę, że z tego kilograma możemy wyprodukować 36 kWh energii, a cena energii elektrycznej oscyluje wokół 1000 zł/MWh, jak to może być opłacalne?
@maciej.borowiak
@maciej.borowiak 2 жыл бұрын
Idea opiera się o to, by tą energię elektryczną czerpać z paneli fotowoltaicznych, czyli jednym słowem by elektrolizery były gdzieś niedaleko farm.
@desertsolarug
@desertsolarug 2 жыл бұрын
@@maciej.borowiak Pomysł jest bardzo dobry, ale ma małą wadę: w miejscu, gdzie powinny znajdować się panele fotowoltaiczne, nie ma wody do produkcji wodoru. Z drugiej strony, tam gdzie jest woda, jest też mało słońca.
@maciej.borowiak
@maciej.borowiak 2 жыл бұрын
@@desertsolarug Na Saharze pewnie tak, ale w Polsce chyba takiego problemu nie ma
@desertsolarug
@desertsolarug 2 жыл бұрын
@@maciej.borowiak Z pewnością. Ale w Polsce słońce świeci za to przez 66 dni. Można więc wyprodukować tyle wodoru, że wystarczy go na kolejne 300 dni.
@maciej.borowiak
@maciej.borowiak 2 жыл бұрын
@@desertsolarug 66 dni, jak to liczysz?
@JaFranek
@JaFranek 3 жыл бұрын
Na runku są dostępne małe elektrownie wodorowe (przydomowe). Niestety narazie droga zabawa.
@maciej.borowiak
@maciej.borowiak 3 жыл бұрын
A jaka cena?
@JaFranek
@JaFranek 3 жыл бұрын
@@maciej.borowiak Gdzieś widziałem 50 tys Euro z instalacją. Moduł all in one czyli produkuje wodór z PV i wytwarza prąd z wodoru. Uważam że jest to przyszłość tylko cena musi się obniżyć.
@Rob-Sam
@Rob-Sam 3 жыл бұрын
Czekam co z tego wodoru wyjdzie i z aut wodorowych. Czyli elektrycznych na wodór, czyli ogniwo paliwowe.
@maciej.borowiak
@maciej.borowiak 3 жыл бұрын
Specjaliści mówią, że ciężki transport pójdzie w wodór. Myślę, że to jest kwestia maksymalnie 2-3 lat a na torach spotkach pociągi wodorowe.
@Rob-Sam
@Rob-Sam 3 жыл бұрын
@@maciej.borowiak zobaczymy co czas przyniesie.
@boleklolek578
@boleklolek578 2 жыл бұрын
Absolutnie nie ma sensu .
@Rob-Sam
@Rob-Sam 2 жыл бұрын
@@boleklolek578 a jakieś szczegóły... argumenty?
@boleklolek578
@boleklolek578 2 жыл бұрын
@@Rob-Sam A po co ? Spróbuj zrobić lub kupić . Ropa jest i będzie .A co najlepsze nie da się jej zakorkować .
@BESBEF
@BESBEF 3 жыл бұрын
A jak z przechowywaniem?
@maciej.borowiak
@maciej.borowiak 3 жыл бұрын
O co dokładnie pytasz? Na pewno ma lepsze właściwości niż baterie chemiczne. NIe traci energii przy niskich temperaturach.
@BESBEF
@BESBEF 3 жыл бұрын
@@maciej.borowiak przepraszam. Źle się wyraziłem. Magazynowanie wodoru jest kłopotliwe bo przez zwykłe zbiorniki przenika.
@maciej.borowiak
@maciej.borowiak 3 жыл бұрын
@@BESBEF ostatnio widziałem taką prezentację Toyoty, na której pokazywali, że jednym z testów było strelanie z broni palnej, jakiś ciężki kaliber do takiego zbiornika, więc chyba są ich pewni. Inna rzecz, to wodór idzie do góry, bo to lekki gaz, więc też nie powinno się nic zadziać.
@piotrekkowalski352
@piotrekkowalski352 2 жыл бұрын
To przyszłość pozatym wodór niema okresu przydatności 🙂 tak reasumując instalacja pv 6kw powinna wystarczyć do ogrzania domu a znając życie Polak wymyśli 🙂 Co do przenikalności to chyba nierdzewka i miedź wchodzi w rachubę
@maciejborowiak4608
@maciejborowiak4608 2 жыл бұрын
@@piotrekkowalski352 Dzięki za komentarz :)
@md9021
@md9021 2 жыл бұрын
Można też przerabiać ludzi na wodór bo w człowieku jest dużo wodoru
@md9021
@md9021 2 жыл бұрын
Zapomniał Pan dodać ż można też napędzić komuś stracha
@maciejborowiak4608
@maciejborowiak4608 2 жыл бұрын
CZYM TAKIM?
@monikagajdzik8273
@monikagajdzik8273 3 жыл бұрын
panowie ja golfem za za 3000 zł przejeżdżam spokojnie 100 km za 27 zł
@maciej.borowiak
@maciej.borowiak 3 жыл бұрын
Brawo Ty :)
@rafalnowak3714
@rafalnowak3714 2 жыл бұрын
U mnie wychodzi 18 zł za 100km.
@monikagajdzik8273
@monikagajdzik8273 2 жыл бұрын
@@rafalnowak3714 nie pisz takich rzeczy bo bogaci wykupią wszystkie golfy
@rafalnowak3714
@rafalnowak3714 2 жыл бұрын
@@monikagajdzik8273 Ja nie piszę o golfie.Piszę o tanim podróżowaniu.
@monikagajdzik8273
@monikagajdzik8273 2 жыл бұрын
@@rafalnowak3714 no ja się nie przesiądę bo lubię jak przy ruszaniu beret spada mi głowy na tylną kanapę
@miczkicz7242
@miczkicz7242 2 жыл бұрын
Raczej ślepa uliczka z wykorzystywaniem wodoru w stanie płynnym. Ciężko go tak przechowywać, jest niebezpieczny w przechowywaniu, a poza tym wodór jest tak mały, że nie ma właściwie materiału, który by powodował całkowitą szczelność instalacji. Świat i Unia dąży do metod przechowywania wodoru w stanie stały, związanego w jakimś wiązaniu chemicznym. Co ważne Pan tu podkreśla, że wszystko jest eko a pomija wpływ samego tlenu wrzucanego w dużych ilościach do atmosfery. Przypomnę, że nasza atmosfera składa się głównie z azotu a tlen to jakieś 20% i w większych ilościach jest po prostu toksyczny dla ludzi i życia na ziemi. Nietrudno sobie wyobrazić przy masowej produkcji wodoru, ze tlen może się stać szybko czymś w rodzaju CO2 gdy będzie poprostu uwalniany do atmosfery.
@maciejborowiak4608
@maciejborowiak4608 2 жыл бұрын
Może Pan podrzucić jakieś artykuły, czy badania dot. wpływu tlenu na środowisko?
@BrewaPl
@BrewaPl 2 жыл бұрын
to ciekawe uwagi. Może Pan polecić jakąś pogłębioną lekturę na ten temat?
@Nevermindd87
@Nevermindd87 2 жыл бұрын
I tacy ludzie są moimi mentorami i autorytetami. Nauka, światli i kreatywni ludzie są dziś prawdziwymi bohaterami.
@maciejborowiak4608
@maciejborowiak4608 2 жыл бұрын
@@Nevermindd87 Jeżeli to o prowadzących, to w imieniu Macieja i swoim ślicznie dziękuje. NAukowcami nie jesteśmy co prawda, ale chcemy szerzyć dobrą wiedzę.
@ukaszzabek1276
@ukaszzabek1276 2 жыл бұрын
A z kąd brać energię do produkcji tego wodoru? Z węgla ropy czy gazu? Wciskanie kitu. A ludzie to łykają.
@maciejborowiak4608
@maciejborowiak4608 2 жыл бұрын
Dzisiaj z tych surowców jest węgiel produkowany, w ciągu mniej niż 10 lat to się bardzo zmieni.
@krzysztofrb3986
@krzysztofrb3986 2 жыл бұрын
W ząbek trzesany, jakie lobby wykonujesz. Jesteś na usługach Rosji.
@ukaszzabek1276
@ukaszzabek1276 2 жыл бұрын
@@krzysztofrb3986 Nie nie jestem. Napisz proszę z kad wziąć takie ilości wodoru, które zastąpią kalorycznie ropę i gaz. Gdyby to było takie proste domy też ogrzewali byśmy wodorem.
@jare8100
@jare8100 2 жыл бұрын
@@ukaszzabek1276 co jest prostego w produkcjii paliw z ropy?
@ukaszzabek1276
@ukaszzabek1276 2 жыл бұрын
@@jare8100 To jest proste, że pompujemy oleistą maź z ziemi, która sama w sobie jest bardzo kaloryczna. Aby wyprodukować wodór musimy tą energię z kądś wziąć. Wiem że spalanie węglowodorów jest złe, ale energię trzeba z czegoś wytwarzać. Raczej nie uda się tego zrobić ze źródeł odnawialnych, w takich ilościach aby zaprzestać spalania paliw kopalnych. Pozostaje atom, który też ma wady.
Одну кружечку 😂❤️
00:12
Денис Кукояка
Рет қаралды 2,1 МЛН
Noodles Eating Challenge, So Magical! So Much Fun#Funnyfamily #Partygames #Funny
00:33
Quilt Challenge, No Skills, Just Luck#Funnyfamily #Partygames #Funny
00:32
Family Games Media
Рет қаралды 45 МЛН
Dlaczego wodór jest tak ważny w rywalizacji mocarstw? | dr Piotr Lewandowski
26:40
WEBINARIUM - „Wodór - kierunek rozwoju dla JST”
1:32:07
Projekt Doradztwa Energetycznego
Рет қаралды 185
Precht trifft Robert Menasse: Was Trump für Europa bedeutet
43:38
ZDFheute Nachrichten
Рет қаралды 127 М.
Akademia Rynku Energii: Wodór - paliwo przyszłości?
21:12
Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Рет қаралды 3,8 М.
Wodór to przyszłość? Elektryki to ślepa uliczka? Pudło!
12:45
Wodór - Przyszłość czy porażka ???
20:04
Pompa Ciepła i PV
Рет қаралды 30 М.
Одну кружечку 😂❤️
00:12
Денис Кукояка
Рет қаралды 2,1 МЛН