Woltomierz z Mery V629 [TOWARY MODNE 181]

  Рет қаралды 19,607

Adam Śmiałek

Adam Śmiałek

11 ай бұрын

Czym są tak zwane woltomierze panelowe? O kompletnych podzespołach tworzących większą całość, tworzonych na rynki profesjonalne. O układach TTL i ich znaczeniu na rozwój elektroniki
Zapraszam do wsparcia mojego kanału:
patronite.pl/smialekadam
PayPal.Me/smialekadam
www.paypal.com/paypalme/smial...
oraz do subskrybowania:
kzbin.info?...
#MERA #V629 #TTL

Пікірлер: 139
@adammarkowski5502
@adammarkowski5502 11 ай бұрын
Na początku lat 90 miałem praktyki w Merze w warszawskich Włochach. Chodziłem wtedy do technikum elektronicznego.
@tropicielhistorii
@tropicielhistorii 11 ай бұрын
Kurde, chyba się pochwalę w temacie ładnie zaprojektowanych płytek... W szkole średniej (przełom lat 80-90) w trzeciej chyba klasie na praktykach mieliśmy za zadania projektowanie na kartce płytek według zadanych schematów a potem ich wytrawianie i lutowanie urządzenia. Moje (tylko) projekty były ponoć tak dobre że nauczyciele zostawiali sobie je jako wzory. Co z tego, jak dziś pracuje w całkiem innym zawodzie ;) Pozdrawiam Wszystkich i dziękuję Panie Adamie za film.
@Radek.68
@Radek.68 11 ай бұрын
12:45 - Wiesz co, pierwszy raz spotykam się z nazwą [ENEND]. Od kiedy pamiętam wszyscy nazywali je tak, jak się pisze, czyli [NAND].
11 ай бұрын
W Polsce jeszcze przez A :)
@niewierna22
@niewierna22 11 ай бұрын
Panie Adamie! Nie jest tak żle! Posiadam oryginalną dokumentacje do tego miernika w stanie idealnym. To jest 45 stron +wszystkie schematy. Niezła książeczka z procedurami kalibracji. Nosi to nazwę "Cyfrowy miernik tablicowy typ V-629 Instrukcja obsługi i serwisu IS-038" Jak przystało na tamte czasy jest tam wszystko dokładnie wyłożone. Pochodzi z 1986 roku. Miałem ten miernik ale że czasy się zmieniły ta "cegła" poszła na elektrozłom w stanie nieużywanym. Mój miernik miał wyświetlacze zielone. Jeśli jest Pan zainteresowany mogę to Panu wysłać.
@tadeuszborek5832
@tadeuszborek5832 6 ай бұрын
Pięknie
@marcint.2969
@marcint.2969 9 ай бұрын
potężny odcinek ! aż się łezka w oku zakręciła. od 74xxx zaczynałem moją przygodę z elektroniką cyfrową ponad 30 lat temu. Była taka książka, którą ja nazywałem "Biblią cyfrówki" bodajże niemieckiego autora. Elektronika łatwiejsza niż przypuszczasz.Technika Cyfrowa. Jestem za tym by powstało kilka odcinków o układach TTL, CMOS..
@hiddenbear5306
@hiddenbear5306 11 ай бұрын
Jak zwykle ślę wyrazy szacunku za opracowanie tak ciekawego oraz wartościowego materiału do Waszmościa.
@konradklekot
@konradklekot 11 ай бұрын
W mierniku tym są dwie ciekawostki o których nie wspomniano - pierwsza to dwa tranzystory obwodu wejściowego umieszczone w koszulce termokurczliwej - ot taki prymitywny sposób na stabilność termiczną pary tranzystorów. Najprawdopodobniej są to BF245. Druga to dioda zenera skompensowana temperaturowo produkcji ZSRR o oznaczeniu D818E.
@krzysztofwaleska
@krzysztofwaleska 11 ай бұрын
Tak się robiło, gdy nie opłacało się wrzucać UL1111. Mam taki patent opanowany dla par różnicowych, na 2 sparowanych tranzystorach (Hfe i Uce). Działa dość dobrze, powtarzalnie i stabilnie. Dodatkowo stabilizowany termistorem, też do nich przyklejonym.
@tysioran
@tysioran 11 ай бұрын
@@krzysztofwaleska Można także w celu stabilizacji temperaturowej dodać rezystory w emiterach
@krzysztofwaleska
@krzysztofwaleska 11 ай бұрын
@@tysioran za slabe, a w drabince 24db na oktawe (2x wieksza czestotliwosc = oktawa) nie ma zadnego sensu.
@tysioran
@tysioran 11 ай бұрын
@@krzysztofwaleska Nie rozumiem. 🙄 W parze różnicowej stosuje się rezystory emiterowe w celu wyrównania dryftu temperaturowego. Powinno to dość dobrze zadziałać
@krzysztofwaleska
@krzysztofwaleska 11 ай бұрын
@@tysioran jak masz 12 tranzystorow, wszystkie dzielace napiecie Ucc=15V miedzy siebie, to kryteria sa dosc wysrubowane i zaden rezystor tego nie wyrowna. To dosc egzotyczne zastosowanie. Malo kogo to interesuje, ale sa pasjonaci vcf dr. Mooga. Warto poczytac, mozna wsiaknac na zycie cale :)
@leszekte
@leszekte 11 ай бұрын
A teraz multimetr kosztuje tyle co kanapka na stacji paliw:-) I składa się z "kleksa" na płytce,wyświetlacza, baterii ,gniazd na przewody i przełącznika . Jednak są jakieś zalety współczesności!
@tomaszk2242
@tomaszk2242 11 ай бұрын
W sam raz wyliczanka z te-te-eli bardzo dobrze mi zrobiła gwoli nauki tego świata.
@tomekkniat6733
@tomekkniat6733 11 ай бұрын
pracowałem w TEWIE gdzie produkowano 74xx na początku lat osiemdziesiątych
@sebastianbort8512
@sebastianbort8512 11 ай бұрын
Jakas ciekawostka warta opowiedzenia?
@marekkowalski6767
@marekkowalski6767 11 ай бұрын
​@@sebastianbort8512 Ciekawe czy coś jeszcze powie,np jako kto 🙈🇵🇱.
@faurl35h
@faurl35h 11 ай бұрын
...Elektronik kradnie w Tewie... ciekawe o kim to było 😁
@tomekkniat6733
@tomekkniat6733 11 ай бұрын
@@faurl35h tym bardziej, że ta kapela zaczynała chyba jako zespół w szkole przyzakładowej na tyłach tej właśnie TEWY
@cddvd0
@cddvd0 11 ай бұрын
Spoko ale nikt nie pytał
@kaer_PL
@kaer_PL 11 ай бұрын
Widzialem podobne w wielu nastawniach w elektrowniach w polsce. Gdzie niegdzie pracują do dziś, kiedyś nawet rozmawiałem z Dyżurnym Inżynierem Ruchu w pewnej elektrowni i stwierdził, że pod względem niezawodności nowoczesne systemy wizualizacji nie mają podejścia do tych mierników.
@TymexComputing
@TymexComputing 11 ай бұрын
Bardzo fajny odcinek z definicjami, fajne byłyby też przykłady działania tych układów,ch9cby wirtualne z oscyloskopem. Dla mnie szokiem było jak pierwszy raz z9baczylem bistabilny przerzutnik schmitta .
@5Dale65
@5Dale65 11 ай бұрын
Uwielbiam ten sposób gadania i nagrywania filmów :) Szkoda że nie podłączyłeś tego mierniczka na żywo by pokazać jak "cyferki migają"
@niewierna22
@niewierna22 11 ай бұрын
Miernik posiadał jak na tamte czasy (1986r) doskonałe parametry. Tolerancja pomiaru to tylko 0,1%. W stosunku do popularnych w tym czasie zachodnich multimetrów z tolerancją pomiaru 0,5 - 0,8 stanowił doskonała bazę porównawczą i stosowałem ten miernik do kalibracji prostszych urządzeń. Miernik zakupiony był bezpośrednio u producenta.
@TheApokalipsa88
@TheApokalipsa88 11 ай бұрын
Bardzo ciekawe.
@krzysztofwaleska
@krzysztofwaleska 11 ай бұрын
Mam takiego, ale na niixie, niestety bez drugiego kompletu lamp na rezerwie. Plan jest, by go do syntezatora modularnego wbudować w module serwisowym. Ma miejsce zarezerwowane obok oscyloskopu mini-4, tak dla zabawy i żeby coś fajnie świeciło. Hybrydy na płytce analogowej to w większości (o ile nie wszystkie) precyzyjne dzielniki napięcia.
11 ай бұрын
Te wyświetlacze są łatwo dostępne i można je zastąpić współczesnymi.
@piotrjanicki18
@piotrjanicki18 11 ай бұрын
To się nazywa pomiar napięcia w wielkim stylu i z klasą. Inne woltomierze przy tym są jak zwykłe kaseciaki na wojnie iPodów :)
@narreni
@narreni 11 ай бұрын
W wielkim stylu to jest Mera V544 :)
@pcichomski
@pcichomski 11 ай бұрын
Mam poprzednika V628 na lampach NIXIE i dokumentację do niego, ale płytki jednak sporo się różnią, więc pewnie dokumentacja też mogła by tylko trochę pomocna. Jeśli chodzi o te elementy hybrydowe, to w mojej dokumentacji też wystepują, ale o nieco innych oznaczeniach. Są to wysoko precyzyjne dzielniki rezystancyjne. W tabeli materiałowej jako producent podany jest CEMI. Za ich pomocą mierniki miały ustawiane zakresy - odpowiedni układ dawał dany zakres "handlowy". Natomiat zamiast zamiast 7447 można było włożyć do podstawki 74247 i już 6 i 9 wyglądały jak "ludzie". Wszystkie moje konstrukcje z wyświetlaczami tak miały :). Pamiętam, że w 2giej połowie lat 80` bez problemu można było je kupić w Bomisach, ale oczywiście tylko zachodnie. CEMI ich chyba nie robiło.
@dejaeprouve
@dejaeprouve 11 ай бұрын
Wow. Fascynujący ten świat wymarłych scalaków, taki tronickpark :)))))
@cielakovsky
@cielakovsky 11 ай бұрын
Absolutnie nie wymarłych :) Seria 74xx jest wciąż produkowana w technologii CMOS - 74HCxx, 74HCTxx i kilka innych rodzin, np szybsze AHC. Mają identyczny układ wyprowadzeń i funkcjonalność, ale są pod względem wielu szczegółów lepsze (zwłaszcza pobór prądu i szybkość). To wciąż przydatne, tanie i łatwo dostępne elementy.
@niewierna22
@niewierna22 11 ай бұрын
Zapomniałem dodać że w instrukcji są także rysunki rozmieszczenia elementów, wszystkie układy scalone i elementy analogowe z ich wyprowadzeniami i oczywiście rysunek całej mechaniki (rysunek złożeniowy).
@Mikra50
@Mikra50 11 ай бұрын
Przypomniały mi się lekcje przedmiotu "układy cyfrowe" w technikum elektronicznym.😊
@dziku878
@dziku878 11 ай бұрын
Fajny odcinek
@sawekr9984
@sawekr9984 11 ай бұрын
Panie Adamie jak zawsze świetny materiał edukacyjny 👍👍👍
@TymexComputing
@TymexComputing 11 ай бұрын
Fajnie że taki odcinek dzisiaj, bo ja dosłownie wczoraj dowiedziałem się czym jest transceiver GTP :) GT. Na forach xilinxa po prostu napisali ze tak to sie nazywa i juz, ze to ich nazwy, ale to transceiver Gunninga, czyli jak tutaj schmitt pomaga ustalić czy złącze naroslo dość czy jeszcze nie. Stąd tylko o krok do kodowania Viterbiego. Nadal nie wiem po co są P H X w gtp gth gtx
@adamdarski8919
@adamdarski8919 11 ай бұрын
Zawsze myślałem (i w sumie do dzisiaj myślę) że układy UCY74 nazywają się tak od roku w którym ustandaryzowano ich produkcję (1974), gdzie indziej są to układy TTL. 74-ki pracują spokojnie przy napięciu zasilania od 4 do 8V. A całą zawartość tej płytki można dziś zmieścić w jednej kostce o mikronowych wymiarach...
11 ай бұрын
74 to bodajże kategoria klimatyczna i przeznaczenia, a cyferki kolejne to już numer opracowania. Teteelki z filmu powstałych chyba w całości jeszcze w latach sześćdziesiątych. Cyfraki mają teoretycznie większy zakres napięć niż +- ćwierć wolta, ale nie ma gwarancji ich sprawnego działania, a powyżej 7 woltów ryzyko upieczenia jest już spore. No ale niejeden próbował i żyje :)
@adamdarski8919
@adamdarski8919 11 ай бұрын
Nie chcę się kłócić, ale to niemożliwe żeby UCY74 produkowano w latach 60, Gomułka nigdy by na to nie pozwolił. Produkcję rozpoczęto w latach 70 na fali gierkowskiej modernizacji, oczywiście topografia była skopiowana z zachodu dzięki rozwiniętej wtedy siatce szpiegów przemysłowych działających przy ambasadach.
11 ай бұрын
TTLe produkowano w sześćdziesiątych, tyle że na zachodzie. W Polsce technologia ruszyła kilka lat później, za sprawą oficjalnych zakupów sprzętu (już wtedy nieco przestarzałego) głównie z Francji. Polska nie miała żadnego potencjału na taką produkcję z zasobów własnych.
@dismayer666
@dismayer666 11 ай бұрын
Miałem taki miernik z Mery, tylko, że na lampach zamiast 7-segmentowych LEDów. Był częścią innego urządzenia - pH-metru. Pamiętam, że znalazłem gdzieś schemat i na tej podstawie rozgryzłem, jak sterowane są lampy.
@Mariusz521
@Mariusz521 11 ай бұрын
Znaczy lampy nixie segmenty czy "pojedyncza" Vfd?
@dismayer666
@dismayer666 11 ай бұрын
@@Mariusz521 nixie, w których są osobne elektrody na każdą cyfrę.
@Mariusz521
@Mariusz521 11 ай бұрын
@dismayer666 niespełna rok temu na tym kanale był przedstawiony multimetr Meratronik na tych lampach, V543. O pH-metrach też słyszałem, prawdopodobnie są to urządzenia pokrewne, oparte na podobnej technologii.
@grzesiekxitami3264
@grzesiekxitami3264 11 ай бұрын
jedyny jaki miałem kiedyś dostępny to ICL do multimetru, cóż było robić, na szczęście był ledowy, więc łatwiej
@piwex69
@piwex69 10 ай бұрын
Panie Adamie, jak zwykle dziękuję za odcinek. Trochę zabrakło mi schematu blokowego czy idei działania - jak napięcie/prąd przetwarzany jest na częstotliwość,/ilość impulsów, bo przecież tylko ją możemy policzyć i wyświetlać. Ale może to było w filmie o V541/V543?
10 ай бұрын
Tam właśnie było, myślę że przetwornik jest tutaj bardzo podobny.
@tysioran
@tysioran 11 ай бұрын
A jednak jest tu kilka zworek 😁 Być może niektóre z nich ustalają sposób działania miernika
@grzesiekxitami3264
@grzesiekxitami3264 11 ай бұрын
w cyfrowych też, byle między maksimum, a minimum ... :-)
@kkierczak
@kkierczak 11 ай бұрын
Ciekawy wyklad
@JaromirWielki
@JaromirWielki 11 ай бұрын
Bramki logiczne. Było to na elektronice. Logika czyli alternatywa, koniunkcja, implikacja i równoważność. Ojjj. Wkuwać te tabletki 0 i 1 to była czysta przyjemność 😁
@moje12a
@moje12a 11 ай бұрын
Funkcje XOR czy XNOR najlepiej wyglądają przy bramkach wielowejściowych najlepiej 4+ wtedy wejścia redukują się parami.
@alazarow1
@alazarow1 11 ай бұрын
Zrobione na piechotę ale niezawodne !!!
@terminus_666
@terminus_666 11 ай бұрын
Ok.
@smart__go
@smart__go 11 ай бұрын
Kurcze w odcinku zabraklo opisu czesci analogowej przetwornika ADC wtedy bylo kilka ciekawych patentow na licznikach itd. Cyfrowke mozna latwo ogarnac. ale analog to analog.
11 ай бұрын
Jest on zbliżony jeśli nie identyczny do tego: kzbin.info/www/bejne/eGOkf4WjoqaWo9U
@Vanilla-du4oh
@Vanilla-du4oh 11 ай бұрын
Jest i nasz mistrz 👌👍
@G12GilbertProduction
@G12GilbertProduction 11 ай бұрын
Sztukmistrz z Krakowa. 😄
@puciohenzap891
@puciohenzap891 11 ай бұрын
Dziemndobry
@woj95
@woj95 11 ай бұрын
Może kiedyś jakaś współpraca z kanałem @mera400 ? 😉
@user-cs3ge6hc9r
@user-cs3ge6hc9r 11 ай бұрын
Popieram!!
@julekspryszynski1565
@julekspryszynski1565 11 ай бұрын
Też popieram. Zarąbiste by to było
@dominikkrauze6812
@dominikkrauze6812 11 ай бұрын
Świetny odcink jak zawsze. Takie pytanko. Czy jest jakiś scalak na którym w łatwy sposób możne zrobic wł/wy np. przekaźnik realizowany jednym micro switchem.
@cielakovsky
@cielakovsky 11 ай бұрын
Sam przerzutnik, który zmienia stan na przeciwny przy każdym impulsie można zrobić np. na typie D (74HC74) - zwiera się wejście D z wyjściem negowanym, wejście zegara jest wtedy wejściem impulsów, a któreś z dwóch wyjść może sterować tranzystorem i przekaźnikiem. Można też użyć jakiegoś licznika binarnego, np. 74HC390, i używać najmłodszego wyjścia - zmienia ono stan przy każdym impulsie zliczania. Do "oczyszczania" impulsów z microswitcha można użyć układu RC i jakiejś bramki ze "szmitem", a po co - o tym mówi p. Adam w ok. 20:05.
@czary44
@czary44 11 ай бұрын
Najlepszy do tego jest CD4017. Znajdziesz sporo schematów w sieci.
@DzikiSlonZSeremZamiastGlowy
@DzikiSlonZSeremZamiastGlowy 11 ай бұрын
Drugi!
@cr-femetal2313
@cr-femetal2313 11 ай бұрын
Jakieś chciał do testów jakiś sprzęt Japan z dolby dbx to mogę użyczyć. Pozdrawiam
@aleksandersaski5387
@aleksandersaski5387 11 ай бұрын
Normalnie powtórka z obwodów czerwonego proszku z Minecrafta... :)
@hennenberg88physqm16
@hennenberg88physqm16 11 ай бұрын
Rolę nieśmiertlenego powinien zagrać jakiś układ z rodziny 7400 :-)
@jarosawmuras2331
@jarosawmuras2331 11 ай бұрын
+
@mikchall4391
@mikchall4391 11 ай бұрын
Tak z ciekawości. Nie chciał by pan może stworzyć odcinka o technologi powstawania układów scalonych?
11 ай бұрын
Z założenia występuje u mnie to, o czym mówię, a niestety maszyny do produkcji scalaków nie posiadam :)
@mikchall4391
@mikchall4391 11 ай бұрын
​@ Ach.... szkoda, strasznie lubię twój sposób w jaki objaśniasz. Po cichu liczyłem też, że oprócz samego sposobu technologicznego, przedstawił byś jakieś ciekawostki z PRLowskiego podwórka.
11 ай бұрын
Może uda się z rezystorami, mam trochę półproduktów i wiele wspomnień :)
@skansen0
@skansen0 11 ай бұрын
@ Synchrotronu SOLARIS też nie da się wnieść do kamienicy a mimo to odcinek powstał.
11 ай бұрын
Bo ja się wniosłem do Solarisa. Na razie nie widzę na horyzoncie podobnej fabryki scalaków.
@StrzalaOstryPazur
@StrzalaOstryPazur 11 ай бұрын
Półprzewodnik jest jeden w układzie scalonym - to wafelek krzemu. Nie napyla się kolejnych warstw tylko lokalnie domieszkuje na typu n lub p ;) Napyla się inne warstwy
11 ай бұрын
To było ogólnie, o produkcji scalaka w całości. Może kiedyś zrobię odcinek tylko o tym, jak się dorwę do jakiegoś porządnego mikroskopu.
@StrzalaOstryPazur
@StrzalaOstryPazur 11 ай бұрын
@ To jest warte odcinka albo i dwóch. Domieszkowanie, zubożanie napylanie, ogólnie technologia epitaksjalno- planarna. Samo pozyskanie monokryształów..
@Lord.Sinclair
@Lord.Sinclair 11 ай бұрын
Panie Adamie - a może coś o polskich kolumnach ?
11 ай бұрын
Może coś się zrobi za jakiś czas :)
@Lord.Sinclair
@Lord.Sinclair 11 ай бұрын
@ Nie żeby coś, ale największe zasięgi ma Pan na tematach audio ... 🙂
11 ай бұрын
Od zasięgów dla mnie ważniejsza jest jakość i różnodność. Każdy temat wymaga u mnie obecności urządzenia i dostępności czasu i środków, by go pokazać. Ale głośniki też się pojawią.
@janramotowski8765
@janramotowski8765 11 ай бұрын
Jaki tam był przetwornik analogowo cyfrowy ? To może. być ciekawe.
11 ай бұрын
Prawdopodobnie taki sam jak tutaj: kzbin.info/www/bejne/eGOkf4WjoqaWo9U
@marcingrajewski7016
@marcingrajewski7016 11 ай бұрын
@ A może taki: drive.google.com/file/d/14HopG5bRR-uzc0x9VAs2H5Ua_rgsrDp4/view?usp=sharing
@krzysztofwaleska
@krzysztofwaleska 11 ай бұрын
Czy trafił ktoś na dokumentację tego złącza wielopinowego z tyłu? Ciekawi mnie co można z nim zrobić przez coś w stylu arduino. Schemat kiedyś widziałem, działało to przez pomiar czasu (licznik) ładowania kondensatora stałym prądem - o ile mnie pamięć nie myli. Nie umiem teraz tego nigdzie znaleźć w internecie.
@konradklekot
@konradklekot 11 ай бұрын
Na forum microgeek był kiedyś temat o tym.
11 ай бұрын
Wystarczy prześledzić sygnały, tam są zakodowane wszystkie cyfry w kodzie BCD plus kilka sygnałów kontrolnych (przeciążenie, znak, pewno start pomiaru i blokada itd.). Tylko sens użycia tego jest niewielki, samo Arduino ma na pokładzie woltomierz z 1024 działkami, a bez problemu znajdziemy dokładniejsze. Napisać emulator takiego woltomierza sterujący takimi wyświetlaczami to jeden wieczór roboty.
@krzysztofwaleska
@krzysztofwaleska 11 ай бұрын
@ A nie jest to przypadkiem jakaś średnio lub dobrze kompatybilna mutacja IEEE-488/GPIB? Gniazdko ma co prawda więcej pinów, część była do sterowania drukarką. Muszę znaleźć ten schemat, na pewno gdzieś go mam.
11 ай бұрын
Dokumentację miałem, o ile pamiętam, w przypadku podobnego miernika. Ale tak naprawdę to przecież wszystko widać, te przewody biegną do wyjść BCD scalaków odpowiedzialnych za sterowanie kolejnych cyfr. Nie ma tam żadnych tajemnic ani niczego ambitniejszego.
@sebastianbort8512
@sebastianbort8512 11 ай бұрын
@to jest piekne w elektronice tamtych lat, mozna bez dokumentacji wykonac nietrudna inzynierie wsteczna
@js-wy8fg
@js-wy8fg 11 ай бұрын
10:30 Mowa o przełączniku a pokazany włącznik;)
11 ай бұрын
To tylko uroczy obrazek.
@TymexComputing
@TymexComputing 11 ай бұрын
Prąd zmienny a napięcie przemienne :)
@DreamerMrX
@DreamerMrX 3 ай бұрын
@@TymexComputing Mi na studiach wpajano, że prąd / napięcie zmienne to takie, które zmienia się w czasie. Przemienne natomiast to takie, gdzie oprócz wartości, dla prądu zmienia się kierunek, a dla napięcia biegunowość. Według mnie jest to proste i logiczne, w związku z czym zawsze stosuję taką terminologię.
@lee99bay
@lee99bay 11 ай бұрын
Kotku ❤ pokaż co masz w środku 😊
@krzysiekm1641
@krzysiekm1641 11 ай бұрын
Tyle sprzętu by móc mierzyć wolty
@TymexComputing
@TymexComputing 11 ай бұрын
Akwizycja danych zawsze była kosztowna. 4 cyfry, ale niedokładności 5÷. Miernik z chin można mieć za 2 petrodolary
@Corum.z.Dunajca
@Corum.z.Dunajca 11 ай бұрын
Mam taki po ojcu energetyku, jeśli ktoś chętny to odsprzedam 😃 małopolska powiat brzeski 😏
@slawslaw245
@slawslaw245 11 ай бұрын
Ile krzyczysz za niego?
@krpo6024
@krpo6024 11 ай бұрын
Skąd wyniósł?
@Corum.z.Dunajca
@Corum.z.Dunajca 11 ай бұрын
@@krpo6024 nie mam pojęcia 😂 pewnie od cb z chaty 😂😂😂😂
@Corum.z.Dunajca
@Corum.z.Dunajca 11 ай бұрын
@@slawslaw245 z 50 to chyba max. Ale Stan ładny nawet
@slawslaw245
@slawslaw245 11 ай бұрын
@@Corum.z.Dunajca jak jest sprawny to biorę.
@HUW-05039
@HUW-05039 10 ай бұрын
Ciekawe skąd tam szczegnie na płytce wyświetlacza tyle ruskich rezystorów, bodajże 0.5W
@briann2399
@briann2399 10 ай бұрын
To wysokiej klasy rezystory metalizowane. W Polsce takich nie robiono. Bardzo często wykorzystywane w elektronice profesjonalnej. Małej mocy tego typu radzieckie występują w Radmorach -zarówno w sprzęcie łączności jak i grającym począwszy od 5102 na serii 55..skończywszy.
@zbigniewgurak8261
@zbigniewgurak8261 10 ай бұрын
@@briann2399 To rezystory metalizowane МЛТ, w Polsce PRODUKOWANE przez OMIG pod nazwą (uwaga!) MŁT. Po co coś piszesz, skoro o tym nie wiesz?
@moje12a
@moje12a 11 ай бұрын
Nietypowe podejście do wyświetlenia znaków "+" i "-" bo zwykłe używa się do tego celu 3 segmentów 1 dla "-" i 3 dla "+" a tutaj mamy całkowicie osobne dedykowane segmenty.
@steam7087
@steam7087 11 ай бұрын
W tamtych czasach całkiem typowe wyświetlacze. Nixie też miały banki z tylko takimi znakami.
@sebastianbort8512
@sebastianbort8512 11 ай бұрын
Adam Śmiałek chwali polskie, uuuu, niektorym sie pewnie zwarcie w glowie wlasnie robi 😂
11 ай бұрын
Polskie? Głównie Texas wymyślał te scalaki :)
@sebastianbort8512
@sebastianbort8512 11 ай бұрын
@ dotyczy sposobu i jakosci budowy urzadzenia, a nie podzespolow ;)
@TymexComputing
@TymexComputing 11 ай бұрын
Ale przecież zawsze pokazuje prawdę:)
@E-co6nt
@E-co6nt 11 ай бұрын
Dla mnie UL1042 był symbolem granicznym niemocy technologii (kopiowania) układów zachodnich. 150 MHz i szlus... Co niektórzy głowice na 2m do 3001 dłubali na tym. Jakoś tak zawsze czytałem NAND po naszemu i wszyscy wiedzieli o co kaman. Circa koma 80/81 używało się pojęcia "kości", potem młodzież przechrzciła nazwę na "scalaki"... 7447 w kalkulatorach? Tam zwykle był multiplex, a jak był układ specjalizowany to po co 7447?
11 ай бұрын
We wczesnych był, ale nie u nas, bo nasi robili już na kopiach MOSa.
@majtej2403
@majtej2403 11 ай бұрын
Pierwszy ;-)
@dupcix
@dupcix 11 ай бұрын
uuuu, drugi :(
@Vanilla-du4oh
@Vanilla-du4oh 11 ай бұрын
To jest kłamstwo 🤣😉
@niewierna22
@niewierna22 11 ай бұрын
Miernik był produkowany przez Zakład Elektronicznej Aparatury Pomiarowej "MERATRONIK" w Warszawie przy ul. Białobrzeskiej 53 więc Mera w tytule nie bardzo pasuje do stanu faktycznego.
@piwex69
@piwex69 10 ай бұрын
Budowałem je na praktykach w 5 klasie technikum, tamże. Pamiętam jak kolega odwrotnie wlutował płytkę wyświetlacza (cyframi do wewnątrz kanapki) i potem nerwowo patrzył na rozlutowywanie i ratowanie tego. Ja z kolei miałem dyżur przy wytrząsarce ultradźwiękowej (tak testowano gotowe płytki) i oznajmiłem miłej pani inżynier, że jakieś części wypadły do misy...
@NowakowskiRobert1969
@NowakowskiRobert1969 11 ай бұрын
Moi Drodzy, pracowałem w młodości także w Meraservis w Gdańsku i naprawiałem kalkulatory oraz inne urządzenia elektroniczne . Pozdrawiam serdecznie wszystkich Ludzi ❤️ SZCZĘŚĆ BOŻE WSZYSTKIM LUDZIOM WIERZĄCYM W BOGA NAJWYŻSZEGO OJCA WSZECHMOGĄCEGO TROJEDYNEGO W TRÓJCY ŚWIĘTEJ JEDEN ❤ TRÓJCA ŚWIĘTA 🕊️❤ My Trzej 3 = 1 Jeden ❤ Szczęść Boże ❤️ N.R.3.🕊️ Anioł lub troszeczkę coś więcej !?❤👼
@niewierna22
@niewierna22 11 ай бұрын
Układy hybrydowe to nic innego jak zwykłe rezystory (4 szt. lub 2 szt) w odpowiedniej konfiguracji.
11 ай бұрын
A to już zależy jakie.
@niewierna22
@niewierna22 11 ай бұрын
Zapewne dokładne i dlatego zamknięte w takich obudowach. Dla układu HRY 101O R nie podano ich wartości ( 4 szt z jednej strony zwarte galwanicznie, z drugiej oddzielne wyjście). Układ HRY 8111 R zawiera dwa rezystory po 12,4k (bez wzajemnego połączenia)@
@piomio8583
@piomio8583 11 ай бұрын
zobacz co nagrałem
@grzesiekxitami3264
@grzesiekxitami3264 11 ай бұрын
a nato , czy może chameryka ma kłopot ze styropianem ludzie odchodzą
Peerelowska suszarka do rąk [TOWARY MODNE 180]
18:56
Adam Śmiałek
Рет қаралды 27 М.
Komputer szachowy (nie całkiem zdrowy) [TOWARY MODNE 70]
18:00
Adam Śmiałek
Рет қаралды 37 М.
ЧУТЬ НЕ УТОНУЛ #shorts
00:27
Паша Осадчий
Рет қаралды 10 МЛН
Mama vs Son vs Daddy 😭🤣
00:13
DADDYSON SHOW
Рет қаралды 50 МЛН
MISS CIRCLE STUDENTS BULLY ME!
00:12
Andreas Eskander
Рет қаралды 20 МЛН
Son ❤️ #shorts by Leisi Show
00:41
Leisi Show
Рет қаралды 8 МЛН
Azotek Galu - przyszłość elektroniki? [RS Elektronika] #247
17:43
RS Elektronika
Рет қаралды 51 М.
The Clever Way to Count Tanks - Numberphile
16:45
Numberphile
Рет қаралды 711 М.
Rozkład jazdy PKP [TOWARY MODNE 124]
22:16
Adam Śmiałek
Рет қаралды 71 М.
ZK-145, czyli studio nagrań z peerelu [TOWARY MODNE 38]
18:52
Adam Śmiałek
Рет қаралды 77 М.
SMD [RS Elektronika] # 22
15:56
RS Elektronika
Рет қаралды 105 М.
How does a VCR work?
15:00
Jared Owen
Рет қаралды 5 МЛН
Unitra ZRK Koncert M3401SD czyli analogowy młot na cyfraki
15:41
duch_dziadka
Рет қаралды 5 М.
Radio z Pewexu Sanyo RP8260 [TOWARY MODNE 178]
22:47
Adam Śmiałek
Рет қаралды 31 М.
Dziwny zegar: Elektronika 2110 [TOWARY MODNE 157]
16:49
Adam Śmiałek
Рет қаралды 34 М.
ЧУТЬ НЕ УТОНУЛ #shorts
00:27
Паша Осадчий
Рет қаралды 10 МЛН