Manet i nowoczesność - Iwona Danielewicz

  Рет қаралды 11,982

Wszechnica FWW

Wszechnica FWW

9 жыл бұрын

Wykład Iwony Danielewicz towarzyszący wystawie "Olga Boznańska (1865-1940)". Muzeum Narodowe w Warszawie, 2 kwietnia 2015 r.
wszechnica.org.pl/wyklad/mane...
Twórczość Éduarda Maneta miała znaczący wpływ na ukształtowanie się nowoczesnego języka wypowiedzi w malarstwie i grafice.Czy Olga Boznańska znała i inspirowała się dziełami Maneta?
Édouard Manet (ur. 23 stycznia 1832 r. w Paryżu, zm. 30 kwietnia 1883 r. tamże, pochowany na Cmentarzu Passy) - francuski malarz, jeden z najwybitniejszych malarzy XIX wieku. Przez znaczną część jego kariery wpływ na jego twórczość miał XVI-wieczny, wenecki malarz - Tycjan. Uważany za jednego z prekursorów impresjonizmu, współpracował i wystawiał ze znanymi impresjonistami. Lubił gorszyć mieszczańską publiczność. Przykładem tego może być jego obraz „Śniadanie na trawie” (1862-1863), w swoim czasie uznany za dzieło skandalicznie bezwstydne, w którym mitologiczny motyw nagiej nimfy Manet prowokacyjnie przeniósł w realia współczesne, szokując współczesnych kontrastem ubrania i nagości.
Iwona Danielewicz - kurator Zbiorów Sztuki Polskiej do 1914 w Muzeum Narodowym w Warszawie
Przypadająca 15 kwietnia 2015 roku 150. rocznica urodzin Olgi Boznańskiej stała się inspiracją do zaprezentowania twórczości jednej z najbardziej cenionych polskich malarek, zaliczanych do ścisłego grona najwybitniejszych artystek europejskich. Wystawa pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Anny Komorowskiej. Wystawa zorganizowana przez Muzeum Narodowe w Krakowie we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie, ze specjalnym udziałem Musée d’Orsay.
Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza do zapoznania się z pełnym programem wydarzeń towarzyszących wystawie a także z pokazem tematycznym poświęconym ekspozycji w serwisie CMNW.
***
Olga Boznańska (1865-1940) jest jedną z najbardziej oryginalnych i cenionych w świecie polskich artystek. Jej prace reprezentują polską sztukę na wielu wystawach w kraju i za granicą. Córka Francuzki i Polaka, urodzona w Krakowie, tutaj też odebrała wstępne wykształcenie artystyczne. Naukę malarstwa kontynuowała w Monachium. Zachęcona sukcesami odniesionymi w świecie, osiadła w 1898 roku w Paryżu - stolicy ówczesnego artystycznego świata. Tam rozwinęła się jej kariera międzynarodowej portrecistki.
***
Ona była malarką stuprocentową - to zdanie Józefa Czapskiego o Oldze Boznańskiej jest mottem programu wydarzeń towarzyszących wystawie artystki w Muzeum Narodowym w Warszawie, w którym znajduje się zbiór 57 obrazów Boznańskiej, w tym takie arcydzieła jak W oranżerii, Portret chłopca w gimnazjalnym mundurku, Pracownia artystki, Imieniny babuni czy Portret Anny Saryusz Zaleskiej, a także szkicowniki i fotografie. Duży zespół obrazów artystki jest zawsze obecny w kolejnych odsłonach stałej Galerii Malarstwa Polskiego a jej obrazy niezmiennie pokazywane są na wystawach sztuki polskiej, organizowanych przez warszawskie Muzeum Narodowe za granicą.
Miejsce Boznańskiej w polskiej sztuce określił Wiesław Juszczak w błyskotliwej syntezie Modernizm z 1977 roku. Na przekór wszystkim, którzy pisali, że stylistyczna klasyfikacja malarstwa Boznańskiej jest niemożliwa, Juszczak powiada, iż stosując środki i technikę impresjonistyczną artystka osiąga ostateczny efekt napięcia emocjonalnego i drapieżnej ekspresji. Zauważa, że już w okresie monachijskim Boznańska odnalazła własną „przestrzenną formułę”: jej bezkonturowe postaci na niedookreślonych tłach już to się w nie wtapiają, już to się z nich wyłaniają, co daje poczucie niepokojącego pulsowania. „I od zasugerowania takiej przestrzeni »cerebralnej«, odrealnionej, rozpoczyna się tutaj przenikliwa, bezlitosna nierzadko opowieść o ludzkiej duszy”. Juszczak porównuje wibrujące plamy Boznańskiej do linii Wyspiańskiego: pozwalają one na przekroczenie wolumenu materii, by tym silniej wyrazić psychikę zjawisk i duszę artystki. W specyficznej polskiej recepcji kierunków zachodnich impresjonizm - powiada Juszczak - wiąże się z ekspresjonistycznym gruntem.
Autorki wystawy postawiły sobie za zadanie dotrzeć do wszystkich dzieł artystki, a co ważniejsze, przedstawić je w kontekście dzieł artystów, na których Boznańska się sama powoływała, bądź z którymi wiązali jej dzieła krytycy. Na warszawskiej wystawie tylko na jeden miesiąc (do 25 marca 2015) pojawi się dzieło, z którym związek Boznańskiej będzie wyraźny i zachwycający, mianowicie obraz Whistlera Harmonia w szarości i zieleni. Miss Cicely Alexander z 1873 roku, użyczony nam przez Tate Gallery w Londynie. Boznańska widziała go razem z innymi obrazami artysty na wystawie w Monachium w 1888 roku.
Znajdź nas:
/ wszechnicafww
/ wszechnicafww1
anchor.fm/wszechnicaorgpl---h...
anchor.fm/wszechnica-fww-nauka
wszechnica.org.pl/
#muzeumnarodowe #sztuka #kultura #malarstwo #manet #boznańska

Пікірлер: 3
@krystynaspark
@krystynaspark 9 жыл бұрын
Bardzo dziekuje za wyklad!
@TomiLee26
@TomiLee26 9 жыл бұрын
Świetny wykład. Ja poproszę więcej.
@WszechnicaFWW
@WszechnicaFWW 9 жыл бұрын
TomiLee26 Więcej wykładów z tego cyklu znaleźć można tu: wszechnica.org.pl/11/160/muzeum_narodowe_w_warszawiePolecamy!
Olga Boznańska i Diego Velázquez - Grażyna Bastek
1:01:31
Wszechnica FWW
Рет қаралды 23 М.
A clash of kindness and indifference #shorts
00:17
Fabiosa Best Lifehacks
Рет қаралды 25 МЛН
Пробую самое сладкое вещество во Вселенной
00:41
Was ist im Eis versteckt? 🧊 Coole Winter-Gadgets von Amazon
00:37
SMOL German
Рет қаралды 35 МЛН
O czym milczy historia. Kobiety mafii
16:10
Radio Katowice
Рет қаралды 38 М.
WARSZAWA 1927 W KOLORZE | WARSAW 1927 IN COLOR | WARSZAWA PRZEDWOJENNA | 4K 60 fps
14:23
Z A J A C F O T O . C O M - R E M A S T E R I N G
Рет қаралды 890 М.
ART DECO I SECESJA - wykład popularnonaukowy
1:16:33
fundacja szpilka
Рет қаралды 6 М.
Architektura romańska, wykład dr hab. Rafała Eysymontta
56:50
tvdoiib Wrocław
Рет қаралды 30 М.
KURS HISTORII SZTUKI | Wstęp do historii sztuki
53:33
Muzeum Narodowe w Warszawie
Рет қаралды 46 М.
Paul Cezanne - WM
48:09
Aga Janik
Рет қаралды 9 М.