Autor filmu przeniósł mnie w lata mojej młodości. W 1977 roku dostałem swój pierwszy magnetofon zk 145 , który kosztował 4600 zł i radio stereo Amator. Dwa lata później za pierwsze zarobione młodzieńcze pieniądze kupiłem M2405S. Kosztował 8500 zł. W tamtych czasach były to 2 miesięczne pensje lekarskie mojej ciotki. M2405S to był absolutny wypas. Byłem posiadaczem najlepszego magnetofonu w naszej licealnej klasie. M2045S nigdy się nie zepsuł. Pod koniec lat 90-tych , w czasie królowania CD, poszedł na śmieci. W drugiej połowie lat 70-tych magnetofony stały na półkach i można je było bez problemu kupić (ZK.... ,Aria , Dama Pik) ale były potwornie drogie. Fajnie powspominać.
@piotrplock3 ай бұрын
Bardzo dużo takich magnetofonów miałem okazję naprawiać, super wspomnienia.
@NRD633 ай бұрын
Sprzęt był toporny, ale takie były czasy, lecz służył przez wiele lat, powiem nawet dziesiątki. Dzisiejsze odtwarzacze muzyki padają jak muchy po krótkim czasie.
@Kurkuma102 ай бұрын
Dziekuję za udostępnienie...*Cos chwyta za serce...*Z lat młodzieńczych, u Znajomych spotkałem się właśnie z TONETKA , a później sam byłem szczęśliwym posiadaczem ZK- chyba145 *Nie pamiętam co stało się z taśmami na szpulach...:a teraz myślę że szkoda :( Za to wiele kaset mam do tej pory i ...działają na...Panasonic-ku :)Pozdrawiam Udostępniającego i Gości ps. a najpiękniejsze i urocze nasze Panie z tamtych czasów
@Karakulimbro3 ай бұрын
Dzięki za piękny i starannie dobrany materiał. Z mojej perspektywy doświadczeń, miałem w eksploatacji Tonette, potem ZK 125 i ZK 140T. Wiadomo, że w Peweksie można było kupić oryginalne Grundigi, ale co nasze, to nasze. A w ogóle to polska elektronika użytkowa podzieliła losy innych gałęzi przemysłu, dzięki styropianowej i magdalenkowej "demokracji". Trudno mi to komentować .....😢😢😢
@pawelpap93 ай бұрын
Jak to nasza? Po pierwsze nie nasza, tylko PZPRu, a po drugie w latach 1970tych rodzime wymysły zastąpiono technologiami zachodnimi na licencji. Co gorsza ponieważ teoria były taka, że licencję spłaci się eksportując te produkty, to wiele było trudno dostępne na polskim rynku albo jeśli były, to w gorszych “krajowych” wersjach. Wyjątkiem był Fiat 126 dlatego, że Włosi nabrali Polaków, produkcję u siebie zamknęli i okazało się, że nigdy nie mieli zamiaru rozprowadzać tych z zamysłu przestarzałych samochodzików. W Europie Zachodniej one były praktycznie nieznane, zdaje się że na Kubę coś tam sprzedali. Wracając do magnetofonów, to problemem był brak podzespół, a nawet jeśli były rodzinne, to marnej jakości. Ładnie wyglądająca skrzynkę z napisem magnetofon zrobić łatwo, ale produkować seryjnie dużo trudniej. Te podzespoły często sprowadzano z Zachodu (zwłaszcza do telewizorów, płacono w dolarach a na polskim rynku sprzedawano za bezwartościowe złotówki. Rzecz jasna przyspieszało to upadek finansowy Polski.
@jannowaczek43922 ай бұрын
styropianowa demokracja-wszystko w temacie,tak to soliDurność rozwaliła ten kraj.
@nonconformist42083 ай бұрын
Super odcinek , mam w posiadaniu M2404S , maszyna nie do zdarcia , oprócz pasków i głowic które wymieniałem kilka razy reszta pracuje i wygląda idealnie ( nowe chassis).
@Joe-Henry-gp1mt3 ай бұрын
Mam jeszcze ZK 140T, działa. Piękne wspomnienia, było dużo nagrań ❤
@ARGON0233 ай бұрын
BRAWO! DZIĘKUJĘ ZA TO NAGRANIE! płakać sie chce ze złości albo z bezradności... We Wrześni Tonsil też nie przeżył CUD - reformy BalcerkaBalcerowskiego! Mam JESZCZE ZK-246-2 i sporo taśm. POZDRAWIAM.
@unitronixserwis3 ай бұрын
Tonsil jeszcze istnieje tylko teraz jest to firma prywatna. Pozdrawiam i dziękuję za komentarz.
@wojciech34573 ай бұрын
A czy Twój zk246-2 nie realizuje funkcji barwy tonów zgodnie z nadrukiem czy reguluje je jak zwykły 246?
@adamkoaczek47743 ай бұрын
Ten magnetofon tonette miałem kiedyś w przyszłości nigdy nie zapomnę tego dźwięku
@HermanOtto-wr2nn3 ай бұрын
dokładnie ja także miałem przed wielu laty ten zapach lamp żarzących się wydzielający się z magnetofonu takie sprzęty miały duszę pozdrawiam
@karolsikora92553 ай бұрын
Witam . W 1976 roku kupiłem ZK 240 i gra do dzisiaj .
@koniki_Lukasza3 ай бұрын
7:05 linia montażowa zk 120-145 deluxe( wersja exportowa). Bardzo unikatowe zdjęcie wręcz.
@wojtekernest70403 ай бұрын
Część z tych modeli ZRK to byly tylko produkty pokazowe, robione przez wydzial doswiadczalny. Prezentowane na wystawach i w wewn gablotach ZRK, ale nie byly w produkcji seryjnej.
@pawelpap93 ай бұрын
To jest prawda. Podobnie bylo z samochodami. Biuro konstrukcyjne wymyślało krążowniki szos z automatyczną skrzynią biegów, a z taśmy zjeżdżały ciagle te same syrenki. Przy całej nostalgii wielu z tu komentujących, jeśli ktoś mógł sobie na to pozwolić, to kupował magnetofon zachodni. Ja na przykład po latach użytkowania ZK 140T, który był czterosladem ale grał mono, zaopatrzyłem się w stereofonicznego Telefunkena. Przy okazji ciekawostka było, że jeśli miało się taśmę z nagraniem stereo, to ZK 140 miał wyjście zdaje się bezpośrednio z głowicy i można było podłączyć go do wzmacniacza stereofonicznego, jeśli go ktoś miał.
@ZPDU3 ай бұрын
Ale fajny odcinek. Super się ogląda. Sprzęcicho jak ta lala.
@leszek.pp.krzyzowski3 ай бұрын
Z tych magneciaków miałem ZK 120T i Arię. W tym drugim często zawodziły potencjometry suwakowe (trzeszczały). Gdyby nie to i niepotrzebna zmiana prędkości odtwarzania byłby pewnie do dzisiaj u mnie. Nie mniej miło było sobie wspomnieć.
@unitronixserwis3 ай бұрын
Aria to dobry magnetofon u mnie nic nie trzeszczy pomimo lat, a potencjometrów nie czyściłem ani nie wymieniałem. Przełącznik prędkości jest potrzebny i przydatny można sobie nagrać audycję z wysoką jakością przy większej prędkości lub z niższą jakością, ale zato czas nagrania się wydłuża, poza tym wybór prędkości poodnosi klasę magnetofonu, w tanich magnetofonach tego nie było.
@johnpainter57502 ай бұрын
Coś wspaniałego jeśli można było upchać kilka godzin na taśmie.
@WIKTOR3393 ай бұрын
Super odcinek'
@jacekplacek70513 ай бұрын
Powrot do przeszłosci,super odcinek,pozdr.
@arturolencewicz7613 ай бұрын
Dobry odcinek
@HermanOtto-wr2nn3 ай бұрын
dziękuję za wklejenie filmu na temat magnetofonów oczywiście zostawiłem łapkę w górę pozdrawiam z Częstochowy
@unitronixserwis3 ай бұрын
Dzięki za komentarz, pozdrawiam.
@bluetexture3 ай бұрын
Mialem ZK120 - pamietam dzwiek. Jak na zakresie AM (dlugie). Czym tu sie zachwycać?
@jaroslaw87222 ай бұрын
Łezka się w oku kręci,może sprzęt był toporny ale służył latami.
@anetamalinowska36813 ай бұрын
SUPER👍
@willi59163 ай бұрын
Miałem ZK 120T i Damę Pik... Oj, łza się w oku kręci...
@A.S.-gj1of3 ай бұрын
Opus mam do dzisiaj. Na szybkim odtwarzaniu od CD nie odbiega.
@XYZ.2023.3 ай бұрын
M 2405 posiadałem. Zdecydowana większość tych magnetofonów była eksportowana za granicę i tam szły najlepiej, najstaranniej wykonane. Na nasz rynek rzucano tak zwane popularnie "odrzuty z eksportu" 😞
@jakub74863 ай бұрын
A czlowiek i tak sie cieszyl.
@XYZ.2023.3 ай бұрын
@@jakub7486 Dokładnie tak. To był towar tak zwany POSZUKIWANY. Rzucono taki na półki sklepowe i znikał w oka mgnieniu.
@kulajanusz64203 ай бұрын
Lzy wyszly to wszystko z mojego dziecinstwa😥
@albenalbus11983 ай бұрын
Sporo było w slużbie bezpieki przeciw Narodowi Polskiemu... Świetny materiał video.
@omegus70533 ай бұрын
I dalej sie w tej kwestii nic nie zmienilo oprocz nazwy organu.
@johnpainter57502 ай бұрын
Właśnie napisałem powyżej ,że nie dane mi było mieć magnetofonu bo tata nie był w jedynie słusznej partii . 😢
@johnpainter57502 ай бұрын
@@95Andrzej Andrzeju ,,jedyna słuszna partia " to była partia PZPR, a dlatego tak ,,pieszczotliwie" nazywana przez pkolonie rodziców że była jedyną , czyli ktoś był w partii lub był bezpartyjny. Taki powiedzmy wolny wybór, pomiędzy tym czy tata chciał magnetofon lub nie chciał. Często bywał tez ruski telewizor wyborem pomiędzy partią a bezpartyjny ością. Mieliśmy zwykły czarno-biały ale polski. Uświadom mnie jeszcze,proszę, kto sponsorował partie PZPR, gdyż jestem stosunkowo młodym człowiekiem (53) i niestety nie wiem czy to były służby niemieckie ,czy amerykańskie jak to byłeś łaskaw napisać powyżej. Dziękuję i pozdrawiam.
@grzegorzbazylski82693 ай бұрын
Miałem: melodię, tonette, ZK 120, ZK140T, ZK246
@tadeusznowakowski11162 ай бұрын
❤do dziś posiadam sprawny zk 2425 opus
@unitronixserwis2 ай бұрын
M 2425 opus...
@Jerzygorgo23 ай бұрын
Dostałem na przyjęcie ZK 120 z lampowym oczkiem
@jakub74863 ай бұрын
Pod kazda fota powinna byc nazwa i w jakich latach produkowany. Film super.
@unitronixserwis3 ай бұрын
Nazwy pod zdjęciami faktycznie mogły by się przydać, lecz i tak widać jaki to magnetofon. Co do daty produkcji każdego magnetofonu to jest to prawie niemożliwe do ustalenia panuje w tym temacie duży bałagan. Niektóre magnetofony były produkowane równolegle, a inne były tajne. np. magnetofon był produkowany od 1974 do 1980, a egzemplarze faktyczne np. od 1973 do 1981, były też przerwy produkcyjne...
@abc-ng8vt3 ай бұрын
👍👍👍
@jakub74863 ай бұрын
Kocert?
@unitronixserwis3 ай бұрын
Co to Kocert może chodzi o koncert. Nie rozumiem co ma na celu ten komentarz.
@janartysta91603 ай бұрын
mialem magnetofon zk 127
@kulajanusz64203 ай бұрын
🇵🇱👌🇵🇱👌🇵🇱
@HiEndowiec3 ай бұрын
1:25 Łał!!! To chyba pierwsza wieża Polskiej produkcji. Fenomenalny dziś eksponat.
@unitronixserwis3 ай бұрын
To radiola, zestaw radiowęzłowy.
@przemysawmarciniak73563 ай бұрын
miałem ZK 127
@lukasztwardy29443 ай бұрын
...jest i Fonia.
@janowilsaw18483 ай бұрын
Dosyc dlugo mialem ZK 140T...W koncu zasilił smietnik.. Cyk Walenty na bok sentymenty.
@darekpawelcvzyk71483 ай бұрын
miałem dwa ZK 145 de luxe
@AlefZero3 ай бұрын
Tego Mozarta mogliście sobie darować, wiadomo że to ściema, nie istniał taki magnetofon.
@unitronixserwis3 ай бұрын
Jest to ściema, wytwór współczesny(przeróbka graficzna), ale jest dla samego faktu, ciekawostki, że ktoś coś takiego wymyślił. Nieładnie z jego strony, bo wprowadził w błąd wielu...
@wojtas-42 ай бұрын
Po co ? były nam koszmarne Z-tki
@szdowk3 ай бұрын
Szkoda, że autor zapomniał wskazać źródła zdjęć, ale za to nie zapomniał o monetyzacji. Nieładnie.
@unitronixserwis3 ай бұрын
Nieładnie to pisać takie komentarze bo filmy publikowane są charytatywnie i nie man z nich zadnych korzyści. O jakiej monetyzacji z filmów nic nie zarabiam bo monetyzacja jest wyłączona, poza tym mozna ją włączyć dopiero od 1000 subskrypcji, a tyle jeszcze ten kanał nie posiada.. Co do źródeł zdjęć to było by trudne bo zdjęcia zbierałem dłuższy czas, a linków nie zapisywałem i tak niestety nie udało się znaleźć wszystkich odmian magnetofonów.
@pako12053 ай бұрын
Na każdym zebraniu musi być tak, że zawsze znajdzie się jakaś menda.
@szdowk20 күн бұрын
@@unitronixserwis Co najmniej 21 zdjęć pochodzi ze strony technique pl. NIEŁADNIE x2.
@szdowk20 күн бұрын
@@pako1205 Prawie wszystkie zdjęcia pochodzą ze strony Technique pl i jestem właścicielem tych zdjęć. Poproszę o przeprosiny.
@johnpainter57502 ай бұрын
Nie mialem zadnego szpulowca , tata nie był w partii. A moze szkoda bo teraz to juz nie wstyd. Miller i Komorowski na polsacie swoje tezy głoszą mialby tata co wspominać.
@domozs43703 ай бұрын
Szpulowiec w latach 80. był passe. Używany przez podstarzałych "melomanów" z brodą, fanów muzyki bee gees, procol harum, abby, krawczyka i niemena. Młodzież tylko kasety i płyty.
@pawelpap93 ай бұрын
Zdaje się, że starasz się wygrać nagrodę za najmniej mądry komentarz. Spróbuj bardziej agresywnie, bo trochę zbyt łagodnie ci wyszło.
@krzysztofdziadykiewicz57653 ай бұрын
CO TY ZA GŁUPSTWA WYPISUJESZ. BRZMIENIE WYSOKIEJ KLASY SZPULOWEGO MAGNETOFONU BYŁA NIE ZACHWIANA. ŻADNE KASETY PŁYTY CD NIE MIAŁY TEJ NATURALNOŚCI I GŁĘBI BRZMIENIA.🤫
@domozs43703 ай бұрын
@@pawelpap9Agresywnie to miał być Klincz, ale śmiali się z niego... "Jak lodu bryła" to był obciach....