Wyścig po bombę atomową

  Рет қаралды 141,936

Podcast Wojenne Historie

Podcast Wojenne Historie

Күн бұрын

❓Jak wyglądał wyścig światowych mocarstw po bombę atomową?
❓Dlaczego to Amerykanie pierwsi zbudowali bombę atomową?
❓Czy Niemcy mieli szansę wygrać ten wyścig?
Jeżeli podoba Ci się odcinek możesz nas wesprzeć w serwisie Patronite.pl:
👉 patronite.pl/P...
Albo postawić nam symboliczną kawę w serwisie Buycoffee.to:
👉 buycoffee.to/p...
Zapraszamy na nasze kanały w mediach społecznościowych:
➡️ / podcast.wojenne.historie
➡️ / podcastwojennehistorie
➡️ / wojenneh
➡️ / podcastwojennehistorie

Пікірлер: 321
@jacekszkutnik6294
@jacekszkutnik6294 Жыл бұрын
Moderator stosuje się dlatego, że niskoenergetyczne, czyli powolne neutrony są znacznie wydajniejsze w rozszczepianiu jąder atomowych niż wysokoenergetyczne, czyli szybkie neutrony. Moderator obniża energię neutronów, czyli spowalnia je. Moderator powinien obniżać energię neutronów, ale nie pochłaniać ich. Takie parametry mają jądra pierwiastków lekkich, jak wodór, stąd jako moderator najczęściej stosuje się wodę lub ze względów technologicznych grafit, będący ciałem stałym.
@pewalig7
@pewalig7 Жыл бұрын
Dokładnie, też miałem o tym napisać. Na marginesie, o wszystkim tym można przeczytać w książce "Jak powstała bomba atomowa".
@vaio666
@vaio666 Жыл бұрын
nie wiem jak wam, ale mi osobiście brakuje kultowego..."masz rację, Kamilu"...
@szymon3409
@szymon3409 Жыл бұрын
Zgodzę się z Tobą Kamilu i jednocześnie się z Tobą nie zgodzę.
@kobz2862
@kobz2862 Жыл бұрын
Kamil: wygłasza jakiś pogląd na początku Norbert: Otóż nie uwielbiam ten format (serio)
@jordanwisniewski8025
@jordanwisniewski8025 Жыл бұрын
I tak i nie.
@SebKap
@SebKap 8 ай бұрын
Kamcio
@maciejluczkiewicz
@maciejluczkiewicz Жыл бұрын
Albo nie zostało to jasno wyjaśnione, albo nastąpiła pomyłka. Owszem, Little Boy był bombą uranową, ale po nim jeszcze wielokrotnie tworzono bomby uranowe. Przykładem może być bomba użyta w próbie jądrowej Ivy King. Zawierała 60 kg rdzeń z HEU, (Little Boy miał 64 kg), ale eksplodowała z siłą 500 kt TNT, czyli dziesiątki razy większą niż Little Boy. Bomby diametralnie różniły się budową. Little Boy to bomba typu działo, Mk-18 to bomba typu implozyjnego (czyli jak Fat Man), gdzie osiągnięto ekwiwalent 4-krotnej masy krytycznej dzięki implozji. Dlatego jego efektywnośc była tak wysoka. Brytyjczycy dzięki termojądrowemu boosterowi podnieśli efektywność broni rozszczepialnej jeszcze bardziej, osiągając w próbie Orange Herald moc 720 kt. To też była bomba uranowa, ale wydajność reakcji była podniesiona wzmacniaczem termojądrowym, generującym dodatkowe neutrony. Współcześnie też stosuje się albo rdzeń czysto uranowy, albo uranowo-plutonowy, a także pierścienie z HEU w trzeciej fazie ładunku termojądrowego (np. głowice W-87 czy W-88). Teoretycznie nie budowano więcej bomb typu działa uranowego, bo ich sprawność na poziomie 1% (w Little Boyu przereagowało zaledwie 700 g U-235) była bezsensownie niska. Jednak RPA w swoim programie nuklearnym miała właśnie takie bomby, które później rozebrano. USA też miały we wczesnych latach 50-tych tego typu głowice, takie jak Mk-8, Mk-10 czy Mk-11, ale również zastąpiono je znacznie efektywniejszymi głowicami implozyjnymi. Transport ciężkiej wody z Rjukan nie został zniszczony przez sabotaż sił brytyjskich, tylko norweskich.
@Thergh
@Thergh Жыл бұрын
Oh, co za wspaniały odcinek! Dzięki za odswierzenie w pamięci najciekawszego apsektu wojny. Nic mnie tak nie fascynuje jak połączenie pionierskiej fizyki, chemii, inżynierii i logistyki w tym przełomowym momencie!
@Turloghan
@Turloghan Жыл бұрын
Panowie, muszę stwierdzić że że względu na dobór tematów powoli stajecie się ikoniczni jak redaktorzy Kurek i Kamiński z programu Sonda👍.
@Robert_Barszcz
@Robert_Barszcz Жыл бұрын
Tylko żeby nie jeździ na nagrania do cukrowni
@piotrpleban8973
@piotrpleban8973 Жыл бұрын
Gdyby tak wyglądały lekcję historii w szkołach , to dzieci i młodzież z przyjemnością uczęszczały by na te zajęcia i byłby by znacznie bardziej skłonne do poszerzania swojego zainteresowania i poszerzania swojej wiedzy.
@baktrarachosias148
@baktrarachosias148 Жыл бұрын
To tylko pewien punkt widzenia. Nauczyciel ma do zrealizowania program i nawet gdyby chciał nie starczyło by mu na to czasu. Po drugie nie wszystkich interesują takie sprawy albo w ogóle historia. To jest dla tych, u których historia jest obiektem zainteresowania i mogą poszerzać swoją wiedzę na własną rękę. Tak jest że wszystkim. Na fizyce, chemii, matematyce też nie masz wszystkiego. Często można przeczytać ten argument "a gdyby to było na historii to byłoby ciekawiej", to jest pewna mrzonka.
@grot7x603
@grot7x603 Жыл бұрын
​@@baktrarachosias148zgadzam się w 100%. Jest wielu dobrych nauczycieli z równie charyzmatycznym podejściem. Jednak niewiele to zmienia w młodzieńczym wieku. Pomijając już kwestie systemowe. Wychodząc z klasy na przerwę niewielu młodych ludzi myśli o ciekawostkach historycznych czy tych z lekcji fizyki, a o wiele częściej o koleżankach, piłce nożnej albo ulubionych super bohaterach.
@sebastiandalamarsylwester2162
@sebastiandalamarsylwester2162 Жыл бұрын
Dla mnie to, że właśnie Amerykanie weszli w posiadanie bomby wpływ największy miało ich położenie geograficzne. Jak już wspomnieliście, ten przysłowiowy święty spokój od obaw, że np. zaraz coś spadnie na głowę w wyniku jakiegoś bombardowania.
@amciuam157
@amciuam157 Жыл бұрын
W tym samym Oak Ridge po wojnie narodził się reaktor oraz idea użycia w nim innego radioaktywnego pierwiastka ciężkiego czyli toru. Działał tam przez kilka lat, pierwszy na świecie, prototypowy reaktor jądrowy na stopionych solach i zawierający właśnie tor. Obecnie ta technologia przeżywa w końcu renesans i istnieje szansa upowszechnienia. Jest to znacząco bardziej bezpieczy i wydajny reaktor od tradycyjnych reaktorów typu wodno ciśnieniowego (znane jako PWR) i używające stałego paliwa w formie prętów. Reaktory torowe mają paliwo ciekłe, tym samym ogromną pojemność cieplną tego paliwa (zanim zamieni się w gaz), pracują pod ciśnieniem atmosferycznym, a ciekłe paliwo oferuje skuteczność wykorzystania paliwa prawie w 100%. Oznacza to prostsze konstrukcje, z mniejszą ilością zabezpieczeń, łatwiejszy jest też cykl obróbki paliwa, bardzo mało jest odpadów wysoce radioaktywnych, a reakcja ma tendencje do samowygasania, więc nagłe piki mocy jak w RBMK są niemożliwe.
@luciuslucullus1345
@luciuslucullus1345 Жыл бұрын
Tyle że tor nie występuje naturalnie, trzeba go uzyskać z rozpadu cięższych pierwiastków w tym, no...? I to wplywa na cenę soli toru.
@-Piotr-Tybel-
@-Piotr-Tybel- Жыл бұрын
Odkrycie roku… Słucham tych odcinków gdzie się da… praca, dom, sen.
@Adam7510
@Adam7510 8 ай бұрын
Kilka ciekawostek które umykają bardzo często w kontekście prac. 1. Generał Groves był oficjalnie "Dowódcą Dystryktu Inżynieryjnego Manhattan". I było to bardzo sprytne zagranie. Otóż Korpus Inżynieryjny US Army był i jest najważniejszą instytucją rządu federalnego odpowiedzialną za projekty infrastrukturalne. A wojskowe jednostki podziału administracyjnego USA to "Division", "Department" i "District". Cały obszar USA jest podzielony w ten sposób. I "Dystrykt Inżynieryjny Manhattan" po prostu znikał w tłumie. Zwłaszcza że w Stanach istnieje sporo miejscowości o tej nazwie. 2. Lokalizacje w Oak Ridge oraz Hanford też nie były przypadkowe i nie budziły sensacji. Otóż dolina rzeki Tennessee była na początku 20 wieku czarną dziurą na gospodarczej i społecznej mapie kraju. Federalne projekty realizowne przede wszystkim w latach 20-tych i 30-tych doprowadziły do powstania kilku zapór wodnych i dużej fabryki nawozów azotowych. Zapory dawały energię a nowe zakłady chemiczne nie były jakąś egzotyką w okolicy. Tak samo jak przesiedlenia i fakt że za całość odpowiadał US Corps of Engineers. Podobnie w Hanford było blisko do Grand Coulee, do czasu ukończenia Hoover Dam to największa zapora na świecie i też budowana przez saperów!
@marcinhon_75
@marcinhon_75 Жыл бұрын
Na ten temat czekałem od dawna 👏👍. Ale mam uwagę. Zapomnieliście o polskich naukowcach w projekcie Manhattan. Choćby panowie Józef Rotblat i Stanisław Ulam!
@janWZL
@janWZL Жыл бұрын
Podcast z taką dawką wiedzy, że śmiało można by go puścić na wykładzie dla studentów ;) wyjaśnia mit jakoby Niemcy byli blisko stworzenia broni atomowej. Może zrobicie panowie podcast o wykradzeniu technologii atomowej przez ZSRR? ;)
@grejonq83
@grejonq83 2 ай бұрын
Generał: która metoda jest najlepsza? Naukowcy: eee... Yyy... No nie wiemy w sumie Generał: to robimy wszystkie trzy! Piękne :D
@wolfwhisper2254
@wolfwhisper2254 Жыл бұрын
W poniedziałek walicie z grubej rury panowie.
@michakruk4107
@michakruk4107 Жыл бұрын
​ 4:22 4:23
@michakruk4107
@michakruk4107 Жыл бұрын
​ 6:45
@michakruk4107
@michakruk4107 Жыл бұрын
​ 8:03
@michakruk4107
@michakruk4107 Жыл бұрын
​@Robi_CK 8:25 8:31 8:43
@michakruk4107
@michakruk4107 Жыл бұрын
​@@Robi2009 8:54 8:59
@miedzianyfsor
@miedzianyfsor Жыл бұрын
Strasznie mnie ciekawi jeden temat. Co spowodowało, że WInston Churchill przegrał wybory w 1945 jeszcze w trakcie wojny? Dzisiaj powszechnie Brytyjczycy uważają go, że był bohaterem wojennym ( chyba, ze to też mit). Wydaje mi się, to głupie wybierać innego premiera w trakcie wojny, który nie zapewnia kontynuacji i wprowadza chaos. A może decyzje Curchila w opinii publicznej nie były oceniane pozytywnie i dopiero po wojnie go zrehabilitowano. Od jakiegoś czasu nurtuje mnie to pytanie.
@pawe6473
@pawe6473 Жыл бұрын
Nie jestem specjalistą, ale z tego co kojarzę to Winston naciskał na zimnowojenny wyścig zbrojeń, a Brytyjczycy byli zmęczeni wojną i przebiły się populistyczne programy socjalne partii socjalistycznej. Do Churchilla przyległa wtedy opinia, że jest politykiem na wojnę, ale nie na pokój.
@olgagaming5544
@olgagaming5544 Жыл бұрын
No jak to, robił wtedy wiele niepopularnych decyzji, dla świata propagandowo był wielkim bohaterem ale po wojnie była już potrzebna inna osoba o innych ekonomicznych poglądach, zapytaj się Anglika to ci odpowie, czasem tak jest że tu wielki bohater ale naród ma już ochotę zamieść go i wyrzucić do kosza xD
@miedzianyfsor
@miedzianyfsor Жыл бұрын
​@@pawe6473 znam ogólną sytuację i atmosferę polityczną. Ale pan Norbert może zna jakieś smaczki, ujawnione notatki, które bardziej wyjaśnią sytuację. Tłumaczenie, że ludzie tak chcieli jest zawsze najprostrze. Ktoś tych ludzi jednak motywuje.
@karolwandzioch8430
@karolwandzioch8430 Жыл бұрын
@@pawedybaa382 Hmm sytuacja Geopolityczna (rozpieprzona Europa gospodarczo i społecznie), ludzie w Ameryce mieli dość wojny, wpływ propagandy Sowietów o ich potędze (której nie było), zmęczenie żołnierzy frontowych oraz otwarty front na Pacyfiku. Generalnie Amerykanom nie chciało się iść na norze ze Stalinem.
@bartekpabich9005
@bartekpabich9005 Жыл бұрын
​@@miedzianyfsor dzięki za przygotowanie do matury ❤️ Nie spodziewałem się tutaj Pana :D
@piozet5817
@piozet5817 Жыл бұрын
Otóż nie do końca było tak jak mówisz Kamilu…
@puccinicheck9004
@puccinicheck9004 Жыл бұрын
Czekamy zatem na materiał, który powie nam jak było 😅
@wieslawszpytma4786
@wieslawszpytma4786 Жыл бұрын
Ten odcinek powinno się puszczać w szkołach na lekcjach historii i / lub fizyki.
@tomaszwojciechowski589
@tomaszwojciechowski589 Жыл бұрын
Ogrom pracy amerykanów, ale też ogrom wiedzy autorów podcastu. Sami sobie podnoszą poprzeczkę👍👍👍
@VOYU123
@VOYU123 Жыл бұрын
Po tym Podcascie juz jestem pewien... JADĘ NA GRZYBY!😅😁😁😁 Pozdrawiam prowadzących i wszystkich słuchaczy😁
@Dexterfp
@Dexterfp Жыл бұрын
Ten odcinek aż prosi się o zaproszenie gościa specjalisty od fizyki jądrowej.
@Jackal999xx
@Jackal999xx Жыл бұрын
Ale Morawiecki nie mógł....
@komandortreholt4452
@komandortreholt4452 Жыл бұрын
Mysle ze dobrą kontunuacja tego odcinka było bypo by omowienie jak ZSRR stworzyło swoja bombe atomową
@grigoriagh
@grigoriagh Жыл бұрын
Mieli łatwiej bo kopiowali USA
@GunMeat
@GunMeat Жыл бұрын
tego to się nie dowiemy - chyba, że podbijemy ruskich i ujawnimy ich archiwa
@louis336
@louis336 Жыл бұрын
Jakim cudem Norbert to wszystko wie xD
@veers2883
@veers2883 Жыл бұрын
Z książek?
@tomaszgraczyk1606
@tomaszgraczyk1606 Жыл бұрын
Po prostu wiem
@marcinlasocki8943
@marcinlasocki8943 Жыл бұрын
Tak trzymać Panowie!!!!!Super Kanał. Pozdrawiam serdecznie!!!!!!
@OdiPrOfAnUm91
@OdiPrOfAnUm91 Жыл бұрын
Dobrze posłuchać po seansie Openhaimera... Szkoda, ze w tym super uber firmie Nolana zapomnieli powiedzieć o rzeczach z podcastu.
@PiwoLover
@PiwoLover Жыл бұрын
Bo ten super uber film był w pewnym sensie bardziej biografią Oppenheimera niż dokumentem o projekcie Manhattan.
@mateuszmiek1136
@mateuszmiek1136 Жыл бұрын
​@@PiwoLoverdokładnie. Jeżeli ktoś chce obejrzeć ten film ze względu na bombę to się trochę zawiedzie
@JanKowalski__
@JanKowalski__ Жыл бұрын
​@@PiwoLoverdokładnie. Ogromy element filmu to jego życie w tym po wojnie
@Szycha8412
@Szycha8412 Жыл бұрын
Super materiał :) Szkoda, że Polska jej nie miała w 39 - grzybek nad Berlinem - ach to byłby piękny obraz :)
@PeterWhite-vv5fy
@PeterWhite-vv5fy Жыл бұрын
W projekcie Manhattan był polski akcent - matematycy ze szkoły lwowskiej.
@Szycha8412
@Szycha8412 Жыл бұрын
@@PeterWhite-vv5fy Tak, ciekawe czy też mieli taką rozkminę szkoda, że tylko na Japonię te atomówki zrzucili... no chociaż z jedną na Berlin nawet po zakończeniu wojny w Europie :)
@kamilmatysiak7598
@kamilmatysiak7598 Жыл бұрын
Jak zawsze bardzo ciekawe i czekam na więcej materiałów. Pozdrawiam
@user-T90
@user-T90 Жыл бұрын
Odcinek sztos totalny. Bombowa historia 😄 słuchałem z dużym zaciekawieniem. Zawsze wolalem cos o dzialaniach wojennych albo jakims konkretnym typie sprzetu ale sluchac o tym projekcie i calej tej historii jego powstania... do tego wiele ciekawych naukowych zagadnień... az chce sie bardziej zgłębić ten temat. Bardzo dziękuję za odcinek i pozdrawiam! 😉
@fali7628
@fali7628 Жыл бұрын
Bombowy odcinek Panowie.
@DexterQ44
@DexterQ44 Жыл бұрын
Miłego słuchania❤
@davydgorski5051
@davydgorski5051 Жыл бұрын
Chyba oglądania
@wolfwhisper2254
@wolfwhisper2254 Жыл бұрын
Wzajemnie :)
@PrzemysławKról-m3v
@PrzemysławKról-m3v 2 ай бұрын
Piszę komentarz w 5 min i nie wiem co będzie potem ale Pan Norbert zapomniał o Polakach na samym początku. Stanisław Ulam zdaje się że pracował przy projekcie Manhattan.
@tomaszzur792
@tomaszzur792 Жыл бұрын
Och - świetny jak zawsze odcinek. Dziękuję
@radosawkosciecha2435
@radosawkosciecha2435 Жыл бұрын
Bomba odcinek🔥⚡Świetna robota !!
@tomaszgraczyk1606
@tomaszgraczyk1606 Жыл бұрын
Bardzo ciekawy odcinek na ktory dawno czekalen..gratuluje panowie
@marcingrzechnik8907
@marcingrzechnik8907 Жыл бұрын
Dziękuję za kolejny warty odsłuchania materiał, wspaniała praca.
@KrzyhcoMao
@KrzyhcoMao Жыл бұрын
Dzięki 🤟😊👍
@kryjPL
@kryjPL Жыл бұрын
5:50 no, a gdzie naukowcy polscy? Np. Ulam?
@jacektomczyk9927
@jacektomczyk9927 Жыл бұрын
W dziesiątkę, więcej materiałów typu big picture🎉
@pan_tomasz
@pan_tomasz Жыл бұрын
Zanim obejrzę idę zrobić śniadanie . Robienie śniadania to jest PROCES i trzeba mieć SYSTEM !! pozdrawiam twórców .
@adamgolus8410
@adamgolus8410 6 ай бұрын
Najlepszy podcast, słucha się was rewelacyjnie ❤
@DawidGrodek-xo2wy
@DawidGrodek-xo2wy Жыл бұрын
Jestem zaskoczony jak mieszkańcy Hiroszimy .
@grazynadabrowska4146
@grazynadabrowska4146 9 ай бұрын
Z tym grafitem to było tak, że jeden z niemieckich fizyków źle zmierzył tak zwany przekrój czynny dla grafitu (czyli węgla) na zderzenia z neutronami i dlatego Niemcy wybrali ciężką wodę jako moderator.
@zrobiesalto7554
@zrobiesalto7554 Жыл бұрын
Swietny material❤
@Cruxior
@Cruxior Жыл бұрын
bardzo miło się słucha zarówno i treści jak i głosu Pana tłumaczącego. Pozdrawiam :)
@tomaszzur792
@tomaszzur792 10 ай бұрын
Jeszcze raz: bombowy odcinek, dziękuję.
@michafilewski3684
@michafilewski3684 Жыл бұрын
Słuchając Twojego podcastu wzbudziłeś we mnie większe emocje niż film Oppenheimer
@jakubrogala8742
@jakubrogala8742 Жыл бұрын
Czy jest może odcinek o kampanii w Afryce północnej?
@toniot5947
@toniot5947 5 ай бұрын
Bomba atomowa to system.
@czarnyHiszpan
@czarnyHiszpan 2 ай бұрын
Wszystko jest systemem nawet to co nim nie jest
@dariuszhamarski6264
@dariuszhamarski6264 Жыл бұрын
plutonu się nie wzbogaca
@czarnyHiszpan
@czarnyHiszpan Жыл бұрын
Super , dzięki..Nic dodać nic ująć
@Kodiak479
@Kodiak479 Жыл бұрын
Czy moglibyście kiedyś przedstawić nam niemiecką formację Field Gendarmerie? Czym się zajmowała ta służba i jak była skonstruowana? I czy to prawda że często będąc w walce ukrywali swoje naszyjniki świadczące o ich pozycji bo groziła im śmierć z rąk własnych żołnierzy?
@kris8977
@kris8977 Жыл бұрын
Jeżeli ktoś interesuje się tą tematyką polecam książkę Kate Brown "Plutopia". Książka ciekawie przeprowadza nas przez młodzieńczy okres powstawania programów nuklearnych w 2 przeciwstawnych punktach globu po 2 wojnie światowej.
@wawrzyniecszczepaniak9624
@wawrzyniecszczepaniak9624 Жыл бұрын
"Cóż Kamilu..."
@dariuszpaprocki8693
@dariuszpaprocki8693 Жыл бұрын
bardzo dobry odcinek, trochę na skróty, ale dla większości dyletantów wystarczający
@janadamczyk7687
@janadamczyk7687 Жыл бұрын
No no... Szacunek Panowie. Troszkę, troszkę nie tak, ale kierunek i efekt prawdziwy. Jednak rewelacyjnie ocenia się fakty po ich zaistnieniu, zaś gry wojenne, to zupełnie coś innego.
@lukaszkaczmarzyk2318
@lukaszkaczmarzyk2318 Жыл бұрын
Super material👌
@KamilKowalski-z1k
@KamilKowalski-z1k Жыл бұрын
Super temat❤
@joannas3719
@joannas3719 Жыл бұрын
A to nie jest tak, że pluton się produkuje a nie wzbogaca? Bo w naturze nie występuje.
@p5ychonaut
@p5ychonaut Жыл бұрын
Pozdrawiam Panowie.
@franzz2493
@franzz2493 Жыл бұрын
Błagam zróbcie podcast o powstaniu AK w wilnie i wyzwoleniu tego miasta
@user-bb1mk5ri6v
@user-bb1mk5ri6v Жыл бұрын
ale to jest dobre....
@gromosom
@gromosom Жыл бұрын
Powinniśmy zrobić ściepę narodową i kupić bombę atomową... Cytując klasyka, tak przy okazji 😁😁😁
@steel333
@steel333 Жыл бұрын
Świetny odcinek
@piotrsz3592
@piotrsz3592 Жыл бұрын
Świetna robota!
@martinvondee3678
@martinvondee3678 Жыл бұрын
Super odcinek.
@Xbit666
@Xbit666 Жыл бұрын
ciekawy materiał
@stajniatanzania1623
@stajniatanzania1623 Жыл бұрын
Zajebista wiedza dużo informacji super 😮👍
@steelmarillion
@steelmarillion Жыл бұрын
Brakowało mi odpowiedzi na pytanie co z próbą atomową w Meklemburgii w marcu 1945 r., konstrukcjami w zamku Książ i Górach Sowich oraz reaktorem atomowym koło Szczecina
@damianwenta5148
@damianwenta5148 Жыл бұрын
Były przynajmniej 2 próby z brudna bombą atomową. Chyba niedaleko Kowar była fabryka wzbogacania uranu
@dzimikrab3565
@dzimikrab3565 Жыл бұрын
Nic tak rano nie rozbudza człowieka, jak bomba atomowa
@Pan_Arczi
@Pan_Arczi Жыл бұрын
Kolejny elegancki odcinek 😎
@nois33
@nois33 Жыл бұрын
Bardzo polecam lekturę "Jak powstała bomba atomowa" autorstwa Richard Rhodes.
@robinlc23
@robinlc23 Жыл бұрын
👍 kciuk dla zasięgów 👍 !!!!!!
@PrzemysławKról-m3v
@PrzemysławKról-m3v 2 ай бұрын
Chyba przy żadnej innej broni (czy też w ogóle technologii) nie można powiedzieć trafniej że jest to system :D
@Wguy1972
@Wguy1972 Жыл бұрын
W ciemno 👍!
@Karol-123
@Karol-123 Жыл бұрын
Mała uwaga: fizykom, naukowcom a nie fizyką, naukowcą. Ostatnio panuje jakiś lęk przed używaniem koncowki "om".
@matthellstorm
@matthellstorm Жыл бұрын
Bo Polacy nie sa uczeni wlasnego jezyka we wlasciwy sposob i stad bierze sie problem. Naogladali sie screenshotow z grup “madek” o horych curkach co cycem karmio pod biedronkom i dostaja zajoba jaka forma jest wlasciwa a jaka nie.
@janqpiter3759
@janqpiter3759 Жыл бұрын
W japońskich wersjach gier serii Fallout wyrzutnie atomówek są ocenzurowane (same wybuchy) a także anime, w których są przedstawione wybuchy bomby A są również ocenzurowane.
@karolwandzioch8430
@karolwandzioch8430 Жыл бұрын
Broń atomowa nawet dzisiaj jest jedną z najdroższych w produkcji jak i utrzymaniu.
@karolwandzioch8430
@karolwandzioch8430 Жыл бұрын
@Tomasz Wojciechowski To prawda ale już się przyjęło stosować ten anglicyzm i tak zostało.
@olgagaming5544
@olgagaming5544 Жыл бұрын
Lata 60 w Ameryce powstaje technologia personalnej bomby atomowej, mianowicie 26 marca 1962 otwarcie Taco Bell
@PeterWhite-vv5fy
@PeterWhite-vv5fy Жыл бұрын
Wiele się dowiedziałem. I jeszcze bardziej nabrałem przekonania, że ludzkość to bezmyślna i niewyobrażalnie destruktywna rasa.😢
@PeterWhite-vv5fy
@PeterWhite-vv5fy Жыл бұрын
@@martinmag628 Ależ oczywiście. Ludzie nie są destruktywni. Wojny? Jakie wojny, bez przesady, co ta użalać się nad trudną do oszacowania liczbą zabitych w niezliczonej ilości konfliktów zbrojnych od początku istnienia cywilizacji na Ziemi. To takie tam lewicowe fixum-dyrdum. Coraz bardziej śmiecionośne rodzaje broni? Oj tam, oj tam...
@debestapolishcringe
@debestapolishcringe Жыл бұрын
​@@martinmag628a twój komentarz jest pożywką dla prawicowego udawania, że wszystko jest w porządku
@Polska695
@Polska695 3 ай бұрын
Litle boy to Bomba uranowa niesamowite piękna seria ❤❤❤❤
@MikołajRak-m9n
@MikołajRak-m9n Жыл бұрын
Słabo wytłumaczyliście, czym jest moderator. To po prostu substancja, która ma spowolnić wystrzeliwane neutrony, dzięki czemu reakcja łańcuchowa obejmie więcej atomów, s to przekłada się na większą energię wybuchu.
@pewalig7
@pewalig7 25 күн бұрын
Nie tak. Moderatora nie używa się w bombie, tylko w reaktorach jądrowych, jego zadaniem jest spowolnić neutrony i zwiększyć prawdopodobieństwo wychwytu neutronu i rozpadu jądra uranu. W bombie nie jest potrzebna moderacja gdyż reakcja zachodzi na neutronach szybkich. Wymaga to jednak bardzo wysokiego wzbogacenia rozszczepialnego izotopu (rzędu 90%). W reaktorach materiał jest mniej wzbogacony, reakcja przebiega wolniej (ogólnie w reaktorze atomowym jest zbyt mało materiału rozszczepialnego aby mogło dojść do wybuchu jądrowego), ale musi być moderator.
@sanchopancho9268
@sanchopancho9268 Жыл бұрын
Super kolejny film 👍
@mioszstasiak8025
@mioszstasiak8025 Жыл бұрын
Dzień dobry panie Norberdzie mam pytanie czy można by było tworzyć odcinek o kolaborantach w powstaniu warszawskim o odziałach u boku niemców ? # Podcast Wojenne Historie #
@botchulaz2823
@botchulaz2823 3 ай бұрын
Super materiał ❤
@Pawel.K.
@Pawel.K. Жыл бұрын
Lovely Little Boy😉
@piotrj6726
@piotrj6726 10 ай бұрын
Polecam filmy z serii Jądro Ciemności Super.
@Michal_Zuber
@Michal_Zuber Жыл бұрын
Szkoda tylko, że miesiąc po takim odcinku Dr Rożek razem z Zychowiczem gadają u tego drugiego w programie o jakimś tam Los Alamos 🤦🏻‍♂️
@dawid-dyrcz
@dawid-dyrcz Жыл бұрын
Super temat i super podcast
@marcin1cinekk
@marcin1cinekk Жыл бұрын
Materiał bomba!
@żelkowy_zgrzyt
@żelkowy_zgrzyt Жыл бұрын
bombowy temat
@wojtekpaluchpaluszkiewicz1787
@wojtekpaluchpaluszkiewicz1787 Жыл бұрын
Świetny duet
@hlkification
@hlkification Жыл бұрын
Zajebisty materiał
@Karamba83bdjh
@Karamba83bdjh Жыл бұрын
Mega materiał. Jeszcze podnoszę szczękę z podłogi.
@adamniepowiem6928
@adamniepowiem6928 Жыл бұрын
Klasa. Lubię 😊
@kostekkos2589
@kostekkos2589 Жыл бұрын
Witam. Czy nazwisko Klaus Fuchs nie należy czytać z niemiecka FUKS? Pozdrawiam
@wertyks508
@wertyks508 Жыл бұрын
Po niemiecku jest Fuchs, jak po polsku. Tak samo po niemiecku jest Einsztajn a nie jak Amerykanie wymawiają samo S
@Nabuhodonozor1000
@Nabuhodonozor1000 Жыл бұрын
@@wertyks508 AJNSTIJN Ja to tak słyszę jak amerykanin mówi.
@kostekkos2589
@kostekkos2589 Жыл бұрын
@@marekkubala7254 obawiam się jednak ze nie czyta się ch jako nieme h dlatego że w nazwisku Fuchs po chwili występuje bezdźwięczne s. Stąd sugeruje zgodnie z moją znajomością języka niemieckiego wersję fonetyczna FUKS.
@RTXpl
@RTXpl Жыл бұрын
Bomby zrzucone na Japonię eksplodowały defacto nad polami namiotowymi.
@Gander05
@Gander05 Жыл бұрын
Podczas podcastu lepiej można sobie wyobrazić skalę przedsięwzięcia niż podczas seansu filmu Nolana. W kinie zastanawiałem się gdzie poszły te 2 miliardy bo przecież nie na jakąś zapyziałą wioskę na pustyni.
@lieber5503
@lieber5503 Жыл бұрын
może dlatego że film nolana jest filmem fabularnym zrobionym tak żeby sie go dobrze oglądało a nie dokumentem który ma przekazywać wiedze
@Gander05
@Gander05 Жыл бұрын
Wydaje mi się, że pokazanie rozmachu stworzenia bomby czyli powstania fabryk, praca setek tysięcy ludzi, poświęcenia narodu w postaci wygaszania i tworzenia gałęzi przemysłu było by bardzo drogie w produkcji ale ciekawsze niż ciągłe gadanie w dialogach przez 3 godziny.
@lieber5503
@lieber5503 Жыл бұрын
@@Gander05 nie
@Gander05
@Gander05 Жыл бұрын
@@lieber5503 Każdemu podoba się co innego. Wg mnie najlepszy moment filmu to test bomby atomowej na pustyni. Jak ktoś woli dialogi w kółko o tym samym to oczywiście nie ma problemu :)
@zaratustrabeats2937
@zaratustrabeats2937 Жыл бұрын
​​​@@Gander05Witam, tylko, że to jest film o Oppenheimerze, a nie strikte o bombie atomowej i jej powstaniu. Wiadomo, że to nie jest film akcji tylko fabularny film "biograficzny". Więc raczej nic dziwnego, że składa się głównie z dialogów, ponieważ to film o fizyku, a nie o tajnym agencie czy superbohaterze. Podsumowując, wydaję mi się iż stwierdzenie, że najciekawszym momentem filmu o fizyku był wybuch bomby jest sporym spłyceniem (wiadomo jest to kwestia subiektywna, ale no jak lubi się wybuchy i akcje na ekranie to poprostu wybiera się inny repertuar). PS. Doceniam używanie sformułowania "wydaję mi się".
@jacekdera1180
@jacekdera1180 Жыл бұрын
cud0wny materiał, dziękuję
@Jackal999xx
@Jackal999xx Жыл бұрын
Bombowy odcinek!
@marcinhetna557
@marcinhetna557 Жыл бұрын
Trzeba przyznać, że poniedziałek ropoczęliście z hukiem 😉
@zbigniewlebowski9671
@zbigniewlebowski9671 Жыл бұрын
Wiadomo dokladnie czemu niemieccy naukowcy zrezygnowali z grafitu jako wychwytywacza neutronow? Slyszalem jedna wersje ze naukowcy przysabotowali wyniki ale to chyba tak twierdzili juz po wojnie moze sie wybielali, mozliwe ze to byla pomylka w wynikach ze wzgledu na zanieczyszczony grafit ? Ta ciezka woda i jej niszczenie im na pewno nie pomagało... a wystarczyłby grafit
@alexandermalinowski4277
@alexandermalinowski4277 Жыл бұрын
Tak, wszelkie wersje o rzekomym sabotażu to takie wersje pod powojenną publiczkę.
@zbigniewlebowski9671
@zbigniewlebowski9671 Жыл бұрын
@@alexandermalinowski4277 ale do końca nie wiemy jak to się stało że błednie ocenili grafit, czy to przypadek czy celowe działanie? Troretycznke mógł jeszcze ktoś przy produkcji grafitu przysabotować...
@alexandermalinowski4277
@alexandermalinowski4277 Жыл бұрын
@@zbigniewlebowski9671 Ale o sabotażu mówiło się po wojnie, gdy trzeba było się tłumaczyć z współpracy z nazistami. W czasie wojny mówiło się szefowi o maksymalnym wysiłku wojennym.
@AmaatooR
@AmaatooR Жыл бұрын
O to ja lubię. 235 gwiazdek dla Was Panowie!
Jak silna była armia brytyjska w 1939 roku?
42:30
Podcast Wojenne Historie
Рет қаралды 114 М.
Dlaczego operacja Market Garden zakończyła się porażką?
51:51
Podcast Wojenne Historie
Рет қаралды 136 М.
Brawl Stars Edit😈📕
00:15
Kan Andrey
Рет қаралды 49 МЛН
escape in roblox in real life
00:13
Kan Andrey
Рет қаралды 77 МЛН
Новый уровень твоей сосиски
00:33
Кушать Хочу
Рет қаралды 4,4 МЛН
Skutki wybuchu bomby atomowej | Jądro ciemności, odc. 3
30:55
Copernicus
Рет қаралды 470 М.
Pakt Ribbentrop-Mołotow - nieszczera umowa bandytów.
46:37
Podcast Wojenne Historie
Рет қаралды 135 М.
Boeing B-29 Superforteca i bombardowanie Japonii.
47:10
Podcast Wojenne Historie
Рет қаралды 158 М.
Mariany - najważniejsza bitwa wojny na Pacyfiku.
45:02
Podcast Wojenne Historie
Рет қаралды 170 М.
Sukces i klęska. 2 Armia Pancerna w bitwie na Łuku Kurskim.
45:01
Podcast Wojenne Historie
Рет қаралды 107 М.
Turcja 1939-1945. Upragniony sojusznik.
46:36
Podcast Wojenne Historie
Рет қаралды 89 М.
Hamburg i Drezno. Niemieckie miasta pod bombami
40:35
Podcast Wojenne Historie
Рет қаралды 95 М.
Czołg T-34. Dobry czy zły?
53:07
Podcast Wojenne Historie
Рет қаралды 285 М.
Włoscy podwodni komandosi
35:36
Podcast Wojenne Historie
Рет қаралды 54 М.