Bliżej Nauki: Żyjąc z gwiazdą na karku - różne oblicza Słońca - dr hab. Grzegorz Michałek

  Рет қаралды 22,552

Wydział FAIS - Uniwersytet Jagielloński

Wydział FAIS - Uniwersytet Jagielloński

Күн бұрын

Słońce jest centralnym obiektem naszego Układu Planetarnego, najbliższą gwiazdą. Determinuje ono całkowicie istnienie życia na naszej planecie. Wydaje się, że jest to obiekt stabilny i niezmienny w czasie. Okazuje się jednak, że Słońce jest dynamiczną gwiazdą przejawiającą cykle aktywności. Ta zmienność może mieć istotny wpływ na komfort naszej egzystencji. Podczas mojej prezentacji będę chciał zwrócić uwagę na najważniejsze aspekty aktywności słonecznej oraz na jej wpływ na naszą cywilizację.
Wykład został przeprowadzony przez dr. hab. Grzegorza Michałka z Obserwatorium Astronomicznego UJ.
„Bliżej Nauki" to cykl wykładów popularnonaukowych organizowanych na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
blizejnauki.fa...
#BliżejNauki

Пікірлер: 22
@darkmatter6831
@darkmatter6831 2 жыл бұрын
Wspaniały wykład dużo cennych informacji przekazanych w przystępny sposób .
@tadeksykta3215
@tadeksykta3215 3 жыл бұрын
Super wykład. Oglądam go już po raz piąty i na pewno jeszcze do niego wrócę. Dużo informacji rzadko publikowanych. Dzięki.
@aa-ru6ni
@aa-ru6ni 2 жыл бұрын
Mam jeszcze pytanie, jak zmienia się stała słoneczna w rozkładzie pełnego widma i w jakim widmie te zmiany są największe i jakie są krótkotrwałe cykle tych zmian, np. po wyrzucie masy koronalnej, skierowanej ku Ziemi ? === z wyszukiwarki 1.37 · 10 3 W/m 2 Stała słoneczna - ilość energii promienistej docierającej ze Słońca do Ziemi w jednostce czasu i przypadającej na jednostkę powierzchni. Stała słoneczna wynosi ona 1.37 · 10 3 W/m 2. Promieniowanie słoneczne w atmosferze ziemskiej jest pochłaniane, rozpraszane i odbijane przez cząsteczki gazów, pary wodnej i pyłów. STAŁA SŁONECZNA. Definicja pojęcia - stała słoneczna - ekologi… www.ekologia.pl/wiedza/slowniki/leksykon-ekologii-i-ochrony-srodowiska/stala-sloneczna www.ekologia.pl/wiedza/slowniki/leksykon-ekologii-i-ochrony-srodowiska/stala-s… Czy ta odpowiedź była pomocna? Zobacz wszystko na Wikipedia Stała słoneczna - Wikipedia, wolna encyklopedia pl.wikipedia.org/wiki/Stała_słoneczna Stała słoneczna (całkowita irradiancja słoneczna) - całkowita energia, jaką promieniowanie słoneczne przenosi w jednostce czasu przez jednostkową powierzchnię ustawioną prostopadle do promieniowania w średniej odległości Ziemi od Słońca (1 j.a.) przed wejściem ...Zobacz więcej Historia pomiaru stałej słonecznej Pierwsza definicja stałej słonecznej wykorzystywała fakt, że promieniowanie słoneczne ogrzewa powierzchnię na jaką pada. Stała słoneczna była zdefiniowana jako zmiana temperatury jednego grama wody, wówczas ciepło ...Zobacz więcej Inne związki klimatyczne Aktywność słoneczna (plamy na Słońcu) W 2008 roku rozpoczął się nowy 24 cykl słoneczny, co oznacza okres mniejszej aktywności w cyklu. Cykl 24. okazał się znacznie spokojniejszy od poprzednika: w sierpniu 2008 po raz pierwszy od czerwca 1913 nie było plam na ...Zobacz więcej Linki zewnętrzne • Analiza satelitarnych pomiarów stałej słonecznej od roku 1978 • Algorithm theoretical basis document (ATBD) for the third active cavity radiometer irradiance monitor experiment (ACRIM III) one of the 24 observational components of the earth observation system (EOS) ...Zobacz więcej Zmienność całkowitej irradiancji i wpływ na klimat Historia pomiaru stałej słonecznej ma niespełna dwustuletnią historię. Poglądy o wpływie zmian promieniowania słonecznego i aktywności słonecznej na zjawiska atmosferyczne ...Zobacz więcej jacek
@aa-ru6ni
@aa-ru6ni 2 жыл бұрын
Bardzo interesujący wykład. Mam pytanie dotyczące fragmentu transkryptu: Jak należy rozumieć: " Moc Słońca to jest 10 do 26 wata. i dalej ... 7:51 Oznacza to, że gdybyśmy chcieli zastąpić Słońce zwykłymi żarówkami, to na sklepieniu niebieskim musielibyśmy umieścić 10 do 24 100 watowych 8:02 żarówek. I wtedy moglibyśmy uzyskać tę samą jasność, którą daje nam codziennie, codziennie Słońce. Czyli Słońce w ciągu jednej sekundy 8:12 produkuje 10 do 26 dżula energii. ====- === 7:42 który produkuje energię i świeci. Słońce produkuje ogromną ilość energii. Moc Słońca to jest 10 do 26 wata. 7:51 Oznacza to, że gdybyśmy chcieli zastąpić Słońce zwykłymi żarówkami, to na sklepieniu niebieskim musielibyśmy umieścić 10 do 24 100 watowych 8:02 żarówek. I wtedy moglibyśmy uzyskać tę samą jasność, którą daje nam codziennie, codziennie Słońce. Czyli Słońce w ciągu jednej sekundy 8:12 produkuje 10 do 26 dżula energii. Wszystkie nasze elektrownie na naszej 8:18 planecie potrafią produkować w ciągu roku jedynie 10 do 20 dżula energii. 8:24 Czyli formalnie tiu na tym względzie jest pokazane potrzebowalibyśmy miliona lat i wszystkich elektrowni naziemnych, aby wyprodukować tą energię, 8:34 ==== którą Słońce produkuje w ciągu jednej sekundy. pozdrawiam jacek
@jacekbialy6105
@jacekbialy6105 2 жыл бұрын
Dziękuję za bardzo interesujący wykład. Dużo nowych rzeczy o naszym Słońcu się dowiedziałem. Czy można oszacować, jaki procent energi ucieka ze Słońca w postaci neutrin?
@p.b.2010
@p.b.2010 3 жыл бұрын
Super wykład.
@robertzbyszek3238
@robertzbyszek3238 Жыл бұрын
Jeśli tak dużo jest wodoru to jakie siły trzymają razem to słońce i jak
@marcellom.5765
@marcellom.5765 3 жыл бұрын
Dziękujemy, bardzo zwięzły a jednocześnie ciekawie podany wykład. Swoją drogą też Pan trochę postraszył, ale to dobrze bo na codzień nie myśli się przecież o tym co świeci z między chmur jako o gargantuicznym reaktorze atomowym.
@patrykmodel
@patrykmodel 3 жыл бұрын
Słucham "nasty" raz. Dziękuję
@aa-ru6ni
@aa-ru6ni 2 жыл бұрын
Szukam osoby, która liczy liczbę plam na słoncu z teleskopu, aby wdrożyć komputerowe liczenie plam, automatyczne z obrazu słońca, jako analizę szerokości obrazu tarczy słonecznej. Jeżeli ktoś zainteresowany to proszę odpowiedzieć Niestety youtube kasuje wszystkie komentarze z linkami www Jeżeli kto nie zna, to algorytm obliczania plam na słoncu jest nastepujący: ---- Liczba plam słonecznych Naukowcy śledzą cykle słoneczne poprzez liczenie plam słonecznych - chłodnych obszarów wielkości planety na Słońcu, gdzie intensywne pętle magnetyczne przebijają się przez widoczną powierzchnię gwiazdy. Liczenie plam słonecznych nie jest tak proste jak się wydaje. Załóżmy, że patrzysz na Słońce przez lornetkę (odpowiednio przefiltrowaną) o małej mocy - możesz dostrzec dwie lub trzy duże plamy. Obserwator patrzący przez teleskop o dużej mocy mógłby zobaczyć 10 lub 20. Potężne obserwatorium kosmiczne może zobaczyć nawet więcej - powiedzmy 50 do 100. Która liczba plam słonecznych jest prawidłowa? Istnieją dwa oficjalne numery plam słonecznych w powszechnym użyciu. Pierwsza z nich, dzienna "liczba plam słonecznych w Boulder", jest obliczana przez Centrum Środowiska Kosmicznego NOAA przy użyciu formuły opracowanej przez Rudolpha Wolfa w 1848 roku: R=k (10g+s), gdzie R to liczba plam słonecznych; g to liczba grup plam na dysku słonecznym; s to całkowita liczba pojedynczych plam we wszystkich grupach; a k to zmienny współczynnik skalowania (zwykle
@jarekprzemek3032
@jarekprzemek3032 2 жыл бұрын
Myślę że na końcu chodzi o elektrownie termalne
@andrzejkrzywicki9956
@andrzejkrzywicki9956 3 жыл бұрын
Czy chodzi o elektrownie atomowe? Pozdrawiam.
@TomaszLee
@TomaszLee 3 жыл бұрын
Oczywiście że tak, uran powstał w wyniku śmierci gwiazdy, a Słońce wciąż żyje (tzn. na pewno żyło trochę ponad 8 minut temu :) )
@bubapsp
@bubapsp 3 жыл бұрын
Raczej elektrownie wodne i wiatrowe
@TomaszLee
@TomaszLee 3 жыл бұрын
@@bubapsp Wodne i wiatrowe są napędzane słońcem. Zanim zaczniesz się zrzymać, odpowiedz skąd się bierze wiatr i jaka siła przenosi wodę w góry.
@bubapsp
@bubapsp 3 жыл бұрын
@@TomaszLee ostatnio miałem wiatry...to chyba z dupy co nie?
@TomaszLee
@TomaszLee 3 жыл бұрын
@@bubapsp Wygląda, że podobne źródło ma Twój poziom intelektualny. Słuchaj wykładów, czytaj komentarze - ale sam nie komentuj, to nie jest właściwe zajęcie przy (braku) wiedzy, jaką posiadasz.
@arturtoma33
@arturtoma33 2 жыл бұрын
Sadek aktywności słonecznej mała epoka lodowcowa ekolodzy zachwyceni bo mówia o efekcie cieplarnianym i mają rację ale ratunek przychodzi od słońca przypadek.
@emit673
@emit673 Жыл бұрын
Elektrownie geotermalne i atomowe.
@krzysztofstarzynski7236
@krzysztofstarzynski7236 2 жыл бұрын
Pewnie geotermalne.
@KARI6266
@KARI6266 3 жыл бұрын
Oj ta fizalofia
Bliżej Nauki: Małe jest piękne, duże jeszcze piękniejsze - czyli o interferometrach optycznych
35:09
Wydział FAIS - Uniwersytet Jagielloński
Рет қаралды 4 М.
Prof.  Krzysztof Meissner „Przyszłość Wszechświata”
1:56:05
Uniwersytet Warszawski
Рет қаралды 7 МЛН
VAMPIRE DESTROYED GIRL???? 😱
00:56
INO
Рет қаралды 6 МЛН
小路飞嫁祸姐姐搞破坏 #路飞#海贼王
00:45
路飞与唐舞桐
Рет қаралды 29 МЛН
Когда отец одевает ребёнка @JaySharon
00:16
История одного вокалиста
Рет қаралды 13 МЛН
„Przyszłość Słońca” spotkanie z prof. Krzysztofem Meissnerem
1:10:48
Portal Miasta Gdańska
Рет қаралды 95 М.
Czy diabeł gra w kości? Andrzej Dragan
1:21:49
Copernicus
Рет қаралды 544 М.
Naukowe Czwartki: Struktura i ewolucja gwiazd - dr Dominika Hunik
51:15
Wydział FAIS - Uniwersytet Jagielloński
Рет қаралды 9 М.
Bliżej Nauki: Supermasywne czarne dziury: jak je zobaczyć i zważyć?
59:41
Wydział FAIS - Uniwersytet Jagielloński
Рет қаралды 22 М.
Czy matematyka jest kodem wszechświata? Dr Tomasz Miller
1:52:21
Amfiteatr. Miejski Ośrodek Kultury
Рет қаралды 79 М.
Bliżej Nauki: O pierwszych mikrosekundach po Wielkim Wybuchu: początek wszechświata pod lupą fizyków
1:15:08
O falach grawitacyjnych, czyli jak słuchać kosmosu? | Prof. dr hab. Tomasz Bulik
41:49
Ewolucja gwiazd - Astronarium odc. 75
23:23
Astronarium
Рет қаралды 271 М.
Bliżej Nauki: Czarne dziury a ciemna materia - dr hab. Andrzej Odrzywołek
52:16
Wydział FAIS - Uniwersytet Jagielloński
Рет қаралды 18 М.
VAMPIRE DESTROYED GIRL???? 😱
00:56
INO
Рет қаралды 6 МЛН