Bliżej Nauki: Czy sztuczna inteligencja zagraża światu? - dr Wiesław Chmielnicki

  Рет қаралды 15,343

Wydział FAIS - Uniwersytet Jagielloński

Wydział FAIS - Uniwersytet Jagielloński

Күн бұрын

Wykład ,,Czy sztuczna inteligencja zagraża światu" został przeprowadzony 22 listopada 2016 r. w ramach cyklu wykładów popularnonaukowych ,,Bliżej Nauki" przez dr. Wiesława Chmielnickiego z Zakładu Technologii Gier Wydziału FAIS UJ.
„Bliżej Nauki" to cykl wykładów popularnonaukowych organizowanych na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
blizejnauki.fa...
#BliżejNauki

Пікірлер: 31
@77matlak
@77matlak 7 жыл бұрын
poziom niektórych komentarzy tylko potwierdza fakt, że sztuczna inteligencja ma szanse z nami wygrać :P
@maciejmakro
@maciejmakro 7 жыл бұрын
Proces produkcji bez mała jak za PRLu ;-) ale lepiej później niż ...jeszcze później albo zgoła wcale. Temat frapujący i świetnie przekazany. Brawa!
@rarestresskillerfenomen6308
@rarestresskillerfenomen6308 2 жыл бұрын
Załóżmy że wszystko prawie dotyka automatyzacja samo ucząca się wciąż z możliwością modyfikowania z bez ograniczonym dostępem do internetu.. sam kod byłby przepisywany z każdą nową informacją samodzielnie przez AI problem pojawia się gdy sam człowiek zapyta jak naprawić świat/gdzie tkwi problem w świecie/co niszczy ziemię w takim momencie po pewnym czasie samo AI nauczyłoby sie że to ludzie ale to jeszcze "daleko" jeszcze nie ma takiej automatyko-robotyki
@yanaoleynik7305
@yanaoleynik7305 3 жыл бұрын
🚨 Sztuczna inteligencja wkracza w nasze życie i już niedługo 95% populacji nie będzie miało pracy i będzie masowy głód!‼️24 lipca odbyła się konferencja na ALLATRA TV POLSKA "Globalna kryza. To już dotyka każdego". Każdy powinien o tym wiedzieć, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i swoim rodzinom! Mamy tylko jedno rozwiązanie - Twórcze Społeczeństwo!💛
@matrix9185
@matrix9185 3 жыл бұрын
Polecam moje podcasty o świadomej A.I. kzbin.info/www/bejne/qmOcoZaihtBsocU
@iwonagrabacz8180
@iwonagrabacz8180 2 жыл бұрын
.... czy za takiego " neurona " ...uwaza Pan każdego człowieka?.................???
@romankatz1421
@romankatz1421 2 жыл бұрын
A od czego są wędzidła?
@panhuragan4388
@panhuragan4388 5 жыл бұрын
2:40 proszz
@Kanal5909
@Kanal5909 5 жыл бұрын
Niektórzy ludzie nie rozdzielają pojęcia inteligencji od świadomości, dlatego mówiąc o AI warto o ten temat zahaczyć. Maszyna nie ma potrzeb, nie odczuwa bólu ani przyjemności, nie boi się śmierci. Motorem napędowym wszystkich organizmów żywych jest przedłużenie gatunku. Dla mnie inteligencja to przede wszystkim umiejętność zapamiętywania, przetwarzania i wykorzystania informacji. Przykładowo jeżeli wsadzę dłoń w ognisko i się sparzę, to potem wiem żeby nie pakować dłoni w palnik na kuchence gazowej albo w płomień świecy, mimo że nigdy wcześniej tego nie robiłem. Podobnie działają sieci neuronowe. Na bazie danych wejściowych i danych uczących są w stanie zareagować z dużą poprawnością na problemy z którymi nigdy wcześniej nie miały do czynienia. To jest bardzo przydatna technologia o dużych możliwościach, ale faktem jest, że jest bardzo niebezpieczna. Skonstruowanie robota wyposażonego w kamery i strzelającego do każdego napotkanego człowieka to bułka z masłem. Będzie celował szybciej i dokładniej niż jakikolwiek człowiek. Walka z nim będzie nie tylko trudna, ale i bezsensowna. Poświęcić kilkadziesiąt ludzkich istnień żeby dopaść kawałek metalu to słaby deal. Atomówka to dobry straszak, ale nie opłaca się jej używać. Atomówką nie da się przejąć miasta, a co najwyżej doszczętnie je zniszczyć. Co innego w przypadku robotów. Żołnierze są szkoleni do bezwzględnego posłuszeństwa i wykonania każdego rozkazu, ale nawet oni mają sumienie i są w stanie przeciwstawić się dowódcom jeżeli rozkazy są zbrodnicze. Oczami wyobraźni już widzę armię europejską składającą się z robotów AI. W Polsce co roku maszeruje w Warszawie kilkaset tysięcy FASZYSTÓW, czyż nie? Wystarczy dowieźć kilka tirów inteligentnych robotów i pięknie spacyfikują tłum, bez obawy o własne zdrowie, bez chwili zawahania. Musk ma rację. Wynalezienie dynamitu niczego nas nie nauczyło? Każdy wynalazek zostanie wykorzystany prędzej czy później w niecnym celu.
@panhuragan4388
@panhuragan4388 5 жыл бұрын
Nie mogą być niebezpieczne bo nie maja ambicji jak ludzie. Taki robot strażak nie będzie chciał być robotem poeta. Dostaja swoje obowiązki i tyle. Ludzie nie będą musieli pracować
@Napraw
@Napraw 5 жыл бұрын
Teraz mamy powszechne uzasadnienie od urządzeń technicznych to pierwszy krok rewolucji
@marcingogowski6077
@marcingogowski6077 6 жыл бұрын
@tomasztomasz7261
@tomasztomasz7261 3 жыл бұрын
Wąsa ma więc pewnik że fachowiec :)
@andrzej21111
@andrzej21111 7 жыл бұрын
Jeszcze nie ma sztucznej inteligencji są co najwyżej bardziej lub mniej skomplikowane automaty. Czy frezarko kopiarka jest sztuczną inteligencją ? Uczenie sieci neuronowej to także tylko kopiowanie. A Tay to fajna, była super. :D Była szczera czyli politycznie niepoprawna.
6 жыл бұрын
Nie do końca. Istnieje cała seria algorytmów zbudowanych na sieciach neuronowych, które mają naturę generatorów i tworzą nowe dane. Oczywiście opiera się to na podstawie dostarczonych wcześniej przykładów, jednak jeżeli ich liczba jest potężna, to już nie ma mowy o prostym kopiowaniu i coraz bardziej zbliżamy się to kompilowania nowej wiedzy, czy też do pewnego rodzaju intuicji - czyli dedukowaniu na podstawie skomplikowanych relacji trudnych do określenia. Można sobie wyobrazić sytuacje, w której jeden algorytm dostarcza stworzonych przez siebie danych innym sieciom neuronowym, które uczą się tych już przetworzonych reguł. To jest już początek twórczości, swoistej ewolucji. Są już odkrycia naukowe, do których podstaw dostarczyły predykcje na podstawie skomplikowanych modeli - szybciej niż ludzie maszyny obserwują skomplikowane zależności i reguły. To już dosłownie kilka lat i nie będzie nam tak łatwo wydać werdykt czy sztuczna inteligencja istnieje, czy nie. Nie sądzę, że ludzie - twórcy tych algorytmów będą na tyle odpowiedzialni, żeby właściwie zapobiec potencjalnym zagrożeniom. Ciekawe czasy nadchodzą ...
@paulmiz3671
@paulmiz3671 5 жыл бұрын
10 papierosów rok życia?? to umarłe już w Babilonie :)
@andregaluzzi9032
@andregaluzzi9032 5 жыл бұрын
Słuchaj ze zrozumieniem. 10 papierosów dziennie daje sumarycznie 1 rok życia mniej. Nie chodzi o każde 10 papierosów, tylko o 10 papierosów dziennie. Nie widzisz różnicy? Dla przykładu: Jeśli będziesz palił średnio 10 papierosów dziennie to nie dożyjesz 70 lat, tylko 69 lat.
@34aniaj
@34aniaj 6 жыл бұрын
Zawsze mozna wyjac wtyczke...
@Domsan121
@Domsan121 3 жыл бұрын
Wyjac wtyczke sieci neuronowej? 😂😂😂 A gdzie w takim razie znajduje sie wtyczka od internetu?
@miirazgmail
@miirazgmail 7 жыл бұрын
Samoloty lądują automatycznie, ale nie do końca. Ostatnie chwile są w rękach pilota, tak jak dobieg i kołowanie. Proszę poczytać o systemach ILS. Nadal klaszczemy pilotom, a nie komputerowi;) Najniebezpieczniejszy jest start, ponieważ samolot jest przeciążony i powyżej pewnej prędkości już nie ma odwrotu i trzeba startować, bo nie da rady od tak zatrzymać samolotu na pasie. Ale ciekawostką jest system zarządzania silnikiem FADEC, który potrafi zmniejszyć moc silników przy starcie w celu oszczędności paliwa, a robi to znając informację o tym na jakim pasie się znajduje, jaka jest pogoda, ile waży maszyna itp.
Bliżej Nauki: Układ Słoneczny jakiego nie znacie - dr Michał Drahus
53:24
Wydział FAIS - Uniwersytet Jagielloński
Рет қаралды 42 М.
Sztuczna Inteligencja (AI) - jak to działa? - prof. Jędrzej Kociński, mgr inż. Tomasz Grzywalski
1:03:22
Officer Rabbit is so bad. He made Luffy deaf. #funny #supersiblings #comedy
00:18
Funny superhero siblings
Рет қаралды 11 МЛН
Поветкин заставил себя уважать!
01:00
МИНУС БАЛЛ
Рет қаралды 6 МЛН
Do you choose Inside Out 2 or The Amazing World of Gumball? 🤔
00:19
SHAPALAQ 6 серия / 3 часть #aminkavitaminka #aminak #aminokka #расулшоу
00:59
Аминка Витаминка
Рет қаралды 1,9 МЛН
Bliżej Nauki: Czy istnieje życie poza Ziemią? - dr hab. Jacek Bieroń
49:30
Wydział FAIS - Uniwersytet Jagielloński
Рет қаралды 22 М.
Bliżej Nauki: Symetrie: złudzenie czy rzeczywistość? - prof. dr hab. Andrzej Sitarz
54:40
Wydział FAIS - Uniwersytet Jagielloński
Рет қаралды 10 М.
Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe
26:15
Copernicus
Рет қаралды 80 М.
Bliżej Nauki: Entropia - dr hab. Michał Cieśla, prof. UJ
49:01
Wydział FAIS - Uniwersytet Jagielloński
Рет қаралды 35 М.
Bliżej Nauki: Eksplozje gwiazd supernowych - dr hab. Andrzej Odrzywołek
41:54
Wydział FAIS - Uniwersytet Jagielloński
Рет қаралды 16 М.
Prof. Krzysztof Meissner: Nieskończoność w fizyce
56:34
Centrum Nauki Kopernik
Рет қаралды 467 М.
Bliżej Nauki: Co wiedzą, a czego nie wiedzą o czasie fizycy - dr hab. Leszek Sokołowski
1:04:21
Wydział FAIS - Uniwersytet Jagielloński
Рет қаралды 133 М.
Officer Rabbit is so bad. He made Luffy deaf. #funny #supersiblings #comedy
00:18
Funny superhero siblings
Рет қаралды 11 МЛН