Absolutnie genialny produkt jak na tamte czasy! Miałem, używałem, pamiętam!
@FROST200919784 жыл бұрын
Kto miał... łapka w górę :P Ja pamiętam że każdy kumpel to miał w domu. Fajnie to świeciło w nocy tak na zielono ale nie raziło w oczy. To moja pierwsza styczność z muzyką i audio. Podłączałem do tego różne głośniki ale był duży deficyt. Potem dopiero kupiłem porządne HI-FI
@zadzwon1124 жыл бұрын
Amatora pamiętam z domu rodzinnego. Podświetlenie na zielono + czerwona dioda stereo w ciemnym pokoju były rewelacyjnie nastrojowe. Amator miał dość charakterystyczny ciepły i głęboki dźwięk (także przez słuchawki). Znakomicie wypadały na nim słuchowiska ("Teatrzyk zielone oko") , trochę gorzej muzyka (Lista przebojów Trójki). Suwakowe potencjometry były praktyczne - nawet z oddali łatwo można było zobaczyć jak są ustawione. Jedyne co wymagało napraw to zrywający się sznurek łaczący pokrętło strojenia ze wskazówką i kondensatorem. W sumie to bardzo udana konstrukcja i bardzo ładny wygląd.
@ryanray62154 жыл бұрын
Z Amatora 2 w 84' przerzuciłem sie na Trawiate i Altusy . Do dzisiaj za nimi tęsknie , choc mam teraz amazing Yamaha A-S3000 i KEF Blades 2 .
@radekm98164 жыл бұрын
Aż przyjemnie posłuchać poprawnie posługującego się językiem polskim pana projektanta, budującego klarowne zdania bez pustosłowia, płynne i treściwe. A dopiero na tym fundamencie - ciekawe.
@michalsliwinski48813 жыл бұрын
Miło posłuchać a raczej przeczytać jak jednak ludzie potrafią pozytywnie odbierać dawne czasy i to co im sprawiało radość - np. godzinne bloki muzyczne programu 3 UKF - jak - Z płytoteki Rysząrda czy audycje Tomasza Mana .
@albenalbus11984 жыл бұрын
Miałem tego amatora z zestawem oryginalnych głośników i miło wspominam tamte czasy z ówczesną muzyką, a wkrótce miałem radmora 52 - tak pozostało do dziś obcowanie z Hi-Fi. Szacun tym osobom co stworzyli ówczesne dzieła sztuki elektronicznej i tym osobom, którzy powstzymują historię polskiej myśli Hi-Fi. Pozdrawiam.
@jaro3244 жыл бұрын
Miałem jako nastolatek wersje 2B stereo z odseparowanymi głośnikami, jak to w tedy grało...program trzeci, kanał prawy...kanał lewy i te nocne audycje które prowadził Wojtek Man albo sobotnie barachołki 👍 To były czasy!
@IloveLaurisvoice4 жыл бұрын
Radiokurier pamiętam, Powtórka z rozrywki.
@fakilakipaer20494 жыл бұрын
Teatrzyk zielone oko...
@skelos19674 жыл бұрын
Niestety w czasach młodości nie było mnie stać na taki sprzęt , z zazdrością patrzyłem jak koledzy na nim słuchali LISTY TRÓJKI . Magnetofon Aria , u mnie niestety tylko ZK 120 T , kto miał to wie . Rocznik 67 pozdrawia
@sofix1114 жыл бұрын
Ten Pan ma pewnie jeszcze wiele ciekawej wiedzy do przekazania , prosimy o więcej !!!
@jacek2pasje6034 жыл бұрын
Kurcze polski sprzecik tyle lat dziala, tyle mielismy wlasnych produkcji, mialem Arię chodzila wspaniale. Bardzo chcialbym teraz isc do prawdziwego polskiego sklepu w miescie i kupic sobie cos polskiej produkcji.
@tomaszadamowicz97864 жыл бұрын
No i C.Hu..J. WSZYSTKO STRZELIŁ.!!!!!!
@steam70874 жыл бұрын
"Załapałem" się na stabilizację rynku w postaci trzeciej wersji Amatora. Nie mogłem przeboleć, że wskaźnik wychyłowy zastąpiono trzema dość kiepskiej jakości diodami CQP441B (które szybko wymieniłem na prostokątne enrdowskie), a skala jarzyła się zamiast zielonym, to pomarańczowym światłem, przy dość niewyraźnym podświetleniu wskazówki. Ale za to miał 2x10 W mocy! Stare czasy... Lecz służy mi do dziś. Oczywiście nie obyło się bez tuningu. Pośrodku klawisza włącznika sieciowego znalazła się zielona CQP462, a w zespole gniazd antenowych zamontowałem, wraz z filtrem, wyłącznik zasilania wzmacniacza anteny zewnętrznej. Uzupełniłem także brakujące tranzystory we wtórnikach umieszczonych przed regulatorem barwy, najprawdopodobniej pominięte z powodu cięć kosztów produkcji. Dźwięk - no cóż z pasmem części radiowej ograniczonym do zakresu 100 Hz - 10 KHz nie była to górna półka. Trudno zresztą wymagać lepszych parametrów z torem p.cz. wykonanym na UL 1211 i jednym tylko FCMie. Co do końcówki opartej o GMLe, miałem okazję poznać jej możliwości, uruchamiając koledze wzmacniacz dostępny w wersji do samodzielnego montażu i oznaczeniu AWS-1, niegdyś sprzedawany okazjonalnie w Składnicach Harcerskich. Okazało się, że te hybrydowe wzmacniacze sterowane sygnałem o dobrej jakości, potrafią zagrać całkiem przyzwoicie. To już jednak inna historia.
@DonPedro69014 жыл бұрын
Dokładnie taki wzmacniacz dostałem od kolegów i koleżanek z klasy na 18-te urodziny! Jaki ja byłem szczęśliwy!
@arcon3743 жыл бұрын
Fajnie posłuchać człowieka który wie o czym mówi. Pełen profesjonalizm.
@gregor3184 жыл бұрын
Miałem (no ok. brat miał 😉) Amatora 2. Rany, ile pięknej muzy z niego usłyszałem po raz pierwszy w życiu. Prawdziwe "okno" na świat. W dodatku szeroko otwarte.
@dasboot59034 жыл бұрын
Wyrazam swoj osobisty szacunek dla pana Grzegorza Strzelewicza oraz wszystkich ludzi zaangazowanych w projekt oraz w produkcje odbiornika radiowego "AMATOR Stereo". To dzieki wlasnie waszemu zaangazowaniu oraz profesjonalizmowi, powstal naprawde wspanialy projekt, ktory zostal wdrozony do masowej wowczas produkcji. Amator Stereo byl odbiornikiem radiowym mojej mlodosci. Bylem zachwycony jego dzialaniem, ale rowniez i jego wygladem. Mial on swoje OGRANICZENIA, takie jak poziom szumow wzmacniacza koncowego przy podwyzszonej mocy, oraz syfiaste kolumny glosnikowe niby to "szekokopasmowe"etc. Dlatego udalo mi sie kupic ze sklepu sam tylko odbiornik, co obnizylo jego cene. A potem dokupilem do niego dwie 10 Watowe kolumny glosnikowe typu COMPACT produkcji zakladow Unitra="Tonsil" we Wrzesni. I wowczas to dopiero duzo lepiej zabrzmialo, szczegolnie na UKF i Stereo - naprawde !!!! Ale generalnie jako calosc, byla to konstrukcja ladna, praktyczna, no i oczywiscie z MOJEJ BAJKI w cenie naprawde chyba przystepnej dla kogos w moim mlodym wieku. Duza bolaczka bylo BRAK mozliwosci bezposredniego podlaczenia do wzmacniacza, nawet polskiego gramofonu z nisko-impedancyjna wkladka magnetyczna. Jedynie mozliwe bylo podlaczenie bezposrednie taniego gramofonu z wkladka piezo ..... Ale mnie to juz wowczas calkowicie przestalo zadowalac !!!! Zaklad Unitry, w Lodzi, chyba nazywal sie "Fonica" zaczal produkcje naprawde wspanialych wowczas stabilizowanych stroboskopem gramofonow z wkladka magnetyczna o podwyzszonej jakosci do pelnego Hi-Fi. Musialem wiec oddac mojego kochanego "AMATORA-Stereo" w zaufane dlonie mojego kumpla - pasjonata elektroniki, ktory wstawil do niego zaprojektowany i wykonany indywidualnie przez niego unikalny przedwzmacniacz z korekcja charakterystyki dla wkladek magnetycznych. Uzywane bylo to samo gniazdo gramofonowe w Amatorze, ale dodany nad nim byl w sposob estetyczny tylko przyciskowy przelacznik sciezek z magnetofonu Grundig, ktory spelnial role przelacznika [Piezo / Magneto] tylko dla wejscia gramofonowego. Jak ucieklem z PRL-u za granice, to moja mama niestety sprzedala komus ten moj bardzo wyjatkowy egzemplarz mojego radioodbiornika "AMATOR-Stereo", czego osobiscie bardzo do dzisiaj zaluje :o(( Pozdrawiam wszystkich wielbicieli i uzytkownikow odbiornika mojej mlodosci z PRL-u: "AMATOR-Stereo"
@31uisybz4 жыл бұрын
w takim przedwzmacniaczu z korekcją nie ma żadnych cudów, średnio zaawansowany pasjonat elektroniki mógł to zlutować, wzorując się np. na tym, co było w gramofonie "Fonomaster 76". Najlepiej, jeśli taki przedwzmacniacz był jak najbliżej wkładki magnetycznej, czyli nie w Amatorze. Ale nieważne. Co mnie zaskoczyło- pan Strzelewicz jest...magistrem sztuki ;) pewnie dlatego pewne dane techniczne miał na kartce...
@chriswalken9944 жыл бұрын
Dostalem to radio od mamy ,super, wtedy nasz kraj produkowal radia super glosniki teraz jestesmy kolonia bialych niewolnikow pozbawionych przemyslu...
@Marek-xo6bm4 жыл бұрын
Tego pana można słuchać i słuchać. Facet nawija jakby czytał z katalogu. Wirtuoz mowy polskiej. Coś wspaniałego. Polecam film Radmoryna.
@wojteksobczyk80334 жыл бұрын
Przecież chłop cały czas czyta z kartki.
@imieinazwisko29934 жыл бұрын
@@wojteksobczyk8033 Co to k! - za różnica!!!? Skup się na sprawach merytorycznych, a nie czy czyta, nie czyta... :-P
@gwidonkamieniarz40313 жыл бұрын
Gratulacje dla Pana Grzegorza Strzelewicza za piękny i funkcjonalny projekt. DIORA także tradycyjnie wykonywała dobrą robotę. Praca napędu skalo z tą dużą gałką była naprawdę wzorowa. Amator 2 był moim pierwszym odbiornikiem stereo. Słuchałem między innymi pierwszych wieczorów z płytą kompaktową. Z czasem dodałem wewnątrz stereodekoder na UL1621zapewniający lepszą separację kanałów oraz przedwzmacniacz korekcyjny do współpracy z gramofonem z wkładką magnetyczną. Oczywiście należą się wielkie podziękowania za wkład pracy włożony w ten świetny film.
@carlos210kl4 жыл бұрын
Od srebrnego Amatora 2b zaczęła się moja przygoda ze sprzętem stereo. Po nim Diora WS 442 z resztą zestawu. Do dziś cała masa Yamah, Denonów i podobnych. Jednak sentyment do Amatora pozostał do dziś...
@jacekchustak90324 жыл бұрын
Moje pierwsze radio stereo . Łezka się w oku kręci. Do dzisiaj mam w domu magnetofon M2405 s. Jak to grało ! Magia .....
@DonPedro69014 жыл бұрын
Jak ten czas ucieka! Dopiero co pieściłem odkupiony DUET, kolega miał Zodiaka, a dziś radia najczęściej słucham w smartfonie albo samochodzie. Piękny materiał, wówczas często marzyłem o Amatorze. Póżniej kupiłem elementy do dużej wieży slim i mam je do dziś dnia. choć z nich nie korzystam. Tunera używa syn, bo lepszego do tej pory nie znalazł.
@albandy84684 жыл бұрын
Miałem ptaktyke zawodową w Telpodzie w Krakowie gdzie widziałem produkcje właśnie układów scalonych GML025 i 026 {w sumie końcówek mocy), więc z sentymentem ogladam ten materiał. Nawiasem mówiąc będac uczniem technikum elektronicznego znałem praktycznie ma pamięć schemat Amatora gdyż wisiał ( w wersji big) powieszony na całej ścianie sali technikum w której uczyłem się elektroniki. Dziękuję autorowi za ten film !
@santecutatso55054 жыл бұрын
W tamtych czasach, do sprzedawanych polskich odbiorników zawsze dodawano schemat elektroniki. Był narysowany tak, że każdy średnio obeznany z tematem mógł go odczytać i zrozumieć. Teraz schematów do wyrobów elektronicznych już nikt chyba nie dodaje. Klient ma "konsumować" sprzęt i wymieniać na nowszy, a nie go naprawiać.
@Excray804 жыл бұрын
@@santecutatso5505 A co Ci po schemacie, skoro podstawą sukcesu dzisiejszych urządzeń to program zaszyty w mikrokontrolerze?
@31uisybz Жыл бұрын
@@santecutatso5505 ale w wersji big nie doawano. Wiec po co pisać rzeczy oczywiste.... A poza tym, jak pisze słusznie John- dziś najważniejszy jest soft. Ale sporo service manual można znaleźć w sieci.
@normalny434 жыл бұрын
Bardzo ciekawy materiał! Może dlatego że pamiętam tamte czasy i odbiorniki
@bogdanzak49134 жыл бұрын
Bardzo fajny cykl filmow o polskich klasykach audio,tym bardziej wywiady z ludzmi ktorzy projektowali te sprzety,czekam na film o polskich miniwierzach,sam takowe posiadam z Diory i ZM 8000, Pozdrawiam.
@ukaszkalinowski63164 жыл бұрын
Świetny film, oczywiście czekam na następne filmy.Sam mam kilka egzemplarzy sprzętów prezentowanych w serii filmów i na pewno będę chciał nabyć następne. Pozdrawiam autora jak również pana Grzegorza Strzelewicza i życzę 100 lat.
@Radmrus4 жыл бұрын
Bardzo przyjemny w użytkowaniu odbiornik, miałem kiedyś taki. Oczywiście łapka w górę.
@wujekalfred154 жыл бұрын
Zgadza się. Bardzo prosty i przyjemny w obsłudze. Jakość dźwięku nie powala ale radio ma dobrą czułość i ogólnie jest ok przecież to odbiornik dla ludu. Ale wygląd ma nie do podrobienia szczególnie przy cichym słuchaniu nocą . Wygląda niesamowicie
@agnespezlos4 жыл бұрын
Na tym radyjku słuchałam LP3 Niedźwiedzia, UKF... ech... 😥
@rodneymanch40764 жыл бұрын
Ja też to pamiętam, tak w okolicach notowania 150 do 300. Wtedy było czego słuchać, Dire Strais, Genesis i Sztywny Pal Azji... 1975r.
@agnespezlos4 жыл бұрын
@@rodneymanch4076 gdybym się urodzila miesiąc później też byłabym '75 :D może nam sie wydaje,że było czego słuchać ale starsi ludzie też uważali że słuchamy sieczki, tylko że tego dalo sie sluchać w przeciwienstwie do obecnej papki :D pozdrawiam, Aga '74 fanka italo disco
@djtwenty98994 жыл бұрын
Amator stereo na końcówie UL1405 a stereo 2b na GML 025/026
@kazimierz1pawlik9668 ай бұрын
Miałem amatora, nie do zajechania😁 wspomnienia wracają 😁 dla mnie super sprzęt 👍😎
@misiukisiu3 жыл бұрын
Amator i Duet chciały wyglądać kosmicznie, ale potem grały lepiej niż wyglądały. Meluzyna grała dużo lepiej ale nie wyglądała wcale, a Elizabetka wyglądala dużo lepiej ale grała prezeciętnie. Wtem wchodzi Merkury z zjada je wszystkie.
@galke19844 жыл бұрын
Super odcinek, swietna robota ! Amatorek jak na swoje lata jest bardzo ladnym odbiornikiem. Osobiscie posiadam wszystkie modele Amotora. Pozdrawiam :) Dobra robota, oby tak dalej :)
@tomaszrozanski43434 жыл бұрын
Świetny program. Dzięki za te opowieści. Miło tak sobie przypomnieć co było na topie kiedyś i za czym się człowiek uganiał.
@jarosawa.3094 Жыл бұрын
Wyrazy uznania dla Pana , podziwiam finezję języka technicznego. Wspaniałe , że mieliśmy wtedy takich projektantów. Podziękowania dla realizatora materialu. Amator to dla mnie coś więcej niż tylko odbiornik radiowy to marzenie z młodości - fascynacja jego wyglądem. Ale moim pierwszym odbiornikiem stereo był już... Zodiak może nie tak ciekawy wzorniczo ale lepszy akustycznie.
@obywatelcane6775 Жыл бұрын
Wygląd Amatora być może ciekawszy, ale potencjometry suwakowe [przynajmniej dla mnie] są mniej wygodne w użytkowaniu, mniej precyzyjne i szybciej ulegają uszkodzeniom, zbiera się w nich kurz.
@jarosawa.3094 Жыл бұрын
@@obywatelcane6775 to prawda zgadzam się 👍
@andrzejozimek23194 жыл бұрын
Mialem,milo wspominam lata 70-te
@jarosawa.30943 жыл бұрын
Bardzo ciekawy i wartościowy dokument . Amator był dla mnie marzeniem - miał intrygujący wygląd .Jednak pierwszym moim odbiornikiem stereo stał się w 1983 roku Zodiak DSS402 o dużo lepszych parametrach elektroakustycznych ale nie tak ładnym wyglądzie... Po latach mam teraz kilka egzemplarzy różnych wersji Amatora w tym ostatnią srebrną z diodami dostrojenia.Tak historia zatoczyła swoje koło.
@ZabytkiTechniki3 жыл бұрын
Dzięki :) Ja też mam pewien sentyment do Amatora. Miałem go przez wiele lat. Pamiętam zieloną skalę w ciemności i np. LP3 :)
@Renia2392 жыл бұрын
Zodiak a Amator to przepaś jakościowa oczywiście na korzyść Zodiaka.
@robert35019 ай бұрын
srebrny był moim zdaniem najbrzydszym produktem polskiego przemysły audio :( ....
@jarosawa.30949 ай бұрын
@@robert3501 Fakt próbowano odświeżyć wygląd ale bryła - projekt z innej już epoki wzornictwa źle komponowała się z modyfikacjami...
@Yaroo.s4 жыл бұрын
Zestaw TST-103 wygląda świetnie. DST-105 także. Dobrze się słucha historii wprost ze źródła, tym bardziej gdy zestaw Amatora z oryginalnymi głośnikami umila piątkowe popołudnie.
@Forever-Young_4 жыл бұрын
Jak było mi smuto gdy za dobre świadectwo ukończenia szkoły dostałem Amatora, a marzyłem o Zodiaku. Później go polubiłem i spędziliśmy wiele wspólnych lat i "Wieczorów płytowych" w PR II.
@steam70874 жыл бұрын
Wieczory Płytowe... Kordowicz, El-Muzyka i Tangerine Dream. No i niezapomniany Tomasz Beksiński z prawdopodobnie najlepszych swoich czasów. Chyba już stary jestem :)
@beholder20124 жыл бұрын
wręcz nie do wiary, ale "miałem tak samo"! :D Też dostałem "na koniec szkoły" i zdanie do technikum. Byłem dość napalony na "Zodiaka" - ale mój ojciec po prostu już nie wyrobił finansowo... nawet ten "Amator" to był wydatek. I też później go polubiłem (chociaż kilka lat później zmieniłem na "Radmora", kiedy już sobie dorobiłem nieco) - a szczególnie klimatyczne było słuchanie radia wieczorem, po ciemku - jedynie przy tej zielonkawej poświacie...
@steam70874 жыл бұрын
Chyba dla wielu z nas wtedy ten Zodiak był nieosiągalnym marzeniem, a na pocieszenie pozostawał Amator. O ile udało się go kupić. Zresztą wtedy wszystko było nieosiągalnym marzeniem. Multimetry, których parametry pozwalały na cokolwiek, można było sobie pooglądać z rzadka na witrynach CEZASu. Taki np. V640 występował licznie w niektórych zakładach pracy i tylko dlatego w ogóle można go było zobaczyć czasem u kogoś, bo został w skomplikowany sposób "załatwiony". Sprzęt audio nie dość, że spod lady, to jeszcze drogi jak jasna anielka, niewspółmiernie wobec jego parametrów. Do dziś pamiętam zachwyt gdy dostałem kolumny Zgb cośtam, i rozczarowanie gdy po podłączeniu do Amatora zamiast spodziewanych basów usłyszałem świst powietrza w otworach bassreflexu. Ten tak wychwalany i kultowy Tonsil włożył do niespełna 18 litrowej obudowy GDN 20/40 o Qts w granicach 0,7 i dorobił otwór bez tunelu. W takich warunkach ten skąd inąd niezły głośnik nie był w stanie sobie poradzić. Wysokotonowym był GDW 9/15 a zwrotnicą kondensator. Z tymi zestawami nie dało się nic zrobić... Co prawda z czasem wykonałem dwudrożną zwrotnicę 6db/okt i głośnik wysokotonowy wymieniłem na kopułkowy, ale i tak nadal była to proteza kolumny. Znowu kupiona spod lady... Magnetofonem z kolei był MSD 1405, o dziwo tak po prostu nabyty w sklepie. Co ja się nawojowałem z mechanizmem przesuwu taśmy wykonanym na bazie popularnego Grundiga (podobnie jak w kasetowej Finezji), to tylko ja wiem. Ile rolek dociskowych wymieniłem, ile silników, bo silmowskie z komutatorem w postaci druku na krążku z laminatu, potrafiły po kilkudziesięciu godzinach już tak się zużyć, że stabilizator obrotów, wykonany zresztą na dwóch tranzystorach zamiast na od dawna wówczas dostępnym UL 1902, nie wyrabiał już z ich utrzymaniem. Autostop potrafił wyrzucić podczas nagrywania jakiejś unikatowej płyty zapis, bo akurat zanieczyszczenie styków impulsatora na talerzyku dowijania osiągnęło poziom graniczny. Kto by tam pomyślał o diodzie IR i fototranzystorze, rozwiązaniu powszechnie stosowanym w tym samym okresie w radioodtwarzaczach samochodowych Blaupunkta. Albo chociaż magnesie przy liczniku taśmy i kontaktronie, czym później zastąpiłem nieszczęsny impulsator. Zawsze można przywołać co prawda argument o wartości dodanej w postaci samodzielnego rozwiązywania problemów, mimo wszystko chyba jednak nie o to chodziło, gdy człowiek już dorwał obiekt marzeń i ponad rocznego oglądania przez szybę sklepu... Nie wspominam dobrze tamtych czasów i nie dziwię się awersji np. RSa do polskiego sprzętu. Poza wyjątkami, finalny produkt dostępny, a raczej niedostępny w sklepach, był nieznaną wypadkową przede wszystkim jakości podzespołów mechanicznych a szczególnie precyzyjnych, i ograniczeń skąpego ich rynku, co zresztą zabijało wówczas polską myśl techniczną. Równocześnie należy jednak podkreślić zazwyczaj dobrą jakość montażu i półprzewodników wraz z elementami biernymi (ale znowu oprócz wyrobów TELPODU z segmentu powszechnego użytku lat osiemdziesiątych). Nawiasem, dziś mam trzy egzemplarze V640, dwa sprawne, trzeci być może uruchomię. Tylko jakby trochę zbyt późno stały się dostępne :)
@beholder20124 жыл бұрын
@@steam7087 to prawda, to były "mroczne obiekty pożądania" (i nie zawsze osiągalne nawet dla tych, co mieli za co kupić). Właśnie przez to "podziwianie przez szybę" pamiętam do dziś ceny z 1979-1980: "Zodiak" 5500,- zł, "Amator 2b stereo" - 4500,- zł., "Merkury" (ten to już kompletnie "poza zasięgiem") - 10200,- zł. Tych, którzy nie mają zupełnie odniesienia co do podanych wartości mogę zapewnić, że to nie było tanio.
@steam70874 жыл бұрын
beholder2012 Rubin 714d bodajże 20000 tys.? Cały rok spłacania rat albo i dłużej o ile dobrze pamiętam, a po roku pierwsze problemy, po kilku latach śmierć sławnego powielacza, później przebicia na płycie kolektora zasilania, brak styku w podstawkach lamp bloku chrominancji itd. A wszyscy i tak chcieli mieć Jowisza.
@lesawgrzesiczak17804 жыл бұрын
Cześć. A ja miałe Dueta Stereo i byłem bardzo zadowolony! Dlaczego pan mówi, że zrobił coś niedobrze! Wstydzę się za pana. Na tamte czasy to dawało mi moźliwość słuchania muzyki z całego świata!
@jebakaPiSd4 жыл бұрын
Miałem, ale to było z 35 lat temu, potem był zodiak, ale były imprezy.
@wujekalfred154 жыл бұрын
Świetny materiał. Teraz poproszę Zodiaka bardzo dobry amplitunar choć nie doceniamy. Posiadam dwa i jestem bardzo zadowolony.
@boma17204 жыл бұрын
Film bardzo fajny i rzetelny ale może warto było wspomnieć co Zodiak Stereo DSS-401 i 402 produkowanym od 1979 roku - bardzo znany i popularny odbiornik.
@jansaddam38294 жыл бұрын
Będzie Elizabeth ? Robilismy pierwsze disco STEREO na niej w 84r ( ?)
@tow.JanWinnicki Жыл бұрын
Wzorniczo odbiornik wygląda ponadczasowo i nawet dziś może się podobać. Niestety od strony serwisowej/konstrukcyjnej to odbiornik był chyba konstruowany przez AMATORów. Pajęczyna przewodów w środku, bez ładu i składu. Ten filtr KONTUR założony na stałe to chyba jakiś perwersyjny żart. Serwus!
@iksmuch4 жыл бұрын
Miałem coś takiego na początku mojej przygody z HI-FI
@gosiadarek9994 жыл бұрын
Amator ja cię ile to już lat minęło szok 👍👍👍
@rabinpoluje33213 жыл бұрын
No i bardzo dobrze się komponowało z ówczesnymi meblami
@O_R_I_O_N4 жыл бұрын
No pięknie opowiedziane.Teraz czas na zodiak.Pozdrawiam
@wujekalfred154 жыл бұрын
Jestem jak najbardziej za.
@winogronek53654 жыл бұрын
Tu sie chyba pod filmem wpisują wszyscy użytkownicy. Też napiszę że świetny sprzęt a zielona skala w nocy wygląda jak Sony z tamtych lat. "Kopniak basu w głośniki" po włączeniu jako niby wada ale klimat ogromny. Jedynym minusem był zestaw głośnikowy dodawany do amator 1.Poprawiono to w modelu amator 2 dodając całkiem fajne zamknięte szczelnie kolumienki 2 drożne.
@AndrzejT4 жыл бұрын
Fajne jest to że pomimo kilkudziesięciu lat takie sprzęty wciąż działają, ciekawe czy za kolejne kilka dekad tak samo będzie wspominany sprzęt który masowo kupujemy i który nie oszukujmy się jest składany w myśl idei "zrób dużo i byle jak, oby wytrzymał do końca gwarancji" U mnie w domu królują sprzęty unitry takie jak, duet, taraban, amator2, amor odziwo działających wciąż na oryginalnych podzespołach.
@marekrawluk4 жыл бұрын
Jak działają do tej pory to masz wyjątkowe szczęście. Mitów na temat Unitry jest mnóstwo, realia były przyziemne. Na kronikach filmowych z lat '70, '80 można zobaczyć jakie braki były wypuszczane. Zachwycanie się tym sprzętem wynika przed wszystkim z nostalgii, a porównywanie do sprzętu światowego - żałosne. Czy ktoś rozsądny może się upierać, że "mały fiat", "duży fiat" czy polonez mogły konkurować z samochodami zachodnimi czy japońskimi? Sprzęt audio czy TV był tak samo fatalny, z całym szacunkiem dla konstruktorów. Elektronicy-amatorzy z łezką w oku wspominają zakupy różnego rodzaju odrzutów - słynne giełdy Bomisów - to właśnie wynik fatalnej jakości produkowanego sprzętu RTV.
@marekrawluk4 жыл бұрын
Zobacz 13:37 wykrzywione suwaki na zdjęciu reklamowym prototypu z tych czasów.
@ggnagognagoma24624 жыл бұрын
@@marekrawluk Skup się i zobacz na Zachodzie tez brak sprzętu z tamtych lat. A przyczyny podobne weszły sprzęty z CD z kasetami a trzeba było zrobić miejsce. Ten akurat kojarzy mi się z biurem i tam najczęściej stoją do dziś
@marekrawluk4 жыл бұрын
@@ggnagognagoma2462 na tym zachodzie jest mnostwo sprzetu z lat 70, 80. Produkcji nie-Unitry oczywiście. To co w Polsce robiono to byl sprzęt bardzo prosty, a jednak zawodny. Mam wielki sentyment do tych lat i dużą kolekcję, a techniką audio czynnie zajmuje się od lat czterdziestu. Dodam jeszcze że mituczny eksport Unitry w tych latach, liczony w całym roku to jak mniej więcej jedna dostawa do niemieckiego jednego sklepu. Nie sprzefawano prawie nic na zachód, ten "eksport" wabil frajerów "wersjami eksportowymi"
@ggnagognagoma24624 жыл бұрын
@@marekrawluk Hm dziwne po znajomych razem z meblami, lokalizacjami najczęściej sprzęt zmieniali na nowy . Fakt żaden nie bawił się w audiofila . Zwyczajni ludzie
@arekw.44584 жыл бұрын
Może Pan zrobi film o ELIZABETH w wersji mono. Chętnie się czegoś dowiem o tym rzadkim modelu.
@formtech20004 жыл бұрын
Czytając posty pod filmem olśniło mnie. Wielu internautów pisze, że lepszy byłby taki to a taki układ scalony. Na szczegółach technicznych się nie znam. Ale nurtuje mnie jedna myśl. Kochani przecież jest mowa o produktach polskich! 40 lat temu mieliśmy własne konstrukcje układów scalonych! Będę wdzięczny jeżeli ktoś mnie wyprowadzi z błędu. Produkujemy jakieś układy scalone?
@DoubleSuper84 жыл бұрын
Dziś sobie można teoretyzować, kiedyś możliwości były takie a nie inne. W Polsce układy scalone i inne półprzewodniki (diody, tranzystory, tyrystory, (triaka się nie udało zrobić)) produkowało Cemi. Gdzieś coś podpatrzyli, gdzieś coś pokombinowali i się udawało albo i nie. Nie mniej były na koncie układy TTL, nieśmiertelny 7855 (czyli NE 555), wzmacniacze operacyjne, stereodekodery 1601 i 1621, wzmacniacze M.Cz. serii 14XX, regulator obrotów 1901, MC 1211 (zegar kwarcowy z budzikiem), MC 1206 (zegar z wyświetlaczem LED i budzikiem, używany w timerach do wież), był też i (chyba) procesor do komputera. Cemi niestety nie przetrwało, więc swoich układów scalonych już nie mamy. Z kolei układy GML robił Telpod na licencji Sanyo, mieli też i inne układy grubowarstwowe na koncie - mostki prostownicze, układy GML 002 czy jakieś układy logiczne o wdzięcznej nazwie Logister. Można wejść na ich stronę, mają i dzisiaj takowe w ofercie, mogą nawet zaprojektować na życzenie klienta.
@Bucefal764 жыл бұрын
Uml 1405 lepiej bylo nic nie miec niz miec to g..no
@DoubleSuper84 жыл бұрын
@@Bucefal76 wszystko jak widać ewoluuje. Najpierw były 1405, potem pojawiły się lepsze.
@santecutatso55054 жыл бұрын
Kiedyś, jakieś 25 lat temu, przerobiłem Amatora 3 na prawdziwe hi-fi. Za torem radiowym wstawiłem super dekoder stereo na jakimś solidnym scalaku zachodnim, a nie na kiepskim UL1601. Po nim przedwzmacniacz audio, też na porządnym scalaku (o ile pamiętam TDA1524) i końcówkę mocy na układach TDA 2050. Brzmiało to wszystko rewelacyjnie. Bez szumów, co niestety generował tor audio w oryginale. Stereo również było naprawdę wyraźne, a tego Amator fabryczny nie gwarantował.
@santecutatso55054 жыл бұрын
@Lui Lui Możliwe, nie pamiętam już teraz, po tylu latach.
@NecrosDeus4 жыл бұрын
@Lui Lui Zgadza się. Były nawet projekty DIY na tym układzie by zastąpić fabryczny stereo dekoder na UL 1601 w Radmorze serii 5100.
@MARTINRAPID4 жыл бұрын
Jak zwykle świetny film :)
@waldemarpolewacz37724 жыл бұрын
miałem , pokochałem...:)))
@IloveLaurisvoice4 жыл бұрын
W domu było takie radio.
@KH-lg3xc4 жыл бұрын
W końcu film o czymś, co mam.
@jjcale19764 жыл бұрын
Miałem kilka Amatorów.Ale ciężko mi po 30tu latach ocenić jego brzmienie.Uzytkowalem go z jakimiś 20-30 w tonsilami.Ciekawe jak to by brzmiało z monitorami Tannoy czy Mission??
@arturoaqm28123 жыл бұрын
Bardzo dobrze prowadzone odcinki.Fajny kanal
@Ekowal19654 жыл бұрын
To juz tyle lat. To bylo dobre radio z dobra jakoscia odbioru. Moi sasiedzi napewno by to poswiadczyli bo wiele razy walili w kaloryfery :)
@normalny434 жыл бұрын
Miałem takie radio w ogóle rodzice mieli do tego dwie kolumny 15 wat i działo sie i to dużo> Nie płacz Ewka czy tez noc komety
@michalsliwinski48813 жыл бұрын
Jest przysłowie na bezrybku i rak ryba . Miałem Amatora II i dużo radochy - takie cząsy szkoda że się skończyły .
@normalny433 жыл бұрын
@@michalsliwinski4881 No szkoda! Nikt nie zrozumie tego ... bo to tylko mogą zrozumieć ludzie co żyli w tamtych czasach
@ukaszaftyka95304 жыл бұрын
Jak zwykle bardzo dobry odcinek.
@Lechoslowianin4 жыл бұрын
Nikt nie wspomniał, że aby uzyskać efekt stereo należało odpowiednio rozstawić kolumny i dlatego Amator musiał tak wyglądać
@31uisybz Жыл бұрын
dziwne, a ja zawsze myślałem, że dla uzyskania efektu stereo kolumny muszą stać jedna na drugiej.
@krystianf21164 жыл бұрын
Posiadam Amatora 2 z pomarańczowym podświetleniem skali i wskaźnika. Od 1980 roku w domu, bez awarii. Teraz przestrojony nadal gra na ZG10.
@PiotrK20224 жыл бұрын
Nie ma tak kolego... Wszystkie sprzęty Unitry mają jakieś defekty... Założę się że jakbyś go podłączył pod wysokiej klasy kartę dźwiękową i sprawdził programem do analiz parametrów audio to by się okazało że do końca nie trzyma parametry. Przede wszystkim nie ma takiego egzemplarza żeby po tylu latach kondensatory od 1 do 47u nie poleciały. Po ich wymianie i ponownym zestrojeniu według instrukcji serwisowej okazuje się że odbiornik zmienił się na plus nie do poznania, a wydawało się że był sprawny...
@mbuczyk4 жыл бұрын
miałem Amatora 2 , dobre radio , ile list przebojów się słuchało wraz z całym podwórkiem :)
@SKOCZEK333234 жыл бұрын
Mamy taki sprzęt w szkole aż dziw bierze że jeszcze działa
@robert35019 ай бұрын
Amator Stereo i Zodiak :P plus kolumienki tonsila ...magnetofon kasetowy stereo i szpulowy tyż stereo....lata świetlne ...:P , lista trójki, klub stereo i słynne kanal prawy, kanał lewy, całe płyty w audycjach, ileż ja tego sprzętu przerobiłem w latach 80 i 90 ..w latach 90 komisy po brzegi zapełnione polskimi konstrukcjami audio ...od sasa do lasa :P i szrot z belgii i niemiec, :P
@JanJan-fs8mw4 жыл бұрын
No i licencje na SW400, SW680 :) kzbin.info/www/bejne/h2XLfqltmLKmqcU
@cr-femetal23134 жыл бұрын
Czekałem na filmik z "amator" Pozdrawiam
@pawelwojtasik3 жыл бұрын
Mam do dziś tego Amatorka
@Marek_Bogdanowicz Жыл бұрын
Posiadam Amatora 2, 2B i kilka dni temu kurier dostarczył 2C. Dźwiękowo może być, choć denerwujący jest "automatyczny" filtr kontur. Jak się go odłączy fizycznie odbiornik gra znacznie przyjemniej. Nie jest to sprzęt wysokich lotów ale ta piękna skala podświetlona na ten zielony kolor... normalnie hipnotyzująca ;).
@zybi68ja4 жыл бұрын
Do słuchania listy Niedźwiedzkiego, ten sprzęt był super.
@santecutatso55054 жыл бұрын
Generalnie, w chwili powstania był bardzo nowoczesny i pięknie się prezentował. Świetny sprzęt dla amatora.
@ZabytkiTechniki4 жыл бұрын
O tak, też to wspominam :)
@island2514 жыл бұрын
Albo na dwójce polskiego radia,całych płyt. Audycja nazywała sie bodajże WIECZÓR Z PŁYTĄ KOMPAKTOWĄ
@santecutatso55054 жыл бұрын
@@island251 @Los leseros , "Wieczór płytowy"- gratka dla melomanów. Piękne czasy, kiedy radio było pełne mądrych audycji prowadzonych przez kompetentnych ludzi. Komercja, bełkot i jazgot prawie zupełnie nie istniały.
@WalczewskiMarej4 жыл бұрын
@@island251 A nie był to tytuł "Laserem po płycie" ?
@Kijek20224 жыл бұрын
Dziękuję 😃
@egonn874 жыл бұрын
Niezłe elektroniczne porno tam w środku... Szkoda że te sprzęty miały drobne wady i usterki. No przynajmniej miał je radmor... Amator to nie wiem.. W sumie kolega używa do tej pory bez żadnych napraw!!!
@SP4XD4 жыл бұрын
Gratuluję filmu (także b. interesującego prelegenta) , obejrzałem z zainteresowaniem.Pamiętam takiego Amatora Stereo, u jednego z kuzynów(było to na początku lat '80, miałem ok. 10-12 lat :).Wrażenie na mnie zrobiła niezła stereofonia na słuchawkach Tonsila , bodajże czerwonych SN670 i ta świetna, zielona podświetlana skala i miernik. Jak już po latach naprawiałem i zaglądałem do wnętrza takich urządzeń - to niestety fascynacja trochę przygasła.Szczególnie jak zobaczyłem wyroby producentów zachodnich z tego okresu....Bieda PRLu niestety widoczna - nędzne UL1405 w stopniach mocy m.cz. i dekoder UL1601("świerszcz"-były już wtedy dostępne na pewno scalaki o lepszych parametrach), te niby -kolumny -głośniki, "daremne" potencjometry suwakowe by Unitra-Telpod ,itd. Ale mam ten amplituner "zaszyty" gdzieś we wspomnieniach :) - miło był do nich powrócić, te "sprzęty" to też części mojego życia. Aha, zapraszam na mój skromny kanał YT. Jarek
@NecrosDeus4 жыл бұрын
Co do UL 1601. To prosty stereo dekoder o słabych parametrach przeznaczony do odbiorników klasy popularnej. Tu akurat UL 1601 znakomicie wpisywał się w układ z Amatorem produkowanym do początku lat 80'tych (Amator 2-2B). UL 1601 to układ z lat 70'tych i stosowanie go w Amatorach 3 w połowie lat 80'tych było już nieporozumieniem, ale cóż, taki był urok PRL że coś produkowano niezmienione przez całą dekadę. Jako ciekawostkę podam, że ten sam kiepski stereo dekoder, UL 1601, był stosowany w tym niby kultowym, najlepszym amplitunerze świata, czyli...Radmorze serii 5100! I to do połowy lat 80'tych! Amator był odbiornikiem klasy popularnej, taki dla mas pracujących miast i wsi, za jedną pensję. W połowie lat 80'tych Amator to już był archaizm. Jednak produkowanie w połowie lat 80'tych Radmora 5102 z tym UL 1601 i UL 1242 (FM), z jednym filtrem 10,7 MHz, w cenie 5 pensji, to już jest robienie sobie jaj z klientów, zwłaszcza, że Cemi od początku lat 80'tych oferowała nowocześniejsze UL 1621 (stereo dekoder) i UL 1200 (tuner FM). Chociaż ten UL 1200 to konstrukcja z połowy lat 70'tych powszechnie za granicą stosowana. W latach 80'tych "amatorsko" naprawiałem sprzęt Unitry. Sobie, znajomym, sąsiadom, no i coś tam "kapnęło" od obcych ludzi. Roboty było full bo był to sprzęt ponadprzeciętnie awaryjny. Wtedy to była normalność więc nikt nie rozczulał się nad tymi wynalazkami. Dziś z perspektywy czasu dopiero widać co to było, po prostu, śmiech i rozpacz. Fajnie słucha się tych konstruktorów. Ten od Amatora gada z sensem, ale ten od Radmora (inny filmik) to już koloryzuje strasznie i dorabia wyższą ideologię do tandety za ogromne pieniądze (Radmor serii 5100). Słuchałem kiedyś konstruktora z Tonsilu, taki starszy pan, on to już w ogóle "odpływał" i takie głupoty opowiadał, że chyba sam nie wierzył w to co mówi. Owszem, sentyment mam do tych sprzętów bo to młodość i czasy przepięknej muzyki, ale obiektywnie ujmując, biorąc pod uwagę konstrukcje tego wszystkiego, to po prostu tylko siąść i płakać!
@jansaddam38294 жыл бұрын
@@NecrosDeus Szwagier ma do tej pory i bigdy nie naprawiał ...:D
@NecrosDeus4 жыл бұрын
@@jansaddam3829 Myślenie i ocenianie czegoś przez pryzmat siebie to prymitywizm myślowy. To, że szwagier nie naprawiał do tej pory, to nie znaczy, że 90% tego sprzętu nie było naprawianych. W sumie, ja mogę stwierdzić, że złodziejstwo, złodzieje, nie istnieją, to literacka fikcja bo ja nigdy nie zostałem okradziony!
@31uisybz Жыл бұрын
12:53 do 12:58 odetchnąłem na chwilę od tego wiercącego mózg rzępolenia na gitarze... po co to??? Przy takiej super tematyce?
@TechnoLoggia4 жыл бұрын
"junior" jaki piękny yuppie :D
@leszekburak62978 ай бұрын
Założenie linli skali to była sztuka
@robertrak63814 жыл бұрын
Miałem taki, był fajny z wyglądu ale nie byłem z niego zadowolony. Zdecydowanie lepiej brzmiał odbiornik kolegi: Zodiak; i taki sobie później sprawiłem.
@Obywatel19784 жыл бұрын
Ta zieleń świecącej skali jest niezapomniana i nie do podrobienia. Amator pomimo skromnych parametrów był jednak wzorniczą perełką.
@NecrosDeus4 жыл бұрын
W sumie racja. W latach 70'tych wzorniczo to było naprawdę bardzo ładne radio. Można nazwać i perełką. Lata 80'te to już powinien być inny design, w tych latach wygląd już mocno trącił myszką.
@marjablon73714 жыл бұрын
Sporo w domu było radyjek ale jak kupiłem KLEOPATRE HI FI ( Unitra Dzierżoniów )to porostu była bajka
@buncio673 жыл бұрын
Zabrakło mi porównania do DSP-301 "Duet", który miał nieco mocniejszy wzmacniacz i prezentował podobną linię wzorniczą. Zabrakło w klasie wyższej najlepszego polskiego amplitunera DSH-303 i 303A "Merkury HiFi"
@gallanonim13793 жыл бұрын
Duet miał słabszy wzmacniacz i o wiele uboższy tuner- w zasadzie pochodzący z kuchennego Ślązaka, tyle że z dołożonym stereodekoderem i ARCz.
@misiukisiu3 жыл бұрын
Podzielam wrażenie na temat najlepszości DSH-303.
@zodiak8654 жыл бұрын
Mojego Amatora - 3 , którego wspominam bardzo dobrze ,kupiłem w 85 r. Czasem myślałem dlaczego firma póżniejszego modelu nie wypóściła np . Amator - 4 stereo HI-FI ,tylko Aidę ?
@WalczewskiMarej4 жыл бұрын
Też miałem ten model. Bursztynowe podświetlenie. Zastąpił radio "Sobótka"
@NecrosDeus4 жыл бұрын
zodiak86 . Następca Zodiaka też dostał nową nazwę - Tosca. Mnie akurat ta zmiana nazewnictwa się podoba. Amatora 3 tez miałem ale źle go wspominam. Zaraz po zakupie, na gwarancji, przechodził całą procedurę strojenia toru FM, stereo dekodera, bo z fabryki taki wypuścili. Poza tym, na KF był głuchy jak pień! Walory brzmieniowe pominę bo to klasa popularna, więc niczego dobrego nie można się spodziewać.
@zodiak8654 жыл бұрын
@@NecrosDeus Przy zakupie został dokładnie sprawdzony ,może dlatego nie miałem póżniej żadnych niespodzianek ,co do nazewnictwa - Aida , Tosca ,można by się spierać ,ja jednak jestem zwolennikiem ,bardziej zmian na lepsze -samych konstrukcji . Pozdrawiam
@NecrosDeus4 жыл бұрын
@@zodiak865 Co do nazwy Amator 4. Może nie zdecydowali się ciągnąć nazewnictwa które kojarzyło by się z czymś, co było produkowane bez mała przez 9 lat (1976-1985), i to tradycyjnie po polsku, czyli za wyjątkiem zewnętrznej kosmetyki bez zmian! W Amatorze na samym początku produkcji co prawda zaszła zmiana stopnia wyjściowego, potem "wskazówkę" zamieniono no diody LED, ale w sumie w 1985 roku Amator technicznie mocno już trącił myszką. Dając inną nazwę po prostu chcieli rozpocząć nowy rozdział w "życiu" amplitunerów tej klasy. Nastąpiła całkowita zmiana techniczna, więc musiała być nowa nazwa. Nazwa Amator 4 kojarzyła by się z jakąś ciągłością tego, co było znane jeszcze z połowy lat 70'tych. Marketingowo słabo by to wyglądało.
@zibisbiegienius30654 жыл бұрын
bardzo ciekawe
@jerzyjerzewski61624 жыл бұрын
To były dziwne czasy. Brakowało dobrych odbiorników. Za to audycje były ekstra klasa. Program trzeci , 60 min/godz. Inne audycje rozrywkowe na wysokim poziomie. Studio stereo. Kto słuchał ten zapamiętał na zawsze. Brakowało magnetofonów. Brakowało kaset. To co czasem trafiło się w sklepie to było dziadostwo. Kto ze starych dziadów nie pamięta magnetofonów Kasprzaka i parszywych kaset z Gorzowa i Szczecina. Gdybym wtedy posiadał porządny Peweksowski (mało kogo było stać na taki wydatek) sprzęt Niemiecki bądź Japoński te audycje nie uleciały by bezpowrotnie , zwłaszcza że w stanie "W" archiwa radiowe zostały zaprzepaszczone z głupoty nowych mundurowych rządców nie mających bladego pojęcia co niszczą. Dziś jest kilka kanałów na YT gdzie można znaleźć takie stare audycje z prywatnych archiwów , ale to mało. Amatora 2 wystałem w kwietniu '82. Miał bardzo piękne , nastrojowe podświetlenie. I na tym kończyły się jego zalety. Dla "miłośników" tej partaninki robionej przez Unitrę polecam kanał "Reduktor Szumu" , tam dogłębnie i bez emocji podsumowano to co wyrabiały zakłady gdzie robiono te sprzęty. Oczywiście , takie były realia polityczne że nie można było nic więcej na krajowy rynek zrobić ale przykre jest to że nasza młodość upłynęła w takim syfiastym ustroju.
@NecrosDeus4 жыл бұрын
Kasety magnetofonowe z Gorzowa i Szczecina to autentycznie było dziadostwo nieprzeciętne, do nagrywania dźwięku to się w ogóle nie nadawało. Aby coś nagrać to kupowało się kasety w komisach, za niemałe pieniądze. Nie były to kasety firm wiodących, dziś nazwalibyśmy to "chińszczyzną". Ich jakość była różna, kaseta gięła się w palcach, Kasprzaki i Grundigi niektóre te kasety "wciągały" aż miło! Ale jakość ich w porównaniu do tego co produkowały polskie firmy to była przepaść. Na kasety z Pewexu niewielu było stać, na ogół kupowało się pojedyncze sztuki za długo oszczędzane pieniądze (jako dziecko, młodzież). W sumie to szkoda bo było co nagrywać. Niestety, ilość kaset była ograniczona więc nagrywało się w "pętli". Nagrywałem od pierwszego wydania Listę Przebojów Programu III, niestety, sukcesywnie kasowałem najstarsze nagrania tej listy by mieć kasety na nagrywanie płyt z Wieczoru Płytowego. ile fajnych płyt trzeba było skasować by nagrać kolejne. Ile bym dziś dał by mieć te nagrania LP P.R III. Dziś młodzi ludzie tego nie są w stanie zrozumieć. Kiedyś podczas dyskusji o czasach PRL, jak była mowa o tym że w sklepie nic nie było, to jeden młodzian napisał, że jak nie było w jednym sklepie to trzeba było iść do innego, a najlepiej podjechać do jakiegoś hipermarketu., a w sumie to przecież można było brakujący towar za granicą kupić. Co do Amatora. Jego walory brzmieniowe są bardzo kiepskie. Nie jest to wada bo to radio było klasy popularnej i miało stereofonicznie zradiofonizować PRL'owskie domy. To zadanie do roku, powiedzmy, 1980 dobrze spełniało. Po 1980 roku były już inne oczekiwania i inne możliwości techniczne by zrobić coś innego. Niestety, Amator 3 to już techniczna kompletna porażka biorąc pod uwagę że produkowano je do połowy lat 80'tych, a w sumie dostępne były w sklepach nawet do 1987 roku. Chociaż do połowy lat 80'tych produkowany Radmor 5102 miał stereo dekoder oparty na UL 1601, czyli taki sam jak ten Amator klasy popularnej. Amator po 1980 roku to już było mocno archaiczne rozwiązanie, nawet biorąc pod uwagę klasę popularną. W 1981 roku na całą 40'osobową klasę szkoły podstawowej tylko jeden kolega miał sprzęt stereo, właśnie tego Amatora 2. Wtedy wyglądało to bosko, ten wskaźnik i zielona skala, to hipnotyzowało. Ja kupiłem Amatora 3 w 1986 roku, to już zupełnie inny wygląd, te paskudne diody i ta "wieśniacka" pomarańczowa skala, tak spieprzyć wygląd to tylko Unitra potrafiła, chyba jako jedyna w całej Europie. Długo się nim nie nacieszyłem bo walory dźwiękowe były straszne, w ogóle nie pasujące do tamtych czasów i szybko zmieniłem to na coś innego. Zresztą, następczyni, czyli Aida, lepsza nie była, dalej wygląd straszny, a i walory dźwiękowe nadal marne. Amator był fajnym radiem do roku 1980 i spełnił pokładane w nim nadzieje na to żeby stereofonia trafiła pod strzechy. Niestety, jak to w PRL, nikt z konsumentem się nie liczył, można mu było przez dekadę wciskać byle co, zmieniając tylko obudowę. To tyczy się nie tylko Amatora. Dobrym przykładem jest np. ten niby kultowy Radmor serii 5100, zbiór licznych błędów konstrukcyjnych, składany na archaicznych podzespołach, i również produkowany do połowy lat 80'tych. W połowie lat 80'tych, nawet w czasach kryzysu, robienie stereo dekodera na UL 1601 to robienie sobie jaj z ludzi, którzy za coś takie płacili duże pieniądze, a nawet ogromne w przypadku tego Radmora. Ten Radmor to w ogóle żarty z ludzi. Połowa lat 80'tych a do środka pakowali UL 1601 i UL 1242, a od początku lat 80'tych CEMI oferowała już licencyjne UL 1621 I UL 1200. Co prawda w połowie lat 80'tych oba układy liczyły już dekadę, były za granicą stosowane w sprzęcie w połowie lat 70'tych, ale na warunki PRL były w miarę nowoczesne. W 1989 roku kończyłem szkołę średnią, i na szczęście kończył się PRL, dzięki temu mogłem już na początku lat 90'tych delektować się wykwintnym dźwiękiem ze sprzętu innego niż Unitra. Dzięki Bogu najwyższemu skończyło się to wszystko. Gdyby się nie skończyło to pewnie do dziś mielibyśmy kolejne wcielenie Aidy czy Toscy (następca Zodiaka) tylko w nowych obudowach, i kto wie, być może CEMI dalej by produkowało te UL 1621 i 1200. No ale na szczęście mamy już tylko wspomnienia a nie tą szarą nijaką rzeczywistość.
@mariusz97304 жыл бұрын
@@NecrosDeus No popatrz, ja także w '89 roku skończyłem technikum :) Mam sporo własnych spostrzeżeń odnośnie "sprzętu" którego doświadczaliśmy wtedy ;) I mnóstwo wspomnień z tego czasu. To między innymi ja trzymałem w mdlejącej ręce nad głową magnetofon "Kasprzaka" na koncertach w Jarocinie. Aleśmy kolego zdziadzieli ;)
@kazimierzkrawiec30973 жыл бұрын
Super człowiek opanowany ale stanowczy.
@mironik51158 ай бұрын
Chodziłem jako uczeń elekryka po biurach, na koniec komuny, mieli tam różne polskie radia wszystkie grały podobnie to znaczy nie za ostro albo zamulone jak kto woli, a jak mam wspólczesne to wszystkie stacje grają jednakowo głośno, aż sie zdziwiłem ale to blaupunkt
@oldteile4 жыл бұрын
Niepowtarzalny dźwięk GML- i... mam do dzisiaj w stanie sklepowym nawet z paragonem :)
@wojtekadalberth23114 жыл бұрын
Na filmie Amator jest na scalaku UL 1405, potem były na hybrydzie GML-026. Ja mam GML-025/2 w stanie sklepowym bez paragonu, rok produkcji 1984.. Właśnie kompletuję części, w końcu je odpalę.
@oldteile4 жыл бұрын
@@wojtekadalberth2311 Tak to prawda. Ja mam model 2b chyba najbardziej ubogi jeśli chodzi o wygląd, ale od nowości u Nas i na dodatek nie tak łatwo było go kupić w tamtych czasach. Pozdrawiam.
@eeo.e6 ай бұрын
Junior wygląda na zdjęciach bardzo dobrze.
@waldekprezner41724 жыл бұрын
Pracowałem w UNITRA aEltra😁
@mazakaudio4 жыл бұрын
Amator za swoją cenę był bardzo dobrym odbiornikiem,rodzice załatwili mi w Zurcie z tzw. spod lady po znajomości ,przestroiłem, i dalej mi służy podłączony pod komputer itd.
@janoldziejewski34974 жыл бұрын
Nie było co słychać, Amator ok. A luxman, sansui to co, to siła. Kup to. Zlap się za portfel pokaż
@adamczarnota24424 жыл бұрын
Ktoś szuka takiego radia z kolumnami ?
@djbitterdjb46254 жыл бұрын
Wow ! Diora ! :)
@andre17564 жыл бұрын
mialem cos takiego Amator 2
@elektronikvideos-bremen28732 жыл бұрын
Bardzo cięszko do zrozumienia BÜ muzyka w tle jest za głośno 🤨
@piotrmarcin51234 ай бұрын
Mam do dziś ten sprzęcior. Gra.
@OblivionLPS.4 жыл бұрын
Wszystko pięknie, tylko ta mużyka w tle irytuje. Nie dość, że gość mówi cicho, to jeszcze rozprasza ta wątpliwej urody, zapętlona muzyka. Jak ktoś coś mówi, to po co podkład muzyczny? Ale za te wywiady z ludźmi będącymi filarami polskiej elektroniki, w jej najlepszych czasach ogromne dzięki i wielki szacunek. Łapka w górę :-)
@31uisybz4 жыл бұрын
Zdecydowanie popieram. Cicho nagrane monologi i rzępoląca gitara.... ledwo dotrwałem do końca. A pan Strzelewicz jest... magistrem sztuki, zajmował się tylko wzornictwem.
@unitrak03803 жыл бұрын
Był Amator to może teraz Aida?😁😄😉
@januszl.4 жыл бұрын
Miałem go. Wieżę Radmor i Elizabeth też miałem ale z komisu.
@marian1981024 жыл бұрын
Mnie zastanawia dlaczego wstawili tam tak kiepski koniec mocy. Lepszym pomysłem było zastosować UL1481 o ile były już w produkcji bo tego nie wiem.
@santecutatso55054 жыл бұрын
UL1481 miał tylko 6W mocy maksymalnej, a zniekształcenia i szumy na poziomie podobnym do GML026. Lepszy byłby koniec mocy na tranzystorach, bo np. z zachodnimi scalakami Amator byłby pewnie ze dwa razy droższy. Ale przedwzmacniacz na UL1321 to też był generator szumu (przy okazji wzmacniania).Oczywiście odnoszę to do Amatora 2 i 3, bo takie miałem.
@NecrosDeus4 жыл бұрын
@@santecutatso5505 Końcówka na elementach dyskretnych byłaby oczywiście lepsza, ale równolegle, chyba od początku lat 80'tych, był produkowany odbiornik klasy standard - Zodiak, który właśnie miał końcówkę na tranzystorach. W takim przypadku te radia prawie by się zrównały. Zresztą, w PRL każdy tranzystor, każdy kondensator, miał kluczowe znaczenie w projektowaniu i w produkcji. Dziś to jest śmieszne, ale wtedy okrojenie konstrukcji z kilku, dosłownie kilku elementów elektronicznych miało ekonomiczne znaczenie.
@marian1981024 жыл бұрын
@@santecutatso5505 Ja się odniszę do Amatora który jest omawiany na filmie. Czyli pierwszy model, a ten miał 2X4W.
@santecutatso55054 жыл бұрын
@@marian198102 OK. Ale UL1405 to tak z grubsza biorąc porównywalna jakość gdy chodzi o dźwięk , zarówno do UL1481, jak i GML026. Tylko moce różne.
@mariusz97304 жыл бұрын
Dziękuję za pana pracę i ten film. Miła była ta podróż do lat młodości :) Proszę zwrócić uwagę na poziom głośności w nagraniu. Muzyka przed pana wejściem w kadr jest dużo głośniejsza od pana dalszej opowieści, źle się tego słucha. Szczegół na który warto zwrócić uwagę.
@ZabytkiTechniki4 жыл бұрын
Dziękuję za tą uwagę. Muszę to sobie jakoś potestować, bo w istocie to moja wypowiedź jest odrobinę głośniejsza od wcześniejszej muzyki - tak pokazuje to program. Natomiast akurat ta muzyka jakby szczelniej wypełnia pasmo. Jest po prostu więcej dźwięków i powstaje rzeczywiście duża różnica w odbiorze tych fragmentów.
@mariusz97304 жыл бұрын
@@ZabytkiTechniki Proszę pooglądać uważnie kilka odcinków "Reduktora Szumu". Tam można podpatrzeć jak specjalista od nagłośnienia realizuje swoje filmy. Warto uczyć się od lepszych. Z całym szacunkiem dla pana pracy. Trzymam kciuki :)
@imieinazwisko29934 жыл бұрын
Przepraszam, że na chwilę odbiegnę od Bardzo Ciekawego tematu; co to za utwór leci w tle?
@ZabytkiTechniki4 жыл бұрын
To Corporate Mellow Grow Douga Maxwella z biblioteki audio YT
@monsterjager29934 ай бұрын
Tą muzyką w tle mnie drażni , wpływa na brak koncentracji , można ją było przynajmniej ściszyć