Kolejne zestawy DIY - AV-MINI
23:50
14 күн бұрын
Co zrobiłem nie tak?
39:08
2 ай бұрын
The birth of HiFi in the USA
34:29
Zaginione konstrukcje z Lubartowa
41:15
O dyskotekach w PRL-u raz jeszcze
37:22
Jak się robiło dyskoteki w PRL-u
34:34
EMPIRE Turntables #75
43:51
8 ай бұрын
Zestaw muzyczny ZM1000 #74
22:35
9 ай бұрын
National Championship AIR RACES #72
46:22
Pierwszy skoordynowany #71
28:27
10 ай бұрын
ZgC-20-8-44 - RESTAURACJA #13
37:53
Adam Mirosława Walusia
30:52
11 ай бұрын
CPN w Janowie #70
17:34
Жыл бұрын
Brzmienia Foniki - wystawa #69
23:03
Mini line i ekstra flat #68
51:27
Жыл бұрын
AV-mini Piotra Wojtanowskiego
59:31
Nagłośnienie w papamobile #67
57:28
Czytajcie książki #66
28:33
Жыл бұрын
Пікірлер
@st.john_one
@st.john_one 11 сағат бұрын
zaskakujące :) i robi wrażenie :)
@eurorompol
@eurorompol Күн бұрын
Panowie, dobry materiał reklamowy, natomiast podejście do nestorów polskiej elektroniki całkowicie nie akceptowalne. Jak się czuli Panowie inżynierowie, którzy w większości czasu nie mogli się wypowiedzieć. Tak się nie robi, dwóch wybitnych Inżynierów siedzi..... Proszę o szacunek dla polskiej myśli technicznej i ludzi z tą technologią zwiazanych z czasów lat PRL.
@vladimirberac6666
@vladimirberac6666 2 күн бұрын
Unitra bola aj je lepšia aj krajšia ako tesla..!!! Dá sa ten magnetofon kúpiť ?no v zachovalom stave a strieborný.
@ilovegooogle5073
@ilovegooogle5073 2 күн бұрын
Jeszcze taka ciekawostka, tak, żebyśmy wynieśli dodatkową wiedzę. Być może nieprzydatną ale kto wie... Z wiedzą różnie bywa. Lepiej mieć... Ten ostatni kamień z kamiennego łuku, o którym wspomina na początku Pan Waldemar, a który starożytni budowniczy wkładali w celu zamknięcia samozamykającej się grawitacyjnie konstrukcji, po ang. nazywa się 'keystone' czyli... kamień kluczowy. Z pewnością jest też polska nazwa, ale nie znam, może ktoś podpowie? Dodam tylko, że w USA mamy historyczne nazwy na każdy stan. Kalifornia jest 'złota'. Newada 'srebrna', Nowy Jork 'imperialny', New Jersey 'ogrodowy' itd, natomiast Pennsylwania, stan, w którym zaczęła się państwowość Stanów Zjednoczonych (1szy Kongres w Filadelfii), to właśnie... 'Keystone state'. kzbin.info/www/bejne/d4m7qWpses2GipY I klinowy kształt tego szczytowego kamienia, kamiennych 'drzwi i bram inż Karwowskiego' jest w Pennsylwanii wszędzie widoczny jako symbol, na tablicach z numerami dróg, na herbach miast i wielu innych miejscach. Za ~100 dni od dzisiaj, w wyborach prezydenckich, od których zależy chyba najwięcej w nowożytnej historii świata, kiedy córka kolorowych imigrantów ma szanse zakończyć tragikomedię z pomarańczowym faszystą. A który chce wyprowadzić USA z NATO, dać wolną rękę Putinowi itd. W Pensylwanii, 'The Keystone State' rozegra się ta kluczowa bitwa na głosy wrzucane do pudełka demokracji. Dodam jeszcze, że wbrew powszechnemu mniemaniu, demokracja to nie jest tylko głos większości. To byłoby o wiele za mało. N.p. w Rosji, większość ponoć popiera przywódcę a demokracji nie mieli tam nigdy w historii. Niekonieczne nawet wiedzą co to jest. To system, który z definicji chroni najmniejszą z mniejszości. I cygana i biednego i śniadego i nielegalnego imigranta. I kobietę i dziecko. Każdego. To n.p. brak i zakaz takich 'zabytkowych' tabliczek w tramwajach, że ten wagon tylko dla Niemców a tamta toaleta na stacji tylko do białych, itp. Tak więc obserwujmy 'Keystone state'. Ten kamień zdecyduje, czy konstrukcja wytrzyma. W Pennsylwani mieszka wielu potomków Europejczyków. Jest tam i Berlin i Hamburg i wielu Polaków. Niestety u b. wielu widzę przed domami flagi 'Trump 2024'.
@nnnnnn3647
@nnnnnn3647 3 күн бұрын
Problem z tymi domami jest taki, że są niesprzedawalne.
@ilovegooogle5073
@ilovegooogle5073 3 күн бұрын
Sporo wyjaśnia szczera (za co szacun!) odp. Pani domu na pytanie autora 'why?' Otóż grupa znajomych ludzi uległa złudzeniu 'końca świata' i postanowiła założyć osiedle samowystarczalne na uboczu, żeby przeżyć innych. W U$A nazywamy ich 'preppers' od słowa 'prepared' czyli 'przygotowany'. W skrajnej wersji zamieszkują w opuszczonych silosach rakietowych, czyli betonowych studniach, w których kiedyś czekały transkontynentalne rakiety balistyczne gotowe zakończyć świat jaki znamy. Zwykle są z daleka od cywilizacji, na uboczu, czyli nieco podobnie do zamiarów tutaj. Potem fantazyjny koncept się zmienił - lokalizacja na uboczu pozostała. Ciekaw byłbym opinii 'localsów', czyli 'zwykłych mieszkańców' tej osady, co myślą o 'miastowych kosmitach' i ich osiedlu w ich rejonie. Polecam wrzucić w okienku szukania powyżej hasło preppers i zobaczyć co wyskoczy... bunkry, prywatne arsenały itd N.p. kzbin.info/www/bejne/iXylhaWDfZyGm6s Prepping for a Disaster (Full Episode) | Doomsday Preppers
@ilovegooogle5073
@ilovegooogle5073 3 күн бұрын
...dodam jeszcze, że moją intencją nie jest bynajmniej naśmiewać się z ludzi chcących być daleko od tłumów i niebezpieczeństw dużych zgromadzeń ludzi.,. Przy dzisiejszych mediach - w ogóle niepodobnych do tych jeszcze 20-40 lat temu zła wiadomość i panika nią wywołana może być naprawdę groźna, jak w zatłoczonym kiniem czy na lotnisku kiedy ktoś krzyknie 'POŻAR! ZAMACH! BOMBA!...czy coś podobnego.' Koncept 'warownego domu', fortu itd jest tak stary jak ludzkość. Wystarczy wspomnieć Srebernicę, Wołyń, Tutsi i Hutu czy ciągle żywy i podjudzany rasizm itd. Mój sąsiad naprzeciwko, niby normalny gość, pokazał mi niedawno kolekcję swojej broni. 14 szt. Żonie na ur. kupił damską wersję AR-15, w kolorze różowym, w zielone kwiatki. Zamykając sejf z bronią (i dużym, naprawdę dużym zapasem aminicji, w pandemii limit był 10 tys. szt. jednego kalibru!) zniżył głos i powiedział, że w razie czego, żebyśmy przybiegli do nich i wtedy się lepiej obronimy... No, nie jestem pewien....
@nnnnnn3647
@nnnnnn3647 3 күн бұрын
W ciągu dwóch lat zobaczysz, ze to preppersi mieli rację.
@OneDonTadeo
@OneDonTadeo 2 күн бұрын
wszystko ma swoje granice, to tylko od nas zależy jak bardzo pochłonie nas wizja końca świata. Paranoja i strach przed nieznanym są bardzo mocnymi bodźcami do bunkrowania się i izolacji. Jednak w tym wszystkim zapomnieć można, że życie ludzkie jest kruche i gdy śmierć nadejdzie, nie zabierzemy ze sobą tych wszystkich rzeczy o które tak bardzo się troszczymy. Dla mnie okrągłe domy są bardzo niepraktyczne, zakrzywione ściany, ramy, meble. Łatwiej jest zbudować prostą bryłę niż kulę.
@MirekWalus
@MirekWalus 2 күн бұрын
@@nnnnnn3647 'Ruch prepperski' zaczął się nie po 11 września 2001, nie po czy w trakcie pandemii Covid a jwszcze w czasie Zimnej Wojny. A więc kto i kiedy miał czy będzie miał rację - nie wie nikt. Czarny scenariusz: Trump wygrywa wybory. Wycofuje USA z NATO i daje Putinowi wolną rękę co do Europy Środkowej. Czy mieszkanie w kopule albo bunkrze w lesie będzie skuteczną obroną w takiej sytuacji? 'Preppersi' są n.p. historycznie wbudowani w krajobraz i historię USA, gdzie samowystarczalność była często warunkiem przeżycia. Aż do konsumpcji ciał tych członków grupy, którzy zimowego obozowiska w Górach Skalistych nie przyeżyli a konie zjedzone już dawno. Nikt nikomu nie broni wydawać pieniędzy tak jak chce (na legalne sposoby) ale... jeśli je ma. Dramat zaczyna się kiedy zaczyna brakować i trzeba pożyczać, n.p. z banku. Tu nie wiemy czy trzeba było, ale wiemy że wykończenie było kosztowne. Bardzo trudno było to też zaplanować w kosztorysie a przerysowania kosztorysu = problemy finansowe.
@MirekWalus
@MirekWalus 2 күн бұрын
@@OneDonTadeo >'Łatwiej jest zbudować prostą bryłę niż kulę. Domy - tak. (Dla mnie, jeśli w Polsce to również na nie). Mnie to przypomina: iglo, zbiorniki paliw (gdzie rozkład ciśnień faworyzuje taką konstrukcję) dmuchane czy stałe dachy lodowisk, czy konstrukce hali widowiskowych czy wręcż cyrkowych. Czyli konstrukcje duże, gdzie samonośnść jest bardzo istotna bo płaskie czy nawet spadziste dachy wymagają podparcia a sfera nie. No i mongolskie namioty typu jurta. I...bunkry. Podobnie jak z iglo, są miejsca na Ziemi (n.p. 'aleja tornad' w USA) gdzie taka konstrukcja domu miałaby całkiem sensowne uzasadnienie, bo w rejonach występowania zagrożenia huraganami i tornadami jest też przy okazji latem piekielnie gorąco a zimą b. zimno. Problem w tym, że tam również jest bieda, czasem skrajna, więc na takie wynalazki miejscowych zwykle i po prostu nie stać.
@WOJTAS7171
@WOJTAS7171 3 күн бұрын
Witam Bardzo ciekawy temat z dziedziny budowlanej. Tego typu, coś w tym stylu zostało wybudowane jako siedziba/ studio dla Radia RMF FM pod Krakowem ;) Pozdrawiam serdecznie :)
@NoBadyLogOn
@NoBadyLogOn 4 күн бұрын
proponuje zrobić odcinek o Alvernia Studio
@audiofan8632
@audiofan8632 4 күн бұрын
Bardzo interesujący odcinek o ciekawych budowlach.
@MirekWalus
@MirekWalus 4 күн бұрын
Jednym z podstawowych parametrów prawnych domu jest jego dopuszczalna wysokość. Konstrukcja sferyczna to automatyczne ograniczenie możliwości wykorzystania przestrzeni mieszkalnej wynikających z dopuszczenia max. wysokości domu. Bo sfera jest wysoka tylko w jednym i to kompletnie nieużytecznym miejscu, nadającym się albo na komin albo wywietrznik albo świetlik.
@ilovegooogle5073
@ilovegooogle5073 3 күн бұрын
Konstrukcja sferyczna, półkulista, jest rzeczywiście najbardziej odporna na wiatr. Taki wiatr w budownictwie potrafi sporo namieszać. N.p. na Manhattanie z pięknymi widokami z góry (a im wyżej, tym piękniej) kiedy budynek ma 80 m szerokości w podstawie i ponad 400m wzwyż, odpornośc na wiatr ma spore znaczenie kzbin.info/www/bejne/aIS3gaVnicaUrZo Pytanie więc, jakie tam są wiatry w tej Wiktorii? Na Śnieżce - rozumiem. Ale tam? Zwycięstwa tam chyba w temacie obrony przed wiatrami raczej nie ma. A więc architektonicznie rozwiązano chyba nieistniejący problem, tworząc przy tym inne. To tzw 'prawo niezamierzonych konsekwencji'
@MirekWalus
@MirekWalus 4 күн бұрын
Bardzo ciekawe ale troszkę chyba niedopowiedziane: Tzn brakuje mi n.p. fotografii z etapów budowy. Bodaj paru. A oto moja opinia, gościa poniekąd zamieszanego w budownictwo i to od 20+ lat. Jest zasadniczo negatywna, tzn nieco krytyczna. Jak widać, te domy stoją na uboczu a i to, jak wspomniała właścicielka, nie było łatwo o zgody. W typowym i to nie tylko polskim mieście, takie zgody byłyby w zasadzie niemożliwe a próby siłowe na pewno bardzo kosztowne. Pomijam sytuacje specjalnych programów naukowo - budowlanych itp. Mówię o codzienności a ta jest taka, że urzędy i urzędnicy działają wszędzie podobnie: w/g schematów i procedur. Ominięcie jednych a stworzenie nowych to po prostu: czas, nerwy i kasa. Raczej nikt nie ma nadmiaru żadnej z tych wartości bo urzędnicy nie są premiowani za innowacyjność. To wada nr. 1 Oczywiście są pewnie rozmaite sposoby 'objazdu zatorów'. Ja n.p. gdybym miał chęć na taką konstrukcję, sprawdziłbym staranie się o pozwolenie na budowę obserwatorium astronomicznego a potem ew. na zgodę na zamieszkanie w nim. Ale to też na uboczu. Albo planetarium? A jeśli nawet nie, to kto przyjdzie sprawdzać czy ja tam w nocy spałem i śniłem o gwiazdach czy oglądałem gwiazdy? Urzedy kończą o którejśtam i po ptakach. Albo świątynię Kościoła Latającego Spaghetti itp. 2. Dom z reguły stanowi zwykle akumulację kapitału właściciela. A więc musi istnieć też sposób żeby ten kapitał odzyskać czyli n.p. dom sprzedać. Powodów może być mnóstwo. Osobistych czy grunt okaże się grząski. W tym przypadku, jako, że jest to kosmiczny wynalazek, to w temacie sprzedaży widzę potencjalnie POTĘŻNĄ stratę. Bo: Kupujący gotowy dom ma do wyboru dwie opcje: zapłacić gotówką lub iść do banku po kredyt. Tych pierwszych jest niewielu a nawet jeśli mają kasę to tak poukrywaną, żeby Skarbówka nie zainteresowała się skąd nagle taka gotówka na dom. W pożyczkach to banki z kolei zakładają, że jeśli nie dostaną na czas comiesięcznej raty to będą starały się dom przejąć i sprzedać na wolnym rynku, za ile kto da. I tu znów będzie problem j/w, bo nie ma ta taki wynalazek gotowych tabelek. Czyli po prostu pożyczka na taki bunkier będzie albo droższa niz na zwykły dom albo mniejsza albo obie wady naraz. 3. Jeśli ktoś miał choć minimalnie do czynienia z budownictwem mieszkaniowym to wie, że absolutnie najdroższa jest wykończeniówka, dlatego podstawowa oferta rynkowa to 'stan surowy zamknięty'. A tu widzimy co jest w tym temacie: absolutny dramat, bo wszystko jest robione indywidualnie, na zamówienie a nie z metra cięte. A nie każdy jest stolarzem. Czyli o wiele, wiele drożej niż z półki. Czyli znowu: pieniądze, pieniądze, czas i nerwy, aczkolwiek w/w konstrukcja ma je ponoć jakoby uspokajać. 4. Większy problem w temacie przeróbek i ew. zmian w porównaniu do konstrukcji standardowych. 5. Kubatura sfery wcale nie jest większa niż wielościanu o tej samej powierzchni podstawy. Nie bez powodu kościoły i katedry mają wysokie sufity, bo daje to człowiekowi poczucie... godności. I chłodu latem. Pałace i domy możnowładców nie są aż tak wysokie jak w świątynie ('co boskie - Bogu') ale znacznie, znacznie wyższe niż w klockowatych kurnikowatych blokach. Zalety: I. Wyświetlanie obrazów z teleskopu Webb i Hubble na ścianie i suficie. Są dostępne i to byłby bajer i nie z tej ziemi. W przerwach pomiędzy - obrazy nieba z chmurami. Ktoś kto był w panoramicznym, sferycznym kine IMAX, wie o czym mówię. Jedno takie mamy w Liberty Science Center w Jersey City, łatwo wyguglać. W innym byłem w Singapurze. W Las Vegas jest nowa atrakcja p/t Sfera - też warto wrzucić w wyszukiwarkę. Bilety po 5 stów. USD. II. Akustyka do zestawu typu DAC + n.p. wzmacniacz lampowy + powiedzmy kolumny Bose 901 itp. wydaje się idealna. W końcu typowa konstrukcja naturalnej sali koncertowej to amfiteatr z n.p. muszlą koncertową. Wnisoki: Bardzo dziękuję za wspaniałą prezentację innego sposobu mieszkania i autorowi i niezwykłej Pani niezwykłego domu. Po ang. /am. mówimy: COOL! Czyli jak chłodne w upalny dzień. Przyjemnie chłodne jak ogórek latem.
@MirekWalus
@MirekWalus 4 күн бұрын
P.S. W porównaniu do katedr i świątyń, miałam na myśli wysokość sufitów wewnątrz N.p. Aja Sophia w Istambule. W odróżnieniu od Rzymu, to teren sejsmiczny, A skoro o USA mowa, to technologia domów z gliny i słomy nazywa się adobe. Jak firma od oprogramowania. Jest też 'super adobe' czyli budulec w workach. Bardzo proste i naturalne ale też powodzenia w dostaniu zgód. Raczej bez szans. No chyba, że gdzieś na pustyni... kzbin.info/www/bejne/gYG1dIJqZtCGhtk W Polsce to już prędzej jurta. Też przecież forma sfery.
@mb814
@mb814 4 күн бұрын
Zaskakujący, ale niezwykle interesujący odcinek.
@sawomirbuajewski9910
@sawomirbuajewski9910 5 күн бұрын
Miło mi było dostrzec mój krótkofalarski znak SP5QWJ w 25 minucie wywiadu. Serdecznie pozdrawiam. VY 73 Sławek z Milanówka
@jjcale1976
@jjcale1976 8 күн бұрын
Kiedy po Biazecie mama kupiła mi 14"KOLOROWĄ Toshibę to jakby klapki z oczu opadły
@CatWay400
@CatWay400 9 күн бұрын
Sprzęt nowej Unitry jest ładny w stylu vintage, prawdopodobnie parametry też niezłe, ale cena !!!!! ??? Dla kogo ta cena ? Dla prominentów ?...dla milionerów ?..dla tych co kradną ?....20 tyś wzmacniacz, 20 tyś CD, 11 tyś gramofon, to jakaś kpina. Mieliście produkować sprzęt także dla przeciętnego obywatela i gdzie to jest ? Albo trzeba zastawić mieszkanie albo wyjść pod czerwoną latarnie......żenada, więc pytanie : czy coś z tym zrobicie i kiedy ?
@CatWay400
@CatWay400 9 күн бұрын
Sprzęt nowej Unitry jest ładny w stylu vintage, prawdopodobnie parametry też niezłe, ale cena !!!!! ??? Dla kogo ta cena ? Dla prominentów ?...dla milionerów ?..dla tych co kradną ?....20 tyś wzmacniacz, 20 tyś CD, 11 tyś gramofon, to jakaś kpina. Mieliście produkować sprzęt także dla przeciętnego obywatela i gdzie to jest ? Albo trzeba zastawić mieszkanie albo wyjść pod czerwoną latarnie......żenada, więc pytanie : czy coś z tym zrobicie i kiedy ?
@CatWay400
@CatWay400 9 күн бұрын
Sprzęt nowej Unitry jest ładny w stylu vintage, prawdopodobnie parametry też niezłe, ale cena !!!!! ??? Dla kogo ta cena ? Dla prominentów ?...dla milionerów ?..dla tych co kradną ?....20 tyś wzmacniacz, 20 tyś CD, 11 tyś gramofon, to jakaś kpina. Mieliście produkować sprzęt także dla przeciętnego obywatela i gdzie to jest ? Albo trzeba zastawić mieszkanie albo wyjść pod czerwoną latarnie......żenada, więc pytanie : czy coś z tym zrobicie i kiedy ?
@sylwektokar4742
@sylwektokar4742 11 күн бұрын
Panie Adamie i panie Pawle, czapki z głów za łzę wzruszenia tamtych czasów. Dużo zdrowia dla was i najbliższych. Dzużo się dowiedziałem i dziękuję za tę wiedzę. Szacunek.
@MirekWalus
@MirekWalus 12 күн бұрын
Po tygodniu, 2,5 tys. wyświetleń. Szoku i szału medialnego chyba nie ma, przy całym szacunku dla ogromnego nakładu pracy. Bo nisza w niszy w niszy? Czyli zbyt wąski temat, w dodatkowo zbyt niszowym i zbyt szeleszczącym języku. Świat po prostu wydaje się żyć czymś innym, na pograniczu faszyzmu made in USA. Wniosek (mój, a każdy ma prawo do opinii): Póki co, uwaga świata koncentruje się na U$A a nie na starych sprzętach Unitry i ich modyfikacjach. W najbliższych tygodniach w Polsce wystąpi młoda (35, wiek mojej córki) muzykantka. Wielu ludzi ze świata, szczególnie młodych zwróci uwagę na Polskę. Wielu nawet przyleci i potem pokażą na Y-T i T-T co im się podobało a co mniej. (Tymczasem w U$A dwaj dziadkowie, będą się tarzać (a nawet już to robią) w politycznym błocie. Jest jednak nadzieja, że ten starszy zostanie wymieniony w ostatniej rundzie na młodego zawodnika.) Byłem w kinie (Dolby, głosno i panoramicznie) na 'Taylor Swift, The Eras Tour' czy jakos tak. Na koncert (za mnóstwo pieniędzy) nie poszedłbym, bo 'to nie mój kubek kawy' ale film BARDZO polecam, n.p. żeby zobaczyć czym fascynują się dzisiejsze 12, 13, 14 latki. Po 1 dniu, n.p. ten filmik nagrany telefonem z dalekich rzędów ma 90 tys. wyświetleń kzbin.info/www/bejne/rpiQgJ2fiduaias Czy przyszłość świata zależy od tego, żeby Panna Taylor powiedziała ze sceny 'Trump OUT!'?? Bo wydaje się, że sytuacja staje się dramatyczna.... Analogia do lata 1939? P.S. Panie Waldku, jesienią w Bielsku Białej we wspaniałej sali Cavetina tam, będzie kolejny dziadek muzyki naszej młodości... szwajcarski harfista Andreas Vollenweider. Ma 80+ więc wiele tych koncertów już nie będzie. Zapraszam! A sama sala to cud techniki audio. Kiedy ekipie zarządzającej światłami tam akustyką w trakcie Guitar Festival ostatnio pokazałem, że ich robota przypomina wieżę kontroli lotniska - byli zaskoczeni i zaciekawieni...kzbin.info/www/bejne/m4fag2p7ocuWg7c Warto z takimi pogadać a jest Pan mistrzem w wyciąganiu opowieści ludzi z branży 'światło i dźwięk'. To filmik BEZPIECZEŃSTWA, który jest wyświetlany na pokładach tysiącom ludzi codziennie, z nawiązaniem do kontroli świateł i dźwieku.. (Inna wersja kzbin.info/www/bejne/fYnCaJ-EZtGahqc A tak robią nowy kzbin.info/www/bejne/imK7mYOfiL2LbtE itd. I tak mamy temat jak instruować zestresowanych podróżnych jak zapinać pasy i ubierać żółtą kamizelkę w razie mokrej draki.
@piotrmarcin5123
@piotrmarcin5123 13 күн бұрын
nie ma żadnej PLANdemii
@slawomirbuczynski1301
@slawomirbuczynski1301 13 күн бұрын
Stanowczo za często używamy słowo kultowe. Polskie, kultowe?
@MirekWalus
@MirekWalus 13 күн бұрын
7-minutowy fragment niemego filmu z 'National Air Races', Cleveland, Ohio, 3-7 września 1937 BENDIX TROPHY RACE PLANES & PARTICIPANTS FRANK FULLER SEVERSKY P-35 AIRPLANE kzbin.info/www/bejne/pp-tmGiHebygb8U Wtedy, kiedy w Niemczech nazizm 'kwitł', najsilniejszą dziedziną amerykańskiej gospodarki wychodzącej z Wielkiego Kryzysu był eksport. A importerem n1 amerykańskich produktów była... III Rzesza. Kwitnięcie nazizmu miało bardzo wielu sympatyków w USA, natenczas kraju również mocno rasistowskim. Najbardziej prominentnym sympatykiem Hitlera był Charles Lindbergh, oficer Armii Amerykańskiej (US Air Force jeszcze nie istniało), który 10 lat wcześniej został bohaterem narodowym po samotnym przeleceniu Atlantyku. Przewodził nawet nacjonalistycznej partii 'America First'. Wspominam o tym nieprzypadkowo, bo powrót faszyzmu w USA jest w tej chwili bardzo widoczny. Jeśli do władzy dorwie się znów pewien Pomarańczowy Dźizas 'przyjaciel' Putina i Kima - biada Polsce i jej skromniutkiemu jak w 1939 lotnictwu wojskowemu.
@MirekWalus
@MirekWalus 16 күн бұрын
Bardzo jestem ciekaw zdania autora n/t obecnej oferty na rynku polskim zestawów do słuchania muzyki.
@ZabytkiTechniki
@ZabytkiTechniki 16 күн бұрын
No, to jest temat który coraz bardziej mnie interesuje. Parę lat temu odkryłem na Audio Video Show, że podoba mi się brzmienie raczej niewielkiej liczby zestawów tam prezentowanych. I to wcale niekoniecznie są te za miliony :) Zauważyłem też, że porywające jest brzmienie lampowych wzmacniaczy. Zrobiłem niedawno odcinek o firmie Electro-Lab. Przy okazji mogłem trochę posłuchać i było to naprawdę niezwykłe. Poza zabytkami znam też takie rzeczy jak Spotify i Tidal. Miałem okazję z bardzo bliska obserwować premierę marki Eversolo, którą uważam za wielki sukces. No i jak nietrudno się domyślić jestem fanem rozwiązań DIY. Na co dzień gra mi przy pracy odtwarzacz zbudowany na RPI i podłączony do Radmora :) Aha no i naprawdę jestem fanem nowej Unitry. Widziałem, jaką robotę wykonują, jaką mają pasję. Trzymam kciuki!
@MirekWalus
@MirekWalus 16 күн бұрын
Rozpalenie parowozu TKp 4422 kzbin.info/www/bejne/rGKVqHWdjrahaK8
@ilovegooogle5073
@ilovegooogle5073 17 күн бұрын
Tuner to jedno ale czy zestaw głośnikowy będzie też mini?
@ilovegooogle5073
@ilovegooogle5073 17 күн бұрын
Tuning zabytków techniki do współczesnych poziomów. Alternatywa do bandycko ultra drogiej 'nowej Unitry'.
@audioserwis1609
@audioserwis1609 18 күн бұрын
Fajne muzeum czasów komuny.
@sawomirkudzia8753
@sawomirkudzia8753 18 күн бұрын
Macie rację jak coś się nie udaje dajcie czas na przemyślenia wiem po sobie tydzień siedzenia nad wzmacniaczem i nic same porażki aż w końcu wracasz i masz pomysł w czym rzecz i funkcjonuje!!! Pozdrawiam serdecznie!!!
@WOJTAS7171
@WOJTAS7171 18 күн бұрын
Witam Bardzo elegancko zrobione zestawy "30" i "60" ;) Zestawy "fabryczne" jakich mnóstwo też git :) Czekam na inne pomysły względem tunera i magnetofonu :P Pozdrawiam serdecznie gościa i realizatora odcinka :)
@ireneuszmaksim3204
@ireneuszmaksim3204 18 күн бұрын
Chciałem bardzo podziękować wszystkim za miłe słowa i motywację do tworzenia kolejnych urządzeń i filmów. Z konstrukcĵą tunera proszę chwilę poczekać może zaproponuję z kolegą Robertem coś ciekawego. Pozdrawiam serdecznie wzystkich mlośników AV Mini i kanału Zabytki Techniki.
@MirekWalus
@MirekWalus 9 күн бұрын
Mam pytania... 1. Ile godzi pracy trzeba było w ten zestaw włożyć? 2. Czy nie lepiej byloby taką wiedzę elektroniczną sprzedac na wolnym rynku dla nalepszego oferanta (korpo elektronicznego) niż męczyć się z wyciśnięciem cudów z dziadka? Tak, ja wiem, pasja itd. Sam mam dziesiąt porozgrzebywanych projektów...
@ireneuszmaksim3204
@ireneuszmaksim3204 9 күн бұрын
@@MirekWalus Wykonanie preampa to 6 do 10 godzin pracy. W zależności od tego jak dokładnie dobiera się elementy. W szczególności tranzystory. Ja to robię zdejmując charakterystyki tranzystorów w co najmniej 4 punktach. Taje to wymierny efekt w postaci znieksztalceń np. wzmacniacza rzędu 0,015 %. Koszt obudowy i części to około 1500 pln. Nie jest to moje źródło utrzymania. Zawodowo zajmuję się znacznie większymi prądami. Jestem energetykiem. Róznica pomiedzy składaniem urządzenia dla własnej przyjemności, a robieniem tego codziennie w pracy jest kolosalna. Nie wykluczam robienia takich urządzeń na zlecenie, jednak, jakoś nie ma chętnych. Elektronika w tej chwili znacznie odjechała od tej z projektów AV Mini. To są układy, trudne do ogarnięcia umysłem pojedynczego inżyniera. To głównie układy cyfrowe. Satysfakcja ze spełnienia marzenia jest ogromna a jakość dźwięku w mojej ocenie, bije na głowę zestawy w cenie do 20k pln dostępne na rynku. Mam nadzieję, że moja odpowiedź wyjaśnią zadane pytania.
@MirekWalus
@MirekWalus 8 күн бұрын
@@ireneuszmaksim3204 Dziękuję za odp. Ma to sens. Napisałem więcej ale Y-T zabrał ten tekst z nieznanym powodów....
@narkies07
@narkies07 7 күн бұрын
Panie Ireneuszu, czy jest możliwość aby wrzucił Pan do internetu te wydania listy trójki które Pan ma? Coraz więcej się tych list pojawia na YT ale oczywiście im więcej tym lepiej, jest to kawał historii ;) pozdrawiam serdecznie.
@ireneuszmaksim3204
@ireneuszmaksim3204 7 күн бұрын
@@narkies07 . Dzień dobry. Raczej nie, każdy utwór to osobne prawa autorskie. Pomijając digitalizacĵę analogowych nagrań, to samo opisanie materiału pod kątem wskazania praw autorskich to mnóstwo pracy. Na to nie bardzo mam czas. Pozdrawiam.
@mariuszkusinski7666
@mariuszkusinski7666 18 күн бұрын
Super odcinek, uwielbiam parowozy, klasyczną motoryzację i audio z lat 70 80 90. Pozdrawiam.
@marekcieslar4352
@marekcieslar4352 18 күн бұрын
Jestem fanem tego magnetofonu chociaż nigdy go nie miałem Mam zamiar kupić proszę jak ktoś się zna Na co zwracać uwaga przy zakupie
@Forever-Young_
@Forever-Young_ 18 күн бұрын
Sama przyjemność przy oglądaniu zestawów Pana Irka.
@piotro.1532
@piotro.1532 18 күн бұрын
Czy ktoś z Kolegów dysponuje może rysunkiem PCB korektora? (w wersji "klasycznej" na 16x741, najchętniej w .pdf). Owszem, mam go w wersji papierowej, kupiony wieki temu w zakładach Biazet, ale wówczas nie zrobiłem płytki, a teraz, choć co prawda jeszcze się nie rozpadł ;), to jego stan jest już tak fatalny, że nie da rady go wykorzystać.
@ZabytkiTechniki
@ZabytkiTechniki 15 күн бұрын
Pod filmem jest odnośnik do skanów wszystkich artykułów - m. in. korektora
@piotro.1532
@piotro.1532 14 күн бұрын
@@ZabytkiTechniki Tak, powyższy link jak i cała seria filmów na "Zabytki techniki", poświęcona AV Mini, są mi znane od początku ich powstania :). Dzięki Pana pomysłowi reaktywacji projektu AV Mini (i zamieszczonym rysunkom) wykonałem i uruchomiłem już przedwzmacniacz oraz powróciłem do pracy nad, porzuconymi wiele, wiele lat temu w piwnicy, zmontowanymi płytkami wzmacniacza i tunera FM (ten drugi też już działa, jeszcze "dopieszczam"). Brakuje mi płytki PCB korektora. W podanym linku są artykuły (mam je w oryginale) a zamieszczony dodatkowo projekt w KiCAD zakłada 4xLM324 a wolałbym wersję oryginalną (nota bene, wspomniany projekt otwarty w KiCADzie - nawet różnych jego wersjach - pokazuje mi, jakby rysunek był niedokończony - brak ścieżek, tylko rysunki połączeń). W ostateczności, jakoś poradzę sobie z tym co mam (czyli mocno pożółkły rysunek z Biazetu).
@Excray80
@Excray80 18 күн бұрын
Dzień dobry bardzo. Serdecznie pozdrawiam.
@MarcinII
@MarcinII 18 күн бұрын
O! Fajnie zobaczyć pana Ireneusza! Bardzo sympatyczne odwiedziny i rozmowa. Pozdrawiam panów.
@naprawaglosnikowczorny
@naprawaglosnikowczorny 18 күн бұрын
Ciekawa osoba z Pana Ireneusza, spora pasja do naszej elektroniki, kasety niech dawają frajdę, jak najdłużej.
@Radiotechnika-Z.Ch.
@Radiotechnika-Z.Ch. 18 күн бұрын
Irku widzę, że masz sporo sprzętu :) więc z niecierpliwością czekam na nowe filmy na Twoim kanale. Pozdrawiam.
@zbydeczekbodek209
@zbydeczekbodek209 18 күн бұрын
Kiedyś były chęci i entuzjazm ale brakowało funduszy ,teraz są fundusze ale nie ma chęci .Najważniejsze jest realizować swoje marzenia z młodości teraz jest to w zasięgu ręki . Mają 15 lat marzyło się o unitrze technics był poza marzeniami a bang olufsen to już kosmos. Teraz na olx można kupić sprzęt bang olufsen za kilka stówek który w dniu premiery kosztował więcej niż duże mieszkanie. pozdrawiam
@nnnnnn3647
@nnnnnn3647 18 күн бұрын
To już wiadomo kto skupuje to wszystko z portali typu allegro. ;) Jest tylko jeden problem. Ludzie fascynujący się elektroniką z PRL powoli dochodzą do wieku emerytalnego. Czy dzieci i wnuki nie wywalą tego wszystkiego na śmietnik?
@Radiotechnika-Z.Ch.
@Radiotechnika-Z.Ch. 18 күн бұрын
To już nasz w tym rola, aby odpowiednio wyedukować nasze dzieci i wnuki. Mój syn na przykład doskonale wie ile warte są sprzęty w mojej kolekcji i na pewno nie "puści" ich kiedyś za bezcen, jak to ja ok 25-30 lat temu je kupowałem.
@jerzyrojek6722
@jerzyrojek6722 18 күн бұрын
Zrobią to co robią wnuki hobbystów w Niemczech czy Holandii. Ostatnio na giełdzie w Krakowie ktoś przywiózł elektronikę z Berlina z lat 70 - 80 tych bo umarł dziadek. Były tam rzeczy które dawno temu widziałem tylko w MT a potem wyłącznie w prospektach. Momentalnie zrobił się tłumek takich 50+! Choć nie zaprzeczę że są jednostki mające świadomość co z tego można zrobić i ile będzie frajdy.
@nnnnnn3647
@nnnnnn3647 18 күн бұрын
@@jerzyrojek6722 Kolega miał wujka-zbieracza. Bezcenne urządzenia, plyty, kasety. Połowa poszła na śmietnik zanim zadziałał.
@jerzyrojek6722
@jerzyrojek6722 17 күн бұрын
@@nnnnnn3647 Przykre. Ale to chyba wyłącznie tacy jak my tak do tego podchodzą.
@nnnnnn3647
@nnnnnn3647 16 күн бұрын
@@jerzyrojek6722 Ja też mam sporo i zapewne pójdzie to na śmietnik, bo nie mam w rodzinie nikogo zainteresowanego.
@adambit1
@adambit1 18 күн бұрын
Już oglądam z wielką przyjemnością … jak do tej pory nie było jeszcze tunera FM. Robię wszystko żeby był. Jest kilka opcji i na razie rozważam w którą stronę pójść. Niebawem więcej informacji. Pozdrawiam.
@MirekWalus
@MirekWalus 21 күн бұрын
Sugestia dla autora kanału: Przygotowując program zapewne pisze Pan większość (istotnych) komentarzy. A gdyby tak przetłumaczyć je na ang. i zamieścić w postaci napisów, tak jak na zagranicznych filmach w kinie? Kilka faktów 1. C-C jest bardzo niedokładny. Poza tym o ile się orientuję C-C nie tłumaczy. Owszem, są ludzie, którzy nie lubią czytać. Ale większość z tego co niezrozumiałe, staje się zrozumiałe jeśli napisane. 2. Y-T jest światowym serwisem. Największą stacją telewizyjną świata. Akcent na to ostatnie słowo: świata. 3. Na świecie ~40 mln. ludzi mówi po polsku a ~miliard i pół po ang. Czyni to ang. najbardziej popularnym jęz. świata, znacznie przed mandaryńskim. (> 1mld). 4. W Polsce pół wieku komuny wypleniło angielski skutecznie. Ci powyżej 50ki są zwykle odporni na ten światowy język, więc ang. napisy tutaj pomogłyby w nauce. 5. Prosty rachunek pokazuje, że na każdego kto gada po polsku 375 gada po ang. P.S. Jako poddtytuł, możnaby wtedy umieścić 'Learn Polish, Number 10 most difficult language in the World'. No bo przecież warto chyba być w jakiejkolwiek 10-tce klasyfikacji światowej. Mimo, że na świecie jest 'tylko 195 krajów to aż (ponad) 7 tys. języków.
@MirekWalus
@MirekWalus 21 күн бұрын
Koleżka był wczoraj na Manhattanie w polkim konsulacie tam złożyć o polskie paszporty dla ur. w USA dzieci. Na 9 osób w poczekalni on, z żoną i dzieciakami byli jedynymi Polakami. Było 2 Amerykanów, Hindus, Bangladesczyk i ktoś inny. Polska staje się coraz popularniejsza.
@ZabytkiTechniki
@ZabytkiTechniki 21 күн бұрын
Dziękuję za sugestię. Część filmów ma angielskie napisy. Robię to zwykle przy tematach, które uznaję za atrakcyjne dla widza ze świata. YT ma do tego fajne narzędzia, ale jednak nie robi się to samo :)
@MirekWalus
@MirekWalus 21 күн бұрын
@@ZabytkiTechniki Ja też dziękuję za odpowiedź. Moja sugestia ma jednak niejako 'drugie dno': Otóż uważam, że Polska jest i często bywała w historii Kopciuszkiem. Krajem B. A może nawet C. Hardkore dla nawiedzonych. Europa w świecie to wiadomo, Paryż, Rzym a może (ostatnio) Krym. A tymczasem... Gdyby pod 'zabytki techniki' podpiąć historię w szerszym, niejako światowym znaczeniu - można byłoby wypromować nie tylko dwa parowozy. 'Cudze chwalicie, swego nie znacie'. A może warto poznać a raczej pokazać.
@filipem6417
@filipem6417 23 күн бұрын
Niesamowity odcinek Panie Waldemarze ! Dziękuję.
@dariuszg8836
@dariuszg8836 24 күн бұрын
Dzień dobry. Chcę i muszę Pana pochwalić. A to za kanał, a to za treści w nim poruszane, a przede wszystkim za sekcję "zrób to sam". Ponadto, podziękowanie za kulturalny język, za przyjemność oglądania kanału. Dziś we wszechświecie dominuje "cyfra", zaś Pan prezentuje "starocie". To ważne, gdyż cyfra to świat jakoś tajemny, czy skryty. Natomiast ów "starocie" były czystą radością odkrywania i budowania. Mam też drobną prośbę, czy zapytanie, o miernik elementów elektronicznych. Czy mógłby Pan zapodać jakiś link to tego urządzenia? Ja trochę grzebię w starociach i takie urządzenie chyba byłoby i mnie przydatne. Z góry dziękuję. Pozdrawiam.
@ZabytkiTechniki
@ZabytkiTechniki 23 күн бұрын
Dzień dobry, Dziękuję bardzo :) Ten tester to urządzenie Gotronika - www.gotronik.pl/tester-elementow-elektronicznych-rlc-i-polprzewodnikowych-p-4111.html
@MirekWalus
@MirekWalus 24 күн бұрын
PRLowkie koleje kzbin.info/www/bejne/l5q2YYpjfqySeKM skąd dowiedziałem się m. inn. o szerokich (rosyjskich) torach z Ukrainy aż do huty Katowice, żeby dowozić rudę z CCCP.
@monsterjager2993
@monsterjager2993 25 күн бұрын
Tą muzyką w tle mnie drażni , wpływa na brak koncentracji , można ją było przynajmniej ściszyć
@MirekWalus
@MirekWalus 28 күн бұрын
A tu jeszcze piękne okolice 'Ziem Odzyskanych' Dzierżoniowa widziane 'z cockpitu' kzbin.info/www/bejne/o4qxhWeDhpyKbJY wraz z instrukcją obsługi kzbin.info/www/bejne/raGWhImOhbqfjpo i zadania zdania kzbin.info/www/bejne/eaOrg2emfMhpg7s
@PROGRAMWIEDZYSPOLECZNEJ
@PROGRAMWIEDZYSPOLECZNEJ 29 күн бұрын
Brakuje teraz takich wykładowców konstruktorów.
@josevicentegarcia2192
@josevicentegarcia2192 Ай бұрын
Magnífico vídeo. Pero sería de agradecer que mostrasen la carga del Film. No se muestra en ningún vídeo de esta cámara y el manual no es muy explícito.
@WOJTAS7171
@WOJTAS7171 Ай бұрын
Witam Bardzo fajny temat ;) Ten pierwszy, który trafił pod szkołę jest mi znany jakiś czas temu gdzieś/ktoś prezentował ten parowóz. Sam kiedy się natknę na takie środki lokomocji, torowiska, budynki (wąskotorowe, normalne, drezyny) robię foto do kolekcji ;P Wszak za czasów "S.H.", "Harcerz" etc. owe modelarstwo również było w moim zainteresowaniu (kolejka elektryczna, modele samolotów do sklejania/składania, resoraki etc.). Jak i giełdy kolekcjonerskie były przeze mnie odwiedzane. Pozdrawiam serdecznie :)