Zasilacze i ładowarki USB. Co to jest GaN, czyli UGreen kontra Baseus

  Рет қаралды 81,752

Piotr Górecki

Piotr Górecki

Күн бұрын

Пікірлер: 329
@johnloyds3483
@johnloyds3483 7 ай бұрын
WatÓW, amperÓW, złotyCH. Nie dość, że interesująco i prawidłowo od strony merytorycznej, to jeszcze po polsku. Świetnie się to oglądało - dzięki!
@analogi9176
@analogi9176 7 ай бұрын
No właśnie - nie tylko miło słuchać tych naszych polskich końcówek ale nawet trochę już nienaturalnie przy dzisiejszych "pięć amper, wat czy wolt".
@taki88117
@taki88117 7 ай бұрын
PodłANczamy z 1:15 kłuje w uszy... :p
@Chapucero_Helecho
@Chapucero_Helecho 7 ай бұрын
@@taki88117 naprawdę nie masz co robić w życiu?
@taki88117
@taki88117 7 ай бұрын
@@Chapucero_Helecho a co Ty do mnie masz? Chłop z 1 kom chwalił za j. polski, to wskazałem, że nie wszystko jest ok. Autor filmu pewnie żart zrozumie a Ty.. no cóż 😜
@BartoszRybacki0
@BartoszRybacki0 6 ай бұрын
@@analogi9176 można zbudować np. takie zdanie z niepoprawnych końcówek: "przyszła kontrol i zajumała ładowarkę 5 amper co naraziło go na spore koszta. "
@webbpw
@webbpw 3 күн бұрын
Cudowny materiał, świetny merytorycznie i fajnie się to ogląda. Takich rzeczy nam potrzeba w Internecie!
@norbertradkiewicz4715
@norbertradkiewicz4715 7 ай бұрын
Zaczynając zabawe z elektroniką wysyłałem swoje projekty do Elektroniki Praktycznej było to przeszło 25 lat temu. Pan Piotr Górecki redagował moje wypociny, które były prezentowane w czasopiśmie . Miło pooglądać prezentowane filmiki.
@stor954
@stor954 7 ай бұрын
Panie jesteś moim nowym guru od prostego przekazania wiedzy w swoich tematach. Potrafisz zainteresować, świetne oratorstwo. I bardzo dobry głos do słuchania nawet na 1.5 prędkość
@cyklop1977
@cyklop1977 6 ай бұрын
Nowym ? hehehhe ten facet od dekad jest znany , najbardziej z "EdW"
@mariuszszczesniak3096
@mariuszszczesniak3096 7 ай бұрын
caly czas mialem wrazenie ze ogladam wspolczesnego Adama Slodowego chyba jestem juz stary tak czy siak wtedy byla bomba i teraz tez jest🙂
@marcinterka5822
@marcinterka5822 7 ай бұрын
Panie Piotrze kciuk w górę za twórczość w języku polskim. Ciekawa tematyka, szeroki zakres wraz pomiarami jednak informację trzeba bardzo łowić i mam wrażenie, że osoby które pierwszy raz słyszą na temat ładowarek mogli zrozumieć tylko tyle że czasem mogłą ładować szybko swoje telefony a czasem wolno ale wciąż nie będą wiedzieć jak to sprawdzić. Dodatkowo mówi Pan o dużym bałaganie wśród dostępnych standardów ładowania. Otóż nie dokońca, są to: Qualcomm Quick Charge, USB Power Delivery, Huawei SuperCharge, Samsung Adaptive Fast Charging i OPPO VOOC. Dwa najpopularniejsze to Quick Charge i USB PD. Bardzo brakowało mi wstępu teoretycznego o standardach a następnie pokazania konkretnych ładowarek operujących w tych standardach. Polecam dzielić film na sekcję by zwiększyć czytelność. Warto jeszcze raz pokreślić co już Pan powiedział , że UE wymusiło na producentach (w szczególności Qualcom, Apple) aby we wszystkich nowych urządzeniach stosować konektor typu USB-C oraz PD. Skutkiem czego będzie pełna uniwersalność ładowarek względem urządzeń a różnicą będzie już tylko versja użytego PD. Wiele ludzi błędnie kojarzy USB-C jako wyznacznik czego szybkiego, oraz umożliwiającego szybkie ładowanie - pamiętajcie, że to tylko konektor, a to jakie parametry urządzenie obsługuje znajdziecie w specyfikacji urządzenia. Przykładem może być użycie konektora USB-C bez linii danych (lampki z akumulatorem) i wciąż łądowanie będzie 5V/0.5-1A.
@piotrgorecki4274
@piotrgorecki4274 7 ай бұрын
Słuszna uwaga. Dziękuję za rzeczowy komentarz! Temat rzeka, ja od grudnia uczę się robienia filmów. Wstęp teoretyczny o standardach z licznymi rysunkami i fotografiami jest (będzie) w moim czasopiśmie ZE w artykule S015, który jest rozszerzeniem tego filmu. Pozdrawiam
@BartomiejNowak-uq8yv
@BartomiejNowak-uq8yv 6 ай бұрын
Bardzo cenne uwagi. Skąd wiadomość,, że Unia nakazała używanie Power Delivery i czy to już pewne?
@piotrgorecki4274
@piotrgorecki4274 6 ай бұрын
@@BartomiejNowak-uq8yv Proponuję poszukać w Internecie aktualnych informacji. Nawet po polsku powinno się sporo znaleźć na ten temat.
@BartomiejNowak-uq8yv
@BartomiejNowak-uq8yv 6 ай бұрын
@@piotrgorecki4274 Słuszna uwaga. Dziękuję za rzeczową odpowiedź. Skąd pomysł że moje pytanie, o Power Delivery, było skierowane do Pana ? Doświadczenie nauczyło mnie, że szukanie informacji w języku polskim, to czysta strata czasu, jak zresztą widać po Pańskiej światłej odpowiedzi.
@konradchojnacki3865
@konradchojnacki3865 7 ай бұрын
Panie Piotrze, ponad 20 lat temu prenumerowałem EDW i tak mi to utkwiło, że pracuję w branży energoelektronicznej. Pana nazwisko pojawiało się w dużej ilości artykułów ;) Pozdrawiam słonecznie :)
@wojwoj2049
@wojwoj2049 7 ай бұрын
dodam, że nazwisko Pana Piotra najczęściej widniało pod tymi publikacjami. :)
@RyszardDanda
@RyszardDanda 7 ай бұрын
Za tak dobre materiały Pana Piotra w ciemno łapka w górę, jeszcze przed oglądnięciem!
@jogin211
@jogin211 7 ай бұрын
Świetny film. Bez zbednego pitupitu, za to z najistotniejszymi podstawami. Bardzo dziekuje!
@przemysawm.5898
@przemysawm.5898 7 ай бұрын
Panie Piotrze zasilacze GaN bo tak będę je nazywał ( bo ładowarki są w urządzeniach z akumulatorami ) odkryłem parę lat temu i byłem w szoku jaka moc może być w takim małym urządzeniu. Wszystko pięknie może się komunikować tak jak Pan mówi, ale jest jeden problem - termiczny problem - wszystko się grzeje od tak dużej mocy i są ograniczenia termiczne. np niektóre telefony ładują się mocą 120W tylko przez pewien czas - a ten czas jest zależny od temperatury - jak układ zabezpieczenia wykryje określoną temperaturę to przerywa szybkie ładowanie. W niektórych telefonach możemy przeczytać ze ma ładowanie 120W i tak jest ale tylko przez krótki czas zanim się wszystko nie nagrzeje. Nauczony z projektowania układów zasilania to bazową temperaturę bierzemy 20stopni Celsiusa - a pracę w 50 stopniach max 70 stopniach w zależności od temperatury otoczenia. Zazwyczaj nie przekracza się 80-85stopni Celsiusa i najważniejsza zasada - zapas mocy 30-50%. Wiadomo ze im wyższa temperatura to krótsza żywotność więc układy chłodzenia to podstawa ale przy GaN wchodzimy na inny level rezystancji wewnętrznej. Straty cieplne spowodowane Rw są znacznie mniejsze i można zrobić mniejsze gabaryty. Ja wolał bym te same gabaryty ale temperaturę układu mniejszą.
@piotrgorecki4274
@piotrgorecki4274 7 ай бұрын
Właśnie - zawsze podstawowy problem to sprawność i ciepło. GaN są szybsze od Si i pozwalają zmniejszyć straty przełączania - to pozwala uzyskać wyższą sprawność. Ale nawet 90% przy 120W to 12 watów do rozproszenia. Czyli niemało. Pozdrawiam
@arturkosik9741
@arturkosik9741 7 ай бұрын
Oby ten kanał się rozwijał!
@eugeniusz7144
@eugeniusz7144 7 ай бұрын
Ale naprawdę mi się podoba - dzięki wielkie! I sposób na podanie informacji, i właśnie informacja - wszystko jest git. Jeszcze raz dziękuję!
@robertfi9745
@robertfi9745 6 ай бұрын
super materiał! rzetelny test. Zrozumiałe wyjaśnienie.
@adamrzepecki9362
@adamrzepecki9362 5 ай бұрын
Panie Piotrze, spotkałem się z Pana kanałem przez przypadek i jestem pod ogromnym wrażeniem wiedzy na tak wydaje się błahy temat jakim są ładowarki, muszę dodać jak przyjemnym i prostym językiem tłumaczy Pan te zagadnienia i jak trzyma się odpowiedniego języka technicznego (odmiana jednostek to coś tak ważnego, a tak mało osób trzyma się tej zasady!). Jestem przekonany, że zostanę na dłużej i chętnie będę się od Pana uczył! Pozdrawiam i życzę, żeby więcej osób miało szansę uczyć się od takiego świetnego nauczyciela!
@piosylant
@piosylant 6 ай бұрын
Fajny materiał. Oglądam wielu jutubowych naprawców elektroniki. Wolę to od Netflixa. Cieszę się, że dołączył Pan do moich subskrypcji. Pozdrawiam i życzę miłego dzionka. 😉
@2508marcin
@2508marcin 6 ай бұрын
Rewelacyjny materiał :) w pierwszej chwili myśle, nie no Krzysztof Miruć polskiej elektroniki :D
@Misiu777
@Misiu777 7 ай бұрын
Nie tylko 100W :) Są i 200W. Film bardzo rzeczowy i ciekawy. Chętnie się dowiem czy ładowarka czy zasilacz z punktu widzenia elektornika. Też do testów posiadam wyzwalacz USB-C (przełączany) a także konfigurowalny zworką do wymuszenia konkretnego napięcia na stałe :)
@OriginalStachuJones
@OriginalStachuJones 7 ай бұрын
Warto też sprawdzać kable - kable także mają obecnie mikroprocesory
@wirex2717
@wirex2717 2 ай бұрын
W kablach mikroprocesory?? Gdzie tam jest miejsce? Co za postęp techniki no dla mnie szok.
@Ziemowit-d4u
@Ziemowit-d4u 18 күн бұрын
@@wirex2717 Tak jest, przesyłają do ładowarki informacje o dopuszczalnym natężeniu prądu jakie mogą przyjąć. Serio.
@pawekrajnik8668
@pawekrajnik8668 6 ай бұрын
Panie Piotrze, leci subskrybcja. Mój pierwszy obejrzany od Pana materiał, ale jestem pod ogromnym wrażeniem. Dziękuję.
@mateuszadamczak8675
@mateuszadamczak8675 7 ай бұрын
Panie Piotrze super materiał dla początkujących do zrozumienia nowych ładowarek! Z mojej strony czekam na kolejny odcinek, gdzie trochę szczegółów odnośnie komunikacji pomiędzy urządzeniem końcowym a zasilaczem + komunikacja z kablem ;)
@wslomo
@wslomo 7 ай бұрын
Kolejny świetny materiał Panie Piotrze. Kanał na YT rozwija się rewelacyjnie, byle tak dalej.
@banishedprivateer
@banishedprivateer 6 ай бұрын
Nie spodziewałem się, że obejrzę 30-minutowy film o ładowarkach. Próbę nawiązania komunikacji można uznać za udaną.
@GabrielaCzarnecka-m1p
@GabrielaCzarnecka-m1p 6 ай бұрын
Brawo Panie Piotrze, świetny materiał. Bardzo dziękuję !!!
@redelek2
@redelek2 7 ай бұрын
No bardzo ciekawe ostatnio. Synowi to tłumaczyłem tylko dodałem jeszcze kabelek USB c . One też potrafią zaburzyć komunikację bo po rozcięciu okazało się że brakuje w nim kabelków. Działał działał, ale wolno ładował. Dlatego lubię ładowarki z ekranem po podłączeniu widać co się dzieje, jakie napięcie jaki prąd idzie na telefon. Muszę usiąść do tej prenumeraty
@wiziek
@wiziek 7 ай бұрын
sa rozne kable usb c, to tylko wtyczka, tak jak usb a ma rozne standardy, protokoly
@khyrofilms
@khyrofilms 7 ай бұрын
kolejny dobry odcinek.... ;) taki na czasie, szczególnie dla tych co to np. modernizują swoje rowery i przerabiają je na elektryki.... 90% nie wie jak, ale robią ;) a potem albo jedno się spali (czyt. silnik) albo bateria powie nie robię ;)
@jacek7798
@jacek7798 6 ай бұрын
Wytłumaczył mi Pan łopatologicznie co i jak dziekuje
@Bareizm
@Bareizm 7 ай бұрын
Przed Państwem, Piotr - ogólnie rzecz biorąc - Górecki! Pozdrawiam :)
@autechrakziom3679
@autechrakziom3679 7 ай бұрын
A jakoś bardziej merytorycznie?
@sh4d0wMoon
@sh4d0wMoon 6 ай бұрын
p. Piotrze dziekuje!!! Wrocilo ponownie to piekne uczucie ktore przezywalem dzieki mojemu mentorowi/nauczycielowi fizyki - prosze o wiecej - pozdrawiam serdecznie
@Houdinidmn
@Houdinidmn 6 ай бұрын
Te znaczniki o których Pan mówi to tzw protokoły ładowania. Jest ich kilka np PowerDelivery (PD), Qualcomm Quick Charge, Samsung Adaptive Fast Charging itd. I tak jak Pan wspomniał, żeby wykorzystać pełny potencjał ładowania, należy sprawdzić z jakiego protokołu korzysta dany producent telefonu, oraz czy zasilacz i przewód mają również ten protokół. Ale bardzo ładnie przedstawione, po chłopsku :)
@FIxt00l
@FIxt00l 4 ай бұрын
This looks like an expert review! Please, please, enable English subtitles! I can understand some words, but not enough, nor can I say Brzegorz Brzęczyszczykiewicz. Greetings from Bulgaria.
@Electester
@Electester 7 ай бұрын
Ładowarka ugreen jest bardzo porządnie wykonana w środku, zachęcam do wyszukania udokumentowanej rozbiórki która na pewno jest do znalezienia w Internecie po haśle „teardown”. Produkty ugreen nigdy mnie nie zawiodły, zawsze są zgodne ze specyfikacją. Polecam, to jest chińska marka za którą można być pewnym.
@Hubson55
@Hubson55 7 ай бұрын
korzystałem z różnych zasilaczy/hubów/kabelków uGreen i póki co się nie zawiodłem, jakoś wykonania dobra, działają prawidłowo, a cena przystępna :)
@Tomasz_BlueSky
@Tomasz_BlueSky 6 ай бұрын
W szkole nie miałem tak jasnego przekazu informacji. Pozdrawiam i zdrówka życzę.
@kaktusadas622
@kaktusadas622 7 ай бұрын
Witam Panie Piotrze jak zawsze ciekawy wykład i ważne wskazówki pozdrawiam serdecznie.
@Duke1010PL
@Duke1010PL 7 ай бұрын
29:25- super układ, cieakwy jestem jego mozliwości :) Dałem ładpkę w góre, a gdybym mógł to i złota bym wrzucił.
@NANO-SERWIS.MAREK-DASZKE
@NANO-SERWIS.MAREK-DASZKE 7 ай бұрын
Dobrze wytłumaczone dla początkujących super sprawa. 👍
@mariuszswiderski4178
@mariuszswiderski4178 7 ай бұрын
Z niecierpliwością czekam na film, w którym zostanie poruszona kwestia zakłóceń emitowanych przez takie zasilacze/ ładowarki. Z racji tego, że jestem krótkofalowcem, będzie to bardzo interesujące. Pozdrawiam serdecznie :)
@marekkusal7854
@marekkusal7854 7 ай бұрын
Dziękuję za jasny komentarz tematu. Pozdrawiam serdecznie.
@rapssss
@rapssss 7 ай бұрын
Aż mi się przypomniały laborki z elektrotechniki oraz elektroniki na Politechnice Warszawskiej. Używam kostek baseusa i kabli ugreen i generalnie są OK, ale kostki zaczynają mi padać po roku używania, kable czasem też(baseusa). Ugreen wygląda ciut lepiej w tej kwestii. Dodatkowo baseusa usba->usbc adapter mi powodował restarty komputera, więc trzeba uważać. Za to np. duży powerbank basuesa 30k mAh używam już od ponad 5 lat i zero problemów. Pozdrawiam i dziękuję za super materiał!
@cati0n
@cati0n 7 ай бұрын
30k mAh = 30Ah
@grzegorzb-io5uv
@grzegorzb-io5uv 2 ай бұрын
Pięknie wytłumaczone na załączonym obrazku ....czyli filmie:)
@BartomiejNowak-uq8yv
@BartomiejNowak-uq8yv 6 ай бұрын
Jedyne co zrobiła Unia to wymusiła kształt wtyczki,, czyli nakazała USB-C, dla nas, czyli użytkowników, stanowi to pewną korzyść (nie trzeba celować bo wtyczka jest odwracalana) i to by było na tyle korzyści.. Producenci nadal robią co chcą i stosują najróżniejsze kombinacje prądu i napięcia, Ponieważ doczekaliśmy wspaniałych czasów gdzie największych producentów nie stać na dołożenie ładowarki do urządzenia ( chociaż chińczycy nadal to robią np. realmi dodaje do niektórych swoich smartfonów ładowarkę 240W) Z powodu braku standardu ładowania to rolą uniwersalnej ładowarki stało się, aby spełniać wszystkie protokoły ładowania bo inaczej informacja, że ładowarka potrafi dać 100W nic nie znaczy, skoro nie wiem czy będzie mogła obsłużyć moje urządzenie dając mu pełną moc. Nazywa Pan zasilacze 100W, które nie spełniają wszystkich dostępnych na rynku sposobów ładowania, których jest może z 10) "nowoczesnymi", podczas gdy 30 letnia ładowarka od laptopa robi dokładnie to samo - cóż to za nowoczesność. Ładowarki, przedstawione na filmie są jedynymi , których producent podaje jakie kombinacje prądu i napięcia i w których gniazdkach USB obsługują. Sądzę, że brak jasnej deklaracji jakich producentów urządzenia obsłuży wiąże się z koniecznością płacenia za patenty lub użycie nazw zastrzeżonych przez producentów urządzeń. Dodatkowo 24 piny w tak małej wtyczce, jak USB-C powoduje szybką degradację takiego złącza, co jest jak najbardziej na rękę producentom.
@Micz82
@Micz82 6 ай бұрын
To jeszce warto wspomnieć o protokołach ładowania QC, QC2.0, QC 3.0, QC 4.0 i najnowszy QC5.0 oraz USB-PD (o tym akurat było wspomniane:)) To one odpowiadają za "dogadywanie się" telefonu z zasilaczem - negocjują napięcie i prąd. Odcinek bardzo ciekawy, pozdrawiam
@paulmitchell4421
@paulmitchell4421 2 ай бұрын
a w samsungu liczy sie tylko PPS
@mateuszgorecki79
@mateuszgorecki79 6 ай бұрын
Ale świetny kanał i materiał, prowadzący sztos! Dziękuję!
@mjwiech
@mjwiech 7 ай бұрын
Doskonały film. Pan Piotr wyjaśnia wszystko płynnym językiem.
@kovalus
@kovalus 6 ай бұрын
Dzieki za materiał, bardzo interesujący. Pozdrawiam.
@kriztower666
@kriztower666 7 ай бұрын
Super film, fajnie się oglądało. Dziękuję.
@zenobikraweznick
@zenobikraweznick 7 ай бұрын
Bardzo dobry merytoryczny materiał, dziękuję.
@zbysiu3cytryny
@zbysiu3cytryny 7 ай бұрын
Fajny materiał, chociaż bardziej dokładniejsze testy ładowarek przeprowadzał na swoim kanale Dekompozytor. Nie miej jednak jakby Pan zmienił czas przebiegu, można byłoby dostrzec dokładniej przebieg prostokątny, najpewniej coś podobe komunikacji szeregowej Nie mniej jednak Pan ma fajną dykcję, która nie przynudza człowieka przy tak długim filmie
@rafalbroncel5792
@rafalbroncel5792 6 ай бұрын
Sam używam ladowarek ugreen i to jest klasa sama.w sobie. Polecam. Fabryczne ładowarki zostaja w pudełkach
@TymexComputing
@TymexComputing 7 ай бұрын
"Dlaczego to jest wszystko takie dziwne" - to jest hasło które może sprowadzić do kanału medialnego tylko najlepszych widzów :)
@janprywatny2498
@janprywatny2498 15 күн бұрын
Bardzo dziękuję!
@filiptwarkowski5392
@filiptwarkowski5392 6 ай бұрын
Kable to są kable😁 Tu pan używał przewodów. Fajny materiał.
@miromiko1114
@miromiko1114 7 ай бұрын
Bardzo dobry odcinek ;) właśnie przerabiam temat ładowarek u siebie i film spadł mi z nieba 😂 pozdro
@daviddavidowsky7981
@daviddavidowsky7981 7 ай бұрын
Po obejrzeniu tego odcinka i nowego o powerbankach zdecydowałem się zasubskrybować z dzwoneczkiem. Mam nadzieję że temat budowy własnego powerbanka zostanie rozszerzony
@piotrburnos1004
@piotrburnos1004 7 ай бұрын
A gdyby przystawkę włączyć nie przy zasilaczu, tylko przy samym telefonie to jakie by były wskazania? Innymi słowy, przy 10V i 5A, jaki będzie spadek napięciach na kablu i straty mocy?
@piotrgorecki4274
@piotrgorecki4274 7 ай бұрын
Dobry temat na kolejny film o jakości kabli USB w aspekcie zasilania. Ale najpierw będzie film o pomiarze dużych prądów i o bocznikach. Właśnie go nagrywam. Pozdrawiam
@sagittarius-tk4hj
@sagittarius-tk4hj 7 ай бұрын
Miałem kiedyś kabel USB. Ładowarka 1.5A a na telefonie było 0.3A. jadąc na nawigacji bateria znikała w oczach
@slawomirkorbas
@slawomirkorbas 6 ай бұрын
Wrtosciowy film. Dziekuję
@arturmaliszewski5429
@arturmaliszewski5429 7 ай бұрын
Jestem w posiadaniu Baseusa tylko że w wersji 65W. Bardzo dobry chińczyk. Mam tez spora ilość przewodów USB B,C. Pomimo zapewnień producentów tylko dwa kable sa w stanie "dogadać" się z moim telefonem i ładować go maxymalmym prądem.
@wirex2717
@wirex2717 2 ай бұрын
No dla mnie szok. Nie wiedziałem, że jest coś takiego jak "dogadywanie" się pomiędzy smartfonem a ładowarką. Myślałem, że to funkcjonuje tylko pomiędzy ludźmi.
@amadeuszdubiel5579
@amadeuszdubiel5579 7 ай бұрын
Odcinek petarda dziękuje 🙂
@drTobiasz
@drTobiasz 6 ай бұрын
Bardzo ciekawy test! 😃 Dobrze jest słuchać człowieka z doświadczeniem! Fajnie ta ładowarka podnosi to napięcie, tak stopniowo! Ale gdyby podłączyć przejściówkę rozdzielającą, to starszy smartfon mógłby się spalić! 🤔
@drTobiasz
@drTobiasz 6 ай бұрын
*chodziło mi o podłączenie jednego smartfona z szybkim ładowaniem do jednego portu rozdzielającej przejściówki i potem, po ustaleniu wyższego napięcia podłączyć stary telefon do drugiego gniazda przejściówki. Prawdopodobnie by się spalił ten starszy. Nigdy o tym tak nie myślałem 😂
@fireawe321
@fireawe321 7 ай бұрын
Dziękujemy za film ..
@waldemarr.3941
@waldemarr.3941 7 ай бұрын
Piękna polszczyzna. Super wykład - objaśnienie. Życzę dalszego rozwoju kanału.
@Kwasior88
@Kwasior88 7 ай бұрын
Kocham Pana Filmy!
@f0r3sterr
@f0r3sterr 7 ай бұрын
Moja ulubiona kombinacja to ta kiedy łączymy zasilacz/ładowarkę z wyjściem usb-c do odbiornika z wejściem usb-c i... nic. Nie ma zasilania w ogóle. Trzeba znaleźć jakąś ładowarkę z wyjściem usb-a i połączyć ją kablem usb-a usb-c. Ot zagadka :) (spowodowana brakiem dwóch głupich rezystorków w odbiorniku, na szczęście nie ma za dużo takich urządzeń)
@otaconmgs91
@otaconmgs91 7 ай бұрын
Potwierdzam, taka to jest właśnie standaryzacja i iluzja że wystarczy jedna uniwersalna ładowarka PD i przewód USB-c - USB-c. Jak choćby prezentowana w filmie ugreen czy baseus. W praktyce trzeba dopasowywać :/
@jakub.anderwald
@jakub.anderwald 6 ай бұрын
Tak, to jest fatalne. "Głupie" sprzęty straciły możliwość ładowania gdy weszło USB-PD.
@JanKowalski-zs1fn
@JanKowalski-zs1fn 7 ай бұрын
Fajny materiał. Mała uwaga: aby doświadczenie było miarodajne wszystkie smartfony powinny być połączone z ładowarką tym samym kablem. Pozdrawiam
@Duke1010PL
@Duke1010PL 7 ай бұрын
Fajny materiał, ale określa ładowarke i telefon 20:00, a do wszytskiego może przeszkadzać również kabel. np mamy telefon z ładowarka w którym zmienimy kabel i ładowanie już może być inne. Przy zakupie trzeba wiedziec jakie ładowanie wspiera telefon i ładowarka, a także kabel.
@celerrimus
@celerrimus 7 ай бұрын
Bardzo ciekawy film, dzieki! a tak jeszcze a propos ladowarek, czy dalo by sie oscyloskopem zmierzyc jakosc poszczegolnych ladowarek, tzn jakiej jakosci daja markowe ladowarki Samsunga czy Apple, a jakiej takie lepsze ale tez i tansze "chinczyki"? Przy DC chyba nie bedzie tam wielkich roznic? Wiem, ze jest to kwestia np w tanszych UPS i pradzie AC, gdzie przebieg nie jest idealnie sinusoidalny, co np specjalnie zasilaczom PC nie robi, ale inne urzadzenia nie specjalnie chca na takim napieciu dzialac.
@SHIVUS111
@SHIVUS111 6 ай бұрын
Ciekawy materiał. Już lubię ten kanał:) swoją drogą jak by tak poszperać głębiej, to pewnie 90% tego sprzetu to "chińczyki" tyle że z różnych półek cenowych.
@MarekSaturn
@MarekSaturn 7 ай бұрын
Bardzo ciekawy film.
@kawecki8909
@kawecki8909 7 ай бұрын
Świetna robota jak zwykle. Czy da się urochowmić ten oscyloskop Aneng/ Zoyi w takim trybie jak pracuje ten rigol na filmie?
@piotrgorecki4274
@piotrgorecki4274 7 ай бұрын
Tylko czy to ma sens? - bo tam i tak jest wewnątrz akumulator zapewniający autonomię.
@kawecki8909
@kawecki8909 7 ай бұрын
Chodzi mi o ten tryb w jakim oscyloskop wyświetla pomiar. Kropka która "przemiata" ekran raz za razem i te zmierzone wartości tworzą wykres.
@Duke1010PL
@Duke1010PL 7 ай бұрын
20:40 - ładowarki stare były bez odpiannych przewodów i z gniazdami usb-a, a na telefon był wtyk micro usb.- to stare dzieje. Mam tez w miare nową ładowarkę do telefonu z wtykiem usb-a i z kablem usbc o mocy ładowania 65W -tu zaczynają sie problemy ze zmianą kabla na nowy, bo musi wspierac dany tryb ładowania danego producenta o danej mocy.
@sumilidero
@sumilidero 7 ай бұрын
fajny ten baseus, trzeba bedzie zamówić :D
@dominikrak72
@dominikrak72 7 ай бұрын
Bardzo ładna polszczyzna amperów watów fajnie się słucha. Nieczęsto spotykane na polskim Youtubie.
@Maciek888
@Maciek888 7 ай бұрын
11:14 OnePlus (oraz czasem Huawei, Xiaomi) w swoich kablach USB-A wykorzystują piąty styk do komunikacji z dedykowaną ładowarką. Wygląda na to że mógł nie zostać podłączony przez zastosowany adapter, stąd tak niska moc ładowania telefonu.
@mwilkowski
@mwilkowski 7 ай бұрын
Panie Piotrze, dziękuję za film. Niemniej proszę o uzupełnienie (lub jakiegoś innego uważnego widza): w 25:45 mówi Pan o regulowanym źródle prądowym. Nie rozumiem. Źródłem prądu jest ładowarka. Miał Pan na myśli regulator prądu po stronie obciążenia, zgadza się? O którym to obciążeniu zresztą mówi Pan 15-30 sekund później.
@piotrgorecki4274
@piotrgorecki4274 7 ай бұрын
W elektronice potocznie źródłem prądowym nazywamy nie tylko źródło energii o nieskończenie dużej rezystancji wewnętrznej, ale też układy o niezmiennym prądzie - tu jest ten przypadek , skrót. Pozdrawiam
@jakub.anderwald
@jakub.anderwald 6 ай бұрын
Tak jak inni komentujący tu pisali, tych standardów nie jest wcale tak dużo (QC w kilku wersjach, VOOC, SuperCharge i USB-PD). Dotychczas wchodzące nowe standardy albo ich wersje komplikowały obraz (bo telefon z np. VOOC nie potrafił korzystać z QC, jak widać na filmie), ale zawsze mógł brać "podstawowe" 5V i 1-1,5 A bez żadnej "smart" komunikacji z zasilaczem. USB-PD ten skomplikowany świat standardów upraszcza do jednego, ale niestety teraz jakaś komunikacja jest wymagana żeby w ogóle rozpocząć ładowanie. Przez to mam kilka starych sprzętów ładowanych ze złącza USB-C (latarka, głośnik bluetooth) które w ogóle nie ładują się z nowoczesnych ładowarek USB-PD i muszę je podpinać pod jakieś starsze ładowarki. Szkoda, że nie zachowano tej podstawowej kompatybilności 5V / 1A.
@margines711
@margines711 7 ай бұрын
Ciekawy materiał. Lecz może warto było by dodać i uporządkować w podsumowaniu, że powszechne są trzy standardy - nijaki czyli ten stary ładujący współczesne smartfony wolno tj. z napięciem 5V i z natężeniem prądu 1 lub 2 ampery oraz standard o dużej mocy czyli właśnie ten Power Delivery (PD) albo alternatywny Quick Charge stosowany przez Samsunga. Chińskie urządzenia (np. drony marki DJI) korzystają ze standardu Power Delivery. Obydwa te standardy nie są kompatybilne, więc gdy się pomyli wtyczki USB w zasilaczu takim wielowtyczkowym (płaska versus owalna), to będzie rozczarowujący efekt w szybkości ładowania. Co więcej - można kupić zasilacz np. bardzo dobrego BASEUSA i na porcie USB-C (tym owalnym) będzie działać tryb PD, a na drugim porcie USB A (tym prostokątnym) QC. Lecz odwrotnie przepięcie wtyczek już nie podstawi odpowiedniego protokołu negocjacji potrzebnego do rozpoznania standardu PD lub QC. I druga rzecz o której Pan bardzo słusznie wspomniał - kabelek. Na kabelku popierdółce taki mocny zasilacz nie dostarczy wystarczającej energii ponieważ zbyt mały przekrój żył nie przeniesie dużego natężenia prądu. A w skrajnych przypadkach kabelek po prostu się przepali. Ogólnie - jest to tematyka nie tyle trudna, co kompletnie nie zrozumiała w świecie ludzi, którzy widzą po prostu jakiś zasilacz i jakiś kabel pasujący do telefonu.
@piotrgorecki4274
@piotrgorecki4274 7 ай бұрын
Temat rzeka. Pomału szykuję stanowisko do testu rezystancji kabli. Pozdrawiam
@margines711
@margines711 7 ай бұрын
@@piotrgorecki4274 Dziękuję za odczytanie i odpowiedź 👍
@robee7575
@robee7575 7 ай бұрын
Panie Piotrze, tak jak Pan wspomniał, dzięki tranzystorom GaN, mozemy teraz uzyskać stosunkowo duże moce z bardzo małych wielkosciowo zasilaczy (ładowarek). W związku z tym, jak bezpiczne są takie ładowarki? Np. jak wyglada w nich separacja galwaniczna? Może poruszy Pan takie zagadnienie w przyszłości? W szczególności jeżeli chodzi o tanie "chińczyki".
@piotrgorecki4274
@piotrgorecki4274 7 ай бұрын
O to bym się nie bał w przypadku Ugreen i Baseus - oni by nie ryzykowali wycofania swojego sprzętu z rynku europejskiego. Gorzej z drobniejszymi wytwórcami i sprzętem ściąganym wprost z Chin. Za sprzęt wprowadzany na rynek Unii odpowiada importer, a nie producent... W moim czasopiśmie ZE były artykuły na ten temat (numery archiwalne są dostępne - przegląd na stronie piotr-gorecki.pl/n11-poprzednie-numery-ze/ ) Pozdrawiam
@Wiesiek-m2t
@Wiesiek-m2t 7 ай бұрын
Super film!
@dv8ug
@dv8ug 7 ай бұрын
To prawdziwa przyjemność słuchać kogoś, kto posługuje się poprawną polszczyzną i precyzyjnym językiem. Ubolewać należy, że owa przyjemność jest ostatnio coraz rzadsza.
@paweboossko5439
@paweboossko5439 7 ай бұрын
Szczęście jest jak szynka, najlepiej smakuje, jak jest rzadko i w cienkich plasterkach. ;)
@efektmurowany
@efektmurowany 7 ай бұрын
Liczę na omówienie również ładowarek samochodowych do gniazdka zapalniczki
@autechrakziom3679
@autechrakziom3679 7 ай бұрын
To licz na siebie
@askorczewski
@askorczewski 7 ай бұрын
to jeszcze odn GaN pytanie: co to znaczy, jeśli na zasilaczu/ładowarce jest GaN3, GaN5? i jeszcze odn tych Baseusów - jak to jest, że zwykła "stara" rzecz podłączona do "starego" gniazdka USB w tym zasilaczu, się nie ładuje? a wsadzone obok idzie bez problemu (np. przewód ładowania do Garmina)? treść odcinka bardzo wartościowa :) dziękuję :)
@thomas9334
@thomas9334 7 ай бұрын
Jako ciekawostka. Mam power bank z ali 65W na ogniwach 4x21700 (ok 20000) mniej więcej wielkości tego czarnego zasilacza (2 z USB + 2xUSB-C). Do tego ma wyświetlacz pokazujący napięcie i prąd ładowania. Najlepsze że mogę go ładować mocą 65W. I rzeczywiście to jest rewelacja bo np. wchodzę do kawiarni i w pół godziny pobieram energii do dwukrotnego naładowania mojego smartfona. Kosztował ok 200PLN.
@jakub.anderwald
@jakub.anderwald 6 ай бұрын
A powerbanki 100W i więcej pozwalają na ładowanie laptopów w trasie, to też jest rewolucja.
@thomas9334
@thomas9334 6 ай бұрын
@@jakub.anderwald Mam też płytkę z gniazdem usb-c i chipem ustawiającym napięcie wychodzące z power banka na 20V. Do niej przylutowałem gniazdo do mojego Della i pomimo że mam komunikat o słabej ładowarce to układ działa. Widziałem także takie gotowce na ali (gniazdo usb-c z zatopioną płytką i wtyczki o różnych średnicach).
@dk_1972
@dk_1972 6 ай бұрын
Jak już Pan jest w posiadaniu tych zasilaczy wieloportowych to proszę zrobić test, pomiary z podłączonymi dwoma lub trzema odbiornikami, wtedy dzieje się magia i zasilacze potrafią zachowywać się niestabilnie np wciąż rozłączać lub wznawiać ładowanie, albo wcale nie ładować odbiornika na którymś z gniazdek. Miałem zasilacz trzyportowy z Baseus'a i niesty musiałem go zwrócić ponieważ przez całą noc nie potrafił naładować Asusa Zenfone 8. Pozdrawiam.
@elektrodatv
@elektrodatv 7 ай бұрын
Ciekawe kiedy pojawią się lutownice z USB C obsługujące PD, podobnie jak oscyloskop można by pracować na powerbanku lub zasilaczu PD.
@filipsz6728
@filipsz6728 7 ай бұрын
Przecież już są od dawna.
@arczi69
@arczi69 7 ай бұрын
Sam mam dwie jedna na t12 a druga na c245
@elektrodatv
@elektrodatv 7 ай бұрын
@@filipsz6728 złącza USB C w lutownicach są od dawna, gorzej z komunikacją dla PD.
@filipsz6728
@filipsz6728 7 ай бұрын
​@@elektrodatvdla biedaków jest 10W a dla profesjonalistów 70W na PD. Co kto woli. Wystarczy się zmobilizować i poszukać.
@Przemas79
@Przemas79 17 күн бұрын
A jak na tle tych zasilaczy wypadłby ANKER Prime 100 W? Brakuje mi go w tym tescie.
@NieSzukamGuza
@NieSzukamGuza 7 ай бұрын
Kapitalne programy. Dodam tylko dla wszystkich którzy nie spieszą się i nie maja potrzeby ładowania szybkiego, niech pamiętają, że akumulatory (przykładowo w telefonach li-ion), nie przepadają za szybkim ładowaniem czyli w rezultacie większym prądem. Aby zwiększyć żywotność zarówno pamiętamy o zakresie ładowania pomiędzy 20-80 % pojemności (tak jak zrobili to inżynierowie Japońscy w hybrydach ), jak i o niższym prądzie ładowania czyli ładowanie standardowe bez wsparcia PD czy QC. Wydłuża to życie np telefonu od jednego do dwóch lat a to nie mało. Pozdrawiam.
@Heavyshield
@Heavyshield 7 ай бұрын
Jakieś dowody/źródła na to że "szybkie" ładowanie szkodzi baterii? Z tego co ja słyszałem to problemem jest temperatura, a że jest to kontrolowane to nie powinno skutkować szybszym zużyciem baterii.
@jankoodziej877
@jankoodziej877 6 ай бұрын
​@@Heavyshieldnie tyle temperatura, co wysokie napięcie, chociaż jedno z drugim się wiąże. Jest na ten temat naprawdę dużo badań.
@Heavyshield
@Heavyshield 6 ай бұрын
@@jankoodziej877 nigdy nie spotkałem się by ktokolwiek te badania prezentował ;) więc sorry. EDIT: oczywiście mam na myśli w odniesieniu do baterii Li-Ion, czy Li-Po.
@kwestionariusz1
@kwestionariusz1 6 ай бұрын
Dobrze widziec fachowca w pracy😊
@comdo831
@comdo831 7 ай бұрын
Pan Polak tłumaczy kombinacje Pana Chińczyka. Standard Power Delivery rozwiąże problem z istniejącym gąszczem standardów. Mnie bardziej ciekawi jak moc ładowania wpływa na żywotność baterii.
@piotrgorecki4274
@piotrgorecki4274 7 ай бұрын
To akurat nie są jedynie kombinacje Chińczyków, żeby "potracić" temat Apple, ale nie tylko. Żywotność przy szybkim ładowaniu na pewno bedzie trochę mniejsza. Ale coś za coś. Tak jak zawsze w życiu. Pozdrawiam
@wiziek
@wiziek 7 ай бұрын
o czym ty bredzisz? z czego korzystaja te ladowarki jak nie power delivery lub quick charge quallcoma? lepiej zobacz co robi apple albo producenci smartofonow jak huawei czy apple korzystaja korzystaja z power delivery z USB a w ladowarkach!
@vatazhka
@vatazhka 7 ай бұрын
​@@wiziekJest jeszcze VOOC (znany również pod nazwami Dart/Dash/Warp Charge) - prawdopodobnie obsługiwany przez OnePlusa leżącego na stole. Byłoby ciekawie, gdyby zastosować kompatybilną ładowarkę i kabel, bo wykorzystuje on wyższy prąd przy napięciu 5 V i wymaga dodatkowego połączenia (5 żył zamiast 4).
@otaconmgs91
@otaconmgs91 7 ай бұрын
@@wiziek apple korzysta obecnie z PD, czego nie można powiedzieć o Huawei, o koncernie BBK ze standardem vooc który oprócz specjalnych ładowarek wymaga też odpowiednich przewodów
@wiziek
@wiziek 7 ай бұрын
@@otaconmgs91 tylko apple przynajmniej nie ma usb a udajacego usb c jak huawei...
@kikiv1993
@kikiv1993 7 ай бұрын
Mam pytanie w podobnym temacie. Pomyślałem sobie, że zrobię "tester" ładowarek, coś jak te dongle USB wpinane do ładowarki co pokazują napięcie i prąd ładowania. Myślałem, że będzie proste, po prostu przecięcie przewodu USB, wlutowanie GND i sygnałowych bezpośrednio do gniazda USB i danie gniazd bananowych na 5V by tam wpinać multimetr jako amperomierz. Tyle, że jak tak robię to ładowarka mi leci na 100, 200mA, jak dam zworę leci na full. O co tu może chodzić?
@piotrgorecki4274
@piotrgorecki4274 7 ай бұрын
Proszę obejrzeć film do końca - tam są informacje ogólne, dlaczego tak jest.
@piotrgorecki4274
@piotrgorecki4274 7 ай бұрын
Natomiast co do szczegółów, to widać, że nie sposób zrobić " uniwersalnego testera USB"
@karolkuich
@karolkuich 7 ай бұрын
Możliwe, że rezystancja miernika jest zbyt wysoka. Proszę sprawdzić na zakresie 10A lub większym.
@kikiv1993
@kikiv1993 7 ай бұрын
@@karolkuich No właśnie testowałem na 10A, bo testowałem na ładowarce 2A. Tak jak myślałem, że to może być opór, czasami udawało się załapać pełną moc.
@karolkuich
@karolkuich 7 ай бұрын
@@kikiv1993 Zobaczę jak to wygląda na chińskim mierniku 10A i dam znać.
@BuBuTaBi
@BuBuTaBi 5 ай бұрын
czekam na kolejne filmy z ladowarkami
@baluk88
@baluk88 2 ай бұрын
Bardzo fajny film tym bardziej, że zawsze myślałem, że problem kiepskiego ładowania to kwestia kabelka a tu proszę.. komunikacja urządzenia z ładowarką - nie wpadłem na to choć przy obecnym rozwoju technologii to jest oczywiste więc filmik bardzo mi się spodobał. Czy taki moduł który potrafi wymusić ten większy prąd (przepraszam... większe natężenie prądu - co niektórzy zaraz mnie tu skrzyczą ;) ) jest gdzieś do kupienia ma jakąś nazwę oznaczenie? szukałem na popularnych serwisach ale chyba źle wpisuje zapytanie. o Tym ciekawym układzie będącym jego sercem też chętnie bym posłuchał w sposób ludzki i łopatologiczny. Pozdrówka serdeczne :)
@piotrgorecki4274
@piotrgorecki4274 2 ай бұрын
@@baluk88 na Aliexpress jest tego mnóstwo. Po polsku trzeba wpisać: wabik USB. Pozdrawiam
@baluk88
@baluk88 2 ай бұрын
@@piotrgorecki4274 wabik USB.. nie wpadłbym na to ale.. mam i ja! tzn. zamówiłem i też będę się bawił ;) dziękuję za podpowiedź :)
@ShadowriverUB
@ShadowriverUB 6 ай бұрын
Główny problem z ładowaniem jest taki ze USB nie jest naprawde standardem zasilania tylko danych, to jest tylko dodatek by urzadenia komputerowe nie potrzebowaly odzielnego zasilania, dzięki temu dodle takie jak pendrive sa mozliwe, a przy HDMI doodle jest niemozliwy. Tworcy USB nie spodziewali sie ze glowna apllikacja USB bedzie zasilanie i ladowanie, wiec nie mysleli o duzej mocy zssilania, bo srandard mial tylko zasilac urzadzenia takie jak myszki i klawiatury. Kiedy producenci zaczeli kombinowac by miec wiecej mocy, zaczeli tworzyc wlasne metody co doprowadzilo do chaosu, dlateko tworcy USB zdecydowali sie stworzyc oficjalny standard kontrolli napiecia i pradu USB-PD.... ale juz jest za pozno, bo rynek zostal zasypany produktami obslugujacymi te niestandardowe standardy. USB 2.0 jest nadal glownym rdzeniem USB, potstawowa komunikacja idzie przez te piny i wszytkie urzadzenia musza byc (o ile nie potrzebuja stalego szybkiego przesylu danych, jak kamery np.) byc kompatybilne co najmniej z 2.0 i zapewnic fukcjonowanie o ile to mozliwe, i te dodatkowe piny w USB 3.0 tez musza byc włączone przez komunikacje z USB 2.0
@stanisawszczypua9076
@stanisawszczypua9076 6 ай бұрын
Rzadko to mówię ale w tym wypadku mam nadzieję że UE zaora ten burdel i narzuci PD jako standard dla wszystkich. Z tymi kablami to nie "będzie" tylko już jest - uszkodził mi się w zeszłym roku przewód od 67W ładowarki Xiaomi (USB-A do C) i nie udało mi się go wymienić. Na żadnym innym ładowarka nie dogadywała się z telefonem i ładowanie pracowało maksymalnie z mocą 18W. Paradoks polega na tym że zamawiałem i odsyłałem kolejno 4 czy 5 podobno oryginalnych przewodów o pasującym numerze katalogowym i przychodziły takie cienkie elastyczne podczas gdy oryginał był gruby i sztywny. Niestety ten burdel na wrotkach jeszcze potrwa. A pana OnePlus nie ładuje się szybciej bo on z kolei ma wariant standardu opracowanego przez Oppo(używa tego też Realme) w którym podawane jest 5V i wysokie natężenie. Także Xiaomi sobie, Oneplus,Oppo i Realme sobie, Samsung ma też co innego i właściwie to standardów trzyma się głównie Motorola.
@Redlic
@Redlic 7 ай бұрын
Super film! Czy będzie również film na temat ładowarek indukcyjnych? Istnieją różne standardy i podejrzewam że też czasem komunikacja pomiędzy urządzeniami
@piotrgorecki4274
@piotrgorecki4274 7 ай бұрын
Planuję film o PowerBanku z USB PD. W moim czasopiśmie będzie kontynuowany temat bezprzewodowego przekazywania energii. W tym kontynuacja tematu nagrzewnic impulsowych. Z ładowarkami indukcyjnymi jest problem, bo to niedojrzała jeszcze technologia i jak na razie nieporównanie "słabsza" od USB PD. Napisałem kiedyś artykuł dla Forbota: forbot.pl/blog/jak-dziala-ladowarka-bezprzewodowa-czym-jest-qi-id52127
@januszcebulak3805
@januszcebulak3805 6 ай бұрын
Świetny materiał ! Mam pytanie, czy jest jakaś złota ładowarka która zasili każdy telefon maksymalnym prądem ? Zdaje sobie sprawę że jeden smartfon obsłuży 20w drugi 120 ... Zatem czy jest ładowarka która do każdego telefonu się dostosuje ? Laptopa i np. projektora ? ❤
@piotrgorecki4274
@piotrgorecki4274 6 ай бұрын
Na razie nie, bo jest totalny bałagan. Jest szansa, że Unia Europejska wymusi na producentach , że takim standardem będzie USB PD. Pozdrawiam
@januszcebulak3805
@januszcebulak3805 6 ай бұрын
@@piotrgorecki4274 dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam 💪🇵🇱
@mpingo91
@mpingo91 4 ай бұрын
Czy żywotność baterii w telefonie jest niezależna od rodzaju ładowania? Tzn. czy ładujemy napięciem 5V i pradem 1, czy też napięciem 20V i prądem 5A, to bateria będzie zyła tak samo długo?
@piotrgorecki4274
@piotrgorecki4274 4 ай бұрын
@@mpingo91 zależna. Bardzo szybkie ładowanie skraca trwałość. Ale to kwestia kompromisu i wyboru. Prawie wszyscy godzimy się na mniejszą trwałość, bo chcemy ładować szybko. Zmniejszenie trwałości nie jest dramatyczne. Coś za coś.
@m4ck7
@m4ck7 7 ай бұрын
Panie Piotrze, może Pan powiedzie coś na temat sprawności takich zasilaczy? Ogólnie sprawności czy też różnicy między GaN, zwykły impulsowy?
@piotrgorecki4274
@piotrgorecki4274 7 ай бұрын
Nie sprawdzałem, ale wszystko wskazuje, że jest dobra, jeśli zasilacze 100-watowe są takie małe i niewiele się grzeją podczas pracy. Pozdrawiam
@adamgaming5693
@adamgaming5693 7 ай бұрын
witam , czy moze Pan wyjasnic czum rozni sie GaN od GaN5 np w Ładowarka sieciowa Baseus GaN5 Pro Ultra-Slim, dzieki
@piotrgorecki4274
@piotrgorecki4274 7 ай бұрын
Jest problem, bo numerki to kwestia marketingowa. A producenci od dawna nie udostępniają schematów.
@kijciu
@kijciu 6 ай бұрын
23:15 raczej chodzi o laptop a nie o komputer. Ciężko byłoby dać 700 watt z takiej małej ładowarki
@marekpapro4897
@marekpapro4897 7 ай бұрын
Bardzo dobrze wyjaśnione, ale mam pytanie, dlaczego Apple w kablach lighting, ma jeszcze dodatkowe elementy elektroniki ? Czemu poszli na takie rozwiązanie ? pozdrawiam
@piotrgorecki4274
@piotrgorecki4274 7 ай бұрын
Nie jestem fanem Apple, nie interesuje się tym. W USB PD układ scalony ma potwierdzić, że kabel może pracować z prądem 5A. Kabel Apple zawiera dużo więcej elektroniki i do końca nie wiadomo, jakie są wszystkie funkcje. Wszystko wskazuje, że chodzi o potwierdzenie, że to oryginał, a nie podróbka, ale trudno powiedzieć, pod jakimi względami. Pozdrawiam
@paweboossko5439
@paweboossko5439 7 ай бұрын
m.kzbin.info/www/bejne/d3WYknSabbSsbpY
Powerbank - deklaracje producenta kontra rzeczywistość
26:06
Piotr Górecki
Рет қаралды 38 М.
Skąd się wzięła masa w elektronice?
16:43
Piotr Górecki
Рет қаралды 147 М.
VIP ACCESS
00:47
Natan por Aí
Рет қаралды 26 МЛН
How to treat Acne💉
00:31
ISSEI / いっせい
Рет қаралды 37 МЛН
小丑教训坏蛋 #小丑 #天使 #shorts
00:49
好人小丑
Рет қаралды 43 МЛН
Baseus - tych kabli nie kupuj!
19:35
Rafal Bielawski
Рет қаралды 211 М.
Tesla kontra Edison, czyli dlaczego akurat 230V?
24:52
Piotr Górecki
Рет қаралды 82 М.
Which charger should you buy for your smartphone?
10:31
TechnoStrefa
Рет қаралды 243 М.
TYLKO 9700 ZŁ za naprawę Asusa - PADŁEM! 😄🤪 #gwarancja
24:59
Wielki Elektronik
Рет қаралды 143 М.
Nie bój się oscyloskopu!
29:16
Piotr Górecki
Рет қаралды 99 М.