Fenomenalne banialuki sadzi. Cytuje np. Biblię, tylko niczego podobnego w Biblii nie ma. No to jasny znak, żeby się zastanowić, czy w innych miejscach swoich opowieści tak samo bredzi, czy tylko Biblii nigdy nie widział na oczy - ale cytuje?
@Radek.68Ай бұрын
Bardzo dziękuję panie profesorze za wspaniałą gawędę. Niby człowiek wiedział, że przed Rentgenem byli inni, którzy "widzieli, ale nie zobaczyli", ale pan przedstawił tę historię w taki sposób, że nie sposób było się oderwać. Słuchało się tego tak, jak czyta się dobrą książkę. :)
@mieszkopierwszy7858Ай бұрын
I takiego Profesora szanuję! Dziękuję!
@filipandrzejewski8628Ай бұрын
Brawo! W końcu znalazł się wybitny Profesor, króry mówi w tempie przyswajalnym dla mnie. Pozdrawiam serdecznie
@jerzyszlezak37162 ай бұрын
Niesamowita historia, z pasją opowiadana jak zawsze przez PANA PROFESORA. Dziękuję za wykład :)
@Hrabia_von_Wpiździeszturhau2 ай бұрын
25:29 Zwłaszcza niesamowity był "cytat" z Biblii, którego nie ma w Biblii. I nie chodzi o jakieś przejęzyczenie - tylko całe zmyślone cytowane zdanie!
@deDiLeanАй бұрын
Profesorze, spokojnie. Faktycznie, nie potrzeba 'zobaczyć żeby uwierzyć' Widać niestety braki w wiedzy z najstarszej księgi i to od Stwórcy czyli Biblii. Wtedy Jezus rzekł: „Czy uwierzyłeś dlatego, że mnie zobaczyłeś? Szczęśliwi są ci, którzy uwierzyli, chociaż nie zobaczyli” (Jana 20:29) 🖐
@TheMaciejo2 ай бұрын
Fantastyczna, niezwykle ciekawa opowieść, dziękuję za wykład:)
@jacekwoyniec3837Ай бұрын
Wspaniały wykład. Dziękuje ❤
@larysamaterne20252 ай бұрын
Dziękuję
@tty7derty_2 ай бұрын
Dziękuję i pozdrawiam serdecznie!
@Deefo952 ай бұрын
Przeczytałem Pana i Pani dr Sady najnowszą książkę o Wittgensteinie. Jest świetna, dziękuję szczególnie za dokładne opisanie późnej filozofii która wcześniej nie była mi zrozumiała.
@Hrabia_von_Wpiździeszturhau2 ай бұрын
I co? Też wstawili rzekome "cytaty" z Ewangelii, których nie ma w żadnej Ewangelii? No jest naukowa moc, nie powiem...
@israelhands7511Ай бұрын
@@Hrabia_von_Wpiździeszturhau a ty już przyjąłeś do wiadomości, że to co przypisywane jest rzekomym uczniom jakiegoś zupełnego nikogo, w tych całych ewangeliach przedstawianego jako jakiś Jezus, to jakieś blubry bliżej nieokreślonych mitomanów, wzorujących się na tym, którego zgodnie z soborem trydenckim zgodzono się nazywać Markiem, a według archeologów pochodzi to z około 70 r.? 40 lat po zgonie opisywanego w niej bohatera szawłowych omamów. O-jej... ...o-jej...
@cyncynat33Ай бұрын
@@Hrabia_von_Wpiździeszturhau wow, złapałeś kogoś na przejęzyczeniu w filmiku na KZbin, który jest o czymś jeszcze innym. Wielkie dokonanie
@Hrabia_von_WpiździeszturhauАй бұрын
@@cyncynat33 Tym się różni Nauka od ględzenia pani na targowisku. Każda praca naukowa jest OBOWIĄZKOWO recenzowana przez innych naukowców, właśnie po to, żeby się przyczepić do każdego błędnego zdania i słówka. No ale ty możesz o tym nie wiedzieć.
@cyncynat33Ай бұрын
@@Hrabia_von_Wpiździeszturhau tak, co ja tam wiem, w porównaniu do człowieka dla którego, krótki filmik populatorski urasta do rangi dzieła naukowego, nośnika poważnej wiedzy, z którym można polemizować. Jeszcze powinieneś się czepić braku przypisów i bibliografii xd Idź i nie ośmieszaj się bardziej, polemisto naukowy xd
@krzysztofskrzypiec8957Ай бұрын
Dziękuję za wykład. Muszę prześledzić całą serię w trasie 🫡
@szaryobywatel20172 ай бұрын
Dziękuję za genialny wykład i Pozdrawiam Pana Profesora.
@Pitvas-g6sАй бұрын
To była uczta Pozdrawiam
@wojtek98762 ай бұрын
Dziękuję i pozdrawiam. Im więcej filmów, tym lepiej
@AnnaK-yj4mxАй бұрын
dziękuję i podaję dalej🍀
@marcino.3859Ай бұрын
Wspaniały wykład
@doomin666Ай бұрын
Piekne, dziekuje
@andriejb821 күн бұрын
Świetny wykład. Ciekawe jakie dawki promieniowania przyjęli Wilhelm z żoną. Takie kilkusekundowe ciągłe naświetlanie nie poparzyło im dłoni? Swoją drogą, jaki jest czas naświetlania aparatu RTG podczas prześwietlenia? Przy okazji zdjęcia RTG nieraz pytałem obsługę, ale nigdy nie uzyskałem konkretnej odpowiedzi. Ile uS? mS?
@emit673Ай бұрын
Teraz wydaje się to wszystko proste i oczywiste.
@poro666Ай бұрын
Dykcja i retoryka Profesora jest dla mnie wzorem;)
@ksasiadek272 ай бұрын
Bardzo dziękuję za kolejny ciekawy wykład 🍀 Czy będzie kontynuacja na temat wielkich filozofów?
@wojciechsady4802 ай бұрын
Będzie. Pozdrawiam
@edwardlewandowski54732 ай бұрын
Zdrowia i pomyślności w badaniach w Pokojowej rzeczywistości 🌻 edukacja rodzina dom 🏡 bezpieczeństwo dziecka ❤️ stop agresji i wojnie 🔥 ps. dobra kawa od Copernicus i Astrofaza 🤚
@Tomasz_KowalskiАй бұрын
Mała wzmianka: Panu profesorowi chodziło pewnie o fragment _"Macie oczy, a nie widzicie; macie uszy, a nie słyszycie"_ . Natomiast fragment o błogosławieństwie brzmiał inaczej: _"błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli"_ Pozdrawiam, super wykład.
@pjoter4654Ай бұрын
Jak widać mieszanka dwóch dobrych (poprawnych) rzeczy daje niestrawny wynik. Intencje miał dobre, wiedział, że dzwonią tylko nie wiedział w którym kościele:)
@Potimus_Ripme2 ай бұрын
Sapere aude, Profesorze! Kiedy możemy się spodziewać następnego odcinka? Byłoby wspaniale gdyby zapowiadał Pan pod koniec np: "w następnym odcinku za tydzień omówimy to i tamto zagadnienie". Post scriptum: Jak odmienia się pańskie nazwisko? Czy można powiedzieć "na kanale profesora Wojciecha Sadego" czy powinni sie mówić "na kanale profesora Wojciecha Sady..."?
@przemo36512 ай бұрын
Pan Wojciech nawet końcówki domenowe wyjaśnia :-)
@krzysztof80952 ай бұрын
8:30 - promienie X (fotony) oddziałują z polami magnetycznymi? 9:28 - promienie X (fotony) nie oddziałują z polem elektrycznym. Myślałem że jedyne co może zaburzyć ruch fotonu to grawitacja a tu słyszę od pracownika uniwersyteckiego że fotony zmieniają kierunek w polu magnetycznym. (po przyłożeniu magnesu) Magnetyzm ma coś wspólnego z grawitacją? Czy da się zaginać inne częstotliwości światła za pomocą magnesu?
@dariuszholewa45602 ай бұрын
Tu jest mowa o promieniach katodowych, czyli elektronach.
@krzysztof80952 ай бұрын
@@dariuszholewa4560 Oj 😶 Ale to w pierwszym przypadku, z magnesem. To dlaczego w drugim przypadku wiązka elektronów nie ulega odchyleniu w kierunku plusa (anody)?
@Lukasz.SkowronАй бұрын
@@krzysztof8095 no właśnie, też mi coś tu nie pasuje
@pinotnoir6798Ай бұрын
Bardzo ciekawy rys historyczny. Każdy znajdzie coś dla siebie.
@wiesawruta57822 ай бұрын
Przypadkiem trafilem na wcześniejsze wykłady z filozofii. Ten naukowy równie ciekawy. Uczta duchowa słuchać Pana Profesora! Zbigniew Wodecki czarował grą na skrzypcach i glosem, a Pan Sady intelektem. Przyznacie, że podobienstwo uderzajace!
@solimp2 ай бұрын
Panie Profesorze, świetna opowieść o odkryciu! Zyczę drowia. P.s.: czy moge w jakiś sposób skomunikować się z Panem Profesorem by porozmawiać o 'nie istnieniu' światła jakie znamy a jako efekt falowej reakcji "światło-ciemnej" materii na odbiorniki jakim mogą być: reaktyne odbirniki w postaci zmiany orbit elektronów materii oka, sensora, odbiornika radioteleskopu czy chlorofilu liści itp. Przecież to falowanie tej "światło-ciemnej" materii - kiedyś eteru, pozwal falować tej materii w kosmosie-próźni, czy dochodzić do liści które są w cieniu.
@janmay85192 ай бұрын
Jak rura z otworem może utrzymywać tak niskie ciśnienie ?
@prawie.motocyklistaАй бұрын
To jest niesamowite jaki postęp technologiczny zrobiliśmy w 129 lat. 🤯
@mrjetro2 ай бұрын
Poproszę uprzejmie o wykład pod tytułem »Promienie X odkrywają Roentgena«. ;-) 🙂
@Racjonalista_xd2 ай бұрын
Dowcipniś jeden
@Lukasz.Skowron2 ай бұрын
Wspaniały i inspirujący wykład. Proszę wyjaśnić dokładniej, skąd było wiadomo, że to co emituje np. kreda i cukier czy robaczki świętojańskie to faktycznie były promienie X?
@wojciechsady4802 ай бұрын
to nie były promienie X: badacze-amatorzy mylili się jeden po drugim
@Lukasz.SkowronАй бұрын
@ Czasem nawet badacze-nieamatorzy tak robią! Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam !
@MH-vx1fo2 ай бұрын
Te świecące rury nie są już stosowane od blisko ćwierć wieku.Zastąpiły je węże świetlne wykonywane w technologii LED bo się nie stłuką i można je ciąć i wyginać bez palnika gazowego a do zasilania nie potrzebują wysokich niebezpiecznych napięć.
@pjoter4654Ай бұрын
Na Śląsku jest jakiś pasjonat Neonów, ma tam muzeum... podobno w Polsce zostało jeszcze sporo tych tradycyjnych.
@krzysztofhefi8293Ай бұрын
❤
@martines85162 ай бұрын
To taki żart 'humor' naukowy Pana profesora...a swoisty prezent dla sluchaczy na aktualny czasookres. Nawiazanie do Heloween, Wszystkich Świętych.. do.promorni X kości Pani Roentgen ' widzę trupa na zdjęciu' . Życzę zdrowia !
@pinotnoir6798Ай бұрын
Szybciej i prawidłowo można napisać "humor" 😅wiem, że osoby o umysłach ścisłych mają problemy z ortografią a nie wiem dlaczego? 🍀🌞
@martines8516Ай бұрын
@pinotnoir6798 dziękuję
@marcingaal86102 ай бұрын
Panie profesorze a czy może mógłby Pan odnieść się do "swobodnego spadku elektronu" według profesora Gryzińskiego? Liczyłbym na wiele godzin niezwykle ekscytujących wykładów jak wszystkie poprzednie zresztą. Serdecznie pozdrawiam!
@atanazy3332 ай бұрын
Tak właśnie spędzam halloween
@chillyshotorbitus5152Ай бұрын
Zauwazenie ze z metalowej plytki wydobywaja sie fale nazwane x to nie "wyjasnienie" ktore w ramach fizyki winno tlumaczyc DLACZEGO, jak i skad sie one biora.
@pjoter4654Ай бұрын
A wiemy już dlaczego elektron ugina się na podwójnej szczelinie?
@chillyshotorbitus5152Ай бұрын
@@pjoter4654 owszem ; efekt ktory widzimy polega na modelu Hugsa gdzie atomy na krawedziach w wypadku double slit, staja sie odrebnymi zrodlami fal, tak wiec wystarczy zlikwidowac ostre krawedzie i efekt powinien zaniknac : ]
@chillyshotorbitus5152Ай бұрын
@@pjoter4654 ale czy wiesz dlaczego i skad biora sie, powstaja promienie "x" ?
@pjoter4654Ай бұрын
@@chillyshotorbitus5152 Promienie X to manifestacja energii elektromagnetycznej uwolniona w wyniku gwałtownego hamowania elektronów na przeciwległej powierzchni metalowej.
@chillyshotorbitus5152Ай бұрын
@@pjoter4654 gluptasku a pamietasz moze model Bohra i co sie dzieje kiedy elektron "spada z orbity"
@Jakub-gt9ecАй бұрын
Dziadek dawaj więcej, szkoda że nie uczysz mnie fizyki
@livingthehardlifeАй бұрын
szacunku więcej
@pinotnoir6798Ай бұрын
Jakub, nie zachowuj się jak buc - to szkodzi. Więcej kultury i szacunku do innych ludzi.
@Jakub-gt9ecАй бұрын
@@pinotnoir6798 Spokojnie, spokojnie. Ja tego Pana bardzo szanuję. Po prostu chciałbym mieć takiego dziadka :)
@paweldraws78002 ай бұрын
Ciekawe co będzie, mimo tego, że to oddziaływanie bardzo słabe, gdy zostanie odkryta kwantowa natura grawitacji, choćby w ujęciu grawitonu jako wzbudzenie pola kwantowego. Właściwie klasyczne topologiczne modele czasoprzestrzeni będą już wyłącznie przybliżoną generalizacją, a grawitacja podobnie jak pole higgsa będzie łamać symetrie i nadawać np. fermionom i fotonom relacje grawitacyjne. Czy powstanie technologia manipulująca grawitacją na poziomie kwantowym, mimo tego, że do fali klasycznej grawitacyjnej potrzeba np. super masywnych czarnych dziur. I w jaki sposób taka spekulatywna technologia wpłynęła by na percepcję czasu i przestrzeni, które prawdopodobnie są w jakiś sposób emergencją tego jak oddziałują pola kwantowe na poziomie fundamentalnym i prawdopodobnie różnorodność symetrii i ich łamania wynika z fluktuacji na poziomie ery Plancka.
@Rom50rom2 ай бұрын
Wygląda na to, że humanista polubi fizykę.
@MH-vx1fo2 ай бұрын
"Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli" - tyle o promieniach X biblia.
@israelhands7511Ай бұрын
nie biblia, a ewangelista. Do tego nawet nie synoptyczny, a absolutny mitoman. Apokaliptyczny. Może poczytaj najpierw, a potem sobie spekuluj - najpierw w piwnicy, poćwicz przed rodziną, o ile się do ciebie przyznaje. Potem na klatce schodowej. Po co się ośmieszać, życie to jest teatr, a nie kabaret. Nie bierz przykładu z prezydenta.
@MH-vx1foАй бұрын
@israelhands7511 Wszystko w porządku?
@szymontolecАй бұрын
Panie profesorze, "neonów" nie ma już w naszych miastach od dobrych dwudziestu lat.
@maciej12345678Ай бұрын
5:15 dlaczego ujemna jako katodą ?
@michal.july6664 күн бұрын
Katoda [ - ] jest elektroda ujemna
@jacekplacek9288Ай бұрын
Fascynujace... Warto byc dociekliwym...
@wojteksz1002 ай бұрын
Zabawna pomyłka, bo powinno być: "Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli" * a nie "Błogosławieni, którzy widzieli, a nie zobaczyli" :)
@panpogo2 ай бұрын
Chodzi o inny fragment Ewangelii. "aby patrzyli oczami, a nie widzieli," Marek 4,12.
@wojciechsady4802 ай бұрын
Faktycznie, w pośpiechu wymieszałem dwa fragmenty. Pozdrawiam
@bozydarziemniak1853Ай бұрын
Pierwszym źródłem była pustka (nic) 0 Drugim źródłem był podział 0/0 Trzecim źródłem był wynik (równość) takiego podziału, który był zmienną "n" 0/0=n Czwartym źródłem był chaos n1≠n2. Piątym źródłem był porządek n1=n1. Szóstym źródłem była objętość V=V. Siódmym i ósmym źródłem był czas i światło (ruch), które pojawiły się z objętości. V=(c*t)^3 Dziewiątym źródłem były przeciwne ładunki, które pojawiły się z nicości i poruszały się z przeciwnymi prędkościami: -q*v+(+q)*(-v)=0 Dziesiątym źródłem była siła Coulomba, która pojawiła się wśród istniejących ładunków jako balans dla dystansu jaki dzielił ów ładunki: F=k*q^2/r^2 Jedenastym źródłem była materia, która pojawiła się ze światła o określonej częstotliwości f: m*c*(V^(1/3))=h*f*t Dwunastym źródłem była siła grawitacji, która pojawiła się wśród istniejącej materii jako balans dla dystansu jaki dzielił ów cząstki materialne: F=G*m^2/r^2 Trzynastym źródłem był balans pomiędzy ilością ładunku, a ilością materii we wszechświecie: constans=k/G=m^2/q^2 Czternastym źródłem był magnetyzm, który wyłonił się jako balans pomiędzy materią, ruchem liniowym, ruchem postępowym cząstek i ładunkiem (siła Lorentza). F=m*v*(omega)/2(pi)=q*v x B