Znośna toksyczność internetu - Chińskie miasta toną - Meteoryty i migracje | Czytamy naturę

  Рет қаралды 17,225

Copernicus

Copernicus

Күн бұрын

W 205. odcinku "Czytamy naturę" opowiadam o:
1) 01:14 toksyczności w mediach społecznościowych
2) 14:45 migawce z wczesnych dziejów Układu Słonecznego - kiedy planety olbrzymie trafiły na swoje dzisiejsze orbity?;
3) 24:35 opadaniu chińskich miast pod wpływem ciężaru budynków i zużywania wód gruntowych;
Źródła:
1) Avalle, M., Di Marco, N., Etta, G., Sangiorgio, E., Alipour, S., Bonetti, A., ... & Quattrociocchi, W. (2024). Persistent interaction patterns across social media platforms and over time. Nature, 628(8008), 582-589. www.nature.com/articles/s4158...
2) Avdellidou, C., Delbo’, M., Nesvorný, D., Walsh, K. J., & Morbidelli, A. (2024). Dating the Solar System’s giant planet orbital instability using enstatite meteorites. Science, eadg8092. www.science.org/doi/10.1126/s...
3) Ao, Z., Hu, X., Tao, S., Hu, X., Wang, G., Li, M., ... & Fang, J. (2024). A national-scale assessment of land subsidence in China’s major cities. Science, 384(6693), 301-306. www.science.org/doi/10.1126/s...
Materiał powstał dzięki dofinansowaniu ze środków Programu Strategicznego Inicjatywa Doskonałości w Uniwersytecie Jagiellońskim.
Wesprzyj kanał Copernicus:
/ @copernicuscenter
patronite.pl/copernicus
00:00 Wstęp
01:14 Znośna toksyczność internetu
14:45 Meteoryty i migracje
24:35 Chińskie miasta toną

Пікірлер: 175
@przemysawkot1888
@przemysawkot1888 Ай бұрын
W tej kurtce i czapce wyglądasz jak musztarda firmowa 😂
@gregorius790
@gregorius790 Ай бұрын
😂😂
@maciekwysocki
@maciekwysocki Ай бұрын
toksyczność 0.5, dużo lajków
@LukaszLamza
@LukaszLamza Ай бұрын
Perspective API nie uznał tego za komentarz toksyczny. :) Można kontynuować.
@Z_ZApytaniem
@Z_ZApytaniem Ай бұрын
TY TY YY KAWOpijco.
@v45ud3v4
@v45ud3v4 Ай бұрын
najlepszy sposób na zakończenie dyskusji to "nie zesraj sie"
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz Ай бұрын
A jak brzmiało pytanie? 😄
@lia3133
@lia3133 Ай бұрын
To końcówka uniwersalna, niezależnie od pytania 😅
@LukaszLamza
@LukaszLamza Ай бұрын
Perspective API uznał, że na 76,2% jest to komentarz toksyczny - w sensie cała wypowiedź, a nie tylko końcówka. W cytowanych przeze mnie badaniach byłoby to powyżej progu, a więc komentarz taki byłby uznany za toksyczny. Więc sami widzicie, jak mniej więcej te sita działają.
@MassiRPM
@MassiRPM Ай бұрын
Chyba twoja stara 😂
@YoursInThirst
@YoursInThirst Ай бұрын
Łukaszu, Ty łapserdaku uczący nas pięknych rzeczy. Uwielbiam Cie słuchać i oglądać 😂
@Raf_P.
@Raf_P. Ай бұрын
Wreszcie mogę napisać co o Tobie myślę?! Produkujesz jedne z najbardziej wartościowych treści na YT...chyba algorytm mnie nie wyłapie ? ;)
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz Ай бұрын
Bardzo dobrze, bardzo dobrze 🙂👍. Pozdrawiam. Algorytm 😄
@piojak4782
@piojak4782 Ай бұрын
bezpruderyjny komentarz ale niestety finisz bez połyku
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz Ай бұрын
@@piojak4782 jesteś podły
@szymonkn7950
@szymonkn7950 Ай бұрын
Ty Hultaju, komentarz dla zasięgu 😃
@LukaszLamza
@LukaszLamza Ай бұрын
A dziękuję, ty obwiesiu rozbisurmaniony ty.
@thry4555
@thry4555 Ай бұрын
A moglibyśmy kiedyś z odcinka dowiedzieć się dlaczego te pierwiastki odkładały się w różnych miejscach w obszarze układu słonecznego i dlaczego te planety się przemieściły?
@harryphotter
@harryphotter 16 күн бұрын
"pojawili się tam i żydzi i wszystkie wulgaryzmy, które znałem" 😅 Dobrze Łukaszu, że Cię mamy w tym skrawku internetu 😊
@KoszmarnyPaweTheNightmare
@KoszmarnyPaweTheNightmare Ай бұрын
Jest pan super❤ dziękuję za świetny materiał i za kształcenie tysięcy widzów 😊
@piotrtarnowski2634
@piotrtarnowski2634 Ай бұрын
"Oj Ty tere fere!" Takie INWEKTYWY to ja szanuję 😂🤣😇 Pozdrawiam bardzo serdecznie
@jacekswiech530
@jacekswiech530 Ай бұрын
Cześć i czołem wszyscy dobrzy ludzie, z Łukaszem Lamżą na czele pochodu.
@KasiaOwczarek
@KasiaOwczarek Ай бұрын
Tyyyy taki owaki, poruszasz moje komorki neuronowe i nie umiem Ci sie oprzeć...slucham i slucham😊
@zigi8nottin
@zigi8nottin Ай бұрын
Naukowiec zasmarkany, czekam na więcej! ☺️
@monelli1980
@monelli1980 Ай бұрын
nie obrażaj naukowców.. ten pismak nie jest naukowcem tylko filozofem amatorem lubiącym gadać bzdury po odpowiednim zatruciu umysłu :)
@Aurikleopatra
@Aurikleopatra Ай бұрын
🎉 Dziękuję za interesujące audycję. Czekam na następne i serdecznie pozdrawiam. ❤
@zofiaagnieszkabiernacka826
@zofiaagnieszkabiernacka826 Ай бұрын
Wszystko fajne, ale meteoryty najlepsze. Te śledztwa z poszlakami sprzed miliardów lat są fascynujące. Super👏👏👏
@lukaszmajer8472
@lukaszmajer8472 Ай бұрын
03:40 "unreasonable" - tu chyba bardziej w rozumieniu "nieuzasadniony", choć generalnie jestem zachwycony poziomem tłumaczeń z angielskiego przez Pana Łukasza :)
@piotrekpoznanski8422
@piotrekpoznanski8422 Ай бұрын
Bardzo lubię słuchać ciekawostek Pana Łukasza. Pana doktora Łukasza :)
@ukaszk8773
@ukaszk8773 Ай бұрын
Może "słoność"? Skoro trochę soli poprawia smak, a przesolone jest niejadalne. Do tego po angielskiemu mówi się, że ktoś jest "salty".
@LukaszLamza
@LukaszLamza Ай бұрын
Też może być. "Pieprzu i soli do woli".
@natural76
@natural76 Ай бұрын
Jak nie badali wykopu to te badania są nic nie warte.
@nihilistycznyateista
@nihilistycznyateista Ай бұрын
To nie jest tak banalne, że mała stygnie szybciej, a duża wolniej tak po prostu. To wynika z podstawowych praw fizyki brył. Dla uproszczenia uznajmy, że coś jest idealną kulą i porównajmy sobie dwie rzeczy - jak przyrasta objętość, a co za tym idzie masa takiej kuli, a jak jej powierzchnia. I zauważamy, że im coś jest większe, tym ten stosunek powierzchni do objętości/masy maleje. A jak się stygnie? Otóż ciepło oddaje się poprzez powierzchnię (i to niezaleznie czy mówimy o promieniowaniu, czy zwykłym oddawaniu ciepła do otoczenia, np powietrza) - stąd zarówno radiatory na podzespołach elektronicznych, jak i choćby kaloryfery mają formę żeberkowaną, żeby ta powierzchnia rosła. No i teraz im coś jest większe tym mniejszą ma powierzchnię do oddawania ciepła na każdy kilogram masy. Dlatego duże stygnie wolniej. Można też dodatkowo dodać, że duże jeszcze musi przetransportować ciepło z wnętrza na powierzchnię i ta odległość jest większa, czy uwzględnić takie tematy, jak grawitacyjne ściskanie materiału, co wpływa na gęstośc obiektu, co jeszcze podbija masę, a ani trochę nie zwiększa powierzchni oddającej ciepło, ale nawet maksymalnie upraszczając - powierzchnia obiektu rośnie nieproporcjonalnie wolniej, niż jego masa i oddaje on ciepło (czyli stygnie) wolniej, niż mniejszy obiekt. Panie Łukaszu Lamża, panu nie wypada mówić, jak jakiś pseudonaukowiec "tak to jest, że duże stygnie wolniej", gdy ma to swoje wyjaśnienie, a do tego wyjaśnienie jest aż tak banalnie proste. Na tym kanale czytamy naturę, a nie chłopski rozum w aluminiowej czapeczce.
@j.3378
@j.3378 26 күн бұрын
Toż nawet kuźwa mać nie o to chodzi... ale o to że używa terminu z dopppy czyli "kamień" taki i owaki. A nie ma takiego pojęcia w całych naukach o Ziemi etc. No może wyjątkowo z raz jest i to w konkretnym opisie frakcji skalnej. Którą też różnie klasyfikują w innych dziedzinach wiedzy. No ale wypada wiedzieć co jest podstawowym budulcem i składnikiem planet do diaska! No bo nie kamienie. A to faktycznie poziom idionty jest w tym przypadku, czyli pytającego z poziomu 5-cio latka: co to za kamień? Howgh! 👲😉 Ps. Tym bardziej że pokutuje też archaiczny termin w Meteorytyce, czyli tzw. "meteoryty kamienne" nazywane dziś poprawniej skalnymi. No i tu można już grubo się pomylić bo te wzmiankowane chondryty, to właśnie nie są genetycznie tymi "meteorytami kamiennymi" zasadniczo. 👨‍🏫🔭☄
@piotrsalewski3502
@piotrsalewski3502 Ай бұрын
Jedynym wyjściem, jest bycie wysublimowanie toksycznym. Zdania "Permanentna pauperyzacja Pańskiego intelektu nie obliguje mnie do kontynuowania z Panem konwersacji" algorytm nie uznał za toksyczne (chyba że coś źle robię). Stąd wniosek, że (trochę jak w "Paradyzji" Zajdla) należy być wyszukanym.
@tennickniejestdostepny
@tennickniejestdostepny 29 күн бұрын
No dobra, ale odnośnie tej toksyczności w internecie jest wiele niedomówień i błędów. Np. czy uwzględniono blokowanych użytkowników i usuwane komentarze? Albo czy wzięto pod uwagę ilość osób z dostępem do internetu 40 lat temu i obecnie? 🤔 W czasach gdy internet dopiero raczkował korzystało z niego znacznie mniej osób, a też że było to nowe środowisko, to większość mogła czuć się nie swojo i rzadziej się wypowiadało oraz bardziej zwracało uwagę na to co pisze. Teraz niemal każdy ma nieograniczony dostęp do dzieci, bez względu na grubość portfela, narodowość czy chociażby wiek. Prędzej z internetu korzystały zazwyczaj osoby dorosłe, wykształcone (szkoły, urzędy) gdy obecnie nawet dzieci nie potrafiące mówić już sobie przeglądają bajki, a nawet żul spod monopolowego na mieście złapie wifi. Kilkanaście lat temu filmiki na yt miały ile komentarzy? 10, 100, 1000? Teraz w ciągu jednego dnia dowolny filmik czy post potrafi uzbierać setki milionów, a nawet miliardy komentarzy. Inna kwestia to ograniczenia, filtry, blokady itp. Na yt od jakiegoś czasu nie ma już łapek w dół, podobnie na fb, więc osoba niezadowolona jest niejako odcinana. Podobnie nieprzychylne komentarze są usuwane czy to automatycznie przez platformy czy przez autorów posta/filmiku - ustawiasz filtr, jakie słowa są niedozwolone, jakie osoby są banowane i osoba mająca inne zdanie od Ciebie nie ma możliwości się wypowiedzieć. Niekiedy dochodzi do takich skrajności jak w Chinach, Rosji czy Korei, gdzie całkowicie ogranicza się dostęp do internetu i publikowane są jedynie sprawdzone, zatwierdzone materiały spełniające odpowiednie kryteria. Pomijając już kwestię toksyczności takie działania to nic innego jak zamykanie ludzi w bańkach, bo zamiast spojrzeć na dany temat z różnych perspektyw, to przedstawia się jedynie "tą jedną słuszną", przez co nie ma nawet jakiejkolwiek możliwości wymiany zdań i poglądów.
@pawkapawka-yv1np
@pawkapawka-yv1np Ай бұрын
Udało mi się w kilku słowach uzyskać 99,4%. Perspectiveapi uznało, że to nie jest toksyczne: "Gnębi mnie refluks, gdy widzę okularnika z wadą wymowy udającego naukowca, który pod czapką ukrywa swoje rude dredy." Oni nie mierzą toksyczności tylko intensywność i częstotliwość użycia wulgaryzmów.
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz Ай бұрын
Nie aktualne te nagranie. Dzisiaj jest dość ciepło. Czy to było dość toksyczne? 😄
@Szymc11
@Szymc11 23 күн бұрын
ŚWIETNY ODCINEK. Pozdrawiam :D
@tharnendil
@tharnendil Ай бұрын
Czy to badanie dot toksyczności dotyczy treści anglojęzycznych czy również w innych językach? Zastanawiam się czy konkretny krąg kulturowy może mieć znaczenie
@generatortonu4645
@generatortonu4645 Ай бұрын
Ja sądzę, że ma!
@tharnendil
@tharnendil Ай бұрын
@@generatortonu4645 Intuicja podpowiada mi podobnie. Inaczej, przynajmniej na żywo rozmawiają ze mną Amerykanie, inaczej Filipińczycy, a inaczej Ukraińcy. Widzę wyraźne różnice w progu ekspresji uznawanej już, na przykład, za agresywną
@arturkoszykowski9592
@arturkoszykowski9592 Ай бұрын
To zdaje się nie jest jakieś badanie, co użycie algorytmu korporacji, który został stworzony w oparciu o opinie jego twórców.
@GrzegorzWisniewski-sk4ik
@GrzegorzWisniewski-sk4ik Ай бұрын
A ja Ci życzę w mym toksycznym stanie, byś miał zdania podzielone, gdy podzielasz moje zdanie!!!
@Ijon_T_jr
@Ijon_T_jr Ай бұрын
Dodatkowa gwiazdka za analizę dodatkowej mapki. Co doktor, to doktor.
@nibarak2261
@nibarak2261 Ай бұрын
Dziękuję za ciekawy odcinek
@krzysiektulip4714
@krzysiektulip4714 Ай бұрын
Pozdro z Łodzi mordo. Odcineczek pierwsza klasa =)
@emilantipow8509
@emilantipow8509 Ай бұрын
A jak wyglądają liczby bezwzględne tego badania? Tzn ile osób jest zaangażowanych w takie dyskusje i jakie może to rodzić skutki? Mogę wyobrazić sobie badanie porównujące stosunek "dobrych" i "złych" wiadomości przekazywanych przez media kilkadziesiąt lat temu i teraz z tezą, że teraz goni się za sensacją i horrorem, więc teraz jest tego więcej. Nawet gdyby wyszło, że ten stosunek jest podobny, to jednak inny jest wpływ na ludzi oglądających to tylko w wieczornym dzienniku, a inny w telewizjach 24/7 i internecie.
@artwoz9676
@artwoz9676 28 күн бұрын
Ty świetny gościu!
@x64Joxer
@x64Joxer 27 күн бұрын
Bardzo ciekawy artykuł o toksyczności internetu. Lubię takie badania, które przeczą naszej intuicji. Pocieszające jest, że toksyczność nie wzrasta. Mam jednak uwagę. Wydaje się, że warto by zrobić badania jak takie komentarze wpływają na samych twórców. Większość tych komentarzy jest skierowana do nich w przeciwieństwie do dyskutujących, do których tylko niektóre są skierowane. Może oglądał Pan film Davida z Uwaga Naukowy Bełkot? Tam ten temat jest poruszony. To jest mój komentarz odnośnie tego że większość użytkowników nie opuszcza toksycznej dyskusji
@generatortonu4645
@generatortonu4645 Ай бұрын
Procent jest niski, bo roztapia się w tematach: lukrowano-jałowo-śmieciowych
@edithkarwacki7728
@edithkarwacki7728 Ай бұрын
Pozdrawiam
@kamilnowak4329
@kamilnowak4329 Ай бұрын
Do kroćset bomb i kartaczy! Ależ hultaj!
@Wolgan
@Wolgan Ай бұрын
Wydaje mi się, że to, że ludzie nie wycofują się z dyskusji po jakimś komentarzu nie znaczy, że ten komentarz ich nie rani. Na zagrożenie odpowiadamy nie tylko ucieczką, ale rowniez walką, więc korelacja pomiedzy toksycznością, a długością dyskusji tez w ten sposób sie tłumaczy. Dodatkowo toksycznoac angazuje emocjonalnie, ludzie prowadzą dluzsze dyskusje a to podbija klikalność, i wszyscy się cieszą, oprócz tych, ktorzy zostali jednak zranieni. I wreszcie zastanawiam się jak pogodzić wynikającą z tych badań stabilność poziomu toksyczności komentarzy z obserwowanym wzrostem ilości tresci, które są polaryzujące i z samą polaryzacją: wydawałoby się że te zjawiska powinny byc skorelowane. Czy to oznacza, ze rowniez same tresci nie są bardziej toksyczne niż kiedyś? Czy oznaczaloby to, też że tresci bardziej polaryzujace nie sa w internecie bardziej popularne niż kiedyś pomimo algorytmów opartych o atencję? Czy to kwestionuje wreszcie poziom polaryzacji, który wydaje się zwiększać?
@radwoc
@radwoc Ай бұрын
Dzięki za ten komentarz. No właśnie, a do tego dochodzi np. "policzalność" negatywnych komentarzy/emocji. Pozytywne komentarze , mają naturę neutralną/niepoliczalną, a negatywne owszem, policzalną - konotującą. Nawet scrollując dowolny serwis typu wykop/hejto/pepper itp. nasze oko "zawiesza się" na tych negatywnych. Nie chciałbym tutaj odpalać dyskusji w ramach "biologicznych mechanizmów funkcjonowania człowieka", ale właśnie tam opisana jest nasza atencja na negatywny komentarz, która niejako "z urzędu" każe nam zareagować emocjonalnie pod pretekstem... samoobrony. Jednym słowem: komentarze o charakterze pejoratywnym wzmagają atencję wynikającą z mechanizmów wykrywania zagrożenia, a te mogą skutkować agresją lub wycofaniem. Niezależnie od skutku, pozostaje - i tutaj właśnie problem metodologii badania - ślad myślowy/dysonsans poznawczy/reakcja emocjonalna, który nie jest objęte badaniem. To znaczy tylko tyle, że osoby tym dotknięte co prawda nie propagują tej toksyczności dalej w internecie, ale pozostawiają ją u siebie...
@Wolgan
@Wolgan Ай бұрын
@@radwoc z tego co napisałeś rozumiem, że badanie ilościowe niewiele nam mówi o konsekwencjach społecznych, bo te konsekwencje wynikają nie z samego odsetka negatywnych komentarzy wśród wszystkich komentarzy, ale z tego, że nasza ekspozycja na negatywne komentarze ma inne konsekwencje niż w przypadku komentarzy neutralnych lub pozytywnych. Sam fakt zwiększenia naszej ekspozycji na dyskusje on-line w ogóle powoduje, że ten sam procent toksycznych komentarzy, które ściągają naszą uwagę i których jest po prostu ilościowo, a nie procentowo, więcej powoduje, że nasza ich percepcja i ślad jaki w nas zostawiają jest silniejszy. Inaczej mówiąc obojętne czy przeczytamy 94 czy 940 komentarzy neutralnych czy pozytywnych nie zmieni to zasadniczo naszego nastroju i postrzegania rzeczywistości, ale to czy przeczytamy 6 czy 60 komentarzy toksycznych zrobi już ogromną różnicę w naszej percepcji świata. Dobrze rozumiem?
@pawelw8488
@pawelw8488 Ай бұрын
10:50 "czy ja byłam z pieskiem czy bez pieska ????" (Vabank II) a poza tym po ile dolar i euro?
Ай бұрын
To dlatego JBZD jest takie popularne. Ani zbyt grzeczne ani zbyt wulgarne - niech no dzidowcy się uaktywnia i pozostawia tradycyjne pozrtowienie 🖖! PDK😉
@hinczykhinczykhinczyk6273
@hinczykhinczykhinczyk6273 Ай бұрын
Ty Huncwocie jeden.... Kontynuuj swoja pracę. Jest dla nas bardzo interesująca. ;-)
@asiajoanna3466
@asiajoanna3466 Ай бұрын
Wniosek : miasta nie sa bezpieczne, natura sama podpowiada że powinniśmy z tych wielkich aglomeracji zrezygnować
@mariusz9306
@mariusz9306 Ай бұрын
Czyli normalni ludzie nie obrażają się, nie cierpią z powodu toksyczności jeśli jest dość przeciętna. Nadal utrzymują interakcję (dyskusję) z tymi przeciętnie toksycznymi rozmówcami. Nie dostają histerii z powodu mikroagresji. To może nie pozwólmy aby jakieś płatki śniegu wzięły nas wszystkich "za mordę", bo lewa strona wykresu (12:00) nie jest zbyt interesująca.
@llukizz8402
@llukizz8402 Ай бұрын
dziśc 26C, a chuncwot w czapce siedzi
@opvol1840
@opvol1840 Ай бұрын
Gdzie można pobawić się tym klasyfikatorem z 1 artu?
@jozefstaszkiewicz5488
@jozefstaszkiewicz5488 19 күн бұрын
Pisarz powieści sf. Stanisław Lem powiedział ...." Nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów, dopuki nie powstał Internet".
@BaNuj
@BaNuj Ай бұрын
Genralnie to ja się frustruję najbardziej w internecie z polakami którzy pojęcia nie mają w temacie ale piszą jakby byli na pozycji specjalistów xD Najśmieszniejsze było to jak ktoś cytował dosłownie dane które moja firma wytworzyła, i zarzucał mi że nie mam pojęcia o czym mówię. A ja sam je napisałem xD W internecie warto pisać dla sportu.
@sawo9546
@sawo9546 Ай бұрын
pewnie KZbin miałby większy poziom "toksyczności" gdyby nie wyłączał komentarzy gdy wypowiadają się lewicowe stworzenia
@pan_dreptak
@pan_dreptak 29 күн бұрын
Jak badać toksyczność jak obecnie jest coraz większa cenzura i wiele komentarzy na YT jest usuwanych, kiedyś tego o ile pamiętam nie było. Po za tym ja bym to nazwał badanie fajności komentarzy a nie toksyczności. Toksyczność jest bardziej złożonym zachowaniem, długofalowym wciągającym stosującym różne techniki. Nazwanie kogoś pacanem nie jest toksyczne tylko nie fajne. Ktoś może rzeczywiście jest pacanem więc nazwanie go tak, jest spostrzegawczością a nie toksycznością, wpadamy w pułapkę poprawności która cenzuruje swobodny przepływ informacji.
@jankos4910
@jankos4910 Ай бұрын
Ty geniusz 🎉
@katarzynadabrowska6608
@katarzynadabrowska6608 Ай бұрын
Plotkarz naukowy,niepoprawna statystyczna pierdóła ,pozdrawiam 😊
@vlad1209palovic
@vlad1209palovic Ай бұрын
Czasy usenetu... - oj, pamiętam jak kumple z pracy, jak tylko mieli wolną chwilę, to trollowali na grupach typu pl.soc.religia, albo pl.rec.polityka. A jaki z tego mieli ubaaaaaw... - jak cholera... do dzisiaj nie jestem w stanie tego zrozumieć. Sam wolałem się udzielać na psm, psf, tudzież grupach związanych z SF, RPG, bądź linuxem. Na niektóre jeszcze dzisiaj od czasu do czasu zaglądam, choć minęło już ćwierć wieku. Parę "mebli" jednak zostało i ciągle z przyjemnością (i nostalgią) czytam "co tam nowego w trawie piszczy". 🙂
@vlad1209palovic
@vlad1209palovic Ай бұрын
PS. Czasami mam ochotę niektóre (dzisiejsze, już na innych platformach) komentarze podsumować starym, dobrym "PLONK!" - niestety... dziś już chyba nikt nie wie czym było wrzucenie do"kilfajla". 😀 Albo prośba o nie wyciąganie jakiegoś typa z KF-a poprzez odpowiadanie na jego posty, w formie: "NIE KARM TROLLA!" - ehhhh... to se uż ne vrati...
@generatortonu4645
@generatortonu4645 29 күн бұрын
@@vlad1209palovic 😶‍🌫
@danio565
@danio565 Ай бұрын
trochę się pobawiłem tym perspective API i zauważyłem że komentarze pasywno-agresywne jak na przykład "do you even use your brain sometimes?" nie są uznawane przez to narzędzie jako toksyczne. Z kolei bardziej złożone komentarze, które są naszpikowane wulgaryzmami, ale ich wydźwięk jest pozytywny są oznaczane jako toksyczne. na przykład "you are so fucking wrong but i love you so much, you fucking moron
@LukaszLamza
@LukaszLamza Ай бұрын
Robiłem dokładnie takie same eksperymenty. Podobno porównywali to z ocenami ludzi. A może po prostu większość ludzi jest na tyle wyczulona na wulgaryzmy, że w pierwszym przybliżeniu "wulgarny = toksyczny"? Interesujące.
@wawrzynieckorzen78
@wawrzynieckorzen78 15 күн бұрын
Czyli w ostatnim badaniu udało się połączyć badanie chińskich miast z toksycznością ;) Dlatego myślę, że pora zmienić nazwe tego akwenu na Morze Południowoazjatyckie. Bo leży w Azji Poludniowo-Wschodniej, a nie w Chinach.
@ErythemaGyratum
@ErythemaGyratum Ай бұрын
To pikanteria rozmowy misiu ;)
@generatortonu4645
@generatortonu4645 Ай бұрын
dawno dawno temu obowiazywała na newsach zasada, że pierwsza z osób, która uzyje porównania do Hitlera jest automatycznie przegrana w dyskusji, i od tego momentu jest ignorowana
@nzsbango
@nzsbango Ай бұрын
Dr Rasta :) Prawdziwy zakapior nauki
@mocny745
@mocny745 Ай бұрын
Toksycznych osób może nie ma tak dużo za to są naj głośniejsi wedle zasady " najsłabsze psy najgłośniej szczekają"
@s3rverius
@s3rverius 26 күн бұрын
Komentarze pod Moniką Goździalską przeczą tej tezie :)
@tememma
@tememma Ай бұрын
hehe, kwiecień plecień drogi panie Łukaszu ;-)
@paweltluscik1314
@paweltluscik1314 Ай бұрын
Czy myśmy już tego nie przerabiali? "Współczesne osiągnięcia polskiej astronomii" - Parafrazując... A. Einstein; Albert Einstein; Alberta Einsteina; O! Albercie Einsteinie. W Polsce także jesteśmy zaangażowani w wiele projektów....W tym przypadku jednak można liczyć na "moją" Supernova AT 2021vpg.
@ArpegiusWhooves
@ArpegiusWhooves Ай бұрын
Najgorszą rzeczą zmuszającą mnie, przez cały kolejny tydzień do niebotycznych cierpień istnienia w oczekiwaniu na kolejny odcinek, jest oprócz elokwencji prowadzącego, ta zła i nikczemna melodyjka na końcu. PS. Michał Lamża nie wydał czasem jakiegoś albumu w takim klimacie?
@chlodnia
@chlodnia Ай бұрын
Set visibility to max
@sylwekponszczak4061
@sylwekponszczak4061 Ай бұрын
W dzień nagrywki w kurtce, dziś na gołe klaty. Ty ty tyyyyy.....no.
@jankos4910
@jankos4910 Ай бұрын
Tylko Donek ma 100 procent 😢 6:22
@Potimus_Ripme
@Potimus_Ripme Ай бұрын
"Pieprzność" oficjalnie dołącza do klubu miłośników kiżucza.😂
@kojarr
@kojarr 27 күн бұрын
A w tle jubiler. To mój zawód. Obserwuję ciekawe decyzje par odnośnie wejścia ..
@ernestcichy7720
@ernestcichy7720 Ай бұрын
Niektore miasta na Śląsu opadają zdecydowanie szybciej niż w Chinach. Widać to po bardzo długich stacjach kolejowych w ktorych pierwotnie najwyżej położonebudynki stacyjne (projektowane tak aby miały maksymalną widoczność) po 50 latach znajdują się w najniższym punkcie stacji. Niekiedy osiadanie po przekracza 10metrów względem stanu poerwotnego.
@TheCymes
@TheCymes Ай бұрын
Przecież oni nie badali rejonów gdzie głównym powodem osiadania są szkody górnicze tylko wypompowywanie wód gruntowych. btw, podaj mi proszę jedną lokalizację budynku infrastruktury kolejowej który opadł 10 metrów
@michamusic1359
@michamusic1359 Ай бұрын
​@@TheCymesnie znam szczegółów, ALE u nas na Śląsku też pompują wodę na potęgę - w trakcie działalności górniczej.
@zj7498
@zj7498 Ай бұрын
To w Krakowie tak zimno? Nie mam smogu?
@grzegorzjacek3571
@grzegorzjacek3571 Ай бұрын
Nie ze wiotki,tylko brak tej wody tworzy puste przestrzenie a w nich powstaja odprezenia i tak zwane zapadliska.
@user-sn8wi9dk9c
@user-sn8wi9dk9c Ай бұрын
Od 19..roku? Co?
@bartekwapuski6651
@bartekwapuski6651 Ай бұрын
O ile dobrze pamiętam to na morze południowochińskie na Filipinach mówi się morze zachodniofilipińskie.
@MomoBagel
@MomoBagel Ай бұрын
A propos toksyczności w Internecie zastanawia mnie czy badacze zastosowali jakąś metodę na odszumianie danych. Chodzi mi o "bias twórczości" różnego rodzaju botów, reklam i innego śmieciowego spamu, którego, jak się zdaje przybywa co roku w komentarzach wszystkich typach mediów społecznościowych. Przejrzałem pobieżnie artykuł i nie znalazłem nic o tym, czy komentarze użyte do badań były oczyszczone. Jeśli nie, to można założyć że spam wciskany przez boty jest na bardzo niskim poziomie toksyczności, co może wpłynąć na ogólny wynik badania, zwłaszcza, że autorzy koncentrowali się na wyszukiwaniu toksycznych komentarzy a nie neutralnych czy nietoksycznych. Wtedy wzrost toksyczności Internetu, który sporo ludzi zauważa, byłby niwelowany nietoksycznym (ale irytującym) spamem, który również liczy się jako komentarze i zaniża stale poziom toksyczności.
@paweldraws7800
@paweldraws7800 Ай бұрын
Mówisz i masz: nasram na wszystko!
@kubamierzejewski8973
@kubamierzejewski8973 Ай бұрын
O Ty naturalisto
@grzegorzjacek3571
@grzegorzjacek3571 Ай бұрын
No coz,kiedy zabral internet mozliwosc wyplacenia klapsa dodajac wielu chetnych,ale i dystansu pomiedzy,to chociaz jakims schabem trzeba przydzwonic,hle,hle.
@poprostu1905
@poprostu1905 Ай бұрын
Mogę napisać coś toksycznego? Zatem: Naukowcy w NASA muszą uwzględniać przyciąganie twojej starej
@Mvxpokorv
@Mvxpokorv 27 күн бұрын
26 stopni a ten ubrany jak choinka na gwiazdkę
@slawek277
@slawek277 Ай бұрын
Witam serdecznie wszystkich witam serdecznie wszystkich witam serdecznie wszystkich witam serdecznie wszystkich
@mykodemgrzybodem
@mykodemgrzybodem Ай бұрын
Nawzajem nawzajem nawzajem nawzajem
@dawidbard374
@dawidbard374 Ай бұрын
@Bender-Rodriguez
@Bender-Rodriguez Ай бұрын
Zaciąłeś się, cymbale bez szkoły?
@janwilk5387
@janwilk5387 Ай бұрын
A nie Ceres jest największa?
@RenataMilosz
@RenataMilosz Ай бұрын
Nie należę do osób, które się hamują na zaczepki w internecie. ale tu się jakoś kryguję.
@andrzejadamczyk371
@andrzejadamczyk371 Ай бұрын
Chciałbym napisać coś wrednego, ale nie umiem ;)
@grzegorzjacek3571
@grzegorzjacek3571 Ай бұрын
Problem ze oni moga sprawdzac,obserwowac,i oceniac nas,ale my ich juz nie,dlatego jak by nie bylo to niewiadomo jaka jest roznica,my-oni.
@zenonpinezka
@zenonpinezka Ай бұрын
Juz. Nikt nie pamięta o Tiamat, apophis czeka. Ja tu mówię o kosmosie.
@Lukasz_Kozicki
@Lukasz_Kozicki Ай бұрын
W języku polskim ten Perspective API jest dość słaby - nie trzeba nawet stosować koalangu by go ominąć. Nie rozpoznaje jako toksyczne choćby takich komentarzy jak "lecz się na na nogi, bo na głowę już za późno". Nie rozpoznaje nawet "standardowej" ironii jak "życzę miłego życia". Ba, nie rozpoznaje nawet rzadziej używanych słów jak "wredny" czy "wykształciuch".
@jarek12061960
@jarek12061960 Ай бұрын
...kurtka ?! ...czapka?! czyżby dredy od zimna odpadły ??? ..bo nie jest tak zimno a żeby tak ciepłą czapeczkę przywdziać ...ach !!! to brak sierści na globie !!!
@over-kill8778
@over-kill8778 Ай бұрын
#205
@generatortonu4645
@generatortonu4645 Ай бұрын
_"a on znowu w czapce"_
@michalgawenda2817
@michalgawenda2817 Ай бұрын
teraz w internecie jest tak że jak cokolwiek komuś zwrócisz uwagę że postępuje niewłaściwie, albo wskazujesz co moglo by byc pomocne a co mu szkodzi.. .... ilka przykładów / masz pryszcze bo stosujesz złą dietę / chorujesz bo jesz zbyt duzo cukru... / Twoje dzieci są tak często chore bo stosujesz dla nich złą diete... / Masz problem z emocjami. więc może powinieneś przeczytac ksiażkę pt. ,,INTELIGENCJA EMOCJONALNA,, / itd.. i nawet jak to jest prawdą, To zazwyczaj I TAK uraża czyjąś dumę, wprawia tę osobę w irytację i oburzenie. A ten który to powiedział, mimo dobrych intencji to jest nazywany toksykiem. Więc przez ten wynalazek / o ludziach toksycznych czy ocenianiu czyjegoś niewłaściwego postępowania / W Internecie niebawem zapanuje / istna harmonia i marazm przytakiwaczy! / Bo wszyscy konkretni, szczerzy, otwarci, więcej widzący ludzie którzy mówią co myslą, to Odsuną sie w szarą strefę z powodu BANOWANIA ich na kazdym kroku, lub oskarżania o toksyczność. Wszystko dlatego że często ludzie wolą siedzieć w strefie komfortu i we własnym błędzie niż uzyskać od kogoś dobrą radę sugestie / potraktowac to jako informacje terapeutyczną a nie toksyczną / a przez to skierować się w dobrym kierunku dla własnego pożytku. Jak tak dalej pójdzie to na forach pozostana tylko ciamajdy i ludzie którzy nie maja własnego zdania... Takie moherowe automaty.
@lia3133
@lia3133 Ай бұрын
Coś w tym jest....
@RenataMilosz
@RenataMilosz Ай бұрын
Ależ te osoby wiedzą, że nie są doskonałe i znają powody. Ciągłe przypominanie o tym jest dla nich nie do przyjęcia.
@michamusic1359
@michamusic1359 Ай бұрын
​@@RenataMilosz bo może nic z tym nie robią?
@qj0n
@qj0n 28 күн бұрын
Ja się cały czas zastanawiam skąd właśnie przeciwne zjawisko - jak ktoś pisze tylko o tym, że ma problem to od razu każdy biegnie z radami. Ba, z trądzikiem to wystarczy wrzucić swoje zdjęcie. Nie ważne, że rozmówca nic o tym nie wie. Człowiek może z trądzikiem odwiedzić kilku dermatologów, zrobić masę badań, a i tak w sieci pod jego zdjęciem będzie ekspert, co to zacznie się wymądrzać, że to może cukier albo coś tam. Nie ma pojęcia, nie studiował medycyny, nie widział wyników badań, nawet lekarz by się wstrzymał z diagnozą, a ten już daje porady co do zmiany diety, nie wiedząc jaka ona teraz jest Prawda jest taka, że wszyscy internetowi doradcy to połączenie efektu Dunninga-Krugera z potrzebą podbudowania sobie poczucia wartości poprzez przyjęcie roli eksperta lub ratownika. Wmawiają sobie, że da tacy pomocni, bo komuś tam walczącemu z trądzikiem od lat doradzili,żeby zredukował cukier (tak jakby oni tego nie słyszeli, nie analizowali i nie testowali). Ale zarówno ekspert, jak i ktoś świadomy swojej roli w tej relacji w ogóle by się nie odezwali. I tych 4 co się powstrzyma nie widać, a ten jeden samozwańczy ekspert-ratownik będzie widoczny Prawda jest taka, że jak ktoś potrzebuje porady to zwykle o nią prosi. Jak ktoś bez pytania wyskakuje z poradami to są one nic nie warte i tyle
@RenataMilosz
@RenataMilosz 28 күн бұрын
@@qj0n Nie, porady bywają również dobre. Tylko trzeba je odpowiednio podać. Pewnego razu kobieta na osiedlu zaczepia moją matkę i pyta się, czy jak coś powie, czy ona się nie obrazi. Moja matka odpowiedziała kobiecie, że nie wygląda, żeby ona miała ją wyzywać. więc niech pani powie. A bo pani kuleje. Tak, kuleję. Niech pani nazbiera liści z orzecha włoskiego i włoży do butów i chodzi z nimi. Liście pomogły po tygodniu na ostrogę piętową. Było to za czasów, kiedy nie było w moim domu internetu. Na internecie dowiedziałam się, że sposobów na to jest o wiele więcej. Można czegoś się dowiedzieć od ludzi, ale trzeba to uszanować, kiedy dana osoba sobie tego nie życzy. Też mogę poradzić na różne choroby , przez które przeszłam, ale z pozycji osoby, która już je przechorowała i się wyleczyła. Mogę opowiedzieć, co mi najbardziej pomogło. Może to się przyda.
@daljit7747
@daljit7747 Ай бұрын
Dobrze, że już nie kląska...
@LukaszLamza
@LukaszLamza Ай бұрын
Oduczyłem się dzięki Wam! :)
@piortpiasecki3033
@piortpiasecki3033 Ай бұрын
Czy ktoś się już pytał gdzie pomponik na czapce? To chwilowy brak, czy już tak na zawsze? :)
@marcinfigacz6452
@marcinfigacz6452 Ай бұрын
Ma ktoś pożyczyć namiot?
@jgnatiususdragneel8491
@jgnatiususdragneel8491 Ай бұрын
według miernika list kozaków zaporoskich do sułtana ma 91.63% toksyczności xD
@restoration3897
@restoration3897 Ай бұрын
na wykopie nie mierzyli :P
@majkaolsen8447
@majkaolsen8447 Ай бұрын
Ja się zastanawiam czy te analizowane komentarze to były wszystkie komentarze umieszczane na konkretnych portalach czy takie już przesiane przez moderatorów. No wiecie, w tych dyskusjach chyba jednak się banuje prawdziwy hardcore komentarzowy. Nie bardzo się orientuję ale coś te wyniki takie optymistyczne😂
@LukaszLamza
@LukaszLamza Ай бұрын
Niektóre analizowane portale były moderowane, inne: nie. Różnice nie były znaczące, co ciekawe.
@grzegorzjacek3571
@grzegorzjacek3571 Ай бұрын
Jak co?ze te z,,gnoj tuba"to moje,hle,hle.
@Evalopesperfil
@Evalopesperfil Ай бұрын
Bom Dia amigo vim deichar meu Like 🎉 Vim ver seu vídeo 🎉 precisamos de amigos fiéis 🙋🏻‍♀️🤝
@EpicFail89fun
@EpicFail89fun Ай бұрын
Ty chyba nie lubisz Chińczyków bo to już nie pierwszy odcinek Czytamy Naturę z prezentacją badania mówiącego o tym że Chińczycy obniżają poziom. 😉
@tomasz.7983
@tomasz.7983 Ай бұрын
Używanie Usenetu wymagało wiedzy - byle hejter nie umiałby sobie skonfigurować klienta poczty pod obsługę grup dyskusyjnych.
@Niekumak
@Niekumak Ай бұрын
? Dlaczego nazwanie kogoś w komentarzu Żydem podnosi toksyczność a Ruskiem - obniża?
@michazb3
@michazb3 Ай бұрын
Toksyczny komentarz: jeżeli wyniki badania nie potwierdziły definicyjnej cechy toksyczności (że ktoś opuszcza dyskusję), którą używało narzędzie do oceny danego przypadku, to wszystkie te wyniki są do bani. Przy braku potwierdzenia powinni zmienić definicję z dostosować narzędzie do nowej. I Ty tego nie wyłapałeś, Łukaszu Lamżaty. Motyla noga!!!
КАХА и Джин 2
00:36
К-Media
Рет қаралды 4 МЛН
NO NO NO YES! (50 MLN SUBSCRIBERS CHALLENGE!) #shorts
00:26
PANDA BOI
Рет қаралды 102 МЛН
The most impenetrable game in the world🐶?
00:13
LOL
Рет қаралды 33 МЛН
顔面水槽をカラフルにしたらキモ過ぎたwwwww
00:59
はじめしゃちょー(hajime)
Рет қаралды 34 МЛН
Jak Chiny biją Europę w jej własnej (zielonej) grze?
48:44
Good Times Bad Times Polska
Рет қаралды 457 М.
Bajkał - najstarsze i najgłębsze jezioro świata!
13:31
NaukowoTV
Рет қаралды 604 М.
Bandera, parasol i śmierć - akcje KGB. Historia Bez Cenzury
16:54
Historia bez cenzury
Рет қаралды 388 М.
Siła, która rozrywa wszechświat
12:18
Kacper Pitala
Рет қаралды 238 М.
Как я сделал домашний кинотеатр
0:41
RICARDO
Рет қаралды 1,5 МЛН
Apple, как вас уделал Тюменский бренд CaseGuru? Конец удивил #caseguru #кейсгуру #наушники
0:54
CaseGuru / Наушники / Пылесосы / Смарт-часы /
Рет қаралды 4,4 МЛН
⌨️ Сколько всего у меня клавиатур? #обзор
0:41
Гранатка — про VR и девайсы
Рет қаралды 652 М.
Топ-3 суперкрутых ПК из CompShop
1:00
CompShop Shorts
Рет қаралды 153 М.