"wyobraź sobie że masz dom" no to już jest prawdziwa fantastyka naukowa (wiem że to jest już oklepany żart ale sorry musiałem xD)
@milosztur3319 ай бұрын
Ogladam twój kanał od dawna. Za każdym razem cieszę się na kolejny materiał.
@antysynteza7779 ай бұрын
Tak jak my wszyscy, dlatego piszemy te ponadsiedmiowyrazowe komentarze, lajkujemy i oglądamy do ostatniego kolorowego piksela.
@beatakozlowska27199 ай бұрын
Ja tez😂😅❤
@LukaszLamza8 ай бұрын
@@antysynteza777 Naprawdę takie są te osławione algorytmy? Ech ech. Dzięki za poświęcenie! :)
@x64Joxer9 ай бұрын
Dziękuję
@corelargo37119 ай бұрын
Wyjaśniam tajemnicę braku wpływu wiatraka na cenę domu po upływie 10 lat: zbywca po kilku latach niepowodzeń na polu sprzedazy swojego domu obsadza nasadzeniami typu wysokie tuje miejsce, które skutecznie zasłoni wiatrak. Po 10-ciu latach na bank nie widać wiatraka z perspektywy sprzedawanego domu. makao i po
@theEskit9 ай бұрын
10:25 To jest dziwne tylko dlatego, że jesteśmy bardzo przyzwyczajeni do cyklicznego podejścia do czasu. My trochę wierzymy, że istnieje styczeń, tydzień, czwartek albo rok. Tymczasem to tylko jeden z kilku sposobów reprezentacji daty. Julian Date czy Unix Time to bardzo podobna konwencja (różnią się punktem startowym oraz inkrementem - tu dzień, tu sekunda). Raj dla programistów, którzy nie muszą kodzić, że luty ma 28 dni a sierpień 31. Ile to oszczędza pamięci operacyjnej ;) Poza tym jeszcze: "The Smithsonian Astrophysical Observatory introduced the 'Modified Julian Date' to record the orbit of the Sputnik satellite in 18 bits." Typowa informatyczna robota - jak liczba robi się zbyt duża do przetwarzania (JD jest liczone od 01.01.4713pne), odejmij od niej ile ci wygodnie i nagle potrzebujesz mniej bitów :D
@maciekszymanski83409 ай бұрын
Uśmiechasz się do robota w metrze. Robot - - Masz jakiś problem, synku...?
@Zmiana_Pogody9 ай бұрын
hahah!
@Zmiana_Pogody9 ай бұрын
co do robota robiącego naturalne miny - zauważyłam u siebie taką prawidłowość: ja czuję sympatię do robotów NIE ROBIĄCYCH min. do takich robotów, które ewidentnie są robotami, nie naśladują ludzi i mają obiektywnie i zawsze uprzejmy dla człowieka interfejs, głos, służalcze/usługowe podejście. autentycznie LUBIĘ takie uprzejme, "robocie" roboty. natomiast zauważyłam, że NIE LUBIĘ robotów naśladujących ludzką mimikę, ludzki sposób bycia, ludzkie kapryśne odpowiedzi itd. czy Wy też tak macie???
@LukaszLamza9 ай бұрын
To znak, że zbliżamy się do "uncanny valley" - roboty są jeszcze trochę zbyt mało ludzkie i to ich nieudolnie udawanie człowieka nas niepokoi. Spokojnie, niedługo będą już tak ludzkie, że nie będziesz po prostu wiedzieć, że to robot, i wszystko będzie OK. :)
@elzbietakurkiewicz93898 ай бұрын
Żartowniś, z tego naszego Wykładowcy 🫣 Wszyscy wiemy, że są dwie strony medalu i myślę, że nie chciałabym doczekać chwili, kiedy rozróżnienie robota i człowieka będzie wręcz niemożliwe. Mimo, że takie dociekania naukowców/ twórców robotów są fascynujące i oznaczają znaczy progress technologii, to jednak budzi to obawy. Bo np. czy taki robot przypominający człowieka mógłby opowiedzieć co u niego słychać?? Czy miałby takie doświadczenia, że mógłby opowiedzieć że np. pokłócił się z partnerem, że zmęczył się idąc po schodach w odwiedziny do znajomych? że jego dziecko w nocy nie dało spać, lub zrobiło coś fascynującego?? Czy mógłby być prawdziwym przyjacielem, partnerem? Niemniej to co przekazał Prezenter w tym odcinku jest bardzo ciekawe 😊
@michamicha84488 ай бұрын
@Copernicus - czyli obniżka ceny tuż przy wiatrakach jest bardziej obawą niż realnym wpływem. Czy była jakas grupa kontrolna, czyli obszary też na pustkowiach (bo tam stawia się wiatraki), ale bez wiatraków?
@slawek2779 ай бұрын
Witam serdecznie wszystkich witam serdecznie wszystkich witam serdecznie wszystkich witam serdecznie wszystkich czekałem
@empe42259 ай бұрын
Jak podaje Copilot: 17 listopada 1858 roku to data, od której zaczęto liczyć tzw. dni juliańskie (MJD - Modified Julian Date). Dni juliańskie to system ciągłej rachuby czasu, w którym jednostką jest doba (średnia słoneczna), a początkiem skali jest północ 17 listopada 1858 roku według kalendarza gregoriańskiego1. Ten system pozwala na łatwe określanie czasu upływającego między dwoma epokami (datami) z różnicy dni juliańskich1. Jest to bardzo ważne narzędzie używane w astronomii do precyzyjnego czasowego pozycjonowania zjawisk astronomicznych. :)
@majster8939 ай бұрын
To uczucie kiedy zamiast skupić się na odcinku przez 10 minut próbujesz wykminić kto i po co mógł wpaść na użycie jednostki MJD.
@MichalZejmoZG9 ай бұрын
Take określenie czasu ma dwie główne zalety, jednakowy czas dla wszystkich, bez stref czasowych itp. Drugi to format, po prostu liczba zniennoprzecinkowa, łatwo interpretowana przez komputery, nie trzeba wiedzieć czy format to MM/DD/YYYY czy DD-MM-YY czy jeszcze jakiś całkiem inny. Łatwo się odejmuje lub dodaje dowolnie małe części dnia. JD czyli Julian day ma dużą część całkowitą, MJD to wersja krótsza MJD = JD - 2400000.5
@ZdzichaJedziesz9 ай бұрын
Koło linii wysokiego napięcia albo elektrowni węglowej też za bardzo nikt nie chce mieszkać
@JetLagRecords9 ай бұрын
Copernicus, This is perfect! I subscribed right away!
@maciekszymanski83409 ай бұрын
W 1980 roku powstało jeszcze inne UFO - Uczniowski Front Odnowy. Ale tak szybko, jak się pojawiło, zniknęło z horyzontu zdarzeń ;)
@leszekostachowski5499 ай бұрын
Od kiedy czara dziura opuściła statusu UFO, w momencie produkcji ufików?
@empe42259 ай бұрын
Co ciekawe, mamy teraz szczególny miesiąc. Np., dziś: 2024-04-10 to 60 04 10 MDJ. Do zobaczenia 600422 MDJ ;)
@zofiaagnieszkabiernacka8269 ай бұрын
Bardzo ciekawe tematy, czarnych dziur nigdy dość😀 tylko co z tą datą?🤔
@leszekwalinowicz57959 ай бұрын
A jak dokleją robotowi brodę, doczepią kucyka, ubiorą w lużne ciuszki, do filiżanki naleją oleju do smarowania siłowników i posadzą w krakowskiej kawiarni ? (Mam nadzieję, że będzie to dopiero po 26852 odcinku "Czytamy Naturę") 😅😂🤣
@wuhazet9 ай бұрын
Te Jankesy naprawdę się nudzą. Powinni zrobić badanie pod kątem wpływu obecności teściowej w promieniu 10 km. na spadek cen nieruchomości...
@kpt.stratford52129 ай бұрын
Szkoda, że badanie wpływu turbin wiatrowych na wartość domów ograniczono właśnie tylko do turbin. Jest tyle 'przyjemnych' fabryk elektryczności. Btw. naukowcy budujący roboty, nie czytają Nature, bo wiedzieliby, że ludzka twarz ( i nie tylko twarz), jest asymetryczna, i ta asymetria robi dobrą robotę.
@PrzemysawGrabskiPrem9 ай бұрын
Zwykle nie klikam na linki, jak jest tam coś o UFO, ale zaufanie robi swoje.
@marcinkochanowicz76329 ай бұрын
Czy ktokolwiek chce mieć wiatrak obok własnego domu? Badania "statystyczne" dają taki wynik jaki chcemy zobaczyć. Wystarczy zmienić jedno założenie..
@racoon43929 ай бұрын
u mnie za domem w odległości nie większej niż 500 m stoi wiatrak samoróbka, zawsze uważałem go za atrakcje i ubolewam że wybudował mi się za domem sąsiad który ten wiatrak mi zasłonił w ogóle nie rozumie tematu że komuś przeszkadzają wiatraki... mi przeszkadzają sąsiedzi
@michakowalski60129 ай бұрын
Co innego samoróbka o co innego 70 metrowy kolos🤦🏾💁🏼♂️
@racoon43929 ай бұрын
@@michakowalski6012 no może i co innego, ale wciąż nie rozumie co ludziom przeszkadzają wiatraki?
@FgksCkdncnx9 ай бұрын
@@racoon4392 to wyjedź na niemiecką wieś gdzie nastawiali tego dziadostwa potworne ilości kiedy wyjdziesz z domu, wszystko dookoła wiruje, można oszaleć. co innego w Hiszpanii na górach gdzie widać je na horyzoncie, tam to paskudztwo tak nie razi (a i tak miejscowi protestują bo im się to nie podoba)
@cati0n8 ай бұрын
@@racoon4392 no ale kto nie rozumie?
@gregorius7909 ай бұрын
👍
@perinoid9 ай бұрын
Do czego była porównywana cena nieruchomości po tych 10-ciu latach? Do ceny wejściowej? "z roku 0"? Czy chodzi o to, że 10 lat po postawieniu wiatraka wystawiając dom za 1mln dostanę 1mln (czyli stracę 0% w stosunku do proponowanej ceny)? Czy jak po 10 latach zażądałbym ceny, jaką dom był wart 10 lat wcześniej zanim wiatrak powstał, to ją dostanę bez straty? Bo to są zupełnie inne miary i inne punkty odniesienia, a wnioski przestawione w podcaście tego nie wyjaśniają.
@TheCymes9 ай бұрын
Dlatego powinieneś zapoznać się z badaniami i jego założeniami które znajdziesz w opisie, jakbyś uważnie słuchał co mówi to też byś o tym wiedział, Nie musiałbyś wtedy pisać swojego pretensjonalnego komentarza.
@perinoid9 ай бұрын
@@TheCymes Bardzo dziękuję za nic nie wnoszący komentarz, który absolutnie nikomu do niczego się nie przyda.
@TheCymes9 ай бұрын
@@perinoid na twoją indolencję umysłową niestety nic nie poradzę, a wiedza, nawet jakby cię w dupę kopnęła to byś jej nie zauważył. Poza tym jestem przekonany, że w zasadzie do niczego tych informacji nie potrzebujesz tylko bijesz pianę, jakbyś ich potrzebował, to byś znalazł samodzielnie a nie zaśmiecał swoimi pierdami sekcje komentarzy.
@zarkadiusz1239 ай бұрын
Ktoś, nie wiadomo kto zrobił wykresy a z nich wynika coś. I co z tym zrobić? Zapewne coś, ale nie wiadomo co. Erystka maja.
@jezuschrystus.onlycash9 ай бұрын
5👍
@flepix9 ай бұрын
Heh, wygląda zupełnie całkiem jak z filmu I Robot.
@mariusz93068 ай бұрын
Astronomowie nie są wyjątkami. Linuksiarze (i uniksiarze) liczą czas (w sekundach) od początku 1970 roku czyli od rozpoczęcia Unix Epoch.
@chlodnia9 ай бұрын
Ufo confirmed
@drakedakes9 ай бұрын
nazywam się alojzy kukukukukukukuryk. (robot pana kleksa).
@MrTheMiranesco9 ай бұрын
kozaczek sorry ze tk mao ale najbny jestemem ;]
@MrTheMiranesco9 ай бұрын
powinno byc nas odwrot od czarnej dziury wieksza bylaby ogl
@EverynyanSan9 ай бұрын
Bioniczne polki są coraz blizej. Nauka jest piękna
@Banana-bv4qs9 ай бұрын
ah sweet, man made horrors beyond my comprehension
@or63579 ай бұрын
Trochę nie rozumiem niechęci do widoku wiatraków przy jednoczesnym eksponowaniu w każdym możliwym miejscu billboardów reklamowych.
@arturkeska46549 ай бұрын
Trochę jak z autostradami. Wszyscy je lubią chyba że ci ją pod domem wybudują.
@michakowalski60129 ай бұрын
Niemcy otwierają elektrownie węglowe a ich pachołki w Polsce zachwalają wiatraki🤦🏾💁🏼♂️😂👎
@ZdzichaJedziesz9 ай бұрын
Po co robotom mimika ? No chyba że to wstęp do sex robotynki 😁
@cotidiemorior9 ай бұрын
Po to że jak se przetransferujesz do takiego świadomość to fajnie byłoby móc dalej robić miny
@LukaszLamza9 ай бұрын
Podobno 90% badań w dziedzinie androidów jest z myślą o seks-robotach. Czy to aż tak zaskakujące? ;)
@jezuschrystus.onlycash9 ай бұрын
Wiatraki NIE SĄ GŁOŚNE. Plus wiatraków jest taki że nie ma komarów. ZERO. 👍😀
@Zmiana_Pogody9 ай бұрын
czy te komary były przed wiatrakiem, a znikły po wiatraku? z jakiego powodu - czy on wysuszył trochę okolicę, czy z innego powodu? ciekawe, czy nie ma też innych gatunków owadów, i np. zapylania roślin? pracowałam kiedyś w Holandii, i tam z uwagi na bliskość morza i płaski teren to dość łatwe - wiatraki są np. pomiędzy wielkimi magazynami, gdzie i tak jest niewiele roślinności (choć moja firma utrzymywała pod wiatrakiem łąkę) i ogólnie jest dużo dzikich zwierząt wszędzie
@jezuschrystus.onlycash9 ай бұрын
@@Zmiana_Pogody Mieszkam w sąsiedniej wiosce. Odwiedzam znajomych gdzie w pobliżu jest 120m wiatrak. U mnie wieczorem nie można wyjść na zewnątrz. Tyle jest tego paskudztwa. 3 km dalej, koło wiatraka niemal zero. Jest farma 5 wiatraków. Prowadzi do nich dróżka rowerowa przy której gmina posadziła jabłonie. Są jabłka. Czyli muszą być zapylacze.
@TheCymes9 ай бұрын
@@jezuschrystus.onlycash twierdzisz, że jest korelacja między wiatrakami a ilością komarów? I jak to wygląda, były wcześniej w ogromnej ilości u twoich znajomych a jak pojawiły się wiatraki to nagle drastycznie ich ubyło, poza tym nic w krajobrazie się nie zmieniło? Ani w retencji wody, ani w sposobie uprawiania pół, drzewostanie itd. Chodzi mi o czynniki które sprzyjają populacji komarów, jakieś oczka wodne, mokradła, kanały, rowy melioracyjne, krzaki, chaszcze itd, wszystko jest jak było, tylko wiatraki się teraz dodatkowo kręcą. Śmieszna rzecz przy okazji, przesiadując na wakacjach z kumplem który raczył się alkoholem młóciły go komary niemiłosiernie, mnie żaden. Jednak jak siedziałem sam, to już i na mnie się też rzucały. Kolejna rzecz, jest kilka tysięcy gatunków komarów, i to, że akurat wtedy miała miejsce taka sytuacja nie jest pewnikiem, że osoby pijące alkohol będą częściej kąsane. Mogło być tak, że był tam gatunek komarów, które bardziej wolały zapach mojego kolegi. Czynników jest cała masa.
@pan_dreptak9 ай бұрын
Wiatraki mielą ptaki
@jezuschrystus.onlycash9 ай бұрын
@@TheCymes Nie. Nie twierdzę. Nie wiem tego. Oczywiście jest wiele czynników na to wpływających. Jednak ta zależność powtarza się od kilku lat.
@ZdzichaJedziesz9 ай бұрын
Niemcy mają dużo wiatraków i koszt produkcji energii elektrycznej jest mniejszy o 20 % niż w Polsce z węgla. Cierpi na tym konkurencyjność polskiej gospodarki.
@Sebastian-dt8gu9 ай бұрын
A skąd ta wiedza, może jakieś źródło. Rozumiem, że te wiatraki 24H na dobę produkują prąd.
@ZdzichaJedziesz9 ай бұрын
@@Sebastian-dt8gu to nie jest tam jedyne źródło energii. Polecam kanał: wysokie napięcie o energii elektrycznej w Polsce
@michakowalski60129 ай бұрын
Niemcy otwierają nowe elektrownie na węgiel brunatny i wycinają pod to najstarsze i najbardziej wartościowe lasy🤦🏾💁🏼♂️😂
@ZdzichaJedziesz9 ай бұрын
Bzdury, to jest tylko jedna elektrownia na węgiel brunatny i to w dodatku odkrywkowa. W Polsce węgiel jest już głęboko i wydobycie jest drogie. Taniej wychodzi kupowanie węgla za granicą. Cierpi konkurencyjność polskiej gospodarki. Potrzebujemy elektrowni jądrowych i OZE .
@michakowalski60129 ай бұрын
@@ZdzichaJedziesz a w okolicy Turowa po NIEMIECKIEJ stronie jest 9💁🏼♂️🤦🏾
@Pawel58379 ай бұрын
Posłuchał bym, ale nie wybierałem się do cyrku.
@jezuschrystus.onlycash9 ай бұрын
Racja. Bez sensu wozić drzewo do lasu.
@Pawel58379 ай бұрын
@@jezuschrystus.onlycash Jeszcze brakuje kolucha w nosie. Wtedy to już prawdziwy guru.
@Vetius939 ай бұрын
Złapałeś mnie na ten clickbait 👎
@michawojciechowski81049 ай бұрын
tam gdzie stoją te wiatraki od zawsze nikt nie mieszka brak wody i możliwości rolnictwa
@jezuschrystus.onlycash9 ай бұрын
Co ty wypisujesz?? Z pewnością są takie regiony w Arizonie czy Kalifornii. Ale nie można generalizować.
@ZdzichaJedziesz9 ай бұрын
W USA jest dużo elektrowni jądrowych, więc nie mają takiego dużego ciśnienia na energię z OZE
@jezuschrystus.onlycash9 ай бұрын
@@ZdzichaJedziesz 🫡 Atom to też oze. Stabilne źródło. Ale bardzo drogie i potrzebujące dużo w miarę zimnej wody.
@michawojciechowski81049 ай бұрын
@@jezuschrystus.onlycash mnie chodzilo o tereny oznaczone na mapie centralne usa
@ZdzichaJedziesz9 ай бұрын
@@jezuschrystus.onlycash co do wody zgoda. Ale nie musi być bardzo zimna. Indyjska elektrownia jądrowa jest prawie na samym południu Indi blisko równika. To są i tak bardzo duże różnicy temperatur.
@krzysztof49949 ай бұрын
Z tymi robotami, to jest bardziej niepokojące.. Wypuszczą takie na ulicę by nas pilnowały zamiast ludzkich policjantów?