Jak powstała TEORIA EWOLUCJI?

  Рет қаралды 237,565

NaukowoTV

NaukowoTV

Күн бұрын

Пікірлер: 2 800
@NaukowoTV
@NaukowoTV 9 ай бұрын
Ten materiał powstawał od listopada, uważam że to jeden z najważniejszych i najambitniejszych filmów na kanale. Jeśli postanowicie go udostępnić, polubić, skomentować itp. będę Wam dozgonnie wdzięczny. Dziękuję także moim Patronom - bez Was tego typu treści nie mogłyby powstawać!
@tomek25k1
@tomek25k1 9 ай бұрын
Krzychu!!! Jak ty mi teraz zaimponowałeś:)
@lukaszlewczuk
@lukaszlewczuk 9 ай бұрын
Kawa zrobiona, zabieram się do oglądania :-) Zrobiłeś mi niedzielę marzeń - dzięki Krzysztofie!
@SalamandraChaosu13
@SalamandraChaosu13 9 ай бұрын
Jeżeli są pierwotniaki które nie wierzą w teorię ewolucji proszę piszcie swoje argumenty pod tym komentarzem bym nie musiał marnować czasu na szukanie :)
@radekgrzegrzoka7830
@radekgrzegrzoka7830 9 ай бұрын
Qsss
@Bobrzanox
@Bobrzanox 9 ай бұрын
Wielki 👍 od imiennika 😁 prosze o wiecej takiego formatu 💪😎🎉
@nikajarzyna2153
@nikajarzyna2153 9 ай бұрын
Słuchałam z 8-latką - sama przyszła, jak usłyszała, czego słucham, ale musiałyśmy przerwać po godzinie. Jutro dokończymy, bo nie odpuści! Dziękuję za Twoją opowieść - to nie lada wyczyn przyciągnąć uwagę dziecka w czasie shortów i innych szybkich informacji.
@NaukowoTV
@NaukowoTV 9 ай бұрын
Wow cieszę się. Szczególnie że pierwsza część tego materiału jest trudniejsza merytorycznie niż opowieść o samym Darwinie. Dajcie znać jak wrażenia po całości. Pozdrawiam! 🙂
@nikajarzyna2153
@nikajarzyna2153 9 ай бұрын
Dokończyłyśmy! Młodej najbardziej podobał się fragment o leniwcach i żółwiach. Często zaglądała do mapy, żeby śledzić podróż Darwina i dopytywała o różne trudniejsze słowa, np. polemika. Ogólnie najbardziej wciągnęła ją podróż i opowieści o zwierzętach, ale wysłuchała do samego końca. Nie jestem pewna, ile z tego zrozumiała, jednak jej ciekawość na pewno została pobudzona, a świadczy o tym ilość pytań, które dzisiaj zadała. Dziękuję!
@Kub902
@Kub902 3 ай бұрын
@@NaukowoTV mmmmmmmmmm
@Kub902
@Kub902 3 ай бұрын
@@nikajarzyna2153. J
@Astrofaza
@Astrofaza 9 ай бұрын
Gratulacje! Teraz tylko skąd wziąć 2h żeby obejrzeć? 🎉
@NaukowoTV
@NaukowoTV 9 ай бұрын
Dziękuję! Odcinek pierwotnie miał być głównie do słuchania jednak finalnie do montażu podszedłem nieco ambitniej (z kilku grafik jakie zamierzałem użyć zrobiło się kilkadziesiąt). Jednak spokojnie można go wysłuchać podczas spaceru czy jazdy samochodem. Ewentualnie od czasu do czasu rzucając okiem na ekran żeby uzupełnić przekaz. ;)
@tomaszmozgawa4337
@tomaszmozgawa4337 9 ай бұрын
Podobnie jak u Ciebie :) Skąd wziąć 2h na słuchanie was.
@Kris.w.Norwegii
@Kris.w.Norwegii 9 ай бұрын
@AstroFaza znajdziesz 2 godziny nie publikując jakiegoś odcinka. To żart oczywiście bo jak i NaukowoTV tak i AstroFaza to moje ulubione miejsca na KZbin.
@KUKU_Ququable
@KUKU_Ququable 9 ай бұрын
Jak można tak pisać! My co mają podzielność uwagi, damy radę😂!!! Błagam, proszę robić jak najdłuższe i tak fascynujące odcinki!
@Tomek19830922
@Tomek19830922 9 ай бұрын
Nie trzeba oglądać. Można słychać. W aucie np. ja pewnie skończę w drodze do pracy.
@Kriisv_7
@Kriisv_7 9 ай бұрын
Niesamowite jaką ewolucje (: przeszedł ten kanał odkąd zacząłem Cię śledzić, zaczęło się od bardzo młodego mnie zafascynowanego dinozaurami. Teraz oglądam jeden z najlepszych kanałów popularnonaukowych, a ty dalej się rozwijasz i robisz oszałamiającą robote Panie Krzysztofie!!
@ggvacm4st3r79
@ggvacm4st3r79 9 ай бұрын
Podobnie i u mnie. Pięknie się patrzy na ten rozwój
@SwiatWciaga
@SwiatWciaga 9 ай бұрын
Z wielką przyjemnością przesłucham całość! Bardzo dziękuję za materiał! --- A tak na marginesie: Kiedyś w Nowej Zelandii czytałem dokładną relację z pobytu Darwina w tym kraju. Zabawił tam bardzo krótko - i co ciekawe, wg tego źródła - nie podobało mu się tam zbytnio. Przebywał u misjonarzy i widział niewiele z przyrodniczego i kulturowego bogactwa tego kraju. Niemniej był wtedy wymęczony długim rejsem przez Pacyfik - i chyba po prostu potrzebował odpoczynku. :)
@NaukowoTV
@NaukowoTV 9 ай бұрын
Dziękuję! Nie będę ukrywał, że lekko inspirowałem się tworząc ten film Twoimi opowieściami. :) Zgadza się - Darwinowi nie podobało się ani w Nowej Zelandii, ani Australii. Mogło mieć na to wpływ to co piszesz, ale mówi się także o tym, że Darwinowi nie podobało się jak kolonizatorzy traktowali tubylców (Maorysów, Aborygenów). Mówię o tym w tym materiale. :D
@mobbydysk
@mobbydysk 9 ай бұрын
Kiedyś oglądałem film fabularny, nie był to dokument, ale bazował na życiu Darwina. Film był o jego bliskiej więzi z córką, która zmarła i Karol przeżył silną traumę. Była tam sugestia że ta silna strata i zawód religią był powodem z którego powodu Karol Darwin wymyślił ideę ewolucji. Czy ta historia jest prawdziwa i czy mógł to być motyw za stworzeniem teorii ewolucji ?
@NaukowoTV
@NaukowoTV 9 ай бұрын
Darwin pewne założenia teorii miał już skonstruowane w pod koniec lat 30. XIX wieku a córka mu zmarła w 1851 roku. Jednak zgadza się - przez śmierć Annie stał się absolutnym, nieprzejednanym ateistą oddanym w pełni poznaniu naukowemu. Choć już wcześniej z wiarą nie było mu po drodze. Wszystkie te wątki są poruszone w filmie.
@SzlachtaPracuje7
@SzlachtaPracuje7 9 ай бұрын
@@NaukowoTV 1851 :)
@NaukowoTV
@NaukowoTV 9 ай бұрын
@@SzlachtaPracuje7 zgadza się 🙂
@JohnJosephTed2656
@JohnJosephTed2656 9 ай бұрын
Coś mi mówi ze to będzie najbardziej przychodowy film na kanale
@paulinaach8814
@paulinaach8814 9 ай бұрын
Życzę jak największej liczby wyświetleń i zabieram się za oglądanie 😊
@Michall112
@Michall112 9 ай бұрын
Świetny materiał. Potężna dawka wiedzy. Powinna to być obowiązkowa albo co najmniej dodatkowa lektura w szkole średniej. Brawo 👏👌👍
@Laethal
@Laethal 9 ай бұрын
Witam. Kiedyś ,dawno temu zostawiłeś komentarz pod filmem Astrofazy o Czarnych dziurach. Byłeś nim zachwycony. Uwazam, że ten material znalazl sie na tej samej - najwyższej półce popularnonaukowego youtuba. Serdecznie gratuluję.
@NaukowoTV
@NaukowoTV 9 ай бұрын
Bardzo dziękuję za taką opinię. ❤️
@magorzatakicinska7940
@magorzatakicinska7940 9 ай бұрын
Powiem szczerze zazwyczaj twoje materiały pomijając archeologię są dla mnie ciekawą powtórką dawnej wiedzy, ten materiał wprowadził sporo nowych i ciekawych pojęć i terminów których istnienia nie byłam świadoma. Dziękuję za czas poświęcony na szerzenie nauki oraz za każdyndłuższy odcinek.❤
@tymion2470
@tymion2470 7 ай бұрын
Ostatnio odrzuciłem wiarę w kreacjonizm, w której wychowują mnie rodzice bo te kilka faktów które słyszałem o ewolucji po przemyśleniu wydało się logiczne + jako że zawsze byłem zainteresowany nauką to wiedziałem mniej więcej jak działa metodologia naukowa. Myślę, że ten film pomoże mi nadrobić zaległości, dziękuję!
@alcofgod4211
@alcofgod4211 6 ай бұрын
gratuluję i proponuję stosować się do takich zasad jak te poniżej, tak dalekie religiom: 1. Podważaj autorytety. 2. Myśl samodzielnie. 3. Nie przyjmuj żadnego twierdzenia na wiarę. 4. Konfrontuj swoje pomysły z doświadczeniem i obserwacją. 5. Jeśli Twoja ulubiona idea nie przejdzie empirii, to odrzuć ją jako błędną. 6. Idź za głosem dowodów. 7. Wyciągaj logicznie wnioski. 8. Jeśli brak Ci dowodów, to zawieś osąd. 9. Pamiętaj, że możesz się mylić. Odpowiedz
@tymion2470
@tymion2470 6 ай бұрын
@@alcofgod4211 już staram się do nich stosować formułując na nowo mój światopogląd po odrzuceniu wiary lecz mimo to dziękuję za radę!
@tymion2470
@tymion2470 6 ай бұрын
@@alcofgod4211 KZbin chyba nie wysłał mojej odpowiedzi bo wczoraj odpowiedziałem... W każdym bądź razie dobre zasady, staram się je stosować na codziennie!
@wiesiawojtkowska
@wiesiawojtkowska 4 ай бұрын
Co mógł odkryć Darwin? A co z brakującym ogniwem?
@tymion2470
@tymion2470 4 ай бұрын
@@wiesiawojtkowska 1. naturalny proces ewolucji 2. Nie jest to problem bo zawsze znajdzie się jakiś brakujący element, przykładowo gdyby za kilka tysięcy lub milionów lat tak się złożyło że by odkopano szczątki pani ojca i pani dziecka (jeśli pani ma ale załóżmy że tak), to była by pani zaginionym ogniwem między ojcem a pani dzieckiem ale to nie znaczy że pani nie istniała
@arekparchyta6835
@arekparchyta6835 9 ай бұрын
Bardzo doceniam Twoją twórczość. W Polskim internecie konieczna jest Twoja działalność, ciągle widać w komentarzach czy to tutaj na KZbin czy na Facebooku rzeszę ludzi, którzy nie rozumieją absolutnych podstaw tego jak funkcjonuje świat, w którym żyją. Mam głęboką nadzieję, że filmy, które robisz przyczynią się do zwiększenia świadomości ludzi. Trzymam kciuki za Ciebie i za kanał. Jest pewien legendarny i najbardziej cenny w mojej opinii film polskiego KZbin'a, film SciFuna "Krótki film o prawdzie i fałszu". Bez cienia wątpliwości "Jak powstała TEORIA EWOLUCJI", również jest takim filmem. Życzę wszystkiego dobrego i powodzenia w tworzeniu arcydzieł takich jak to.
@darekp_02
@darekp_02 9 ай бұрын
Zapowiada się super film. Jutro podczas pracy będzie co słuchać. Chciałbym aby był na szczycie popularnych. Tyle pracy...
@abinuno8976
@abinuno8976 9 ай бұрын
Roboty się czep !!
@Legendarny_Ziom
@Legendarny_Ziom 7 ай бұрын
Pamiętam czasy kiedy panowało przekonanie że 10 minut to jest maks na ile można przykuć uwagę widza. Tylko wtedy nikt się nie spodziewał, że pojedyńczy twórca na YT może wyprodukować materiał porównywalny, a nawet i lepszy jakościowo niż w klasycznej TV ;)
@Radziukill
@Radziukill 9 ай бұрын
To żeś poleciał z długością materiału. Ostatnio na kanale Magii natury było o ewolucji teraz tutaj. Ehh już współczuje mojej koleżance, która wyśmiała teorie Darwina bo zaraz ją zbombarduje nowymi faktami. Dzięki Krzychu życzę miłej niedzieli wszystkim.
@mmgs1148
@mmgs1148 9 ай бұрын
Nie rob sobie tego, ona i tak pozostanie przy swoim
@Radziukill
@Radziukill 9 ай бұрын
@@mmgs1148 Tu Cie zdziwie ponieważ jest chetna do obejrzenia materiału :D
@NaukowoTV
@NaukowoTV 9 ай бұрын
Daj znać jak przyjmie ten film. Światopoglądu nie da się zmienić z dnia na dzień ale jeśli choć uda się ją zmusić do refleksji to już będzie sukces.
@aleksandrabromka1237
@aleksandrabromka1237 4 ай бұрын
​​@@NaukowoTVmam pytanie, w internecie gdzieś wyszperane że znaleziono szkielet człowieka że skrzydłami..czy dawno temu mogły być jakieś takie anomalia lub eksperymenty genetyczne że coś takiego się wytworzylo? O człowieku z ogonem słyszałam a teraz ze szkielet ze skrzydłami
@wojciechkwiecinski3145
@wojciechkwiecinski3145 9 ай бұрын
Robisz super kontent, z czystym sumieniem polecam Twój kanał znajomym, szczególnie gdy zalewają nas wszędzie shit treści, powinno doceniać się takie kanały jak ten
@katlinnorway4881
@katlinnorway4881 9 ай бұрын
Witaj, nie odważyłam się do tej pory przeczytać Historii Ewolucji Darwina... Lecz po Twoim filmie zrobię to na pewno. Przygotowałeś bardzo, ale to bardzo dobry materiał, ktory jest dobry zarówno dla laika, jak i osoby interesującej się tematem. Uważam, że Twoje opracowanie tematu powinno być obowiazkowym słuchowiskiem dla licealnej młodzieży, która interesuje się biologią, ale również geografią. Życzę Ci powodzenia! Rozwijasz się w zawrotnym tempie i trzymam kciuki, byś nabierał wiatru w żagle i parł do przodu jak burza 😊 Jesteś bardzo dobrym i rzetelnym twórcą ❤ Dziękuję za materiały, które zamieszczasz ❤ Pozdrawiam z dalekiej północy Norwegii 😊
@Aleksandra-lh3ym
@Aleksandra-lh3ym 9 ай бұрын
Wyjątkowo dobry film, mam nadzieję że w przyszłości będę miała okazję przesłuchać kolejnych tak świetnej jakości.
@monikatycia9746
@monikatycia9746 9 ай бұрын
Z wielką przyjemnością wysłuchałam całości. Za ogromny plus Twoich filmów uważam tębr Twojego głosu, który pomaga się skupić na treści a nie rozprasza 😊😊😊😊 Sztos
@dariuszskiba8113
@dariuszskiba8113 9 ай бұрын
To ważny film, dobrze, ze się pojawił.
@sebastianpietrasz2711
@sebastianpietrasz2711 9 ай бұрын
No i 2 h spacerku przy okazji odcinka zrobione - skończyło się tak że zamówiłem sobie "o powstawaniu gatunków" XD Odcinek super bardzo ciekawy
@buligamer1443
@buligamer1443 9 ай бұрын
Bardzo dobra robota !!! Czekamy na następne długie produkcje 😍
@Hazok87
@Hazok87 9 ай бұрын
Takie materiały są najlepsze i bardzo uczące Pozdrawiam ❤❤❤
@NaukowoTV
@NaukowoTV 9 ай бұрын
Dziękuję! 🙂
@bartomiejsosinski5829
@bartomiejsosinski5829 8 ай бұрын
Panie Krzysztofie, świetny materiał. Gratuluję i podziwiam wysiłek włożony w jego powstanie.
@DRKLEINER52617
@DRKLEINER52617 9 ай бұрын
Szanuje twoją prace włożony w materiał, naprawde fajnie sie tego słucha
@RafikGdansk
@RafikGdansk 9 ай бұрын
Bardzo dobry materiał. Narracja też bardzo dobrze poprowadzona i bez problemu udało się obejrzeć na raz ;)
@Podcasthistoryczny
@Podcasthistoryczny 9 ай бұрын
Brawo! Epicka robota!
@bloodyart1830
@bloodyart1830 9 ай бұрын
Idol tutaj
@NaukowoTV
@NaukowoTV 9 ай бұрын
Dziękuję! :)
@DamianStefaniakKanal
@DamianStefaniakKanal 9 ай бұрын
Chciałbym coś więcej powiedzieć o tym materiale, ale tylko jedno ciśnie mi się na usta- SUPER ROBOTA! 11/10! Bardzo merytoryczna i dobrze opowiedziana historia, a raczej zjawisko jakim jest ewolucja. Wylewa się wręcz praca, która została tu włożona. Gratulacje dla Ciebie i czekam na więcej takich materiałów.
@buencamino7590
@buencamino7590 9 ай бұрын
Zawsze bardziej kręciła mnie fizyka i matematyka, ale Twoj kanał oglądam z wielką przyjemnością, a ten film to naprawdę majstersztyk 👍🏻 gratuluję i życzę dalszego rozwoju 👏🏻
@tadeuszbloki2971
@tadeuszbloki2971 9 ай бұрын
Świetna robota! Domyślam się, że włożyłeś w ten film sporo pracy ale było warto. Teraz chcę więcej podobnych materiałów na Twoim kanale 😄
@jakubostrowski3618
@jakubostrowski3618 9 ай бұрын
Świetny materiał! Genialna, nieco poszerzona powtórka do matury:) Pozdro
@mateusz--
@mateusz-- 9 ай бұрын
Super temat i zabieram się do oglądania :)
@bmochniej
@bmochniej 9 ай бұрын
Kolejny świetny film Panie Krzysztofie! O dziwo przejrzałem trochę komentarzy i żadnego kreacjonisty nie znalazłem... A samo "O powstawaniu gatunków" polecam przeczytać. Fanem biologii nigdy nie byłem, a bardzo dobrze mi się tą książkę czytało. Uderzyła mnie szeroka wiedza Darwina z wielu dziedzin nauki oraz pracowitość. A do tego uczciwość - w kilku miejscach sam wytyka słabe punkty swojej teorii. Nie ukrywa, nie mataczy. Jeśli dostrzega jakieś luki, sam je wskazuje, po części samemu wchodząc w rolę swojego krytyka.
@NaukowoTV
@NaukowoTV 9 ай бұрын
Dziękuję. A wątków kreacjonistycznych już się dużo namnożyło pod tym filmem.
@platyna5098
@platyna5098 8 ай бұрын
Ja jestem tzw kreacjonistą ale wychodzę z założenia ze jeżeli chcesz wierzyć w darwinizm to co mi do tego.
@konradtomaszek9696
@konradtomaszek9696 8 ай бұрын
​@@platyna5098'darwinizm' to nie religia tylko uzupełnienie wiedzy o powstaniu świata.
@historyk.marek.rogowicz
@historyk.marek.rogowicz 2 ай бұрын
@@konradtomaszek9696 darwinizm nie ma nic wspólnego z wiedzą, jest to po prostu ateizm
@konradtomaszek9696
@konradtomaszek9696 Ай бұрын
@@historyk.marek.rogowicz Śmę polemizozować z pańskim stwierdzeniem, albowiem ,,Darwinizm" nie ma nic wspólnego z ateizmem. Jak zgaduję nie wysłuchałeś Pan tego filmu nawet. Nie zważaj na komentarze podeń, Po dłuższym zastanowieniu badania Karola Darwina, istnienie Boga, dowadzą, gdyż na założeniu istnienia Entropii się opierają.
@zofiaagnieszkabiernacka826
@zofiaagnieszkabiernacka826 9 ай бұрын
Świetnie się tego słuchało. Bardzo dobry, rzetelny i potrzebny film. Gratuluję i dziękuję :)
@azargaesling5314
@azargaesling5314 9 ай бұрын
Świetny materiał - długi ale warto było go odsłuchać do samego końca. Wiem, że kosztuje to sporo pracy ale oby tak dalej :)
@bart4158
@bart4158 9 ай бұрын
Wow!🎉 Szacun za ten materiał❤
@sSlaWuSs1
@sSlaWuSs1 9 ай бұрын
Świetny materiał! Dziękuję!
@krazybubbler
@krazybubbler 9 ай бұрын
Fantastyczny materiał. Wielki szacun
@ZasadzkiSzymon
@ZasadzkiSzymon 9 ай бұрын
Dla mnie podcast to idealny format. Dzięki za jak zawsze interesujący materiał!
@irenatrojanowska9234
@irenatrojanowska9234 8 ай бұрын
Bardzo ciekawy odcinek. Doceniam ogrom wiedzy i włożonej pracy w jego powstanie. Dziękuję.
@Thorspitfire
@Thorspitfire 9 ай бұрын
Świetny odcinek. Też się tym pasjonuję od 30 lat. Pozdrawiam.
@NOno-up1mr
@NOno-up1mr 9 ай бұрын
Materiał genialny, jak większość na kanale. Ogrom pracy widoczny i niezaprzeczalny, ale żeby przez dwie godziny opowiadać , a każde słowo było arcyważne. Tego się nie da nauczyć to wyewoluowana zdolność jedynie rozwijana przez posiadacza owego talentu.
@NaukowoTV
@NaukowoTV 9 ай бұрын
Dziękuję! 🙂
@CastorTroyPL87
@CastorTroyPL87 9 ай бұрын
Super fascynujący materiał🧐👏👍👍
@Krasco1986
@Krasco1986 8 ай бұрын
Ostatnio bardzo dużo czytam o ewolucji i o samym Darwinie. Nawet się pokusiłem kupić książkę "O powstawaniu gatunków" i zobaczyć jak cała ta teoria została sformułowana przez autora. Także ten materiał trafił czasowo idealnie w moment kiedy sam wczytuję się w tą tematykę. Takich treści właśnie na KZbin potrzeba, a widać ile się zmieniło na przestrzeni lat. Film bardzo rzeczowy i merytoryczny, ogólnie dobrej jakości. Pozdrawiam 👍
@KacperMielnik
@KacperMielnik 8 ай бұрын
Bardzo fajny film.Uwielbiam i wszystko z nią związane.Fajnie,że nadal prowadzisz.Ucieszyłbym się gdybyś dużo filmów na temat biologii nagrywał.😃😇
@KacperMielnik
@KacperMielnik 8 ай бұрын
Dodaj nie dopisałem za 'Uwielbiam ' Biologię.
@dzemdzem9506
@dzemdzem9506 8 ай бұрын
Myślę, iż to nie był ostatni raz kiedy byłeś zmuszony po raz któryś z kolei uświadamiać inteligentnym inaczej, różnicę pomiędzy potocznym a naukowym znaczeniem słowa teoria, bo beton, szczególnie zbrojony (fanatyzmem), ciężko skruszyć. Dzięki za materiał.
@AntekTheBoss
@AntekTheBoss 9 ай бұрын
Widzę tytuł i długość i już wiem co zrobię po pracy 🔥🔥🔥
@kulinarneprzygody8081
@kulinarneprzygody8081 9 ай бұрын
Bardzo interesujący film na kanale, dziękuję.😊
@JerBlak
@JerBlak 8 ай бұрын
Długie formy są znakomite, bardzo interesujące.Jestem nimi zachwycony.Tak trzymać.
@mmgs1148
@mmgs1148 9 ай бұрын
Komentarz dla zasiegow ♡ material dwugodzinny, dlatego zapisze go na jakis wyjazd i odslucham wtedy, ale na pewno kosztował cie duzo przygotowan, a niedługo pewnie troche nerwow bo przewiduje zlot denialistow ewolucyjnych, juz przerabiam to z kazdym podcastem gdzie ktos wpisuje ten temat w tytul :')
@aleksandraadamczyk5662
@aleksandraadamczyk5662 9 ай бұрын
Wspaniały temat! Zabieram się do oglądania ❤
@angelofthemorning5128
@angelofthemorning5128 9 ай бұрын
Świetny film. Doceniam ogrom pracy
@pracajz5146
@pracajz5146 9 ай бұрын
Ależ film wleci wieczorem po robocie :3 pozdrawiam i do usłyszenia!
@majkel1
@majkel1 9 ай бұрын
Świetny film na niedzielke:)
@slepagienia248
@slepagienia248 9 ай бұрын
No to oglądamy 👍
@simba4506
@simba4506 9 ай бұрын
Bardzo fajnie wyjaśniałeś o powstania teorii ewolucji i o sławnego człowieka Karola Darwina :) Ja jestem za nauką i wierzę że miałem przodka Homo sapiens. Zaproponuję ci trochę kilka: 1. Badawcze odkrycie skamieniałości 2. Jakie zwierzęta w przyszłości mogą wyglądać? 3. Koncepcja ewolucji wyglądu dinozaurów
@wojass1991
@wojass1991 9 ай бұрын
@NaukowoTV simba podrzucił ci pomysł na bardzo fajny temat i chciałbym go poprzeć. Czyli jak mogą wyglądać zwierzęta za tysiące lat i czy zamiast wymierania z powodu ocieplenia klimatu i niszczenia środowiska przez człowieka będą mogły ewoluować dostosowując się do nowych warunków.
@MH-vx1fo
@MH-vx1fo 9 ай бұрын
​​@@wojass1991 Pominąwszy epizody zlodowaceń klimat na ziemi przez całą jej historię był zawsze istotnie cieplejszy niż obecnie. Jak więc ocieplenie klimatu które nas nawet nie zbliży do tamtych poziomów miałoby zagrozić życiu?
@Gregzorbazgoda
@Gregzorbazgoda 8 ай бұрын
Możesz być tego pewnym 👍
@MH-vx1fo
@MH-vx1fo 8 ай бұрын
​@@damian311 Więc jednak ptaki nie zostały stworzone przez boga bo mają cztery palce ? Z może wielki konstruktor się pomylił ? Skąd pomysł że małpy miałyby mieć podobne grupy krwi ? A dlaczego małpy mają w ogóle wspólny genom z człowiekiem skoro były projektem ? Nie zastanowiło cię to ? Dlaczego większość kodu genetycznego to śmieci ? Bo wielki konstruktor był bałaganiarzem ? Nie raczyłeś odpowiedzieć dlaczego bóg zakopał kości dinozaurów - bo był trollem ? Masz problem z logiką i to jest przyczyna .
@mmgs1148
@mmgs1148 6 ай бұрын
​​@@MH-vx1fo może tym, że obecne ocieplenie jest dość szybkie i np koralowce nie nadążają za tym, to co się dzieje z koralowcami obecnie to w wyniku stresu spowodowanego za szybkimi zmianami mówiąc najprościej głodzą się one, a jest to grupa zwierząt, która przetrwała i te cieplejsze okresy i te chłodniejsze, przetrwały nawet asteroidę a nie mogą przetrwać obecnych zmian. Są one podstawą wielu przybrzeżnych ekosystemów, z nimi znikną powiązane gatunki i załamią się oparte o nie łańcuchy pokarmowe. Oprócz ocieplenia mamy jeszcze zanieczyszczenia, mikroplastiki które już krążą ci w organizmie czy zakwity sinic i innych takich spowodowane nadmiernym używaniem nawozów (między innymi zaburzony obieg azotu) a organizmy te mogą wytwarzać toksyczne związki dla żyjących w wodzie zwierząt. To co teraz się dzieje to spalanie w morderczym tempie węgla, który odkładał się pod ziemia miliony lat, usunięcie tego węgla który teraz jest zgromadzony jako ropa czy węgiel z obiegu przyczyniło się do ochłodzenia klimatu, ale trwało to długo. Przecież logiczne, że spalanie tego masowo na całym świecie oznacza dodanie do obiegu węgla, którego nie było przez miliony lat w przyspieszonym tempie. Widać niektorym marzą się wojny o wodę jak w Afryce i jeszcze więcej migrantów z terenów, na których ciężko będzie żyć niedługo bo 50 stopni to nie są optymalne dla człowieka warunki termiczne.
@mikoajbator9387
@mikoajbator9387 9 ай бұрын
Świetny material! Dzięki za twoją pracę :)
@orzeek965
@orzeek965 9 ай бұрын
Jeszcze nie obejrzałem, a już wiem że będzie super film. Jesteś genialnym twórcą
@jezuschrystus.onlycash
@jezuschrystus.onlycash 9 ай бұрын
Powinna być funkca pozwalająca komentować po obejrzeniu MINIMUM 70% materiału. 👍😁
@_jiraffe_
@_jiraffe_ 9 ай бұрын
Tutaj by dużo nie zmieniła bo o dziwo nie pojawiło się zbyt wielu kreacjonistów.
@jezuschrystus.onlycash
@jezuschrystus.onlycash 9 ай бұрын
@@_jiraffe_ Teraz mają ważniejsze zajęcie: WOJNA.
@nowy5
@nowy5 6 ай бұрын
@@_jiraffe_ dziwne, nie zostali wykreowani?
@agatastando2539
@agatastando2539 8 ай бұрын
Super materiały. Podziwiam. Bardzo interesujący kanał. Książki o dinozaur i nie tylko rewelka. Kupiłam i przeczytałam os ręki. ❤
@marekjakimowicz
@marekjakimowicz 9 ай бұрын
Świetny film. Dużo ciekawych informacji. Dziękuję.
@MegaRaptor9
@MegaRaptor9 9 ай бұрын
Sekcjo komentarzy, zapnij pasy, foliarze nadchodzą. Dwie godziny, wow. Jeszcze przed obejrzeniem wiem że świetny film.
@_jiraffe_
@_jiraffe_ 9 ай бұрын
10:25 jednym z powodów może być to, że ewolucja człowieka w powszechnej świadomości to kilka, coraz bardziej do nas podobnych gatunków, a trochę umyka płynność całego procesu. Możliwe że stąd u kreacjonistów oczekiwanie, że np. szympans zamieni się w człowieka. Obok przekonania o tym, że inteligencja to święty graal ewolucji, a nie po prostu jedna z adaptacji.
@mmgs1148
@mmgs1148 9 ай бұрын
Materiał kopalny też jest dość kruchy dlatego prawdopodobnie nigdy nie odkryjemy wszystkich podgatunków tego co nazywamy człowiekiem. Koncept ewolucji jest bardzo problematyczny z punktu widzenia religii, bo który gatunek był tym, który miał sumienie? Nasz? Przecież neandertalczyk też był inteligentny itd itd
@polska5837
@polska5837 9 ай бұрын
Jak narazie, to w miarę "postępu" i walki o "prawa podstawowe", coraz wiecej ludzi przemienia się w szympansy.
@konradtomaszek9696
@konradtomaszek9696 8 ай бұрын
​@@mmgs1148niektóre religię rozumią duszę jako samoświadomość.
@dawidziomalify
@dawidziomalify 9 ай бұрын
Niezwykła długość materiału, na pewno niedługo obejrzę. Domyślam się już komentarzy co niektórych, ale z foliarzami trzeba krótko
@Hazok87
@Hazok87 9 ай бұрын
Super materiał, a przede wszystkim udowadnia ewolucję ❤❤
@Pawel.J_9101
@Pawel.J_9101 9 ай бұрын
świetna forma :) nareszcie kanał na wzór "jabłka newtona" z dzieciństwa naukowy a jednak dostępny :) dzięki pozdawiam
@Uroki_Indonezji
@Uroki_Indonezji 9 ай бұрын
foliarze Cię zjedzą za ten materiał 😅 trzeba mieć silną psychę żeby prowadzić kanał naukowy
@NaukowoTV
@NaukowoTV 9 ай бұрын
Akurat na kreacjonistów jestem najbardziej uodporniony (bo najwięcej ich na kanale), choć z drugiej strony najbardziej obrzydliwe i złośliwe komentarze przeczytałem w przeszłości właśnie od nich.
@poketrenerboberowy8130
@poketrenerboberowy8130 9 ай бұрын
​@@NaukowoTV kazdy kanał ma swoją teorie spiskową scifun płaszczaki naukowy bełkot antyszczepionkowcy tobie przypadli kreacjoniści
@IreneuszWelenc81
@IreneuszWelenc81 8 ай бұрын
Komentarz jako szacunek za włożoną pracę.
@kacperroo3986
@kacperroo3986 9 ай бұрын
Wow! Aż 2h 😍 sądzę, że czytanie komentarzy kreacjonistów będzie też dobrą rozrywką 😂
@NaukowoTV
@NaukowoTV 9 ай бұрын
Na razie tych komentarzy kreacjonistów nie ma zbyt wiele (choć pewnie się pojawią), na razie na wykopie taki jeden się uaktywnił.
@miragatka6263
@miragatka6263 8 ай бұрын
Dla kreacjonistów temat zbyt trudny, wymagający logicznego myślenia 😂
@konradtomaszek9696
@konradtomaszek9696 8 ай бұрын
Piszę to przed podglądaniem ale sądzę że przed filmem należy zamieszczać rownież krótką informację zapobiegająca nadinterpretacji. Kreacjonistami są najczęściej osoby wierzące że ta teoria ma jedynie obalić wiarę w Boga. Teoria ewolucji traktuje raczej religię jako coś co ma odpowiedzieć na trudne pytania z nią związane a nie jako alternatywę. Nie oznacza to jednak że jej twórcą był wierzący.
@marcinbarczuk5035
@marcinbarczuk5035 9 ай бұрын
A już myślałem, że przepadłeś 😅 coś pięknego przed snem! Polecam
@NaukowoTV
@NaukowoTV 9 ай бұрын
Nie przepadłem - musiałem zdać sesję na studiach, a ten odcinek wymagał bardzo dużo pracy.
@piotrs.2867
@piotrs.2867 9 ай бұрын
Dzięki za film. Na raty trzeba było oglądać (słuchać) ale było warto!
@robertab929
@robertab929 9 ай бұрын
(min. 31:20) Wyjście ludzi z Afryki nie może tłumaczyć małego zróżnicowania ludzi, dlatego że duża część populacji dalej jest w Afryce. Afrykańczycy nie pochodzą od ludzi z zewnątrz, którzy z powrotem przywędrowali tylko od ludzi wcześniej żyjących w Afryce.
@NaukowoTV
@NaukowoTV 9 ай бұрын
Nie do końca się zgodzę. A świadczą o tym badania genetyczne - prawie wszyscy ludzie posiadają domieszkę genów neandertalskich z wyjątkiem rdzennych afrykanów (między innymi pigmejów). Jednak jest ich stosunkowo niewielu, a skoro tak to większość populacji Afryki musi pochodzić od ludzi, którzy wyszli z tego kontynentu. Zresztą latami mówiło się o tym że to właśnie Toba sprawiła, że pochodzimy od niewielkiej populacji - w ostatnich latach jednak powstała nowa hipoteza dot. właśnie efektu założyciela.
@robertab929
@robertab929 9 ай бұрын
@@NaukowoTV Afrykanie subsah. mają znacznie mniejszą domieszkę genów/alleli neandertalskich niż ludzie spoza Afryki. Zróżnicowanie genetyczne poza Afryką jest dużo mniejsze niż w Afryce. Można prześledzić tutaj losy haplogrup mtDNA i haplogrup chr. Y. Świadczą o tym też badania porównawcze całych genomów.
@kamilpoter4022
@kamilpoter4022 9 ай бұрын
​@@robertab929ale nadal zróżnicowanie genetyczne człowieka jest znacznie znacznie mniejsze niż np. zróżnicowanie genetyczne szympansa zwyczajnego.
@historyk.marek.rogowicz
@historyk.marek.rogowicz 2 ай бұрын
@@NaukowoTV bzdura, kierunki migracji określa się na podstawie źródeł historycznych a nie wróżenia z genów
@eryksmierzchaa1993
@eryksmierzchaa1993 9 ай бұрын
Lecimy 😎
@DRKLEINER52617
@DRKLEINER52617 9 ай бұрын
Aż dwie godziny filmu, jestem pod wrażeniem
@Klasyczny_Introwertyk
@Klasyczny_Introwertyk 9 ай бұрын
No, klepanie w kółko tego samego
@murdockkk
@murdockkk 8 ай бұрын
Świetna robota! Dobrze się słuchało
@ScottyEditzz
@ScottyEditzz 9 ай бұрын
Mam w tym samym dniu urodziny co Karol Darwin, a także film napewno będzie bardzo interesujący i mam nadzieję że zdobędzie bardzo dobre statystyki👍
@pankichal
@pankichal 9 ай бұрын
30:50 Fakt, że 70 000 lat temu na całej ziemi żyło kilka tysięcy ludzi jest dla mnie przerażający. Mieliśmy wielkie szczęście, że akurat doszło do odrodzenia gatunku, zamiast do wymarcia.
@NaukowoTV
@NaukowoTV 9 ай бұрын
Ale pamiętaj że byli jeszcze neandertalczycy i inne gatunki Homo. 😉
@polska5837
@polska5837 9 ай бұрын
Astronomowie odkryli układ 2 brązowych karłów, który 70 tysiecy lat temu przeleciał w pobliżu Ukladu Słonecznego, był wewnatrz Obłoku Oorta. Smartgasm ma film o Gwieździe Scholza.
@pankichal
@pankichal 8 ай бұрын
@@polska5837 Oglądałem ten film.
@tomaszkaczmarek6455
@tomaszkaczmarek6455 4 ай бұрын
Raczej nieszczęście
@pankichal
@pankichal 4 ай бұрын
@@tomaszkaczmarek6455 Zawsze możesz zdecydować za siebie.
@Kadm_Fm
@Kadm_Fm 9 ай бұрын
Patrząc w komentarze kreacjonistów, denialistów klimatycznych, płaskoziemców i innych "Oświeconych mędrców" najpierw powstrzymuję się od śmiechu, lecz potem dociera do mnie że tacy nie żartują
@mmgs1148
@mmgs1148 6 ай бұрын
Odnośnie klimatu, to jeśli kogoś nie przekonało to, że koralowce przetrwały różne typy klimatu na ziemi, a teraz masowo wymierają i to bez jakiejkolwiek katastrofy typu asteroida, to szkoda czasu na dyskusje
@mw121111111111111
@mw121111111111111 9 ай бұрын
Propo ewolucji, kolejnym bardzo ciekawym wątkiem jest tzw. pamięć ewolucyjna gatunków. Na przykład wychodzę ze swoim kotem na spacery i wszystkie stworzenia, na które mógłby on potencjalnie polować, są nastawione do niego wrogo. Sroki chodzą za nim i skrzeczą bardzo hałaśliwie, drozdy lecą lotem pikującym i zawracają w ostatnim momencie, żeby tego kota przestraszyć. W takiej Australii, gdzie wprowadzono kota domowego całkiem niedawno, spowodował on spustoszenie w ekosystemie, a w Polsce to nie jest możliwe, bo te gatunki go rozpoznają. Pytanie, jak to funkcjonuje, bo to nie jest typowe nauczanie przez rodzica?
@aleksandraczerny9503
@aleksandraczerny9503 9 ай бұрын
bardzo trafne spostrzeżenie. 👍👍👍
@mw121111111111111
@mw121111111111111 8 ай бұрын
Sprawdzałem ten wątek w internecie i okazuje się, ze nie ma wiarygodnych i rzeczowych prac na temat pamięci genetycznej. Póki co każdy wie, że taki proces zachodzi, ale nikt nie potrafi tego wyjaśnić w sposób molekularny.
@mmgs1148
@mmgs1148 6 ай бұрын
Twój kot to nie jest jedyny kot ktorego sroki widziały. W polsce mamy kilka milionów kotów, czesc zdziczala i zyjaca cale zycie poza domem, które polują na okoliczne gatunki więc to może być kwestia zwykłej pamięci. Australia to izolowany ekosystem, takie są o wiele bardziej wrażliwe na gatunki inwazyjne, w Europie już przewinęło się sporo takich gatunków i kot to tylko jeden z wielu gatunków które mogly się tutaj znaleźć (kontynent polaczony z Azją, ludzie tez czesciej w naszym rejonie swiata przemieszczali sie miedzy kontynentami przenoszac ze soba zwierzeta czy nawet nasiona przypadkowo), w Australii było trudniej o jakiś nowy inwazyjny gatunek + my na naszych terenach już mieliśmy tez drapieznika podobnego do kota domowego - zbika, wiec nasze gatunki miały już podobnego wroga co kot domowy.
@mw121111111111111
@mw121111111111111 6 ай бұрын
@@mmgs1148 To nie jest zwykła pamięć. Równie dobrze sporym zagrożeniem dla takich ptaków i podlotów byłyby psy, często puszczane luzem czy ludzie - zwyrodnialcy. Mimo wszystko, ptaki, które wymieniłem reagują tak wyłącznie na koty. Pamięć ewolucyjna jest faktem, ale jest to tak bardzo niezbadany temat dla nauki, że ta stara się go praktycznie nie poruszać. Australia jest oczywiście dobrym przykładem, ale jest inny, bardziej dosadny. Ludzie po przybyciu na Wyspę Beringa szybko zauważyli, że szczytowym drapieżnikiem jest tam lis niebieski. Lisy te kompletnie nie bały się ludzi i nie potrafiły go rozpoznać jako zagrożenie, co przypłaciły masową eksterminacją. A teoretycznie po śmierci jednego z pobratymców powinny się nauczyć, że człowiek = zagrożenie. U nas lisy jak tylko widzą człowieka, to od razu uciekają, ponieważ wielokrotnie na nie polowano już w czasach średniowiecza czy wcześniejszych.
@mmgs1148
@mmgs1148 6 ай бұрын
​​​@@mw121111111111111 nie doceniasz ptaków skoro odrzucasz hipotezę, że może to być kwestia zwykłej pamięci. Pies nigdy nie będzie miał takiej możliwości zapolowania na ptaka niż kot, bo psy raczej nie wychodzą na drzewa. Pies może się kojarzyć źle co najwyżej lisowi albo kaczce czyli zwierzętom, na które polowano z użyciem psów. Poza tym u nas jest już w naturze bardzo blisko spokrewniony z kotem drapieżnik, na tej wyspie o której mówisz nie było ludzi bardzo długo, więc człowiek wypadł z łańcucha i zwierzęta nie miały żadnego podobnego nawet wroga, dlatego nie zachowywały dystansu. To tak jakby na ziemię przyleciał kosmita, myślisz że ludzie by uciekali czy raczej z ciekawością podchodzili i próbowali się porozumieć? Strach przed nieznanym nie zawsze wygrywa z ciekawością albo głodem gdzie ludziom można ukraść jedzenie
@jarekjayjay6183
@jarekjayjay6183 8 ай бұрын
Twój najlepszy film jaki miałem okazję zobaczyć. Chętnie obejrzę więcej tego typu bografi. Pozdrawiam ✌️
@zofiaukasiak2300
@zofiaukasiak2300 8 ай бұрын
Ten materiał jest niesamowity!!! Dziękuje 😊
@bunnyrabbitpets
@bunnyrabbitpets 9 ай бұрын
Ciekawy film. Mnie bardzo nurtuje, od czego zaczęły się te atomy łączyć by w końcu utworzyć oddzielny organizm , nawet jakiś prymitywny. Macie jakieś ciekawe linki, teorie ?
@_jiraffe_
@_jiraffe_ 9 ай бұрын
Myślę, że podchodzenie do całego życia od poziomu osobnych atomów jest zbyt skomplikowane żeby to pojąć i przedstawić w jednej teorii.
@dariuszadler147
@dariuszadler147 8 ай бұрын
Chcę tylko powiedzieć że nigdy z komórki nie może wyewoluować organizm jak meduza, to kłamstwo, jakie serwują nam . Po pierwsze żeby z komórki wyewoluowała mezuza, na przestrzeni kilka miliardów lat, to komórka musi posiadać informację o , na przykład parzydełkach, którą może przekazać następnemu pokoleniu, żeby w następnym pokoleniu organizm mógł funkcjonować, czyli jeżeli komórka nie ma nformacji w swoim kodzie genetycznym o parzydełkach, to nie może je przekazać następnemu pokoleniu, więc ewolucja Darwinowska to mit a nie nauka. Druga sprawa, żeby komórka mogła zaistnieć , to musi dojść do wielu procesów, jak to że białko musi się połączyć w odpowiedniej sekwencji, jeżeli białko się nie połąńczy, to komórka nigdy nie powstanie, a czasami komórka składa się z kilku tysięcy białek, biało natomiast z aminokwasów, aminokwasy musiał ktoś zaprogramować żeby przez informację połączyły się w odpowiednią sekwencję, żeby mogło powstać białko, czyli cała koncepcja ewolucji Darwinowskiej , nie ma sensu, ani logiki, bo życie nie mogło powstać bez ingerencji inteligentnego bytu który by zaprogramował aminokwasy, oraz inne informacjie, w kodzie DNA, więc abiogeneza upada wraz z kocepcją ewolucji Darwinowskiej. To są słowa Prof... Giuseppe Sermontiego. Życie nie może zaistnieć przez abiogenezę, to już udowodnił Luis Pastor, Stanley Miller, oraz Giuseppe Sermonti. Proszę przeczytać książkę Prof... Michaela Behe, pod tytułem Czarna skrzynka Darwina, gdzie opisuje że życie nie mogło powstać z materji nie ożywionej. Ewolucjoniści, nigdy nie przedstawiają dowodów jak powstało żecie, tylko, zaczynając od tego że życie już istniało, co jest podstawowym błędem
@konradtomaszek9696
@konradtomaszek9696 8 ай бұрын
​@@dariuszadler147początkowy byt jest potrzebny do ewolucji tylko po to by stworzyć entropię i trudno mówić o większej inteligencji bo to oznaczałoby że jest coś przed nim. Wszystko co jest inteligentne jest w małym stopniu zależne od czasu. Chodzi tylko o czas do nauki . Wszystkie działania wiążą się z wiedzą powstała przy przeanalizowaniu wcześniejszej wiedzy powstałej w ten sam sposób . To oznacza więc że pierwszy byt nie mogł mieć cech osobowych tylko rozwinięta podswiadomośc gdyż nie może być wykorzystana do pracy . Dlatego bez zdolności analizy świadomości trudno mówić o jakiejkolwiek inteligencji.
@dariuszadler147
@dariuszadler147 8 ай бұрын
@@konradtomaszek9696 Ja mówię, o tym że ktoś musiał zaprogramować informację, do kodu żeby mogło powstać życie. Jeżeli jest stworzenie, to i musi być stwórca, przyczyna, i skutek, bez przyczyny nie ma obiawy. Pozdrawiam
@Revolwerowiec2137
@Revolwerowiec2137 9 ай бұрын
Zabieram się do oglądania :D
@kozackihetman
@kozackihetman 8 ай бұрын
Kiedy ktoś nie rozumie ewolucji, wtedy podaję mu przykład ras psów, które dziś istnieją, a które 150 lat temu nie istniały. Wtedy ta osoba zaczyna łączyć kropki.
@_jiraffe_
@_jiraffe_ 8 ай бұрын
Zazdro, ja zawsze się spotykam z "AlE nie UdAłO się nIgDy STWorzyć nOwEGo GaTuNKU"
@historyk.marek.rogowicz
@historyk.marek.rogowicz 2 ай бұрын
psy to dobry przykład na poparcie biblijnego kreacjonizmu, w końca z wyodrębniania ras psów nigdy nie wyodrębniono np. kota. To samo z muchami owocówkami - wciąż uzyskujemy kolejne muchy
@dawidburdelak
@dawidburdelak 9 ай бұрын
Mamy wielką nadzieję, że nigdy się nie sprzedasz. Jesteś w mojej największej czołówce najlepszych polskich kanałów na KZbin.
@pedr0129
@pedr0129 9 ай бұрын
W którym ty roku żyjesz, że współpraca youtubera jest dla ciebie sprzedaniem się?
@dawidburdelak
@dawidburdelak 9 ай бұрын
@@pedr0129 Nie zapominaj, że w każdej chwili można popaść w komerchę i zacząć robić to, czego szeroka publika oczekuje. W tym kontekście.
@darklon777
@darklon777 13 күн бұрын
Łał, swietny zbiór faktow na temat ewolucji. Fajnie opowiadasz i masz bardzo przyjemny głos. Zostawilem Ci subskrypcję i na pewno obejrzę wiecejbTwoich filmów.
@tiges
@tiges 9 ай бұрын
Wystarczy wejść na jakieś forum płaskoziemskich szurów, żeby się dowiedzieć, że grawitacja też nie istnieje :) Są rejony jakie się NaukowoTV nie śniły :)
@NaukowoTV
@NaukowoTV 9 ай бұрын
Ja przez 10 lat działalności już się tyle naczytałem, że niewiele może mnie zdziwić. :P
@adamteperek127
@adamteperek127 9 ай бұрын
Obserwator końca ostatnio w filmie twierdził że grawitację można badać tylko w makroskali w wymyślonym kosmosie którego nie możemy samodzielnie zbadać. A na Ziemi elektrostatyka zastępuje grawitację.
@tiges
@tiges 9 ай бұрын
@@adamteperek127 a jak to niby działa na nieferromagnetyki? 🤣
@mobbydysk
@mobbydysk 9 ай бұрын
Mam taką swoją opinię, niestety nie jestem w stanie jej udowodnić. Ot taka luźna dywagacja. Myślę że plaskoziemstwo jest dywersją . Jakimś cudem zostało to wypromowanie. Kto na to wyłożył kasę to nie mam pojęcia. Jak mam jakąś bezsensowną ideę np że powinno się jeździć samochodem bez powietrza w oponach , to w uzasadnieniu jej pomoże mi jak ktoś zacznie promować jeszcze głupszą ideę że powinno się montować trójkątne '' koła '' Uważam że płaskoziemstwo jest dywersją żeby sprawić wrażenie że ideologia ewolucji darwinowskiej jest trochę mniej bezsensowna
@mobbydysk
@mobbydysk 9 ай бұрын
Jest to taka luźna głupkowata teoria spiskowa, nie zmienia to jednak faktu że idea płaskiej ziemi bardzo przysłużyła się teorii ewolucji
@nieirytujmnie5295
@nieirytujmnie5295 9 ай бұрын
Dziękujemy.
@NaukowoTV
@NaukowoTV 9 ай бұрын
Dziękuję!
@j.b.w.4884
@j.b.w.4884 9 ай бұрын
Lubię czasem zapoznać się z archaicznymi materiałami popularnonaukowymi z dziedzin o których mam jakieś pojęcie. Nie po to, żeby wyśmiać, czy samemu poczuć się mądrzejszym ale, żeby zobaczyć jak zmieniały się pewne koncepcje lub sposób ich przedstawienia. To trochę jak grzebanie u babci w piwnicy.
@krazybubbler
@krazybubbler 9 ай бұрын
Jesteś najlepszy ❤ gratuluję, dziękuję, pozdrawiam.
@tadeuszkraszewski8959
@tadeuszkraszewski8959 8 ай бұрын
Rewelacja, bardzo dobry materiał, słuchało się z wielką przyjemnością.
@oakenarm701
@oakenarm701 9 ай бұрын
Uwaga, leci komentarz! :)
@Kris.w.Norwegii
@Kris.w.Norwegii 9 ай бұрын
Krzysztof dopiero dzisiaj udało mi się odsłuchać do końca ten film. Jestem pod mega wrażeniem bo dokladnie zostało wyjaśnione pojecie że człowiek pochodzi od małpy. I faktycznie porównywałem nas ludzi do świata małp i zastanawiałem się dlaczego dzisiejsze małpy są na tym etapie rozwoju. Teraz rozumiem co kryło się pod pojęciem że człowiek pochodzi od małpy. Dodam jeszcze że ja jestem w lekkim szoku jak i ludzie 150 lat temu kiedy Darwin opublikował swoją książkę. Krzysztof dziękuję Tobie bardzo za ten film. Co do kolejnego tematu to chciał bym taki materiał o Nikola Tesla, Albert Einstein, Maria Curie Skłodowska. DZIĘKUJĘ 👍
@NaukowoTV
@NaukowoTV 9 ай бұрын
Dzięki za komentarz! :) Ciesze się, że zaspokoiłem Twoją ciekawość. Pozdrawiam!
@jakubkamieniarz
@jakubkamieniarz 6 ай бұрын
Ortografia.
@robertab929
@robertab929 9 ай бұрын
Świetny materiał. Ale troszeczkę pomieszałeś z terminami genetycznymi. Genotyp i fenotyp (min. 11:15). Zmiany w genotypie mogą odrazu odpowiadać zmianom w fenotypie (kiedy powstaje cecha dominująca). Genotyp jest na poziomie sekwencji DNA. Fenotyp jest na poziomie komórki, czy organizmu i jest wypadkową genotypu i środowiska. Zmiany w genotypie i fenotypie mogą być zarówno na etapie mikroewolucji jak i makroewolucji. Różnica polega na ilości tych zmian. Częstość dotyczy alleli genów, a nie genów (min. 22:25).
@NaukowoTV
@NaukowoTV 9 ай бұрын
Bazowałem w tym co powiedziałem na notatkach z przedmiotów podstawy ewolucji oraz socjobiologia. Przedmioty te miałem z doskonałymi naukowcami więc nie sądzę, żeby się pomylili. Dodatkowo kwestie o których mowa były przesłane do sprawdzenia do dwóch doktorów. Aczkolwiek nie chcę powiedzieć, że to co napisałeś jest błędne. Jeden z tych doktorów sam przyznał, że u różnych profesorów spotkał się z lekko odmiennymi definicjami mikro, makroewolucji oraz genotypów i fenotypów. Dyskutować można gdzie postawić granicę (podobnie jak z gatunkiem). Uważam że na potrzeby tego materiału (który jest popularnonaukowy) wszystko jest w porządku.
@robertab929
@robertab929 9 ай бұрын
@@NaukowoTV Sprawdź definicje genotypu i fenotypu w podręcznikach do genetyki mendlowskiej (klasycznej) i skonfrontuj to z Twoimi notatkami. Na tym etapie nie musisz tego sprawdzać w podręcznikach do genetyki molekularnej. Wszystko zależy jaką podstawę mają Twoi wykładowcy. Mogą się za bardzo nie znać na genetyce. Czasami to mogą być kwestie zwykłego uproszczenia. Jeżeli ktoś mówi o częstości genów to najzwyczajniej w świecie nie ma pojęcia o genetyce (poprawnie: częstość alleli). GENOTYP jest na poziomie sekwencji DNA. FENOTYP jest na poziomie komórki, czy organizmu i jest wypadkową genotypu i środowiska. To jest podstawa genetyki (sprawdź proszę w podręczniku do genetyki klasycznej). Więc jeżeli zmieni się genotyp lub środowisko to może też się zmienić fenotyp. To chyba logiczne. Więc zmiany genotypowe i fenotypowe będą zachodzić równolegle. Mniejsze zmiany przy mikroewolucji (często to będzie dotyczyć zmiany częstości alleli), większe przy bardziej znaczących mutacjach. Dopasowanie fenotypu osobnika do panującego środowiska decyduje o przystosowaniu i przeżyciu danego osobnika, a więc decyduje też o losach genotypu. Gen to jest pozycja w chromosomie. U człowieka są 22 pary chromosomów autosomalnych. A więc każdy gen występuje w dwóch kopiach, a więc są dwa allele danego genu u danego osobnika. Alleli w populacji jest najczęściej więcej, ale dwa "wylosowane" takie same lub dwa różne allele są u danego osobnika.
@NaukowoTV
@NaukowoTV 9 ай бұрын
"Jeżeli ktoś mówi o częstości genów to najzwyczajniej w świecie nie ma pojęcia o genetyce (poprawnie: częstość alleli)." to akurat mój błąd. W moim komentarzu odnosiłem się do innych kwestii, które wyszczególniłeś.
@robertab929
@robertab929 9 ай бұрын
@@NaukowoTV Zatem poczytaj o genotypie i fenotypie w podręcznikach genetyki. Genetyka w ogóle może być pomocna w lepszym zrozumieniu ewolucji. Powodzenia w świetnej pracy popularyzatorskiej!
@rafal.qwerty
@rafal.qwerty 9 ай бұрын
I pomyśleć, że pomimo tysięcy dowodów popierających teorię ewolucji nadal istnieją tacy zamknięci na prawdę ludzie z postawą "nie bo nie", którzy bez cienia wątpliwości odrzucają jej prawdziwość. To tak jakby zamknięto osobę X za zabójstwo bo śledczy jest głęboko przekonany o jej winie, pomimo iż wszystkie dowody i poszlaki wskazują na osobę Y. Jeszcze argumentując, że to Bóg tak świat stworzył, że wszystko wskazuje na osobę Y, ale to osoba X tak naprawdę popełniła zbrodnię.
@WOJNAL
@WOJNAL 9 ай бұрын
Warto wspomnieć, że Teoria naukowa zasadniczo jest faktem. Dużo osób myli pojęcia.
@rafal.qwerty
@rafal.qwerty 9 ай бұрын
@@WOJNAL No dokładnie
@mobbydysk
@mobbydysk 9 ай бұрын
Ewolucja wieloryba i dowody no to , to super przykład prawdziwości teorii ewolucji . Ścieżka ewolucyjna od indohyus do pełnego rozmiaru wieloryba . Oto dowody Mamy skamielinę zwierzęta zwany indohyus wielkości kota datowany na : Indohyus. 48 mln lat Parkicetus ( wilka rozmiar). 52 mln lat Ambulocetus. 50 mln lat Rodhocetus. 47 mln lat Basilosaurus i dorudon. 40 mln lat temu pełnego rozmiaru, w pełni wodny wieloryb . Tak więc mamy trzy skamieliny pomiędzy indohyus ( rozmiaru lisa) a wielorybem , bez żadnych pośrednich skamielin ,gdzie niektóre dzieci są datowanie na starsze od rodziców . Te mocne dowody bazują na wizualnych podobieństwach pomiędzy niektórymi fragmentami tych skamielin. I jak tu nie wierzyć w tak mocne dowody ! Na pewno znasz wiele więcej podobnie silnych dowodów na prawdziwość teorii ewolucji .
@mobbydysk
@mobbydysk 9 ай бұрын
Zapomniałem dodać że indohyus to ssak w pełni lądowy , coś jak współczesne bobry czy wydry a basilosaurus i dorudon to jak wspomniałem w pełni wodne wieloryby
@kamilpoter4022
@kamilpoter4022 9 ай бұрын
​@@mobbydysk 1. na podstawie badań genetycznych wiemy, że wieloryby wywodzą się z parzystokopytnych, a najbliższymi ich krewniakami są hipopotamy. To jest fakt. 2. Obecnie znanych jest 35 rodzajów prawaleni, które są bardziej bazalne ewolucyjnie niż Basilosaurinae. 3. Ewolucja nie jest liniowa - tzn. że zazwyczaj tylko część populacji [np. wskutek specjacji allopatrycznej] ewoluuje w kierunku nowego gatunku. Pozostała część populacji [z pomocą doboru stabilizującego] może przez miliony lat praktycznie się nie zmieniać. Zatem może się zdarzyć, że forma bazalna zostanie odnaleziona w skałach młodszych niż forma bardziej zaawansowana.
@andrzejskorka5907
@andrzejskorka5907 8 ай бұрын
Kozacki odcinek, słucham fragmentami i chce pogratulować, książki o tej tematyce męczyłem czasami dość długo, a teraz mogę to trochę unormować przesłuchaniem Twojego filmu. Pozdro :)
@damiandamian3281
@damiandamian3281 8 ай бұрын
Panie Krzysztofie, chciałem tylko powiedzieć że NaukowoTV to mój ulubiony kanał na youtube i nic tego nie zmieni.
@OlekKoniczyna
@OlekKoniczyna 9 ай бұрын
Weźmy na przykład ptaki, to organizmy, u których w toku ewolucji wykształciły się skrzydła dające umiejętność latania. Skoro takie skrzydła wykształcały się na przestrzeni milionów lat, to musiała być jakaś forma przejściowa? czyli przez miliony lat musiały żyć organizmy które miały jakieś dziwne niedorozwinięte skrzydła, jakie to np są gatunki? i czy dzisiaj takie też są ? u których dopiero formuję się w toku ewolucji dana cecha dająca jakąś konkretną umiejętność jak latanie ?
@SzantymenFalfelus
@SzantymenFalfelus 9 ай бұрын
Ale przecież ptaki nie istnieją.
@KREX-02
@KREX-02 9 ай бұрын
Idealny odcinek przed spr z biologii o ewolucji właśnie
@NaukowoTV
@NaukowoTV 9 ай бұрын
O tak! Myślę, że bardzo Ci się przyda przed takim sprawdzianem. :)
@pawekogut1644
@pawekogut1644 9 ай бұрын
Chylę czoła! Znakomity materiał. Sprawdza się nowa koncepcja, aby materiały były dłuższe i lepiej wyczerpujące temat, za to rzadsze.
Europa - kontynent, który nie jest kontynentem!
1:41:42
NaukowoTV
Рет қаралды 141 М.
Mózg w słoiku i dziwne eksperymenty myślowe - POP Science #58
2:56:21
бабл ти гель для душа // Eva mash
01:00
EVA mash
Рет қаралды 8 МЛН
Ewolucja zepsuła ciało człowieka - POP Science #67
2:37:19
Astrofaza
Рет қаралды 576 М.
AZJA - największy kontynent świata!
2:31:20
NaukowoTV
Рет қаралды 69 М.
Czy zwierzęta posiadają ŚWIADOMOŚĆ?
1:16:51
NaukowoTV
Рет қаралды 97 М.