Пікірлер
@uk4082
@uk4082 Күн бұрын
Dzięki 👍
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow 21 сағат бұрын
👍
@hatray4540
@hatray4540 Күн бұрын
Jak mam prawie 30 stopni w mieszkaniu w bloku. Próbowałem wszystkiego by zrobic przewiew, ale okna sa na tej sanej ścianie bloku. Blokowanie okien tez nic nie daje, otwieranie ich tez nic. Wiec by mieć jakies sensowne 22-24 stopnie to musze miec wlaczona klime przynajmniej 12h dziennie, wiec z tych "tylko 90 groszy za godzine" robi mi sie ponad 350 zł miesięcznie. Tak dowaliłem sobie dopłaty w tamte lato, za pół roku, ponad 1500zł za prąd. Nie polecam. A co do filmiku, sadzac po wielkosci i mocy to jest klimatyzator na 30m2 max wiec nic nie da
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow Күн бұрын
Ten klimatyzator raczej do mniejszych pomieszczeń - 30m2 z oknami na południe to musiałby chyba bez przerwy pracować aby zejść do 24*C... Myślę, że na 15-20m2 miałby sens.
@user-dx7ti9zg8t
@user-dx7ti9zg8t Күн бұрын
Dobry Tex albo ZDZ nagrzewają sie 1-2s a nie 6. Kluczowe jest oczyszczenie grota i punktu kontaktu grota. Transformatorówki mają swoje zalety - głównie szybkość nagrzewania i możliwość nabierania czyny i topnika na grot, wyłączenie grzania a potem polutowanie, czego nie da się grzałką zrobić. Główną wadą są przepięcia. Dawniej np 4538 i inne cmosy szło łatwo uwalić transformatorówką. Przyczyną jest pojemność między uzwojeniem pierwotnym a wtórnym, pojawia sie impuls 230V. Najlepiej w lutownicy 80VA mieć koło 2mm krótki drut, nagrzewa sie momentalnie. Większość młodych bredzi o tym że transfromatorówki się do niczego nie nadają, bo nie umie ich używać albo ma dziadostwo. Nadają się, ale nie do wszystiego i mają swój obszar zastosowań - serwis, montaż przewlekany, dorywcze naprawy. Trudniej też upalić jakąś izolacje, w przeciwieństwie np do grzałek elwika. Swoją drogą nigdy nie rozumiałem czemu grzałki nie mają n grzałce skarpetki z włókna szklanego która umożliwiłaby nie poparzenie się i nie popalenie plastików. Ja sobie na elwika taką zrobiłem. Ale przy transformatorówce w ogóle nie ma tego problemu.
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow Күн бұрын
Ja mam grubszy i dłuższy grot niż w oryginalny - pewnie stąd różnica w czasie - ale do zadań do których używam po prostu sprawdza się lepiej. Co do "większość młodych bredzi o tym że transfromatorówki się do niczego nie nadają, bo nie umie ich używać albo ma dziadostwo" - często po prostu dziadostwo kupują - i oceniając to co kupili mają rację.
@MarekLewarek
@MarekLewarek 2 күн бұрын
Trasformator jest dla początkujących. Polutujesz 100 pin atmege ? No nie .. Silne pole grota uszkadza FET-y ( np bf966 -- co jest opisane w książkach ) i potrafi zmienić własciwości ferrytów.. Po godzinie pracy ręka odpada.. Ogolnie do klasycznego THT jeszcze ujdzie ... ale jak coś precyzyjnego... zapomnij.. A i reg temperatury... nie istnieje ( system na klikanie wyłącznikiem jest ratunkiem jak ma się pradziwą 100-tke a taka miałm i robiła czerwone groty )
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow 2 күн бұрын
Początkujący nie jestem - ponad 30 lat lutuję (z czego większość zawodowo) i nadal transformatorówki używam - ale bardziej do elektrotechniki czy elektryki niż elektroniki. Do "delikatnej" elektroniki się nie nadaje - tu się zgodzę - pole elektromagnetyczne i jest niewygodna. Ale ma swoje zastosowania.
@user-dx7ti9zg8t
@user-dx7ti9zg8t Күн бұрын
Żadne tam silne pole, tylko pojemnosć między uzwojeniem pierwotnym a wtórnym, i skok napiecia w momencie wyłączania grzania. Jak nie będziesz wyłaczał grzania dotykając elementu, ani włączał, to polutujesz cmosy. Łatwo nawet na youtubie zauważyć, że wielu ludzi zdecydowanie nie początkujących ich używa. Tylko trzeba umieć. I jak pisałem wcześniej, mają swój obszar zastosowań. Do drobicy sie nie nadają. Do drutów i montażu przewlekanego, elementów bipolarnych są ok.
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow Күн бұрын
Pole elektomagnetyczne też ma znaczenie - np. przy mostach w płytach laptopowych - kiedyś eksperymentalnie ubiliśmy most nie dotykając płyty - właśnie transformatorówką - most i tak był do wymiany (płyta nie widziała dysku), ale reszta działała - po kilku chwilach z włączaną i wyłączaną transformatorówką nie dotykając płyty już nie wstała z obrazem - po wymianie mostu płyta sprawna.
@walimlot
@walimlot 2 күн бұрын
Widać, że osoba lutująca nigdy nie lutowała lutownicą transformatorową a jedynie grzałkową. Popełnione wszystkie możliwe błędy przy lutowaniu taką lutownicą. Przede wszystkim, nie podkłada się cyny pod gorący grot, a nabiera się cynę na grot i macza w kalafonii, pozwalając jej zastygnąć. Tego na grzałkowym grocie nie da się wykonać. Końcówka grota nie może być czarna, pierwsze użycie nowego grota to nabranie cyny i wtopienie w kalafonię, inaczej powierzchnia grota będzie źle oddawać ciepło. Jak ktoś chce lutować precyzyjnie to używa się do tego kombinerek i odpowiednio profiluje końcówkę grota. Jak się coś demonstruje to powinno się posiadać minimum wiedzy i umiejętności.
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow 2 күн бұрын
Ponad 30 lat lutuję, z czego większość czasu zawodowo i dziękuję za uwagi, Natomiast z oceną się nie zgadzam - przede wszystkim nie używam kalafonii - a to bardzo istotna różnica - gdybym używał kalafonii to uwagi były bardzo słuszne. Tak jak opisujesz uczyłem się w technikum jakieś 30 lat temu - i potem nawet miałem trudności ze zmianą tych nawyków po rezygnacji z kalafonii, ale czasy się zmieniają, materiały też - a jak materiały to i metody. Ale ogólnie moim zdaniem warto było się przestawić - serdecznie polecam spróbować.
@walimlot
@walimlot 2 күн бұрын
@@elektrotechnika-krakow Ja się nie mam po co przestawiać, lutuję transformatorową lutownicą od 1980 roku. Zdarza mi się montować układ SMD taką lutownicą, bez problemów, ale wtedy używam pasty, którą powlekam płytkę. Chodzi mi o to, że jak potrafię wszystko zlutować tą samą lutownicą to przestawianie się nie ma sensu. Moja uwaga była spowodowana tym, że taka demonstracja wprowadzała w błąd, dając niedoświadczonym błędne wrażenie. Lutownice grzałkowe były pierwszymi lutownicami, one zostały wyparte przez transformatorowe a później znowu zaczęły wracać do łask, ktoś je zaczął promować, wmawiając, że są lepsze. Transformatorową lutownicą pracuje się inaczej, wymaga innej umiejętności, tam się lutuje bardziej impulsowo z użyciem wyższej temperatury. W ten sposób mogę bez problemów przylutować przewód do akumulatorka litowego, bez obaw, że go przegrzeję. Pamiętam kiedyś, w jakimś piśmie dla elektroników, był artykuł dyskutujący, czy lepiej lutować w niższej temperaturze a dłużej, czy w wyższej temperaturze a krócej. Z tego co pamiętam, to wnioski były takie, że w wielu przypadkach, lepsze jest lutowanie wyższą temperaturą a krócej. To też dlatego nie zmieniałem swojego nawyku, bo taką możliwość daje mi tylko lutownica transformatorowa. Robię cieńsze groty, by szybciej osiągały wysoką temperaturę, przez co lut rozgrzewa szybko powierzchnię, ale nie zdąży się rozejść ciepło po całym elemencie.
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow 2 күн бұрын
Mimo wszystko serdecznie polecam spróbować fluxu zamiast kalafonii - tylko technika lutowania jak na filmie - myślę że spróbować warto, i samemu ocenić - kilka osób starszych ode mnie spróbowało i już kalafonii nie chce widzieć - ale to oczywiście indywidualna kwestia - co kto lubi. W dzisiejszych czasach już coraz mniej osób pamięta i używa kalafonii - a flux wręcz wymusza inną technikę. Co do rodzajów lutownic - każda ma swoje wady i zalety - ja mam i używam różnych np. do płyt laptopowych gdzie są wrażliwe układy nie podchodzę z transformatorową, ale np. do przewodów w samochodzie jest super a do tego szybko stygnie grot i można bez obaw odłożyć.
@walimlot
@walimlot Күн бұрын
@@elektrotechnika-krakow Pisałem, że używam też pasty, ale nie o topnik tu chodziło a o sposób lutowania, pistoletową nabiera się cyny na grot a nie podkłada pod grot jak w grzałkowych. Kalafonia jest dobra właśnie na przewody, tak jak lutowałeś te linki, wysoka temperatura i sporo kalafonii sprawia, że cyna szybko rozpływa się w lince, tworząc dobry lut. Kalafonia to zły pomysł przy lutowaniu małych elementów SMD bo bardzo brudzi, ciemnieje i nic nie widać na powierzchni. Jest na to też stary sposób, kalafonię rozpuszczało się w alkoholu, powlekało ścieżki i po wyschnięciu alkoholu można było lutować z podobnym efektem jak z powłoką pasty, cyna się ładnie rozlewała po ścieżce. Ta lutownica co pokazywałeś z bocznym grotem to kompletny niewypał, najlepszy sposób by zniechęcić do takich lutownic. Nie wiem co baran który to wymyślił miał w głowie. Wszystkie wersje które takie spotkałem to było kompletne dziadostwo, produkt chińskiej myśli psychiatrycznej.
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow Күн бұрын
Mi się lepiej lutuje rozgrzewając element i jak element topi cynę - z kalafonią to raczej nie wyjdzie, ale przy w miarę dobrym fluxie moim zdaniem znacznie lepiej się lutuje w ten sposób i prawdopodobieństwo zimnych lutów mniejsze - kilka lat temu robiliśmy próby ze zwolennikiem kalafonii i "klasycznego" lutowania - przecinaliśmy potem luty i szukaliśmy błędów, ale w praktyce większych różnic nie było, przy fluksie i mojej metodzie linka była - moim subiektywnym zdaniem - lepiej wypełniona i jednorodna, ale nie była to na tyle duża różnica aby wyciągać z tego wnioski. Zgodziliśmy się że kalafonia jest tańsza i jak się nadepnie na pudełko to większych szkód nie będzie :). W zasadzie każda metoda dająca dobre rezultaty będzie dobra - a w praktyce lepiej lutować metodą w której ma się już wprawę.
@oktokote7834
@oktokote7834 2 күн бұрын
0:50 ale trzeba uwzględnić że z czasem docisk chłodzenia tą pastę mocniej rozprowadzi
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow 2 күн бұрын
Rozprowadzi albo nie - tu różnie może być - bardzo często widzę starą zaschniętą pastę która się nie rozprowadziła po rdzeniu - a wystarczy rozprowadzić przed założeniem chłodzenia i takiego problemu nie ma.
@slawekdw
@slawekdw 2 күн бұрын
Podstawą w lutownicach transformatorowych jest odtłuszczony i czysty styk pomiędzy grotem a zaciskiem, przetarcie drobnym papierem polepsza w znacznym stopniu przewodnictwo
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow 2 күн бұрын
Z tym akurat problemu nigdy nie miałem, ale porada może się przydać.
@nomtbg
@nomtbg 2 күн бұрын
Mam transformatorową od 1985 roku, ale nie używam grotów z drutu, są dedykowane z miedzi w kształcie Y, dużo lepsze, można nawet smd lutować.
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow 2 күн бұрын
Ja do smd nawet nie próbowałem - przy delikatnych układach pole elektromagnetyczne może być szkodliwe, a mam kilka innych lutownic lepiej się nadających do smd. Groty z drutu się robiło zanim pojawiły się dedykowane - nawet producent 20 lat temu takie dodawał :).
@oktokote7834
@oktokote7834 2 күн бұрын
@@elektrotechnika-krakow przy dzisiejszych cenach stacji T12 lepiej się w taką wyposażyć np taką do zasilania z zasilacza od laptopa
@nomtbg
@nomtbg 2 күн бұрын
@@oktokote7834 tylko, że w tej chwili tak rzadko używam, że nie opłaca się kupować. Jak miałem lepszy wzrok to lutowałem smd w starych telefonach Nokia, obecnie i tak potrzebny mikroskop.😀
@oktokote7834
@oktokote7834 2 күн бұрын
@@nomtbg ja tam dość dużo lutuje ale najwięcej przy sprzęcie z unitry ;) ale i tak wygodniej mi kolbową t12
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow 2 күн бұрын
Jak się dużo lutuje różnych elementów to się co jakiś czas dokupuje i tak się zbiera :). T12 jest bardzo ok do małych elementów - ja mam najmniejszy grot i daje radę z smd na płytach laptopów czy np. KBC. Ale jak mam wylutować np. cewkę przetwornicy - to już wolę grotową WEPa 75W z szerokim większym grotem - podobnie kości BIOSu - też wolę szeroki grot i od razu wszystkie nóżki z jednej strony. Do lutowania w terenie - albo gazowa, albo transformatorowa + "walizka z prądem" albo mała na USB. Do tego mam jeszcze hotair, horair z podgrzewaczem, stację BGA, drugiego WEPa, kilka grotówek na 230V. A i tak raz na jakiś czas coś dokupię :).
@krypta0
@krypta0 2 күн бұрын
Szczerze mówiąc NIE mam zaufania do tego typu końcówek🤐 to znaczy do końcówek gdzie kabelek zaciska się prze izolację🧐
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow 2 күн бұрын
Kwestia dobrego zaciśnięcia, chociaż do nieizolowanych mam większe zaufanie - widać jak się zacisnęło.
@jarosawpolok9372
@jarosawpolok9372 2 күн бұрын
Polecam do grubych drutów lutownice wykonaną samemu czy to z transformatora np z mikrofalówki - wypinamy wysokie napięcie i wkładamy płaskownik miedziany podobny lub grubszy jaki jest w zdz mamy wtedy około 800-1000W mocy drugi sposób to świeca żarowa tez szybko sie nagrzewa i ma moc :)
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow 2 күн бұрын
Te lutownice spokojnie dają radę z drutami 2,5mm2. Do grubszych z dostępnych w sprzedaży - są dobre kolbowe z dużą pojemnością cieplną - tylko czy jest sens grubsze lutować czy lepiej mufy zakładać.
@kaxuwielki2672
@kaxuwielki2672 2 күн бұрын
W 3:33 dziwi mnie działanie układu. Wyglada tak, jakby prąd obciążenia przechodził przez wyłącznik awaryjny i przycisk NZ. Na pewno lepiej by bylo zamienic NZ i NO miejscami, wziąć do nich zasilanie rownolegle do zasilania wejścia przekaźnika, a podtrzymanie ze styku pomocniczego wpiąć przed przycisk NZ. Wtedy prąd obciazenia nie przechodziłby przez przyciski. Pozdrawiam
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow 2 күн бұрын
Tu - 0:33 jeszcze nie ma obciążenia - tylko sterowanie cewką - a aby można było wyłączyć to przez NC musi płynąć prąd zasilający cewkę - wtedy będzie można odciąć zasilanie cewki.
@kaxuwielki2672
@kaxuwielki2672 2 күн бұрын
Danke!
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow 2 күн бұрын
Dziękuję !
@kaxuwielki2672
@kaxuwielki2672 2 күн бұрын
Czy sa przyciski bistabilne, które w przypadku zaniku zasilania zawsze wracają do pierwotnej pozycji? Wiem, że przekazniki bistabilne tak działają właśnie, ale czy są takie przyciski niestety nie mam pojęcia. Pozdrawiam
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow 2 күн бұрын
Nie rozumiem pytania - proszę doprecyzować - przyciski bistabilne z założenia trzeba mechanicznie przełączyć.
@kaxuwielki2672
@kaxuwielki2672 2 күн бұрын
Pozycja każdego przycisku niewysterowanego to 0. Czy są takie przyciski które po zaniku zasilania samoczynnie powrócą do stanu 0 ?
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow 2 күн бұрын
Jeśli zrobisz jak na filmie - po odłączeniu zasilania i ponownym podłączeniu wszystkie będą wyłączone - aby włączyć trzeba będzie nacisnąć zielony. Ale jakbyś chciał odwrotnie - po włączeniu zasilania na być włączony to albo jakaś automatyka (nawet bardzo prosta, przez małe 'a') albo możesz zamiast przekaźnika NO zastosować NC i zmienić kolory przycisków. Można też dodać kontrolki - jak na filmie - aby było wiadomo w jakim stanie co jest.
@kaxuwielki2672
@kaxuwielki2672 2 күн бұрын
@@elektrotechnika-krakow okej. Nie wiem czemu zapomniałem o działaniu cewki przekaźnika pisząc chwilę wcześniej w komentarzu twierdząco, że znam zasadę działania. Dziękuję!
@kaxuwielki2672
@kaxuwielki2672 3 күн бұрын
Super, nie spotkałem wcześniej tego programu.
@kaxuwielki2672
@kaxuwielki2672 3 күн бұрын
Czy chciałby Pan pokazać widzom jak nagrzewa się przewód w zależności od długości przewodu i przepływającego prądu? Możnaby dodatkowo urozmaicić film o porównanie przewodu nawiniętego zwój na zwój i rozwiniętego. Oczywiście kwestie czy to potrzebne na kanale zostawiam prowadzącemu. Pozdrawiam i dziękuję za przekazaną wiedzę, KG
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow 2 күн бұрын
Myślałem o tym, ale na razie brak pomysłu jak to ciekawie pokazać przy posiadanym sprzęcie - myślę o cienkich przewodach i kamerze termowizyjnej, ale nie wiem czy to wyjdzie przy moim zasilaczu. Jest też pomysł aby pokazać jak się zachowują połączenia - lutowane, skręcane, konektorami, tulejkami - ale ten nie wiem czy sprzęt pozwoli...
@marekcoleski4439
@marekcoleski4439 3 күн бұрын
Dobrze że pokazałeś że groty można z drutu 1.5mm2 robić - dużo ludzi o tym nie wie. Polecam flux rf800 z termoplasty do zwilżania przewodów i nie tylko. Znacznie łatwiej się lutuje i nie wymaga zmywania. Takie czasy mamy że coraz mniej ludzi wie co to lutownica, topnik cyna ....
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow 2 күн бұрын
RF800 zmam i mam - ale do elektroniki nie używam - jest bardziej agresywny - przewody jak najbardziej tam gdzie zwykły flux okazuje zbyt delikatny. W innym filmie pokazuję 4 różne fluxy - te których najczęściej używam i które kupiłem z ciekawości.
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow 3 күн бұрын
Zapraszam do komentowania.
@despero78
@despero78 3 күн бұрын
Czy mogę np połączyć bieguny obu wejść aby zwiększyć wydajność ładowania, np podłączyć pod zasilacz komputerowy. Masa na obu jest wspólna, ale plusy nie.
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow 3 күн бұрын
Można - ja podłączałem do jednego zasilacza serwisowego. Ważna aby napięcie było takie samo i odpowiednie wydajność prądowa.
@salvadorblizy3569
@salvadorblizy3569 4 күн бұрын
Tak wszedłem z czapy na kolejny film w tym temacie i jestem bardzo pozytywnie zaskoczony. Wszystko przejrzyście wytłumaczone. Pomysł z kolorami przewodów na schematach, zamiast wszystko czarne, fantastyczny!
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow 4 күн бұрын
Dzięki i zapraszam do obejrzenia innych filmów!
@erdna7373
@erdna7373 4 күн бұрын
Ładnie zaciska. Jaki model polecasz ?
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow 4 күн бұрын
W opisie w pełnej wersji są podane modele - ten to SN-48B - ali.ski/d0jnkv. używam go od kilku miesięcy - pewnie nie będzie tak długo działał jak np. Knipex, Wera czy Wicha, ale na razie sprawuje się dobrze. Matryce można wymieniać, są do różnych rozmiarów, różnych konektorów, tulejek.
@ThePawelekPawelek
@ThePawelekPawelek 5 күн бұрын
Te przenośne klimatyzatory mają jedną dużą wadę znacznie obniżającą ich efektywność schładzania pomieszczenia. Mianowicie, żeby wydmuchać (przez rurę montowaną w oknie) na zewnątrz duży strumień ciepłego powietrza po schłodzeniu skraplacza jednocześnie urządzenie skądś musi to powietrze zasysać, tworzy więc w pomieszczeniu podciśnienie i zasysa z zewnątrz przez okna i wentylację ciepłe powietrze do mieszkania
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow 5 күн бұрын
W porównaniu z "klasyczną" klimą montowaną na stałe to wad mają sporo :). Wyrzuca całkiem sporo powietrza na zewnątrz, więc jakoś musi być uzupełniane - ale to już kwestia konkretnego pomieszczenia.
@ThePawelekPawelek
@ThePawelekPawelek 5 күн бұрын
@@elektrotechnika-krakow No i hałas. Gdybym miał komuś doradzać, zdecydowanie doradziłbym dozbierać kasę i kupić klasyczną klimatyzację montowaną na stałe.
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow 5 күн бұрын
Montowana na stałe będzie oczywiście lepsza, ale też droższa, będzie wymagała też ingerencji w budynek - co nie zawsze będzie możliwe lub łatwe.
@Zaxi-x
@Zaxi-x Күн бұрын
Nie da się zrobić podciśnienia z otwartym oknem i taką narzuconą płachtą na rzepy.
@panDyletant
@panDyletant 11 сағат бұрын
@@Zaxi-x W pomieszczeniu będzie niższe ciśnienie niż na zewnątrz. Będzie zasysane z innych pomieszczeń - tych nieschłodzonych
@krypta0
@krypta0 6 күн бұрын
Szczerze mówiąc to pierwszy raz w życiu widzę typu konektor, znałem tylko te rozłączalne😬
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow 6 күн бұрын
Do łatania przeciętych linek, tam gdzie nie ma dużego obciążenia są bardzo przydatne, na to koszulka termokurczliwa i jest trwałe, wytrzymałe połączenie.
@krypta0
@krypta0 6 күн бұрын
@@elektrotechnika-krakow będę musiał się w takowe zaopatrzyć☺️ no cóż... człowiek uczy się przez całe życie🤭
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow 6 күн бұрын
A na naukę wszystkiego i tak życia nie starczy :).
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow 6 күн бұрын
Zapraszam do dyskusji w komentarzach.
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow 6 күн бұрын
Zapraszam do dyskusji w komentarzach.
@mikoajczeski1272
@mikoajczeski1272 6 күн бұрын
Bardzo przydatny film do odświeżenia wiedzy
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow 6 күн бұрын
Dziękuję i pozdrawiam!
@uk4082
@uk4082 7 күн бұрын
Dzięki 👍
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow 6 күн бұрын
👍
@uk4082
@uk4082 7 күн бұрын
Dzięki 👍
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow 6 күн бұрын
👍
@uk4082
@uk4082 7 күн бұрын
Dzięki 👍
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow 6 күн бұрын
👍
@uk4082
@uk4082 7 күн бұрын
Super dzięki 👍
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow 6 күн бұрын
👍
@user-nz3py6ti7s
@user-nz3py6ti7s 8 күн бұрын
Witam czy mogl bys podpowiedziec jak zmienic jezyk na angielski bo jakos nie moge tego ogarnac i drugie pytanie po przytrzymaniu ok 5s jednego z trzech przyciskow cos tam sie robi czy to kalibracja czy poprostu mieli sie 😂 z gory dziękuję
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow 8 күн бұрын
Można sprawdzić sposób z testera z dwoma koszykami - jest film na kanale. Tego dostałem już z angielskim, ale jutro mogę spróbować.
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow 8 күн бұрын
Fragment z instrukcji: "Press and hold the "M" key to power on, release the key after the screen is lit, and power off after 10 seconds ② Power on and start again to complete the switch." Co do przytrzymania klawisza - są różne funkcje - opisał je Zé Francisco w swoim komentarzu
@user-nz3py6ti7s
@user-nz3py6ti7s 8 күн бұрын
Probowalem tak jak na filmiku z podwójnym koszykiem i nic z tego bo w tym moim niema przelacznika od zasilania on-off. Próbowałem na rozne sposoby lecz niestety brak rezultatów ​@@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow 8 күн бұрын
Sprawdziłem - Trzymając "S" (drugi od lewej) podłączasz zasilanie i startuje z angielskim. To samo z "M" i wracasz do "krzaków".
@user-nz3py6ti7s
@user-nz3py6ti7s 7 күн бұрын
@@elektrotechnika-krakow Dziekuje dobry czlowieku juz mi przychodzily mysli abym zaczął sie uczyć chińskiego. A ja źle to robilem bo podlaczalem najpierw zasilanie i dopiero przytrzymywałem przycisk jeszcze raz dzięki
@imsyliijestem661
@imsyliijestem661 9 күн бұрын
Czy ktoś z elektryków ( mnie to nurtuje) zwrócił uwagę na porównanie instalacji elektrycznej w budynku e maszynach oraz w instalacji samochodowej pod względem wilgoci? W wiązkach samochodowych prowadzi się w puszkach a koniec peszla to "frędzel" który jest wpięty w złącze konektorowe izolowane a przewody są narażone na wilgoć nawet w peszlu. Pozdro.
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow 9 күн бұрын
Konektory w samochodach tam gdzie może być wilgoć są hermetyczne, izolacja przewodów też je chroni przed wilgocią. W budynkach podobnie - izolacja chroni przed wilgocią, dopiero tam gdzie ją zdejmujemy musimy się tym sami zająć - np. puszki w pomieszczeniach wilgotnych, mufy, itp. Będzie film o izolacji w płynie i taśmie samowulkanizującej - przy okazji będzie tam pomiar rezystancji "łatanej" ale też całej izolacji przewodu w wodzie.
@MrMaj81
@MrMaj81 9 күн бұрын
super pozdrawiam
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow 9 күн бұрын
👍
@michasochaczewski4302
@michasochaczewski4302 9 күн бұрын
Jak nazywa się ten typ konektora?
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow 9 күн бұрын
Nazwy mogą być różne zależy jak sprzedawca nazwał- np. łącznik nieizolowany, konektor zaciskany, złącze zaciskane, fas.st/pgkJec
@michasochaczewski4302
@michasochaczewski4302 9 күн бұрын
@@elektrotechnika-krakow dziękuję :), lubie tego typu złącza zaciskane, pomimo większego rozmiaru niż samo lutowanie to w przewodzie typu linka mam wrażenie że jest lepsze połączenie (można dodatkowo zalutować żeby być pewnym że połączenie się nie utleni pomimo nałożenia koszulki termokurczliwej)
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow 9 күн бұрын
@@michasochaczewski4302 Do linek o małym przekroju i małym obciążeniu jest super - szybko się zaciska łatwo sprawdzić, trwałe połączenie. Przy większych przekrojach lub obciążeniach już trzeba brać pod uwagę obciążalność złączki.
@uk4082
@uk4082 7 күн бұрын
Dzięki 👍
@kaxuwielki2672
@kaxuwielki2672 9 күн бұрын
Od razu w głowie nasuwa mi się pytanie, Czy Knipex 97 33 02 będzie idealny i nic w zagniataniu nie powinno zaskoczyć? Mam na myśli jakość, jak i również 5 różnych głowic. Serdecznie dziękuję za materiał i za każdą merytoryczną dyskusję. Ten kanał wniósł dużo cennych wskazówek do mojej nauki zawodu
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow 9 күн бұрын
Nie ma idealnych narzędzi, a zaskoczyć zawsze coś może, jak chyba w każdej dziedzinie życia. I żeby szło szybko to trzeba nabrać wprawy. Ja się przyzwyczaiłem do taniej zaciskarki i nie mam z nią problemu - dokupiłem dodatkowe matryce i nie widzę większej różnicy pomiędzy tą co mam a droższymi. Ale to może być tylko kwestia wprawy i przyzwyczajenia.
@uk4082
@uk4082 10 күн бұрын
Dzięki 👍
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow 10 күн бұрын
👍
@pancerowany2008
@pancerowany2008 10 күн бұрын
Dobra. To jaką prasę kupić i jaki przecinak do kabli. Coś polecisz? Z góry dziękuję.
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow 10 күн бұрын
Ogólnie - Wiha, Wera, Knipex - drogie, ale dobre. Jak się zamierza często używać to warto pomyśleć nad takimi. Prasek do konektorów używam głównie takich jak na filmie - tych z przełożeniem - one występują w co najmniej 2 rozmiarach (mniejsze i większe i matryce nie są zamienne). Do togo dokupiłem trochę matryc. Mniejsza jest wygodniejsza - model SN-48B i do przekrojów 2,5mm2 radzi sobie dobrze. Przy większych przekrojach już wygodniej jest większą praską - (kupiłem ją kiedyś w komplecie z matrycami gdzieś przy okazji - model ani producent nie jest podany, dokupiłem potem tą na filmie - Kemot) - radzi sobie z podwójnymi tulejkami 10mm2. O tulejkach jest osobny film.
@xReteo
@xReteo 9 күн бұрын
Wpierw napisz jaki rodzaj konektorów chcesz prasować, bo jest ich więcej niż pokazanych na filmie. Najpopularniejszy typ to chyba konektory tulejkowe, które będą wymagały innego typu prasy. Potem musisz się zastanowić jakie rozmiary żył będziesz prasował, bo takie prasy prasują zazwyczaj do 6mm2, 10mm2, 16mm2 i więcej ale to już raczej w przemyśle. Pisząc o przecinaku miałeś na myśli chyba ucinaczki, ew. szczypce i tu jak w przypadku prasek można polecić wihe i knipexa. Prasy z samej topki kupisz z Klauke.
@pancerowany2008
@pancerowany2008 9 күн бұрын
@@xReteo będę oprawiał miedziane linki fi 10 (rozdzielnica) i linkę fi 16 od uziomu. WLZtkę mam w drucie 4x10. I pewnie będę musiał zrobić jakieś mega grube kable od magazynu energii (48V) do falownika. To będzie raczej robota jednorazowa no chyba, że ktoś z sąsiadów poprosi o pomoc.
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow 9 күн бұрын
@xReteo W tym filmie są konektory izolowane i nieizolowane - czyli raczej elektrotechnika niż elektryka. "konektory tulejkowe" - chodzi o tulejki cienkościenne stosowane zazwyczaj w elektryce? Są też w elektrotechnice tulejkowe (np. w motocyklach, skuterach), ale zaciska się tak samo jak nieizolowane czy izolowane. O tulejkach cienkościennych jest osobny film na kanale, można używać zaciskarek z filmu po zamontowaniu odpowiednich matryc, ale są też inne zaciskarki.
@xReteo
@xReteo 9 күн бұрын
@@pancerowany2008 jeżeli robisz to u siebie jednorazowo, to kup praskę do tulejek do 16mm2. Raczej nie będziesz chciał wydać na to 500zl+, ale jak kupisz do 100zł, to też da radę. Ważne, żeby miała mechanizm zapadkowy, przykład markowej: Wiha 41246 Z kolei do większych rozmiarów, żeby na kilka zaciśnięć nie wydawać tysiaka, to kup to: Klauke k35, albo poproś jakiegoś elektryka, wyjdzie taniej jeśli nie będziesz tym pracował w przyszłości.
@ukaszdabrowski8677
@ukaszdabrowski8677 10 күн бұрын
Fajny materiał :D Poprosiłbym o przykłady w praktyce a dokładniej gdy pomiary nie wychodzą gdzie i jak znaleźć usterkę ;) oczywiście nie mówię o źle dobranym przewodzie czy zabezpieczeniu :P Dziękuję i pozdrawiam
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow 10 күн бұрын
Tu już nie ma prostych odpowiedzi - każdy przypadek trzeba indywidualnie traktować. Np. jeśli jest znaczna różnica pomiędzy IPZ L-N a L-PE - można podejrzewać "słaby styk gdzieś po drodze". Jeśli taka sytuacja występuje w ostatnim gnieździe w obwodzie to po kolei się mierzy - tu gdzie spadnie lub w następnym szuka się problemu. Jeśli ogólnie wychodzi wysokie IPZ - można mierzyć w najbliższym dostawcy miejscu - nie wszędzie może być dostęp lub pozwolenie. Najlepiej to na przykładach rozważać - jak będzie konkretny problem - proszę opisać a postaram się pomóc - na ile będzie to możliwe bez zobaczenia "na żywo".
@ukaszdabrowski8677
@ukaszdabrowski8677 9 күн бұрын
@@elektrotechnika-krakow Bardzo dziękuję za obszerną odpowiedź ;) Jestem pomiarowcem i faktycznie każdy przypadek jest inny :D Póki co nie spotkałem się z jakąś nietypową awarią ale myślę że dla młodych pomiarowców film z przypadkami wysokich IPZ byłby pomocny ;) Zabawa zaczyna się gdy pomiary nie wychodzą :P Pozdrawiam
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow 9 күн бұрын
Przypadki wysokich IPZ nie trafiają się często w mojej okolicy, a jak już się trafią to są w miarę proste - w nowszych instalacjach najczęściej wystarczy poprawić połączenia (w standardzie deweloperskim często najlepiej od razu wszystkie poprawić :) ). Gorzej w starych instalacjach, gdzie można się wszystkiego spodziewać. Myślę, że jeśli się rozumie czym jest pętla zwarcia i wie jak jest zbudowana instalacja - szukanie usterek nie jest trudne. A z tego co wiem to pomiarowcy często nie chcą się takimi tematami zajmować - stwierdzają że należy to naprawić i wykonać pomiary jeszcze raz :).
@gordongecko9405
@gordongecko9405 10 күн бұрын
A co to jest Vloss nic nie powiedziałeś
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow 10 күн бұрын
Co to jest ESR czy Vloss i po co się mierzy to raczej temat na osobny film - o kondensatorach i ich parametrach - #shorts ma ograniczenie do 60 sekund, a wykorzystałem 59.
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow 12 күн бұрын
Zapraszam do komentowania
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow 12 күн бұрын
Zapraszam do komentowania
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow 12 күн бұрын
Zapraszam do komentowania.
@cati0n
@cati0n 13 күн бұрын
Mam nadzieję ze tak nie lutujesz poltorowki. Cyna ma bardzo slabe własności mechaniczne.
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow 13 күн бұрын
To film o fluxach, a nie o lutowaniu - ma pokazać jak się flux i cyna zachowuje. Cyna ma gorsze własności mechaniczne, ale odpowiednio lutując można wykonać bardzo trwałe połączenie. Normy nie zalecają lutowania, ale jednocześnie podają na co zwrócić uwagę 😀
@HEGEMON1
@HEGEMON1 14 күн бұрын
Dzięki
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow 14 күн бұрын
👍
@bogdankozyra4668
@bogdankozyra4668 15 күн бұрын
Kupiłem ten "tester" na Ali za 47,26 zł. Przyszedł po tygodniu w wersji 5.4 na powitaniu. Poza pomiarem rezystancji obarczonej dużym błędem, co z założenia należy z góry zaakceptować, nie można tego uczynić dla trudności z włożeniem baterii do koszyczków. Istny koszmar!!! Jeżeli uda się wcisnąć ogniwa 18650 z płaskim plusem (wysokość 65 mm) i jakoś wyjąć przy pomocy dostarczonego "pomocnika", to o badaniu ogniw 18650 z wystającym "+" (67,7 lub 69 mm) można zapomnieć. Co prawda można te wyższe ogniwa podłączyć chociażby w sensowniejszych koszyczkach zewnętrznych, ale wówczas traci sens funkcja tych zamontowanych koszyczków. Ciekawe, czy będzie możliwy pomiar i ładowanie innych ogniw niż Li-ion? Skorzystałem z posiadanego koszyczka i podłączyłem dwa AAA Ni-Hm połączone szeregowo, których napięcie wg multimetru wynosiło 2,60 V, a wg rzeczonego "testera" - 2,59 V. Próba ładowania: 2,69 V i 0,10 A, króciutka, tylko dla sprawdzenia funkcjonowania "testera". Brak wskazań wielkości rezystancji. Próby rozładowania, do ustawionego minimalnego napięcia 2,5 V, trwają ok. 10 sek. przy parametrach 2,13 V i 0,53 A. "Tester", po kilku rozładowaniach, pokazuje napięcie 2,52 V.
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow 15 күн бұрын
Ja kupiłem 2 szt - w jednym koszyczki były ok, w drugim szczypcami podginałem i można normalnie ogniwa wstawiać. Te większe - tu jest gorzej, ale też wchodzą. Na szczęście są wyprowadzenia na dodatkowe koszyki.
@JanKowalski-cv4pw
@JanKowalski-cv4pw 15 күн бұрын
Sama cyna ma rozne topniki. W zasadzie nikt nie uzywa zewnetrznego topnika przy lutowaniu przewodow, wystarczy ten zawarty w cynie. Jakosc topnika czuc dopiero przy montarzu gestych scalakow smd. Te lepsze dluzej "pływają" i są gęstsze
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow 15 күн бұрын
Ja używam fluxu do kabli - mimo topnika w spoiwie łatwiej i szybciej mi się lutuje - cynę używam Cynela. Komu dałem do spróbowania już używa fluxu :). W pełnej wersji filmu jest porównanie przy kulkowaniu układu BGA - tam widać różnicę.
@1himek
@1himek 15 күн бұрын
Ja już od dobrych ~ 10 lat używam: Lutownica gazowa (palnik) DREMEL 2000-6 VersaTip i polecam :)
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow 15 күн бұрын
Miałem okazję używać obu - chociaż niestety nie w tym samym czasie - i nie zauważyłem większych różnic, a jest znacznie tańsza od Dremela.
@szymongadysz9060
@szymongadysz9060 15 күн бұрын
W podobnej cenie można kupić Sequre Si012 Pro Max która te zabaweczki bije na głowę, a groty T12 do niej można za grosze kupować.
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow 15 күн бұрын
Ta kosztowała 40 zł z wysyłką, Si012 to raczej inna półka cenowa. Ta to raczej kategoria gadżety, ale z tych które się czasem przydają.
@KaczyDJ
@KaczyDJ 14 күн бұрын
40 czy 140 bo ja znalazłem za 140 najtaniej?
@szymongadysz9060
@szymongadysz9060 14 күн бұрын
@@elektrotechnika-krakow hm, mi na allegro pokazało ze 169zł kosztuje
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow 14 күн бұрын
@@szymongadysz9060 Dokładnie 39,16zł z wysyłką (wysyłka 4,99zł) - zakup na Ali. Myślę, że wiele więcej to warte nie jest.
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow 14 күн бұрын
@@KaczyDJ Dokładnie 39,16zł z wysyłką (wysyłka 4,99zł) - zakup na Ali.
@phredka12
@phredka12 16 күн бұрын
W instalacjach elektrycznych lepiej skręcić przewody przed lutowaniem żeby się przypadkiem nie rozlutowały podczas dużego obciążenia, i wystarczy zwykła kalafonia, polecam zrobić testy zamiast gadać głupoty, i najlepiej z mocną lutownicą żeby to chociaż profesjonalnie wyglądało. Co do elektroniki to najważniejszym czynnikiem jest wpływ topnika na zwiększoną korozję i tutaj jest pełno filmów i testów ponieważ to jest najważniejsze czy ci coś gnije pół roku po naprawie bo nikogo nie obchodzi jak ci się lutowało
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow 16 күн бұрын
Te topniki akurat nie wymagają zmywania i teoretycznie nie powodują korozji - NC-254 lutuję od wielu lat - w tym dla siebie i nie ma korozji (niedawno nawet oglądałem lutowane 15 lat temu przewody domofonowe). Może to kwestia dobrego fluxu zamiast kalafoni. Co do kalafoni - komu dałem spróbować fluxu już kalafoni nie używa. To z założenia film o fluxach a nie lutowaniu, więc to pominąłem - chciałem pokazać rozpływ cyny, a nie sposób lutowania. Można skręcać, ale w trudniejszych miejscach wolę owinąć linką - jak już pisałem w innym komentarzu - lutowanie takie wykonałem chyba ponad 20 lat temu - zasilanie grzałek do pieca kaflowego 3kW, nadal działa, a grzałki już wielokrotnie wymieniane - przy czym jak padały to często robiły zwarcie - też niedawno (nie tak znowu niedawno, prawie rok temu) oglądałem i żadnej korozji. I wszystko działa. Co do elektroniki - nadal mam działające zabytkowe laptopy w których wiele lat temu (chyba ponad 15) lutowałem BGA - zajmowałem się tym zawodowo ponad 17 lat - i uważam że komfort lutowania też jest ważny i zazwyczaj idzie w parze z efektem - natomiast korozja z powodu topnika - jak coś zgnije po pół roku to albo z innego powodu, albo miał wybitnie nienadający się topnik.
@JanKowalski-cv4pw
@JanKowalski-cv4pw 16 күн бұрын
Z tego co wiem to w elektryce nie wolno stosowac polaczen lutowanych. Maja duza rezystancje i cyna moze wyparowac przy zwarciu. Zrob kiedys test. Mi tak kiedys wyparowala na plytce pcb przy zlaczu. A zwarcie bylo tylko na duzych kondensatorach ok 10mF 80V
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow 16 күн бұрын
Normy zalecają unikanie połączeń lutowanych (poza telekomunikacyjnymi) - to nie to samo co zabraniają :). A jednocześnie mówią: "Jeżeli są one stosowane, to zaleca się ich projektowanie z uwzględnieniem pełzania i naprężeń mechanicznych oraz wzrostu temperatury przy zwarciu" Z połączeniami lutowanymi jest inny problem - mogą być bardzo dobrym połączeniem, albo bardzo złym - zależy od wykonania, a to znowu jest trudne do weryfikacji w warunkach budowlanych czy przy pomiarach. Ta duża rezystancja to też mocno "naciągane" wyjaśnienie - może jak ktoś "doczołowo" zlutuje to miałoby sens. A jak lutuje się "na zakład" to rezystancja raczej mniejsza. Tak z praktyki - lutowanie jakie wykonałem chyba ponad 20 lat temu - zasilanie grzałek do pieca kaflowego 3kW, nadal działa, a grzałki już wielokrotnie wymieniane - przy czym jak padały to często robiły zwarcie. Ale sam pomysł na film dobry - są teraz kamery termowizyjne i może udałoby się to ciekawie pokazać. P.S. mój sposób na lutowanie pokazałem w filmie kzbin.info/www/bejne/qquVZKawaqqCebs
@user-lu2dw3jt3e
@user-lu2dw3jt3e 12 күн бұрын
można gdy trzeba np. przerdłużyć przewód lub np. skrętka + zalutowanie go żeby był lepszy styk i nic się nie poluzowało itp
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow 12 күн бұрын
@@user-lu2dw3jt3e W przypadku lutowania bardzo ważne jest poprawne wykonanie - to może być bardzo dobre albo bardzo złe połączenie - pewnie dlatego Normy nie zalecają. Warto dodać, że do połączeń trwałych jak np. lutowanie nie musi być dostępu - można zatynkować.