Changing overcurrent? Avoid costly mistakes. Why B10A or B20A from scratch!

  Рет қаралды 7,546

Electrical engineering Cracow

Electrical engineering Cracow

Күн бұрын

Today, briefly and to the point - why we use such and no other overcurrent protection.
Why do we most often use B10A to protect 1.5mm2 wires and B16A for 2.5mm2 wires in our houses or apartments?
Can other safeguards be used and if so, in what cases?
What could be the consequences of an error?
See before you decide to change.
__________________________________________________________
🔔 Subscribe 🔔
👉 / @elektrotechnika-krakow
__________________________________________________________
I invite you to:
👉 www.naprawa-laptopa.com.pl - over 100 articles about laptop and electronics repairs!
👉 www.smarthomekr.pl - website about electricity and home automation. #science #school #studies #electrics #electronics #tasks #solving #workshops #labs #lectures #exercises #explained #easy #simple

Пікірлер: 40
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow 3 ай бұрын
Zapraszam do oglądania i komentowania.
@x67426
@x67426 3 ай бұрын
Krótko, sensownie, zrozumiale - dla typa co samodzielnie robi w domu różne rzeczy Wasz film instruktarzowy jest po prostu niezbędny. Dziękuję i lecę z pozostałymi tematami. Szkoda tylko że tak późno znalazłem Wasz kanał...ile to by nerwów i pracy oszczędziło.
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow 3 ай бұрын
Dziękuję i pozdrawiam! Mam nadzieję że inne filmy też się przydadzą!
@uk4082
@uk4082 3 ай бұрын
Dzięki
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow 3 ай бұрын
👍
@erdna7373
@erdna7373 3 ай бұрын
Do przewodów 3x1,5mm2 wyprodukowano zabezpieczenia B13 dla tych co chcą wycisnąć odrobinę więcej z instalacji.
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow 3 ай бұрын
W PL jakoś się nie przyjęły - nie są powszechnie dostępne w sprzedaży (przez internet tak), ani nie występują w projektach elektrycznych. Pytanie czy potrzebujemy B10A dla oświetlenia w domu czy mieszkaniu. Przy nowoczesnym oświetleniu B6A pewnie by wystarczyło, jak nie B2A :).
@teresabukowska8326
@teresabukowska8326 3 ай бұрын
Świetny odcinek, teraz rozumiem co i jak oraz skąd ... jeszcze tylko ta impedancja ... Ostatnio się zdziwiłam że zadziałała eska (załączony piekarnik - chyba 2,5kW oraz dmuchawa grzewcza 2kW), przynajmniej wiadomo że jeszcze działa mimo swej starości
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow 3 ай бұрын
Dziękuję, na temat impedancji jest osobny film, też od podstaw: kzbin.info/www/bejne/nJ_Il3eEi8xmpZI
@Cbych
@Cbych 3 ай бұрын
Ja tam znowu zrobiłem instalację bodajże przedzabezpieczenie topikowe 3x 25A (zasilanie kolejnej rozdzielnicy), później B20 3P automat jako wyłącznik główny i w tej samej rozdzielnicy B10 automat i źle podłączyłem lampę led, bo jednokierunkowa (czyt. jedna strona jest zwarta) i wyleciały zabezpieczenia wszystkie łącznie z ogranicznikiem mocy bez topikowych. :) Pewnie ten pierwszy automat trochę odbiega od charakterystyki.
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow 3 ай бұрын
Wygląda na brak selektywności - będzie o tym w następnym filmie o elektryce - wstępnie planuję na 3 kwietnia. Zobacz jak wyglądają charakterystyki dla prądów zwarciowych - dolna część wykresu - dla B, C, czy D - praktycznie nie ma selektywności przy zwarciach, dopiero z gG jest i to też przy odpowiedniej wartości IPZ i prądu znamionowego.
@Cbych
@Cbych 3 ай бұрын
@@elektrotechnika-krakowDlatego na niskim bezpieczniku to zrobię, a mimo wszystko jeśli tak się dzieje, a tj. rozdzielnica kotłowni to ciężko będzie zrobić selektywność, bo brakuje stopni + tam jest pompa ciepła. Wykresy z zabezpieczeń wg mnie średnio się mają do rzeczywistości i temu też nie ma co ufać. Do filmu polecam ogranicznik mocy 25A 3p, bo to najpopularniejsze dla domków i powiedzmy 2 odpływy = warsztat, 1poziom.
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow 3 ай бұрын
Na charakterystykach widać brak selektywności - przy przeciążeniach (w pewnych zakresach prądu) da się zachować selektywność pomiędzy np. B10A a B16A, ale przy zwarciach, kiedy powinien zadziałać człon zwarciowy już nie będzie selektywności. Nie wiem jak to u Ciebie dokładnie wygląda, ale w rozdzielnicy też można gG stosować - może to poprawi sytuację.
@kaxuwielki2672
@kaxuwielki2672 3 ай бұрын
@@elektrotechnika-krakow zgoda przy zwarciu wyzwoli człon przeciwzwarciowy, ale dobrze dobrana wkładka topikowa nie powinna wyzwolić przy zwarciu trwającym 0.3s ( z pamięci - czas zadziałania wył. nadprądowego). Dla wkładek topikowych nie istnieje coś takiego jak człon zwarciowy. Przy wkladkach topikowych wyzwolenie szacujemy korzystając z całki joula (I^2*t). Swoją informację chce zakończyć pytaniem ; Czy znając IPZ mogę być pewny że maksymalny prąd w obwodzie to U/IPZ?
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow 3 ай бұрын
Zamiast liczenia całki Joula polecam narzędzie od Legranda - dużo prostsze w użyciu :). Niestety nie ma wszystkich charakterystyk dla gG. Pisząc o braku selektywności przy zwarciu pisałem o charakterystyce B, C - a dokładniej B20A i B10A. Wkładki topikowe np. gG oczywiście nie mają członu zwarciowego i tu już selektywność wygląda zupełnie - np. dla gG i B20A traci się ją przy prądach rzędu 800 - 1400A, a do takich potrzebna byłaby bardzo niska IPZ - będzie o tym w filmie o selektywności. Co do IPZ i prądu maksymalnego - teoretycznie tak - nie słyszałem aby ktoś złamał prawo Ohma :). Ale w konkretnym momencie i warunkach - w dłuższej perspektywie czasowej ani napięcie (chodzi o wartość skuteczną), ani IPZ nie jest stałe - dlatego lepiej mieć rezerwę.
@user-sq7iv9bu5w
@user-sq7iv9bu5w Ай бұрын
Czy jest taki wymóg zeby stosować zespolone wyłączniki napędowe do zabezpieczenia przewodu np 3 fazoweg ?
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow Ай бұрын
Takiego wymogu sformułowanego wprost chyba nie ma - chociaż mogę się mylić - jeśli jest to bardzo proszę o wskazanie. Wynika to natomiast pośrednio z innych zasad. W przypadku uszkodzenia odłączamy zasilanie w danym obwodzie - a nie w jego części. Obwód trójfazowy to jeden obwód - jeśli oczywiście jest to zgodnie z definicją obwodu - np. gniazdo 3F ogólnego przeznaczania, podłączenie silnika 3F.
@daniell4774
@daniell4774 3 ай бұрын
Oo chyba AI pomogło w tworzeniu niektórych zdjęć
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow 3 ай бұрын
Zgadza się, pomogło. Jest wiele zadań z którymi lepiej sobie radzi niż z elektryką :).
@snajper2222
@snajper2222 Ай бұрын
U moich rodziców jest podwójna stara instalacja 1,5mm kiedyś był zakaz spółdzielni i max topik 13A trzeba było szukać a teraz po remoncie instalacji w bloku mimo ze w mieszkaniu jest dalej stara intalacja w rozdzielnicy mieszkaniowej dali ESy b16A na każdy obwód. A jak się pytałem jak to możliwe to powiedzieli taki krótki odcinek w mieszkaniu to wytrzyma a spółdzielnia to przyklepuje ze teraz można. Normalnie czary...
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow Ай бұрын
Jak się nie będzie obciążać to wytrzyma :). A jak po czasie dojdzie do awarii to nie będzie to problem spółdzielni... Tu trzeba rozpatrywać instalację wewnętrzną jako całość - ile i jakie obwody są podłączone oraz jakie jest zabezpieczenie główne. Z punktu widzenia wytrzymałości prądowej długotrwałej długość przewodu nie ma znaczenia. Jak wymienili piony i WLZ to IPZ im pewnie wyjdzie odpowiednio niskie.
@snajper2222
@snajper2222 Ай бұрын
@@elektrotechnika-krakow Jakoś bez awarii od 5 lat 4000 wat piecyk działa na tym B16 z tym ze na tym obwodzie nic innego nie działa tylko sam piecyk ale w mieszkaniu oczywiście działają inne sprzęty w tym samym czasie jak pralka, bojler itd. i nic się nie dzieje. Ale i tak tego nie rozumiem bo kiedyś nie wolno było podłączać nić powyżej 3000 wat z zabezpieczeniem topikowym 13A na jednym obwodzie bo wywalało korki i ostrzegali ze kable się mogą spalić a teraz mimo ze dalej w mieszkaniu jest 1,5mm x 2 to po remoncie całej instalacji w bloku już wolno i dali 16A na każdy obwód nawet światło do rozdzielnicy mieszkaniowej jak dla mnie to jakaś magia. A zabezpieczenie przelicznikowe jest C25A oraz jakieś drugie zabezpieczanie 25A to jest chyba nadmiarowo prądowe. I teraz jedyny problem to szybciej wywala ten bezpiecznik C25A przy liczniku niż korki w domu i raz w roku trzeba chodzić na klatkę podnosić ten C25A przy liczniku co dziwne nawet gdy w domu nikogo nie było a działała sama lodówka potrafi wywalić ten C25A przy liczniku? Czary mary
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow Ай бұрын
Czy wolno było bać B16A to inna kwestia - tu się nie wypowiem - nie znam tej instalacji. Jak są wątpliwości to można zlecić sprawdzenie i pomiary - tylko poza Spółdzielnią, bo różne układy tam mogą być :). Może się okazać, że wynik sprawdzenia będzie negatywny. Jaką rzeczywiście ma moc i jaką pobiera piecyk - to też trzeba by było sprawdzić - wiele urządzeń pobiera moc maksymalną tylko przez krótki czas. Długotrwałe przekraczanie wytrzymałości prądowej przewodów powoduje ich nagrzewanie się do temperatur wyższych niż wytrzymuje izolacja i uszkodzenie tej izolacji - szybsze lub wolniejsze. Ale jeśli pobór będzie krótkotrwały to przewody będą miały możliwość "ostygnięcia". To może latami działać, ale też w którymś momencie przestać.
@snajper2222
@snajper2222 Ай бұрын
@@elektrotechnika-krakow piecyk elektryczny bierze od 3800wat do 4000wat sprawdzałem watomierzem z tym ze używa się max 1,5godziny i to na okazje typu świąteczne wypieki czy na urodziny jakieś potrawy z piecyka ;) Spółdzielnia co roku niby robi jakieś pomiary ale one tak wyglądają ze sprawdzą 2 gniazda i niby dobrze jest mam wyrażenie ze to papier dla zabezpieczenia tyłka spółdzielni niż pomiar dla dobra mieszkańców i sprawdzenia jak być powinno. Co do zlecenia pomiaru pętli zwarcia zaśpiewał mi elektryk 600zł z papierem a 500zł bez papierka czyli tylko ze będę wiedział w jakim stanie jest instalacja i jakie powinny być zabezpieczenia w rozdzielnicy mieszkaniowej to podziękowałem elektrykowi za takie stawki sprawdzenia 10 gniazdek w mieszkaniu
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow Ай бұрын
Sam pomiar IPZ niewiele tu pomoże - służy do sprawdzenia tylko warunku SWZ, który pewnie będzie spełniony. Nie uwzględnia on np. wytrzymałości prądowej długotrwałej. Istotniejsze byłyby pomiary rezystancji izolacji oraz przegląd instalacji. Trafiam czasem na wyniki konkursu ofert na pomiary dla spółdzielni - stawka za mieszkanie wskazuje jak to prawdopodobnie będzie wykonane...
@lucjanbialasinski2777
@lucjanbialasinski2777 3 ай бұрын
dla 1,5mm2 można zastosować zabezpieczenie b13, szkoda że Pan o tym nie wspomniał :)
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow 3 ай бұрын
To mało popularne w PL zabezpieczenie, i nie dla każdej metody ułożenia się nadaje - z tego co wiem to w innych krajach się stosuje częściej. Przy standardowym wykonaniu - czyli 1,5mm2 dla oświetlenia, w domowych instalacjach to i B6A by wystarczyło.
@jarosawpolok9372
@jarosawpolok9372 3 ай бұрын
@@elektrotechnika-krakow W praktyce b16 krzywdy nie zrobi jak kabel nie jest w łatwopalnym miejscu pociągnięty do tego przewody miedziane starego typu tak zwana twarda miedź i mające nie całe 1,4 milimetra średnicy bo te nowe nie zawsze mają taką średnice zdarza się mniej a opisane 1,5 mm^2
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow 3 ай бұрын
Tu sporo zależy od użytkowania. Przy obliczeniach przyjmujemy obciążenie ciągłe, długotrwałe, a w praktyce zazwyczaj takiego nie ma - w domowych instalacjach zazwyczaj jest duża rezerwa. Ale jak ktoś chce używać np. koparek kryptowalut to może to wyglądać inaczej. Sam pomysł wziął się z praktyki - B16A zabezpieczający 2,5mm2 wymieniony na B20A + właśnie koparka kryptowalut - kabel się przegrzewał, aż doszło do uszkodzenia izolacji i zwarcia. Nawet było widać którędy kabel idzie w ścianie :). Przy przeglądach instalacji także może to być (a raczej powinno być) problemem. Inna kwestia to jakość przewodów - szczególnie tanich - przekroje mniejsze czy mniej "miedzi" w miedzi.
@teresabukowska8326
@teresabukowska8326 3 ай бұрын
Ciężko takie dostać, chociaż ja gdzieś mam takie, czeka na zastosowanie
@elektrotechnika-krakow
@elektrotechnika-krakow 3 ай бұрын
@teresabukowska8326 W sklepach raczej trudno dostępne - mało osób jest zainteresowanych, ale są np. na Allegro. W PL w domowych instalacjach jeszcze nie spotkałem się z zastosowaniem B13A w projekcie.
Fuses - ES, overcurrent: everything you need to know!
10:09
Elektrotechnika Kraków
Рет қаралды 2,6 М.
World’s Deadliest Obstacle Course!
28:25
MrBeast
Рет қаралды 143 МЛН
터키아이스크림🇹🇷🍦Turkish ice cream #funny #shorts
00:26
Byungari 병아리언니
Рет қаралды 27 МЛН
MEU IRMÃO FICOU FAMOSO
00:52
Matheus Kriwat
Рет қаралды 36 МЛН
Short Circuit Loop Impedance - a simple and accessible guide.
21:24
Elektrotechnika Kraków
Рет қаралды 69 М.
The structure and principle of operation of an RCD - simple and aesy
16:23
Elektrotechnika Kraków
Рет қаралды 4,5 М.
10 trików jak ulepszyć domową instalację elektryczną
14:32
Wojciech Chudzik
Рет қаралды 169 М.
Old installations - threats, protection, zeroing, differential, TNC.
9:01
Elektrotechnika Kraków
Рет қаралды 13 М.
Network systems: TN, TT. Markings, construction, protection. For beginners
11:48
Elektrotechnika Kraków
Рет қаралды 4,5 М.
Телефон в воде 🤯
0:28
FATA MORGANA
Рет қаралды 1,2 МЛН
Simple maintenance. #leddisplay #ledscreen #ledwall #ledmodule #ledinstallation
0:19
LED Screen Factory-EagerLED
Рет қаралды 6 МЛН
How To Unlock Your iphone With Your Voice
0:34
요루퐁 yorupong
Рет қаралды 28 МЛН