Książkę mojego autorstwa o tym jak usunąć toksyny z organizmu znajdziesz w moim oficjalnym sklepie tutaj 👉marekskoczylas.pl/
@iza_fit_body_at_home6 күн бұрын
Ja kiedy byłam dzieckiem miałam prawie wszystkie te objawy. Zwłaszcza nieśmiałość. Wstydziłam się każdej obcej osoby. Potem stałam się bardzo towarzyska. Impreza co tydzień na studiach etc. Teraz nie mam żadnych problemów z dogadaniem się z dosłownie każdym. Ludzie postrzegają mnie jako wyszczekana, ale od jakiegoś czasu mierzi mnie każdy kontakt z człowiekiem. Poza rodziną i znajomymi. Lubię spędzać czas w domu, robić wszystko sama. Ludzie mnie denerwują i nudzą. Zmuszam się do kontaktów społecznych, żeby moja rodzina się o mnie nie martwila 😂 ale najchętniej siedziałabym tylko w domu, zajęta pracą i hobby. Plus uwielbiam podróżować, również spontanicznie, ale tylko w waskiej grupie osób. Nie wyobrażam sobie pojechać w podróż z nowymi osobami i sztucznie się szczerzyc, udając, że ich bezsensowne rozmowy mnie interesują. Sama sobie organizuję czas, podróże, pracę i życie i kocham to.
@Eko65656518 күн бұрын
neurotypowi tworzą normy i decydują kto je spełnia. Mam prawie 60 lat i od niedawna dopiero w głębokim poważaniu jak mnie odbierają. Nie mam o czym rozmawiać z ludxmi których jedynymi zainteresowaniami są plotki czy materia. Męczy mnie to i nie będę się zmuszać. Gdzieś tam , dawno temu zakończyli poszerzać wiedzę i jak dla mnie nie są warci mojego czasu. Już nie muszę się ,,wpasowywać,, .Nigdy się nie nudzę i robię mnóstwo fajnych dla mnie rzeczy. I cały czas się uczę. Przyjemność sprawia mi tylko rozmowa z młodymi ludźmi którzy jeszcze maja otwarte umysły. Co do autyzmu- nigdy nie jest tak, ze to tylko jedno tzw ,,zaburzenie,, . One sie mieszaja w różnych częściach -adhd, ww, asperger... ale jedno sie nie zmienia . Mózgi pracują na takich obrotach, ze ciało nie nadąża. Stąd często niezdarność, lub chaotyczność - nie da się wypowiedzieć wszystkich myśli które po prostu pedzą z szybkością światła. Od niedawna właśnie wyszukuję wszystko co świadczy o wyjątkowości takich osób. Za długo czułam się gorsza. Teraz czas ruszyć w drugą stronę. Pozdrawiam wszystkich ołatkowanych przez system.
@HalinaPretka18 күн бұрын
Dzięki wielkie za ten tekst. Opisuje Pani w nim cząstkę mojego życia. Pozdrawiam serdecznie i życzę spokojnych i radosnych Świąt.
@ellem118418 күн бұрын
bardzo mądre słowa, zgadzam się 100%..pozdrawiam serdecznie ❤
@joeblack232618 күн бұрын
Ostatnio czytałem artykuł bazujący na przeprowadzonym badaniu ,który potwierdza moje spostrzeżenia > młode pokolenie staje się coraz głupsze.
@przemysawnowak267318 күн бұрын
Brednie :P. Masz juz typowe powiklania autyzmu wynikle z zespolu wypalenia autystycznego :P. Zakladam gleboka schizofrenie :P. Neurotypowi tworza i maja prawo tworzyc normy bo utrzymuja swiat! Ty masz prawo sobie zyc jak chcesz i rozumowac jak chcesz tylko wtedy gdy 100% wszystkich konsumowanych przez siebie dobr bedziesz mial z wlasnej produkcji i bez udzialu innych w ich wytworzeniu :P. Jests przykladem wzorcowego odmozdzenia i skutkow wspolczesnej, nowoczesnej psychologii w ktorej kazdy jest normaly. A wmawia sie to ludziom tylko dlatego, zeby kazdy czul sie dobrze i placil za wizyty dalej :P. Kiedys twierdzilo sie, ze jednostka ma sie przystosowac do norm spolecznych a jak nie to do zakladu zamknietego - Ty jestes przkladem ofiary nowej edukacji :P. Prawa masz tylk ojesli wypelniasz obowiazki i nie jestes w zaden sposob ciezarem dla spoleczenstwa. Samo uzywanie okreslenia "neurotypowi" swiadczy o tym, ze jestes odmozdzony :P.
@urszulajadwiszczak991117 күн бұрын
@@Eko656565 podpisuje się pod tym komentarzem.
@Xyzalfaiomega17 күн бұрын
Ja mam dorosłą już córkę z autyzmem. Wszystko o czym Pan mówi mimo terapii i TUS utrzymują się i raczej nie miną. Myślałam, że na studiach sytuacja towarzyską poprawi się. Nadal się alienuje, lubi być sama. Tylko znajomości internetowe, bo tam nie trzeba mówić tylko się pisze, najlepiej po angielsku bo to jej konik. Życiowo jest bezradna i niedojrzała emocjonalnie. Kocham i wspieram ❤
@BnDtQueen16 күн бұрын
Ale to nie człowieka należy zmieniać, tylko człowiek musi zmienić gówniany świat, w którym żyje, bo to chore otoczenie nie jest dla niego. Trzeba być nienormalnym żeby znosić hałas, pęd i idiotów. Ludzi jest za dużo i przeludnienie będzie tworzyło "autyzm".
@periculosa16 күн бұрын
Ale jej nie wyręczasz? Nawiązuje do "życiowo jest bezradna". Bo wiesz, my autystycy pewnych rzeczy, w tym relacji interpersonalnych, musimy się po prostu nauczyć. Nie jest łatwo, ale damy radę ;)
@propergunjah872616 күн бұрын
@@Xyzalfaiomega To tak jak moja corka. Ja tez mam autyzm I moj mąż tez I dwojka z czworki naszych dzieci.
@as945115 күн бұрын
@@Xyzalfaiomega oczyścić organizm z metali ciezkich
@jolabt719213 күн бұрын
Moja córka identycznie
@viktorsh426117 күн бұрын
dyskomfort w kontaktach z ludzmi moze miec rowniez przyczyny w przykrych doswiadczeniach z ludzmi, mobbing, bullying. Wystarczy po prostu zostac oszukanym, zdradzonym przez bliska osobe, zeby czlowiekowi odechcialo sie kontaktow z ludzmi. Albo spojrzec na rzeczywistosc dookola, na przyklad zdrady, wojny, rzeznie, morderstwa, gwalty, zeby wiedziec do czego jes zdolny czlowiek...
@alicjagruszczynska87716 күн бұрын
Celna odpowiedź zdrowej psychiki. Nawet nie potrzeba mieć takich osobistych przykrych doświadczeń , ale sama obserwacja tego swiata oddziela i zniechęca do bycia i zachowania wg szablonu nadawanego przez coraz to " mądrzejszych" ustawiaczy do bycia niby normalnym w spoleczenstwie , które coraz bardziej jest nienormalne w zachowaniach.
@h.p.970012 күн бұрын
no właśnie - ten świat dookoła 😢
@grzegorzkuaga805516 күн бұрын
Bardzo dziękuję za film. Zdiagnozowałem się po 30, że mam zespół Aspergera (Autyzm wysoko funkcjonujący lub właśnie jak Pan wspomina lekkie zaburzenia ze spektrum autyzmu) są to terminy naprzemiennie używane w nomenklaturze. Mam nadzieję, że ludzie po obejrzeniu takiego filmu bardziej zrozumieją tego cichego kolegę z pracy który wszystko pamięta i jest chodząca encyklopedią, a z drugiej strony nie umie w small talki i unika imprez firmowych. A jednak chciałby tez być częścią zespołu/grupy.
@marekwitkowski302214 күн бұрын
Nazwę "Asperger" się wycofuje. Problem jest że ten gość to był kumpel niejakiego Mengele, a jego eksperymenty na dzieciach autystycznych dla wielu skończyły się śmiercią. Więc w sumie to dobre rozwiązanie, lepiej zapomnieć to nazwisko.
@w890ii13 күн бұрын
tylko właśnie jak odróżnić kogoś ze spektrum autyzmy, od kogoś z np. lękiem społecznym czy innym zaburzeń lękowych? bo często ktoś z autyzmem nie umie i nie chce należeć do jakiegoś grona, a ta druga grupa ludzi z zaburzeniami lęku chce, lecz nie umie, nie wie jak?
@martynakrk8513 күн бұрын
@@grzegorzkuaga8055 cześć, w styczniu zaczynam nową pracę. Nowe miejsce, nowi ludzie. Postaram się po Twoim komentarzu uważniej przyglądać sie ludziom i jeżeli spotkam taka osobę, to na pewno zagadam. Ja jestem bardzo otwarta do ludzi, lubię życie stadne, więc boję się jedynie, że moja otwartość może przytłoczyć osobę w spektrum.
@Machefi11 күн бұрын
Autyzm wysokofunkcjonujący to określenie z USA, a zespół Aspergera jest używany w Europie. Tak że nie do końca naprzemiennie, chociaż faktycznie chodzi o to samo zaburzenie. Przy czym u nas też już rezygnuje się z określenia Asparger, ponieważ dr Asparger współpracował z nazistami i raczej nie zasługuje na upamiętnienie.
@ellamvo11 күн бұрын
@@grzegorzkuaga8055 nazwa została wycofana ze względu na zbrodnie i eksperymenty na dzieciach. Dzisiaj jest to poprostu spektrum autyzmu
@Lechu6615 күн бұрын
9/10 opisanych cech i bardzo mi z tym dobrze :) pozdrawiam wszystkich z zaburzeniami ze spektrum :P
@CzasDomuMagdaleny13 күн бұрын
😊. Moja mama/ dawno temu/ czytała : Poradnik lekarski, i pewnego dnia powiedziała: no, nie, przecież ja mam z pół chorób z tej ksiazki😂..
@nnnnnn364711 күн бұрын
To inni są chorzy.
@ellem118418 күн бұрын
...jestem osobą autystyczną, wiem o tym i bardzo mi z tym dobrze ❤...pozdrawiam Wszystkich ❤
@MilusiaTok17 күн бұрын
Tylko czy innym jest dobrze z tobą?
@MW-zg9nv16 күн бұрын
@@ellem1184 A czy innym też jest z Tobą dobrze?
@kingakocemba54316 күн бұрын
😢😢
@nythmair19 күн бұрын
jak w takim razie odróżnić autyzm od introwersji? Bo większość tych samych rzeczy można powiedzieć o introwertykach
@_nez18 күн бұрын
autysta mieszka na zachodzie a introwertyk na wschodzie xD
@annakoczar85018 күн бұрын
Różnica będzie w intensywności objawów i stworzonych przez nie trudnościach i cierpieniu. Introwertyk raczej stosunkowo łatwo będzie sobie radził i czuł się dobrze w swojej skórze, osoba z autyzmem będzie musiała zużywać znacznie większe pokłady energii i trudne sytuacje mogą wywoływać naprawdę skrajne emocje lub np. wspomniane zaburzenia lękowe i depresyjne.
18 күн бұрын
@@nythmair introwersja odnosi się jedynie do przebywania z ludźmi, a autyzm dotyka też odczuwania świata zmysłami, np. nadwrażliwość dotykowa, wybiórczość pokarmowa, czy sposobu myślenia i działania, jak hiperfokus na swoich zainteresowaniach i analizowanie sytuacji bardziej zgodnie z logiką niż z kulturowymi normami. Ogólnie autyzm to bardzo szeroki temat, a taki krótki film to duże uproszczenie. Jeśli ktoś poczuł się zainteresowany, powinien jeszcze wstrzymać się z wyciąganiem wniosków i mocniej zgłębić temat na własną rękę.
@chill_itsjustlife18 күн бұрын
Introwertyk lubi być sam lub potrzebuje więcej czasu na przeprocesowanie doświadczeń. Niektóre cechy są podobne, ale mają inny odcień. U autysty mają one barwę kompulsji. Nadwrażliwość na dźwięk, kolory, rozłożenie rzeczy w pokoju. Bezwiedne rozdrabnianie się, tkwienie w danym szczególne czy gałęzi danego tematu. Powtarzanie tych samych, tych samych rzeczy (kupowanie dosłownie tych samych ubrań czy przedmiotów, słuchanie czy oglądanie dzień w dzień tego samego, potrzeba rutyna w ciągu dnia i nadmiernego planowania). Odruchowe patrzenie na interakcje międzyludzkie wyłącznie przez pryzmat kalki wypracowanych wzorców, reguł, zachowań a nie tego jaka dana osoba w rzeczywistości jest. Najbardziej rozstrzygające jest właśnie to, że autysta robi to wszystko odruchowo, bez udziału siebie. Introwertyk czuje się dyskomfortowo wśród ludzi, może woleć własne towarzystwo, może czuć wstyd czy po prostu nie lubić ludzi, bo widzi jacy są. Autysta może mieć potrzebę bycia duszą towarzystwa, ale nie jest w stanie bo nie rozumie zachowań ludzkich. Nie jest w stanie w czasie rzeczywistym zorientować co się dzieje lub przychodzi to z trudem. Tym samym możesz mieć autystę introwertyka i autystę ekstrawertyka.
@piotrjurek83318 күн бұрын
O tym samym pomyślałem-:)
@classictr35ma7413 күн бұрын
Od czasu tzw pandemii ludzie się zaczęli od siebie nagminnie odcinać i najlepiej czują się w większości sami ze sobą. Skończyły się czasy, gdy ludzie zapraszali się do siebie i lubili przebywać ze sobą. To także trudny czas dla ludzie o poglądach tradycyjnych i katolickich. Znalezienie kogoś kto podziela Twoje poglady graniczy z cudem. Sama wolę już dzisiaj swój własny świat zamiast użerać się z ludźmi o skrajnie różnych poglądach od moich.
@yanao43610 күн бұрын
O to chodziło w tej srandemii, żeby zabić w nas człowieczeństwo. I udało im się.
@J0Ko20058 күн бұрын
Mam podobnie.... pozdrawiam gorąco ❤
@Mateusz-ne5zg10 күн бұрын
Żyjemy w bardzo dziwnych czasach. Dawniej każdy człowiek miał prawo być inny i każdy radził sobie w życiu tak, jak umiał. Jeden miał tzw. gadanie, inny był typem samotnego wilka etc. A dziś? Każdy ma być otwarty, towarzyski, asertywny, a jeśli nie będzie, to znaczy, że można go zaszufladkować jako autystyka, Aspergera czy jeszcze coś innego. Szczególnie widać to w szkołach, gdzie czasem połowa uczniów to jakimś cudem certyfikowani autystycy. Nie znoszę takiej maniery.
@MillenniumSword19 күн бұрын
Chciałbym dodać, że cechy wymienione w filmie są od dosyć do bardzo ogólne i jak wszystko w psychologii może ale nie musi być ze sobą związane jak również posiadać osobne pochodzenie np. traumy i urazy.
@Jaskrachan18 күн бұрын
Jako osoba, która skończyła studia z zakresu autyzmu i na co dzień pracującą z osobami w spektrum, mogę powiedzieć, że same kryteria diagnostyczne są tak szerokie i ogólne, że naprawdę trzeba być specjalistą, aby dostrzec co jest przejawem autyzmu, a co nie. Jednocześnie, jak się chce, to można go zdiagnozować dosłownie u każdego :)
@mirela259611 күн бұрын
@@MillenniumSword zgadzam się...
@WojtekTomaszczak-qu7cr19 күн бұрын
A ja myślałem, że jestem po prostu introwertykiem... Co najmniej 7-8 z tych objawów idealnie pasuje do mnie. Co wiele wyjaśniałoby w moim życiu i zachowaniu... Bardzo dziękuję Panie doktorze.
@JoHebuterne2118 күн бұрын
Bo może po prostu nim jesteś. Podobnie jak i ja. Nie daj sobie wmówić i przypiąć jakiejś łatki tylko dlatego że autyzm przestał być tematem tabu i wszędzie się o nim teraz mówi (co akurat dobrze oczywiście). Pozdrawiam 🙂
@przemysawnowak267318 күн бұрын
bo trzeba odroznic objawy od choroby :P. mozna miec pelno objawow nie bedac chorym. o zdiagnozowaniu decyduje funkcjonowanie w spoleczenstwie a nie objawy w rodzaj usklonnosci do izolacji itd. Nie jestes chory tak dlugo jak nie powoduje to u ciebie silnych problemow z funkcjonowanie mspolecznym -- np. przestajesz lub nie jestes w stanie sa msie utrzymac i funkcjonowac.
@The4BaBy16 күн бұрын
Zeklbym, klasykiem: mam tak samo jak ty....
@chill_itsjustlife18 күн бұрын
Mam 35 lat i dopiero w tym roku zdiagnozowana u mnie ASD. Byłem zszokowany, negowałem te informacje, ale patrząc wstęcz mnóstwo sytuacji z przeszłości zaczęło nabierać sensu. Też zdiagnozowano u mnie PTSD, ale to inna sprawa. Myślę, że pierwsze 4 cechy podane w video moga być mylne, ponieważ obecne pokolenia nie miały sposoboności do prawidłowego rozwoju w komunikacji czy byciu we wspólnocie na żywo. Do tego świat jest odwrocony do góry nogami, jesteśmy zmuszani do zachowań według obecnej propagady a nie natury i kultury. To utrudnia ludziom odnalezienie się. Reszta cech nie pozostawia wątpliwości. Nadwrażliwość na bodźce, nadmierne zwracanie uwagi na szczególy, napięcie, problemy w utrzymaniu głównego toku myśli, rozdrabnianie się, problem z działaniem i skupieniem jeśli wszystko nie jest przejrzyste i na swoim miejscu, znajdywanie wzroców, potrzeba rutyny, zasad, niechęć do zmian, układania wszystkiego, kategoryzowania i kolorowonia, potrzeba sprawdzania i powtarzania, utknięcie w temacie, nierozumienie konwencji, zachowywanie się z każdym tak samo, nieumiejętnosć czytania sytuacji i intencji ludzkich, nieumiejętność do patrzenia na rzeczywistość bez wczęśniej utworzonego wzorca, bycia naiwnym lub bezpośrednim do bólu nie widzac w tym nic złego. Słuchanie latami tych samych piosenek dzień w dzień czy oglądanie tych samych filmów. Obsesyjne zbieranie informacji w danej dziedzinie. To jest naprawdę frustrujące, że tak wiele cech, zachowań, decyzji życiowych, mój charakter i tego kim jestem nie zależy ode mnie a w tak dużej mierze od neuronów poskładanych z taki a nie inny sposób. Gdzie tu jest człowiek?
@mimi42816 күн бұрын
I to jest rzeczywiste przedstawienie problemu autyzmu w dorosłości. A Skoczylas jakieś pitu-pitu.
@MegaNapoleon181215 күн бұрын
Brawo, ale co ta tajemnica Ci dała? Każdy jest inny, chcesz żeby wszyscy byli tacy sami? Grzeczni? Rozrywkowi? Towarzyscy?
@EwaLudbreg14 күн бұрын
Wow, jaka samoświadomość! Podziwiam. Pytanie na końcu zadawałam sobie od lat, ale dotyczyło mojego męża, który przed ślubem nie poinformował mnie, że jest autystą. Nie wiedział, i nadal wypiera. Zdiagnozowałam na podstawie literatury, blogów pisanych przez ludzi autystycznych. Latami miałam wrażenie, że żyję z poł-androidem, że z nie do końca człowiekiem. Bardzo to trudne. Mało kogo stać na taką szczerość i autorefleksję, jak Ciebie. Myślę, że 100x łatwiej jest się dogadać z kimś, kto ma świadomość, że choruje, i że to nieuleczalne, i że nie jest to żadną atrakcją dla osób żyjących dookoła, niż z kimś, kto wypiera i robi z ciebie wariata, kiedy widzisz, że coś jest nie tak i o tym mówisz 😢 Życzę mimo wszystko dobrego życia i dobrych ludzi wokół.
@karolfajna14 күн бұрын
od czego zacząłeś diagnozę?
@h.p.970012 күн бұрын
no właśnie to jest człowiek 😊 ❤
@jerzystawowiak966317 күн бұрын
"Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową". Można i tak. Z tego co usłyszałem wnoszę, że autystyczna jest co najmniej połowa populacji. I to ta lepsza połowa. Sam dostrzegam u siebie wiele z tych cech. I jeśli to spektrum autyzmu to bardziej mi ono w życiu pomaga niż przeszkadza. Leczyć powinni się raczej ci, którzy takiego spektrum nie mają. No tak mi wychodzi 🤣. Pozdro 🤪.
@user-tt1sc1si4l11 күн бұрын
Nie ma lepszych i gorszych.
@medzikm726416 күн бұрын
8 z 10 jest pasujące do mnie, całe życie się maskuje. Najciężej zawsze było w pracy aby udawać choć rozmowy i uśmiech. Lubię żyć według schematu, w ciszy , po swojemu. Mimo to mam męża i dzieci , dane radę , choć z wiekiem coraz trudniej udawać . Mam 42 lata , od kilku lat walczę z depresją .
@iAdas16 күн бұрын
Po tym materiale to już wszyscy chyba mamy autyzm 😅
@adamgut716 күн бұрын
Każdy spełnia przynajmniej jeden warunek… bycia dojną krową dla współczesnej szarlatanerii :)
@bodzaaana15 күн бұрын
Ja na pewno 😂
@iwonakowalska563815 күн бұрын
Przegięcie z tym materiałem.
@krzysiek_81515 күн бұрын
Faktyczne podobne działanie do koncernów farmaceutycznych obniżających próg chorób by sprzedać więcej leków. Po takim materiale co druga osoba znajdzie sobie sporo objawów i zacznie się niepotrzebnie martwić. Film jest swego rodzaju znęcaniem się nad społeczeństwem. Takie kanały należy od razu banować.
@katarzyna806715 күн бұрын
Ja na bank i do tego adhd 😁, ale juz od dawna uważam, że to nie jest „problem „ do rozwiązania, tylko mój charakter, czyli wrodzone cechy. Nie mam zamiaru nic z tym robić, bo jestem fajna i doskonale wykorzystuję to, co mam i jaka jestem 😎. W życiu nie zamieniłabym się z drętwymi dziadami z mojego otoczenia.
@sylwiapiotrowska821015 күн бұрын
10/10 wszystko sie zgadza. Podejrzewam to od lat ale nie jest juz mi z tym źle. Kiedys martwilam sie, ze nikt mnie nie rozumie. Teraz jak to rozumiem, potrafie z tym żyć
@katedrive427216 күн бұрын
Nadwrażliwości na hałas czy węch, chęć pobycia samemu po 9 h pracy, chęć odpoczynku a nie gonienie z pracy do pracy, to przebodzcowanie. To po prostu krzyk organizmu - człowieku, zwolnij. I nie jest to ani asperger, ani autyzm. Poza tym znalazłam 3 testy. Wszystkie są mega sprytne. Albo każą ci się logować, czyli ktoś chce mieć cię w rejestrze, albo każą podać e-mail albo wręcz każą ci zapłacić. Więc sobie odpuszczę w dobie śledzenia nas przez kogoś po drugiej stronie. Także ten….. weźcie pod uwagę, czy jesteście po prostu umęczeni po robocie, czy macie autyzm. Bo np wolicie spokojny teatr niż huczną zakrapianą imprezę.
@joanna574514 күн бұрын
dokładnie, chęć odpoczynku od przebodźcowania, potrzeba ciszy i spokoju.....to żaden autyzm, a normalna reakcja każdego wrażliwego człowieka. Pan doktor przesadził w tym "wykładzie"
@Wierka612 күн бұрын
Chyba nie do końca Pani zrozumiała, czym jest to zaburzenie. Wkleję mniej więcej swój komentarz z innego miejsca, w którym ktoś zastanawia się jaka jest różnica pomiędzy introwertyzmem, a aspergerem. Podobnie, jak Pani zastanawia się jaka jest różnica pomiędzy przebodźcowaniem. "(...) introwertycy nie mają społecznych problemów z komunikacją, chociaż ludzie ich męczą i potrzebują od ludzi odpoczynku. Ale nie mają problemów z poznawaniem nowych ludzi (ze wstydem, patrzeniem w oczy, obawą o bycie ocenianym). Nowe sytuacje nie stanowią dla nich takiego wyzwania, że muszą się psychicznie przemóc, że na myśl o nich wpadają w lekką panikę, nerwowość. Dodatkowo, introwertycy nie mają problemu z odczytaniem emocji innych, interpretacją dowcipów. Introwertycy to bardziej odludki z własnego wyboru. Tymczasem 'aspergerzy' nie chcą kontaktów z powodu nieprzystosowania (chcą ale się boją/nie potrafią). Chyba na tym polega różnica." W moim przypadku oprócz okropnego przebodźcowania, dochodzą te powyższe kwestie.
@h.p.970012 күн бұрын
@@katedrive4272 bardzo trafny komentarz 👏🌹
@arthurpendragon9611 күн бұрын
Dokładnie,ja np nie mam autyzmu a praktycznie wszystkie punkty z tego filmu do mnie pasują. To jest zbyt ogólne.
@cecylia20028 күн бұрын
Dziękuję Pani Doktor. Od razu mi lepiej.
@elzbietadudzinska463915 күн бұрын
Wow...to ja!!!.. Dziękuję I pozdrawiam serdecznie...Wszystkich słuchającym I kanałowi ❤❤...
@maciejkruk503012 күн бұрын
A dlaczego nie diagnozuje się osób które wszędzie sie pchają, nie posiadaja uczyć wyższych, otaczajac się mnóstwem ludzi zwlaszca takich których mogą wykorzystać do swoich celow , tacy ludzie nie maja sumienia nikogo nie kochaja i nie cierpią psychicznie mowi się o nich " pozytywni " czesto zostają politykami albo pelnią wysokie stanowiska w państwowych instytucjach robia tak duxia ilość szumy wokół własnej osoby że ludzie podatni na manipulacje uwazaja ich za nimal bóstwo
@wer1nox23919 күн бұрын
to teraz pytanie jak rozroznic autyzm od tego czy sie jest introwertykiem
@Jaskrachan18 күн бұрын
Wystarczy zrozumieć czym jest introwertyzm. Introwertycy nie mają trudności z kontaktami społecznymi, mają przyjaciół/znajomych, umieją funkcjonować wśród innych ludzi. Ale preferują samotne spędzanie czasu, a po dłuższym, nawet owocnym, czasie z innymi ludźmi potrzebują pobyć sami. Kiedyś w Internecie czytałam dobre zobrazowanie tego: introwertyk to osoba co po 3h z ludźmi potrzebuje 5h odpoczynku od nich. Kontakty towarzyskie wysysają energię z introwertyków, natomiast ekstrawertycy to osoby, którym kontakty z innymi dają energię i mogą cały dzień z nimi przebywać. Poza tym spektrum nierówna się introwertyzmowi. Sama znam osoby neuroatypowe, które są towarzyskie, mają duże grono znajomych, dobrze się wśród nich czują, a wręcz nie potrafią być same i wtedy nie wiedzą co ze sobą zrobić. To dość duże uproszczenie, a samego zaburzenia się nie diagnozuje, tylko jak jeden symptom się zgadza...
18 күн бұрын
Introwertyzm dotyczy jedynie bycia z ludźmi, a autyzm to szerszy temat dotykający też takich kwestii jak odczuwanie zmysłami (nadwrażliwość na dotyk, wybiórczość pokarmowa) czy sposobów myślenia (odrzucanie norm kulturowych, przesadne analizowanie czy hiperfokus)
@lindahossien995418 күн бұрын
Słyszałam kiedys że introwertyk to osoba która potrzebuje w ciągu dnia czasu dla siebie żeby wypocząć, ale nie boi się i nie unika kontaktu z ludźmi. Myślę że większość tzw introwertyków to osoby z jakimś zaburzeniem albo traumą. Generalnie myślę że większość ludzi obecnie zmaga się z jakimś zaburzeniem albo traumami które wpływają na umiejętności spoleczne i ogólny komfort psychiczny
@alicjamalgorzatabrygida600016 күн бұрын
nie ma takiej opcji, zaraz "nałukofcy i ekserci" powiedza ze nigdy czegos takiego nie bylo i ze jest tylko autyzm. XD
@annadevejtis557115 күн бұрын
Proszę poczytać o objawach że spektrum autyzmu. W nim bycie introwertykiem ma swoje uzasadnienie w cierpieniu i w dysfunkcji a nie jako taki kaprys czy wygoda. Poza tym nie jesteśmy introwertyka mi z wyboru tylko z musu. Bo nie dajemy rady jak inni. Wiele nas blokuje a my nie możemy nic z tym zrobić. Cierpi na tym cale nasze życie. To nie jest domatorswo. Spektrum autyzmu ma bardzo wiele cech. I ta cała gama, to ona definiuje autyzm. Mówiąc tylko o introwersji w skali ASD to tak jakby mówić że, ból głowy jest pierwszym objawem raka mózgu. Dopiero w połączeniu z innymi typowymi dodatkowymi objawami tworzy się prawdopodobieństwo do diagnozowania. 😊
@mandarynka533016 күн бұрын
To jest bardzo ogólne. Mam zbliżone zachowania ale nie biorą sie one z autyzmu a z traum z dzieciństwa raczej.
@fazzie191616 күн бұрын
A diagnozowałaś sie w kierunku autyzmu? Jeżeli nie to skad możesz wiedzieć z czego te zachowania wynikaja?
@bekaga12012 күн бұрын
@@mandarynka5330 u mnie podobnie :/
@AtreyuBastian8 күн бұрын
Też się zastanawiam jak odróżnić traumy od autyzmu
@AtreyuBastian8 күн бұрын
Też się zastanawiam jak odróżnić traumy od autyzmu
@mariagrzegorzewska715914 күн бұрын
Zwykłych nieśmiałych introwertyków diagnozuje się jako autystyków, bo dzięki temu różnej maści gabineciki terapii wszelakich mają żniwa. Po prostu.
@slawekjablonski505312 күн бұрын
Dokładnie 👍 zawsze znajdzie się jakieś schorzenie lub dolegliwość na której można dobrze zarobić 🙂 Introwertyzm to coś normalnego i nie ma się czym przejmować 😉
@yanao43610 күн бұрын
Racja. Cała psychiatria to ściema. Zresztą... w tym popapranym świecie trudno być normalnym.
@justynadalecka65669 күн бұрын
Dokładnie...To jest jakiś obłęd...😳
@malwinakesicka33718 күн бұрын
Otóż to
@RobieMVPAplikacjeKarolBocian18 күн бұрын
Starych drzew się nie przesadza 🌳 1. 🧩 Nietypowe pasje i zainteresowania 2. 🗣 Trudności w small talku 3. 👀 Intensywna wrażliwość na bodźce 4. 🕒 Skłonność do rutyny i harmonogramów 5. 🤔 Dosłowność w rozumieniu języka
@asia3city68916 күн бұрын
@@RobieMVPAplikacjeKarolBocian oj tak dokładnie takie obserwacje mam co do dzieci w wieku szkolnym
@zbigniewr789513 күн бұрын
Powiem tak opis pasuje do wielu z nas,ale sedno jest w tym kim jestesmy i jak sie wewnętrzne czojemy ,to w zycu jest najwarzniejsze i jeszcze dodam aby kazdy zyl tak aby nikt przez ciebie mie musial plakac.😊😊😊
@andrzej446917 күн бұрын
Ja mam tylko nadwrażliwość na dzięki np galerii handlowych. Do szału doprowadza mnie kakofonia dźwięków odbitych od ścian wymieszanych z głośnym rozmowami. W mniejszym stopniu unikanie rozmów, spotkań z nowymi ludźmi... Kilka lat temu bez wnikania szczegółowo stwierdziłem że jestem delikatnie autystyczny. Unikam sytuacji drażniących i żyje mi się komfortowo. O... Drażni mnie tambr głosu niektórych osób. Nie chodzi o to co mówią ale jak. I to chyba tyle
@katarzynam.848813 күн бұрын
Ja mam takie same odczucia jak Ty😊
@lotnylotny67118 күн бұрын
Wiele z tych punktów pasuje do mojej osoby, ale mam pracę która pewne z tych punktów niweluje. Często odwiedzam nowe miejsca, które muszę znaleźć, i jakoś się odnaleźć. Zresztą widzę po komentarzach że większość tych punktów pasuje niemal do każdego 😁. Na obecnymi dorosłymi jeszcze bym się nie martwił tak bardzo, ale rośnie nam pokolenie które zamiast spędzać czas na rowerze, piłce, trzepaku zamyka się w pokoju przed komputerem.
@dorotabagier-dudko265519 күн бұрын
Witam serdecznie. Każdy Pana wykład jest doskonaly i wartościowy. Pana filmy bronią się jakością i rzetelnością. Dziękuję bardzo za wszystkie pożyteczne rady.
@ing291816 күн бұрын
9/10 myślałem że jestem zwykłym dziwakiem a tu takie ładne określenie mogę teraz do siebie przypisać.
@h.p.970012 күн бұрын
ja też 😊
@cyprianlelito496816 күн бұрын
Ja jestem w spektrum autyzmu i właśnie powiedziałem do matki, że nie jadę na Boże Narodzenie do jej toksycznej rodziny. Pozdrawiam serdecznie z domu!
@ASabiX-fn7xv13 күн бұрын
I to była bardzo dobra decyzja! 👍 Pozdrawiam! 👋
@MasonStormSunny12 күн бұрын
Załatw sobie orzeczenie o niepełnosprawności jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś.
@peerelka93288 күн бұрын
Brawo!!! Wszystkiego dobrego 🍀
@plasturion18 күн бұрын
W takim razie mam 110% autyzmu. Dzięki!
@h.p.970012 күн бұрын
ja też 😊
@janaszczupak697118 күн бұрын
❤️🌹 dziękuję i serdecznie pozdrawiam życząc Panu dr Markowi radosnych i rodzinnych świąt Bożego Narodzenia 🌟🌟🌟✨✨✨
@widzspectator97918 күн бұрын
Dzięki za film doktorze. Większość z tych cech mam. Często słyszę np. komuś dzwoni telefon, gdzieś tam w jego biurze, a jesteśmy kilka pokoi dalej i mówię to, potem się okazuje, że faktycznie dzwonił, a wszyscy: skąd wiedziałeś??? słyszałem, a wy nie? Edit: Aha i pamiętam nr tel. do kolegów, które poznałem w 80 roku, a niektóre z lat siedemdziesiątych pamiętam, bo takie pesele, to drobiazg. Z numerem konta trochę trudniej, bo rzadko używam. Tak czy siak nie pamiętam cyfr tylko dźwięki jakie generują. Bo głównie pamiętam dźwięki.
@MasonStormSunny12 күн бұрын
Mam zespół Aspergera. IQ 156 w skali Cattella. Członek Mensa Polska. Studia ukończone w grupie 5% najlepszych studentów. Praca, o której większość ludzi może pomarzyć. Upośledzone kontakty społeczne i dyskomfort przy gadaniu o niczym. Obsesyjne zainteresowania. Ciężkie życie widząc idiotyzm i debilizm innych. Depresja.
@dariuszkowalski-k5r10 күн бұрын
Chyba Asperger z nutą narcyzmu :)
@ann-sophiedebourginat34039 күн бұрын
Pozdrawiam serdecznie ❤
@marqeritawu7788 күн бұрын
Najgorsze to brak akceptacji i zrozumienia. Samotność wśród ludzi...
@adamw146918 күн бұрын
dla odmiany. Autyzm zgodnie z oficjalną informacją zawartą na stronie pub medu, czyli stronie rzadu stanów zjed. to zatrucie met ciężkimi wpływające na dysfunkcje ukł nerwowego, metabolicznego, watroby nerek itd, To samo zreszta potwierdziła prof Majewska mówiąc o zatruciu ogólnoustrojowym a w tym CUN,
@AnnaAnna-yt5eg19 күн бұрын
Czym więc to odróżnia od introwertyka?
@kamilap91815 күн бұрын
Introwertyk nie stroni od kontaktu z ludźmi, ale potrzebuje potem czasu w samotności, żeby tak jakby naładować baterię. Ponadto introwertyk jest zwyczajnie nieśmiały, a w autyzmie jest to szerszy problem, niż zwykła nieśmiałość.
@MasonStormSunny12 күн бұрын
Introwertyk ma zaburzenia sensoryczne oraz ponadprzeciętną inteligencję? Ma do tego manieryzmy ruchowe i dźwiękowe?
@urszulajadwiszczak991119 күн бұрын
Mam szesc z wymienionych cech. Nie kamufluje ich, jest mi z nimi dobrze.
@DorotaCherek3 күн бұрын
Jejku czy wszyscy muszą byc tacy sami Pan Bog stworzyl nas roznorodnymi i to jest piękne pozdrawiam
@2EOGIY18 күн бұрын
6:49 a skąd wiadomo że te osoby były osobami autystycznymi? żadna z nich nie miała diagnozy, a podczas gdy te osoby jeszcze żyły to albo nie było kryteriów diagnostycznych albo te kryteria były zupełnie inne. Post mortem nie idzie isę zapytać danej osoby co jej siedzi w głowie, wiec ponawiam pytanie - skąd wiadomo ze te osoby były/są autystyczne, bo albo nie miały diagnozy albo tak jak w przypadku Messiego nie ma oficjalnego potwierdzenia, że jest osobą autystyczną. Brakuje w tym materiale stwierdzenia zgodnego z kryteriami diagnostycznymi, tj. że same z siebie te objawy nic nie znaczą, a nawet jeżeli występują w grupie to mogą znaczyć coś innego niż autyzm, chociażby wysoka inteligencja - osoby na spektrum mają ją rozrzuconą po całej skali IQ. A w przypadku uzasadnienia dla wysokiego ilorazu zastąpiony został skutek z przyczyną.
@annaciupinska868416 күн бұрын
Nie ważne jaki jesteś, ważne co z tym robisz. Samoświadomość kreuje prace nad sobą i nie chodzi o to, by innym było ze mną lepiej, a o to by mnie było lepiej z innymi.
@Grazyna-hl5rs19 күн бұрын
Panie doktorze, bardzo dziękujemy za super ciekawe informacje!!!!!❤
@kamilap91815 күн бұрын
Jestem w spektrum i wszystko się zgadza. Dobry, rzetelny materiał.
@xortha327118 күн бұрын
wartosciowy material, dziekuje! Co do diagnozy - moja opinia - to niewiele pomaga. Pozwala to oczywiscie na uzyskanie lekow, pomagajacych latwiej funkcjonowac w neurotypowym spoleczenstwie, ale to wciaz tylko maskowanie, tyle ze przy uzyciu chemiii z nizszym kosztem psychicznym. A swiadomosc koniecznosci maskowania pozostaje i niszczy psychike. Osobiscie doradzalbym raczej rozwazenia wyboru/zmiany zawodu na mniej obciazajacy (zwlaszcza pozwalajacy na prace z domu). Oczywiscie, czesto to nie jest latwe.
@monya.peretz.89216 күн бұрын
Całkowita izolacja od otoczenia jest w zasadzie szkodliwa, i to nie tylko dla neurotypowych.
@NikitawilsonRK16 күн бұрын
Jak w życiu toksyczne osoby dobrze ci dadzą w kość, to wszystkie te cechy możesz odszukać u siebie ✌🏼😉🫡👍🏽
@kashialive18 күн бұрын
Takie same oznaki maja osoby HSP nadwrazliwe, Highly Sensitive Persoon tez sa wrazliwe na bodzce z otoczenia, utalentowane, itd, sa ksiazki o takich ludziach. Jaka jest roznica pomiedzy autyzmem a HSP?
@wydryszk520016 күн бұрын
Ulżyło mi 😊 Dziękuję za bardzo staranny szkic autystyka! 👍
@mateuszlechowicz7 күн бұрын
Ogromnym problemem w dzisiejszej polskiej psychologii jest fakt, że znacząca większość diagnostów posiada iloraz inteligencji uniemożliwiający im zrozumienie psychiki drugiego człowieka. Ci nisko rozwinięci ludzie, często widzą w izolacji społecznej coś negatywnego, nie rozumiejąc tego jak płytcy są dla osoby wysoko inteligentnej ludzie w naszym społeczeństwie, do których zalicza się również diagnosta. Umysły o niskiej świadomości będą widziały w tym problem, nie rozumiejąc że to oni i większość społeczeństwa dla wysoko rozwiniętych osób są problemem, a właściwie obiektem zniechęcającym. Jako były student psychologii śmiało mogę stwierdzić, że niestety tego uczą na uczelniach, a głosy osób wybitnych są pomijane, bo niestety nie są zrozumiałe dla przeciętnych, do których zalicza się zdecydowana większość wykładowców czy w szczególności ćwiczeniowców oraz warsztatowców.
@mollypolen238518 күн бұрын
Zawsze używałam „ kamuflarzu” bo zle sie czulam w grupie, w klasie, w szkole sredniej, w pracy…udawałam ze wsxystko jest ok….lubilam byc sama i czytac ksiazki…
@Doro77818 күн бұрын
Mam i miałam podobnie 😊, nie nudzę się sama ze sobą.
@Bogna115 күн бұрын
Autystycy nie maja umiejetnosci abstrakcyjnego myslenia, wiec raczej literatura ich nie interesuje. Juz bardziej nauki scisle/
@kateparylak707818 күн бұрын
No to ja to mam , moi rodzice też to mają i mój pies też 😮
@margretcavalieri640518 күн бұрын
😅 Cudna Pani jest. Dawno sie tak nie smialam, szczegolnie ze pies tez to ma. Serdecznie pozdrawiam 😊
@alicjapeczak517817 күн бұрын
Jakieś pierdoły!
@BnDtQueen16 күн бұрын
Tak, bo to normalne cechy ludzkie, nie żadna choroba. Chorzy są ci, którzy są odporni, oni są jak roboty.
@edytkapekawka547816 күн бұрын
😂😂😂
@grzegorzsiemienski953915 күн бұрын
Piesowie upodobniają się do opiekunów, moje dwa chcą tylko spać lub szwendać się po lesie jak ja 🙂
@Natalaie16 күн бұрын
Świetny głos 🫵🏻
@MsBazylisa18 күн бұрын
obecnie normy zachowań ludzkich zostały bardzo zawężone a na wszystko co się w tych "normach" nie mieści są jakieś leki - tylko najpierw trzeba zdiagnozować i nazwać każdą najdrobniejszą odmienność żeby móc ją "leczyć" - ostatnio modny jest autyzm - zmierzamy jako ludzkość do punktu gdzie wszyscy będą "chorzy" i "leczeni" a nikt już nie będzie mógł być po prostu sobą
@emgie114 күн бұрын
Mam nadzieję że nie mieszczę się w tzw. normach, bo to byłoby straszne.
@simonchef865214 күн бұрын
W punkt 👍 Dziś każde zachowanie, musi mieć jakąś zdiagnozowaną nazwę, szufladkę. Nadpobudliwe czy niegrzeczne dziecko musi mieć ADHD, bo nie może być poprostu nadpobudliwym lub niegrzecznym dzieckiem. Moim zdaniem rodzice mają na to największy wpływ np.nerwowa matka prawdopodobnie będzie miała nerwowe dziecko, bo dzieci nas naśladują,warto poszukać problemu w nas samych, jeśli chodzi o dzieci. Całe to" ADHD "często jest przez dzisiejsze technologie,tik-toki,szybkie dawki informacji, ciekawostki przez co dzieci nie potrafią się na niczym dłużej skupić a mimo przepychu wszystkiego ciągle im się nudzi,gdzie poprzednie pokolenia potrafiły się zająć czymkolwiek uruchamiając wyobraźnię,miały lepszą pamięć,zdrowy rozsądek i koncentrację,bo dzisiejsza technologia zwalnia nas z myślenia, jeśli czegoś nie wiemy to wystarczy to "wygooglować" a żeby gdzieś trafić, było trzeba pomyśleć używając mapy a nie wpisując gotową trasę w nawigację. Więc unikał bym kontaktu z technologią dla dzieci comajmniej do wieku szkolnego a nawet dłużej. Ważne,a jak dla mnie nawet najważniejsze jest wychowywanie dzieci w wierze ,ja jeszcze nie mam dzieci, ale moja żona jest w piątym miesiącu ciąży:) I patrząc po naszych różnych znajomych widzę ogromną różnice w zachowaniu dzieci wierzących i praktykujących rodziców a tych, którzy są z Kościołem i wiarą na bakier. Dzieci z rodzin wierzących są zazwyczaj spokojne, grzeczne,mądre,dobrze się wysławiają ,potrafią się bawić i zająć natomiast dzieci z rodzin niewierzących są często agresywne, znudzone, roszczeniowe, niegrzeczne a nawet wulgarne. Oczywiście, że nie ma reguły ale jest to duża zależność, którą mogę zaobserwować. Z kolei moja żona ma schizofrenie,od kiedy zaszła w ciążę jest w świetnym stanie zdrowia,dziecko okazało się świetnym lekarstwem:) Żona też czuje się nie komfortowo w większej grupie ludzi, mam nadzieję, że gdy nasz synek przyjdzie na świat to z moją żoną będzie coraz lepiej:)a bywało bardzo ciężko. Uważam, że choroby psychiczne często są chorobami duchowymi. Leki i psycholodzy pomagają, ale to nie wszystko, zostanę uznany za fanatyka przez część czytających, ale polecam mszę, spowiedź, modlitwę,rozmowę z Bogiem, przebaczenie jeśli mamy do kogoś uraz, żal czy gniew,wyciszenie, Pismo Święte ,najlepiej Nowy Testament ,lub inną książkę zamiast smartphone,wyjść z nałogu używki, masturbacja,porno,seriale, gry(wiem coś o tym 🙄) Przez lata miałem stany depresyjne i problemy ze snem, przez wyżej wymienione nałogi, do monentu gdy zwróciłem się do Boga, by pomógł mi się od nich uwolnić, zacząłem chodzić do kościoła, spowiedź z całego życia ,sakramenty, Różaniec, wymodliłem sobie czystość, przestałem brać używki różnego typu,a dziś mam dobrą żonę,którą również sobie wymodliłem i oczekuję synka,jestem szczęśliwym mężem i oczekującym ojcem,dobrze się wysypiam i niczego się nie obawiam bo Bóg jest z nami:) Trochę zeszłem z tematu 🤷♂️😜pozdrawiam i z Panem Bogiem ❤
@h.p.970012 күн бұрын
ale podoba mi się ten komentarz, w punkt ❤❤
@davyrexopl427018 күн бұрын
Świetnie, teraz jeszcze jestem autystą
@maciejciezar468319 күн бұрын
Dzień dobry, Panie doktorze często autyzm bywa błędnie diagnozowany i jest mylony z ADHD. Bardzo Pana proszę, aby znalazł Pan czas na odcinek o ADHD. Od kiedy mam zdiagnozowane a od miesiąca biorę leki, moje życie się zmieniło na lepsze. Nie mam oznak znużenia, zmęczenia po prostych czynnościach, uwaga i koncentracja polepszyły się. Śpię dobrze, nie mam gonitwy myśli, brak nad reaktywności na bodźce, stabilność emocjonalna, uspokojenie i chyba najważniejsze nie mam wybuchów agresji w aucie czy w innych sytuacjach. Jest to ważne, bo uważam, że wiele osób cierpi z tego powodu a braki dopaminy zastępują sobie na inne sposoby, które prowadzą do uzależnień. Pozdrawiam serdecznie
@WaterAndFire88818 күн бұрын
Czy można wiedzieć jakie to są leki?
@AnnAgg-zp7gc17 күн бұрын
Teraz moda na ADHD.
@MonikaW-b8u17 күн бұрын
Autyzm i ADHD potrafią iść w parze, ale to na tyle różne zaburzenia, że nie da się ich błędnie zdiagnozować, co najwyżej niedodiagnozować. To jak z tymi dwoma walczącymi w nas wilkami z memów, diagnoza często opiera się na tym, co jest bardziej widoczne -mniej maskowane, bo wszystkiego zamaskować się nie da. A po czasie, jak się już człowiek ustabilizuje w jednym, można dotrzeć do tego, że coś w nim jeszcze siedzi, i zupełnie nic w tym złego 😅
@attena907016 күн бұрын
Przepraszam, jakie leki pan przyjmuje? Czy można szkodliwy syntetyk zastąpić naturalnie i czym?
@Natalia-ul4dv15 күн бұрын
@@maciejciezar4683 jakie leki Pan bierze?
@MsAldix18 күн бұрын
Nadwrażliwość sensoryczna i unikanie spotkań w większych grupach, skłonność do samotnego spędzania czasu to też objawy WWO - czyli osobowości wysoko wrażliwych.
18 күн бұрын
WWO to kontrowersyjne określenie, które nie jest naukową kategorią, a książka opisująca WWO powstała na podstawie obserwacji osób, które potem dostały diagnozę autyzmu. W uproszczeniu: WWO to taki romantyzowany autyzm.
@ewasz674918 күн бұрын
Nie istnieje taka jednostka diagnostyczna, jak WWO. To termin z popsychologii. PS Autorka koncepcji WWO swoje obserwacje oparła o dzieci, które po czasie otrzymały... diagnozy spektrum autyzmu.
@przemysawnowak267318 күн бұрын
nie istneije nic takiego jak osobowosc ww :P. To sa osobniki histeryczne i skrajnie introwertyczne/egocentryczne :P. W przyrodzie sa eliminowane i tylko dlatego, ze istnieje kultura i cywilizacja udaje sie im przetrwac i rozmnazac. Smiem twierdzic, ze obecnie jest t oze szkoda dla populacji ludzkiej jako calosci. Jednym ze skutkow ubocznych przezywania sie i rozmnazania takich osobnikow jest to co sie dzieje z cywilizacja zachodnia gdzie ich odsetek zwieksza sie na tyle (i innych odchylow), ze zaczyna to stwarzac juz od dawna zagrozenie dla przetrwania populacji w formie integralnej. Osobniki "wysokowrazliwe" to wzorcowy skutek i przyklad procesow, ktore symuluje tzw. Eksperyment Calhouna :P.
@JacekAdamkiewicz8918 күн бұрын
nie ma czegoś takiego jak "osobowość wysoko wrażliwa". To kolejny wymysł popsychologów z tiktoka i instagrama
@monia86617 күн бұрын
To nie musi być od razu autyzm😉 Może ktos jest po prostu z natury introwertykiem/samotnikiem ,domatorem albo nieśmiały🤔
@Tomasz-f7d17 күн бұрын
Z tego wynika że lepiej być osobą autystyczną byle nie normalsem to najgorsze zaburzenie 😂😂. Piszę ironicznie bo jako psycholog/psychoterapeuta z ponad 20 letnim doświadczeniem już mnie bawią te ciągłe powstające diagnozy i diagnozki do których dobiera się protokoły leczenia tyle że w praktyce nie wiele wychodzi z tych nakładających się między sobą diagnostycznych pierdów. Aczkolwiek bardzo sobie cenię Pana kanał i trzymam kciuki oraz świąteczne życzenia dalszego rozwoju 😊
@danutabieniaszewska213810 күн бұрын
Tak, można się pogubić. Psychoterapia jest jednak bardzo potrzebna aby specjalista osobie pogubionej czy zaburzonej pomógł pozbierać myśli by ona mogła iść dalej.
@peerelka93288 күн бұрын
O! Fajnie, że odezwała się osoba kompetentna. Dzięki 🙂
@wolfgangamadeusmozart658912 күн бұрын
Większość to słucha i myśli super, też bym tak chciał. Codzienna rzeczywistość takiej osoby niestety nie jest taka kolorowa. To przede wszystkim ogromna samotność, brak przyjaciół, częste zmiany pracy, bo gdy rozwijasz się w jednym miejscu i w bardzo krótkim czasie wybijasz się od pozostałych zwykłych ludzi, zaczynasz być postrzegany jak zagrożenie i robią wszystko by się ciebie pozbyć, tym bardziej, gdy sami przełożeni zaczynają się przy tobie czuć nieswoje bo nie mogąc za tobą nadążyć, dostrzegając swoją niekompetencje. Takie osoby, są dla ludzi neurotypowych niewygodne.
@dariuszkowalski-k5r10 күн бұрын
Zgadza się: bycie świetnym pracownikiem niesie takie niebezpieczeństwo. Trzeba się wyprowadzić do takiego kraju gdzie doceniają ludzi, lub założyć własną firmę.
@revolucjan8119 күн бұрын
Dziękuję za ten film. Zawsze widziałem że moje zachowania odbiegają od nazwijmy to standardowych. Dużo to wyjaśnia. Muszę zgłębić temat
@elzbietaglik7214 күн бұрын
Ja muszę się zastanowić ale mój mąż to 500procent co Marek mówi ❤
@weronikaprzyby51779 күн бұрын
Zgadza sie prawie wszystko, takie 8,5/10. Do tej pory sadzilam, ze jestem introwertykiem i to taki level hard 😅ale po obejrzeniu tego filmu wychodzi, ze blizej mi do autyzmu. Moze jednak cos w tym jest bo nie raz slyszalam, ze jestem dziwna. No coz, trzeba jakos to przelknac i zyc dalej, do tej pory sie tym nie przejmowalam i nadal nie mam zamiaru a mam 40 lat😉
@usel1118 күн бұрын
Zaraz, ale to nie jest czasem tak, że savantyzm, czyli ponadprzeciętne zdolności w pewnych dziedzinach, występuje tylko u ok. 10% osób mających zaburzenia ze spektrum autyzmu?
@malgorzataszulc335418 күн бұрын
TAK TO PRAWDA
@lastresort870018 күн бұрын
Tez mam autyzm i mnie z tym dobrze.
@marzannaj.539717 күн бұрын
Na starość dowiedziałam się, że mam autyzm...
@MasonStormSunny12 күн бұрын
Ile kasy mogłaś dostać za stopień niepełnosprawności za całe życie.
@AnnaMariaSzpak.10 күн бұрын
Czlowiek by zdążył umrzeć w niewiedzy..😊
@thorhorn18 күн бұрын
W takim razie ostatnimi czasy prawie każdy ma autyzm bo coraz więcej ludzi zamyka się w domu.
@piotrsyszynski378715 күн бұрын
To jest tylko jeden objaw, trzeba patrzeć całościowo
@jedenasciegodzin845013 күн бұрын
Znam wiele osób które nie poszukają odpowiedzi, nie znają yt od tej strony, nie wiedzą co to zdrowie, medytacja, duchowość. Tych trzeba unikać!!
@franiagrzanka71917 күн бұрын
Za chwile okaże się, ze wszyscy maja autyzm albo aspergera
@taola333617 күн бұрын
Bo tak jest + adhd
@annakostka345618 күн бұрын
Bardzo aktualny temat!!! W rodzinie mamy nastolatka z zespołem Aspergera i dokładnie tak się zachowuje jak Pan Dr opowiedział ❤
@monikac136016 күн бұрын
Dziękuję za ten materiał. Wesołych Świąt
@michalshk19 күн бұрын
No ale nawet jesli ktos jest w tym spektrum i ma na przyklad 40 lat, to po co mu lekarz, diagnoza itp? Beda leki i terapia ktorej celem jest przekonanie, ze jednak trzeba spedzac czas z ludzmi zamiast samemu?
@funemanka852318 күн бұрын
Autyzm nie jest chorobą, więc leki odpadają. Celem terapii nie jest przekonanie do czegokolwiek, tylko poprawa funkcjonowania społecznego, bo nawet przy maksymalnych staraniach nie da się uniknąć kontaktów z ludźmi.
18 күн бұрын
Nie ma leków na autyzm. A odnośnie przekonywania, że trzeba spędzać czas z ludźmi: nie chodzi tylko o czas wolny, ale przede wszystkim o edukację i podejmowanie pracy, a także poznanie przyjaciół, by nie czuć się samotnym. Jesli ktoś jest w stanie funkcjonować i ma chociaż 1-2 bliskie osoby i nie czuje się samotnie, to ok. Ale wiele osób autystycznych nie ma bliskich osób, czują się same, a to je unieszczęśliwia. Jednocześnie nie wiedzą, jak się przełamać, by to zmienić. Boją się wyjść do ludzi i spróbować podjąć pracę. Takie rzeczy upośledzają życie i wtedy terapia może je pozytywnie odmienić. Ten film opisuje autystyczne problemy w taki sposób, jakby to dotyczyło połowy ludzi, a to nie do końca tak. Są osoby autystyczne, które są w stanie funkcjonować (choć też warto zadać sobie pytanie: jakim kosztem? Depresje i problemy zdrowotne będące wynikiem stresu, np. związane z układem trawiennym, są u osób autystycznych częstsze), ale nie zawsze jest tak „różowo” i dlatego są potrzebne terapie.
@chill_itsjustlife18 күн бұрын
Ja mam 35 lat i zostałem w tym roku zdiagnozowany. Pomogło mi to lepiej zrozumienieć siebie, sytuacje w jakich byłem lub do których doprowadziłem, być bardziej wyrozumiałym wobec siebie, ale także uważnym na to co robię w ciągu dnia, jak postępuję się w trakcie interkacji z ludźmi. Autysta może być ekstrawertykiem, ale nie jest w stanie od tak zrozumieć konwencji lub intencji ludzi. Gdy pojawia się we mnie napiecie lub przebodźcowanie to pozwalam sobie na pełen luz "acha to nie dana rzecz jest zła sama w sobie, tylko moje neurony tak działają". Kiedyś miałem wyrzuty sumienia za to, że trwonie czas na powtarzanie rzeczy, kategoryzowanie, planowanie. Teraz rozumiem, że taka jest potrzeba moje ciała, adresuje ją i dbam o siebie. Jeśli rozdrabniam się i schodzi dłużej to nie szynakuje siebie za to, nie zmieniam siebie na siłę. Dbam o moje neurony. Z tego co wiem nie ma na to lekarstwa. Na ADHD coś dostaniesz, ale na ASD już nie.
@MonikaW-b8u17 күн бұрын
Terapia nie jest po to, żeby do czegoś przekonywać, tylko żeby człowiek SIĘ nauczył kochać siebie takiego, jakim jest, i żeby mu się żyło lepiej. Ja bardzo cierpiałam, bo chciałam umieć nawiązywać normalne relacje, chciałam też umieć wywiązywać się z zobowiązań (ale to ze strony ADHD był problem), dzięki farmakoterapii i psychoterapii zdobyłam narzędzia potrzebne mi do spokojnego i samodzielnego funkcjonowania, bez wiecznego poczucia, że jestem niewystarczająca, i ciągłego zmęczenia przez robienia ponad siły i nieustanne maskowanie.
@sheridansherr897417 күн бұрын
To nie jest choroba i nie da się tego leczyć
@dictful18 күн бұрын
Czyli introwertycy są autystykami? Do tej pory wydawało mi się że jestem introwertykiem, a okazuje się, że mam wiele cech autyzmu. Niestety oprócz tej nieprzeciętnej inteligencji 🙄
@agnieszkanowosinska407218 күн бұрын
😂
@foxxxy496318 күн бұрын
Za rok w modzie będzie inne schorzenie.
@babettekwiatkowska243518 күн бұрын
to niemozliwe, nadprzecietna inteligencja musi byc, przeciez nie w kazdej dziedzinie.Spokojnie sie przygladaj sobie jak trafisz na swoja dziedzine bedziesz wymiatal :))
@przemysawnowak267318 күн бұрын
mozna mylic introwertyzm z autyzmem. introwertyzm jest zazwyczaj objawa zaburzen ze strony afektu i moze byc przyczyna rozwuju zaburze nz innego obszaru spektrum, np. schizofrenii, i najczesciej tak wlasnei jest. autyzm jest problemem neurologicznym i pierwotnym. To sie latwo odroznia u dzieci ale bardzo trudn oczas mu osob bardzo doroslych. Czasem sytuacja jest taka, ze ciezko jest dociec co bylo pierwotne a co jest powiklaniem wtornym. jesli autyzm jest pierwotny t osie jest (generalnie autykiem/autysta) a jesli jest wtorny to najczesciej wynika z rozwoju zaburzen ze spektrum schizofrenicznego u osoby z introwertycznej (takiej u ktorej doszl odo przegiecia z introwertyzmem). Jest bardzo duzo ludzi okaleczanych przez system z powodu braku kwalifikacji lekarzy do diagnostyki (takzepsychiatrow i psychologow z dlugim starzem.) i czesto autykow leczy sie jak schizofrenikow robic im tylko krzywde. Np. gdy czlowiek skarzy sie na slyszenie dzwiekow to sie go oskarza o urojenia i laduje olanzpina (podczas gdy te dzwieki nie sa wytworem mozgu tylk osa realnie odberane i rejestrowane przez uklad nerwowy). Objawy wystepujac w wieku np. 30-40 lat sa czesto wtorne i bez znaczenia do prawidlowej diagnozy i "specjalista" powinien poznac cale zycie pacjenta i starac sie dotrzec do pierwotnego zaburzenia. Wielu autykow w wieku 40 lat (niezdiagnozowaych wczesniej prawidlowo) ma objawy charakterystyczne dla schizofrenii (np. prostej) albo glebokiej depresji i tylk ona to sie ich leczy czyniac im krzywde.
@lindahossien995417 күн бұрын
Większość niezdiagnozowanych osób z depresją, zaburzeniami lękowymi, adhd czy autyzmem nazywa siebie introwertykami. Jeśli coś się wiąże z lękiem czy dyskomfortem odczuwanym w zwykłych sytuacjach takich jak rozmowa, raczej na bank będzie spowodowane jakimś zaburzeniem albo traumą
@marikawieczorek296218 күн бұрын
Mając syna 16-letniego zdiagnozowanego w spektrum, powiedziałabym że to o wiele bardziej skomplikowane jak jest tutaj przedstawione. To jest tylko fragment pewnych cech i zachowań tych osób, a rzeczywistość o wiele bardziej trudniejsza. Jak ktoś tutaj wspomniał autyzm może łączyć się z wieloma innymi zaburzeniami, często powodującymi lawinę w organiźmie. U nas doszły kłopoty z układem pokarmowym, stany zapalne jelit, Sibo, silna wada wzroku, wada postawy, nadpobudliwość itp. Odnalezienie się w społeczeństwie, jego różnych zasadach, normach jest mega trudne.
@zbigniewkoakowski597817 күн бұрын
@@marikawieczorek2962 cenny, ważny komentarz
@piotrsyszynski378715 күн бұрын
Współczuję, bo mam podobnie z tymi problemami gastro. To jest prawdziwa udręka...
@dariuszkowalski-k5r10 күн бұрын
Współczuję, niemniej piszemy albo "trudniejsza" albo "bardziej trudna".
@m6553718 күн бұрын
To jest zestaw zalet, a nie wad.
@m2mTester18 күн бұрын
Jak dla kogo...
@andygce502318 күн бұрын
No jasne, pozdrawiam
@Miriam-q4d18 күн бұрын
Problemy w nawiazywaniu kontaktow i odczytywaniu emocji to nie sa zalety, to wady, nie zaklinaj rzeczywistosci
@ellem118418 күн бұрын
absolutnie 😊
@apasionata00113 күн бұрын
@@m65537 otóż to!
@AdamKorniak16 күн бұрын
Podana charakterystyka opisuje ludzi ponadprzeciętnych, z których zawistni przeciętniacy usiłują zrobić psychicznie chorych, aby się samemu dowartościować. Oczywiście autor filmu tylko referuje te opinie.
@Leo-tp6cv18 күн бұрын
Czy każdy musi być towarzyski ? Jeśli ktoś nie cierpi z powodu tzw . autyzmu , to czemu nie dać mu być sobą ?
@przemysawnowak267318 күн бұрын
niech sobie bedzie kim chce, nawet "soba". Byleby tylko nie trzeba sie skladac na jego rente :P.
@lindahossien995417 күн бұрын
Nie chodzi o bycie towarzyskim lub nie, chodzi o strach i dyskomfort odczuwany w zwykłych codziennych sytuacjach społecznych, których nie można ominąć - wyjście do sklepu czy lekarza, spotkania rodzinne czy praca z ludźmi. To są dwie różne rzeczy, preferowanie własnego towarzystwa a unikanie kontaktów w ogóle. Jeśli nie cierpisz, to może nie masz autyzmu? Bo zaburzenie zwykle wiąże się z jakimś utrudnieniem
@ru3875710 күн бұрын
Tak.
@elzbietaglik7214 күн бұрын
Panie Marku❤ uwielbiam Pana❤
@horalky6018 күн бұрын
Trzeba jeszcze rozróżnić, czy te dziwne zachowania wynikają z ekscentryzmu, czy z autyzmu (bo nie jest to tym samym). 😊
@53Megan15 күн бұрын
Autystyka można poznać po nieadekwatności zachowania w sytuacjach społecznych. Niektórzy ludzie lubią być sami z różnych powodów. Autystycy czują się offline. Nie pasuja, nie rozumieja co myślą i czują inni i nie wiedza jak reagować. Wybierają samotność bo tak łatwiej, bezpieczniej a też cieszej i spokojniej. Autyzm powinien diagnozować ktoś kto potrafi to wyczuć.
@jurczynski66618 күн бұрын
Nie mam dzieci, ale wygląda na to, że w zamian mam autyzm. Dzięki :D
@user-tm7eg5jd8q15 күн бұрын
Jestem osobą dorosłą i zgadza mi się dużo objawów autyzmu/zespołu Aspergera, nie tylko z tego filmu. Przez nadwrażliwość na bodźce, szczególnie dźwięki i słabe radzenie sobie w relacjach społecznych mam duże trudności w znalezieniu i utrzymaniu pracy, przez to jestem obecnie na granicy bezdomności, bo już długo szukam. NIestety jeszcze ciężej jest o pracę zdalną, w której osoby neuroatypowe może odnalazłyby się lepiej. Przydałby się film jak znaleźć poradnie, która zdiagnozuje spektrum autyzmu u dorosłych. Mieszkam w dużym mieście, szukałam i nie mogę znaleźć gdzie wykonam taką diagnostykę, nawet prywatnie.
@ewuniahania274319 күн бұрын
super ważny temat, dziękuję i pozdrawiam świątecznie :)
@heydeho14 күн бұрын
Powie Pan coś na temat jedzenia przed snem i ogólnie częstotliwości poprawnego jedzenia? Słyszałem teorie, że nie warto jeść śniadanja, bo obiad najważniejszy i z drugiej: śniadanie najważniejsze i lekki podwieczorek jest najzdrowszym systemem żywienia itd.
@Matero719 күн бұрын
To o mnie.. 90% się sprawdza.. Ale sprawa mi to też problemy w normalnym ułożeniu sobie życia osobistego i zawodowego.. Tymczasem rodzina ma mnie za aroganta albo dzikusa..
@monya.peretz.89216 күн бұрын
No właśnie! Bardzo często zdarzało mi się że ktoś do kogo kompletnie nie odnosiłam się z wyższością, zarzucał mi że się wywyższam!
@MOBEMID19 күн бұрын
Hmmm, czyli introwertyzm to dziś spektrum autyzmu.
@ryszardnowak685918 күн бұрын
A co daje rozpoznanie autyzmu?
@b.k.280413 күн бұрын
Kompletnie nic.
@AnnaMariaSzpak.10 күн бұрын
Nic.
@roztrzask13 күн бұрын
Już tylko 2 tysiące, proszę Państwa to się kameruje! Czy milion pęknie jeszcze w tym roku??😮😮
@WojtekB-kt2mz9 күн бұрын
Dziękuję za materiał. Mam plan by test zrobić ale sprawdzę czy poruszył Pan temat prokastynacji..... Lajk i sub poszedł. Pozdrawiam serdecznie!
@krystiannnnnnn18 күн бұрын
Wychodzi na to że mam autyzm,dobrze wiedzieć po 35 latach życia.
@Adamsky00818 күн бұрын
Przepraszam, że odpisuję bez głębszego poznania tematu, ale to chyba nie do końca wada, słysząc kogo to dotyczyło - no mógłbym być wtedy nawet zazdrosnym. Bo przecież wiemy, że czasem nawet i z tymi zdrowymi na głowie trudno wytrzymać. Dla mnie ta wzmianka o poczuciu dyskomfortu to już by chyba nie był duży problem, gdyby umieć dobrze wykorzystać tę wadę. Piszę to tylko jako wylanie swoich myśli na kartce.😀
@hannakucman768116 күн бұрын
Na wszelki wypadek profilaktycznie zakwalifikować wszystkich jako chorych i leczyć.
@alicjamalgorzatabrygida600016 күн бұрын
o to wlasnie chodzi. Ewentualnie oznaczyc i pozniej.... Juz byly takie akcje w przeszłości, dziwie się, że ludziom się czerwona lampka nie zapala tylko lykaja wszystko bez zastanowienia.
@MultiMaczeta18 күн бұрын
Do zdiagnozowanej depresji i borderline, mogę (już sam) doliczyć autyzm. Lecz to i tak lepsze niż inne choroby czy zaburzenia.
@krzysztofmaliszewski258918 күн бұрын
Dokładnie. Ja na 100% mam depresję, ale nie idę się diagnozować. Znam osobę, która - nie wiem w jakim celu - zapłaciła tysiące by lekarz mu/jej powiedział, "ma pan/pani aspergera". Tyle że ja więc mam jego zaawansowaną formę! Teraz ta osoba bierze leki i nic więcej - brak prób samopoprawy, zmiany siebie jako człowieka. Najłatwiej jest przeczucić winę na świat, chorobę czy cokolwiek innego.
@elzbietadurska729916 күн бұрын
@@MultiMaczeta polecam filmy @psychiatra plus . Mówi się w nich E często błędnie diagnozuje się u osób z ADHD czy AuADHD depresję i borderline. Może warto zagłębić się w ten temat.
@Madzik7813 күн бұрын
Depresja i borderline wynika z braku diagnozy w dzieciństwie
@alekspuder12 күн бұрын
A co z fobią społeczną, nerwicą o lęku uogólnionym na przykład? Już nie istnieją?
@waldemarsiejok976218 күн бұрын
Panie Marku, jak zawsze b. ciekawa wiedza, tylko jak dla mnie ciekawsza... Dziękuję za wszystkie Pana programy i życzę wesołych i zdrowych Świąt Bożego Narodzenia. Pozdrawiam b. serdecznie
@91mikus16 күн бұрын
Od dziecka czułam że jestem inna. Zdiagnozowalam się sama, uwielbiam byc sama w domu, nie znoszę gwaru i krzyku. Nie chodzę po galeriach handlowych - odsypiam. To samo po pracy. Nie radzę sobie z życiem - z załatwianien spraw - potrafię chodzić z bólem kilka tygodni, bo nie umiem zadzwonić do lekarza. Uwielbiam rutynę, nie znoszę odstępstw. Nie umiem się dostosować do tego świata, jest mi ciężko zrozumieć ludzi neurotypowych.
@pawestave28094 күн бұрын
Nie martw się , ten świat jest do kitu , mam tak samo dokładnie , trzymaj się , pozdrawiam 🙂
@robertczekaj558017 күн бұрын
Panie …, To w naszym kraju chyba większość ma taki objaw ;))
@MariuszGórecki-k4n18 күн бұрын
Coz, przyznam sie iz maluje obrazy takie jak np slynne 0brazy znanych malarzy lecz jak0 z pewnej i jednej epoki 1860,:juliusz Kossak, leon Wyczolkowski, Jacek Malczewski, Jozef Chelmonski, oczywiscie nie tworze plagiatow a zmiemiam w malych szczegolach dodajac wieksze lub mniejsze zmiany. Jednakze dodam iz od wypadku 2003 roku, po kilku miesiacach zaczalem malowac nagle, fakt iz wiele lat wstecz wykonywalem szkice olowkiem, weglem itd. To prawda trudno jest sie dopasowac do otoczenia a juz tym bardziej zebrac sie na odwage by np wyjsc i zatanczyc. Wole spojrzec na innych oraz ich podziwiac... Pozdrawiam... M G...
@Ola-qf8qs18 күн бұрын
Autyzm to spektrum zaburzeń, czyli występuje w różnym stopniu. Zespół Aspergera to też autyzm. Poza tym podobne objawy do opisywanych w tym filmie mają osoby z fobią społeczną, dlatego nie powinno się samodzielnie diagnozować.
@sheridansherr897417 күн бұрын
Asperger to nazwisko nazistowskiego "badacza". Odchodzi się od używania jego nazwiska dla określenia autyzmu, który nie jest ani zaburzeniem, ani chorobą, ani wadą .
@patryk654718 күн бұрын
mam nadzieje, że to preludium do ciekawej serii, bo nie widzę sensu nazywania emocji i zachowan słowami, szufladkowanie nikomu jeszcze nigdy nie pomogło
@barneydenstad214818 күн бұрын
Co sie tyczy ze woli byc sam. No niekoniecznie woli, ale samotnosc mu nie przeszkadza... Jak ma co robic, to mu jest OK byc albo i pracowac samemu.
@marcinek600018 күн бұрын
nie mam stwierdzonego, ale spełniam 5/10 punktów, czyli półautystyk ze mnie
@Gabyx-jo7tj17 күн бұрын
Ja jestem osobą autystyczna. Potrafię grać ze słuchu na pianinie kazga melodie czym wzbudzałam zdziwienie w rodzinie. Od dziecka też malowalam i rysowałam, ukoncztlam liceum plastyczne z b.dobrymi wynikami z przedmiotów artystycznych. Niestety jako nastolatka z powodu właśnie swoich problemow z dostosowaniem się do reszty młodzieży, szczególnie ponprzeprowadzce do miasta gdzie mowiac ogólnie podle gowniary z patologicznych rodzin bardzo mi dokuczały, postanowilam się właśnie wyróżniać ekstrawaganckim wygladem i zachowaniem. Niestety przyciągnęło to powiedzmy dziwnych ludzi którzy bardzo mi w życiu zaszkodzili. Powiem tylko tyle że chodzi o handel ludźmi którego prawie stalam się ofiarą. Niestety osoby autystyczne przyciągają zlych ludzi ponieważ są łatwowierne, naiwne a ich introwertyzm czesto zamienia się w nadmierny ekstrawertyzm czy dziwaczne dla innych zachowania, co też może być powodem do prześladowania ich. Mój autyzm udaje mi się jakoś ogarnąć choć tak jak Pan Doktor mówi kosztuje mnie to mnostwo energii. Lubię być w swoim świecie i ciężko mi przychodzi zawieranie nowych znajomości. Nie mam problemu z zatłoczonymi miejscami choć nie lubię kiedy ludzie się na mnie "gapia". Mam córeczkę. Niestety moje dziecko ma niskofunkcjonujacy autyzm. Ma 7 lat, uczęszcza do placówki dla dzueci że spektrum ale niewiele to daje. Może są jakieś najnowsze metody leczenia autyzmu np przy pomocy komórek macierzystych lub coś podobnego? Pozdrawiam serdecznie Pana Doktora.
@aga3649 күн бұрын
Proszę posłuchać dra Witczaka, biologa, który zajmuje się dziećmi z zaburzeniami neurorozwojowymi
@kedralive18 күн бұрын
Nagra Pan film o ksylitolu i jego kontrowersyjnych badaniach?