To co jest w tym wszystkim najpiękniejsze to to, że teleskop Jamesa Webba jest już teraźniejszością. Ahhh jak ten czas leci... ☺
@elot360 Жыл бұрын
Żyjemy w przyszłości
@kacpernowinski4594 Жыл бұрын
SIWY DYM
@generalfeldmarchall640 Жыл бұрын
Ich kann nicht glauben, dass es schon da ist. Viele Jahre harter Arbeit von Ingenieuren und Physikern waren nötig, um so etwas Wunderbares zu erreichen. danke euch allen für eure Arbeit.
@m.z.438110 жыл бұрын
4:55 bardzo interesująca nazwa
@tymonkalbarczyk14567 жыл бұрын
English expert 2.0
@Darecki27 жыл бұрын
Akurat przed momencie wypił pół litra na raz, stąd nagła zmiana akcentu.
@Eltar_3 жыл бұрын
@@Darecki2 nie przed momencie tylko w tym momencie
@html693 жыл бұрын
@@Eltar_ xD. Po 3 latach, warto było
@agielagielando45933 жыл бұрын
Myślał że będzie sobie jaja w o ich z angielskiego, a koniec końców uczestniczył w kursie lotów parabolicznych w ESA xd
@scifun11 жыл бұрын
Galaktyki nie przestają być widoczne z dnia na dzień, ale istotnie - widzimy ich odległą przeszłość. Co więcej daje to też możliwość obserwacji NASZEJ przeszłości, gdy będąc dzisiaj w odległości np. 600 lat świetlnych od Ziemi, to jakimś fantastycznym uber-teleskopem, moglibyśmy obserwować przebieg Bitwy pod Grunwaldem. Więcej o tym w filmie "Bezpośrednia obserwacja przeszłości".
Tak, będzie o tym w odcinku o jednorożcach na Wenus.
@vetu26313 жыл бұрын
7 lat minęło a ich nadal nie widzę
@przemysawantolak57210 жыл бұрын
4:56 perfect english scifun
@Darecki27 жыл бұрын
Jebłem ze śmiechu jak to usłyszałem haha akcentowanie na poziomie zaawansowanym :)
@WojcikMatthew333 жыл бұрын
Ależ to przyjemnie oglądać w dzień, w który to NASA potwierdziła, że wszystkie 5 osłon przeciwsłonecznych teleskopu JWST zostało z sukcesem otwartych, co spowodowało automatyczne ograniczenie ryzyka wystąpienia usterek o...75%. Na dzień dzisiejszy Teleskop Jamesa Webba jest w odległości 965 400 km od ziemi, w prawie 67% jego całkowitej drogi do punktu libracyjnego L2.
@bartekobarteko7 ай бұрын
Jeszcze lepiej się ogląda gdy widziało już się co ten teleskop potrafi😊
@scifun11 жыл бұрын
Średnica orbity wokół Słońca jest tak mała w porównaniu do skali odległości między gwiazdami i galaktykami, że w ciągu całego roku widzimy niemal to samo. Natomiast ruch obrotowy widać w nocy, gdy powoli przemieszczają się po niebie konstelacje.
@pan.37082 жыл бұрын
Szajfan z 1 likiem XDD
@jankasprowicz84345 жыл бұрын
Minęło 6 lat. Które z nich już istnieją
@krzychukarp80065 жыл бұрын
No wiesz.. są postępy
@Yep5255 жыл бұрын
@@krzychukarp8006 xddd
@krzychukarp80065 жыл бұрын
@@Yep525 co... już je nazwali 😈
@Yep5255 жыл бұрын
@@krzychukarp8006 nie no bo wiesz pogoda zła była itp xd
@michadrewniak20504 жыл бұрын
Żaden
@nikodrys4 жыл бұрын
Sci-fun co powiesz na odświeżoną wersję tego odcinka? Minęło już 6 lat od jego publikacji, zaraz mija 7. Fajnie by było gdybyś opowiedzieć, które z tych projektów zostały zrealizowane i czy odkryły coś do tej pory oraz jakie sa nowe projekty teleskopów na przyszłe lata. :)
@Blablabla-ol2tr4 жыл бұрын
Żaden jeszcze nie działa - Webb jest prawie zrobiony, ale jego start jest ciągle przekładany.
@CichyADV11 жыл бұрын
Dzięki!!! normalnie Discovery Channel 04:56 z nutką żartu :)
@scifun11 жыл бұрын
Nie mogę. Panie PerfidnyBzykacz. Krok naprzód? Dwa kroki naprzód? Kilometr naprzód? Rok świetlny naprzód? Dziękuję.
@dzikidzik96344 жыл бұрын
6 lat i nie zbudowali xd
@malik-gb6yn11 жыл бұрын
Jeszcze więcej astronomi!!
@KamilXIV11 жыл бұрын
Więcej, więcej więcej! Brakuje tego typu popularno-naukowych materiałów przedstawionych w ciekawy i jasny dla odbiorcy sposób. Wszystkie Twoje materiały dotyczące ogólnie tematyki "astro" są strzałem w dziesiątkę.
@bioshocker404411 жыл бұрын
ja się tylko nad jedną rzeczą zastanawiam. W odcinku oglądanie przeszłości mówiłeś, że jak np patrzymy na księżyc to nie widzimy jak on wygląda w teraźniejszości tylko jak on wyglądał kilka sekund temu gdyż światło potrzebuje pewnego czasu żeby dotrzeć do ziemi. Czyli jak np teleskop hubblea obserwuje obiekt oddalony o 4 tys lata świetlne od ziemi a zarejestrowano już taki obiekt(jakaś mgławica motyla można wpisać w google) to nie obserwujemy jak wygląda ten obiekt w teraźniejszości tylko jak wyglądał 4 tysiące lat temu(światło potrzebuje 4 tysiące lat żeby dotrzeć do ziemi) więc ów obiekt może już np nie istnieć a my go nadal widzimy. Dziwne to trochę :D. Więc tak naprawdę jak obserwujemy jakiś obiekt oddalony o kilka tysięcy lat świetlnych to nie mamy gwarancji, że on w ogóle jeszcze istnieje. Więc wychodzi na to, że obrazy z teleskopu są niewiarygodne gdyż nie możemy stwierdzić jak dany obiekt wygląda w teraźniejszości. Czy moje stwierdzenie jest prawdziwe. Popraw jeśli się mylę
@elgoogssie396911 жыл бұрын
plSzq1 Ależ on ma rację. Mało tego, gdybyś zdołał przenieść się w jednej chwili 100 lat świetlnych od ziemii to obserwował byś ją taką jaką była przed 100 laty:) Zaznaczam, że zgodnie z obecnym stanem wiedzy prędkość światła jest nieprzekraczalna nawet zmierzymy prędkość wypadkową między dwoma obiektami poruszającymi się z prędkością sięgającą 99% prędkości światła. Jest nawet wzór na to:)
@Amun59011 жыл бұрын
Tak samo, gdy patrzysz na siebie w lustrze, światło musi pokonać drogę od źródła światła do lustra, stamtąd się odbić, trafić do Twoich źrenic. W oku zaczną się odpowiednie procesy tworzące impulsy elektryczne, przesyłane do mózgu. Na koniec mózg musi odpowiednio zinterpretować obraz. Nikomu nie jest dane dostrzec teraźniejszości.
@Rylleyn7 жыл бұрын
Zbigniew Śledziona no to trochę bez sensu bo 8 minut nie równa się 8000 latom świetnym, trochę logiki. Autor postu ma rację, musimy wymyśleć coś co będzie w stanie zrobić obraz(mowie zrobić obraz bo zrobienie takiego zdjecia jest praktycznie nie możliwe) na, którym widać obiekt jaki jest teraz lub z odchylenie i kilka lat a nie tysiące czy setki tysięcy. Bo patrząc na galaktyke Andromedy to ona może już nie istnieć bo jest bodajże 2500000lat świetlnych id nas. Więc porównaj 2,5mln lat do 8 minut...
@wertuqq7 жыл бұрын
Zbigniew Śledziona Może je na przyklad pożreć kosmiczny potwór albo zniszczyć działem kwarkowym odpowiednik Lorda Vadera. : )
@scifun11 жыл бұрын
Uznaję za prawdopodobne ich istnienie, bo jeśli zaistniała jedna cywilizacja, to mogły też zaistnieć inne. Nie jesteśmy w żaden sposób wyjątkowi na tle Wszechświata, jeśli chodzi o prawa chemii i fizyki, które doprowadziły do powstania tutaj życia - one wszędzie są takie same, różne są tylko warunki - w przytłaczającej większości przypadków niesprzyjające życiu.
@AndreCapone20002 жыл бұрын
Teleskop Magellana miał zyskać sprawność w okolicach 2020 , z tego co czytałem ostatnio , ma zostać ukończony w 2029 trochę się rypli o 10 lat licząc sam 2020 😅
Ta serio to coś pięknego, tak rzeczowo i ciekawie przedstawione jak nigdzie indziej !
@ukaszjankowski934411 жыл бұрын
ten kanał jest zbyt zajebisty :D
@Mow-Mi-Blazo10 жыл бұрын
że ja pierdole...
@MasterAnimit11 жыл бұрын
Nie mogę. Panie SciFun. Rok świetny to DŁUGOŚĆ którą pokonuje światło w ciągu roku. Dziękuje.
@HoseAlwaro Жыл бұрын
Może jakiś odcinek o teleskopie webba?
@kelle99111 жыл бұрын
Scifun, zawsze jak oglądam twoje filmiki to wpadam w lekką depresję na myśl, że umrę, nie doczekując zobaczenia tych wszystkich niesamowitych postępów ludzkości w przyszłości.
@xthemugshot5 жыл бұрын
Przydałby się jakiś filmik, z uaktualnionymi wiadomościami o tych teleskopach
@filipogorzelski564511 жыл бұрын
I jak zwykłe świetny filmik. Poruszasz niezwykle interesujące i ważne tematy, w taki sposób, że ludzie chcą Cię oglądać. Brawo, oby tak dalej :)
@saur0n123410 жыл бұрын
0:38 I tak ktoś przyjdzie w nocy i to złoto zeskrobie :D
@tadzioxplaygames828010 жыл бұрын
A później ochrona im ryje zeskrobie xD
@wojtekt.87810 жыл бұрын
Niby jak skoro ten teleskop będzie znajdować się w kosmosie?
@saur0n123410 жыл бұрын
Polak potrafi :D
@yokaoshy46516 жыл бұрын
Poland cant intro the space :( XD
@Matthew_Removeafterwashing6 жыл бұрын
Astrowixa102 _ ty skrobiesz łyżką ale kał i potem to jesz łyżką
@cmpnbq11 жыл бұрын
SciFun, proponuję Ci stworzenie odcinka poświęconego C/2012 S1 (ISON). Ta kometa ma być ponoć jedną z najjaśniejszych w ostatnim stuleciu i powinna zacząć być widoczna stosunkowo niedługo, ponieważ minęła już orbitę Marsa, a pod koniec listopada osiągnie peryhelium. Myślę, że dzięki takiemu odcinkowi dużo więcej osób zainteresuje się tym tematem, i zobaczą coś, czego byćmoże już nigdy więcej w swoim życiu nie zobaczą.
@sebixjakosebazxcv12354 жыл бұрын
0:58 hehehe 2020
@doginrefrigerator10 ай бұрын
czekam na 2029
@ja-xy1mt4 жыл бұрын
Ooo dzięki właśnie miałem problem z wybraniem pierwszego teleskopu
@mvChyC4 жыл бұрын
Jest szansa na zrobienie update po 7 latach od stworzenia filmu?
@RypekRypek4 жыл бұрын
XD
@Blablabla-ol2tr3 жыл бұрын
Nie ma większego sensu - żaden z tych teleskopów jeszcze nie funkcjonuje
@RypekRypek3 жыл бұрын
@@Blablabla-ol2tr XD no
@LightningJackFlash11 жыл бұрын
25m średnica teleskopu kosmicznego, cóż powiedzieć, tylko czekać na efekty... Ten Chilijski też niezły. Świetny materiał. Pozdrawiam.
@MTWODZU10 жыл бұрын
71 osób nie lubi filmu? Aż tylu nie zrozumiało o co w nim chodzi? :D
@idzsobie31510 жыл бұрын
Nie przejmuj się, to tylko ludzie z humana, którzy przypadkowo natrafili na jakieś scifunowe herezje
@zetorexma10 жыл бұрын
bo to są matoły :)
@dariathe2nd51010 жыл бұрын
idz sobie Jestem "człowiekiem z humana", wyszyDzanym peDagogiem, którego 5 lat stuDiów sprowaDza się czasem Do miana paranauki. Bywa, że "luDziom z humana" przykro jak czytają pogarDliwe komentarze pokroju takiego jak Twój. My też potrafimy liczyć, znamy związki chemiczne i rozróżniamy masę oD ciężaru... Jeśli ktoś ma problemy z elementarną wieDzą to może jest głupi, albo niewykształcony, ale nie ma to nic wspólnego z byciem "z humana".
@idzsobie31510 жыл бұрын
Wrozka zDzirka Jesteś więc światowym ewenementem! Powinieneś być dumny ze swego poziomu intelektualnego jako humanista. A wiesz co to znaczy? Że albo wybrałeś złą drogę kształcenia (spokojnie - jak na polskie realia oczywiście) albo ten komentarz napisał ktoś za ciebie. Pozdrawiam i życzę znalezienia ambitnej fuchy w naszej kochanej Rzplitej^^
@dariathe2nd51010 жыл бұрын
Oceniając subiektywnie mały wycinek rzeczywistości jakimi są moi znajomi mogę stwierDzić, że jakiś ewenement ze mnie nie jest! NaprawDę jest sporo inteligentnych, wykształconych luDzi! Niestety często są oni introwertykami, zamkniętymi w sobie... NierzaDko wstyDliwymi i niepewnymi siebie. Może Dlatego, że ktoś kieDyś ich wyśmiewał, albo wyzywał oD kujonów? :) PozDrawiam!
@lllMadziAlll11 жыл бұрын
Nom. Ale to jest piękne dla mnie. Kosmos. Jest nieznany i tyle kreatywnych teorii można wymyślić i móc to jeszcze sprawdzać byłoby wspaniale :)
@tymowoj51357 жыл бұрын
Najlepszy komentarz jest na końcu : " ... szczegóły powierzchni tych planet, naturalnych.... LUB NIE ....
@PrawaNatury11 жыл бұрын
SciFun- nie jesteś nauczycielem, ale dla mnie jesteś, ale tym meganajlepszym. Dlatego nie mogłem się powstrzymać: Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Ty gdybyś był ministrem edukacji, chodziłbym do szkoły, jak do McDonalda :)
@aaaaaaaaaaaaa4aaaaaa11 жыл бұрын
jeszcze pytanko ..jaka bylaby najlepsza powierzchnia -diamentowa tafla?(wiem ze do najtańszych nie należy; D)ale dobrym tokiem myslenia ide?
@aaaaaaaaaaaaa4aaaaaa11 жыл бұрын
dziękuje
@PerfidnyBzykacz11 жыл бұрын
Możliwe, ale podejrzewam, że Pan SciFun nie miał tego na myśli. Dziękuję, już pokończyłem :)
@wrsgydhfjihjdwe325tf23 жыл бұрын
Przybywam z 2021 roku, teleskop jamesa webba jeszcze nie wystartował
@Atishoon11 жыл бұрын
SciFunie, Twoje filmiki są niezwykle ciekawe, proszę dodawaj je częściej :)
@KAPYBARA-OFFICIAL3 жыл бұрын
wigilia 2021.. jutro startuje James Webb :) ciekawe czy sie uda.. wroce tu za jakis czas i wam napisze
@KAPYBARA-OFFICIAL3 жыл бұрын
25/12/2021..WEbb polecial
@KAPYBARA-OFFICIAL2 жыл бұрын
15 Styczen 2022.. teleskop prawidlowo rozlozony.. zmierza do punktu L2
@kania17011 жыл бұрын
Sci, dobrze że Ty się nie "sprzedales" tak jak twój brat AdBuster. Kolejny wspaniały filmik. Dzięki ;]
@Astronarium7 жыл бұрын
Zaciekawił Was ten temat? Obejrzyjcie też odcinek na kanale Astronarium poświęcony Ekstremalnie Wielkiemu Teleskopowi (ELT) kzbin.info/www/bejne/rae3YZqvqcSihdk Przy okazji pozdrowienia od Astronarium dla kanału SciFun :)
@Woocash123ify7 жыл бұрын
zaciekawil jak najbardziej bo uwielbiam astronomie ale lubie tez dobra muze ktora wrzuciles na koncu dzieki:)
@folfy4149 Жыл бұрын
Smutne to troche że mineło 10 lat od wypuszczenia filmu a tylko jeden projekt z tych 6 został zrealizowany i działa z powodzeniem
@prezident_Ford9 жыл бұрын
Kto ogląda w 2016 ? :D
@ChlioP9 жыл бұрын
+Prezydent Harrison Ford JA!
@justdolt60398 жыл бұрын
+Prezydent Harrison Ford JA
@tymoteusziwanow77708 жыл бұрын
Ja nie
@mikoajkotkowicz42758 жыл бұрын
Ja!
@karolinachojnacka11318 жыл бұрын
ja xD
@MrMisiu1511 жыл бұрын
Zawsze ciekawe, profesjonalne i w miare często dodawane filmiki. Jeden z najsolidniejszych kanałów na YT. Tak trzymać panie SciFun! a brat to jest lata świetlne za Tobą :)
@paweg36944 жыл бұрын
Ciekawe co byłoby gdyby ptak nasrał na jedno z tych luster?
@oskarwegrzyn54094 жыл бұрын
XDDDDDD
@ri00t11 жыл бұрын
Ciary, ciary, ciary! Ta tematyka to mój ulubiony rozdział. Kosmos, Wszechświat, aparatura, badania. Nie mogę się doczekać pierwszych zdjęć z Webba.
@MrOfficerDJ3 жыл бұрын
to się nie doczekasz
@Ajgorzasty4 жыл бұрын
Ponad 6 lat a teleskop Weeba nadal nie został wystrzelony na orbitę xD
@Neur0n9711 жыл бұрын
"w przytłaczającej większości przypadków niesprzyjające życiu." To ciekawa kwestia z którą się nie zgadzam :) Kto powiedział, że warunki do życia wszędzie muszą być takie same? Być może są istoty, którę nie mają z nami nic wspólnego i funkcjonują zupełnie na innych zasadach?Jeśli istnieje życie we wszechświecie, to nie wierzę, że jest tylko i wyłącznie "człowiekopodobne". Chciałem jeszcze napisać, że robisz naprawdę świetne i ciekawe filmy, dobra robota :)
@szuracz14484 жыл бұрын
0:54 oo już wtedy na koronawirusa się przygotował :D
@admancr28234 жыл бұрын
😂😂😂
@AnanaseKM3 жыл бұрын
Co to za linie? 5:40 ?
@yokaj3 жыл бұрын
8 lat pozniej kosmiczny teleskop jamesa webba startuje z gujany francuskiej na szczycie rakiety ariane 5
@kptrobi11 жыл бұрын
Brawo, ten odcinek na prawdę świetnie ci się udał! Oby tak dalej :D
@radoslawmazurekwaw4 жыл бұрын
Rok 2020: Termin wystrzelenia Webba znowu przesunięty XD
@volgin11 жыл бұрын
SciFun... Na prawdę bardzo wysoki poziom - jak zawsze. Dziękuję za video.
@tornad80637 жыл бұрын
A gdyby móc ów rtęć zamrozić
@vinyvitz5 жыл бұрын
Straci możliwość odkształcania
@danielgrabowski99184 жыл бұрын
To rozkręcić zamrozić i gotowe
@0bama6911 жыл бұрын
Ja chcę żeby odcinki wychodziły częściej , ale może dlatego są takie zajebiste bo trzeba czekać na nie tak długo ;D
@xXxRollMan92xXx3 жыл бұрын
7 lat a webb dalej na ziemi 😂
@Kraxi7711 жыл бұрын
Jesteś częściowo w błedzie, Panie PerfidnyBzykacz. Rok świetlny ot zarówno jednostka odległości w przestrzeni trójwymiarowej jak i jednostka czasu. Bo widzisz Panie kolego na pewnym poziomie abstrakcji czas i odległośc stają się tą samą miarą. Powodzenia w szkole!
@TOMECZEKxxx199411 жыл бұрын
Esa i nasa powinny połączyć siły i zbudować jeden bardzo wielki teleskop (za kilkadzieśiąd miliardów euro) o możliwie jak największej średnicy lustra (150m ?). Najlepiej na księżycu.
@wsikora318 жыл бұрын
Mogliby poprosić Bill'a Gates'a o pożyczenie hajsu.
@wafelgd97154 жыл бұрын
@@wsikora31 xD
@daaaaaaaaamian11 жыл бұрын
0:46 - moja tapeta
@squareator55004 жыл бұрын
Lustro z rtęci można zrobić tak że wlewamy do dużego pojemnika rtęć a potem na powieszchnie rtęci nakładamy wklęsłe cienkie szkło. Myślę że to całkiem ciekawy sposób na osiągnięcie bardzo dużych rozmiarów lustra głównego używając przy tym tylko szkła i rtęci
@peis91348 жыл бұрын
Kto ogląda w 2017 r.p.n.e? PS. Pozdrawiam z Proxima Centauri XD
@real_andu11 жыл бұрын
SciFun mam propozycję, mógłbyś zebrać jakieś niusy raz na pół roku z bierzącego roku co zostało osiągnięte w dziedzinach fizyki, astronomii i chemii i jakoś ciekawie przedstawił. Zainteresował mnie temat tych luster, chciałbym kiedyś zobaczyć jakiś materiał jak taki teleskop zostanie dokończony i rozpocznie obserwacje. W ten sposób zachęcisz wiele osób do obserwowania, a może część do zgłębiania jednej z tych dziedzin. Mnie bardzo jarają takie nowinki z Astronomii. Super odcinek. Pozdro
@247artur10 жыл бұрын
Ja chciałbym tylko zauważyć, że w filmie o Star Wars nabijasz się, że Han Solo mówi, że pokonał 18 parseków w 12 parseków, a sam mówisz, że teleskop Hubble'a posunął naszą wiedzę lata świetlne na przód, gdy lata świetlne to jednostka odległości, a powinieneś tu chyba dać jakąś jednostkę czasu czyli po prostu lata. Nie zmienia to faktu, że i tak lubię twoje filmy ale dobrze, by było gdybyś unikał czegoś takiego ;D
@robak384410 жыл бұрын
chodził mu o to, że dzięki niemu możemy oglądać dalsze rejony kosmosu(Im dalej patrzymy we wszechświat, tym dalszą widzimy przeszłość)
@Stomolko9 жыл бұрын
247artur Mówisz, że zrobiłeś "krok do przodu" czy, że zrobiłeś "minutę do przodu"? Kiedy stosujemy tą przenośnię używamy jednostek odległości.
@Rylleyn7 жыл бұрын
Stomolko mówiąc, że zrobiliśmy minutę do przodu mamy na myśli, że jesteśmy z czasem do przodu czyli wychodzimy na +. Kurde czy naprawdę ciężko czasami pojąć te skróty myślowe?
@TheHypnoG11 жыл бұрын
Nic z tego mnie nie obchodzi ale to w Twoim wykonaniu i tak jest CIEKAWE ! SUPER !
@Jajuu11 жыл бұрын
:D
@nawalonyyy11 жыл бұрын
Kurde, mocna i dziwna rozkmina, ale coś w tym musi chyba być. A ja muszę przyznać, że Twój komentarz zrył mi mózg, i chyba nigdy nie będę już myślał tak jak jeszcze parę minut temu :-).
@MsPysoul11 жыл бұрын
europejski teleskop ale w chile. Faktycznie europejski
@bladerunner309111 жыл бұрын
A obozy koncentracyjne położone na terenie Polski były polskie??
@elgoogssie396911 жыл бұрын
bladerunner3091 Wg Niemców, Amerykanów, Anglików i mieszkańców Izraela ... tak, były to obozy polskie:) Zdaje się, że tylko my Polacy twierdzimy inaczej.
@polimetakrylanmetylu248310 жыл бұрын
Elgoog Ssie Mondre :/
@Ir3k10011 жыл бұрын
Odcinki coraz ciekawsze. Tak trzymaj !
@wykopietenrowc6494 жыл бұрын
Mineło 7 lat, powstał już jakiś teleskop z tej listy :p???
@maciejgatkowski7243 жыл бұрын
To jest po prostu FASCYNUJĄCE!!!! :)
@AjTiOfficial11 жыл бұрын
Rób częściej serie astro, strasznie mi się podoba.
@19rumun10911 жыл бұрын
sci długo czekałem na nowy odc ale jak zawsze było warto :) już nie mogę doczekać się kolejnych :)
@ShaD4PlaY11 жыл бұрын
Dzięki za odpowiedź :) Jeżeli faktycznie widać na niebie powoli przemieszczające się konstelacje, to teleskopy posiadają coś w rodzaju namierzania danej gwiazdy a następnie jej "śledzenia", czy trzeba manualnie przesuwać tor obserwacyjny na określony obiekt? Kto by pomyślał, że tak proste pytanie dostanie tyle łapek w górę a w tym odpowiedź od samego SciTeraz :P
@Maximus94L11 жыл бұрын
Kurde szkoda że odcinki tak rzadko się pokazują :C SZKODA że masz tak mało subskrypcji bo zasługujesz na o wiele wiele więcej. Jednym słowem zajebiście tak trzymaj! :)
@Lavvi-3 жыл бұрын
🙂 Teraz ma więcej
@aluette111 жыл бұрын
Jak zwykle interesująco. Dzięki.
@cmpnbq11 жыл бұрын
Poza tym jest wiele ciekawych rzeczy i zjawisk powiązanych z astronomią, które zainteresują rzeszę widzów, np. asteroida Apophis, misja Mars One albo flary Irydium. Jestem pewien, że te zagadnienia zaserwowane widzom w scifunowym stylu będą jeszcze ciekawsze. Pozdrawiam!
@JeremyPlaYsBRO11 жыл бұрын
Najlepsze twoje filmiki są o kosmosie moim zdaniem :)
@dygson23072 жыл бұрын
Webb już sobie lata, czekam na zajebiste zdjęcia i na nowe odcinki astro scifun
@piotmys11 жыл бұрын
Więcej filmów z serii astro!!! Kocham to oglądać :D
@DrRudolf10 жыл бұрын
Fantastyczny filmik, niesamowite urządzenia!
@StudioLegoFilms11 жыл бұрын
Fajnie, ze wreszcie nowy film!
@ShiShyne11 жыл бұрын
Bardzo ciekawe i przydatne informacje .
@michazbignief98017 жыл бұрын
spoko oby tak dalej, bardzo dobrze ogląda się Twoje programy. Powodzenia
@andrewooddotcom11 жыл бұрын
Bardzo ciekawy materiał :) Czy można poprosić o czytanie z mniejszą szybkością? Z niecierpliwością czekam na następny odcinek :)
@123lotta32111 жыл бұрын
Uwielbiam właśnie te o kosmosie filmy :)
@n0e011 жыл бұрын
ten odcinek to mistrzostwo :) ogląda się z przyjemnością, pozdrawiam :)
@AsanroTH123 Жыл бұрын
@scifun może jakaś aktualizacja tematu?
@Revolwerowiec213710 ай бұрын
To nawed w komentarzu można napisać - Tylko teleskow james weba został z tych 6 zrealizowany
@agusia9917311 жыл бұрын
Doczekałam się. Dziękuję Ci SciFun! Świetny odcinek. Z niecierpliwością czekam na kolejny. :)
@RevilHermes11 жыл бұрын
Świetny tytuł publikacji :D zaraz mi się przypomniała fynolynoloftalina :D Dobry odcinek :)
@gregor_b13 жыл бұрын
Prośba o aktualizacje
@uzyteq11 жыл бұрын
nareszcie ile mozna bylo czekac xd
@MatisSC7311 жыл бұрын
Jeżeli temeratura zamarzania rtęci wynosi -39*C to temperatury pomieszczenia w którym znajdowałoby się zwierciałdo nie można zmniejszyć właśnie do tej temperatury, tak aby można było obracać zwierciadłem? Czy zamarzającą rtęć zmenia swoje właściwości?
@werterus270711 жыл бұрын
fajne,warto było tyle czekać
@MadJedfox11 жыл бұрын
Też o tym kiedyś myślałem. Gdyby połączyć tę teorię z teorią wielu wszechświatów (nieskończenie wielu) oraz wielowymiarowości (więcej niż znane nam 4 wymiary), to wychodzi na to, że wszystkie światy są powiązane z innymi na różnych poziomach. Ta teoria pozwala jednak na taką sytuację, że dany wszechświat "zapętli" się w sobie poprzez inny wszechświat. Np. świat A jest cząstką w świecie B. Natomiast B jest cząstką w świecie A. Nie wiemy jak jest na prawdę i możemy się tego nigdy nie dowiedzieć.
@Xelius8911 жыл бұрын
W końcu odcinek astro!
@MaximumEagle0111 жыл бұрын
Odcinek jak zwykle na wysokim poziomie, seria astro jest moją ulubioną :)
@galis438311 жыл бұрын
PYTANIE: Jeśli światło z odległych planet dociera do nas po pewnym czasie to możliwe jest że gdy wydaje nam się że je obserwujemy ich tam już nie ma?
@mariuszkarpinski79711 жыл бұрын
Oczywiście, że tak. Nie ma jakiejkolwiek pewności, że to co obserwujemy nadal istnieje.