75. Reptér születik (2. rész): A mestertervtől az első járatig

  Рет қаралды 54,947

Aeropark Budapest

Aeropark Budapest

Күн бұрын

Futópályák mesterséges szigeten, vagy egy levágott hegygerincen. Terminálok, ahol reggeltől estig folyamatosan hömpölyög a tömeg, vagy több órás csend után változik egy felbolydult méhkassá a hatalmas csarnok. Mérnöki bravúrok, tankönyvi és extrém megoldások, élményt nyújtó repülőterek. Hogyan lehet növelni egy futópálya kapacitását? Milyen biztonsági eszközöket lehet bevetni a rövid pályával rendelkező, körbeépült repülőtereken? Milyen trükkös megoldásokkal lehet lebonyolítani a jelentős induló és érkező hullámokat? Mit jelent a "Hub and spoke" rendszer? Somogyi-Tóth Gábor, az Aeropark ügyvezetője segítségével megmutatjuk a világ legkülönlegesebb, legérdekesebb, és legnagyobb repülőtereit. (Szerkesztő: Kránitz Balázs)

Пікірлер: 58
@eu78
@eu78 5 жыл бұрын
messze nem vagyok repülés fan, de kimondottan élvezhető, nagyon sok információt hordozó videókat csináltok egy laikus számára is :)
@lacam7807
@lacam7807 5 жыл бұрын
Órákat...napokat tudnám folyamatosan nézni az ilyen tartalmakat. Informatív, de mellette olyan képekkel videókkal van illusztrálva, hogy pislogni sem nagyon szeretnék, nehogy kimaradjon pár képkocka. Ahogy előttem már írták, egy baj van a videóval, hogy rövid. A nagy repterekről külön - külön is megnéznék egy-egy részt. Köszi a tartalmat, várom a következőt. 😁
@aeroparkbudapest
@aeroparkbudapest 5 жыл бұрын
Kedves Laca! Köszönjük szépen a kedves sorokat! Rajta vagyunk, rengeteg epizód van napirenden. Terveink szerint lesz egy-két érdekesebb repülőtérről külön epizód is, az Orlando például megér egy külön misét. :)
@DonnyDarkooo
@DonnyDarkooo 5 жыл бұрын
Elképesztő ez a csatorna! egyre jobb és jobb
@Jimmy_id10t
@Jimmy_id10t 5 жыл бұрын
En nem olyan regen talaltam ra erre a csatornara de iszonyat jo a tartalom es nagyon tetszik. A filmben szereplo uriembert is elvezet hallgatni. Intelligens es erezni rajta, hogy szereti amit csinal. Sok ilyen tartalmat meg.
@motoros251
@motoros251 5 жыл бұрын
Egy újabb rendkívül érdekes videó! Már nagyon vártam! Köszönöm szépen! Jöhet a következő!
@TheZiadHD
@TheZiadHD 5 жыл бұрын
Már nagyon vártam. 😍 Nagyon szívesen látnék folytatást a pilótaélet részekből. Nagyon élveztem. 😍
@Trimate02
@Trimate02 5 жыл бұрын
UNNAMED pont erre gondoltam en is, hogy orakig hallgatni tudnam
@ytvhu968
@ytvhu968 5 жыл бұрын
Az előző és ez a rész is hibátlan videó!
@udvilacka
@udvilacka 5 жыл бұрын
Ilyen gyorsan se kattintottam még az értesítésre! :)
@rajmundzoltanilles7597
@rajmundzoltanilles7597 5 жыл бұрын
Sziasztok köszönöm szépen Szuperek vagytok. Az állam leesik a gyönyörű képek láttán.
@newmanhun
@newmanhun 5 жыл бұрын
Jó videó lett, köszi. Volt szerencsém járni OSL, Chicag O`Hare és Az atlantai Hartsfield Jackson reptéren is. Ez utóbbi, valami elképesztő volt. Mind méretre - "metró" jár a terminálok között, mind a gépek mennyiségét tekintve.
@TheLordKROK
@TheLordKROK Жыл бұрын
Újra is megérte megnézni :) (ezt kerestem napok óta, ebben van az Oslói reptér)
@TheLordKROK
@TheLordKROK 5 жыл бұрын
Ismét egy nagyon szuper videó! (Y)
@wotan20
@wotan20 5 жыл бұрын
Aki a repülés szerelmese, annak képtelenség nem szeretni ezt a csatornát. Mind a téma részleteiben, vagy mélységében, mind pedig a repülés tárgyának széleskörű, színes és izgalmasan tárgyalt körbenjárásában egyszerűen páratlan. Másképp mondva, még angol nyelven sem ismerek ehhez mérhető teljesítményt, távolról sem, pedig oda egy nagyságrenddel nagyobb nézősereg tudna összegyűlni. Ennek a felettébb dícséretes helyzetnek a megteremtésében és magas szinten tartásában a szerkesztő úr játszik főszerepet, mert hiszen ő az a konstant, vagy állandosult minőség, a kamerák és a kuliszák mögött fáradhatatlanul tevékenykedő 'szürke eminenciás', aki mindent átfog, aki körül a dolgok forognak. Persze azért nincs ő egyedül, mert hiszen körül van véve kíváló szakemberekkel, akik egyúttal kiváló és érdekes emberek is, ami nem változtat azon a tényen, hogy mi mindent az ő szemén keresztül nézünk. Nagy szerencsénkre legyen mondva, hogy a szerkesztő úr úgy lubickál a repülés témájában, mint egy kishal a patak vízében. Somogyi - Tóth Gábor úrral kapcsolatban pedig annyit, hogy őt szívesen elhallgatnám akár estig is.
@rocko44444444
@rocko44444444 5 жыл бұрын
aztán reggel pedig újra.
@wotan20
@wotan20 5 жыл бұрын
Persze persze rocko, de azért próbáljunk ne túl lőni a célon. Nem azt mondtam, hogy be akarok költözni hozzá családtagnak, csak annyit, hogy jó őt hallgatni. ☺
@Dokyman1
@Dokyman1 2 жыл бұрын
Nagyon érdekes (sőt számomra hiánypótló) videó! Sosem gondoltam bele a repülés, illetve a repülőterek háttérvilágába, mi és hogyan zajlik ott, milyen tervezési folyamatok szerint. Hatalmas köszönet ezért az "adásért"!
@irihangodi
@irihangodi 5 жыл бұрын
Köszönöm, bar mindennap lenne több is :)
@bebtozoltan55
@bebtozoltan55 5 жыл бұрын
National geografic
@gerysphotos3519
@gerysphotos3519 4 жыл бұрын
Szivesen megneznek egy olyan videot is ami Ferihegy torteneterol szol, pl az 1-es terminaltol napjainkig, vagy valami hasonlot :)
@aeroparkbudapest
@aeroparkbudapest 4 жыл бұрын
A napokban indul ez a sorozatunk, hiszen jövő héten 70 éves a repülőtér! :)
@gerysphotos3519
@gerysphotos3519 4 жыл бұрын
@@aeroparkbudapest koszi :)
@wotan20
@wotan20 5 жыл бұрын
Hogy egy kicsit a műsor témájához is hozzászóljak, nevezetesen az úgynevezett 'hub and spoke system'-hez, vagyis a kissé furcsán hangzó 'kerékagy és küllők' rendszeréhez: Somogyi-Tóth Gábor ügyvezető igazgató úr remekül előadta ennek a rendszernek a történetét, (mert valóban a de-regulációban kell azt keresni), továbbá ennek a rendszernek a jellegét és sajátosságait is, sőt ennek a rendszernek a hiányosságait és hátrányait is megemlítette menet közben. Szóval a mondottakkal nem lehet és nem is kell vitázni, mert azok úgy jók ahogy vannak. Csupáncsak a teljeség kedvéért megemlíteném, hogy a megörökölt 'hub and spoke system' mellett mostanra kialakult és egyre erősödik ennek a rendszernek az alternatívája is, az un. 'point to point' system'. Ennek a rendszernek a leírása elég körülményes és hoszadalmas lenne a számomra, úgyhogy ehelyett csatolok egy röviden és velősen előadott angol nyelvű YT videó linkjét. Bátorítanám még az angolul kevésbé tudókat is, mert a videó narrátora érthető kiejtéssel, tanáros szabatosággal és viszonylag lassan beszél, valamint sok mindent már maguk az illusztrációk megmagyaráznak. Figyelmeztetném ennek az angol nyelvű videónak a nézőit, hogy az előadás csak mintegy 8½ percig tart. Az utolsó 2 percben valami a tárgyhoz nem tartozó promócióról beszél az előadó, amit időpazarlás meghallgatni. kzbin.info/www/bejne/hJ2sla18ZsSVa68
@stgk69
@stgk69 5 жыл бұрын
Kedves wotan20, köszönöm a linket, érdekes volt. Szeretném azonban kicsit pontosítani mindazt, amit az előadó 1:20-tól kezdve a "hub and spokes" rendszerről mond. Igazából, amiről ott beszél, az nem az eredeti, tipikus "hub and spokes" rendszer, hanem a "change of gauge" rendszer. Az előbbi tipikusan az amerikai belföldi forgalomban jött létre és virágzik azóta is, általában közel egyforma távolságokra vannak a hubtól a "küllők" végei (de legalább is mind az USA-n belül vannak) és közel egyforma kapacitású és hatótávolságú, döntően keskenytörzsű repülőgépekkel valósítják meg. Amiről az előadó beszél, az a "change of gauge" model. A kifejezés a vasutas szakmából jön kivételesen, és nyomtáv-váltást jelöl. A légiközlekedésben azt nevezik így, amikor kisebb hatótávolságú, keskenytörzsű gépek (pl. B737, A320) hordják össze az utasokat pl. Európán belülről Frankfurtba, ahol átszállnak a nagy hatótávolságú, szélestörzsű gépekre (pl. B747, A380), hogy megtegyék az interkontinentális utat. Ennek tulsó végén, pl. JFK-n gyakran fordított módon történik meg a "nyomtáv-váltás", pl egy B737-re átszállva lehet eljutni mondjuk Hartfordba. Amit a "point to point" modellről mond, az pontos, azzal a kiegészítéssel, hogy a point to point jó ideje működik elsősorban a fapados modellben; ami viszonylag új, az a nagytávolságú, interkontinentális változata, ami valóban a legújabb repülőgép-fejlesztéseknek (B787, A350, B73MAX, A321XR) köszönhető.
@Dorax75
@Dorax75 5 жыл бұрын
Igaz, amit említesz, a point to point repülés felfejlődésének lett áldozata az A380-as. Arra tervezték, hogy a hub and spoke-ban nagy kapacitás kihasználtsággal repüljön, amire tömeges ráhordó járatokat terveztek. Ezzel szemben a mai repülőgyártás berendezkedett a 300-400 fő között szélestörzsű, nagy hatótávú gépekre amivel épp a point to point repülést lehet kiszolgálni gazdaságosan. Érdekes és izgalmas.
@wotan20
@wotan20 5 жыл бұрын
Elnézést a későn jövő válaszért Dorax75. Igen a point-to-point rendszer fölfejlődése volt az egyik koporsószeg az A-380 nak, a másik a kinai piac elsatnyulása a repülőgépgyártók számára. Airbus a kilencevenes években még azt remélte, hogy az életszínvonal radikális emelkedésével Kina belföldi utasforgalma robbanásszerűen fog növekedni, amit az akkori körülmények között csak a legnagyobb kapacitású gépek tudtak volna kielégíteni. A prognosztizáció első fele igazolódott, a másik fele nem, mert Kina a világon egyedülálló méretű vasúti fejlesztést vezényelt le. Hosszabb és sürübb nagy sebeségű villamosított vasútvonal hálózatot helyeztek üzembe Kinába, mint a nagyvilág összeségében együttvéve az utolsó 50-60 évben. Viccesen mondva egy erős pofont mégcsak el lehet viselni, úgy hogy állva maradjon az ember, de kettőt gyorsan egymás után két irányból már nem. Igy aztán a Szuper Jumbó is a padlóra került, ami elég nagy kár, mert amúgy egy igen jó gép.
@peterandras
@peterandras 5 жыл бұрын
Elnézést kérek, nem akadékoskodni szeretnék, de tudtommal jelen pillanatban az új isztambuli reptér a legnagyobb egy épületből álló repülőtér a világon, már 95 millió utaskapacitással dolgozván ami állítólag 2026-ig 200 millióra nő majd meg. Volt szerencsém nagy reptereken megfordulni életemben, de érzetre tényleg eddig ez a legnagyobb. Gondolom e felvételek kicsit régebb készültek...
@surjang7
@surjang7 5 жыл бұрын
Szerintem itt két külön mérőszám keveredik. A pekingi terminál valószínűleg az épület alapterületét tekintve a legnagyobb, az isztambuli reptér viszont utasszám kapacitásban lesz (lehet) az első.
@stgk69
@stgk69 5 жыл бұрын
Valóban, az új istambuli terminal 1,4millió m2, míg a daxingi “csak” 1millió m2. Persze nehéz az összehasonlítás, mert ezeknél a számoknál nem lehet pontosan tudni, hogy mit számítanak bele. Melyik szinteket; hogy veszik számításba a földalatti alagutakat; satöbbi satöbbi. (A Dubai Terminal 3 teljes alapterülete 1,7millió m2, amennyiben a szatelit részeket összekötő alagutakat is beleszámítjuk.) A felvétel egyébként teljesen új; kb. három nappal azelőtt készült, hogy feltettük volna ide. Mindenesetre köszönjük az észrevételt.
@mig2506
@mig2506 5 жыл бұрын
10:22 A "kedves" döntéshozók közötti különbség, mármint a magyar-norvég kontraszt.
@andrassolymos2487
@andrassolymos2487 5 жыл бұрын
Rövid volt....
@lajoskovacs1052
@lajoskovacs1052 5 жыл бұрын
Viszont nagyon érdekes. Köszönjük!
@KXY5
@KXY5 5 жыл бұрын
Lehetne egy rész ami csakis a ferihegyi éületről szól?
@stgk69
@stgk69 5 жыл бұрын
KXY5 Lesz olyan is!
@aeroparkbudapest
@aeroparkbudapest 5 жыл бұрын
Több epizódot is tervezünk! :)
@KXY5
@KXY5 5 жыл бұрын
Köszönöm, már nagyon várom!
@Jimmy_id10t
@Jimmy_id10t 5 жыл бұрын
A ferihegy titkai -t lattad mar? Talan youtube-on is fent van.
@KXY5
@KXY5 5 жыл бұрын
Igen láttam, töbször is megnéztem már, de az már legalább 20 éves és azóta sok minden változott. Ami engem nagyon érdekel azok a technikai részletek, mint például az utasforgalmi területek elrendezése és az utólagos átalakítások.
@rocko44444444
@rocko44444444 5 жыл бұрын
van egy hatalmas probléma ezekkel a videókkal: RÖVIDEK. :(
@tejaksz
@tejaksz 4 жыл бұрын
Melyik reptér van a nyitóképen, amivel indul a videó? Köszi
@stgk69
@stgk69 4 жыл бұрын
A legelső, fekete-fehér képen egy meg nem valósult reptér-terv látható, valahol Amerikában. Aztán beúszik balról Osaka Kasai, jobbról pedig a szintén csak terv szinten létező Oslo Hurum.
@tejaksz
@tejaksz 4 жыл бұрын
Gabor Somogyi-Toth igen a fekete fehérre gondoltam a koncentrikus utakkal. Köszi.
@maestrohun
@maestrohun 5 жыл бұрын
Ezek az utasforgalom számok reálisak? Az évi 45 millió, napi átlaga 123e utas. Elég komoly számnak hangzik annak fényében, hogy mennyivel összetettebb folyamat repülőre fel és leszállni, mint mondjuk vonatozni, BKK-zni. Valaki tudja a Liszt Ferenc repülőtérre vonatkozó számokat?
@stgk69
@stgk69 5 жыл бұрын
KiaKK Persze. Ferihegy tavaly 15 millió utast és 120 ezer gépmozgást kezelt. A csúcsóra 5000 utas felett volt.
@maestrohun
@maestrohun 5 жыл бұрын
@@stgk69 Sosem halottam még ezeket a számokat és elsőre soknak tűnik.
@stgk69
@stgk69 5 жыл бұрын
KiaKK És így, másodikra? London Heathrow a maga évi 80 millió utasával? És bővül a 100 milliós repterek köre is! en.wikipedia.org/wiki/List_of_busiest_airports_by_passenger_traffic?wprov=sfti1
@maestrohun
@maestrohun 5 жыл бұрын
​@@stgk69 Lehet csak azért nehéz bevenni a számokat, mert mikor én repültem eddig, akkor jó eséllyel messze lehetett a csúcs. Heathrow--n még nem jártam. Szép nagyok ezeket a számok. A BUD 5000+ csúcs az azt jelenti, hogy kb. 1-2 percenként le vagy felszáll egy repülőgép?
@stgk69
@stgk69 5 жыл бұрын
KiaKK: 3 tengeri mérföld elkülönítés kell közéjük, ami kb 5,6km, és az valóban olyan másfél perc körüli.
@tasika14
@tasika14 5 жыл бұрын
Lesz harmadik rész?
@stgk69
@stgk69 5 жыл бұрын
tasika14 Lesz!
@e1sYTchannel
@e1sYTchannel 5 жыл бұрын
@@stgk69 És lesz 4. rész is? :)
@stgk69
@stgk69 5 жыл бұрын
e1 Azt még nem tudom :-)
69. Reptér születik (1. rész) - Hogyan dolgoznak a reptértervezők?
25:47
Tegel Airport - The symbol of Freedom
22:40
Aeropark Budapest
Рет қаралды 36 М.
123 GO! Houseによる偽の舌ドッキリ 😂👅
00:20
123 GO! HOUSE Japanese
Рет қаралды 5 МЛН
Kids' Guide to Fire Safety: Essential Lessons #shorts
00:34
Fabiosa Animated
Рет қаралды 14 МЛН
Они так быстро убрались!
01:00
Аришнев
Рет қаралды 3,1 МЛН
UNO!
00:18
БРУНО
Рет қаралды 4,9 МЛН
108. Járatkiszolgálás 35 perc alatt: versenyben az idővel
20:57
Aeropark Budapest
Рет қаралды 66 М.
71. Legendás repterek: az utolsó járatok után
21:32
Aeropark Budapest
Рет қаралды 155 М.
Amatör spelar med racket, proffs spelar med mobil - Vem vinner?
11:58
Reptér születik: formabontó terminálok (Ep. 267)
29:29
Aeropark Budapest
Рет қаралды 41 М.
92. Jumbo titkok (4. rész) - Szüle Zsolt és az égbolt királynője
29:03
Élet a világ legnagyobb tengerjáróin
13:15
Pandora HU
Рет қаралды 236 М.
ДРИФТ НА ВОЛГЕ
0:59
LavrenSem
Рет қаралды 314 М.
ВОТ ЭТО ДРИФТ!🔥#рек#топ inst: evsbog
0:16
Богом Данный
Рет қаралды 3,5 МЛН
POV: решил купить машину в 2024 году
0:11
AUTOSAMKA | Купить авто под ключ из Грузии
Рет қаралды 3,2 МЛН