Komentáře k sídlištím (6/6): Pozitiva panelových sídlišť

  Рет қаралды 20,791

Adam Gebrian

Adam Gebrian

Күн бұрын

Пікірлер: 126
@JirkaMoser
@JirkaMoser Жыл бұрын
Moc rád bych od Vás viděl sérii o satelitních městech.
@jendabekCZ
@jendabekCZ Жыл бұрын
Pan AG se pro nás tak snaží, a vy byste jej chtěl takto trestat ...
@blapan1234
@blapan1234 Жыл бұрын
Hlasuji také pro! Aktuální téma. věřím, že ne každý satelit je peklo a že se dají najít i dobré příklady.
@petr56321313
@petr56321313 Жыл бұрын
@@blapan1234 To je hlavně o tom, jaké má člověk nastavení a co mu vyhovuje. Já jsem třeba typ, kterému ten klasický suburb a ježdění autem všude 100% vyhovuje, a to p59mo i v tom Americkem provedení (kde je ještě super to, že děti vám vozí školní autobus).
@milanmach2379
@milanmach2379 Жыл бұрын
Satelity jsou pro města dlouhodobě nerentabilní, peněžní nároky na infrastrukturu a jeji udrzbu vysoce převyšují daňové výnosy, nemluvě o občanské podvybavenosti, která vede k jejich parazitovani na centrech skrze dojizdeni, což způsobuje další negativní externality jako je zvýšený provoz na silnicích. Že lidé v satelitech bydlí je samozrejme, takhle nepřímo subvencovana je málokterá forma bydlení.
@petrklic7064
@petrklic7064 Жыл бұрын
Satelitní městečka jsou vlastně reakcí lidské přirozenosti na nehumánní Corbusierovy paneláky. Ale je to v podstatě z bláta do louže. Protože pro přirozený zdravý lidský vývoj je nutné dodržet vzdálenost mezi jednotlivými domy alespoň 50 metrů ! V ideálním případě 100 metrů, pro vícegenerační vícepodlažní "rodinný" dům kde žije kolem 10 lidí. Ovšem tato základní věc se na architektuře neučí, v podstatě je to pro architekty "tabu".
@peetee7327
@peetee7327 Жыл бұрын
Jak už tu několikrát zaznělo. ANO, chceme další série i s následnými reakcemi. Takový formát tady hodně chyběl a jsem rád, že jste to pojal právě takto. Přeji vám mnoho zdaru a těším se na další tvorbu. Díky, Adame.
@vaclavkucera1404
@vaclavkucera1404 Жыл бұрын
Děkuji. Kombinace díl nebo serie plus reakce na reakce je paradni.
@gussycat1317
@gussycat1317 Жыл бұрын
Přijde mi dobré, jak jste se v průbehu doby stal liberálnějším, co se svého pohledu na svět týče. Pamatuji si doby, kdy jste výrazně odmítal cokoli co se neshodovalo s vaším myšlením. Dnes mi přijde, že už je to jiné. Klobouk dolů za skvělou "cestu", kterou např. já ještě musím projít. I když s vámi v mnohém nesouhlasím, uvědomuji si, že máte pádné argumenty. a... baví mě vaše videa!
@petrploner
@petrploner Жыл бұрын
Adame moc Vám děkuji za tuto sérii, vyrostl jsem na dvou velkých sídlištích v Ústí nad Labem a přesně jsem si mohl jít sám už v první, či druhé třídě jezdit na kolo, nebo chodit sám do školy. Mým snem bylo však bydlet v RD, což se mi podařilo splnit, každopádně s tím je spojena hromada nevýhod, kdy do práce dojíždím denně cca 40km a vždy když řídím, tak skoro s láskou vzpomínám na možnost prostě vylézt z domu, nastoupit do MHD a přejet město bez nutnosti přemýšlet kde nechám auto, abych někomu někde nepřekážel. Jelikož bydlím v místě s nulovou občanskou vybaveností, tak se k tomu samozřejmě pojí i další věci jako nákupy, či zábava, kde vždy auto hraje roli a vychovávám v tomto prostředí čtyřleté dítě, kterému jednoho dne budu muset dělat osobního řidiče 😀. Vše má tedy svá pro i proti a hrozně nerad vidím ten neargumentovaný hejt na sídliště jako taková, protože ačkoliv to možná ne úplně hezky vypadá, tak to vesměs většinou dobře funguje. Ač rád bydlím v klidu mimo město, tak mám celkem čerstvou zkušenost s pobytem ve Vancouveru uprostřed mrakodrapů a i to má prostě svoje kouzlo... Doufám, že i v budoucnu přibudou další zajímavé série, rád sleduji Vaši tvorbu 🙂.
@SmallRonis
@SmallRonis Жыл бұрын
Spolu s Václavem Bělohradským jste moji nejoblíbenější filozofové. Ať se vám daří a těším se na další obsah.
@ondrejbursa9969
@ondrejbursa9969 Жыл бұрын
Tento formát je super, na další série se moc těším. Pokud někdy pojedete do Brna na Lesnou, doporučuji porovnat s vedlejším sídlištěm Sadová, které vzniklo v posledních letech a jeho promyslenost a infrastruktura jsou naprosto zoufalé
@petrklic7064
@petrklic7064 Жыл бұрын
Tady jsou všichni nějak posedlí tou lesnou 😄 ono taky záleží na tom, kdy sídliště bylo postavené. Třeba ty z 80. let jsou taky zoufalé králíkárny bez infrastruktury. Byť je to pořád super oproti porevolučnímu developerskému peklu, kde šlo jen o to vytřískat z toho co nejvíc peněz. To pak třeba autobus MHD jezdí po nemožně postaveném developerském sídlišti stylem hry Snake ze stařičkých Nokií. Naprostá zoufalost, jak jsou postavené. A dítě z domu "vypadne" přímo do vozovky, protože jde o pravoúhlé stavby s klasickými ulicemi. Samozřejmě že na chodce nikdo nepamatuje. Primárně se projektují silnice a vše se přizpůsobuje autům.
@michalcermin251
@michalcermin251 Жыл бұрын
Série byla skvělá, asi mě dokonce bavily víc tyhle reakce. Já jsem se narodil a vyrůstal v Praze , konkrátně v Praze 10 - Vršovicích. Mám spoustu známých, kteří svoje dětsví strávili na sidlíšti a nikdy by neměnili a žíji na sídlištích v pohodě do teď a nedokážou si představit se stěhovat kamkoliv jinam. Vlastně, já si dokážu spíš představit, že se přestěhuju do jiného města, jiné země, ale nedokážu si představit, že bych se měl přestěhovat na opačný břeh Vltavy. Dík za spoustu podnětů k přemýšlní.
@klara4691
@klara4691 Жыл бұрын
Tenhle formát videí + odpovědí je skvělý! Sleduji Vás na různých platformách už tak 5+ let spolu s manželem, kterému jsem první video pustila s tím, že je "o architektuře". Očekával automaticky něco o historických budovách/památkách a byl hrozně zklamaný a zmatený, proč někdo točí videa o novodobé architektuře a mluví o "škaredých" domech (protože co není historické, to je škaredé). Postupně ale názor změnil a když Vás jednou potkal cestou do práce na přechodu a pozdravili jste se, tak z toho pak měl radost a zážitek. Díky. Vaše videa jsou konzistentně kvalitní a cením si trpělivosti, se kterou (s námi, diváky) pracujete. :)
@xalej02
@xalej02 Жыл бұрын
Dobrý den, v první řadě moc děkuji za Vaši práci, dlouhodobě jí sleduji a bez přehánění mi změnila každodenní život - více si všímám svého okolí a přemýšlím a vnímám jak se cítím ve vztahu k prostředí, kde se nacházím. Moc díky. Tato série je podlě mě jedna z nejzajímavějších, co jste vytvořili - obzvláště reakční videa jsou skvělá v tom, že umožňují jít více do hloubky. K tématu - já jsem vyrostl v Holešovicích, pak jsem dlouho bydlel v Karlíně a bydlení na sídlišti jsem se vždy bránil. Nyní však s malým dítětem bydlíme na sídlišti Invalidovna a musím říct, že tu silně vnímám některé kvality, které v běžné městské zástavě nejsou. Hlavní důvod proč se tu cítím dobře je kombinace docházkové vzdálenosti do širšího centra (Karlín) a oddělení automobilové dopravy, která vede pouze kolem sídliště (viz. komentář, kterému se věnujěte v tomto videu). Po cestě na hrištš, metro či tramvaj nemusíme přejít jedinou silnici. Pro děti je to příjemné prostředí. Také tu občas vidím skupinky mladších detí, kteří jsou sami venku - to bohužel v širším centru člověk už téměř nevidí. My jsme přitom takhle v 90. letech v Holešovicích trávili čas běžně sami venku. Je to zajímavý paradox, protože v porovnání s dneškem to bylo pravděpodobně méně bezpečné prostředí. Je mi jasné, že podnětů k natočení videí o konkrétních sídlištích máte teď mnoho, ale zajímal by mě i váš pohled na experimentlní sídliště Invalidovna. Navíc je tam jedna kuriozita, ze které by mohla být dobrá epizoda (+/-) :) - starý strom rostoucí uprostřed chodníku (po zkoumání leteckých map na stránkách IPR jsem došel k závěru, že strom byl na svém místě už předtím, než bylo sídliště postaveno, takže někdo ho záměrně musel nechat žít a postavil chodník kolem něj).
@michalrama
@michalrama Жыл бұрын
Děkuji za skvělé videa. Další taková série bude určitě super. I přes důkladný rozbor (a reakce na komentáře) tam nebyly dvě věci zmíněny. 1. Úpravy, které se dělají v těsné blízkosti paneláku, by primárně měli schválit jeho obyvatele, pokud to na ně bude mít vliv. Např. před našim panelákem byly hezké topoly, které vytvářeli pěkný výhled a hlavně krytí (nejen před sluncem). A několik let nazpět najednou přijeli lidi a začali to kácet kvůli rozšiřování silnice, u které stály. To samé u vedlejšího paneláku, kde zase začali stavět parkovací místa pod jeho okny. O obojím rozhodl nějaký **rák z městského úřadu a nás o tom nikdo neinformoval a nechápu proč natož aby jsme měli možnost to neschválit. 2. Absence výtahu v nízkých panelácích. Sám žiji v nejvyšším podlaží tří patrové budovy a přijde mně absurdní, že tu chybí. A rozhodně to není kvůli lenosti (chodím po schodech i v budovách, které výtah mají), ale nedokážu si představit, že bych si zlomil nohu. Najednou by pro mě byl obrovský problém dostat se do/z takového bytu. A to nedej bože, kdybych skončil na vozíku. To bych se rovnou mohl odstěhovat, jelikož takový byt pro mě byl nepoužitelný. Ale, než mně někdo napíše, že jsem extrémní pesimista, pokud takhle přemýšlím, tak jde o staré lidi, kterým sem už hůře chodí a taky stěhování většího zboží (nábytek, elektronika atd.) do takového bytu. Pokud to nevynesou ti, co to přinesou, musím požádat někoho silnějšího, ale kdyby tu byl výtah, zvládl bych to i sám. Čímž se vracím zpět, kdo vlastně definoval normy, kde musí být výtah a kde ne?
@zdenkamartin
@zdenkamartin Жыл бұрын
Úžasná série, jak zpracováním, tak samozřejmě především zajímavým obsahem. Velmi se mi líbilo, jak jste ke všemu zastával v podstatě věcné stanovisko - ani jste sídliště nehaněl, ani nevyzdvihoval jako nejlepší bydlení. Hodně zajímavě jste vypíchnul problém přebytku a zanedbanosti veřejného prostoru - k tomu bych měla jeden postřeh: skoro nikde, nebo málokde jsem si ve vašich reportážích všimla, že by si venku hrály hloučky dětí, jako to pamatuji za mého mládí. U nás bylo jen škvárové hřiště a místo rafinovaných prolézaček klepadlo na koberce, plus pískoviště pro nejmenší, ale děti byly zkrátka VŠUDE. Stačila travnatá plocha mezi domy, v zimě kopec za jiným panelákem na sáňkování, na chodnících jsme skákali gumu, vystačili si i s lezením po různých kandelábrech, ženské chodily odpoledne sedat na lavičky na kus řeči...zkrátka ten veřejný prostor žil. Dneska je tak zpustlý hlavně proto, že ho nikdo nepoužívá. Děti raději sedí doma, dospělí koneckonců taky. Každý má auto a jede jednou týdně na velký nákup - toho si také dlouhodobě ve vašich videích všímám, že "multifunkční budovy" na sídlištích často obsahují jen nějaké vietnamské bistro a možná kadeřnictví, zbytek bývá prázdný. Předpokládám, že důvodem je, že když už člověk jede na ten velký nákup do nějakého shopping centra, tak už pak nepotřebuje na sídlišti třeba obchod s oblečením, hračkářství, železářství...co myslíte Vy? Každopádně skvělý počin, ráda se na celou sérii podívám kdykoliv znovu! A těším se, že se snad opravdu pustíte do satelitních městeček - váš nezaujatý pohled na problematiku bude zajisté velmi přínosný!
@Targens
@Targens Жыл бұрын
Zdravím, co se týče dětí venku, tak ty malé co tam jdou s maminkami těch je ještě dost, ale ve chvíli když už se naučí ovládat počítač/mobil, tak děti tohohle věku už venku zdaleka tolik nepotkáte. V podstatě s vámi souhlasím. Ale je tu i další faktor - teď je mi 35, ale když jsem byl malej, tak v Praze (a asi i všude v ČR) bylo daleko více sněhu. Za sídlištěm v Praze - Kyjích stojí "val", dalo se z něj krásně sáňkovat, bobovat. Ale jak už sněhu moc není, nalítlo tam všechno možný (stromky, keře) - protože děcka nebobovala - a v podstatě i kdyby znovu sněžit začalo, tak už to sáňkování bude podstatně horší, ne-li nemožný. Tak to jen k dětem venku v zimním období.
@zdenkamartin
@zdenkamartin Жыл бұрын
Dobrý den. Ano se zimními obdobími souhlasím, počasí se od dob našeho dětství chtě nechtě proměnilo. Měla jsem ale na mysli i jiná období roku. Za mě bylo běžné, že šestileté nebo sedmileté děti chodily samy do školy - měla jsme to stejně. Klíče na krk, aktovku na záda. Bylo normální, že když šlo po škole sedmileté dítě ven, vzalo s sebou - respektive muselo s sebou vzít - třeba čtyřletého brášku. O oplocených hřištích s měkkým povrchem jsme si mohli akorát nechat zdát. Chápu, že dnes je třikrát tolik aut, než bylo za mého dětství, takže asi pro rodiče je o strach děti takhle "navolno" vypustit ven z hlediska bezpečnosti. Tady se mi ale právě líbilo zamyšlení pana Gebriana, zda by nebylo lepší dnes již nevyužívané prostory přetvořit na parkovací místa. Část vzrostlých stromů by klidně mohla zůstat, nebo se vysázejí nové s ohledem na parkovací stání. Myslím, že ty "plonkové", zanedbané travnaté plochy a všelijaká zákoutí, kde se pouze hromadí nepořádek a vajgly, by nikomu nechyběly...
@SparkleInMoonlight
@SparkleInMoonlight Жыл бұрын
Adame, celá série byla super a budu se těšit na satelity. Jsem moc ráda, že tahle videa děláte - člověka to přiměje k zamyšlení a k větší vnímavosti okolního prostředí. Myslím si, že i těžká témata dokážete skvěle a nenásilně komunikovat a otevřít tak společenský dialog. Věřím, že by tahle videa mohla dlouhodobě pomoci přispět k posunu smýšlení o veřejném prostoru, bydlení a okolní dopravě.
@D1212-c3h
@D1212-c3h Жыл бұрын
Děkuji za parádní sérii. Pokud jde o ten zábor plochy...ano, ono to vychází na relativně málo. Jenže co ta zbývající infrastruktura a krajina? Neustále se budují nové průmyslové zóny, tempo výstavby dálnic je slušné, a toho prostoru, který není kulturní krajinou, ale relativně málo dotčenou přírodou, je málo a stále ubývá. Samozřejmě, že jsou země v Evropě, kde jsou na tom hůře a samozřejmě to zatím není extrém, ale tento vývoj, byť salámovou metodou, považuji vcelku za negativní a to rozhodně nejsem příznivcem Green deal a ekofanatik 🙂
@mirkagalli5434
@mirkagalli5434 10 ай бұрын
Děkuji, velmi zajímavé ❤
@marcip6820
@marcip6820 Жыл бұрын
Úžasná série a je mi líto, že už končí. Nebo ne? Pořád doufám, že vyrazíte na cesty po republice a okomentujete nám, jak se povedla revitalizace sídlišť. 🙂
@ashwoodmana9881
@ashwoodmana9881 Жыл бұрын
Skvelá séria. Naozaj vďaka za skvelú prácu na nej a ochotu s nami plnohodnotne diskutovať! Naozaj sa pozerám inými očami na sídliská a inšpirovalo ma to vidieť ten potenciál pre ďalší rozvoj. Doplnil by som ešte poznámku k myšlienke, že by všetci mohli bývať v domoch. Je to zaujímavá myšlienka, len si myslím, že aj zavádzajúca. Nejde totiž len o tie domy. Treba nakúpiť, pracovať, kultúru, ... a keďže by všetko bolo s nízkou hustotou, tak by sa to jednoducho nevyplácalo, aspoň nie v takej kvalite, akú majú zahustené mestá. A to od kancelárskych budov, cez obchody, divadlá, športoviská, atď. Nehovoriac o infraštruktúre, či MHD. Stačí pohľad na USA a ich cul de sac sídliská. Mestá nemajú dosť z daní, aby udržiavali tie sídliská, tak vysávajú peniaze z hustého a vysoko príjmového centra, a MHD na takú hustotu nemá zmysel, tak je auto nie možnosť, ale podmienka. Čo zas znamená ešte nižšiu hustotu, lebo budeme potrebovať obrovské plochy pre cesty a parkoviská. Nehovoriac o psychologických následkoch tak extrémne segregovaného života. V tom zmysle teda kvantitatívne 4-11% ČR, nehovorí dosť o toho kvalite. A súhlas s kolegom, ktorý má záujem o tému budúceho rozvoja sídlisk :) to by som určite pozrel. Vďaka a nech sa darí!
@Subhofr1
@Subhofr1 8 ай бұрын
Já popravdě nevím kam napsat, že mne vaše videa, vaše dedukce, názory, myšlenkový pochody strašně baví. člověku se i otevře trochu kultura jiných zemí, a mne osobně všechny videa( a že se snažím koukat často) baví a donutí mne se i zamyslet nad tím jak, co, kdy , kde atd. Já chválím i tuhle serii, která by dala určitě na 2 násobný čas jednotlivých dílů, někdy i Trojnásobek :) Jinak musím najit díl o plotech , mam 1/3 pozemku spíše jako veřejný prostor :D
@geniepage1
@geniepage1 Жыл бұрын
Dalsi genialni video. Snad tato serie bude pokracovat. Sice jste se timu drive vyhybal, ale vysledek ponoreni se do toho je proste genialni 👌👍👏
@acerna05
@acerna05 Жыл бұрын
Díky za skvělou sérii!
@paveltomasek9380
@paveltomasek9380 Жыл бұрын
Díky... ten výpočet plochy... to je zajímavý, to jsem nikdy nepočítal. "Pouhé" jednotky procent zastavěnosti.... Ad plastiky na sídlišti: Souhlasím že to bylo zajímavé, problémem bylo většinou prostředí okolo (binec, bezdomovci atd...)
@jankasl7409
@jankasl7409 Жыл бұрын
S Mostem souhlasím. Podotýkám že nejsem z Mostu. Od revoluce ušlo to město obrovský kus cesty. Během studií v Hradci K. jsem všem říkal že až tam budou projíždět, ať se tam zastaví. Dneska se o Mostě bavíme se ženou, že je to nejspíš z celého Ústeckého kraje nejlepší místo pro žití...
@1972vlado
@1972vlado 11 ай бұрын
Vyrastal som pri sidlisku v 70tych resp. 80tych rokoch. Konecne niekto presne a sviezo opisal "nase" sidliska. Treba vyskusat zivot aj mimo "cssr" a potom erudovane ci pripadne aj s nadhladom sa k niecomu vyjadrovat. Skoda, ze to v tej nasej central europe takmer vo vsetko funguje inac. Ziskal som od Vas mnozstvo napadov a inpiracii, ako skusit vyriesit veci v nasom meste. Nech Vam sa dari. Velmi pekne dakujem.
@ondrejadamek5455
@ondrejadamek5455 Жыл бұрын
Jedna z tech veci, ktere me na tehle serii komentaru o komentarich zaujala uplne nejvic, je to, jestli jste vsech sest dilu strihli behem jednoho sezeni, nebo jste svym oblecenim (oranzovy svetr, cerne kalhoty) chteli ten dojem jenom navodit, abyste zachoval pospolitost tech videi! Ale jinak fakt dobra serie, rad jsem se dival na kazdy dil 👍🏻
@agebrian
@agebrian Жыл бұрын
Zdravím. Je to namluvené na jeden zátah asi během tří hodin bez přestávek.
@janbuchta6593
@janbuchta6593 Жыл бұрын
OMG přesně 20% jsem si řekl, než to Adam vyslovil.. :D
@JiriDob
@JiriDob Жыл бұрын
Doporučuji někdy navštívit ve Vídni futuristické sídliště Seestadt aspern, které je budované pro lidi a ne pro auta. Pro mě to byl úplně kvantový skok v porovnání s tím, co se staví v česku.
@huminami
@huminami Жыл бұрын
V Mostu jsem nikdy nebyl, tenhle díl bych také uvítal, ale v souvislosti s tím mě napadá, že by (snad ne jen pro mě) bylo zajímavé blíže se podívat na urbanismus a bytovky z 50. let. Přestože se podle mě jedná o nejtemnější období naší moderní historie, tak projekty z téhle doby mi přijdou extrémně zajímavé a kvalitně navržené i provedené. Spoustu let jsem na cestě do Krušných hor jezdil kolem Ostrova a teprve před pár týdny jsme se ho s rodinou rozhodli navštívit a byli jsme naprosto unešení. Nejen historickým jádrem, které má své nesporné kvality, ale především novým Ostrovem, vybudovaným v rámci infrastruktury pro nedalekou těžbu uranu v okolí Jáchymova. Myslím, že se jedná o naprosto bezprecedentní (v tom dobrém slova smyslu) příklad tohoto fenoménu, ale já se s ním samozřejmě setkával už dřív v rámci zástavby, která se začala budovat v roce 1953 v Plzni na Slovanech a kterou znám velmi dobře jak zvenku, tak zevnitř. Možná by nebylo špatné ani srovnání s pozdějšími sídlišti z let 60., ale hlavně 70. a 80.? :) Díky.
@jitkavilemova7003
@jitkavilemova7003 11 ай бұрын
Děkuji za video a komentáře. Strašně se mi líbí, jak dokážete o věcech uvažovat....nesešněrovaně, ze všech stran....jste "hlava otevřená", a to je cenné 😊👍
@karelmachac7237
@karelmachac7237 Жыл бұрын
Adame, jako vždy super :-), ale to tvé zrychlování čteného textu bylo příšerné. Musel jsem to přeskočit, a tím jsem přišel o návaznost, co říkáš dál. Za mě trochu nešťastné řešení. Klidně bych si poslechl celý komentář, i kdyby mělo video trvat o pět minut déle. Do hrobu přece nespěcháme ;-) Jinak super práce, hlavně se mi od Tebe líbí seriál Překvapivé stavby, ty přímo hltám :-). Pokračuj v tom, co děláš.
@oldrichcavnicky3481
@oldrichcavnicky3481 11 ай бұрын
Souhlasím
@romanmasopust6375
@romanmasopust6375 4 ай бұрын
Souhlasím, to zrychlení je zbytečné.
@krystoflips2751
@krystoflips2751 Жыл бұрын
Určitě oceníme více takových videí, ať už postřehů a kritiky prostředí, tak i takovýhto odpovědí na zajímavé komentáře. 😄
@josefsabl
@josefsabl Жыл бұрын
Most👍
@matywolf8237
@matywolf8237 Жыл бұрын
Moc rád se podívám na nějakou další sérii ❤
@janarothova3573
@janarothova3573 Жыл бұрын
Osobně bych byla pro zaměřit se na brutalismus jako takovej (jak to vypadá když se někdo stará a naopak) , určitě rozhovor s Vladimírem 518 o jeho krásné dvojdílné architektonické knize, určitě speciál o šumperácích a okálech , řadovkách (které vypadají jako mini sídliště ) apod. =)
@jaanety
@jaanety Жыл бұрын
I když s Vámi občas nesouhlasím, Vaše videa mi přijdou skvělá. Jelikož vím, že bydlíte v centru města, opravdu by mě zajímalo, co Vás na bydlení v této lokalitě láká. Několikrát jste zmínil, že k tomu máte mnoho důvodů, ale ty jste nikdy neuvedl. Máme stejně staré děti a já si život v centru města s nimi nedokážu představit. Proto by mě zajímalo, co já nevidím a nedokážu zřejmě posoudit. Každopádně nebude to poprvé, co bychom se u dětí neshodli. Pamatuji si na mateřskou školku v pořadu Překvapivé stavby, kterou jste chválil, ale mě s množstvím schodů a kovu a neútulnosti přišla jako dětské peklo.
@cioccolateriaveneziana
@cioccolateriaveneziana Жыл бұрын
Děkuji za další zajímavé video. Pokud si můžu dovolit poznámku: to zrychlování prosím už ne... To už by snad bylo lepší říct: "Stopněte si video a přečtěte si to."
@davidgrulich5870
@davidgrulich5870 Жыл бұрын
nesouhlasim, mě to naopak přijde supr
@cioccolateriaveneziana
@cioccolateriaveneziana Жыл бұрын
V pořádku, nejlepší by bylo, kdyby se ozvalo víc lidí a řeklo, jaký na to mají názor. Mně to přijde absurdní. @@davidgrulich5870
@frantisekrafaja
@frantisekrafaja Жыл бұрын
Ahoj, s tím propočtem plochy opatrně. 😉 nejenom domy, ale obchody, fabriky, silnice...a byly bychom za chvíli na 50%. Toto není cesta. Až doslouží panelak, tak zahodit a postavit nový moderní včetně parkovacího stání na dalších cca 150 let. 😉
@martinvanicek4076
@martinvanicek4076 Жыл бұрын
Tohle je opravdu chyty koncept, natocit nejdrive nejakou serii, a pak druhou kde se venujete komentarum, nikde jinde jsem toto zatim nepozoroval.
@mhorakcz
@mhorakcz Жыл бұрын
Co se týče myšlenky aby všichni bydleli v rodinném domě se zahradou - tak asi je to možné, ale myslím si že tyto tendence vedou k tomu co lze vidět ve spoustě městech v USA - všude se začne jezdit hodně auty a doprava kamkoliv bez auta je problémová protože se s přechodem od bytovek k rodinným domům snižuje koncentrace lidí tak se nevyplácí mít stejnou koncentraci zastávek a frekvenci spojů to platí pak i pro občanskou vybavenost (služby jako kadeřník, obchody,... školy, školky...) což pak vede k tomu že je potřeba se ještě více přepravovat a přitom pokrytí mhd se zhoršuje Tedy přesun lidí do baráčků by byl velmi drahý zhlediskadopravní infrastruktury, lidé by museli daleko více dojíždět a to převážně auty apod. a celkově by to kromě toho že lidé mají vlastní kus zahrady vedlo ke snížení kvality života a ekonomickému poklesu atd...
@Marek-qf3lt
@Marek-qf3lt Жыл бұрын
Táto séria komentárov dopadla ako cimrmanov seminár pred hrou - mali nakoniec väčší úspech ako samotná hra. 👍
@jansimon8043
@jansimon8043 Жыл бұрын
Dobrý den. Velice poutavá série, a to i přesto, že žiji v RD. Opravdu moc dobrý počin! Měl bych jeden "námět". Sociální bydlení ze všech možných úhlů pohledů. A možná i otázka bezdomovců. Moc by mě zajímalo, zda znáte v této problematice dobré příklady ze zahraničí, a nebo i od nás? Dodám, že při návštěvě krásného města Teplic mě množství bezdomovců šokovalo. A od té doby marně přemýšlím, zda existují možnosti důstojného řešení? Já ho nevidím. Děkuji za Vaší práci
@jiripavlas6719
@jiripavlas6719 Жыл бұрын
Ahoj Adame, žádné reakce ke komentářům, všechno OK. Díky. Pěkný den. Jiří Pavlas
@sunshinebracha
@sunshinebracha Жыл бұрын
Super inspirace jako vždy,,chtěl bych vám poslat pár fotek ( číslo nebo email), jak teď v Rotterdamu v centru,představují starou knihovnu,kdy ponechali okolní stěny v šířce asi 10 metrů ( část budovy a podlaží) a doprostřed vestavi 150 metrovou betonovou kontrukci pro apartamenty....kombinace a spojení starého a nového...prozatím mají hotovo 5 pater( používáji beton o C85, jádro má 110 cm zdi)....a popřípadě fotky z venku dronem Van nelle fabriky, kde už bohužel nevyrabi tabakove vyrobky....denně se na tuhle stavu divam,neboť pracuji v blizkosti....
@agebrian
@agebrian Жыл бұрын
Díky moc: adam.gebrian@gmail.com
@Clever-Chimp
@Clever-Chimp Жыл бұрын
Prosím o epizodu věnovanou pozitivům satelitních měst 😀
@jirivorac3662
@jirivorac3662 Жыл бұрын
Bohužel žádná nejsou ‼️
@breznik1197
@breznik1197 Жыл бұрын
Pokud Vinohrady, Karlín nebo Smíchov pojmeme jako satelitní města Prahy, tak by se asi nějaká pozitiva našla. V developerských šmoulovech asi ne.
@petr56321313
@petr56321313 Жыл бұрын
@@jirivorac3662 Jak pro koho. Představte si, že jsou lidi, třeba jako já, kterým to zcela vyhovuje.
@jirivorac3662
@jirivorac3662 Жыл бұрын
@@petr56321313 Ale to je naprosto v pořádku👍Máme pouze odlišný názor - to je OK nic víc bych za tím nehledal😁👍
@jendabekCZ
@jendabekCZ Жыл бұрын
Jediné pozitivum satelitů je, že díky nim AG vydá nová videa.
@adimrefed
@adimrefed Жыл бұрын
Adam,jake to máte hodinky?
@Marek-qf3lt
@Marek-qf3lt Жыл бұрын
Home office tu s nami bude, minimálne v IT, ale osobne by som bol radšej, keby uprostred sídliska vyrástla kancelárska budova. Bolo by to blízko, a zároveň by sme zmenili prostredie -- po dlhšom čase mi produktivita ozaj klesá a ani ma to tak nebaví, keď nie som vo fyzickom kontakte s kolegami.
@jendabekCZ
@jendabekCZ Жыл бұрын
Ideálně by ty kanceláře mohly být na střeše některého z okolních paneláků :)
@tomv3361
@tomv3361 Жыл бұрын
Málo je těch kancelářských budov, tak nacpeme další ještě do sídlišť 😃
@marcokoehler8832
@marcokoehler8832 Жыл бұрын
​@@tomv3361Vadí vám hodně, ty office parky? Škodí vám spíše psychicky, nebo máte negativní fyzické reakce při pohledu na ně? 😢
@tomaspodrazsky
@tomaspodrazsky Жыл бұрын
K tomu, že nejsou pracovní místa poblíž bydlení: No když bych si rejpnul, tak za to můžou určitě i architekti. Všude jen galerie, kavárna, kavárna, galerie, kavárna. Ale že by někdo zapřemýšlel třeba o nějaké komunitní klubovně, dílnách, drobné výrobě, hudebních zkušebnách, to se moc nemavrhuje. V tom mě třeba hrozně zklamal výsledek soutěže na prostor u KD Eden ve Vršovicích. Výsledkem je prostě jen nějaká bytovka, možná kancly opět bezpochyby s kavárnou a restaurací. Přitom byla šance KD Eden revitalizovat a zřídit zde něco, co by občané Prahy 10 skutečně využili. Byl tam velký sál, mohly se kolem zařídit zkušebny, ateliéry, dílny, prostory k pronájmu. Nakonec půjde KD Eden asi k zemi - mimo to docela vyjímečná stavba. Prostě nejsme živí jen kavàrnami a obchody. Chtělo by to do monofunkční zástavby umístit i funkce, které opravdu přinesou více pracovních míst.
@ondraciganek4565
@ondraciganek4565 Жыл бұрын
No celých sídlišť složených z bytů kde by se jak bydlelo tak pracovalo bych se celkem bál. V kombinaci se stále se rozvíjejícím dovozem jídla by to dle mého vedlo k tomu že by lidi vůbec nevycházeli z budov. Veřejný prostor by tak byl daleko více nevyužívaný a tím pádem ještě zanedbanější. Ona nutnost jet z bydliště do pracoviště aspoň každého donutí vyjít ven.
@ortwin3976
@ortwin3976 Жыл бұрын
10:17 jsou to Přeštice a Remek s Gubarevem?
@SvitSvit.
@SvitSvit. 10 ай бұрын
Udelejte prosim komentar k novym developerskym projektum napr Britska ctvrt
@voldrichmatous
@voldrichmatous Жыл бұрын
Dekuji za serii. Zajimalo by me proc se sidliste prestala stavet? Myslite ze by panelova/skladackova masivni vystavba resila a zlevnila nove bydleni? Nebo uz je to v dnesnich podminkach nerealne? Urcite maji svoje mouchy, ale prijde mi ze porad lepsi neco nez to aktualni predrazene nic.
@petr56321313
@petr56321313 Жыл бұрын
Nepřestala, jen mají vzhledem k jinému způsobu život jinou podobu.
@janbenus8363
@janbenus8363 Жыл бұрын
k tomu dojíždění za prací se váže to, že vás tam nechtějí. Pracoval jsem ve zkušební době ve firmě tady za sídlištěm, dalo se tam dojít pěšky, bohužel lidí co tam pracovalo ze sídliště bylo minimum, většinou ti co tam pracovali od vzniku firmy, sousedku třeba propustili je teď na pracáku a doufá že jí to vydrží do důchodu jelikož jí nikdo zaměstnat nechce (předdůchodový věk). Osobně dojíždím do firmy, která stojí na pozemku jiné firmy a rozděluje vesnici na dvě. Podle mě, má málo lidí možnost pracovat v blízkosti svého bydliště nebo dokonce ve stejném městě a aby jim pasovalo MHD domů, což při 12 hodinových směnách nepasuje.
@petr56321313
@petr56321313 Жыл бұрын
Naprosto souhlasím, že prostředí má na člověka veliký vliv. Pro mě je ta hustota a absence osobního prostoru za trest. A to nemluvím o tom, jak Vám náladu zkazí sice zřítkavé, ale přesto existující situace s ostaními.... posledně to bylo ho**o od psa ve společných prostorech, před tím nastříkavý hasičák na chodbě.... Pak chvíli bydlíte jinde (v mím případě v klasické gated americkém suburbu) a už po pár týdnech se cítíte úpně jinak. Co se práce týče, moh pracovat jak chci (klidně i ze zahraničí) ale doma to nedělám, raději si pronajímám kanceláře, v minibytech, které se zde staví vůbec není prostor (zkuste schválně někdy srovnání, jak výpadají trochu rozuměnší, moderní byty v USA, není to tak stlačené, běžně máte dispozici 3 bed/2 bath). K tomu bych ještě doplnil legislativou dané plýtvání prostoru na předsíň. Tráví někdo z Vás čas v předsíni? Ale mít ji musíte.... V US ne a také nebývá... Co se klasického zaměstnání týče, tak jsem přesvědčen o tom, že platí, statisticky, přímá úměra mezi úrovní kvalifikovanosti a vzdálenost od pracoviště. Pokud jste prodavač ve stánku se zeleninou, můžete pracovat kdekoliv a pracoviště najdete do kilometru od bydliště. Pokud jste raketový vědec, patrně budete zvažovat, na jakém kontinentě budou nejlepší příležitosti. Samozřejmě jde o krajní body, pro ilustraci.
@ddvffcescfe2368
@ddvffcescfe2368 Жыл бұрын
Nechci znít jako socialista, jelikož k tomu mám opravdu hodně daleko, ale když někdo jako Adam Gebrian řekne, že nezdědil nic po rodičích a svoje bydlení si našel a vybral sám, zahřeje mě to u srdíčka, jelikož tohle životní "nomádství", absence vztahu k "rodné hroudě" mám také a ačkoliv to vnímám jako silný handicap pro mladého člověka, je to taky zkouška charakteru. Ono když musíte řešit po škole cenu nájmu ale zároveň si zachováte svůj styl a vyberete si bydlení co si nejen můžete dovolit ale jaké k vám zároveň sedí, je to opravdu velká známka síly vašeho charakteru.
@Pidalin
@Pidalin Жыл бұрын
Co se týče toho mít práci a bydlení na stejnym místě, nebo dokonce v jednom bytě - rozhodně nedoporučuju. Žiju tak už 10 let, dělam sice ve výrobě, ale bydlim v areálu firmy a po 10 letech když takhle žijete, tak začnete třeba jezdit vlakem jentak tam a zpátky jenom abyste se projel a viděl jiný ksichty než vidíte posledních 10 let. Jsem původem z Prahy a často se jdu projít někam na sídliště protože mi hrozně chybí takový to co všichni nesnášej, takový to že vylezete z toho paneláku a musíte někam jet, cestou něco uvidíte a někoho potkáte. Dokud takhle žijete, tak vás to štve, ale zkuste si bydlet 10+ let v místě kde i pracujete a začne vám fakt chybět to že vám ráno ujel bus a automat na kafe zase neměl cukr a takovýhle ty každodenní opruzy o který přijdete a pak máte problém si vzpomenout co je vlastně za rok, nevíte kde jste byl loni na dovolený, všechno vám splývá do takový paměťový mlhy, víte jenom že chodíte akorát po schodech do práce a domů 10 let, nic víc si nepamatujete. Bohužel jako CNC programátor jsem si pěkně zavařil tim že jsem do týhle práce spadnul, už jsem vzdal veškerý naděje že by to po mně někdo převzal, jednou budu muset prostě říct "čus, ať si to tady řeší kdo chce, já mizim" a bude to, ale to už je zase jinej příběh. 😀 Rozhodně nedoporučuju bydlet přesně v místě kde děláte a už vubec ne nějakej home office, je to extrémně neproduktivní. To pak opravdu musíte mít jak řikáte nějak totálně oddělenou pracovní část bytu, nejlíp i s jinym vchodem, ale to většina lidí mít nemůže. Zkuste normálně kde bydlíte na svym běžnym kompu pracovat, po 10 minutách skončíte zase někde kilometr dole na seznamu na úvodní stránce a budete číst nesmysly na žena.cz nebo tak něco, prostě neuděláte nic. 😀
@CzechShooter
@CzechShooter Жыл бұрын
Mluvíte mi z duše. Za covidu jsem bojoval za to, abych mohl do kanceláře a přesně toto každý den zažíval. Ta rutina, ten každodenní autobus atd atd...
@marcip6820
@marcip6820 Жыл бұрын
Tak v areálu firmy bych rozhodně bydlet nechtěla. Ale mít práci nedaleko bydliště je časová výhoda. Mě jako matce malého dítěte Home office vyhovoval. Mohla jsem vypravit ráno dítě do školy, vyzvednout ho včas z družiny, udělat s ním úkoly, včas ho poslat na kroužky. Když lítáte do práce a z práce, potřebujete daleko víc času a je to hrozná honička.
@martinmiklica8294
@martinmiklica8294 Жыл бұрын
Kdyby každý člověk bydlel ve vlastním rodinném domě, tak by se podle mě společnost rozpadla. Některé jevy jsou totiž takzvaně "emergentní", tzn. objeví se samovolně při nějaké konstelaci podmínek, a jednou z nich je třeba hustota obyvatel, Není náhodou, že třeba "politika" (a zejména "demokracie") nebo "vysoká kultura" nebo "filozofie" a pak z ních vycházející všechny vědy ( a i epidemie a pandemie a díky těm zase další věci - jako třeba "hygiena" a Dekameron) se objevily až po tom, co vznikly města s vysokou hustotou obyvatelstva (v případě těch epidemií i zvířat). Někteří lidí si myslí, že když už nám to díky městům vzniklo, tak když je rozpustíme, tak nám to zůstane, ale já myslím že ne - nejsou to věci automatické, a když města, kde se koncentrují lidé, myšlenky, ale i konflikty a spory (a taková ta mentální kreativní destrukce) "rozpustíme", tak o to přijdeme, a "onlajn" to plně nenahadí. Protože je prostě dobré, aby se chudí a bohatí, chytří a hloupešjí potkávali každý den, i když to ani jedné straně není příjemné - a když budeme žít v domech na obrovské ploše, tak se to nestane. PS: Prosím nečtěte komentáře zrychleně hlasem Kačera Donalda - působí to tak, že si z nich děláte srandu. Stačí ho zobrazit celý a přečíst z něj jen "highlight" - dvě tři věty normální rychlostí, zájemce si to může pauznout a přečíst celé.
@martinprochazka4717
@martinprochazka4717 Жыл бұрын
Ahoj Adame. Hezký nakousnuté téma kolo vs chodníky. I když to úplně do tématu nepatří je pravda že je nepochopitelné, proč cyklista musí z cyklostezky sjet na silnici když cyklostezka chybí nebo končí. Spousta cyklostezek je určena společně pro kola, inline a pěší. A nikdo v tom problém nevidí že se tam střetávají tyto tři druhy přepravy. Zřejmě zde kolize cyklista chodec nemůže vzniknout (ironie) ale pokud konci musí cyklista sjet na silnici a nesmí na chodník protože tam zřejmě kolize hrozí (opět ironie) Myslím si že cyklista a chodec patří spíše na chodník a že střet těchto dvou jak bych to řekl ,sort lidí má méně fatální následky pro střetu než cyklista vs automobil. Jsem řidič a zároveň cyklista tak nad tím uvažuji dost často. Je prostě divné že chodník pojmenovaný cyklostezka nevadí pro tři různé druhy přepravy ale když se tento chodník neoznačil a je to už jen chodník tak to najednou vadí. Omlouvám se že jsem odbočil. Navnadilo mne tvé nostalgické zavzpomínali na dětská léta a vzpomněl si i má svá.
@D1212-c3h
@D1212-c3h Жыл бұрын
No, ono je to o prostorovém uspořádání. Samozřejmě je možné uvažovat o společném dopravním prostoru pro pěší a cyklisty. Jenže na to je potřebná dostatečná šíře a i kvalitní provedení povrchu + značení. A také to, aby chodci pochopili, že v takovém prostoru se chodí vlevo (abych viděl protijedoucí vozidlo - cyklistu) atd. Jinak obecně - cyklista na chodníku, pakliže pro to nejsou vytvořeny podmínky, opravdu nemá co dělat a ohrožuje chodce, vč. malých dětí apod. Že PRO cyklsitu bude víc fajn, když srazí chodce, než když ho srazí auto...ano, pro něj ano...
@martinprochazka4717
@martinprochazka4717 Жыл бұрын
@@D1212-c3h když porovnám cyklostezky tak o moc širší než chodník nejsou. Stejně tak se může argumentovat že silnice není dostatečně široká pro auta z obou směrů a cyklisty podél krajníc. Nemluvě o propadlých kanálech, možnosti že cyklista na takovém výmolů padne autu pod kola, eicic může strhnout rizeni a najet na chodník. (Ale to už demonizuju) Značení je jen obrázek. Kdyby to byl standard není potřeba nic značit. A ta kolize, to není o nějaké sobeckosti cyklisty že raději zrání chodce než se nechá zranit on na silnici , ale o tom že z deseti kolizi cyklista chodec budou spíše méně až nezávažná zranění u obou. Kdež to cyklista vs auto bude z deseti kolizi dvě smrtelné Neli více. To není o tom že je lepší raději zranit chodce. Ale eliminovat úmrtí a na tom si tahle ochranařska společnost dost zakládá .
@jakub83967
@jakub83967 Жыл бұрын
Ná já bych řekl když naberete chodce kolem v rychlosti 25km/h může to pro něj znamenat také velké následky nebo pro toho cyklistu, že spadne třeba do silnice. Chodci navíc často nesledují pohyb kolem sebe. Cyklista je ať se nás mnozí snaží přesvědčit o opaku problém v dopravě. Na chodník moc rychlý na silnici moc pomalý.
@breznik1197
@breznik1197 Жыл бұрын
Já bych zase řekl, že cyklista patří spíš na vozovku. Ne na chodník, kde by měli mít lidé právo i jen tak bloumat a nebát se, že když bezděčně udělají krok dozadu, tak je sejme elasťák s přilbou, který třeba ani nechápe, s čím musí počítat, když projíždí kolem malých dětí. Na místa, kde se se mnou rodiče a prarodiče jako s malým procházeli, bych dnes malé děti nebral. Na liduprázdných přehledných chodnících na periférii je to ale asi jedno.
@krtekcyberpunker
@krtekcyberpunker Жыл бұрын
@@jakub83967 Cyklista je chodec na kole a patří na chodník, pokud v místě neni cyklostezka. Cyklistama nemyslím závodníky, kteří si vzpomněli, že doma nechali zapnutou žehličku a ženou se přes mrtvoly. Lidem vadí kolo na chodníku čistě z právního fundamentalismu. Když druhej den na ten samej chodník namalujou kolo, už je jim to jedno. Jestli reálně seru motoristy i chodce, tak je vlastně jedno jestli pojedu po chodníku nebo po silnici a tak k tomu přistupuju.
@MartinOdehnal-p4r
@MartinOdehnal-p4r Жыл бұрын
Hmm, takže máme cca 23 procent pouze a jenom infrastruktura pro domy obslužnou plochu před domem. Když pomineme, že je potřeba umístiti i obsluhu těch lidí od továren, přes obchody až po osevní plochy a pak už to nevychází, tak co cena obsluhy? A zdroje na její obsluhu... ¨dám příklad, v Brně ulice 316m dlouhá, na každé straně panelák čtverec, celkem 13, 8 pater bytů po 4 bytech = 32, tedy 416 "bytových jednotek", cena na inženýrské sítě je odhadem myslíte kolik? V případě těch baráků, uliční šíře bývá kolik? 16m? Takže máme 416*16/2 (protože na každé straně), 3328 metrů, odhadem kolik bude stát vytvoření inženýrských sítí? Kolik jejich obsluha, kolik obnova.? Pak započítat, že pro ně je potřeba udělat obchod, ale dochozí vzdálenost 3km? škola 3km? park apod. 3km? atd. Když pominu, že je nesmysl "pouze domy a je to jenom 23 procent rozlohy čr", kdy se zamlčí, že musím zastavět i něco jiného, tak hlavní je, budou zdroje a kapacity toto udržovat?
@connectionism3754
@connectionism3754 Жыл бұрын
Canary Wharf je velmi špecifické a neda sa porovnat s nicim vo Vychodnej Europe. Častokrát to súvisí s triednym systémom v UK, kde vyššia stredná trieda pracujúca vo finančnom sektore v Londýne jednoducho nebýva. Satelitné mestečka (hlavne v Surry) zabezpečujú ochranu funkciu separácie spoločnosti, kde takýto ľudia chcú byvat. Tieto satelity sú absolútne vybavené a v podstate ich nemusíte nikdy opustiť a hlavne zabezpecuju najlepší školy pre deti. Téma školy je asi najdôležitejšia téma a priorita pre normálne pracujúce rodiny v Londyne. East London tam su školy kde sa skôr naučíte ako prežiť na ulici, ale čítat nebudete vedieť ani po 10rokoch v škole. Čo Canary Warf ponuka je veľmi veľa bývania aj ked o tom moc ľudia nevedia a hneď cez rieku sú megalomanské nové štvrte, tie slúžia pre mladých single alebo couples ktorý nemajú rodiny a chcú byt v meste a neplatiť veľa, to tiež priťahuje určity typ ľudí, nie bežných Londýnčanov, ani oni sa tam neohrejú dlho.
@spacedriver496
@spacedriver496 Жыл бұрын
Já bych jako milovník a investor do kulturních památek uvítal videa i o nich. Ale ne z hlediska moderních rekonstrukcí, spíše z hlediska historických prvků, toho jak se je někde povedlo pěkně rekonstruovat, tradičních technik atd. I před 10 let, co se v tom pohybuji, zde vidím potřebu obrovské osvěty, že památka není problém, ale že má svůj důvod, proč památkou je.
@petr56321313
@petr56321313 Жыл бұрын
Souhlasím. Dobře zrekonstruovaná památka, která ale žije (tím nemyslím, že se z toho stalo dotované muzeum) je vždy hodně zajímavá.... První co mě napadne je třeba pivovar v Frýdlantě.... sice stále v běhu, ale je tam pěkné sladění historie, moderního využití a funčního podnikání.
@MiroslavBruna
@MiroslavBruna Жыл бұрын
Nemyslím si jako jeden váš pisatel že by měl nastat diky ekologii nějaký razantní úbytek aut. Auta elektrická vše postupně vyřeší. Už slyším kritiky jak říkají ze to je drahé a nebudou to mit kde dobíjet....na to lze říci ze auta zlevňují a dobíjení není až takový problém. Stačí se podívat do zahraničí. A další věc...lidi se osobní mobility nevzdají
@vojtechsleha8473
@vojtechsleha8473 11 ай бұрын
Ten rozbor bezpečnosti pohybu po sídlišti je trefný. Hlavně bezpečnost pro děti. Já sám si to dobře pamatuji, zažil jsem to. Teď ale přemýšlím, kolik dětí se po sídlištích podobným způsobem pohybuje dnes, hrají tam hry, lezou po stromech a blbnou na klepáčích. Rodiče je z různých důvodů doprovázejí ke škole, i když to relativně bezpečné je. Neberte to prosím jako argument pro to, abychom se tou bezpečností zbytečně nezabývali. Jenom poznamenávám, že takový život díky/kvůli novým technologiím a jiným aspektům dnešní společnosti vede málokteré dítě. Bohužel. Nejsem si tedy jistý, zda je po takové bezpečnosti dostatečně vysoká poptávka.
@_Thoraxx
@_Thoraxx Жыл бұрын
Část videa 1:14 vždy nastavím na rychlost přehrávání 0.5. Hned je to lepší :D
@danielkavalek1996
@danielkavalek1996 Жыл бұрын
Co se týče policie na přechodu u škol. Tady u nás ve Švýcarsku tuhle hlídku drží běžní lidé (dobrovolníci) nevím proč je to v Česku práce pro policii. Ideální práce pro mladší důchodce ne?
@vaclavmalek4614
@vaclavmalek4614 Жыл бұрын
Prosím nezrychlovat video při čtení delších komentářů. Já mám zrychlené celé video a na tyhle zrychlené části si ho musím zpomalovat.
@vojta98
@vojta98 Жыл бұрын
Souhlas. Já jsem měl video na normální rychlost a uklízel u něj a zrychlené komentáře mě velmi zarazili, nejdříve jsem měl problém zachytit jejich obsah.
@matej_ptacek
@matej_ptacek Жыл бұрын
Tak to já nemám zrychlené video a zrychlené dlouhé komentáře mi připadají naopak prospěšné a vítám to.
@evivav6356
@evivav6356 Жыл бұрын
Sídliště není kralikarna,satelit se mi nelíbí.
@mareksplichal6646
@mareksplichal6646 Жыл бұрын
Dnes jsou všemi typy budov zastavěna necelá 2 % ČR. Představa, že by jen rodinné domy měly zabírat samy o sobě pět, sedm procent... Šílené. Myšlenkový experiment hezký, ale spíš mě vede k tomu, že potvrzuje názor, že sídliště umí dát domov na malé ploše velkému množství lidí, a když by měl mít každý svůj rodinný dům s pozemkem, je to dost šílená představa.
@petr56321313
@petr56321313 Жыл бұрын
Polovina lidí už v těch domech bydlí.... v mnoha zemích je to zcela normální, zkuste třeba Dublin, tam moc paneláků není...
Жыл бұрын
Výborne zvolený formát - relácia a odpovede na otázky. Myslím že ste trafili “do čierneho”. Napadá ma mnoho ďalších otázok do diskusie, no jedna mi nesmierne vŕta v hlave, hoci nesúvisí s témou… ..chodíte doma obutý v topánkach? …prosím neurazte sa, nemyslím to v zlom, nemusíte odpovedať, len mi padol zrak na tie obuté topánky a útulný priestor s kobercom….
@matador8822
@matador8822 Жыл бұрын
podobny rozbor ako sidliste teraz prosim satelity
@jiricibulka3518
@jiricibulka3518 Жыл бұрын
Vy jste asi mimo reálný svět, home office je negativní na full i v IT.
@mymindisgone1758
@mymindisgone1758 Жыл бұрын
Jak Lesná !? Kohoutovice doprčic...Lesná je škaredá, skoro bez lesů¨
@CzechShooter
@CzechShooter Жыл бұрын
S tou redukcí aut to opravdu nebude tak rychlé... V centrech měst možná, na sídlištích těžko. Skoro mi přijde, jako kdyby si to ten dotyčný přál zakázat. Má ale smůlu. Lidé auta chtějí a kdyby je nemohli mít na sídlišti, tak je už nebudou mít skoro nikde... Možná v domkách, ale tam by to dotyčný zakázal dříve či později taky...
Жыл бұрын
myslím že zmena príde generačne. V mojom okolí pozorujem mladých ľudí pre ktorých vlastnenie vodičského preukazu a auta už neznamená niečo dôležité, a necítia potrebu v 18-tich si automaticky spraviť autoškolu. Možno ich nieje väčšina ale nieje to ani nič nezvyčajné. A určite vela zohráva dostupnosť verejnej dopravy. Tiež náklady na vlastnenie auta do budúcna…
@CzechShooter
@CzechShooter Жыл бұрын
@ myslím, že hlavní důvod je, že je to prostě drahé. Kdyby to bylo cenově dostupné, tak má auto každý... Na tu zeleně uvědomělou generaci neverim
@lalasonycierny1945
@lalasonycierny1945 Жыл бұрын
HO je cestou do sociálnej izolácie , tak dúfam že HO sa nikdy nestane pracovným štandardom
@Vladimirchytil
@Vladimirchytil Жыл бұрын
S tím home officem bych až tolik nesouhlasil. Chápu sice že z Vašeho pohledu a ve Vaší "bublině" je to možné, ale 98% mých přátel a známých dělá ve fabrikách, službách, marketech či jako řidiči a tam si home office lze jen těžko představit. Navíc jak už psal kolega níže nedokážu si představit trávit svůj život pouze doma.
@johnsean100
@johnsean100 Жыл бұрын
Pokud půjde umělá inteligence i nadále podobným tempem, tak se během příštích 20 let rapidně změní i bublina ve které žijete...řidičů bude minimum, fabriky budou ještě automatizovanější, počty pokladních se už taky redukujou...jediné co ještě nějakou dobu zůstane jsou služby, protože jsou tak rozdílné a tak specifické, že například stroj na stříhání vlasů je hodně složitý na peníze, jaké se za to dají získat.
@Vladimirchytil
@Vladimirchytil Жыл бұрын
@@johnsean100 Pokud jde o kamiony souhlas, ale jsou i řidiči kteří zaváží malé prodejny či doručovatelé. V marketech nejsou pouze pokladny, to zboží do regálů samo nenaskáče. A fabriky? Kamarádka kompletuje ve fabrice krabičky, věc kterou by mohl dělat automat už dnes, ale nedělá, proč asi? Nejstpíš se to zas až tak nevyplatí. Pokud vím zatím AI pomalu nahrazuje právě ty kreativní obory, u kterých je homeoffice možný. Do širší diskuze o AI bych se ale nerad pouštěl, na to je tu málo prostoru
@mareksplichal6646
@mareksplichal6646 Жыл бұрын
Pracovat z domu se dá... Ale chceme to? Činnosti je potřeba prostorově oddělovat, je potřeba chodit mezi lidi, potkávat reálně kolegy, dostat se aspoň cestou do práce ven... Home office je možný, ale podle mého je pro člověka, pro tvora společenského, nežádoucí. Jak rád jdu přes město do práce za kolegy, jak rád se pak vracím domů za rodinou, stavím se po cestě na posezení s kamarády. Nechci svůj život trávit zavřený uvnitř, někde v malém bytě v sedmém patře paneláku.
@Pidalin
@Pidalin Жыл бұрын
Přesně tak. Dělam už asi 11 let v areálu kde i bydlim, navíc totální díra kde ve 4 odpoledne sotva potkáte živáčka, pak se rád projdete po tom sídlišti v Praze a má to na vás pozitivní dopad že vidíte jak sere pes na chodník a něco se tam děje, nebo takový to že mi třeba ujede bus, naštve to, ale díky tomu si pamatuju co to bylo za den. Když jenom chodíte po schodech do práce a z práce, tak pak vubec nevíte jestli něco bylo v pondělí nebo v úterý a kolikrát máte problém si vzpomenout co je za měsíc nebo dokonce rok, někdy nevim kolik je mi let a musim se nad tim chvíli zamyslet a to je "jenom" 11 let, jsou lidi co takhle někde žijou třeba 20 let a pak skončej v Bohnicích, ale ne na sídlišti. 😀 Celkově mi chybí ježdění do práce, čekání na vlak a takový ty každodenní opruzy co většina lidí nesnáší, ale když to pak nemáte, tak vám to začne chybět. Pokud z toho paneláku musíte aspoň vylézt a děláte třeba o 5 minut pěšky vedle, tak to je už o dost lepší, ale jenom chodit o patro vejš nebo dokonce dělat přímo z domova, to je totální zlo.
@JaPePr
@JaPePr Жыл бұрын
@@Pidalin Co vám brání v tom přestěhovat se jinam, do té práce dojíždět a užít si ty každodenní radosti?
@Pidalin
@Pidalin Жыл бұрын
@@JaPePr Brání mi v tom třeba to že nechci žít od vejplaty k vejplatě jako ostatní, "bohužel" tady mam firemní byt a sice to tady nesnášim, ale ty ekonomický výhody nakonec převládnou nad nějakym pocitem co cejtim když jdu z práce a jsem furt ve stejnym baráku. Když lidi někde berou 30 čistýho (a to ještě přehánim, protože to nemá každej, i v Praze furt lidi dělaj za 20-25 čistýho, bohužel) a platěj nájem 20+ poplatky, tak se mi opravdu nechce v týhle době se stěhovat do normálního komerčního nájmu, proto tady furt jsem.
@Tom-jj6ii
@Tom-jj6ii Жыл бұрын
Prvnííííí !!!!
Smart Sigma Kid #funny #sigma
00:33
CRAZY GREAPA
Рет қаралды 12 МЛН
How Much Tape To Stop A Lamborghini?
00:15
MrBeast
Рет қаралды 238 МЛН
Do you love Blackpink?🖤🩷
00:23
Karina
Рет қаралды 22 МЛН
The IMPOSSIBLE Puzzle..
00:55
Stokes Twins
Рет қаралды 185 МЛН
Ferdinandova poradna | 7. díl | Flera TV
14:47
Flera TV
Рет қаралды 14 М.
Nová budova Národního muzea: Proč je tak prokletá?
14:49
Adam Gebrian
Рет қаралды 81 М.
Policie ČR: Žena, která má tři P. A víte jaká? První Policejní Pilotka.
5:16
Policie ČR (Policie České republiky)
Рет қаралды 50 М.
Co byste měli vědět o doktorském studiu (Ph.D.)?!
8:37
Pavel Semerád
Рет қаралды 12 М.
Gebrian & Zibura: Lidí, kteří jdou proti zdi, si v Česku nevážíme
35:31
Michaelův Mashup / Michael Rozsypal
Рет қаралды 22 М.
Müllerova vila od Adolfa Loose vás překvapí svým interiérem
23:31
Z města do města: Londýn s Adamem Gebrianem
2:15:04
Center for Architecture and Metropolitan Planning
Рет қаралды 34 М.
Smart Sigma Kid #funny #sigma
00:33
CRAZY GREAPA
Рет қаралды 12 МЛН