Aktywność słoneczna - Astronarium odc. 6

  Рет қаралды 365,425

Astronarium

Astronarium

Күн бұрын

Słońce - źródło życiodajnej energii zapewniające światło i ciepło potrzebne do życia. Tak przynajmniej nam się wydawało. Dziś wiemy, że Słońce ma także o wiele bardziej niebezpieczne obliczenia. Pokażemy badania Słońca, jakie prowadzą polscy astronomowie, m.in. największy na świecie koronograf w Białkowie oraz badania satelitarne Słońca prowadzone od dawna przez naukowców z Wrocławia.
"Astronarium" przedstawia najnowsze badania Kosmosu. Opowiada o tajemnicach Wszechświata i polskich naukowcach, którzy je zgłębiają.
Odcinek 6 - Aktywność słoneczna
Premiera: 13.04.2015
#słońce #sun #koronograf
Oficjalna witryna programu: www.astronarium.pl
Profil na Facebooku: / astronariumtvp
Kanał na Twitterze: / astronariumtvp
Produkcja: Polskie Towarzystwo Astronomiczne oraz Telewizja Polska
Partner medialny: Urania - Postępy Astronomii
Dofinansowanie produkcji: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
* - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - * - *
"Astronarium" is TV program about astronomy and space. We present the mysteries of the Universe and Polish scientists who explore them.
Episode 6 - Solar activity
Premiere: 13.04.2015
Official website: www.astronarium.pl
Facebooku profile: / astronariumtvp
Twitter channel: / astronariumtvp
Production: Polish Astronomical Society and Polish Television
Media partner: Urania - Postępy Astronomii
Production financing: Ministry of Science and Higher Education, Poland

Пікірлер: 119
@TomaszLee
@TomaszLee 3 жыл бұрын
Upłynęło prawie 5 lat. Już kończy się dyskusja, co jest główną przyczyną globalnego ocieplenia - wychodzi na to, że działalność człowieka. Używam takiej analogii - jeżeli ktoś zostanie postrzelony z pistoletu, to co jest główną przyczyną postrzału: - pocisk - proch - elementy pistoletu (lufa, zamek, iglica, spust) - warunki przestrzenne (odległość, przeszkody etc) - strzelec Jeżeli braknie choć jednego wymienionego elementu, nie dojdzie do postrzału. Przy czym tylko jeden z wymienionych elementów jest decyzyjny i jest to człowiek. Podobnie jest z efektem cieplarnianym - jedynym jego źródłem jest Słońce (nie tylko aktywnie, poprzez promieniowanie, ale również pasywnie poprzez wytworzenie paliw kopalnych które de facto są uwięzioną energią słoneczną). Efekt cieplarniany jest konieczny dla życia i jest zjawiskiem całkowicie naturalnym, niestety działalność człowieka na ten mechanizm wpływa. Można argumentować że człowiek nie ma takiej potęgi, aby wywoływać globalne efekty - ale wróćmy do przykładu z bronią: ile energii wymagało od bombardiera B-29 Thomas'a Ferebee naciśnięcie spustu, 1kcal? W efekcie została uwolniona energia wybuchu równoważna 16 000 000 kg trotylu, czyli 1.6*10^10kcal. Podobnie jest z efektem cieplarnianym - działania o proporcjonalnie znikomej energii (człowiek vs energia Słońca), wprowadzają istotne zaburzenia. Kiedyś bawiłem się w obliczenia i wyszło, że aby zrównoważyć ludzką emisję CO2: - dookoła Ziemi, - na szerokości geograficznej Warszawy, - należałoby umieścić wulkan Eyjafjallajökull będący NIUESTANNIE w szczycie erupcji, - co ~70km... Kto pamięta co jeden taki wulkan zrobił z Europą (będąc w szczycie erupcji tylko przez kilka dni), ten łatwo sobie wyobrazi co zrobiłby taki ziejący niustannym ogniem pierścień wokół planety. PS dzienna emisja CO2 przez Eyjafjallajökull jest szacowana na 150..300 tysięcy ton w szczycie aktywności, średnia dzienna "ludzka" emisja CO2, to 100 MILIONÓW ton (~700..300 x więcej).
@zdzisawarudzka6164
@zdzisawarudzka6164 3 жыл бұрын
Bardzo ciekawa dyskusja
@andrekowalski6427
@andrekowalski6427 3 жыл бұрын
Bardzo dobry program, dzieki.
@74gruz8
@74gruz8 Жыл бұрын
W grudniu 2019 r rozpoczęliśmy kolejny cykl słoneczny!
@martabyrska5123
@martabyrska5123 2 ай бұрын
Dopiero niedawno zainteresowałam się amatorsko astronomią i ten kanał jest dla mnie ogromną inspiracją. Oglądam odcinki od pierwszych i mam nadzieję że „dojadę” do końca. A trafiłam tu poszukując wypowiedzi prof. Agnieszki Pollo, na którą natrafiłam w podcaście Tomasza Stawiszyńskiego „skądinąd”. Dziękuję!
@radoslawkarbarz
@radoslawkarbarz 8 жыл бұрын
Świetny film. Lepsze niż te co produkuje BBC.
@lucracine3833
@lucracine3833 7 жыл бұрын
car #bash u Message de confirmation Paiement immédiat de la facture Municipalité St-Simon (Région Maskoutaine) - Taxes (QC) 5365387586 effectué. Votre numéro de confirmation est 25609-46904.ff
@kamilszarlat7504
@kamilszarlat7504 4 жыл бұрын
Świetna prezentacja gości w programie!! Pełna profesja Dzięki pany!!
@galaxystern8518
@galaxystern8518 4 жыл бұрын
bardzo fajne stwierdzenie ,, jestesmy czescja Wszechswiata ,, nie sami dla siebie i jedyni .
@tadeuszalma361
@tadeuszalma361 Жыл бұрын
Jedyni, sądzę ale skoro jesteś podatny na tego typu komentarze to może,, jesteś wujtem planetarnym,,
@knufkakarynia4037
@knufkakarynia4037 2 жыл бұрын
Prof. Rudawy w 10:10 grubo mija się z prawdą i wiedzą naukową dotyczącą przyczyn obecnych zmian klimatu. Publikował nawet nieprawdziwe tezy i niesprawdzone informacje w czasopiśmie urania. Komentarz do jego błędów można znaleźć na portalu naukaoklimacie. Gorąco polecam
@Astronarium
@Astronarium 2 жыл бұрын
Program pochodzi sprzed 6 lat, ale sprawa badania proporcji pomiędzy czynnikami antropogenicznymi i naturalnymi zmian klimatu jest wciąż aktualna i jej zaniedbanie może nas wiele kosztować. Obszerną odpowiedź na opinię portalu "nauka o klimacie" Urania opublikowała w numerze 2/2021. Do sprawy zresztą wracamy w odcinku 130. Astronarium (premiera na YT 12 grudnia, wcześniej w TVP3)
@knufkakarynia4037
@knufkakarynia4037 2 жыл бұрын
@@Astronarium c'mon... ta "obszerna odpowiedź" to raptem nieco więcej niż jedna cienka kolumna, która pokrętnie tłumaczy że przecież art. Rudawego wrzucili z sentymentu i że redaktora rozczarował kategoryczny odzew na błędy prof. Rudawego. A jaki miał być jak błędy w publikacji Rudawego z pochodzącej właściwie w całości z 2011 r. były kategoryczne i nawet śmieszne (np. pomylenie Arktyki z Antarktydą).
@Astronarium
@Astronarium 2 жыл бұрын
@@knufkakarynia4037 Ta Arktyka vs. Antarktyda nawet mnie zainteresowała. Możesz wskazać? My jesteśmy (i Urania) tylko medium popularnonaukowym. Niech uczeni spierają się na łamach Scence i Nature, a nie na portalach internetowych. Będziemy to z przyjemnością relacjonować.
@knufkakarynia4037
@knufkakarynia4037 2 жыл бұрын
@@Astronarium wszystko w artykule na naukaoklimacie.pl
@Dude-yn1em
@Dude-yn1em 3 күн бұрын
​@@AstronariumChciałem zapytać czy w dalszym ciągu twierdzicie, że w nauce trwa debata ma temat przyczyn GO?
@grupakot1987
@grupakot1987 6 жыл бұрын
Proszę jakkolwiek informować o treściach wizualnych. Czy patrzymy na symulację 3D, czy na ruchomy obraz z teleskopu, czy może na przyspieszony, ruchomy obraz z teleskopu. To ważne. Nie rozumiem skąd taka swoboda u Państwa w tym względzie. Obrazy najwięcej wyjaśniają i najgłębiej poruszają odbiorcę. Wystarczy mały napis w rogu ekranu, np "zapis wideo obrazu z koronografu"
@olej215
@olej215 4 жыл бұрын
Ta nasza ziemia jest jakimś cudem, że podrzymuje nasze życie i do drugie takiej ziemi jest tak daleko że to nie wyobrażalne a to nie pewne jest co jest na takiej drugiej ziemi.
@ukaszfajfrowski3467
@ukaszfajfrowski3467 4 жыл бұрын
Miałem przyjemność słuchać wykładów prof. Rudawego na studiach. Jedne z najciekawych z jakimi miałem do czynienia.
@alladyn1500
@alladyn1500 8 жыл бұрын
Bardzo interesujące.
@MDSzym
@MDSzym 3 жыл бұрын
Ile tu uczonych w tych komentarzach.. Nie wiadomo kogo słuchać 😉 Mnie sie @Astronarium bardzo podoba. Dla takiego amatora jak ja, świetna sprawa. Pan Prowadzący super! Bardzo dziękuję za program! 😊 Zastanawiam sie tylko skąd są brane pieniądze na przemysł i badania związane z kosmosem.. 🤔
@katarzyna7846
@katarzyna7846 Ай бұрын
są agencje kosmiczne utrzymywane przez państwa wchodzące w skład, jak również prywatne inwestycje, np. Elon Musk czy George Branson
@AdaskoPolska
@AdaskoPolska 4 жыл бұрын
Jeśli na ocieplenie klimatu wplywają czynniki na które mamy wpływ, to oddziaływanie słońca nie zwalnia nas z myślenia o tym, na co mamy wpływ. Chyba że ktoś ma pomysł, jak nieco ostudzić słońce, to wtedy szacun dla niego.
@Astronarium
@Astronarium 4 жыл бұрын
Naturalną potrzebą istot żywych jest zachowanie środowiska w najbardziej przyjaznym dla siebie stanie. Klimat jest złożoną funkcją tak wielu czynników, że wymaga wciąż nowych badań. Można będzie o tym przeczytać w numerze 1/2020 Uranii - od 25 lutego w EMPiK-ach, a juz teraz w prenumeracie www.urania.edu.pl/node/14
@knufkakarynia4037
@knufkakarynia4037 2 жыл бұрын
Sęk w tym, że gdyby aktywność słoneczna miała przez ostatnie dekady decydujący wpływ na klimat to mielibyśmy być może raczej oziębienie, a nie ocieplenie. Prof. Rudawy mija się z prawdą, a szerszy komentarz do jego błędnych tez można przeczytać na Portalu: nauka o klimacie. Trzeba w wyszukiwarkę wpisać Urania nauka o klimacie i się znajdzie
@Dude-yn1em
@Dude-yn1em 2 күн бұрын
@@Astronarium Wiem że istnieje bardzo duża grupa naukowców, którzy twierdzą, że ewolucja nie miała miejsca, czy w takim razie pochodzenie człowieka to też polityka i musimy czekać bo trwa debata?
@Dude-yn1em
@Dude-yn1em 2 күн бұрын
@@knufkakarynia4037 Właśnie pytałem szurów z astronarium czy mają jakieś nowe badania dotyczące wpływu słońca na dzisiejszy klimat, niestety nie dostałem odpowiedzi.
@joten5720
@joten5720 4 жыл бұрын
Super program. super wnioski. Całkowicie sie zgadzam.
@slawekwankowicz1533
@slawekwankowicz1533 4 жыл бұрын
Jak ktoś nie ma sprzętu do oglądania słońca w dzień, to bez niczego może to robić w nocy.
@motherfoca1000
@motherfoca1000 3 жыл бұрын
W nocy to można tam polecieć
@teresawiegand9371
@teresawiegand9371 Жыл бұрын
DZIĘKUJĘ SERDECZNIE POZDRAWIAM z R.F.N
@Fifciu92
@Fifciu92 8 жыл бұрын
Mały, ale znaczący błąd wkradł się do opisu. "...o wiele bardziej niebezpieczne obliczenia." Powinno być- oblicze, lub oblicza.
@ewelinagosk8585
@ewelinagosk8585 7 жыл бұрын
brawo , świetny film
@kasiamiklas2530
@kasiamiklas2530 11 ай бұрын
Super!
@enopoland
@enopoland 2 жыл бұрын
Śśśświetny program :) Bardzo dziękuje i życzę wszystkiego Dobrego :)
@heeenryk
@heeenryk 6 жыл бұрын
thX
@nadiacharlott9649
@nadiacharlott9649 3 жыл бұрын
Bardzo pożyteczny kanał oby było jak najwięcej tego typu odcinków.
@rytmydjembe
@rytmydjembe 3 жыл бұрын
"Jesteśmy dziećmi wszechświata" to jest wspaniałe, że mamy takich naukowców którzy tak pięknie z pasją mówią.
@tadeuszalma361
@tadeuszalma361 Жыл бұрын
Dwa cuda mają wpływ na ZIEMIE,SŁOŃCE oraz KSIĘŻYC
@zejon9053
@zejon9053 6 жыл бұрын
No trochę niepotrzebnie zawracali sobie wtedy głowę tą sondą co na te około 40mln km do słońca miała podejść ale w sumie może jeszcze koncepcja parker solar probe była świeża albo konkretnie tej sondy jeszcze nie było no ale rekordzistką to ona będzie 5mln km :p
@jjaaccoobb000
@jjaaccoobb000 6 жыл бұрын
Pod koniec mowa o sondzie Solar Orbiter?
@adrutam1
@adrutam1 3 жыл бұрын
Dobry materiał dziękuję!
@marcingornicki7766
@marcingornicki7766 5 жыл бұрын
Do kogo należy dotychczasowy dorobek polskich naukowców ? Jak to się ma do znowelizowanego prawa własności intelektualnej ?
@kasiamiklas2530
@kasiamiklas2530 Жыл бұрын
świetne!
@GromKuba
@GromKuba 8 жыл бұрын
Jest możliwość zwiedzania obserwatorium w Białkowie?
@HadronPL_Science
@HadronPL_Science 6 жыл бұрын
GromKuba w czasie Dolnośląskiego Festiwalu Nauki w połowie września jest chyba możliwość.
@jarekpiwar3688
@jarekpiwar3688 7 ай бұрын
Może dzięki temu, że wszechświat jest tak potężny zaistniało prawdopodobieństwo powstania życia w jednym miejscu?
@tylkoprawdajestciekawaii
@tylkoprawdajestciekawaii 4 жыл бұрын
Gdyby nie pierniczył o generalnym ocipieniu, nie dostałby forsy na badania. To smutne jak nauka musi żyrować kłamstwa różnych hochsztaplerów, bo oni mają forsę.
@knufkakarynia4037
@knufkakarynia4037 2 жыл бұрын
Tym bardziej że prof. Rudawy nie zna się na klimatologii, a wprowadza w tym temacie w błąd. Komentarz do jego tezy o dominującym wpływie słońca na klimat w ostatnich dekadach został fajnie wyjaśnione na portalu nauka o klimacie
@space-man956
@space-man956 5 ай бұрын
nawet jeśli mam 11 lat to i tak rozumiem polecam
@LajonmlBB
@LajonmlBB 4 жыл бұрын
Dlaczego jest pokazywana grafika komputerowa ziemi i słońca?
@syncio7939
@syncio7939 4 жыл бұрын
Cokolwiek bym ogladal - nastepne jest astronarium... Otwieram lodowke - astronarium....
@motherfoca1000
@motherfoca1000 3 жыл бұрын
Też tak mam o.O astronarium nie jest źle ale bez przesady z tym spamem
@bolec123123123
@bolec123123123 4 жыл бұрын
Hej, ale wytłumaczcie mi proszę jak to promieniowanie może uszkodzić transformator 3nergetyczny?
@Astronarium
@Astronarium 4 жыл бұрын
To promieniowanie to naładowane cząstki: protony, ekektrony, cząstki alfa. Trafiając w Ziemię spływają wzdłuż linii pola magnetycznego na bieguny. Spływają, czy tworzą prąd. Ten wzbudza prądy indukcyjne w liniach przesyłowych (ale też np rurociągach) i transformatory nie wytrzymują przesileń.
@bolec123123123
@bolec123123123 4 жыл бұрын
Dziękuje. Rurociągi są w ziemi, więc według mojej wiedzy prąd wyindukowany w ten sposób spłynie do gruntu, i się rozładuje. Gdzie można poczytać o tym? Zastanawiam się co to za prąd się indukował, czy stały, czy zmienny i jakiej częstotliwości. Kiedy ostatnio zdążył się taki blackout wywołany wiatrem solarnym. Jestem elektrykiem niskich napięć, i nigdy nie wyłączalismy niczego z powodu wiatrów solarnych.
@Astronarium
@Astronarium 4 жыл бұрын
@@bolec123123123 W sierpniu 1989 pl.wikipedia.org/wiki/Burza_magnetyczna
@hussar1512
@hussar1512 4 жыл бұрын
Nie moge uwierzyc ,ze byla debata na temat globalnego ocieplenia😂 Nie trzeba byc naukowcem zeby wiedziec ,ze klimat sie zmienil nie do poznania. Dla przykladu 20 lat temu nie bylo zimy bez sniegu ktory trzymal sie przez ferie zimowe ,a teraz spada i znika tego samego dnia ,albo kilka po tym. Sroga zima juz nie wroci :( Jedyne Zakopane jeszcze ma snieg.
@LordZergadis
@LordZergadis 4 жыл бұрын
jaki nowoczesny sprzęt, te monitory mmm :D
@vitiv_pl
@vitiv_pl 2 жыл бұрын
Profesjonalny program naukowo-edukacyjny porównywalny z programem Sonda czy Laboratorium
@ArturrKania
@ArturrKania 4 жыл бұрын
Ciągle nieprawdziwie mówi się: "zachód słońca", "wschód słońca". Słońce nigdy nie wschodzi i nie zachodzi. Należałoby mówić ziemia lub część Ziemi odwróciła się od słońca lub się do niego zwróciła.
@Astronarium
@Astronarium 4 жыл бұрын
Nie przesadzaj :) Pomyśl ile wierszy, obrazów i zdjęć musielibyśmy wyrzucić do kosza poprzez taką hiperpoprawność językową :)
@filippokora2288
@filippokora2288 4 жыл бұрын
Fajny o
@weronika5368
@weronika5368 4 жыл бұрын
jak słyszę o plazmie że to gaz to od razu włączam kolejny film
@Astronarium
@Astronarium 4 жыл бұрын
No tak, to zjonizowany gaz, inaczej ogień.
@weronika5368
@weronika5368 4 жыл бұрын
@@Astronarium wg .naukowców to 4 stan skupienia
@weronika5368
@weronika5368 4 жыл бұрын
To znaczy że słońce to gazowy gigant .brat Jowisza?
@motherfoca1000
@motherfoca1000 3 жыл бұрын
@@weronika5368 a nie jest tak że główna różnica między gwiazdą a gazowym olbrzymem to masa? Gazowe olbrzymy nie płoną bo ich grawitacja jest zbyt słaba by wywołać fuzję
@endamien7113
@endamien7113 Жыл бұрын
slonce,czym jest
@kamiljakanotak9392
@kamiljakanotak9392 Жыл бұрын
słońce nie zgśnie pochłonie nas słońce posiada paliwa z zasysania i się rozrasta
@najedzonykot8344
@najedzonykot8344 6 жыл бұрын
"Jesteśmy dziećmi Wszechświata" - poetyczne zdanie. :) Zatem mamy u siebie największy koronograf na świecie...? wow ! Urosłam. I do tego dowiedziałam się, że w ogóle istnieje takie urządzenie. :) Dziwny ten obiekt - Słońce. Płonąca, niegasnąca kula, buchająca ogniem, która wisi w przestrzeni. Zupełnie tego nie rozumiem.
@marcingornicki7766
@marcingornicki7766 5 жыл бұрын
Zrozumiesz jak przeczytasz Spotkanie z Ramą Arthura C. Clarka. Był geniuszem. A ja myślałem, że koronograf służy do udrażniania żył ;-)
@radoslaw.malicki
@radoslaw.malicki 6 жыл бұрын
Jest pomyłka w filmie. Protuberancje na pewno nie sięgają 2 mln kilometrów jak twierdzi prof. Rudawy (minuta 5:34). Średnica Słońca to przecież niecałe 1,4 mln :) Protuberancje to najwyżej 20 000 kilometrów.
@Astronarium
@Astronarium 6 жыл бұрын
Mowa o długości protuberancji wzdłuż włókna, a nie wysokości nad fotosferą. Tak mierzona długość może być w ekstremalnych przypadkach porównywalna i większą od średnicy Słońca. Pamiętajmy, że zdjęcia i filmy to rzut obrazu trójwymiarowego na płaszczyznę. Zobaczcie tę protuberancje mniej więcej w 7 sekundzie trwania (oczywiście przyspieszonego) filmu: kzbin.info/www/bejne/haqsqXZno6-Dh5I
@szymonkania2457
@szymonkania2457 3 ай бұрын
Wczoraj w nocy była gigantyczna olbrzymia zorza polarna nad całą Polską
@DopowieKsiezyc
@DopowieKsiezyc Жыл бұрын
🎉❤
@jamesbond-pv7us
@jamesbond-pv7us 7 жыл бұрын
Mam takie wrazenie ze autorzy filmu troche na sile pruboja przedstawic ,,wielkie,, osiagniecia Polski I Polskich naukowcow . Patrzac na tych ludzi , na sprzet na jakim pracuja mam nieodparte wrazenie ze swiat Im odjechal I to z predkoscia swiatla. Od setek lat miara oceny naukowca , uczelni czy laboratorium sa publikacje . Publikacje w prasie naukowej , w tytulach uznanych na calym swiecie I w swiecie nauki , publikacje ktore moga przeczytac wszyscy zainteresowani I je ocenic . W zadnym z tych filmow nie ma slowa o polskich poblikacjach w najbardziej uznanych periodykach naukowych. Prowadzacy za to w kazdym odcinku podkresla ,,wielki,, ,, ogromny,, wklad Polskich naukowcow w nauke I w odkrycia , ale nic o tym kto to ocenil I jak . Naukowiec jest nikim jesli nie publikuje wynikow swoich badan I odkryc. Polacy niestety naleza to grona tych ktorzy najmniej na swiecie publikuja . To troche tak jak z pieknem Polski , kazdy Polak powie ze Polska jest najpiekniejsza , ale jak go zapytac co takiego jest piekne w naszym kraju to powie ze gory jeziora , lasy , morze .... krotko mowiac to czego policy jeszcze nie zepsuli , a jak zajzec do byle jakiego przewodnika po regionie , miescie czy wsi to okaze sie ze tam nie ma nic do zwiedzania poza kosciolami . Jesli sami bedziemy sie oceniac to zawsze bedziemy super . Polska chora megalomania I egocentryzm sa niestety bardzo znane w swiecie . Pozdrawiam z Innej Galaktyki JB.
@maciejmikoajewski9339
@maciejmikoajewski9339 7 жыл бұрын
No i właśnie, dlatego chwalimy się astronomią i astrofizyką, a nie chemią, albo naukami o Ziemi. Z niedawno opublikowanego tzw. Nature Index - najbardziej prestiżowego rankingu publikacji w dziedzinie nauk przyrodniczych - odnotowano w roku 2016 prawie 600 publikacji astronomicznych w 68 najlepszych światowych czasopismach naukowych. To blisko 40% wszystkich odnotowanych tam publikacji wszystkich polskich placówek badawczych (głównie uczelni i instytutów PAN). Piszę o tym we wstępniaku Uranii nr 3/2017, a w różne ciekawe statystyki każdy - james bond również - może się pobawić na www.natureindex.com/. Ciekawie np. jak wyglądamy w porównaniu do innych krajów?
@ciemnowidz
@ciemnowidz 6 жыл бұрын
Może dzięki temu łatwiej było dostać dofinansowanie z ministerstwa. Lepsza taka formuła niż odrzucenie projektu.
@prorolnik
@prorolnik 6 жыл бұрын
Możliwe, że takie postrzeganie ma miejsce poprzez wkomponowanie do materiału Pana, który lutuje płytki, które to następnie mają zostać wysłane w kosmos. Puste laboratoria (16:09), w których widać, że nic się nie dzieje, niepodłączone komputery (17:39). To sprawia wrażenie braku profesjonalizmu i tak przedstawiona scena do mnie nie trafia. Same opowieści ciekawe, ale zdanie mam podobne do przedmówcy.
@plachuplachu
@plachuplachu 6 жыл бұрын
Jest to dokument robiony przez TVP więc, propaganda musi być xd, lepsze to niż trudne sprawy i inne oglupiajace Dziadostwo, które jest teraz w tv,
@urbanikt
@urbanikt 6 жыл бұрын
Co z wami jest ludzie? W ilu programach BBC czy na jakiś innych kanałach popularno-naukowych była mowa o ilościach publikacji w czasopismach naukowych? A czepianie się że w laboratorium stoi stary niepodłączony komp, gdzie w tym samym kadrze po lewej stronie widać nowe komputery to już w ogóle żenada. Sam mam w pokoju niepodłączonego kompa z którego nie korzystam, ale nie wrzucę go na strych czy do piwnicy. Nie dość że te programy są profesjonalnie zrealizowane to jeszcze możemy w nich pokazać udział Polskich naukowców, ale nie, mi się nie podoba bo... nie podają ilości publikacji i w ogóle to spisek a Ziemia jest płaska. Poza tym to powinniśmy się wstydzić że Polska w ogóle jest na mapie.
@mcslimack8488
@mcslimack8488 3 жыл бұрын
0:27 ; 8:39 - 11:03
@dzinzlampy8181
@dzinzlampy8181 2 жыл бұрын
bez wasa ...
@01-2-65
@01-2-65 5 жыл бұрын
Z'miencie prosze ta hostesse bo zabiera bardzo duzo z programu ktory jest wysokiego kalibru programem naukowym.
@magdaooo2673
@magdaooo2673 5 жыл бұрын
to jesy zrobione kumpterowo. heloł Ania osadnik
@ttvFairPlayerPL
@ttvFairPlayerPL 6 жыл бұрын
Nie dla idiotów ^^
@DopowieKsiezyc
@DopowieKsiezyc Жыл бұрын
Zielona herbata 😢
@daehnikss6566
@daehnikss6566 8 жыл бұрын
3:05 "Jeśli tarcza naszej gwiazdy całkowicie przesłoni Księżyc..."? Serio? Chciałbym to zobaczyć... Chyba powinno być: "Jeśli tarczĘ naszej gwiazdy całkowicie przesłoni Księżyc..."
@gyver86
@gyver86 8 жыл бұрын
+daeH nikSS tarczę powiedział
@lesqamc2753
@lesqamc2753 4 жыл бұрын
Brednie.. niesamowite. program na poziomie ale jak ma nie być jak forsa leci na tego typu działania xD brednie 18 wieku przypominam że mamy rok 2020..:)Chińczycy gdyby znali język Polski ale by lali ze śmiechu XD
@andrekowalski6427
@andrekowalski6427 3 жыл бұрын
Masz racje LesQ, czy jak ci tam. Przeciez to slonce krazy wokol ziemi, a nie odwrotnie. To jak moze byc takie gorace. Chyba chodziles na wagary, kiedy byla o tym mowa, i rzucales kamieniami na szkole. Nic nie zrozumiales z tego programu, ciulu.
@DopowieKsiezyc
@DopowieKsiezyc Жыл бұрын
Po i Sigma
@markegirski7498
@markegirski7498 2 жыл бұрын
Przecież ZIeMiA to ZIMA
@danusiamw6234
@danusiamw6234 4 жыл бұрын
takie bzdety ze sluchac sie nie chce
@greghostor
@greghostor 3 жыл бұрын
może świeci ale zimno jak huj i nie ma śniegu w zimie
@rysdziad37
@rysdziad37 4 жыл бұрын
How Dare You!!!
@maciekcze3455
@maciekcze3455 4 жыл бұрын
Co za bzdury. Jeszcze niech powie, że słońce jest oddalone o miliony km. Nie mogę tych głupot słuchać. Jakie satelity. Jak nastawiali nadajników naziemnych to nagle pojawiła się łączność satelitarna. Wejście powyłączajcie BTS to zobaczycie jaką będziemy mieli łączność satelitarną.
@-xyz1070
@-xyz1070 3 жыл бұрын
Jest oddalone o około 150 mln km
@_KULFON_
@_KULFON_ 3 жыл бұрын
Szuruburu
@kamilstrzelecki5124
@kamilstrzelecki5124 4 жыл бұрын
Hehehe przeslij ten filmik do nasa powiem ci hitt i zdradz im ten patenttt a zwlaszcza poczontek mi sie podoba teee reczne automatyczne obracanie tym czyms bialymmm heheehe przepraszam niechcialem hejtowac... aleeęeeeeeeeeeeee bez przesadayyy
@marcinwodniczak7125
@marcinwodniczak7125 9 ай бұрын
Fajny film na kanale KZbin Baldtv 🔥 minimum maundera
@Dude-yn1em
@Dude-yn1em 2 күн бұрын
Bald to szur
European Southern Observatory (ESO) - Astronarium #7
23:04
Astronarium
Рет қаралды 126 М.
Space Weather
23:24
Astronarium
Рет қаралды 197 М.
Now it’s my turn ! 😂🥹 @danilisboom  #tiktok #elsarca
00:20
Elsa Arca
Рет қаралды 12 МЛН
I Took a LUNCHBAR OFF A Poster 🤯 #shorts
00:17
Wian
Рет қаралды 15 МЛН
大家都拉出了什么#小丑 #shorts
00:35
好人小丑
Рет қаралды 79 МЛН
Skąd Słońce bierze energię i jak można mu ją "podkraść"?
22:00
Uwaga! Naukowy Bełkot
Рет қаралды 399 М.
Korona słoneczna - Astronarium odc. 80
23:09
Astronarium
Рет қаралды 105 М.
Tajemnice największej życiodajnej gwiazdy w naszej galaktyce! [Wyprawa na słońce]
5:20
Ewolucja gwiazd - Astronarium odc. 75
23:23
Astronarium
Рет қаралды 269 М.
Extrasolar planets - Astronarium #22
23:11
Astronarium
Рет қаралды 203 М.
Układy planetarne - Astronarium odc. 25
22:52
Astronarium
Рет қаралды 244 М.
Ogólna teoria względności - Astronarium odc. 44
22:46
Astronarium
Рет қаралды 963 М.
Saturn and Cassini Probe - Astronarium #49
23:19
Astronarium
Рет қаралды 427 М.
Gwiazdy zmienne - Astronarium odc. 10
23:01
Astronarium
Рет қаралды 100 М.
Now it’s my turn ! 😂🥹 @danilisboom  #tiktok #elsarca
00:20
Elsa Arca
Рет қаралды 12 МЛН