Рет қаралды 6,288
Obszar wschodnich ziem Cesarstwa Rzymskiego, zwanych Bizancjum, obejmował swym zasięgiem terytorium od Egiptu, Syrii, poprzez Azję Mniejszą, aż po niemal cały Półwysep Bałkański. Konstantynopol (dzisiejszy Stambuł) był miastem, które usytuowano na terenach byłej greckiej kolonii nazywanej dawniej Bizancjum, która to nazwa została przejęta przez Rzymian, a następnie dała początek Cesarstwu Bizantyjskiemu. Decyzję o podziale podjął cesarz Dioklecjan, a za sprawą Konstantyna Wielkiego Konstantynopol (ob. Stambuł) uznany został za drugą stolicę imperium, równą w prawach Wiecznemu Miastu.
Co działo się z Bizancjum po upadku Rzymu? Jak żyli bizantyńscy cesarze? Na jak wiele niesamowitych sposobów byli w stanie eliminować swoich wrogów? Czy słynna gwardia wareska naprawdę była tak niesamowita?
Gościem tego odcinka był dr hab. Łukasz Różycki, prof. UAM polski historyk, archeolog, zajmujący się dziejami Cesarstwa Rzymskiego w późnym antyku oraz w okresie panowania dynastii macedońskiej, archeologią klasyczną, dziejami Słowian, wojskowością rzymską i bizantyńską, bronioznawstwem, a także rzymską i bizantyńską teorią wojny.
Cykl "Kiedyś to było..." jest wynikiem współpracy:
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie
www.muzeumgniez...
profilu Śladami Średniowiecza
uwolnijhistori...
czasopisma Archeologia Żywa
archeologia.co...