Arduino 30: WYŚWIETLACZE SIEDMIOSEGMENTOWE i multipleks

  Рет қаралды 10,707

Adam Śmiałek

Adam Śmiałek

Күн бұрын

Пікірлер: 49
@Informatykwakcji
@Informatykwakcji Жыл бұрын
👍 👍 👍 🍀 Wyświetlacze zawsze są w modzie. I zawsze przyciągają widzów. W konsolce do gier, którą ostatnio składałem, też są wyświetlacze multipleksowane. To zresztą klasyka w tego typu urządzonkach.
@XYZ.2023.
@XYZ.2023. Жыл бұрын
Posiadam kalkulator BRDA 12U + oryginalną instrukcję obsługi + oryginalny futerał + zasilacz do tego typu kalkulatora typ ZS 0,15/9/2. Zakup był dokonany bodajże w roku 1980 😀
@laptok
@laptok Жыл бұрын
Mam po ojcu kalkulator Elwro 440 "Bolek" z takim wyświetlaczem. W tym egzemplarzu jest oryginalny hp, elegancko zrobiona PCB z laminatu szklanego z solder maską, układ oryginalny MOS Technology. Niestety dziecięciem będąc podkradłem kilka części do jakichś migających światełek czy innego rozrywkowego projektu, ale zabieram się za ożywianie wyświetlacza przy pomocy Arduino.
@tropicielhistorii
@tropicielhistorii Жыл бұрын
Z tym wyświetlaczem mam piękne wspomnienia 🍀🍀🍀🍀👍💪 pozdrawiam
@gnbandi5663
@gnbandi5663 Жыл бұрын
Pamiętam ten kalkulator,BRDA.Mój dziadek był głównym księgowym w dużym przedsiębiorstwie i nieraz przynosił go do domu. Miałem okazję się tym pobawić.Ale pożyczyć mi do szoły dziadek nie chciał.
@olo1299
@olo1299 Жыл бұрын
Ooo to zazdroszczę. Ja za dzieciaka miałem polski kalkulator na kablu z lampą iw20 która mamuśka z pracy przynosiła ale wolałem mechaniczna maszynę liczącą która często przynosiła żeby tata ja nasmarowal i wyczyścić. Zresztą przez to wspomnienie stałem się obecnie posiadaczem kilku😉 żona z tym mnie wygonila z domu co prawda ale mają swoje ciepłe miejsce w warsztacie. 😂
@shortwaverPL
@shortwaverPL Жыл бұрын
już myślałem że bedzie nudno a tu proszę DIY biblioteka. Super
@Kompas50
@Kompas50 Жыл бұрын
Odcinek jak zawsze doskonały, jedna uwaga - do funkcji "segmenty" można by przekazywać cyfrę do wyświetlenia zamiast używania globalnej zmiennej x, to dobry nawyk żeby takich globalnych zmiennych unikać gdy nie są konieczne. Wtedy lepiej widać co funkcja robi i z jakich danych korzysta.
Жыл бұрын
Można obejść się bez zmiennej, ale to już zależy od nawyków. Ja generalnie w takich projektach jak Arduino unikam lokalnych zmiennych, a takie podręczne nazywam: x, y, z i wiem wtedy, że to taki "notesik" do bieżących obliczeń. Wszystko jest kwestią konwencji. Trzeba jeszcze pamiętać, że gdy wykonujemy szereg operacji na zmiennej pozyskanej "z zewnątrz" (np. godzina, gdzie identyfikujemy jednocyfrowe wartości), nie należy wielokrotnie odwoływać się do źródła, bo pomiędzy operacjami może się ono zmienić. W tym przypadku nie miałoby to znaczenia, ale czasem ma.
@Kompas50
@Kompas50 Жыл бұрын
@: no z jednej strony są nawyki, z drugiej tak zwane "dobre praktyki" i jednak używanie globalnych zmiennych tam, gdzie można użyć parametru funkcji do takich dobrych praktyk nie należy (a jestem zawodowym programistą, stąd pozwalam sobie na takie uwagi).
Жыл бұрын
Dobry programista ma tę cechę, że praktyki dostosowuje do lokalnych zwyczajów :)
@KrystianPilot
@KrystianPilot Жыл бұрын
Coraz ciekawsze tematy 👍Już czekam na następny🙂
@Jawnuta_z_Niemierzy
@Jawnuta_z_Niemierzy Жыл бұрын
Panie Adamie, jakoś seria o Arduino mnie nie zainteresowała, ale kciuk w górę poszedł.
@simulatorMarcin
@simulatorMarcin Жыл бұрын
fajne rozwiazania
@olo1299
@olo1299 Жыл бұрын
Film jak zwykle świetny i ciekawy. Idealny do umilenia pracy. Właśnie sobie słucham i diagnozuje Philipsa cd100 którego uruchomiłem kilka miesięcy temu ale okazało się że laser odmówił posłuszeństwa. To może teraz coś o budowie analogowych zegarów od strony diy? Widzę był film o rosyjskim vfd to może teraz jakiś projekt na bliższym nam wyświetlaczu iw20? 😉 Albo chociaż bez wykorzystania gotowego arduino 😉 przypomniał mi się mój pierwszy projekt zegarka na tej lampie i wspomnienia wróciły. Z racji że był pierwszy a ja niezbyt obeznany w temacie i zrobiłem to na zwykłym kwarcu to zegar spieszyl się 3s na każdej godzinie i za nic nie mogłem tego pokonać bez wstawienia układu zegara więc w programie dodałem Babola w postaci linijki kodu pauzy co godzinę 😂 ech te projekty z dzieciństwa 😂 tak się kończy gdy za elektronikę bierze się człowiek z zacięciem mechanicznym niż elektronicznym. 😂 Coś z dziedziny lampowej by się przydało w Pana wykonaniu, akurat przybliżam sobie temat bo marzy mi się świecący wzmacniacz pod tv. Albo coś z dziedziny przesyłania dźwięku w postaci cyfrowej od środka? PS przesłałem Panu w komentarzu pod poprzednim filmem listę retro mierników które mam. Preferuję Pan coś do filmu? 😉
Жыл бұрын
Wyświetlacze próżniowe pojawią się za kilka odcinków. Metoda korekcji programowej jest powszechnie stosowana, często w ustawieniach zegara dodaje się taką pozycję (dodawałem obowiązkowo), dzięki czemu można uzyskać dryf mniejszy od sekundy bez specjalizowanych scalaków zegarowych. Na mierniki rzucę okiem, zobaczę czego nie mam, dziękuję za chęć pomocy :)
@jozefbak3195
@jozefbak3195 Жыл бұрын
Thx ❤
@moje12a
@moje12a Жыл бұрын
Może w ramach serii towary modne (a przy okazji tego tematu) warto przypomnieć "wyświetlacze częstotliwości" które były dość modne w obudowach komputerów z lat 90 (a może i początkach dekady 00) w zależności od sytuacji wyświetlacze miały 2, 2.5 (a być może i 3) segmenty. Po wielu latach wiem że można wyświetlaną wartość sfałszować (w stylu mam procesor 40 MHz ale zmieniając układ zworek można zmienić to na "99") myślę że warto o tym wspomnieć.
@zenonpompka
@zenonpompka Жыл бұрын
💪
@preznyinseminator1199
@preznyinseminator1199 Жыл бұрын
Arduino chleb i wino!
@Arbaql
@Arbaql Жыл бұрын
Ciekawe z tą resztą z dzielenia. Nie miałem pojęcia że tak się da zrobić.
@pawemateja2796
@pawemateja2796 Жыл бұрын
Panie Adamie, czy będzie można się spodziewać odcinka o przerwaniach?
Жыл бұрын
Wcześniej czy później na pewno.
@Lukaszmajamen
@Lukaszmajamen Жыл бұрын
Chciałbym zrobić w aucie czerwone światło falujące w masce tak jak miał Majkel w Nieustraszonym.
@zer0x826
@zer0x826 Жыл бұрын
Będą wyświetlacze szesnastosegmentowe? mogą one wyświetlać wszystkie litery alfabetu i wiele innych symboli
@mmopalx
@mmopalx Жыл бұрын
Będzie w przyszłości obsługa wyświetlaczy fvd?
Жыл бұрын
Będę chciał zmierzyć się z różnymi wyświetlaczami, także z tym.
@whynot6795
@whynot6795 Жыл бұрын
There i a n error in program : pinMode(mygtukasValanda, INPUT_PULLUP); and if (digitalRead(mygtukasValanda) == HIGH) in this case buttons output is kept HIGH and button then pressed should be HIGH. And that's mean that for program all buttons are pressed all the time. After change to if (digitalRead(mygtukasValanda) == LOW) (in all places) everything works well 💪
Жыл бұрын
I'm using a board with inverters connected to the keyboard (6:37 or kzbin.info/www/bejne/nanTqKBtetaDZrc )
@riesling5771
@riesling5771 Жыл бұрын
Moje Casio z tamtych lat ma śliczne zielone cyferki i zdaje się, że są trochę wyraźniejsze. segmenty są grubsze.
@ropppson
@ropppson Жыл бұрын
Jaki to model Casio?
@riesling5771
@riesling5771 Жыл бұрын
@@ropppson Personal I
@lukaszstacholkusz5343
@lukaszstacholkusz5343 Жыл бұрын
A zamiast wyświetlacza dać serwo mechanizm zwane serwo z modeli rc?
@Jedendwa0
@Jedendwa0 Жыл бұрын
Da się zrobić z multiband 6? Tak tylko pytam.
Жыл бұрын
Pewnie się da, tylko nie wiem co to ten multiband 6 :)
@Jedendwa0
@Jedendwa0 Жыл бұрын
@ W skrócie, chodzi o sygnał radiowy czasu z zegara atomowego, nadawany z Niemiec. Dziękuję za odpowiedź, jest do dla mnie zaszczyt. Pozdrawiam.
Жыл бұрын
Z tego co widzę TimeLib akurat wspiera czas z sieci, z GPSa, z RTC, ale nie z DCF. Są biblioteki do tego i ochota do zabawy tym sygnałem, może wkrótce.
@apruszko
@apruszko Жыл бұрын
Program omawiany o 9 min, nie ma problemu z równą jasnością każdej z cyfr? Cyfra dziesiątek godzin będzie się świecić nieco dłużej niż pozostałe!
Жыл бұрын
Różnice są, ale przy niezbyt szybkim odświeżaniu pomijalne
@apruszko
@apruszko Жыл бұрын
@ Super, zwróciłem na to uwagę bo miałem doświadczenie z podobnym wyświetlaczem (cztery cyfry) ale sterowany przez 80C51 który jest okolo 16 razy wolniejszy, więc ten efekt był mocno widoczny pierwsza cyfra świeciła 4 razy jaśniej (tak na oko). Dzięki Twojemu filmowi dowiedziałem się że szybkość "przemiatania" ma tu duże znaczenie. Pozdrawiam!
Жыл бұрын
Ściślej - znaczenie ma stosunek czasu obliczeń, kiedy to wyświetlacz jest ciemny, do czasu "nicnierobienia", kiedy się świeci. Porządnie to takie rzeczy robi się na przerwaniach, wtedy odświeżanie jest stałe i niezależne od czegokolwiek, ale o tym będzie kiedyś. Ważne, żeby nie przesadzić z odświeżaniem, kilkaset Hz zupełnie wystarczy.
@moje12a
@moje12a Жыл бұрын
Akurat to czy godzina powyżej 23 jest legalna czy nie, zależy od koncepcji zegara np. Jeśli służy do zliczania ile minęło od momentu "x" wtedy limit 24 godzin nie zawsze może być wystarczający lub odwrotnie. Tak jak wspomniałeś pomysłów na wykorzystanie są dziesiątki.
Жыл бұрын
W przypadku zegara klasycznego praktycznie godzina 24 jest nielegalna, aczkolwiek zdarzały się konstrukcje, które wyświetlały taką godzinę przez minutę o północy.
@moje12a
@moje12a Жыл бұрын
@ masz na myśli kolej ? Tam jako godzina przyjazdu dopuszcza się godzinę 24:00 (ale tylko z "00") w przypadku odjazdu musi to być już klasyczne 0:00/00:00.
Жыл бұрын
No właśnie tam. Ale gdzieś widziałem opis jakiegoś zegara w piekarniku, który wyświetlał 24:00 właśnie.
@yayek
@yayek Жыл бұрын
@ piekarnik Amica (z 2000 r.) u moich rodziców o północy wyświetla 24:00, minutę później jest już 0:01
@olo1299
@olo1299 Жыл бұрын
@ piekarnik ardo 😉 ten sam zegar co był w pierwszych kuchenkach mastercook z tego co kojarzę.
@pawciopl20
@pawciopl20 Жыл бұрын
Czy ja dobrze widziałem że po naciśnięciu zmiany godziny po 0 wskoczyło 2 ,czy to efekt tzw. "key deboucingu" ?
Жыл бұрын
Raczej niewygodnego długopisu do pstrykania. Tam jest sprzętowe czyszczenie impulsów.
Arduino 29: KOLOROFON CZTEROKANAŁOWY i filtry pasmowe
14:15
Adam Śmiałek
Рет қаралды 13 М.
Arduino 31: WYŚWIETLACZE SZEREGOWE i 4094
14:36
Adam Śmiałek
Рет қаралды 9 М.
ЛУЧШИЙ ФОКУС + секрет! #shorts
00:12
Роман Magic
Рет қаралды 28 МЛН
Which team will win? Team Joy or Team Gumball?! 🤔
00:29
BigSchool
Рет қаралды 14 МЛН
Osman Kalyoncu Sonu Üzücü Saddest Videos Dream Engine 275 #shorts
00:29
Человек паук уже не тот
00:32
Miracle
Рет қаралды 3,8 МЛН
Arduino 36: KARTY PAMIĘCI I ODTWARZANIE DŹWIĘKÓW
18:23
Adam Śmiałek
Рет қаралды 11 М.
Wyświetlacze LCD ze sterownikiem [RS Elektronika] #210
34:30
RS Elektronika
Рет қаралды 53 М.
Tajemnice dysków twardych [TOWARY MODNE 240]
24:40
Adam Śmiałek
Рет қаралды 23 М.
Arduino 34: WYŚWIETLACZ VFD IW-18
15:03
Adam Śmiałek
Рет қаралды 11 М.
Arduino 17: ARDUINO Z BLISKA -ATMEGA 328P
16:31
Adam Śmiałek
Рет қаралды 15 М.
Arduino 32: TAJEMNICZY WYŚWIETLACZ 5082
15:43
Adam Śmiałek
Рет қаралды 11 М.
Arduino kurs programowania dla opornych
10:48
Garage Make Zone
Рет қаралды 35 М.
Arduino 48: Wyświetlacz typu minitron i metronom
13:26
Adam Śmiałek
Рет қаралды 10 М.
ЛУЧШИЙ ФОКУС + секрет! #shorts
00:12
Роман Magic
Рет қаралды 28 МЛН