Przypisy tekstowo-linkowe super, głównie tego brakuje we wszelkiego typu materiałach na yt. Profesjonalizm pełną gębą
@bartomiejsuek13705 жыл бұрын
Co wy wiecie o dziwnych numeracjach Adam Mickiewicz pobił ich już dawno
@romanmazur37935 жыл бұрын
Nie grałem. O czym to jest? ;)
@JimmyBasquiat5 жыл бұрын
@@romanmazur3793 Taka "dziadowska" gra.
@yarpen265 жыл бұрын
@@romanmazur3793 Taki gówniany mecz Polska-Kolumbia...
@SzymonMSabat5 жыл бұрын
@Tajny Typ skoro 3 to średniak, to wyjaśnia brak prequela
@gomezxzx5 жыл бұрын
Mając około 5-6 lat spędziłem dziesiątki godzin nad Keenem 4. Bardzo miło tą grę wspominam ;) W wieku sporo późniejszym ściągnąłem sobie wszystkie 6 części. O części 3.5 do tej pory nie wiedziałem - dzięki! Polecam te gry wszystkim fanom platformówek. To jest bardzo pomysłowa i dobrze zrobiona gra. DosBox przychodzi z pomocą ;-) Najlepiej zacząć od części 1, ale jeżeli dla kogoś to będzie zbyt duże archeo, to niech zagra w części 4,5,6 - te są bardziej przystępne i ciekawsze.
@blokowisko64555 жыл бұрын
Moja ulubiona platformówka ery DOSu :) Część 4 przechodziłem z wypiekami na twarzy. Pamiętam radość towarzyszącą odkryciu, jak dostać się do "piramidy z ręką". Obdzwoniłem telefonem (wtedy jeszcze tylko stacjonarnym) wszystkich kolegów, którzy w to grali. Część 5, 6 to już takie "kalki".
@cefalloid2 жыл бұрын
5:25 na podłodze są tzw 'mniamniamniaczki' - wmówiliśmy koledze że musi do nich wskoczyć sle odpowiednio bo inaczej zginie. Próbował z 10 razy
@nerd0Chija5 жыл бұрын
Oh od teraz kiedy wiem że Keen jest ojcem Doom Guya, to poziom sekretny z Keenami w Doomie jest jeszcze bardziej creepy.
@wujo44435 жыл бұрын
Uwielbiam takie wspominki fragmentów historii gier, które przegapiłem bo mieszkam w PL, a przecież tak bardzo ważne dla całej branży. Dziękuję, Redakcjo, i proszę o więcej.
@andrzejstrzelba9165 жыл бұрын
Jak w niewiele gier grałem z tego kanału tak w Commandera rozegrałem dziesiątki godzin za małolata, szczególnie 4 część. Ach, wspomnienia :)
@mixererunio17575 жыл бұрын
Gra mojego dzieciństwa. Nie pamiętam dobrze, ale chyba jest to w ogóle pierwsza w jaką grałem.
@farcik5 жыл бұрын
Panie jedna z moich ulubionych platformowe szczególnie 4 część.
@tweechie_5 жыл бұрын
7:47 Tak się narodził język enchantów z minecrafta, moje ziomeczki
@HidekiShinichi5 жыл бұрын
to nigdy język nie był, to alfabet, przy czym na początku nie mial sensu bo literki były losowe, dzis chyba jakieśtam znaczenie mają.
@tweechie_5 жыл бұрын
@@HidekiShinichi tutaj muszę przyznać błąd, chodź chodziło mi bardziej o alfabet i z tego co wiem to mają znaczenie ale pewnien nie jestem
@lotos14815 жыл бұрын
@@HidekiShinichi znaczenie miały od swojego początku
@hubertx82225 жыл бұрын
Te gry to moja młodość, patrząc na Keena przychodzi mi na myśl jeszcze gra Secret Agent. Bardzo fajny materiał, dużo szczegółów i ciekawostek. A swoją drogą J. Carmack to prawdziwy geniusz :)
@s.k.studiosrip13895 жыл бұрын
Doomguy w grze Doom 2 RPG nazywał się Stan Blazkowicz.
@schizzm84725 жыл бұрын
Dobry materiał. Gratuluję. Zabrakło mi większej wzmianki o serii (a przynajmniej jej początkach) Dangerous Dave'a. Tzn. na początku we wspomnieniu, że póki co nie udało się stworzyć odpowiedniego scrollowania, można było zaprezentować pierwszego Dave'a. Zresztą sam Romero wspominał, że Dave był właśnie jego próbą przeniesienia Mario na PC-ety (1988, jeszcze Softdisk) i rozgryzienia silnika. Aż w końcu na białym koniu ze swoim mega silnikiem wjechał Carmack (jak się miało okazać, zrobi to jeszcze wielokrotnie ;)). No i w międzyczasie prac nad Keenem, wśród innych projektów kończonych dla Softdisku pojawił się Dangerous Dave in the Haunted Mansion. A to gra o tyle ważna, że... była przeciwwagą dla Keena (brutalność, horror) i, no właśnie zaszczepiła miłość przyszłych twórców Dooma do "dwururki", która też miała okazać się rewolucją ;) Co do wpływu samego Keena na gatunek gier. To oprócz Duke'a warto jeszcze wspomnieć BioMenace i w sumie wszystkie platformery wypuszczane przez Apogee w pierwszej połowie lat 90, które schodziły jak z taśmy produkcyjnej, zmieniając tylko nieznacznie setting. Ale ich historia to w zasadzie materiał na oddzielny film :) Edit: Ach i może spierałbym się czy jest to aż tak zapomniana seria. Chyba jednak nie, swoje piętno odcisnęła i się przewija tu i ówdzie, nie ryzykowałbym takim stwierdzeniem ;)
@kacperNFS5 жыл бұрын
Liczyłem trochę na wyjaśnienie dlaczego scrollowanie ekranu było tak skomplikowane w czasach dosa, to się zawsze najlepiej słucha. Może jakieś arhn edu?
@Hurrcio5 жыл бұрын
Ah, te wspomnienia. Jedna z fajniejszych gierek za dzieciaka :D
@sosik15 жыл бұрын
Matko, ile się wygrałem w poszczególne części CK... Piękne czasy.
@niewy62645 жыл бұрын
Bardzo piękne :D
@udomax47835 жыл бұрын
Niech Bóg Ci w dzieciach wynagrodzi za ten materiał filmowy. Wspaniała robota. Wróciły wspomnienia z młodości. Grało się w Keen,a jeszcze będąc w podstawówce. Stare, dobre czasy. Lubię wracać do gier ze szczenięcych lat, choć znikają możliwości ich zasysania :( Łapa w górę !
@ARCHIKO5 жыл бұрын
Ale się w to ograłem... Dzięki za materiał!
@radio_c5 жыл бұрын
Filmik trzeci dzień z rzędu? Czuję się rozpieszczony 😍
@pecet5 жыл бұрын
Jedna z najlepszych serii gier na pc ever. Może to nostalgia ale kocham. Jedynkę kiedyś próbowałem nawet speedrunowac aczkolwiek z 1.5 minuty byłem od ówczesnego WR. Szkoda ze id software nie wyda remastera albo sprzeda praw Tomowi Halalowi
@bandysc5 жыл бұрын
Jestem rozczarowany tym filmikiem :( Zupełnie pominięta kwestia społeczności i modderów - oraz wspaniałej kolejnej trylogii wraz z nową oprawą graficzną i muzyczną (ale wciąż w tym samym stylu)!
@Meanthord5 жыл бұрын
0:02 - chyba na odwrót, sklep OleOle wspiera arhn :). Sam materiał fajny, a gra genialna - grałem na premierę w Goodbye Galaxy :). To był sztos!
@bezpaniki10822 жыл бұрын
17:04 moment, Doom Guy jest z Amerykańskiej Polonii? Czyżby sekret jego niezniszczalności został odkryty?
@tuniol78535 жыл бұрын
Jedna z pierwszych gier w które grałem i jakie pamiętam, coś pięknego :) do tego jeszcze ukochana gierka UGH i Prehistorik, to były gierki :)
@sowaenterteyment27714 жыл бұрын
Mógł by coś nakręcić kiedyś o ugh
@janiktinny7 ай бұрын
Ugh! jest mega. :D The Lost Vikings też sprawdź. :)) I Supaplex.
@schabik20095 жыл бұрын
O kurde ale dzieciństwo mi przypomnieliscie
@supgent5 жыл бұрын
16:03 Chwila. Racja bez keena nie było by id fakt, ale bez nich mogło nigdy nie być Valve. Przecież to właśnie id zainspirowało Gabena i Mike do założenia Valve. To silnik quake zainspirował "Zawór" jak stworzyć i jak poprowadzić half life które to (możemy się chyba zgodzić) ukształtowało gatunek gier fps. A to właśnie valve stworzyło stema.
@unsubdu3d4 жыл бұрын
Ale nostalgłem :))) Spędziłem nad przygodami Keena setki godzin za dzieciaka. Świetne gierki
@Gold7G5 жыл бұрын
Super pomysł z tymi adnotacjami do opisu. Na pewno jak będziesz opisywał w uproszczeniu jakieś bardziej skomplikowane algorytmicznie rzeczy, to chętnie doczytam z adnotacji
@bzqp25 жыл бұрын
Świetny pomysł ze źródłami w filmie. Od lat dziwię się, że żaden z jutuberów tego nie robi. Mogą być bardziej subtelne - widoczne dla tego który szuka źródeł, ale niewybijające z oglądania.
@JanKowalski-ic6np5 жыл бұрын
Może Dyna Blaster i Bomberman?
@kulpiszonek5 жыл бұрын
Slordax! Myślałem, że nigdy nie znajdę, jak się nazywała ta gierka z mojego dzieciństwa... Dzięki!
@norbertslusarczyk47025 жыл бұрын
Dopefish żyje!
@DevirothS5 жыл бұрын
szkoda, że porzucili ostatnią trylogię keen'a... a w czwartą część ograłem się naprawdę dużo, grubo ponad 200h :D
@KultowyKonrad5 жыл бұрын
Przypominają mi się dziecięce lata :)
@FatalBombCRV5 жыл бұрын
Bardzo fajny pomysł z wyświetlającymi się numerami odnoszącymi się do pozycji bibliograficznych. Może warto by było przy okazji przyjąć konwencję znaną z publikacji naukowych i podawać owe numery w nawiasach kwadratowych (zarówno w opisie, jak i na ekranie)?
@BartekGMalt5 жыл бұрын
Secret of the Oracle jest SUPER!
@LimmeAlone5 жыл бұрын
Fajnienby bylo jakbys opisal od strony technicznej dlaczego przewijanie w poziomie bylo takim wyzwaniem i jakich trikow uzyto zeby to uzyskac
@aaronjohnson22155 жыл бұрын
Szkoda, ze tak malo powiedziane o tym przewijaniu ekranu. Dlaczego to bylo takie trudne? Moze soobny material?
@shana_dmr5 жыл бұрын
W skrócie - pecetowe układy graficzne nie miały wsparcia sprzętowego dla scrolla, bo były od początku robione z myślą raczej o zastosowaniach biznesowych a nie o grach, a taki PPU NESa to w zasadzie sprzętowy chip do wyświetlania side-scrollerów (tak jak Atari 2600 miał sprzętowy chip do Ponga i Combat) - wystarczyło załadować tło i sprajty na dwa ekrany, ustawić czy ma być w poziomie czy w pionie i się scrollowało. Na NESa trudniej jest zrobić grę, która nie jest platformówką niż platformówkę ze scrollem;) Ukośnie było sporo trudniej, trzeba było dokładnie celować timingi i nadużywać nieudokumentowanych zależności czasowych w PPU, dlatego pierwsze gry co to miały się tym strasznie chwaliły :D Nie to, żeby w ogóle NES był jakoś szczególnie oficjalnie udokumentowany, Nintento jak zezwoliło innym firmom na produkcję gier na NESa to w ramach supportu dla programisty nie oferowało praktycznie nic poza jakimiś bardzo podstawowymi kserówkami dokumentacji, nawet developerskie kartridże najczęściej były po prostu jakimiś płytkami z podstawkami pod EPROMy wytrawionymi w piwnicy u producenta gier.
@Woitek19935 жыл бұрын
Mi tam bardziej w pamięci utkwił Electro Body (Electro Man) na DOS.
@janiktinny7 ай бұрын
Dziękuję!!! :D Pojęcia nie miałem, jak się to nazywało. :D // The Lost Vikings też polecam, jakby co. :))
@GorbexGames5 жыл бұрын
Pamiętam że w Wolfenstein RPG, Blazko był dziadkiem Doomguya o nazwisku Blazkowicz w Doom RPG. Ale fajnie wiedzieć o takich ciekawostkach genealogicznych xD
@mtokarczyk5 жыл бұрын
Piękne wspomnienia
@niewy62645 жыл бұрын
Film o ulubionej platformówce z Dos'a w dzień urodzin :D
@retronek9075 жыл бұрын
Wszystkiego najlepszego :D Dużo zdrowia i oczywiście szczęścia
@niewy62645 жыл бұрын
@@retronek907 dziękuję :D
@retronek9075 жыл бұрын
@@niewy6264 :D Nie ma za co
@kokroucz5 жыл бұрын
a ja ci zycze zebys sie w koncu wyspal. wszystkiego najlepszego
@abdulbuc72095 жыл бұрын
najlepszego staruszku
@pijotr5 жыл бұрын
Super pomysł z przypisami, ale może spróbujcie umieszczać tekst na ekranie tak jak cytaty, a linki w opisie? Dużo łatwiej się będzie to przyswajać :)
@adam1984pl5 жыл бұрын
Dangerous Dave to moja pierwsza na komputerze ,grałem w szkole podst.
@7h3mon5 жыл бұрын
Świetny materiał! Dzięki!
@jantokarczyk66765 жыл бұрын
Jak przesuwać od lewej do prawej? Obrócić monitor o 90 stopni
@MakSMMA5 жыл бұрын
Super znam wszystkie gry , które wrzucasz naprawdę zajebisty kanał ! pzdro
@PaulMielcarz3 жыл бұрын
Jest też dostępna nieoficjalna trylogia stworzona przez fanów: Keen 7/8/9, która jest oparta na motywach fabularnych niezrealizowanych przed Id.
@SKOCZEK333235 жыл бұрын
Jedna z moich ulubionych gier do dzisiaj
@polskimalarzyna5 жыл бұрын
Grało się w podstawówce na 486 dx. PIĘKNA GRA
@kAjtji5 жыл бұрын
Kocham was, bo jesteście przystojni, seksowni i mądrzy.
@Wojtek_Ch2 жыл бұрын
Daj mu jeszcze ciągnąć się za włosy i nazywać niegrzeczną dziewczynką.
@kAjtji2 жыл бұрын
@@Wojtek_Ch śnię o tym każdej nocy
@bune19615 жыл бұрын
Serio te uniwersa są połączone?
@charonunderground85965 жыл бұрын
Świetny materiał !
@Laxi20232 жыл бұрын
0:45 "Robi wrażenie"
@hehehelol38494 жыл бұрын
Mózg Rozje... w takim razie Doom Guy to teoretycznie Polak. No opadła mi szczęka że powiedziałeś że Doom Guy to syn Billiego. Blazkowicz dziadkiem Billiego. Blazkowicz miał Polskie kożenie więc Billi też je ma a Doom Guy jest synem Billa no ogólnie (się powtórze) mózg rozje...
@panadolf26915 жыл бұрын
Commander Keen 4 kojarzy mi się z czasami podstawówki, na przerwach chodziło się wówczas do pedagoga szkolnego u którego w pokoju stał stary komputer z Norton Commanderem a wśród gier prócz Summer Challenge, Home Alone, Wolfensteina 3D (choć w to akurat pedagog zabraniał nam grać bo wiadomo że to bardzo "niepedagogiczna" gra :P i w ogóle słabo tam chodziła) był właśnie Commander Keen 4 :D Ciekawe ilu widzów arhn.eu usłyszało o tej serii dopiero z tego materiału, aż boję się myśleć...
@solar9015 жыл бұрын
Fajne te numerki. Nie przeszkadzają a jak ktoś jest zainteresowany to może doczytać.
@pajdzior2 жыл бұрын
Commander Keen 4 był pierwszą grą jaką przeszedłem 🙂
@Axellowsky5 жыл бұрын
Wolałem amibo ze skrótem bibliograficznej wiedzy lub jakieś dookreślenie. Może by tak jednak połączyć jedno z drugim i sprawić, że nintendowy archon będzie trzymał konkretny numer
@johanbardede91825 жыл бұрын
Kolejny świetny materiał!
@2DL8PL5 жыл бұрын
Ja się cieszę na zapowiedz Biedesdy. Fight me.
@Plucjan5 жыл бұрын
Ja to bym bardzo chciał dowiedzieć jak powstawała moja pierwsza odpalona gra. Lezac gra była u nas tak kultowa że do tej pory gdzieś mam jej kopie ale na nowych systemach ciężko ją odpalić. Może zainteresujecie się tą grą? Dla mnie to szansa na wspominki dla innych może odkrycie nowej gry retro.
@konradkulesza78845 жыл бұрын
Hej Arhon! Ostatnio na rynku pojawiła się nowa kieszonsolka do emulacji retro systemów (ldk game). Zastanawiałem się czy macie w planach nagrać jej test bo wydaje się naprawdę przyzwoita.
@usz14442 жыл бұрын
4ka to taka nostalgia. grałem w to jak miałem 6 lat na jakimś kompie ktory miał czarnobiały monitor XD
@SaintPoland5 жыл бұрын
W obrażam sobie ( 16:43 ) aktualnie grę w której Wszyscy Blazkowicze mam tu na myśli - William "B.J." Blazkowicz - Córki B.J.'a - Commander Keen (w wersji dorosłej) - Doom Guy - Oraz paru innych orginalnych członków familly wymyślonych specjalnie dla tej gry jak nie wiem Ojciec Blazkowicza :) w jednej grze w której wszyscy walczą z Kosmitami/Demonami/Nazistami/Nieumarłymi zagrażającymi światu.
@ThePopielarz5 жыл бұрын
Uwielbiam tę serię :)
@modakrowapatafianka85815 жыл бұрын
w mojej szkole były komputery i tam był RAYMAN 1 COMANDER KEEN 4 SNAKE I DSJ DELUX SKI JUMPING
@midas87875 жыл бұрын
Świetna gra. Nie wiedziałem że istnieją inne części niż "goodbye Galaxy". Dzięki za fajny materiał.
@pilifpec5 жыл бұрын
liczyłem na jump scare z dope fishem na koniec
@Przybysz445 жыл бұрын
dajcie jakiś dzwięk jak są te adnotacje. łatwo je przegapić. dziękuję.
@Kisame888pl5 жыл бұрын
Idealny odcinek na urodziny ^^
@Slubicjusz5 жыл бұрын
O! I pradziadek Wormsów 2 też jest postacią w Commander Keen.
@PiotrASMENCimanowskiYT5 жыл бұрын
Można gdzieś jeszcze pobrać ten kod źródłowy?
@michaciemniewski9791 Жыл бұрын
Uwielbiałem. Keen i Prince of Persia. Gry dzieciństwa.
@Dogesman5 жыл бұрын
Bardzo smutne jest to, że nigdy nie słyszałem o tej grze dopóki nie zrobiłeś tego filmu. Grałeś w jakąś z tych części?
@repogamesstudio23665 жыл бұрын
swietny material ;)
@rav-70725 жыл бұрын
Huh, Keen nawet dzisiaj wygląda całkiem nieźle graficznie
@Wojtek_Ch2 жыл бұрын
Mylisz się, ale to akurat nic nowego Rafale.
@Leeki855 жыл бұрын
ID Software to w pewnej mierze celebryci. Przypisuje się im trochę zbyt dużo zasług. Fakt, tworzyli pierwszorzędną technologię i świetne gry, ale konkurencja wcale nie była gorsza! Jak niegdyś ktoś napisał na forum Vogons, to nie zasługa ID Software, że stworzono platformówkę z płynnym przesuwaniem ekranu, ale inżynierów w IBM, którzy do biznesowej karty graficznej EGA przemycili funkcje sprzętowe z salonów arcade i domowych konsol. Te funkcje były po prostu bardzo słabo udokumentowane, a jak już wiemy jak działają, to ich użycie jest proste. Czego dowodem jest zalanie rynku grami 2D z płynnym scrollem dla PC z kartami EGA w latach 1990-1993. Z grami 3D sytuacja wyglądała równie ciekawie. Wolfenstein 3D i Doom były szalenie popularne, ale to nie jedyne, ani tym bardziej najlepsze technologicznie gry. Sam John Carmack przyznał, że dopiero zagranie w Ultima Underworld dało mu pomysł na Wolfensteina 3D. Ekipa z ID Software wiedziała jednak, że należy celować w mainstreamowy sprzęt. Ultima Underworld była jak Crysis... gdyby wydano go 3 lata przed jego premierą. Silnik Wolfa 3D był prymitywny na tle tego co było w Ultima Underworld. Ba, silnik Dooma nie potrafił wszystkiego co Ultima! Wolf 3D jednak był grywalny nawet na przeciętnym sprzęcie, a Ultima... W tym samym czasie Bethesda wydawała swoje pierwsze shootery np. Terminator Rampage, który był bardziej zaawansowany od Wolfa, ale i wymagania miał większe. Hype wokół ID Software był tak gigantyczny, że DOOM zmiótł całą konkurencję. Najbardziej żal Star Wars: Dark Forces. Gra odniosła co prawda sukces, ale przylgnęła do niej niezasłużona łatka DOOM-klona. Silnik Dark Forces był znacznie bardziej zaawansowany. Znacznie większe mapy i to 3D z pomieszczeniami nad pomieszczeniami. Skakanie, kucanie, większa interakcja i nawet obiekty 3D. Żeby było śmieszniej Dark Forces nie tylko był technologicznie bardziej zaawansowany, ale działał 2-3x szybciej. Mimo iż gra w minimalnych wymaganiach podaje 486DX, a Doom znacznie słabszego 386SX. To właśnie Dark Forces jest w pełni grywalne na 386, a DOOMa bez 486 nie warto ruszać. I tak świetna gra, będąca udaną adaptacją jednej z największych kinowych marek żyje w świadomości graczy jako "Doomklon". Co prawda uwielbiam gry ID Software, ale w ostatnim czasie przekopałem się przez prawie wszystkie gry 3D, które można odpalić na 386 (wyremontowałem swój pierwszy komputer) i naprawdę gdyby nie ID Software, to inne firmy poprowadziłyby rewolucję. O Terminator: Future Shock od Bethesdy, pierwszego FPSa w pełnym 3D na polygonach i mouse lookiem nawet nie wspominając.
@REALwoombath5 жыл бұрын
0:30 - 0:45 Dobra robota.
@krzysztofmagaj85803 жыл бұрын
Super jedna z moich ulubionych gier na pc w pierwsze części czyli 4-6 grałem u wujka na komputerze 6 ate alien in baby sister i 4 goodbay to Galaxy i przez pewien czas miałem dyskietki z commander keen
@kruzel185 жыл бұрын
Jedna z pierwszych gier w która grałem na swoim nowiutkim 386dx 40Mhz 😁
@haukahauke2160 Жыл бұрын
Całe pokolenie dzieli się na: Commander Keen - Wnuk BJ - BJ Blazkowicz - Dziadek Doom Guy`a Rage Guy - Ojciec Doom Guy`a
@umma49gumma5 жыл бұрын
Coś wiadomo o inspirowaniu się Commandorem Keenem przy projektowaniu PipBoya w Falloucie?
@Quetzalcoatlv35 жыл бұрын
0:05 Też słyszycie ten pisk prawda? Masakra, nie dodawajcie tego następnym razem :)
@abdulbuc72095 жыл бұрын
faktycznie, kolejny mały kroczek na drodze ku głuchocie
@onutrof11575 жыл бұрын
Chyba mam kiepski słuch, bo nic nie słyszę
@Quetzalcoatlv35 жыл бұрын
@@onutrof1157 To ja chyba tylko tak mam, że słyszę pisk starych telewizorów (piszczą głównie przy włączaniu) albo jak ktoś zostawi jakiś zasilacz podłączony do gniazdka :)
@muciowisto5 жыл бұрын
Grało się na świetlicy w podstawówce. Mój kuzyn był w to tak dobry, że ludzie mu oddawali swój czas, żeby mógł przejść grę.
@redakaminekloc51675 жыл бұрын
To stąd pochodzi alfabet enchantu z Minecrafta?
@krystekgames3315 жыл бұрын
a czy przypadkiem nie valve dzięki silnikowi quake,a zrobiło half life a potem na tym samym silniku setki innych gier ?
@moje12a5 жыл бұрын
Swoją drogą ciekawe czemu na klawiaturach praktycznie nie występują klawisze ukośne (jedynie na niektórych klawiaturach dedykowanych) i chyba tylko do menu wprowadzenia "standardu" odwróconego "T"
@mcfj25585 жыл бұрын
Gra mojego dzieciństwa
@kokroucz5 жыл бұрын
ten renderowany komputerek na poczatku to mozna byloby bardziej dopracowac. Obraz wyswietlany na kineskopie szaleje na stacji dyskow ponizej i wychodzi roznymi dziwnymi dziurami wprost z modelu. Poza tym komputer jest za czysty. Dzis przy texturowaniu jednym z najwazniejszych apektow jest tzw "surface imperfections" czyli wszelkiego rodzaju rysy, plamy czy starte napisy. Podejrzewam ze takie cos spokojnie bylem w stanie zrobic na blenderze gtrubo ponad 10 lat temu w gimnazjum kiedy jeszcze 3d mnie interesowalo
@RcKuba5 жыл бұрын
Super. Na potrzeby takiego materiału to co jest, jest na 100% wystarczające.
@maciejgustab47425 жыл бұрын
Nie zrozumiałem jednego. Skoro jedynie 6 część sprzedawana była w sklepach w formie dyskietek, to jak nabyć można było pozostałe części? Rozumiem termin "shareware", rozumiem interent i to, że "po sieci zaczął krążyć..." no właśnie co krążyło? Jestem w ciężkim szoku, bo mówimy o początku lat 90. Epoce raczkującego, powolnego internetu domowego, z którego korzystać umieli (i wiedzieli do czego w ogóle go użyć) jedynie zagorzali fani nowych technologii. Czasach na długo przed Google, nie mówiąc już o Steam'ie. Nie wiem jak było na zachodzie, ale u nas ciężkie pieniądze trzeba było płacić za każdą minutę korzystania z takiego internetu i to w dodatku "po kablu od telefonu" (neostrady jeszcze w planach nie było). Czy już wtedy można było kupić grę przez internet, a nastepnie ją pobrać? Czy już wtedy można było zapłacić za nią online? Czy już 20 lat przed takimi platformami jak Steam, ktoś wpadł na pomysł internetowej dystrybucji gier komputerowych i miało to tak duże zainteresowanie, że aż sprzedało się w tysiącach?
@arhneu5 жыл бұрын
Zacytuję się z innego komentarza: „Wysyłkowo. „Dema” gier (tzw. shareware) udostępniało się za darmo w sieci (na przykład na tak zwanych BBS), a ludzie zgrywali je sobie potem od siebie na dyskietkach. Keen miał zaledwie paręset kilobajtów więc pobranie go nawet przy ówczesnych modemach zajmowało nie więcej niż paręnaście minut. Każda taka gra zawierala ekran z informacją o tym jak zamówić pełną wersję. Zazwyczaj autor gry podawał adres na jaki należy wysłać kopertę z gotówką i potem otrzymywał pocztą swoją dyskietkę z grą. Większe studia akceptowały też zamówienia telefonicznie i przyjmowały płatności kartą przez telefon.”
@maciejgustab47425 жыл бұрын
Dzięki za odpowiedź! Teraz ogarniam :)
@blahblahblacha5 жыл бұрын
Tydzień retro!
@gucioq100n5 жыл бұрын
Bethesda obejrzala material i sobie przypomniala ze maja to i mozna wydoic
@adam1984pl5 жыл бұрын
Jest jeszcze przeróbka Mario na PC pod Dosa.
@adam1984pl5 жыл бұрын
jak ja grałem w 1999.
@shana_dmr5 жыл бұрын
@@adam1984pl A ja w 1997 dostałem gratis do nowego komputera. 100% legalną oczywiście ;)
@SpecShadow5 жыл бұрын
Ech, stare czasy gdy optymalizowało i przycinało się ostro, dzisiaj przeglądarka łyka gigabajty RAMu na otwarcie a do gier wciskają denuvo które kupującym jest potrzebne jak psu rower. 1:35 mnie dziwi jak ID osiągnęło większy sukces z Doomem skoro byli zszokowani (i zainspirowani) Ultimą Underworld, w której gracz mógł więcej... 5:14 a to stąd Ross Scott aka Freeman's Mind ma tego avatara PS. co powiesz na materiał o Blood - Fresh Supply i coś o samych twórcach i ich silniku?
@filipfilipowski70455 жыл бұрын
Arhon! Wróć proszę do starego sposobu przedstawiania informacji i ciekawostek. Pliiiiisssssss :D
@arhneu5 жыл бұрын
Jaki to jest "stary sposób"? :D
@filipfilipowski70455 жыл бұрын
Wcześniej ciekawostki i adnotacje pojawiały się w materiale, a nie w opisie. Uwielbiam Twoje krótkie i zwięzłe ciekawostki, a teraz to muszę opis klikać, meh :( Kiedyś to byo :< Oczywiście żartuję, róbcie to co robicie bo jesteście jedynym kanałem o tematyce około growej, który warto subskrybować
@pewneosoby21085 жыл бұрын
@Archon Będzie jeszcze o Neverwinter?
@TheIghar5 жыл бұрын
To jak ze star warsami, 10 części, każda nie po kolei :D
@kubilaj28535 жыл бұрын
Akurat Warsy są w miarę ogarnięte(trylogia stara, trylogia nowa, trylogia najnowsza + spin-offy)
@mockingjay51945 жыл бұрын
Chronologicznie pierwsza jest Nowa Trylogia, potem Stara Trylogia a potem Trylogia Disneya
@gibkijasiu5 жыл бұрын
Arhn może nagrasz recenzję lub cokolwiek o Five Nights at Freddy's Help Wanted?