Oli děkuji za vysvětlení, prošel jsem několik učebnic i kurzů a až od Tebe jsem to pochopil
@Olinium3 жыл бұрын
To je dobrá vizitka pro mne, už ne tak moc pro ty ostatní. Děkuji Marku
@didoonka15235 жыл бұрын
Jé, zrovna dělám chemickou olympiádu a budou tam aromáty. Hodí se mi to, děkuju moc.
@Olinium5 жыл бұрын
Tak to jsem se trefila :) to je super. Taky jsme to měli jako téma hodně let zpátky. Na bestvine nas to učil asi houser nebo slavicek. Ať se ti to podaří! Oli
@barborabrysiova94242 жыл бұрын
Ahoj Oli, mockrát děkuji za super video. Něco mi ale není jasné. Jaktože, když uplatníme Huckelovo pravidlo na pyrol, tak počítáme 4 + 2 (volný el. pár N) = 4n+2 a u pyridinu už volný elektronový pár v Huckelově pravidle nezapočítáváme?
@Olinium2 жыл бұрын
Je to tak. Důvod je takový, že aby byl pyrrol aromatický, tak poskytuje volný e par do konjug. systému, u pyridinu už máš dostatek elektronů v kruhu, takže ten volný e par neztahrnuješ (nebyl by pak aromatický a to je nevýhodné) mimochodem i proto je pyridin zásaditý a pyrrol už ne :) Oli
@klimesova94596 ай бұрын
Můžu se zeptat? Jsou všechny heterocykly aromatické? Myslim například furan,piperidin,pyrimidin atd?
@Olinium6 ай бұрын
Všechny ne, piperidin nemá konjugovaný systém pí elektronu, pyran taky apod.
@BrothercraftCZ3 жыл бұрын
Super video, děkuji Vám! Akorát nechápu jak jste počítala Hückelovo pravidlo u Naftalenu proč jste dosadila za n 2 a nee 10 když tam je celkem 10 elektronů ?děkuji předem za odpověď.
@Olinium3 жыл бұрын
Díky za dotaz Tome. Za n se dosazuje přirozené číslo a až výsledek 4n +2 odpovídá počtu elektronů. Dává to tak smysl?
@BrothercraftCZ3 жыл бұрын
Ano, už to chápu. A za to n se může dosadit pouze 0,1,2,3 nebo i ostatní přirozená čísla?
@Olinium3 жыл бұрын
@@BrothercraftCZ Nejsi omezený. Dokud platí i ta ostatní pravidla, bude to aromatické. Vezmi si takový dekacen. má 10 kondenzovaných benzenových jader, zkus mi spočítat, jaké n pro něj platí (kdyžtak si najdi obrázek na google :) )
@BrothercraftCZ3 жыл бұрын
@@Olinium ok Oli :) takže za to n se tedy dosazuje počet těch jader nebo jakékoliv číslo aby to tam sedělo?
@Olinium3 жыл бұрын
@@BrothercraftCZ Můžeš si tím pomoci, ale je to jen rovnice o jedné neznáme, u dekacenu máš celkově těch elektronů 42. takže 4n + 2 = 42, z toho n = 10, pokud ti to vychází celé číslo (tady ano), platí Hückelovo pravidlo. Pokud by ti vyšlo třeba 10,2, tak neplatí :) dává to smysl?
@alexspalda70413 жыл бұрын
Tá planárnosť a konjugovaný systém by sme mohli teoreticky spojiť do jedného, či?
@Olinium3 жыл бұрын
Nejde. Ono benzen, naftalen, antracen atd. to sice splnují, ale u polykondenzovaných už dochází k porušení planárnosti . Takže to platí sice skoro vždy ale ne vždy :) Oli
@user-jz3eo9le4y3 жыл бұрын
1. není aromatický, protože obsahuje pouze 4e - nesedí Hucklovo pr.; 2. nesplňuje hybridizace a z vrcholů s -nábojem je sp3; 3. nemá konjugované vazby Takže není aromatický žádný? Pochopila jsem to dobře?
@Olinium3 жыл бұрын
2. Je aromatická protože ta minuska znamenají sp2 a každé má 2 elektrony. 3 má konjugované vazby, protože je do toho zapojený kyslík.
@meginka005 жыл бұрын
Cyklobuta-1,3-dien bude antiaromatický, ten s nábojmi bude asi aromatický (má 6 pí elektrónov?) a furán neviem, ale povedala by som, že bude podľa mňa antiaromatický
@Olinium5 жыл бұрын
Super. Furan je ale aromatický, protože volný elektronovy pár na kyslíku je součástí automatického systému. Dává ti to smysl? Oli
@meginka005 жыл бұрын
@@Olinium Áno popravde presne toto som si pomyslela ale hovorím si že nejdem chémii vymýšľať nové pravidlá😂 ďakujem krásne za vysvetlenie 😊 super videá!
@Olinium5 жыл бұрын
No ony se stanou soucasti konjug. Systému, čili je to pak pro sloučeniny vždy extra výhodné. Děkuji za pochvalu, těší mne to. Oli
@kristynastribrna20014 жыл бұрын
@@Olinium mohu se zeptat proč má cyklobutadien s nábojem 6 pí elektronů? myslela jsem, že jedno minus = jeden elektron.
@barajurcikova34443 жыл бұрын
@@Olinium Ahoj Oli, mohla bych tě poprosit, jestli bys to trochu rozvedla? Jaktože se tedy nepočítá i volný elektronový pár na dusíku u pyridinu? Je to proto, že kyslík má 2 a jeden je součástí systému a druhý ne? Předem děkuji za odpověď a tvůj čas 😊tvá videa mi vždy pomůžou.
@maruska88833 жыл бұрын
Moc děkuji za video. Ale nerozumím jedné věci. Proč má anion od cyklopropenu 4 elektrony? Já bych napsala že má 3. Například když dělám elektronovou konfiguraci aniontu, tak jedno mínus = jeden elektron navíc. A zde počítáš za jedno mínus dva elektrony. Nerozumím tomu. Děkuju moc
@Olinium3 жыл бұрын
Jedno mínus jsou 2 elektrony :)
@maruska88833 жыл бұрын
@@Olinium Dobře. Ale když například napíšu el. konfiguraci chloru, napíšu mu 7 valenčních elektronů. Když udělám el. konfig. chloridového aniontu, tak mu napíšu 8 valenčních elektronů. Tedy o jeden víc. A z toho jsem vycházela i pro počítání elektronů ve tvém příkladě cyklopropenu. Proč je to tady jinak? Opravdu mě to zajímá. Mockrát děkuju za Tvůj čas.
@Olinium3 жыл бұрын
@@maruska8883 představ si to jako celou vazbu od toho vodíku, který tam není na tom atomu, takže vlastně jako u chloridového aniontu, když přidáš ten elektron, tak kolem něj budeš mít 4 volné elektronové párya ten čtvrtý je vlastně to mínus, takže 2 elektrony (i když jen jeden navíc, proto minus 1) Dává to smysl?
@maruska88833 жыл бұрын
@@Olinium Super, super!!! už jo, děkuju, moc!!!!
@jasminaj83063 жыл бұрын
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, pri tej anionovej zlúčenine cyklobutánu ako počítam hybridizáciu? Nejako ma poplietlo to, že uhlíky s pí väzbou (ktorá sa nepočíta) sa spájajú s 2 uhlíkmi a jedným vodíkom čiže by mali mať hybridizaciu sp2, ale uhlíky so záporným nábojom majú už hybridizaciu sp3d pretože sa spája s 2 vodikmi, 2 uhlikmi a plus ešte záporný náboj čiže sp3d2? Prosím veľmi o ozrejmenie.
@Olinium3 жыл бұрын
Ahoj, na uhlíku s nábojem je jen jeden vodík, ne dva. Jinak by tam ten náboj nebyl :) Oli