Lasery, torpedy fotonowe i broń przyszłości - POP Science #44

  Рет қаралды 310,173

Astrofaza

Astrofaza

Жыл бұрын

Torpedy fotonowe, miecze świetlne, czy blastery - to tylko niektóre z egzotycznych broni, które nieraz pojawiły się na ekranie kinowym. Ale jakie są faktyczne szanse, że takie narzędzia destrukcji powstaną naprawdę? Czy nadal będą one tylko fikcją literacką i filmową, czy też staną się rzeczywistością, którą będziemy musieli zmierzyć się w przyszłości?
Dziś w programie POP Science Piotr Kosek z Leszkiem Błaszkiewiczem rozmawiają o tym, co już posiadamy i czego możemy oczekiwać w przyszłości. Przyjrzymy się również temu jakie nowe rozwiązania tego typu pojawiają się na horyzoncie. Czy nasza wyobraźnia jest jedynie projekcją naszych pragnień, czy może przyszłość jest tak naprawdę jeszcze bardziej ekscytująca i zaskakująca, niż to, co sobie wyobrażamy? Zapraszamy do wspólnej podróży przez świat nauki, technologii i popkultury w kolejnym odcinku POP Science!
👑 Dołącz do ZAŁOGI Astrofazy! ⤵️
Załoganci w postaci 👑 Patronów i 👑 Wspierających na KZbin pomagają nam w tworzeniu jeszcze lepszych treści i publikowaniu ich częściej. Jeśli również chcesz pomagać nam w tworzeniu najlepszej wersji Astrofazy, możesz to zrobić na kilka sposobów:
❤️ Zostań Patronem i dołącz do zamkniętej grupy na Facebooku, z szybszym dostępem do niektórych treści i wieloma dodatkowymi bonusami.
✔️ Patroni zyskują również dostęp do dodatkowych treści dla wspierających z progu Starszy Oficer (9.99 zł).
🔔PATRONITE - patronite.pl/astrofaza
Więcej szczegółów na profilu w linku.
❤️ Dołącz do Wspierających na KZbin. W specjalnej sekcji dla wspierających znajdziesz dodatkowe materiały dostępne tylko dla nich:
✔️ rozwinięcia odcinków,
✔️ dodatkowe streamy na żywo,
✔️ materiały zza kulis i ukryte posty.
✔️ A jako wisienka na torcie: plakietka z logo Astrofazy przy Twoim nicku w komentarzach i możliwość używania specjalnych emoji Astrofazy!
🔔 / @astrofaza
❤️ KOSZULKI, BLUZY, PODUSZKI, KUBKI i inne gadżety Astrofazy w AstroSzopie. Jeśli chcesz mieć astrofazowy gadżet, to również pomoże nam to w rozwijaniu naszego kanału
🔔 astroszop.pl​
🦾 Wciąż mało Astrofazy? Koniecznie zajrzyj na nasze media społecznościowe! 🦾
✔️ INSTAGRAM - Więcej materiałów zza kulis i Astrofaza bardziej na prywatnie
➡️ / astrofaza.pl​
✔️ FACEBOOK - Informacje o naszych działaniach dodawane na bieżąco.
➡️ / astrofazapl​​
✔️ DISCORD - Astrofazowe miejsce dla kosmicznie zakręconych ludzi. Nie można nie zajrzeć!
➡️ / discord
✔️ Grupa ASTROMISIE - Pogadaj z resztą załogi
➡️ / astromisie
✔️ Centrum dowodzenia - astrofaza.pl​​
✔️ DRUGI KANAŁ ASTROFAZY - / astrochillout​​
⚠️ Jeśli się spodoba, nie zapomnij dać lajka i zostawić suba, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś. ⚠️
A jeśli już subskrybujesz i nie chcesz przegapić nowych filmów, to kliknij dzwonek obok przycisku subskrypcji. Możesz też kliknąć niżej:
➡️ kzbin.info?sub_co...
DZIĘKI I MIŁEGO LOTU!👽
🎥 EKIPA 🎥
- prowadzenie: Piotr Kosek i Leszek Błaszkiewicz
- zdjęcia: Kamil Ziółkowski
- montaż: Dorian Ortyński
🎵 MUZYKA 🎵
Kanał Astrofaza to największy w Polsce kanał, którego tematyką jest kosmos, astronomia i technologie przyszłości. Tutaj obejrzysz też nasz program popularnonaukowy POP Science z dr hab. Leszkiem Błaszkiewiczem, w którym poruszamy takie tematy jak: Kosmici i obce cywilizacje, paradoks dziadka i podróże w czasie, podróże szybsze od światła itp. Zapraszamy!

Пікірлер: 406
@cammillo
@cammillo Жыл бұрын
Ja to już jestem uzależniony od pop science i nie wyobrażam sobie, że miałoby się kiedyś skończyć. Mam nadzieję, że będziecie nadawać do końca świata a potem nawet z innej planety. 😁
@Rupert1257
@Rupert1257 Жыл бұрын
Dokładnie
@ClintDempsey-dh1iv
@ClintDempsey-dh1iv Жыл бұрын
Czasem sobie myslę kiedy im się skończą tematy. Oby jak najpóźniej oczywiście.
@angle4cor
@angle4cor Жыл бұрын
Tematy się skończą jak PO wygra wybory… 😂
@NJMx420
@NJMx420 Жыл бұрын
Mam to samo :D
@majsterchief
@majsterchief Жыл бұрын
​@@angle4cor Dlaczego niby miałyby się skończyć? Będą odcinki, tylko po niemiecku.
@wysocki922
@wysocki922 Жыл бұрын
Kochani , rozczarowal mnie troche ten odcinek . Nie wspomnieliscie ani slowem o eseju /opowiadaniu Lema "Weapon Systems of the Twenty First Century or The Upside-down Evolution" . Rzecz o tendencji obezludniania armii, o rozwoju techniki dronow , o wejsciu na szeroka skale AI do systemow zbrojeniowych , o sterowaniu zjawiskami atmosferycznymi w celach militarnych , o akcjach krypto-militarnych i jeszcze wiele, wiele wiecej . Mam nadzieje , ze poswiecicie troche czasu temu esejowi w innym odcinku Pop-science , bo co prawda nie ma tam mowy o laserowych mieczach , ale jest to swietna analiza trendow rozwoju techniki militarnej i spelnia sie na naszych oczach . Pzdr.🚀
@kmx26
@kmx26 Жыл бұрын
Pan Leszek, to już jest gwiazda internetu. Śledzę od początku i jestem fanem. Pozdrawiam Panowie, szacunek i oby tak dalej !!!
@malaputsentio6683
@malaputsentio6683 Жыл бұрын
Takie bzdury gada, że się go słuchać nie da dramat
@scatamaran
@scatamaran Жыл бұрын
Nie wyobrażam sobie wieczora bez kolejnego materiału Astrofazy. POP Science w szczególności. Ogólny styl prowadzenia oraz błyskotliwość Leszka Błaszkiewicza jest wręcz fantastyczna.
@BaNuj
@BaNuj Жыл бұрын
Kocham te materiały
@piotrjankiewicz1335
@piotrjankiewicz1335 Жыл бұрын
Pop science to jeden z najlepszych projektów Astofazy, Panowie robicie każdy dzień w którym publikujecie.
@Gebbeth
@Gebbeth Жыл бұрын
1:04:00 broń mikrofalowa jest stosowana do niszczenia dronów np. Leonidas. 1:22:10 torpedy nadal są zrzucane ze statków latających, tak działają śmigłowce i samoloty zwalczania okrętów podwodnych i jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów ich zwalczania, bo op nie mają jak się przed nimi bronić. Chociaż ostatnio okręty podwodne zaczynają być wyposażane w rakiety przeciwlotnicze wystrzelane z luków torpedowych. 1:44:25 takie pręty mają jedną przewagę nad rakietami, bo bardzo trudno je zwalczać obroną przeciwrakietową.
@e.t.2923
@e.t.2923 Жыл бұрын
28:05 Leszek wyciaga z brzucha ksiazke :) Widok nieziemski :))))
@Mrcoldy1988
@Mrcoldy1988 Жыл бұрын
Ha ha. faktycznie
@pawepronobis9925
@pawepronobis9925 Жыл бұрын
W Zaginionej Flocie świetnie została odwzorowana relatywistyka np. jak wchodzili do układu to było powiedziane że wrogowie na planetach widzieli flotę dopiero po kilku godzinach że względu na prędkość światła. Świetnie też opisane bitwy flot, kiedy wzajemne mijanie się okrętów poruszających się z dużymi ułamkami prędkości światła, trwały ułamki sekund, a celowanie było za pomocą wysoce zaawansowanych komputerów. Polecam serię.
@snowmanfrost6141
@snowmanfrost6141 Жыл бұрын
Nie deprecjonowałbym militarnych przewag żółędzi. O ile pamiętam, rozbójnik Rumcajs mógł ze swej strzelby miotać między innymi żołędzie. :)
@Dykteusz
@Dykteusz Жыл бұрын
Dokładnie tak jak mówisz . Zastosowanie wyrzutni Gausa dobrze współpracuje z żołędziami :)
@magorzatakitka4266
@magorzatakitka4266 Жыл бұрын
Ja czapek bym nie deprecjonowała. W myśl: Chińczyków jest tyle, ze nie potrzebują broni, wystarczy, że nas czapkami zakryją ;) a Bruce Lee potrafił piórkiem trafić tak, że mogło zabić. Podobnie mini sopelek lodu pozostawia jedynie ślad wejścia. Dźwięki są też świetną bronią, po co inna. Zarówno wysokie jak i infradźwięki, a w ogóle to Boston Dynamics ma niezły arsenał robotów, Ai sama wymyśli w takim tempie technologie, że nie nadążymy się zastanawiać co nowego "w przyrodzie" , wystarczy chmara nanodronów... lub inteligentny pył, na przykład ferrofluidy....nanocząstki magnetyczne umieszczone w określonym miejscu ciała, np. zmienionym nowotworowo, w obecności zewnętrznego pola magnetycznego pozwalają uzyskać tam efekt cieplny. To zjawisko fizyczne jest stosowane w niszczeniu komórek nowotworowych. Wzrost temperatury obszaru ciała... tadam. Piszę w podpoście, wariatów nie brakuje. Teorie?....niekoniecznie. Pozdrawiam.
@Mrzagi02
@Mrzagi02 Жыл бұрын
Tak. Torprdy jądrowe są i mają logiczne strategiczne uzasadnienie. Z myśliwskego okrętu podwodnego może radykalnie, bez pudła porazić nosiciela rakiet jądrowych. Z drugiej stony może skutecznie obezwładnić lotniskową grupę uderzeniową takiej US Navy.
@correrx193
@correrx193 Жыл бұрын
Ale się uśmiałem , mega odcinek kabaret SF. Szybko i celnie węgorzem Ha ha ha ha ha ha 👍😁👍😁😁 Ale fajne Pozdrawiam serdecznie autorów i słuchaczy
@qwertyK-vx7st
@qwertyK-vx7st Жыл бұрын
Temat, o który nikt nie prosił, a każdy potrzebował.
@kwazar9256
@kwazar9256 Жыл бұрын
Jest Leszek jest temat i jest poezja kosmiczna tak trzymać chłopaki
@Malix699
@Malix699 Жыл бұрын
Odpaliłem Pop Science od początku, jestem po tygodniu na 20 odcinku, z ciekawości włączyłem aktualny a tu panowie jakieś 30kg lżejsi :-)
@Baloght444
@Baloght444 6 ай бұрын
Serdecznie dziękuję za propagację nauki w przyjemny sposób :)
@iowa406
@iowa406 Жыл бұрын
W Star Gate SG1 po za replikatorami, był jeszcze jeden motyw tarcz nie odpornych na broń białą. To był motyw osobistych tarcz Goauldów. Tarcza ta zatrzymywała wszystko, łącznie z ludzką bronią palną. Jednak nie zatrzymywała noży, szabel, czy nawet strzał z łuków.
@radeksiejda2057
@radeksiejda2057 Жыл бұрын
Pieknie. Nowy odcineczek. Fajne koszulki. 2h wow cos pieknego. dla mnie mozecie nawet dluzej rozmawiac. Zabieram sie za seans
@KPTaurus
@KPTaurus Жыл бұрын
Panie Doktorze Leszku, w pociskach z rdzeniem uranowym stosowane w armatach czołgowych oprócz tego co Pan powiedział (czyli gęstość i masa) chodzi przede wszystkim o to, że stopy metali z uranem mają właściwości samoostrzące zachodzące przy ścinaniu, co powoduje że są bardziej efektywne przy przebijaniu pancerza czołgów przeciwnika. Poza tym, zubożony uran (238U) stosowany przy ich produkcji jest już tylko odpadem po produkcyjnym z elektrowni atomowych wymagającym składowania, a pociski produkowane tą metodą są o wiele tańsze od analogów o zbliżonych właściwościach produkowanych z udziałem wolframu i domieszek innych metali.
@rafaminski2990
@rafaminski2990 Жыл бұрын
Brawo panowie za wiedzę i mądrość 👍
@annanazwisko5870
@annanazwisko5870 Жыл бұрын
Bron przyszlosci to zycie i swiat bez broni i wojen fakt tak bedzie tylko Milosci Moc💞💋💞💋💞
@maciejskurski9393
@maciejskurski9393 Жыл бұрын
Człowiek jako broń został świetnie pokazany w filmie "Impostor" z Gary Sinisem i Vincentem d'Onofrio. Polecam, świetny.
@slawero76
@slawero76 Жыл бұрын
Przyłączam się do proponowania tego filmu, końcówka roznosi system a było już tak blisko ,żeby ludzie przechylili szalę na swoją korzyść. Dawno temu oglądałęm.
@mariusz76543
@mariusz76543 Жыл бұрын
prąd kilkadziesiąt miliamperów to dużo dla człowieka, już 50mA powoduje spore szkody, dlatego w domach powszechnie stosuje się tzw różnicówki działające przy ok 30mA
@Szabas777
@Szabas777 Жыл бұрын
Za krótko Panowie, ale dziękuję...😉👌🚀👍
@motherfoca1000
@motherfoca1000 Жыл бұрын
Odnośnie broni z Warhammer - chainsword/ miecz łańcuchowy jest używany dlatego że ma zęby z adamantium, rzadkiego metalu o niesamowitej twardości, który można obrabiać tylko raz, potem nabiera niesamowitej wytrzymałości, i pęka dopiero pod niewiarygodnymi obciążeniami. Jest wiele rodzajów barier i pancerzy bardzo trudnych do uszkodzenia, których nie da się uszkodzić zwykłym mieczem a chainswordem można wyciąć w nich dziurę. Oprócz tego Warhammer jest niehumanitarny, a rany zadane chainswordem są ekstremalnie groteskowe i dają gwarancję że ktoś uszkodzony taką bronią szybko do walki nie wróci. Broń ta występuje też w wariancie dwuręcznym (patroszyciel), jako nasada do powerfista dla terminatorów (chainfist) i w tym wariancie służy bezpośrednio do wycinania otworów w pancerzach statków kosmicznych podczas abordażu. Są też topory łańcuchowe choć ta broń jest znacznie bardziej popularna wśród sił chaosu. Alternatywnie mamy cały arsenał broni energetycznych, działających tak, że ostrze, czy głowica młota jest generatorem specyficznego pola kinetycznego, które układa się w taki kształt, że jest w stanie przeciąć teoretycznie wszystko (ale tu wchodzi reguła papier kamień nożyce bo jak cel też jest chroniony takim polem to się odbiją) plus. Z uwagi na lore Warhammera bronie energetyczne to niesamowicie rzadkie i cenne relikty, często technologia ich produkcji została już zapomniana lub jest objęta ścisłą tajemnicą. Dlatego miecz łańcuchowy pomimo że logicznie gorszy występuje z dużo większą częstotliwością
@motherfoca1000
@motherfoca1000 Жыл бұрын
A w przypadku młota to pole oczywiście nic nie przecina ale wybucha przy uderzeniu. W praktyce działa to tak, że masz broń działającą jak granat na kiju wielokrotnego użytku. Również z tego powodu takich młotów używają głównie kosmiczni marines i inkwizytorzy bo tylko oni mają dostęp do pancerzy wspomaganych a detonacja pola takiego młota bez osłony pancerza byłaby równie szkodliwa dla użytkownika jak dla celu
@janinswatral4633
@janinswatral4633 Жыл бұрын
Program fantastyczny . Naszla mnie mysl ze gdyby ludzkosc zamiast wymyslac rorzne rodzaje broni do wzajemnego zabijania sie skierowala te srodki na udoskonalenie zycia ,likwidacje glodu na swiecie dbanie o srodowisko to ziemia bylaby rajem .Jak to sie dzieje ze wybitne jednostki ktore maja ogromny potencjal ida w kierunku zaglady ludzkosci .Milosc miedzy ludzmi wznioslaby nasza planete w cudowny czas.
@Hazok87
@Hazok87 Жыл бұрын
Bardzo ciekawy temat ❤
@DeusEversor
@DeusEversor Жыл бұрын
1. anime z lat 80tych: Legends of Galactic Heroes, to tam też było, że broń biała była używana do walk przy abordażu :) 2. a można by np z drganiami/fazą czy jak to tam zwać, nadać energii samej tylko powierzchni materiału, w którym ta powierzchnia staje się trudniejsza do rozerwania i przyjmowania energii? myślę tutaj o "Żelaznej Kurtynie" z serii gier Red Alert. pojazdy i budynki stawały się niezniszczalne przez moment póki ten narzucony ładunek energii/fazy/drgań się nie rozładował. Przy czym, siła żywa poza pojazdami i budynkami, poddana temu działaniu natychmiast ginęła. Mnie się bardzo podoba ten koncept, bo jest to zbliżone (ale raczej nei tym samym co) koncepcja drgających noży - skoro taki nóż lepiej tnie, to może i pancerz lepiej chroni?
@molword
@molword Жыл бұрын
Uwielbiam te wstawki z auuu😂 Dawno tak się nie śmiałem
@ukaszpawlak6118
@ukaszpawlak6118 Жыл бұрын
bardzo ciekawy temat, co do broni nieśmiercionośnej to trzeba pamiętać o czymś co wielu z nas zna z praktyki, np. uderzenie basów na koncercie, czy ból głowy lub zagubienie/dekoncentracja po rezonansie, podobno odpowiednia częstotliwość i siła dźwięku potrafi zatrzymać/zmienić rytm bicia serca podobnie jak odpowiednio podany prąd, pewnie podobnie zakłócająco może działać pole E-M
@Patrochin
@Patrochin Жыл бұрын
Z fantastycznych broni z literatury i gier nie wspomnieliście panowie o broniach kinetycznych które wykorzystują pole elektromagnetyczne do rozpędzania pocisku - czyli karabinach gaussa z Fallouta. Takie bronie były cz też są testowane przez US Nawy jako działa na okrętach - był kiedyś o tym film na kanale discovery. Disruptory - cokolwiek to znaczy - chyba jakieś promienie wpływające bezpośrednio na wiązania atomowe. Cewki tesli jako broń rażąca piorunami - w jakiejś grze nie pamiętam tytułu. Najbardziej odjazdowa broń w sf w powieści o najeździe marsjan jakiegoś polskiego autora - broń która powodowała że materializowały się wyobrażenia bóstw, bohaterów, idei. Okazało się marsjanie się przeliczyli z tą bronią a na Ziemi odżyli superbohaterowie, bogowie, demony, postacie z mitów itd. itp. Akcja na terenie Polski, i trochę dalej na wschód, gdzie odrodziły się takie potęgi jak dzikie pola, rewolucja u rusków, tajga, mistrz Twardowski.
@3dhYT
@3dhYT Жыл бұрын
Nowy odcinek. Pięknie. Temat też wydaje się ciekawy. Na razie jedyny odcinek za którym nie przepadam, to ten o płaskoziemcach 😁
@Pinacolada200
@Pinacolada200 Жыл бұрын
Ja polecam w sumie bardziej zagłębić się w Warhammera 40k, miecze łańcuchowe to taka śmieszna broń która fajnie wyglada, ale ogolnie uniwersum jest tworzone przez kilkudziesięciu autorów przez ostatnie 30lat więc jest tam dużo ciekawych pomysłów różnych autorów.
@Erdroy1
@Erdroy1 Жыл бұрын
Co do zagrożenia natężenia oraz napięcia pola elektrycznego, warto dodać, iż dużą rolę odgrywa częstotliwość. Taki generator Van de Graffa, generuje zarówno duże napięcie jak i stosunkowo duże natężenie (z tego co widziałem, pomiary sięgały od 0.6 do nawet 3 Amperów), które jest uwalniane w bardzo krótkim czasie, przez co nie nie ma dużego wpływu na układ nerwowy/tkankę. A co za tym idzie w zależności od częstotliwości (czy też czasu impulsu) inaczej odczuwamy przepływ "prądu". Dobry materiał na ten temat zrobił ostatnio StyroPyro - polecam.
@MasterMaras86
@MasterMaras86 Жыл бұрын
Pop science bawi i uczy kto oglądał do końca ten wie 🍻
@smartinertiarc3039
@smartinertiarc3039 Жыл бұрын
Zrobiłem w grze na PC torpedy, które się uzbrajały. Jak się nie zdążyły uzbroić odbijały się od wrogiego okrętu kosmicznego i leciały dalej jak śmieci. Tak mi się przypomniało. Inna ciekawa broń to np taka katastrofa tunguska.
@DzikzLasu
@DzikzLasu Жыл бұрын
Panie Piotrze super odcinek 😉 W kwestii oświetlenia - w dzisiejszym odcinku Panu doktorowi Leszkowi źle padające światło dodało 20 lat 😉
@e.t.2923
@e.t.2923 Жыл бұрын
to celowe jest... Leszek chcial zobaczyc jak bedzie wygladal za 20 lat :)
@dziabi3
@dziabi3 Жыл бұрын
Mogę was słuchać i słuchać
@arkadiuszspringer5902
@arkadiuszspringer5902 Жыл бұрын
W końcu nareszcie ! Jestem z Wami od początku i w końcu jakaś wzmianka o Warhammer 4k 😆
@sakitta4926
@sakitta4926 Жыл бұрын
W sci-fi często wykorzystywane były też sztuki walki polegające na wykorzystywaniu rzeczy raczej magicznych, lecz jakoś tam uzasadnionych naukowo. Przykładami mogą tu być biotyka (Mass Effect), moc (Gwiezdne Wojny) czy psionika (wiele uniwersów).
@wojciechdanowski8397
@wojciechdanowski8397 Жыл бұрын
Mega odcinek 😊 Aż chciałoby się Wam podrzucić tu kilka pomysłów w z gier. Działa grawitonowe, pozytronowe, tachyonowe, emitery kyonowe, akceleratory taonowe, lance bozonowe, projektory punktu osobliwości. Leszek by się za głowę złapał 🤣
@krzysztof5414
@krzysztof5414 8 ай бұрын
Kochani ta potężna materia to energia
@MD-ji9su
@MD-ji9su Жыл бұрын
Uratowaliście mój poniedziałek w pracy 🚀🛰🛸
@ch4o575
@ch4o575 Жыл бұрын
Z tego co pamiętam to rosjanie nawet testowali torpedy z głowicą jądrową, służyć miały nie do niszczenia pojedynczych statków ale całych grup bojowych.
@michaaugustyn6930
@michaaugustyn6930 Жыл бұрын
Dr Leszek schudł. Z punktu widzenia zdrowia dobrze. Ale tak ogólnie to nie wiem. Wolałem wersję... większą. Choć mózg ten sam:)
@kamilnawoj3997
@kamilnawoj3997 Жыл бұрын
Świetnie się słuchało i oglądało! :)
@kadam-hw2fz
@kadam-hw2fz Жыл бұрын
Jack Campbell, seria "Narodziny floty" oraz "Zaginiona Flota", kartacze, najbardziej świetna nazwa broni używanej przez floty kosmiczne :)
@tomaszmaachowski2303
@tomaszmaachowski2303 Жыл бұрын
Poprawka - były na wyposażeniu okrętów podwodnych torpedy z głowicą jądrową :)
@and_rju
@and_rju Жыл бұрын
Podobnie jak w piątym elemencie (jeśli pamęć mnie nie myli i nie pomyliłem filmu) to był w 95r serial Ziemia 2, była tam amunicja zakręcająca w locie, tzw Zet. Pocisk był fajnie pokazany, umożliwiał postrzelenie kogoś za przeszkodą lub uniemożliwiał określenie kierunku strzelającego.
@KamilG
@KamilG Жыл бұрын
A czy rakiety naprowadzające nie są formą takich pocisków🤔
@and_rju
@and_rju Жыл бұрын
@@KamilG trochę są
@dariuszsiewierski7666
@dariuszsiewierski7666 Жыл бұрын
dawno sie tak nie ubawilem. Dzieki
@jangosawski4618
@jangosawski4618 Жыл бұрын
Numer silnika już też nie jest ważny silnik uważany jest jako część wymienna. tylko nr Vin jest pojazdem. Fantastica to nasza przyszłości.
@cenobith73
@cenobith73 Жыл бұрын
Michio Kaku w jakimś programie mówił, że pocisk o wadze 1000 kg, rozpędzony do prędkości bliskiej światła odparuje ilość ziemi o powierzchni Nowego Jorku do głębokości 30 metrów. W przyszłości pociski kinetyczne będą wykorzystywane do niszczenia całych miast, państw lub nawet kontynentów...
@Witq87
@Witq87 Жыл бұрын
Co do taserów czy innych sposobów na elektryczne obezwładnienie człowieka - te urządzenia mają dokładnie dostrojoną częstotliwość pracy (prądu na wyjściu) tak aby właśnie zakłócać sygnały elektryczne w mięśniach czy raczej powodować ich nagły skurcz. Na kanale ElectroBoom prowadzący robił ciekawe 😅 testy i o ile dobrze pamiętam to zakres 10-15kHz przy prądzie o dużym napięciu był najbardziej bolesny.
@Adam-pg7be
@Adam-pg7be 11 ай бұрын
Często oglądam Wasz program, bo jest rewelacyjny. Brakuje mi jednego. Książek Davida Webera.
@szymonsarre1400
@szymonsarre1400 Жыл бұрын
Jak najbardziej są torpedy z głowicami nuklearnymi. Precyzyjne naprowadzenie torpedy na bardzo ciche okręty podwodne, przenoszące cały arsenał rakiet balistycznych jest na tyle trudne, że lepiej jest zastosować torpedę z głowicą nuklearną, której eksplozja powoduje powstanie w wodzie fali uderzeniowej niszczącej każdy okręt podwodny w promieniu kilkuset metrów. Są nawet systemy rakietowe, które przenoszą w wybrane miejsce taką właśnie torpedę i to zarówno wystrzeliwane z okrętów nawodnych jak i podwodnych.
@boniedwa
@boniedwa Жыл бұрын
Niebieskie lasery są chociażby w blurey, można też kupić takie wskaźniki o dosyć dużej mocy, że nawet wypala i rzeczywiście są niebieskie, tylko jak z każdą elektroniką należy kupować od solidnej firmy, a istnieją takie.
@olo1299
@olo1299 Жыл бұрын
Sam mam grawerkę na niebieskiej diodzie laserowej. Skromne 7w wcześniej miałem 15W ale różnica jest niewielka wbrew pozorom. Nawet często diody w tych modułach są takie same. Tylko wraz ze wzrostem prądu moc świetlna rośnie wykładniczo. W pewnym momencie dochodzimy do ściany że ładujemy energię w ciepło a różnica w mocy samej diody jest niewielka. Na samej diodzie uzyskamy kilka wat we wiązce max. Potem już tylko co2 ma rację bytu.
@krzysztoffrancka6178
@krzysztoffrancka6178 Жыл бұрын
Jeśli chodzi o gwiezdne wojny to oficjalnie wytłumaczone jest to jeśli chodzi o broń żołnierzy jest to zjonizowany gaz w otoczce magnetycznej która przy kontakcie uwalnia gaz. Kolory są różne bo każda firma używa innego gazu ;)
@darekb4063
@darekb4063 Жыл бұрын
Z tego co wiem Polska byla liderem w zakresie laserow gazowych. Wiem tez ze nieco przypadkiem stworzono bardzo silny laser o baardzo duzej sile razenia. ZSRR zainteresowalo sie od razu... byly prototypy bojowe problemem bylo wlasnie chlodzenie ...
@grzegorzw.1805
@grzegorzw.1805 Жыл бұрын
Czemu za głową Pana dr Leszka jest pentagram z pinezek? Czy ktoś jeszcze to zauważył? :/ :/ :/
@caesarzwyciezca7802
@caesarzwyciezca7802 Жыл бұрын
Granat ogłuszający istnieje, światło plus dźwięk
@Olkoholizm
@Olkoholizm Жыл бұрын
Nie zapominajmy o dzidach laserowych
@piotrpaszkiewicz5354
@piotrpaszkiewicz5354 Жыл бұрын
Ja taż jestem za.profesorek blondobrdy plus nasze pytania to hit.mutujmy razem .
@huling12345
@huling12345 Жыл бұрын
Świetna seria te Rubieże Imperium. Jest u nas w bibliotece. Szkoda, że jeszcze nie ma trzeciej części.
@danielkuc9362
@danielkuc9362 Жыл бұрын
Oczywiście, że są torpedy jądrowe, służące do niszczenia zgrupowań okrętów. Kursk posiadał takie torpedy.
@einerus
@einerus Жыл бұрын
W Diunie użycie lasera na tarcze powodowało eksplozję ogromnej skali i dlatego strzelanie się odpadało. Ale też używano tego jako broni do wysadzania.
@cazahilpollas
@cazahilpollas Жыл бұрын
Dla sprostowania w Diunie tarcza służyła do wychwytywania szybkich pocisków kinetycznych a rusznica laserowa uderzając w nią wywoływała fuzję atomową . Pozdrawiam serdecznie , oby Wam się nigdy nie skończyły tematy . :)
@bartekobarteko
@bartekobarteko Жыл бұрын
Nie oglądałem jeszcze, ale jeśli dobrze myślę że rusznica laserowa "strzela" laserem, to raczej rozbija atomy a nie łączy więc nie fuzja tylko rozszczepienie. Takie sprostowanie do sprostowania, chyba że w błędzie jestem to usunę😉
@olo1299
@olo1299 Жыл бұрын
Może nie energetyczne ale materiały fizyczne już takie powstają. Rękę włożysz i zamieszasz ale piescią gdy uderzysz to możesz rękę połamać 😉
@cazahilpollas
@cazahilpollas Жыл бұрын
@@bartekobarteko Proszę spojrzeć w Wikipedi , lasery są używane właśnie do fuzji . ;)
@wtmChester79
@wtmChester79 10 ай бұрын
O tym laserowym Boeingu czytałem kiedyś w Nowej Technice Wojskowej i jeśli dobrze pamiętam to w ramach doświadczeń po 11 wrzesnia był testowany wariant zestrzeliwania porwanych samolotów.
@kraghag8936
@kraghag8936 8 ай бұрын
Super odcinek i zaskoczenie - pierwszy raz w długim już życiu mam problem z tą tablicą z kolorowych kulek, nic nie widzę ;) Czy to rzeczywista tablica testowa czy nie?
@monio612
@monio612 Жыл бұрын
Stara flota była super :)
@olowrohek9540
@olowrohek9540 Жыл бұрын
Super 👌 praca A czy bylo juz o meteorycie Pultuskim ponoc byl to najwiekszy deszcz meteorytow w histori . Temat malo znany.
@psizna
@psizna Жыл бұрын
3:30 wyłączyłem... By obejrzeć polecajke o Brunecie Wieczorową Porą, fajne ale dziwnie się to dziś ogląda, może to fakt że nie znałem wcześniej tego filmu 😁✌️ Dzięki wracam do oglądania rozkmin
@psizna
@psizna Жыл бұрын
26:59 kolejna dywagacja która sprawiała mi zajęcie na 30 min, ten program to zdecydowanie najlepsza forma skondensowanej wiedzy wszelakiej na tematy różnorakie. Jednakże spójne 😁
@iowa406
@iowa406 Жыл бұрын
No nie. Napięcie w sieci domowej robocze jest 230V +/- 15V. Szytowe, nie jest określone, jednak raczej nie przekroczy 250V, gdyż jakakolwiek elektronika by padła. Jej odporność jest ustalana na 240-250V. Ba nawet elektryka mogła by też nie wytrzymać , jeżeli jest delikatniejsza. I nie , to, że elektronika jest za transformatorem, niewiele daje, przy dużych przepięciach. Gdyż transformator, to nie falownik. Transformator skaluje napięcie wejściowe na wyjściowe. Więc jak wejściowe jest większe, to i wyjściowe jest większe. Natomiast falownik utrzymuje stałe napięcie ( i nie tylko) wyjściowe, niezależnie od napięcia wejściowego.
@Piorun1
@Piorun1 Жыл бұрын
Super odcinek
@maxxmaxx5381
@maxxmaxx5381 Жыл бұрын
Leszek top top top 😁
@bartekobarteko
@bartekobarteko Жыл бұрын
Najlepszy prezent na urodziny🥳🥳😃 Dziękuję Panie Piotrze, Panie Leszku i każdemu kto pracuje przy produkcji Astrofazy😉😋
@kamilowski6295
@kamilowski6295 Жыл бұрын
A propos Carmina Burana. Nawrócony Kanye West przerobił to monumentalne dzieło na pieśń pod tytułem: Jesus is the King, W jego wersji jest to wykonanie tylko chóralne ale bardzo dobre jest to, że zachoawał "moc" tego utworu zmieniając jedynie przekaz tej pieśni. Szczerze Polecam.
@jakub9749
@jakub9749 11 ай бұрын
Walka mieczme świetlnym jest ściśle związana z podatnością na moc i (odnalezienie kryształu skonstruowani miecza itp..)
@Wladca-Chmielu
@Wladca-Chmielu Жыл бұрын
A gdzie plany dzidy laserowej?
@jaroslawwalczak2855
@jaroslawwalczak2855 Жыл бұрын
Ten "laserowy" samolot to YAL-1 zbudowany na płatowcu Boeinga 747. Jego przeznaczeniem miało być zwalczanie pocisków balistycznych.
@iver1444
@iver1444 Жыл бұрын
W przypadku 'laserów gamma' gdzieś w jakimś military sci-fi spotkałem się z określeniem 'graser' :)
@Astrofaza
@Astrofaza Жыл бұрын
Dobrze, ze nie greaser ;)
@KonradKrawczuk
@KonradKrawczuk Жыл бұрын
Jaki dobry odcin !;)
@siedemjajek
@siedemjajek Жыл бұрын
Gdzieś czytałem o broni podprzestrzennej. Miało to działać na zasadzie takiej, że przestrzeń jest kwantowa i ma strukturę siatki. Broń wprowadzała mini ładunek wybuchowy w podprzestrzeń tak jakby pomiędzy "kwanty" przestrzeni. Następnie przesuwała ten ładunek o określony wektor np w miejsce głowy przeciwnika po czym wyprowadzała ładunek z podprzestrzeni. Ładunek omijał wszelkie osłony i wybuchał dokładnie w miejscu wyprowadzenia z podprzestrzeni. Kojarzy ktoś? Przypomni mi ktoś tytuł tej powieści?
@kapitanszczypior12
@kapitanszczypior12 11 ай бұрын
Dla mnie BOMBA ! :)
@rszparagowski2305
@rszparagowski2305 Жыл бұрын
Airborne laser wspomniany przez Pana Leszka miał według wymagań USAF zestrzeliwać pociski balistyczne w początkowym locie. Poruwnajcie sobie drodzy Państwo koszt rakiety klasy SM3 z kosztem strzału z lasera mózg paruje wręcz.
@andrzejkluczewski
@andrzejkluczewski Жыл бұрын
Witam :) No extra. Ciekawy odcinek. Ale ja mam tylko jedno dość ciężkie pytanie :) Czy da się zrobić czarną żarówkę ? Bo taką próbowaliśmy wymyślić na uczelni kiedyś :D Ale czy naprawdę jest coś co daje czarne światło ? Materiały doskonale czarne już są :)
@marianpe5773
@marianpe5773 Жыл бұрын
Z czarnej dziury ;)
@mati1368
@mati1368 Жыл бұрын
Kiedyś rzucili dygresją o czarnej żarówce, ale wiadomo, w formie żartu xD, czarne swiatlo jest bez sensu raczej, bo czarny kolor charakteryzuje się jego „brakiem”, wiec taka hipotetyczna żarówka musiała by je pochłaniać, tak mi się przynajmniej wydaje, czyli jakbyśmy ją włączyli to robiło by się ciemniej zamiast jaśniej
@mindeclipse1607
@mindeclipse1607 Жыл бұрын
Czy mieli Panowie okazje czytać coś z cyklu "Honor Harrington" wojna w galaktyce, statki poruszają się dzięki żaglom (podprzestrzennym? już nie pamietam) Ciekawostką jest to, że ileś pierwszych tomów są to de facto przepisane powieści o Horatio Hornblowerze, cyklu marinistycznym dziejącym się w okresie wojen napoleońskich ;) Z Warbook ciekawy jest cykl napisany przez Michała Cholewy, którego akcja dzieje się po buncie AI
@zelusss
@zelusss Жыл бұрын
też mam ten daltonizm. Udręką było na wykładach jak prowadzący używał laserka, a ja go prawie w ogóle nie widziałem
@AhmedzioTerrorist
@AhmedzioTerrorist Жыл бұрын
Z mojej strony polecam serię anime: Ginga Eiyuu Densetsu (Legend of galactic heroes) w zasadzie seria opowiada dosłownie o wszystkim o czym przedmówcy mówią i dyskutują w tym odcinku. Space opera z masą intryg politycznych, militariów i starcia 2 ideologii, a wszystko osadzone w przestrzeni kosmicznej.
@emoksiadz
@emoksiadz Жыл бұрын
Zdecydowanie odradzam ten odcinek Pacyfistą😂. Super film!
@dominikkurek1155
@dominikkurek1155 Жыл бұрын
Dlatego też raczej się z nim nie zapoznam
@Voyager_on_thyme
@Voyager_on_thyme Жыл бұрын
Poczytajcie o Hestonie Blumenthalu. To kucharz naukowiec. Moja wykładowczyni z "food science" z nim współpracowała.
@bobsley
@bobsley Жыл бұрын
Campbell jest emerytowanym wysokim oficerem US Navy
@AntySyjon
@AntySyjon Жыл бұрын
z tą bronią miotaną że można było powstrzymać kogoś gdy ten walczył wręcz to takie pół na pół, były formacje bojowe obronne przed ostrzałem jak ten żółw z tarcz, zbroje płytowe które nawet strzał z kuszy blokowały, były maszyny a raczej konstrukcje które pchano i przyjmowały ostrzał, także łucznicy czy kusznicy czy procarze czy oszczepnicy to nie byli tacy do przodu, a jak w nich kawaleria wpadła to rzeź
@szym3k546
@szym3k546 Жыл бұрын
Ulubione science duo na YT. Leci like i dzięki za wasz wysiłek.
@pjoter3238
@pjoter3238 Жыл бұрын
Jeśli chodzi o wspomnianego boeinga 747 z laserem na pokładzie to była to platforma typowo testowa. Laser montowany na pokładzie samolotu miał służyć do zwalczania pocisków balistycznych
@tomek0008
@tomek0008 Жыл бұрын
Startujących pocisków balistycznych dalekiego zasięgi. Takie piękne założenie ,że "nas" samolot będzie akurat blisko jak "bandyckie "państwo postanowi odpalić dalekosiężne rakiety które powoli wspinają się do góry a wtedy wypalimy dziurę w silnikach tych pocisków. Warto wspomnieć ,że te lasery miały chemiczne źródło zasilania.
@kamilowski6295
@kamilowski6295 Жыл бұрын
A Pan Leszek to przeszedł w tryb: " Tak schudnę, że aż zniknę"? Rewelacyjnie Pan wygląda - chodzi mi o polepszenie sylwetki - w porównaniu do pańskiej sylwetki sprzed, dajmy na to, 2 lat. Jeśli to postanowienie poprawy wyglądu to SZACUN.
@bobsley
@bobsley Жыл бұрын
Intrygujący był pomysł na laser, który dostrajał częstotliwość aby najefektywniej przepalać pancerz i płyty pancerza które adaptują się do jak największego rozproszenia/odbicia tegoż lasera energii P.S. pociski kinetyczne były traktowane jako broń strategiczna. Spotkałem się też z rakietami przeciwokrętowymi bez głowicy wybuchowej. Fun fakt - niektóre systemy przeciwlotnicze ( np Patriot) używają też rakiet z głowicami kinetycznymi.
@dariuszk005
@dariuszk005 Жыл бұрын
Pomysł z książki Odyssey One???
@bobsley
@bobsley Жыл бұрын
@@dariuszk005 oczywiście!! Ciekawe swoją drogą kiedy będzie ósmy tom.... Ale chyba w serii the Frontiers Saga też było coś podobnego
@dariuszk005
@dariuszk005 Жыл бұрын
@@bobsley Teraz to głównie "Archanioły" następne części wychodzą. A 8 część po angielsku tylko "Upadek Króla"
@bobsley
@bobsley Жыл бұрын
@@dariuszk005 Archanioł 3 przeczytany. No właśnie o tym ósmym tomie mówię. Jak pisałem pytanie do wydawcy to odpowiedzieli że jeszcze nie wiadomo...
@NJMx420
@NJMx420 Жыл бұрын
Blaster z BLACK OPS'a :D
@egg138
@egg138 Жыл бұрын
W Gwiezdnych Wojnach bronie są oparte na technologii plazmowej, a przynajmniej miecze świetlne.
@JollyRoger...
@JollyRoger... Жыл бұрын
Film "Spectral" również jest wart uwagi
@kriswis8194
@kriswis8194 Жыл бұрын
Pominęliście doskonałą powieść - Broń Chaosu, świetna książka, polecam.
Jak podbiliśmy kosmos? Prawda i fikcja - POP Science #12
2:14:04
Astrofaza
Рет қаралды 693 М.
Czy zasiedlimy dna oceanów w przyszłości? - POP Science #45
1:37:10
СҰЛТАН СҮЛЕЙМАНДАР | bayGUYS
24:46
bayGUYS
Рет қаралды 685 М.
Тяжелые будни жены
00:46
К-Media
Рет қаралды 5 МЛН
Indian sharing by Secret Vlog #shorts
00:13
Secret Vlog
Рет қаралды 46 МЛН
How I prepare to meet the brothers Mbappé.. 🙈 @KylianMbappe
00:17
Celine Dept
Рет қаралды 49 МЛН
Czy nauka pomoże wygrać z zawodowym sportowcem? - POP Science #34
2:12:08
10 WOJSKOWYCH pojazdów PRZYSZŁOŚCI
13:31
TOP10Wszystkiego
Рет қаралды 192 М.
Tajemnicza cząstka Higgsa
22:55
Instytut Fizyki Jądrowej PAN
Рет қаралды 88 М.
Naukowe bzdury w filmach. Jak robią nas w konia? - POP Science #35
2:16:49
Najbardziej ekstremalne rzeczy w kosmosie - POP Science #21
2:14:50
Карточка Зарядка 📱 ( @ArshSoni )
0:23
EpicShortsRussia
Рет қаралды 90 М.
Apple iPhone 15 Pro Max With Smallrig Professional Photography kit #shorts
0:14