Kilka ciekawostek odnośnie pp i pw Regulacja powietrza powinna być dostosowywana do rodzaju paliwa, Oto jak można to usystematyzować: 1. Gałęzie sosnowe Charakterystyka: Sosna to drewno miękkie i żywiczne, które pali się szybko i intensywnie, wydzielając przy tym sporo gazów i żywicznych cząstek. Wymaga ograniczonego dopływu powietrza, by uniknąć dudnienia i nadmiernego dymienia. Przykładowe ustawienia: Powietrze pierwotne 10%, wtórne 20% - są odpowiednie dla gałęzi sosny. Dzięki temu spalanie jest bardziej kontrolowane, a gazy drzewne są lepiej dopalane. 2. Grubsze kawałki twardego drewna (np. dąb, buk) Charakterystyka: Twarde drewno spala się wolniej, wydzielając mniej gazów, ale potrzebuje więcej tlenu do stabilnego zgazowywania. Sugerowane ustawienia: Powietrze pierwotne: 30-40%, aby wspomóc proces zgazowywania. Powietrze wtórne: 40-50%, aby dopalić gazy drzewne. Stosunek powietrza wtórnego do pierwotnego powinien być nieco wyższy (np. 1.2:1). 3. Dlaczego powietrza wtórnego powinno być więcej? Powietrze pierwotne dostarcza tlenu do zgazowywania, ale większość energii pochodzi z dopalania gazów w dolnej komorze. Dlatego powietrze wtórne powinno być na wyższym poziomie, aby gazy zostały efektywnie dopalone. Przy zbyt małym dopływie powietrza wtórnego gazy nie spalają się całkowicie, co prowadzi do dymienia i strat energii. 4. Obserwacje podczas pracy kotła Płomień w dolnej komorze: Powinien być jasny i stabilny. Jeśli gaśnie lub jest bardzo ciemny, zwiększ delikatnie powietrze wtórne. Kolor dymu: Jasny, prawie przezroczysty dym - spalanie jest optymalne. Jasny, ale intensywny dym - niedopalanie gazów (zwiększ delikatnie wtórne). Ciemny dym - za mało powietrza pierwotnego lub za mokre drewno. 5. Wnioski Na sosnę miękką stosunkowo mało powietrza działa dobrze. Przy grubszych kawałkach drewna twardego planowane zwiększenie powietrza pierwotnego i wtórnego jest idealne. Stosunek, w którym powietrze wtórne jest trochę wyższe niż pierwotne, sprawdza się w większości przypadków. Każdy kocioł i komin ma swoje indywidualne cechy. W oparciu o powyższe: Jeśli zwiększamy ilość pp to przyczyniamy się do zwiększenia ilości wydzielanych gazów co wpływa na stan paleniska. Większy ciąg kominowy to wiecej pp i pw.
@janusz6682 Жыл бұрын
Powiem tak, ogólnie górna komora mnie zbytnio nie interesuje co jakiś czas osad sam odpada, czasem po skrobie ale nie czyszczę, bardziej interesuje mnie wymiennik i dolna komora i tam tylnia ściana za ceramika żeby nie było naklejone. Pozdrawiam
@puchan196910 ай бұрын
Kiedyś często ruszałem ten bolec, szczególnie jesienią jak było zgniłe powietrze i wszystkim w okolicy dymy na dół schodziły z kominów. Ale później uznałem, że to nie ma sensu. Mam ustawione na stałe jakieś 8-9mm i jak jest zgniła pogoda to otwieram drzwi w kotłowni i od razu kocioł ożywa. RCK jakby dodatkowo załatwił regulację tego tłoczka. Bo to komin tak na prawdę decyduje ile kocioł tego powietrza zaciągnie. Jak nie ma cugu to można i na 50 mm otworzyć to pierwotne i nic to nie da.
@atmosholzgas10 ай бұрын
Ciekawy punkt widzenia. Z tym cugiem w kominie zgadzam sie z Tobą.
@kemot1971ful Жыл бұрын
To są ustawienia w kotle DC 18 S bo np. u mnie w 25 gd są inne.
@atmosholzgas Жыл бұрын
Inny model, więc pewnie i inne ustawienia😊
@pawegruba7787 Жыл бұрын
Mam Gd 30 kw ster acd 04 , slabo cos mi sie pali , uchyle lekko dzwi gorne to deko lepiej ,ale kopci po chwili ,kurze niewiem czy mam dobry ciag .
@mariuszs50579 ай бұрын
@@pawegruba7787Witam. Może już Doszedłeś czemu tak się dzieje. Ale jeżeli nie to zrób tak jak Ci teraz opiszę. Rozpal drobne szczapki drewna dołóż jak złapie po chwili ale tyko trochę grubszych kawałków do a nawet poniżej dolnego poziomu komory załadowczej. I jeżeli już słychać że dobrze rwie to zamykasz górne drzwiczki i tak różnie 15-20minut i powinna utwożyć się na dnie około 10-cio centymetrowa warstwa żaru. Wtedy ładujesz do pełna zamykasz i 3-4 godziny wolne. I dymu nie zobaczysz . Jedynie przy mrozie to co widać to raczej para czyli mieszanie się ciepłego powietrza z zimnym. Chyba że faktycznie cug w Twoim kominie jest za mały to wtedy mogą być problemy.
@pawegruba77879 ай бұрын
@@mariuszs5057 witam .Doszedlem do wprawy !! Dziekuje za opis 😀 trening czyni mistrza.:) racja z rozpalaniem lepiej gorne drzywiczki uchylone ,ciagnie jak kuznia ! Pozdrawiam !!!
@sylwek72si Жыл бұрын
Dzisiaj ostatnie palenie i jutro wolne?😂 czas na relaks 🎉
@atmosholzgas Жыл бұрын
No oby tylko ze dwa dni nie wyszlo wolnego😉
@255ferguson Жыл бұрын
Ktoredy w tym kotle dodtarczane jest powietrze pierwotne?
@atmosholzgas Жыл бұрын
Przez klapke z tyłu kotla jest dostarczane zarówno pp i pw.
@grzechrud Жыл бұрын
Siemka ogladalem u Ciebie filmik gdzie omawiales cos po niemiecku i taka prosba mozesz ogolnie napisac o czym gosc mowi bo chyba jest mowa o temp spalin gdy jest za wysoka kzbin.info/www/bejne/hKG3iYiNh72IiMUsi=PoNFmcTc6ONfOKn9 Z gory dzieki !!