Miałem Audi A8 D3 4.2TDI 240KW coś mi kradło prąd ale nie wiedziałem co. 2-3 dni i na baterii 5-6 V. Kupiłem NOCO GB 70 i odpalałem auto na pierwszy strzał. Chwilę później sam stwierdziłem że odpowiada za to moduł komfortu. Nie wymieniłem go, wymieniłem auto na nowe w leasingu ale NOCO GB 70 dalej wożę w bagażniku. Uratowałem kilku sąsiadów a nawet raz kogoś spotkanego na trasie. Pozdrawiam, Paweł z Polski. Twoje filmy uwielbiam .
@zdenekzalis591615 күн бұрын
Skvělý systém. Bravo Škodováci. Vůz potřebuje zadat typ baterie, aby sní mohl lépe pracovat, ale nepozná, že baterie je zcela vybitá a nenastartuje vůz. Aby toho nebylo málo zblázní se všechny elektronické systémy v autě díky nízkému napětí baterie. Vypadá to že ten battery management tam je za účelem zničení baterie, pod záminkou pseudo ekologie. Výměna baterie je zřejmě něco ekologického. Kdyby to bylo naopak tak na základě poklesu napětí při startování motoru velice dobře ví že akumulátor mele z posledního a baterii řádně dobije a nebo alespoň v čas ohlásí řidiči, že hrozí selhání baterie. Tuto vychytávku s kontrolou stavu akumulátoru při startování motoru má i hloupý Battery Monitor BM2 z Číny za 500 Kč. Díky pane Vaculík za video. Tohle není náhoda.
@JosefLoukota18 күн бұрын
Pane Vaculíku děkuji za další pěkné video. Připomnělo mi můj smutný příběh s mým nově zakoupeným vozem Kodiaq 2 iV (PHEV). Po 9 dnech od zakoupení zcela nového vozu se mi startovací baterie vybila tak, že jsem už ráno v garáži nenastartoval ani dveře jsem neotevřel. Vůz si odvezl autorizovaný servis a po týdnu oprav konstatovali, že je vše v pořádku a že jen dobili akumulátor a aktualizovali SW. Od té doby musím baterii dobíjet každý víkend externí nabíječkou ze sítě, jinak mi po zhruba dvou týdnech hlásí chybu vybitého akumulátoru. Škoda auto vyrobila vůz za bezmála 1,5M se kterým bez powerbanky nemohu ani na dovolenou.
@Martin9320718 күн бұрын
@@JosefLoukota dobře vám tak, když si kupujete, takový poleplnice za 1,5m 🤦🏻, to mi hlava nebere, nikdy bych si takovýhle předražený krám nekoupil a od Škodovky už vůbec ne! Snad jste se poučil. Nedivím se, že Wolkswagen krachuje, když vyrábí takovýhle krámy!
@JosefLoukota18 күн бұрын
@@Martin93207 cizí neštěstí vždy potěší
@rowdy698318 күн бұрын
To musí být ojedinělý případ, u nás se nových Kodiaqů (i PHEV) prodá celkem dost a zatím co vím tak žádné větší problémy, to nový Superb měl ze začátku problémů víc
@robertinno18 күн бұрын
Tak to je sialeny pristup servisu, ta bateria sa nemala mat dovod vybit. A ked sa uz takto vymlatila, mali to vymenit, hlavne ked su s tym problemy.
@antoninspal885418 күн бұрын
Škoda, simply never...
@martinkarasek82 күн бұрын
Pěkně popsáno. Jen bych tolik nezatracoval tenké kabely. Samozřejmě dělají přesně to, co pan Vaulík popisuje. Nepřenesou velký startovací proud při svojí délce obvykle kolem dvou metrů. ale postupem který pan Vaculík též zmiňuje, tedy propojením vozidel, a pomocí funkčního nastartovaného, trochu oživit to vybité, není problém nastartovat i mizernými kabely. Ostatně ta zázračná powerbanka měla taky drátky tenké. I když samozřejmě při třiceti centimetrech délky to tolik nevadí, jako při dvou metrech. A k samotnému postupu propojování, super že to pan Vaculík zmínil, ale měl bych výhradu k připojování nejdřív kladného pólu a následně záporného. Má to jeden praktický důvod. Když máte propojený záporný pól na živém autě a i na mrtvém, a pak připojíte kladný pól na mrtvé auto, tak ono stejně tak úplně mrtvé není a kladný pól při manipulaci v živém autě můžete omylem dostat do kontaktu s vodivou částí auta a baterii zkratovat. Né všechny startovací kabely mají svorky kryté plastem až ke špičce a je to dobře, protože s těmi krytými se špatně dostává na pól baterie. Další a podle mě velmi důležitá věc k pohlídání je, připevnit kabely tak, aby měly co nejlepší kontakt a co největší styčnou plochu s pólem baterie, nebo mínus pólem na voze. Protože jinak vám je skvělý průřez kabelu k ničemu, když pak ty kleště drží na pólu baterie na ploše 2x 0,5 mm(4).
@josefsezbrisko906412 күн бұрын
Také jsem Vaše video poslouchal celé a pochvaloval jsem si, jak to hezky vykládáte. Kdysi jsem učil elektrotechniku a mimo jiné také akumulátory. První akumulátor v autě jsem měl značky Trepča. Vydržel mi 7 let. Byl by vydržel i déle, ale měl jsem tehdy auto v opravě neuvěřitelných 6 měsíců !!! I přes několikeré urgování a žádost o dobití akumulátoru mi byl opravený vůz předán se zcela vybitým akumulátorem. Tehdy ještě u nás nejezdila auta s elektronikou jako dnes. Nyní mám v autě akumulátor, jehož značku bych uvedl, pokud bych ji znal. Auto mám 11, 5 roku a akumulátor je stále původní a po celou tu dobu jsem s ním nic nedělal Stalo se mi 2x, že jsem nebyl schopný nastartovat, protože byl akumulátor natolik vybitý. Jednou jsem si to zavinil já sám, když jsem nechal rozsvícená světla, ale přes startovací kabely mi pomohl kamarád auto nastartovat. To bylo někdy před 10 lety. Podruhé mi akumulátor vybila kuna. Opět pomohl soused a pomocí startovacích kabelů jsem nastartoval a starou nabíječkou ovšem od profesionála jsem akumulátor znovu nabil na plnou kapacitu. Ale zajímalo by mě, proč se dobíjí nebo startuje přes kostřící svorku a ne přes mínus pól, který je stejně ukostřený. Pochopil bych to pro případ, kdy je ukostřený plus pól, ale i tam, pokud se zachová polarita, tak by to nemělo vadit (moje domněnka). Při té výměně akumulátoru se taktéž domnívám, že by ji mohl zvládnout zkušený motorista, ALE obával bych se jedné věci. Po odpojení akumulátoru ztratí všechny elektronické obvody zcela napájení, takže by se mohlo stát, že by všechny údaje z těchto systémů zcela zmizely. Proto bych si sám akumulátor také neměnil. Jinak musím ještě jednou pochválit toto Vaše video. 👍
@adamhanus278411 күн бұрын
Je to blbost, Vaculik neni elektrikar. Ten pol je primo propojeny na minus baterky. Kdyby chtel merit kolik Amper do baterky nateklo, mel by to obracene, plus by mel nekde vyvedeny.
@pavelboucek930410 күн бұрын
@@adamhanus2784 Bočník se dává běžně na záporný pól a jestli opravdu to auto v dnešní době měří proudy do a z baterie tak tam asi bude někde v cestě nacpanej bočník. ;)
@tabor9818 күн бұрын
Děkuji pane Vaculíku za pěkný předvánoční dárek. :)
@frantisekjaros418918 күн бұрын
Ach jo, kam jsme to dopracovali. Uživateli tato komplikace nepřináší žádný benefit, pouze náklady. Hýčkám si krásnou korozí nenapadenou Felicii 1.3MPI a až dojezdím svá současná auta, tak ji vytáhnu ze stodoly a všem se budu smát. Tu mohu dokonce i roztlačit a nic nehrozí :)
@vladkoky27818 күн бұрын
tiez som si mal nechať stareho zigulika ten na prvu ranu dal start aj pri -25 ,a kuril ako vysoke pece na Kladne do pol kilometra od startu,
@vlastimilslezacek641518 күн бұрын
Bohužel při první važnější nehodě máte pojízdnou rakev...jinak máte samozřejmě pravdu...
@RomanoRomaker16 күн бұрын
@@vlastimilslezacek6415 každé auto je pojízdná rakev, když je vážnější nehoda. Třeba známa nehoda Alexandra Dubčeka v luxusním BMW . :(
@jozefb262614 күн бұрын
@@vlastimilslezacek6415 A čo si tak predstavujete pod pojmom vážnejšia nehoda?
@milanhlavatyst.360613 күн бұрын
Je to na smiech moji chlapci aj aj rozvetvenie rodiny majú súčasné krápy ktoré istí dielňa a auto ich deda,tj mojChrysler Voyager 2,5 Crdi (2003) a ten istí všetkú techniku v rodine,.Kým opravujem tie ich srágori,Voy veselo zaskakuje.Moji zákazníci vždy držia vo dvore druhé veľmi spoľahlivé autíčko,akurát sú to autá 15-20 ročné ale bezproblémové.
@Frood8117 күн бұрын
Martine děkuji za pěknou reportáž nebo návod na oživení auta s vybitou baterií. Oživoval jsem takto auto asi dvakrát nebo třikrát, vždy po nějaké chybě jako nevypnuta svetla. Baterie byla tudíž byla skoro zcela vybitá a levné za pár stovek nabíječky si s tím nedokáží poradit. Považují baterii za úplně vybitou a tudíž nespustí nabíjecí proces vůbec, vždy jsem musel vyřešit pomocí startovacích kabelů. Baterie poté ještě roky normálně fungovaly.
@otaznikvykricnik596116 күн бұрын
A drahé za pár tisíc nabíječky si s tím dokáží poradit?
@Frood8116 күн бұрын
@otaznikvykricnik5961 to nevím takovou doma nemám, mám nějakou za 600 Kč. Ale staré nabíječky bez počítače uvnitř si s tím poradit dokáží. Jen zapněte knoflík a ona to tam tlačí. Bez proměnlivých nabíjecích křivek, ale tlačí to tam.ona totiž autobaterie jeden průšvih s hlubokým vybitím zpravidla zvládne a pak ještě funguje v pohodě. Naposledy se mi takto vybila Octavia kvůli tomu, že elektronika nezhasla interiérové světlo a pár dní jsme s ní nejeli.
@kingHURIKAN15 күн бұрын
@@otaznikvykricnik5961Některé ano, musí tam být např. režim tvrdého zdroje, pulsní nabíjení a pod.
@otaznikvykricnik596111 күн бұрын
@@kingHURIKAN A nabíječka za 350 Kč z Lidlu to nemá? Má různé režimy. Stačí si přečíst návod. Já teda jsem ho nečetl, ale taky nepíšu moudra na internet.
@kingHURIKAN11 күн бұрын
@ Nabíječka z lidlu je krám z číny, s tou rozhodné nic desulfátovat nejde.
@Martin9320718 күн бұрын
Skvělý video opět jako vždy, ale když to vidím co všechno je potřeba udělat, když měním blbou baterii je mazec, kde jsou ty doby, kde se během 5ti minut baterka vyměnila mohlo se jet. Jsem zvyklý si takovéhle věci dělat sám, bylo by to výrazně rychlejší a nemusel bych nikam jezdit... a věřím, že i daleko zelenější a bio a eko :)
@carsandtools18 күн бұрын
Tohle si porad muzes udelat sam, samozrejme uz ti nestaci jen klic trinactka, ale potrebujes jeste kabel a notas. Ale pro nekoho kdo si dela veci sam je to vcelku zanedbatelna investice ktera se rychle vrati, a navodu je na netu dost.
@Martin9320718 күн бұрын
@carsandtools to sice jo, ale proč, když v minulosti to tak fungovalo, vymenalia se jen baterka a hned se mohlo odjet, dnešní "moderní" auta jsou fakt děs, jak po vizuálu, tak po celkové údržbě a ipo kvalitě, dnešní auta rozhodně nevydrží to co dřív a rozhodně nejsou už tak jednoduchá. Všichni chtějí ekologii, na prvním místě, ale když auto už v prvnich letech vykazuje věci, který dřívější auto mělo po deseti letech, tak to moc ekologicky není, když se musí každých 5 let kupovat nová auta
@luboslavh158613 күн бұрын
Aj teraz mozes vymenit baterku a odist. To nastavenie stačí urobit aj neskor v servise. Manazement sice nebude optimalizovany, ale baterku par km neoptimálizovaneho manazementu nezabije. A ak kupis rovnaky typ aj kapacitu, nevidim dovod nieco nastavovat.
@Martin9320713 күн бұрын
@luboslavh1586 to ano, ale pořád musím jezdit do servisu, to dřív jsem nemusel a ušetřil jsem. Moc nerozumím tomu, proč místo, aby se vše zjednodušovalo, tak je vše naopak složitější, dřív tomu tak nebylo. A to se na zadnou ekologii moc nehralo, dneska, když se pořád honí za ekologií, tak není moc ekologický jezdit pokaždý kravíně xo je na autě do servisu 🤷🏻
@otaznikvykricnik59619 күн бұрын
@@Martin93207 Je to proto, aby servisáci měli co dělat a mohli brát velké výplaty. Vy určitě taky v práci děláte spoustu na hlavu postavených zbytečných nesmyslů a dostáváte za to velmi dobře zaplaceno.
@lohbergerpavel385518 күн бұрын
Super video. Jen s tím prodlužovákem mi hned vystanulo namysl,takto se bude nabíjet EV.
@TomasVesely-mw7md18 күн бұрын
Pecka a kdyz doleju kapalinu do ostrikovacu tak to za nedlouho budu muset taky nakodovat🤣🤣🤣 Mohlo by to ovlivnit uhlikovou stopu
@erikziak124918 күн бұрын
Skvelé video, ako vždy. Dovolím si doplniť, že 10 hodín hlboko vybitej baterky je orientačný čas. Chemické reakcie prebiehajú rýchlejšie pri vyššej teplote. V horúcom lete stačí aj polovičný čas k tomu, aby hĺbkovo vybitá batéria bola nenávratne poškodená. V zime, napr. teraz, keď máme teploty okolo 2°C, môže baterka prežiť aj dlhšie hĺbkové vybitie. Píšem zo skúsenosti, lebo v lete som požičal Š1203 otcovi na vozenie rozmerných harabúrd. Nezhasol na nej svetlá, keď ju odstavil, lebo zabudol. Keď bol o pár hodin večer venčiť psa, tak si všimol, že ledva svietia ako sviečky. Tak ich iba vypol a nič ďalej nespravil. Auto stálo celú noc vonku pri jednej z tropických nocí, keď teplota neklesne pod 25 °C. Až ráno, keď som prišiel, mi povedal, čo sa stalo. Samozrejme, ráno bolo neskoro akumulátor ratovať. Akumulátor bol zrelý na výmenu. Skúšal som ho oživiť, bez úspechu. Scenár 2: v zime som odviezol Š130L na nejaké práce na zadnej náprave zámemu do dielne. Niečo sme spravili, auto išlo zatiaľ von, vytlačené, bez polosí (motor aj prevodovka ostali v aute). Samozrejme som neodpojil akumulátor, lebo som na to zabudol. Auto stálo vonku so zle zabuchnutými dverami. Tá malá interiérová lampička hĺbkovo vybila akumulátor. Neviem ako dlho, auto tam stálo viac dní, ale po priložení multimetru ukazoval 8V, po nejakom čase (akumulátor už bol odpojený, aby ani náhodou nebol nejaký odber) to stúplo na 9V. Na moje veľké počudovanie sa mi ho podarilo oživiť, aj keď inteligentná nabíjačka odmietala ho nabiť. Ako sa mi podarilo? Paralelne som pomocou štartovacích káblov pripojil druhý (dobrý) akuulátor na minútku, ten do vybitého tlačil nemalé ampére. Po odpojení svoriek napätie padalo pozvoľna. A dosť pomaly na to, aby inteligentná nabíjačka detekovala ešte dostatočne vysoké napätie a začala akumulátor oživovať. Síce dva krát proces nabíjania po pár minútach stopla, pri treťom pokuse to už spravila. Iste sa pýtate, ako dlho mi akumulátor funguje. Od opísanej udalosti ho mám v aute už dva roky, ale mylsím, že už definitívne končí. Sulfitácia pokračuje ďalej a často sa mi stáva, že akumulátor nedodáva potrebný štartovací prúd a rýchlo sa vybíja. Stačí, keď auto bežealo na voľnobežných otáčkach počas STK+EK, pri ktorých alternátor nemá potrebné otáčky, aby akumulátor dobjíal. Kým bežal motor, tak problém nebol, lebo zapaľovanie fungovalo bez prolbémov. Ale po zhasnutí motoru a vyzdvihnutí papierov už auto neštartovalo. Našťastie mali na STK prenosný starthilfe akumulátor, ktorý stačilo pripojiť a auto hneď naštartovalo. V garáži som dal akumulátor potom na nabíjačku. Som prekvapený, že takto zničený akumulátior mi ešte dva roky ako-tak fungoval. Občas som mal problémy, najmä teplý, dobre namazaný motor (vyššie kompresie) sa horšie štartuje. Skontroloval som elektroinštaláciu, v aute nemám žiadne zvody ani parazitické odbery. Pekné sviatky prajem.
@jan62318 күн бұрын
Něco na tom bude. Na škodě superb 3 mě autokamera vybila (EFB) baterku na 5V. Nevím jak dlouho to bylo ale určitě víc jak 10 hodin. Bylo to v garáži takže žádné vedro tam nebylo. Též jsem se pokusil o recuscitaci. Ctek pulzní nabíječka odmítala nabíjet. Sehnal jsem starou trafonabíječku která se neptala a začala tlačit proud. Po chvilce jsem ji přehodil za pulzní nabíječku a dobil do plna. Nevím jak hodně proběhla sulfatace ale baterka stále "dobře" fungovala. Až letošní zimu jsem ji preventivně ze strachu vyměnil. Po této události ale vydržela ještě 2 roky. Celková doba života 5 let. Takže potvrzuji co píšete, určitě hned nevyhazovat a pokusit se oživit, má to cenu :)
@george24198618 күн бұрын
Já jsem si koupil novou baterii do traktoru a protože už jsem přemýšlel o nové nabíječce, tak jsem si pořídil taky "chytrou". Dobíjel jsem čas od času baterii do auta, ale na traktor jsem nějak zapomínal až se mi jednou asi po 2-3 letech stalo, že baterie byla kaput. Dal jsem na večer nabíječku, normálně by byla do rána nabitá. Ale tentokrát ne, úroveň napětí se nepohla. Říkám si, a je to tu, výrazná sulfatace, baterie kaput. Jenže ta nabíječka má i režim "rekondice", který by měl (pochopitelně pouze do určité míry) sulfataci odstranit. Baterii se mi podařilo oživit. Od jara do podzimu nebyl se startováním problém, ani když traktor 2 týdny stál. Jenže jak přišly teploty dlouhodobě pod 2 stupně, tak už se projevilo poškození nejméně jednoho článku. Baterie nebyla na odpis (osobák by dala), ale proudově už na traktor nestačila. Ale stačilo mi zajít si k sousedovi půjčit jeho zdravou baterii, nahodit kabely a na první ťuk traktor naskočil. Zkrátka moje baterie už nedávala studené starty (potřebovala jen trochu pomoct). Ale jakmile se traktor ohřál, nebyl problém motor vypnout a opětovně nastartovat. A baterii v tomto stavu jsem provozoval asi 3 roky. Začal jsem taky uvažovat o boosteru, ale o kapacitním. Tento totiž nemusí člověk dobíjet jako powerbanku nebo telefon. Nabije se i z vybité baterie (její napětí jen mírně poklesne a nabitý booster nahodí potom baterii pro start) -tolik teorie. Ale jelikož to stojí víc než nová baterie, tak jsem dal nakonec novou baterii s tím, že tentokrát se o ní budu trochu starat 😅.
@radekskladal697518 күн бұрын
Chce to použít skutečně inteligentní nabíječku. Většina těch levných (např. ta z Lidlu Ultimatespeed) odmítne nabíjet vybité aku již pod cca 11 V. Pak jedině zvednout napětí připojením na jinou baterku nebo nějakou obyčejnou trafo nabíječku bez elektroniky. Toto jsem vždy používal než jsem objevil skutečně dobrou nabíječku Optimate Tecmate tak před 15 lety v jednou bazaru za 300. Výkonové sice nijak neoslnila, protože max 1 A (určena pro moto), takže sloužila na předchozí Felicii jako udržovací, ale její kouzlo bylo v tom, že dokázala oživit i aku totálně vybité (dle parametrů od 0,5 V) díky svému nabíjecímu diagramu, 5 fázi, kdy v nabíjecí fázi dává až 20 V. Oživil jsem tak kleklou prastarou baterku v UPS, která měla právě těch 0,5 V, že fungovala ještě rok. To samé 7 let starou Vartu 77 Ah z auta. Tam to bylo na opakovaně na pár měsíců než prišla zima. Později jsem pořídil z Ali Foxur, který má 7 fázi, ale nabíjí od 1 V a až 8 A.
@spongebobsquarepants265618 күн бұрын
Tak zrovna Lidlova nabija od 7.5V.
@tester6418 күн бұрын
Old school - zapomenutá rozsvícená světla, napětí nestačí ani na zapalování. Nákup čtyř plochých baterií, připojit a zkontrolovat, jestli napětí leze nahoru. Po hodině roztlačit. Teď si mě třeba ukamenujte😁
@JanPřikryl-x9u7 күн бұрын
Díky zase za super video pane Vaculík.Delate opravdu dobrá videa.
@jankindl91518 күн бұрын
Zrovna dneska mě došli uhlíky v mém passatu z roku 2000, a jelikož je altíku už 24let, dostal k vánocum nový :) Veselé vánoce všem!
@Manaritah18 күн бұрын
Neasi. Já golf iv 1.9 tdi
@davidbraunstein78497 күн бұрын
Já jednou na staré Škodě 105 zapomněl zaplou lampičku a po 14 dnech jsem chtěl odjet. Baterka byla několik dní vybita na 0V. Auto se připojilo na startovací kabely, nastartovalo a jelo se. Žádná nabíječka, baterka pak sloužila bez problémů ještě 4 roky - celkem se dožila 9 let. Kamarádka se Škodou 120 zas nechala rozsvícená světla, po týdnu jsem jí baterku nabil a také normálně fungovala. Jen nabíječka zcela vybitou baterii odmítla nabíjet, tak jsem ji oživil (nabil na cca 12 V) nějakým trafem s žárovkou ve funkci odporu. Naopak když jsem kupoval starou motorku v r. 1989 s baterií která byla zasulfatovaná (před prodejem zřejmě vybitá) tak baterie sice netrpěla samovybíjením ale měla malou kapacitu - hrál jsem si s ní dlouho a nakonec ji vyhodil. Takže souhlasím s p. Vaculíkem pouze s tím že baterie která je postižena sulfatací je nejlepší vyhodit. Kdy ale k té sulfataci dojde je otázka, opět souhlasím že za to může podnapětí + čas, má zkušenost se 2 bateriemi je že cca 10 dní nemusí vadit. Ona totiž olověná baterie s 6 články vybitá na 0V nemusí mít na každém článku 0V - obě elektrody jsou olověné - může být nabita opačnou polaritou - pokud se vybíjí baterie která nemá dokonale vybalancované články tak se 3 z 6-ti článků přepólují a jsou nepatrně nabity opačnou polaritou - nějaké napětí mají, nemusí okamžitě dojít k sulfataci. Prakticky bych radil neposlouchejte Vaculíka s 10 hodinama, pokud jste měli vybitou baterii cca do týdne tak ji zkuste nabít a provést diagnostiku - kdyby byla zasulfitovaná tak by dávala malý proud. Pokud testem neprojde tak se s ní dál netrapte a vyhoďte ji.
@bulharek15 күн бұрын
Noco používám jako zálohu pro e-hybrid VW T7, kdy mám jistotu, že kdyby se náhodou něco stalo, Noco nastartuje vždy a bez jakéhokoli problému. Vybíral jsem dlouho, ale připlatil jsem a jsem max. spokojený s touto značkou.
@kiaceed596617 күн бұрын
Potvrzuji, že sulfatace je prevít, který takto opravdu funguje - delší dobu podvybitá baterie je na výměnu. Nesouhlasím však s tím, že nová baterie od výroby vydrží 8 let. Tohle platilo v dobách před "chytrým nabíjením". Dnes jsou to obvykle 4 roky. U ročníků do 2023 se však tato doba na těch 8 let dá prodloužit něčím, co Vaculík určitě oficiálně nesmí propagovat - odpojením hlídacího konektoru z mínus pólu baterie. Auto nevidí stav akumulátoru, takže se k němu začne chovat jako za starých časů. Přestane jej vybíjet při jízdě do kopce (alternátor "odpojen"), přebíjet brutálním proudem při brždění motorem a akumulátor "nevědomky" udržuje stále optimálně nabitý. Jako bonus se tímto postupem deaktivuje start-stop. Je to dlouhodobě osvědčený recept na prodloužení životnosti nejen baterky, ale i motoru a startéru. U Škodovek ročníku 2024 už i tohle je hlídané a daný postup vykáže bohužel chybu.
@NotAnonymousNo8001417 күн бұрын
Alebo si zapnes stretavacie svetla natvrdo (nie auto) a bude to nabijat ako za starych cias.
@GOMOSEF17 күн бұрын
@@NotAnonymousNo80014 Bohužel ani tohle řešení u některých automobilů nepomůže. (Citroën Berlingo 2018)
@niccots17 күн бұрын
tak nevím naše Fabie z 2016 má původní FSB, jezdí město a krátké rozvozu do školy a nic jsem neodpojoval a nevypínám ani start stop, ten se totiž vypne sám, pokud je slabá baterie, akorát jsem eko jezdec a často auto rozbehnu a nechám ho kotoulet a to má altík rád a dobíjí, ne pod plným plynem. Ona má už těch 12.3V ale benzínek to není ropátor s kompresí náklaďáku, ten s tím v pohodě ráno nastartuje a ještě si dá několik startstopů a jde odpočívat na odpolední školu a nákupy
@pepek1311116 күн бұрын
@kiaceed5966 auto máme napojené na udržiavačku a batériu sme teraz menili po 13 rokoch.
@kingHURIKAN15 күн бұрын
Vydrží 8let i dnes. Ale je to o přístupu - inteligentní dobíjení baterii nenabíjí naplno, takže je třeba jí pravidelně dobíjet.
@miroslavvykoupil907016 күн бұрын
Další senzační a užitečná recenze od Martina Vaculíka👍👍👍
@honzar306518 күн бұрын
Poprvé nesouhlasím s něčím co řekl pan Vaculík a to je to že jako první připojoval - pól. Jako první se vždy připojuje + pól. Je to kvůli tomu že pokud bych připojil 1. kabel na obou koncích tak potom hrozí že když ten druhý kabel připojím na jednom konci tak se snadno můžu dotknout druhým koncem čehokoliv kovového (kapoty, blatníku, motoru a pod.) a baterku zkratnout, což se ve správném případě (jako 1. připojit + ) stát nemůže.
@martinvaculik871818 күн бұрын
No jo, máte pravdu. To jsem nedomyslel a byl moc sebevědomý na to, abych se díval do nějakého postupu. Přišlo mi jako důležité, aby lidé spíš neměli v ruce oba dva kabely připojené k baterce, jak tomu často bývá.
@rastislavzima18 күн бұрын
@@martinvaculik8718z akeho dovodu sa nepripaja aj - na baterku? Kostra je vodivo spojena s - polom takze by to nemalo byt jedno kam sa pripoji?
@LadPus18 күн бұрын
1. Minimalizace rizika jiskření u baterie: Baterie může při nabíjení uvolňovat malé množství vodíku. Pokud bys připojoval - pól přímo na baterii, mohlo by při připojení dojít k jiskření blízko baterie, což by mohlo v extrémním případě způsobit zapálení uniklého plynu. Připojením na kostru, která je dál od baterie, se toto riziko eliminuje. 2. Ochrana citlivé elektroniky: Moderní auta mají složitou elektroniku, a náhlé napěťové špičky při připojování nabíječky mohou poškodit některé komponenty. Připojením - pólu na kostru místo na baterii se potenciální přepětí lépe „rozptýlí“ a minimalizuje se riziko poškození řídicích jednotek nebo senzorů. 3. Lepší proudový tok při nabíjení: Kostra auta je navržena jako uzemňovací bod pro celý systém a je často spojena s více komponenty než samotný - pól baterie. To zajišťuje rovnoměrnější nabíjení a minimalizuje rozdíly potenciálů v systému. Technicky by se nic závažného nemuselo stát, protože - pól je propojen s kostrou. Ale u starších aut s jednoduchou elektronikou to bylo běžné, zatímco u moderních aut jde o preventivní opatření. Výrobci tak minimalizují riziko jakéhokoli poškození nebo nehody. Takže v praxi to funguje jako doporučení pro bezpečnější a spolehlivější manipulaci.
@Jurawood18 күн бұрын
já mám auto staré 15 let, ale na minus polu je malá kosticka, v ni resistor kde vzniká úbytek napeti a tenký dratek. Timhle si rj měří množství proudu.
@johnwet696918 күн бұрын
@@martinvaculik8718 před týdnem jsem to psal na autocézet, že to je blbě, ale tam to nikdo nečte.
@jankolar561218 күн бұрын
Bože, v té Škodě auto jsou ti vývojáři fakt zoufalci. Všiml jsem si toho už u Yetiho, že když je vybitá baterka, tak namísto toho, aby se vypsala závada baterie, blikají tam tuny nesmyslů. Jako elektroinženýr, vývojář a programátor zažívám až fyzickou bolest, když tohle vidím. Ať se jdou bodnout! Hlavně že pořád řvou, že chtějí přidáno. Tohle vůbec nemělo jít do prodeje, a oni to klidně sekají už přes deset let. Šílenost.
@lubomirvlcek592218 күн бұрын
To se děje i u jiných značek.
@Manaritah18 күн бұрын
Když máš vymlacenou baterku, snížené napětí nerozběhne moduly a vyskočí chyby. To mám i u sebe na Golfu IV. Zrovna ty bys měl chápat nejlíp, proč se to děje
@jankolar561218 күн бұрын
@@Manaritah No já chápu, proč se to děje. A v mém prvním příspěvku jsem to popsal. Je to chyba zřejmě většiny koncernových aut. Je to prostě prasečina, řekněme si to na rovinu. Každý normální elektronický systém, i kdejaký pitomý krám z Číny za pár korun, má dnes hlídání velikosti napájecího napětí a nehází desítky zcela nesouvisejících chyb a nesmyslů. Navíc slabá baterie je zbytečně dále vybíjena systémy, které v danou chvíli nejsou nijak užitečné. Až do zničení baterie. Je to neakceptovatelné. Tady se bavíme o autě za milion!
@martinmarusinec620418 күн бұрын
To nie je chyba inzinierov, ale chyba toho kto taky produkt dal navrhnut. Pretoze taky diagnosticky modul za 2$ je pri milione autach 2 miliony nakladov navyse ...
@s1p018 күн бұрын
Stačil by jeden IF (když není baterie vybitá, zobraz ostatní chyby).
@macek78418 күн бұрын
Kde jsou ty doby, co jsem se jel podívat na jednoho starýho prašivyho bawce e30 za pár tisícovek s mrtvým aku. Auto pěkné, bylo potřeba ho hned odvézt, tak jsem nastartoval na mou aku, přendal zpět do svého a po ose odjeli obě báwa😁, jen to kupované bez aku nesmělo chcípnou🤪
@LukAss74118 күн бұрын
Soused v prvnim patre doma celou dobu byl. V 6:30 zavrel okno.
@Manaritah18 күн бұрын
😂😂😂Určitě pindal, co ten čurák venku mele furt
@lamanawebu18 күн бұрын
to by nebyl soused ale k***a prevlecena za souseda :D ale samo chapu ze smysl videa bylo ukazat vsechny moznosti
@ŠimonPodhora17 күн бұрын
Ďakujem za praktické video..
@honzaaznoh307918 күн бұрын
Mám Octavii III. Díky za opravdu velice užitečnou informaci. Máte ode mě odběr.
@jah.352618 күн бұрын
😄😄
@radekgregor4018 күн бұрын
Nemělo by se prvně připojovat plus a až poté mínus?
@sforman262218 күн бұрын
Elektricky je to úplně jedno. Je to z důvodu bezpečnosti, aby jsi se plusem nedotkl a neťukl někde o kovové časti, když už druhý kabel bude vše ukostřené propojovat. Proto je stanoveno pořadí tzv. pro de*ili,a by si nezajiskřili. Ale elektricky a autu je to fuk :)
@martinmarusinec620418 күн бұрын
malo. pretoze ked pripojs najprv minus, tak sa plusom hocikde dotknes, co sa moze lahko stat, a skratujes obvod ...
@PB6211318 күн бұрын
Pane Vaculiku vsude ucili minus se pripojuje jako poslední ... pripojoval jste v opacnem poradi, toto uz ucili v autoskole ...
@PB6211318 күн бұрын
a pri odpojovani se prvni odpojuje minus ...
@lilolilo444018 күн бұрын
@@martinmarusinec6204 Keď máš obidve ruky ľavé nevieš čo si pripojil. NIKDY som nemal problém s pripojením najprv + a potom - alebo naopak. Ten čo nevie kde má čo zapojiť sa musí obávať toho čo nevedomosťou urobí.Pán školiteľ sú auta aj niektoré mercedesy ,ktoré netreba programovať batériu stačí vymeniť,Bmw len pri zmene kapacity ako ktoré.. Vy teoretici . Pred rokmi som kódoval Touareg po 1mesiaci po výmene a auto bez problému jazdilo. A8 r 2004 má jednotku kde sa dá batéria aj kontrolovať jej vybíjanie história a to je auto 20rokov staré.Robíte sa dôležití a to zbytočne..Auto sa vybije na základe niečoho a to treba zistiť ako sa systém uspí. Všetko sa dá merať a aj zistiť prečo sa to vybilo.Štartujem na ulici Ducata s VW Polom 20 rokov starým s alternátorom 120A a naštartujem ich. Autá sa zásadne vybijú na základe nejakej chyby,ktorá sa niekedy aj ťažko zisťuje..V lete som sa trápil s Mercedesom čo za 10dní vybil batériu. Nevedel som to nájsť. Na jednom relé SAM modulu som našiel stopy hrdze. Potom som zistil ,že natiekla voda do SAM modulu a zaoxidovali niektoré kontakty procesora.Umyl som acetónom a raz to do pol minúty uspalo systém ,inokedy po 3 až 6 minútach . Vymenili sme SAM modul a systém po 30 sek mal odber 20mA.Preto treba MERAŤ a vždy je stanovené za aký čas sa systém uspí a aký má odber po uspaní systému. Nie aby tu nejaký klobáskový Jutuber robil súdneho znalca áut.U Fabie 1 sa dalo nastaviť na pol minúty vypnutie canu a systém sa uspal..
@JimboBimbo35518 күн бұрын
Ono to v těch autech asi bylo vždy s těma chybama...měsíc zpět mi tohle udělala jedničková Fabia - tuna chyb...vyměnil jsem baterku a vše ok :D
@karelpipa13 күн бұрын
kdyz je podpeti, tak systemy delaji zajimave veci. jsou zmatene. Me treba pri pokusu o nastartovani skytl starter a zaroven se spustily sterace
@pavelhusak62418 күн бұрын
pana Vaculíku jste borec👍
@TomasHornych18 күн бұрын
Baterie 6V po dobu XX týdnů a normálně to jede a jde nabít :-) Jo, je to takové příležitostné popojíždědlo, ale s tim vyhazováním bych to tak nepřeháněl
@a420dro16 күн бұрын
jisteze ano, a delam to pravidelne nekolikrat za rok, protoze moje auto nema hlidani svetel... za ty 4 roky uz bych musel podle typka koupit nejmin 12-15 novych baterek, porad jezdim, ke vsemu tak 1x tydne takze se to ani nestiha poradne dobit jizdou...
@karelpipa13 күн бұрын
kolikrat si s tim od te doby startovaL?
@Stoupa933 күн бұрын
Tak si tak říkám že jsem rád za svoji dvojkovou Fabku 1.6 z roku 2010, kde si baterii vyměním sám za 5 minut a je klid. Tohle všechno je jen tahání peněz z lidí a to není jen u baterie. A to jsem už po novém autě pokukoval protože musím vyměnit pneu, brzdy, výfuk a brzo i rozvody,ale pak budu mít zase klid takže Fabka bude doma dokud nás stk nerozdělí
@martinvostry9806Күн бұрын
Super, děkuji
@peyrac618517 күн бұрын
Nechcem dnešné autá, chcem tie staré, minimálne 2012 a staršie :)
@billesik16 күн бұрын
staré vraky
@Martin13m18 күн бұрын
žádná škodovka neudržuje 12,6V a více - spíše kolem 12,2V. Mimochodem ta z Autokelly nová měla jen 11,44V (viz 13:56) - čili je také po smrti. A ten test mít ji zaplnou 5h ji jen dodělá a vybije tak opět k 10V (bez nabíjení, či zaplého motoru). Inteligentní nabíjení vše jen urychlí.
@LukasRossiwal18 күн бұрын
ukazovalo to tam 11.44V, protože při diagnostice je zaplý zapalování a u novýho auta to znamená, že se samo zapne XX spotřebičů (samozřejmě včetně řídících jednotek) a kvůli tomu poklesne napětí
@bibikos24318 күн бұрын
Já mám oc4 mild hybrid 2021 . Baterka má stabilně 12.0 až 12.6(po nějaké divočejší jízdě s hodně brzděním). Víc jak 12.6 jsem nikdy neviděl.s autem jezdím jen o víkendu. Přes týden ho nepotřebují. Najeto 60 tis km..mám od pozorováno že i po 350km jízdě po dálnici (žiju v Řecku) ukáže 12.3v.. krásně je vidět jak funguje (nefunguje) nabíjení jízdou na dlouhé trase.
@vladkoky27818 күн бұрын
kazda bat ma mat 12.6V mate inteligentne dobijanie baterie a to ju zabija,lebo ju nikdy nedobije na vyrobcom predpisanu hodnotu,raz tyzdenne ju treba dat nabit normalnou nabijackou na noc max prudom 1.5/2A /hod,vo Forde mi tak zila 14 rokov,
@sustmi18 күн бұрын
@@LukasRossiwal A nemusí to být až po zapnutí zapalování. Stačí jen odemknout a otevřít auto. Přesně tohle jsem si ověřil na Fabii III. Vždycky jsem přišel do auta po několika dnech s multimetrem, odemkl, otevřel kapotu a změřil třeba 11,9 V. Tak jsem se zhrozil, že je baterka už vybitá. No, ale poté, co jsem si nainstaloval bluetooth měřič napětí (Quicklynks BT2000, kdyby to někoho zajímalo), tak jsem zjistil, že před odemčením auta je napětí třeba 12,2 V a ve chvíli, kdy auto odemknu a otevřu dveře, tak to padne na těch 11,9 V.
@stanislavmacak975518 күн бұрын
@@bibikos243 ako to merate? Cez 12v zasuvku? Voltmetrom pocas jazdy?
@Likosak18 күн бұрын
Nová baterka v autorizáku Škoda Scala 1.6 TDI 9800 ,-. Brutal.
@ZdenekPetr8217 күн бұрын
No tak za takovou cenu mi na benzinovem motoru u auta z roku 2014 vyměnil nezávislý servis komplet spojku. Jen pro porovnání...
@ludolfceulen18 күн бұрын
------------------------------------------------------------------ Fajn video ako vzdy. 👌👍👏 90% som vedel a nieco bolo aj nove. Mam dve zasadne otazky: 1) V mojej 10,5 rocnej Fabii2 kupovanej v H1 2014 (tesne pre prichodom Fabie3) mam baterku z vyroby! Auto stale startuje aj po dvoch-troch tyzdnoch pri 0°C. Napatie je okolo 11,9V-12,0V. Poskytovany max. prud uz klesol asi o 1/4, ale proste ten malinky 1.2 TSI motor to stale vie nastartovat na prvy sup. Posl. rok-dva pouzivam tzv. DESULFATOR, ktory si sam zdetekuje ci je pripojeny na 6V, 12V ci 24V bateriu. Idealne pred nejakou cestou dlhsou ako 1/2 hodiny na noc predtym na 12 hod zapojim desulfator. Asi tak raz mesacne. Aky je vas nazor na desulfatory? Pomahaju vratit spat nezelany efekt sulfatacie, ale to je iba pre placebo pocit? 2) Samozrejme vzhladom na stav tej beterky potrebujem novu. Moja druha otazka je: samozrejme vymienali by mi to v service, ALE mohol by som si dat baterku s mierne vyssou kapacitou a maximalnym poskytovanym prudom? Napr. je tam 52 Ah, mohol by som si dal 56-58-60 Ah? Samozrejme predpokladam ze fyzicky/rozmerovo by sa do vanicky zmestila aj pri jednom vacsom (stale vsak standardizovanom rozmere zvecsenom o 1-2-3 cm). Moja zasadna otazka teda smeruje na problemy s eletrinou pri osadeni kapacisnejsieho/silnesjieho akumulatora aj po korektnom nastaveni palubneho pocitaca. Vraj by to nemuseli dobre znasat poistky. Vraj by to nemusel stihat dobijat alternator. Zvysenie z 52 Ah napr. na 60 Ah sa mi nezda taky velky skok, aby to nestihal dobijat alternator, ktory dava 120A. ------------------------------------------------------------------
@pavel226318 күн бұрын
Ten green deal asi moc nefunguje, když různé systémy zlikvidují baterku a musí se po pár letech vyměnit, to samé jsou zimní pneu pod 4mm vzorku a nikoho to nebolí. Asi je to vše o penězích a není to o ekologii.
@pavelnavratil54798 күн бұрын
Vzorek je v zimě důležitý ty green deale.
@pavel22637 күн бұрын
@@pavelnavratil5479 U nás je min vzorek 4mm a u ostatních států min 2mm , to je ekologie pouze pro prodejce pneumatik. V zimě je hlavně důležitý styl jízdy a né se spoléhat na zimní gumy.
@bibikos24318 күн бұрын
Pekne video ... A jak to je s ozivenim baterie u verze e tec s 48 v systémem... ? Dekuji za odpoved
@filiphouzvicka134818 күн бұрын
Stejně .12v akumulátor je stále přítomen.
@bibikos24318 күн бұрын
@filiphouzvicka1348 to ano ,jen jsem někde četl že kvůli té druhé baterie 48v.. se nedá nastartovat přes kabely. Nevím co je na tom pravdy ..
@filiphouzvicka134818 күн бұрын
@@bibikos243 u první generace Mild hybridů od škodovky startovalo auto za studena startérem klasickým .dobíjení 12v baterie má na starost DC/DC měnič. Občas se stalo že řidič vybil akumulátor 48 a ignoroval hlášku nabíjte akumulátor jízdou (48v) a vypl motor. Mohlo se stát že při dalším startu byl natolik podbití že se nepřipojil a auto se živilo z 12 bez dobíjení a hotovo. No a pak jen připojit start a nabít jízdou ... U druhé generace už není ani startér a startujeme pouze pomocí RSG (startér/generátor), tam stačí připojit ,, Powerbanku,, a auto nastratuje z 48 v vždy. O to jednoduší a lepší .moc povedený systém opět
@expert271918 күн бұрын
@@filiphouzvicka1348 V testu Superba říkal Vaculík že když se dá nabíjet 12V baterka nabíječkou, že se mírně dobije i ta 48V, že ten DC-DC měnič funguje i opačne. Nikde jsem se ale toto nedočetl a zajímalo by mě jak je to u nové Octavie 4 FL mhev. I ta 48V nejaký malý proud bude odebírat a když by dlouho auto nejelo a dala se 12V baterka na nabíječku, aby se oživila i ta 48V a nemusel se volat zbytečně servis. Díky za info.
@martinvaculik871818 күн бұрын
@@expert2719u Octavie je to stejně jako u toho Superbu. Přinejmenším u toho motoru TSI Evo 2 už 12V startér chybí a startuje to vždycky 48V startér generátor přes řemen. Dostatečné napětí 12V akumulátoru je potřeba k tomu, aby systémy vozidla začaly pracovat a připojily trakční akumulátor 48V. Takže pokud příčinou byl vybitý 12V akumulátor, tak po připojení kabelů vozidlo na startuje, byť ze 48 V okruhu. Kdyby příčinou byl kriticky vybitý 48V akumulátor, tak to spolehlivě napíše na displeji. Auto si prý velice hlídá, aby v něm vždy mělo dostatečnou rezervu pro další start.
@mareczech0076 күн бұрын
Management baterie, který neumí odpojit baterku, když se trápí dlouhým stáním ... nechápal jsem, co je to za nesmysl mít kostřící bod, který je fyzicky propojen tlustým kabelem s mínus pólem. Až po konzultaci se synem (který se optal svého učitele Houžvičky) jsem pochopil, že je tam proudový snímač... No ale taky evidentně k ničemu. Kdyby ti drbohlavové místo těch udělali normální auto, bylo by nám hej.... Tak díky za zajímavé video!
@siberianxxy197918 күн бұрын
Mě nejvíce pobavila nabíječka starline😂😂
@danpro.u17 күн бұрын
Říká se tomu skrytá reklama na Auto Kelly..
@jendak792115 күн бұрын
Při napětí pod 11,5V sice dochází k nevratným změnám ale rozhodně není akumulátor odepsaný. Na akumulátor se změřenou kapacitou na testeru 8Ah jezdilo auto ještě 3roky důležitější je vnitřní odpor, dodávaný startovací proud a samovybíjení. Známý koupil novou autobaterii a auto se tvářilo, že tam žádná neni. Napětí bylo 6,7V asi dlouhodobě skladovaná nebyl poznat rok výroby a v prodejně je nikdo nekontroluje a nedobijí byť jednou za půl roku. Doporučil jsem mu jí hned vrátit a vyměnit už bylo zavřeno a potřeboval ten den odjet, tak jí nabil a startovala výměnu se mu už řešit pak nechtělo auto bylo na dojetí technické jezdí 2roky a v létě půjde do šrotu asi i s baterií byť by fungovala. Jinak jsou tu stále auta, která nemají připojovací bod pro startovací kabel resp. nefunguje jako bočník pro měření proudu a je vhodnější nabíjet na baterii nebo u aut s trvale připojenou zásuvkou 12V kondiční nabijení přes ní elektronickou "chytrou" nabíječkou s nastavenym max. 8A proudem zvládne to i žena a nemusí řešit + a -
@Karel007Karel00718 күн бұрын
Jasné stručné úderné, děkuji.
@jah.352618 күн бұрын
Rychlé a hlavně levné 😄😄
@willyv139916 күн бұрын
Mame doma dve Skodovky s motorem 1.5tsi. Ani jedna se nedostane stavem aku nad 12.5V max ihned po jizde. Drzi se kolem 11.9-12.3V. Hodnoty, 12.6-12.8 jsou u dnesnich aut s SS, pripojenim na connect, sos apod uz nerealne.
@itzgachawatermn12689 күн бұрын
Krása vďaka
@ct842218 күн бұрын
To sa moze stat iba u skodovky niekdo nevie nieco prepocitat. A nezmyselna elektronika celeho auta iba vycucava baterku. Skodovku som v zivote nemal ale nabijacku nikdy nepripajam na zapojenu baterku v aute . A startovanie kablami z auta do auta a so spustenim motorom to je teda rada. Ste odbornici k pohladaniu.
@stanislavpavlu73818 күн бұрын
Ty budeš taky dobrej odborník. Baterka v autě se nabíjet musí a musí se připojit přes kostřící bod aby jednotka věděla, že baterka je nabitá a přispůsobila tomu inteligentní dobíjení. Nastartovaný motor je napsán v návodu k autu. Ještě něco?
@pavelkohout562818 күн бұрын
1. Elektronika u Octavie 4 baterku nevycucává, ověřeno měřením. 2. Při nabíjení jsem za posledních 10 let z auta nikdy nevyndával, ale mám garáž. 3. Souhlasím, startovat zásadně s vypnutým motorem u zdrojového auta. Osobně jsem zažil v Livignu - nastartovaná Toyota startovala vybitou Oktávku = zničený alternátor v Toyotě. V teréňáku ale ty dvě baterky vystačily až do Prahy, tam už nenastartovala.
@stanislavpavlu73818 күн бұрын
@pavelkohout5628 připojit, nechat 20 minut nastartované a pak až startovat. Jestli to nějaké jelito startovalo hned po připojení tak je to prostě jelito. Oct 4 má inteligentní dobíjení a baterku to stáhne na 12,2 a to už je dost málo, ověřeno měřením, ale problém je cyklování. Při brzdění motorem to zase cpe 15,5-16 a to už je zase moc. Prostě vynález k ničemu a životnost baterek tomu odpovídá.
@ct842218 күн бұрын
@stanislavpavlu738 mam auto nove a baterku vytahujem a nabijam doma a elektronika nepotrebuje nic aby sa prisposobila a pritom auto ma tiez inteligentne dobijanie. Zrejme nerozumies nabijaniu,dobijaniu atd.
@stanislavpavlu73818 күн бұрын
@ct8422 v návodu k autu máš jasně napsáno jak a čím se má nabíjet. Tečka. Podle toho co tu vyprávíš vůbec netušíš jak inteligentní dobíjení funguje.
18 күн бұрын
Při koupi nové baterie je důležité si voltmetrem změřit, jestli uz nám v Autokelly nedali baterii ve stejně mizerném stavu jako tu starou. Ale na to se ve videu nějak zapomnělo.
@jozefb262614 күн бұрын
Voltmetrom zmeráš iba napätie batérie, nie kapacitu...
14 күн бұрын
@jozefb2626 no hlavně s ním poznám, jestli se ve skladu vůbec obtěžují baterie pravidelně dobíjet.
@jozefb262614 күн бұрын
A kde si prišiel na to, že predajca má batérie niekde dobíjať?
14 күн бұрын
@@jozefb2626 každej seriózní prodejce to musí dělat, protože samovybíjení u autobaterií je tak rychlé, že bez dobíjení je volně ležící baterka ve skladu do čtvrt roku na odpis.
@jozefb262613 күн бұрын
A na to si prišiel ako? Daj nejaký zdroj, ideálne od výrobcu batérii.
@blacksheep4318 күн бұрын
Za mne určitě užitečné video pro většinu motoristů, avšak zkušenému oku neušla chyba ve formě nově zakoupeného akumulátoru EFB. Typ EFB je sice vhodný pro motory se start-stop systémem, avšak nehodí se pro motory s těžkým startem, mezi které patří i 2.0TDI. Do tohoto vozu by se řádně měl instalovat akumulátor EFB+ vhodný pro naftové motory a popř. dražší varianta AGM, které je vhodná zejména pro dieselové vozy s nezávislým topením ("bufík") či dalšími energeticky náročnými spotřebiči. Původní instalovaný akumulátor 5QS 915 089 byl správné řady EFB+. Obecně platí: Cena akumulátoru samozřejmě stoupá s typem, tj. cena EFB < EFB+ < AGM. EFB - benzinové vozy bez nez. topení EFB+ - naftové vozy bez nez. topení AGM - naftové i benzinové vozy s nezávislým topením Nelze tedy koukat pouze na parametry v podobě kapacity [Ah] a startovacího proudu [A] 🤠
@jan62318 күн бұрын
Dobré vědět. Též jsem si do svého 2.0 TDI 110kw koupil EFB protože jsem nevěděl že to je jiné než EFB+
@johnwet696918 күн бұрын
A to jako zjistíme kde? Neznám výrobce, který by dělil EFB dále na + a neplus.
@spongebobsquarepants265618 күн бұрын
EFB+ je len marketingovy, predpokladam cisto koncernovy vymysel (na lepsie tahanie penazi). Nic take oficialne najvacsi vyrobcovia nevyrabaju. Zakladne delenie je stale EFB a AGM. Plus klasika.
@johnwet696918 күн бұрын
@@spongebobsquarepants2656 myslím si to samé.
@kroulis18 күн бұрын
Moje firemní ofce IV potom co předchozí autorizák nedělal aktualizace na jednotky. (před updatem byl problém že jedna z jednotek nikdy neusla) Se moje baterka dostala na 3.7V a servis jí dobil a nevyměnil, jezdím s ní už 2 roky :D foto můžu doložit, taky to nechápu
@luboslavh158613 күн бұрын
Dost závisí od toho, ako dlho bola na tych 3,7V. Ak to bolo par hodin alebo 1 den, tak v pohode.
@jawabasic18 күн бұрын
To jsou produkty, skoro jak telešoping, lepší než od ťamanů to koupit na přímo od číňanů a za polovinu nebo třetinu, a nabít jedině Kulonem.
@marekkovacik328318 күн бұрын
😂 naložil statočne
@PetrMauler18 күн бұрын
Co se to děje se současnými bateriemi😮
@PetrMauler18 күн бұрын
Dříve 11 let❤
@lacike76718 күн бұрын
Ak má vozidlo systém Start-Stop, má automaticky aj inteligentné dobíjanie (riadený alternátor) + to BMS, alebo to nie je podmienka mať všetky tieto systémy v aute?
@RadekSkyva17 күн бұрын
Skvělá věc je Kunzer Ultracap CSC 12/800 na startování. Ovšem baterie nesmí být úplně mrtvá. Nabije se to z vybité baterie a dokáže to nastartovat. Nemá to žádné baterie, ale kondenzátor. Výhoda je v tom že se nemusíte starat o nabitou baterií a tudíž mu nebude tolik vadit mráz, pokud powerbanku vozíte stále s sebou. Velká nevýhoda je cena. a pokud máte úplně mrtvou baterii a jste uprostřed lesa, tak budete mít problém nastartovat.
@MiroslavBruna15 күн бұрын
Pěkné video. Šlo by podobné udělat pro elektromobily?
@LukasLJ.16 күн бұрын
Kupoval jsem tříletou Ovci TDI po operáku s větším nájezdem a prodejce Škoda v Jablonci mi ukázal veškeré servisní záznamy, každý předemnou otevřel, řekl co se dělalo a jaké díly byly použity. Překvapilo mě, že u každé údržby byla položka "nabíjení baterie". Je pravda, že baterie je nyní 4,5 letá a zatím pořád původní, takže ono jí to možná prospěje. A nebo mi každým dnem chcípne 😂
@radimblaha298918 күн бұрын
Kódování baterie se provádí snad pouze u aut koncernu VW a BMW. U ostatních značek si systém inteligentního dobíjení měří parametry včetně vnitřního odporu v reálném čase a žádné "kódování" nevyžaduje ani neumožňuje.
@stanislavsvandrlik833116 күн бұрын
Skvělé video. Ale já už delší dobu používám lepší věc pro identifikaci stavu nabití baterie. Je to Battery Monitor za cca 450kč. Taková krabička, která se na stálo přilepí pomocí oboustranně lepící pásky přímo k akumulátoru. Stáhnete si aplikaci do telefonu a v něm potom vidíte teplotu baterie, napětí, můžete testovat startovací napětí včetně dobíjení. Je zde vidět v grafu i křivka průběhu stavu nabití. Možností je i tzv.kniha jízd a jakási GPS, kdy vidíte, kde vaše auto je. Za mě skvělá věcička a lepší, než tahat multimetr a nebo násobně dražší tester. Jinak moje 25let stará Felicia umí nastartovat i na 11V. Diesel je opravdu náročnější na stav baterie.
@antoninkrampera825116 күн бұрын
Já jsem měl štěstí na autobaterii, venku mrzlo hromada sněhu a samozřejmě vybito, multimetr ukázal 8.něco voltů, tak jsem jel rovnou pro novou baterii, starou jsem zkusil nabít. Baterie se nabila a stabilně ukazovala po nabití 12.8 voltů. Další 3 roky sloužila bez problému. Celkově vydržela 5 let. Tu novou baterii co jsem jel rovnou koupit,( protože jsem jsem ani nedoufal, že by se stara baterie vzpamatovala) jsem doma uskladnil asi na pul roku, hlídal napětí dobíjel jí. Tak jsem jí dal sestře no a chcípla dřív než ta stara.
@jintaj18 күн бұрын
Nejhorší pro životnost autobaterií je inteligentní dobíjení. Je to ještě zhoubnější než start-stop.
@vladkoky27818 күн бұрын
presne tak lebo ju nikdy nedobiju na maximum a o tom skoro nikto nevravi,preto je dobre raz za tyzden ju vzdy dat na klasickú pomalu nabijacku max prudom 1.5/2A /hod,na celu noc,
@tester6418 күн бұрын
Inteligentní dobíjení již asi nějak "aktualizovali". Pomocí Bluetooth 327 diagnostiky jsem za delší jízdy načetl průběh napětí - nejméně hodinu to konstantně drží přes 15,2 V a pak se zapne inteligence. Tj. konstantně to drží cca 13,2 V a při brzdění motorem to opět vyleze cca na 15 V. Tento průběh mě vůbec neuráží, nabíjení se vlastně nikdy úplně nepřeruší. Jestli chcete někdo přesný průběh, napište sem, zkusím poslat graf.
@sustmi18 күн бұрын
@@tester64 Taky jsem si pořídil tester. Mám Quicklynks BT2000. Zajímalo mě, jakou bídu dává startovací baterce v mé trojkové Fabii to spoustou lidí tolik proklínané inteligentní nabíjení tím, že baterku nedobíjí. K mému překvapení jsem si zatím nevšiml, že by inteligentní nabíjení přestalo baterku za jízdy nabíjet. Po celou dobu jízdy je tam okolo 14,5 V. Jezdím poměrně krátké trasy (do 20 minut) a taky často auto třeba týden v kuse stojí, takže se baterka asi nestíhá dobít natolik, aby začala řídící jednotka nabíjení přerušovat.
@MartinCucka17 күн бұрын
Ale kulový. Jen něco vědět a ano, nekoupit autobabíječku z lidlu či CTEK....
@otaznikvykricnik596116 күн бұрын
@@MartinCucka V čem je nabíječka z Lidlu špatná? Jakou značku doporučujete?
16 күн бұрын
Mám od července úplně nového forda focuse, baterie mi celkem pravidelně píše nízký stav 12v akumulátoru. Stačí, že zaparkuju a párkrát otevřu kufr (elektrické otvírání) a vím že to zahlásí. Naštěstí, jiný chyby se neukazujou. Když startuju, nesvítí žádný světýlka, atp. Po ujetí pár km a opětovném nastartování už vše v poho. Každej den mám nájezd kolem 50km, tak mě to děsilo, ve fordu jí proměřili, zátěžovej test, má prý hodnoty stále jako nová. Už to tedy dva měsíce neřeším, ale občas hlavně teď v zimě jsem z toho nervózní no… 😅
@KamilNovak-j8d18 күн бұрын
Nymandi vymysleli inteligentni dobijeni a to nam nici baterie. Pomohlo odpojit kabel k inteligentnimu dobijeni a autorizakem vyhodnocena KO baterie funguje dalsi tri roky.
@7.panzerjager49313 күн бұрын
To vrácení olověné přirážky platí u všech obchodů nebo v danem případě jen Auto Kelly ve videu?
@luboslavh158613 күн бұрын
Mimochodom existuje este jedno zariadenie - nieco podobne, ako powerbanka, ale s tym rozdielom, ze to nema vlastnu baterku. Mozete to nosit dlho v kufri bez potreby udrziavat to v nabitom stave. Ma to velky kondenzator, pripoji sa to na ciastocne vybitu bateriu, kde sa jej prudom nabije a po chvili sa da startovat. Na kratku chvílu to da aj 1000 A, co vacsinou staci na nastratovanie. Je tu len jedna podmienka - autobateria nesmie byt uplne vybita. Ale zase vyhoda je ta, ze to mas 4 roky v kufri a po tych 4 rokoch to zafunguje.
@jannovacek199110 күн бұрын
Peugeot Boxer 2.0 rok 2018, napětí 11.7V, po otočení klíčku 10.8V a start na brnk (venku -2 stupně, auto stojí 5 týdnů), jak je to možné? Měřeno multimetrem + před startem pomocí Victron Orion. Multimetr v jiném autě naměří 12.6V. Toto pozoruji již skoro rok (od koupě auta) a nikdy nebyl ze startem problém. Jak je to možné? Mám koupit novou baterku?
@marekpospisil199818 күн бұрын
Tak tenhle malý booster přesně mám a hluboce vybitou baterii to na 2.0tdi nenakopne. Podařilo se mi na 3 vybití boosteru do baterie ale mimo domov nepomohlo. Pokud máte podezření na problémy tak raději booster nasaďte ještě před prvním pokusem startování.
@a420dro16 күн бұрын
strc do + cesty obyc zarovku 😉mam na jedne napajeny kablik pro tyto ucely, nechat to jet cca 2h a pak uz jde dat svorku primo na baterku a dobit do plna
@lacike76718 күн бұрын
To kódovanie sa robí (musí) aj na iných vozidlách ako len VW Group?
@PeterLakomcik18 күн бұрын
ako urcil vyrobca.
@sforman262218 күн бұрын
Spousta lidí, co má odpojené měření odběru proudu na mínusové svorce k vůli vyblokovaní start-stopu to kódovat nemusí. Dobíjení pojede klasicky. Až ti, co používají měření proudu a start-stop s inteligentním dobíjením, kdy alternátor dobíjí (budí se) jen při brždění nebo odlehčení (jízdě z kopců), tak tam nenakódování by baterku zabilo, protože alternátor a elektronika by ji nedokázali správně dobít. Dobíjeli by méně, než by mohli.
@martinvaculik871818 күн бұрын
Například u vozů BMW se tohle objevilo už s řadou e65 někdy v roce 2001.
@lacike76718 күн бұрын
@@martinvaculik8718 zdravím p. Vaculík, otázka na Vás...ten kostriaci bod mimo baterky je vždy za každých okolností priamo káblom spojení s baterkou vozidla, alebo nie je to pravidlom? Ďakujem.
@viliamkovac938917 күн бұрын
U Toyoty nie
@pisnickar-ota31 минут бұрын
Co je pravdy na tom, ze stačí na baterce vytahnout 2polovy konektor a baterka se nabiji porad, jako za starych casu?
@radekkohoutek13 күн бұрын
Pokud není ta baterie úplně v háji, tak obvykle nastartujete i s pomocí těch levných kabelů. Ba dokonce jsem v nouzi startoval i na obyčejnou přívodní šňůru z lampičky. Akorát to musíte nechat nějakou dobu propojené a nastartovaný motor u toho druhého auta. Chová se to vlastně jako kdyby to bylo na nabíječce. Tam takové proudy netečou. Počkat 15, 20 minut a pak to zkusit.
@qwert777asdf18 күн бұрын
To je panu automechanikovi opravdu k něčemu, když si vypsal všechny chyby u auta, které nešlo nahodit, protože mělo vyflákanou baterku - snad mu těch 100 chyb k něčemu bude. Jinak trochu mantra - battery-management se samozřejmě srovná v saturačních bodech. etc - měří proud a v momentě, kdy se baterie dostane do stavu dobití, tak do ní již prakticky neteče proud a napětí se ustálí někde na 14.7V a přesně to by se stalo, i kdybyste u té 4. ochcávky nic diagnostikou nezapsali. A ten poznatek, že origo baterka vydržela 8 let a nová ani polovinu je dán především kvalitou prvovýroby a perfektní selektací pro automobilky. Taková baterka se na pulty k běžným zákazníkům opravdu nedostane....a navíc už ani neslouží v novém, perfektně fungujícím autě a má to těžší...
@honzakrenstetter88818 күн бұрын
Nikdy jsi nezažil v servisu že ti lidi přiznávají i zásluhy za věci které nemůžeš? Já to zažil moc krát, nefungující výhřev, dešťák, to všem jsem prý zničil a to vše už v autě bylo k.o. dávno před. Je to taková rutina, číst celé auto.
@lilolilo444018 күн бұрын
@@honzakrenstetter888 Daj si diagnostikou vyčítať chyby s dátumom a časom pri príchode do servisu a trvaj na čase príchodu..Odložiť do Pdf ..
@karelpipa13 күн бұрын
nechas si je vypsat a zaroven je vymazes. Normalka prece. Asi jsi nedaval pozor
@luboslavh158613 күн бұрын
Vacsina diagnostik ti nedovoli vymazat chyby hned, musis si ich najprv nacitat. Predpokladam, ze preto to tak urobil.
@adamh602618 күн бұрын
Start-stop trvale vypnuty 2 dni na to ako auto opustilo showroom v 2019 a dodnes originalna EFB bateria uplne bez problemov. Audi Q2 1.6TDI
@RoMiShFabLED6 күн бұрын
Co když je start stop diagnostikou vypnutý? Jak auto pak baterií dobíjí?
@vecernice6horvatova15718 күн бұрын
Zlatá doba Favoritů a Felicii, tam se vyměnila baterie za pár minut a nemuselo se kvůli tomu rozebírat půlka auta 🙄
@JanDouda-b5o18 күн бұрын
No ale Favority a Felicie měly ten prostor na baterii hodně malý a kolikrát byl problém ji tam dát. A když měl někdo u motoru na horním uložení tlumičů vyrovnávací vzpěru tak už vůbec nešlo ji tam dát. U Fabii a pozdější modelů na to mysleli a dali ji k předku motoru
@jozefb262614 күн бұрын
@@JanDouda-b5o Zaujímavé, keď tam dokážem dať normálne aj veľkú batériu z dieslovej oktávky...
@paveljelinek77218 күн бұрын
Každá klasická zalitá (i efb) baterie se dá oživit na 90-99% její původní kapacity. Stačí invertovová svářečka a 20A minimálního proudu. Ten do baterie půjde za VŠECH okolností, tzn. invertor si upraví výstupní napětí a zvolený proud bude konstantní. Baterie se probublá, tzn. že elektrolýza z olověných plátů vrátí síru (PbS síran olovnatý je vlastně produkt sulface nebo sulfatace) zpět do kyseliny a jede se dál. Pokud je na plátech sulfatace hodně, stačí pouze trpělivost (více cyklů) a nenechat baterii zahřát moc, nebo se pláty zkroutí a zkratují. Poslouží multimetr, jakmile začne napětí na elektrodách baterie při tomto procesu klesat, znamená to jediné- že interní odpor baterie jde dolů, tudíž proces FUNGUJE a baterie se skutečně desulfuje! Nezkoušel jsem u Gelu ani AGM, protože jsou citlivé na vyšší napětí při dobíjení.. P.S.: nebojte se pokud vám při téměř mrtvé baterii napětí skočí k 18-19V, to je pouze důsledek vyššího interního odporu baterie, invertor udělá COKOLI aby z něj šlo stálých 20A
@erikziak124918 күн бұрын
Áno, o tomto som už čítal ale bojím sa to vyskúšať. Nechcem aby akumulátor vybuchol.
@paveljelinek77218 күн бұрын
@erikziak1249 🤨 tak to se ti fakt nestane. Vždyť každá baterie má odvětrávání! To se bavíme o výbuchu z příčiny že by vlivem elektrolýzy došlo v jedné nebo více buňkách k nahromadění vodíku a kyslíku a došlo by k výbuchu vysokým vnitřním tlakem. ANEBO kdybys tu baterii měl v mini místnosti a nevětral a nedejbože si zapálil cigaretu (ale to by musela být fakt nano místnost protože tolik plynu to nevyrobí).. Zkoušel jsem i u odvětracího otvoru zapálit sirku a nic
@snakeplisskenrecords18 күн бұрын
Já takhle oživil nejednu mrtvou baterku starou analogovou trafo nabíječkou. Moderní digitální mi hlásily vnitřní zkraty a nechtěly vůbec začít nabíjet. Ale stará trafačka i při "pouhých" 7A je dostala zase do formy;)
@mluvicikamen16 күн бұрын
Kódovaní baterie platí i u WV golf, (6 generace) 2.0 diesel. r.v 2012? Děkuji za odpověď.
@radimfojtek278315 күн бұрын
Zalezi zda ma start stop
@mluvicikamen15 күн бұрын
@@radimfojtek2783 Nemá, díky Bohu.
@mluvicikamen15 күн бұрын
@@radimfojtek2783 Nemá start stop
@liborhuska252816 күн бұрын
Krásně zabalená reklama na multimetr+tester+ startovací powerbanky👍
@karel587415 күн бұрын
Chci se zeptat, mam taky takovou powerbanku(Jumpstarter) je špatně dát minusovej kabel na - baterku a ne na kostru auta? já to vyzkoušel nedávno a normálně jsem to nastartoval bez problému.
@SlavekPK15 күн бұрын
To mě taky zarazilo, návod u mojí powerbanky říká chytit oba kabely na póly
@4matc12 күн бұрын
@autocz Pan Vaculík, nejdem čítať všetky komentáre, tak sa ospravedlňujem, ak to tu už niekto napísal. Ale! Vo videu, kde sa Oktávku podarilo naštartovať, tak ste vypol StartStop, lebo by vraj auto bolo schopné na prvej križovatke vypnúť motor. No a neskôr vo videu tvrdíte aj s tým pánom odborníkom, že auto má battery management, že vie akú má batériu a vie s ňou pracovať. Prepáčte, ale potom to vyzerá, že jedna z tých informácií je nepravda/somarina. Ak by auto vedelo, že batéria je zlá/vybitá, predsa nepovolí vypnúť motor. Alebo v Škodovke nevie jedna ruka o tom, čo robí tá druhá. Ďakujem za prípadné doplnenie/vysvetlenie/obhájenie. Jano.
@bezservitky-305415 күн бұрын
Zdravim kde by som kúpil tu autonabíjačku ? Link ? Diky
@bezservitky-305415 күн бұрын
S U P E R V I E O 👍
@adampitak18 күн бұрын
Na zaver bolo treba spomenut ze pre baterku je najlepsie ak sa s nou jazdi aspon cca 10 minut denne.
@JSvoboda00716 күн бұрын
Dekuji za video. Neni mi ovsem jasne proc kdyz uz kupuji novou baterku nevzali tip AGM...
@dimidimov232916 күн бұрын
Záleží od auta,slabší motory a levnější auta EFB (start stop),vetsi motorizace,luxusnější vybavove auta,SUV,tam jde AGM
@vladimirkacur864318 күн бұрын
Kodovanie baterie plati aj u inych vyrobcov? Napr. Opel insignia 2020 po fl?
@stanislavpavlu73818 күн бұрын
Jo.
@diwiak16 күн бұрын
Niektoré majú samokalibraciu, treba preverit
@michalchovan273015 күн бұрын
Prvy krat pocujem, ze pri nabijaní je treba pripojit cierny kabel na kostru a nie na bateriu. To sa snad robi iba pri núdzovom štartovaní, či?
@honzakrenstetter88814 күн бұрын
Je to kvůli tomu snímači na baterii. Při hluboce vybitém akumulátoru, nebo větším odběru umí přeskočit jiskra která ho vypne navždy.
@Kromus00718 күн бұрын
Super naucne video. Mna by inak zaujimalo v kolkych servisoch aj naozaj vedia ze tu baterku musia potom aj nakodovat (a aj realne nakoduju)... a hlavne v tych smejdovych kde na to nemaju ani naradie... A tupi ludia potom nadavaju na auta 🤣 Lebo znamy znameho mi to urobil za par eur 🤣
@Jezar718 күн бұрын
Tak nejlepší jsou ti stáří automechanici co nabíjejí nové baterie starými trafy ze 70tych let. A ještě machrují , že není nad pořádnou nabíječku.... 😂
@tomaskrasa542918 күн бұрын
@@Jezar7 Jako jo máte pravdu, na druhou stranu pokud to není AGM baterie (EFB je jen klasická zaplavená olověná baterie se zesílenými elektrodami) a je to trafo v pořádku, není žadný problém v nabíjení starou nabíječkou.
@bzuk00178 күн бұрын
Musí se nakódovat i baterie, kterou jsem vytáhl z auta a pak ji tam vrátil? Nebo si to auto pamatuje?
@vitafendrich91408 күн бұрын
Jeden můj praktický poznatek k bateriím - ono se všude píše, že plně nabitá baterie má mít těch 12.6V cca ALE to platí pro nezatížený akumulátor - prostým odemčením moderního auta se rozběhne spousta elektroniky po autě a téměř nikdy se těch uváděných 12.6V nedoměříte. Měřil jsem i klešťákem odběr proudu z baterie po odemčení auta a dosahoval klidně 1.5A. Na Outbacku (2016) jsem zpravidla po víkendové odstávce naměřil v klidovém stavu kolem 12.2V a nestalo se, že by to auto někdy nenastartovalo. Baterie byla originál japonský Panasonic. Startovací akumulátory obecně moc nedrží pod zátěží nominální napětí.
@marekkrajnak121118 күн бұрын
Pozdravujem vás link na tú pulznu nabíjačku Ďakujem
@jiridvorak18 күн бұрын
alza
@karelpipa13 күн бұрын
15:20 stzaci zajet na sberny dvur. kdysi to bylo kolem 13 kc na kilo za baterku.
@marcelmatula417816 күн бұрын
Ja som vymenil po piatich rokoch pôvodnú továrenskú batériu EFB za AGM s rovnakými parametrami.
@jurdapurda355618 күн бұрын
Druhý den po jízdě má v mé F3 baterie EFB cca 12,1-12,2 voltů už druhý rok
@willyv139916 күн бұрын
Presne tak.
@soldier992717 күн бұрын
Mal som bmw e87 2005 a každú jednu návštevu servisu aj len s výmenou oleja automaticky započítali 20€ za registráciu baterky, lebo nieje zaregistrovaná! Akurát problém je , že v základnej výbave ( keďže nemalo toľko elektroniky ) sa tak žiadna registrácia nerobí a ani neuloží .. chýba tam kábel IBS dokonca pre inteligentné riadenie batérie. Ale aj tak v každom jednom servise stále pýtali 20€ lebo oni to zaregistrovali a trebalo sa hádať pol hodiny .. daj peniaze a nestraj sa , sú to predsa profíci 😂
@lumpichu13 күн бұрын
Ohledně kódování, to platí pro koncern, nikoli obecně! U mnoha značek je to jinak. Dobrý web má výrobce baterií Banner, dočtete se tam mj.: V současné době jsou na trhu dostupné 4 systémy sloužící k „zaučení“ nové baterie ve vozidlech se systémem start-stop. Jak již bylo zmiňováno, je zaregistrování nové baterie v moderních vozidlech disponujících systémem správy energie baterie (BEM) buďto nezbytné nebo doporučené anebo vyžadováno není, a to v závislosti na značce automobilu a funkcích příslušného systému (otevřený resp. uzavřený). 1. Systém samoučení: systém BEM má pro každý model vozu uloženo pouze několik předprogramovaných možností baterií, které se používají jako referenční údaje. Po výměně baterie pro vozidla se systémem start-stop porovná systém BEM skutečné hodnoty nové baterie s hodnotami pro zaučení uloženými v systému BEM a zjišťuje, které z uložených referenčních údajů odpovídají naměřenému skutečnému výkonu. Samoučící systémy používá řada výrobců osobních automobilů, jako např.: Abarth, Alfa Romeo, BMW, Chevrolet-Daewoo, Citroen, Dacia, Fiat, Honda, Lancia, Mercedes, Mitsubishi, Peugeot, Renault, Subaru, Suzuki, Toyota a Volvo. 2. Uzavřený systém - opětovná registrace pomocí diagnostického nástroje: zde je doporučena a zčásti i vyžadována registrace nové baterie pro vozidla se systémem start-stop v systému BEM pomocí diagnostického nástroje. Tito výrobci osobních automobilů doporučují nebo vyžadují opětovnou registraci: například Alpina, Audi, BMW, Jaguar, Jeep, Land Rover, Mazda, Mini, Seat, Škoda a Volkswagen. Někteří z výše uvedených výrobců osobních automobilů navíc pro registraci nové baterie při výměně vyžadují speciální BEM kód, a to buď pro všechny nebo jen pro některé konkrétní modely automobilů, např. koncern VW pro vozidla značky Audi. Kódy BEM jsou vždy dvouřádkové, specifické podle výrobce a podle baterie. Jeden řádek obvykle obsahuje číslo originálního náhradního dílu (OE), často alfanumerický kód dílu pro distribuční kanál výrobce originálního vybavení (OEM) a dodavatele originálního vybavení (OES). Ve druhém řádku se nachází kódové značení výrobce baterie, datum výroby baterie a specifické číslo. OE = Original Equipment, (OEM = ... Manufacturer, OES = ... Supplier) Pro náhradní baterie z volného trhu s náhradními díly není takový kód BEM k dispozici! V závislosti na používaném diagnostickém nástroji vyžadují někteří při výměně baterie kód BEM. V takovém případě může být pro kód BEM nové baterie pro vozidla se systémem start-stop nezbytné zadat oba řádky. Jiné diagnostické nástroje vygenerují požadované informace specifické pro danou baterii samy. V tomto případě nemusí být zadání kódu BEM zapotřebí. Většinou postačí v rozbalovací nabídce zvolit kapacitu baterie, výrobce baterie a použitou technologii baterie. Jako sériové číslo může být u vozidel skupiny Volkswagen Group aktuálně ještě vloženo libovolné 10místné číslo. Sériové číslo od koncernu VW slouží ke sledování baterie a používá se pro účely záruky. 3. Systém kombinující 1. a 2. bod: Tento kombinovaný přístup používá třetí skupina výrobců osobních automobilů, a to v závislosti na modelu vozu. Používají ho následující výrobci automobilů: Ford, Hyundai, Kia, Lexus, Nissan, Opel, Porsche, Smart a Vauxhall. 4. Zvláštní případ představuje Ford (Německo a USA): u některých modelů značky Ford je k dispozici resetování baterie v systému BEM, které funguje zcela bez diagnostického nástroje. Stačí „jednoduše“ stisknout různé kombinace tlačítek a spínačů.
@kalinfra14118 күн бұрын
Ty nesmyslné závady při vybité provozní baterii mi píše i můj plugin hybrid jiné značky. Je to klasika a dost mě to natrápilo, než jsem na to přišel, že závada je sesypaná 12V provozní olověná baterie. Blikalo to jak vánoční stromek.
@MartinProavis18 күн бұрын
Má to energii na přístrojovku a nemá energii na centrál? To je nějaký divný, ne? A EFB se myslím nedává do aut s adaptivním dobíjením. Tam musí být vždy AGM. On má tenhle škodovácký krám dobíjení klasické? To si myslím že asi těžko...
@jan62318 күн бұрын
EFB+ se dává i do aut s adaptivním dobíjením (myslím že u všech škodovek to tak je z prvovýroby). AGM se dává až když má nezávislé topení (bufík)
@Fortexik15 күн бұрын
Zajímalo by mě natočené video na OBD11 na VW group auta na diagnostiku a kódování komfortních funkcí do aut s Martinem Vaculíkem. Doporučuji námět na video
@honzakrenstetter88814 күн бұрын
SFD dost věcí omezilo a navíc u nových aut je SFD 2.0
@nomad816016 күн бұрын
nerozumiem prečo by som nemal zapájať nabíjačku na mínus pol batérie ???
@_Lukas_.18 күн бұрын
Jak na mild hybrid v Octavii 4? Je možnost také použít kabely?
@theEskalaator18 күн бұрын
Oni k tomu nedávají manuál?
@lacike76718 күн бұрын
A čo sa môže stať, ak zapojím nabíjačku priamo na záporný pól baterky a nie na kostriaci bod mimo baterku? Bude v niečom rozdiel, môže sa niečo poškodiť, prípadne zle nabiť aku.?
@JardaBig18 күн бұрын
Nic se nestane, normálně ten akumulátor nabiješ, tu hňupovinu má na svědomí výrobce nabíječky aby se chránil kdyby se náhodou něco podělalo a Vaculda to musí jako motoristický novinář dodržovat.
@PepaSFI18 күн бұрын
@@JardaBig je to trochu jinak, nejde o nabíječku ale systém nabíjení v autě. Na tom minusu je snímání proudu, auto si tam měří stav baterie a její nabíjení. Když to nabiješ přímo na baterii, tak ten mozek v tom bude mít bordel, nebude vědět co se to stalo když baterka byla vybitá a najednou je nabitá a přes měření nic nešlo. Mohlo by to dělat nějaký zmatky v nabíjení a v práci se stavem baterie ale nejspíš se to časem srovná. Ale proč to dělat když stačí to prostě připojit na ten kontakt kam se má.
@Pa3k18 күн бұрын
@@PepaSFIa keď preventívne dobíjam? Nie že je vybita, tak tam taký rozdiel nebude tým pádom by to mohlo byt ok?
@lacike76718 күн бұрын
@@PepaSFI nie každé auto tam ten kontakt má...v tom prípade ako?
@PepaSFI18 күн бұрын
@@lacike767když ten kontakt není nabíječku dej přímo na vývody akumulátoru. Při startování nouzově přes kabely buď stejně tak, nebo když to jde minus přímo na blok motoru. Ale ono to u dnešních aut moc nejde, motor skoro není vidět. Některá auta mají baterii někde schovanou, špatně přístupnou, ty pak mívají vývody minus i plus někde u motoru vyvedené aby bylo kam se připojit
@byrtus7418 күн бұрын
Desulfator mam vyzkouseny a funguje dobre. Umrtvena baterka je ozivena, ma 12,9V a drzi napeti bez problemu. Jo a s tema kabelama na zacatku videa to byl taky celkem fail... Prurez vodice ani u tech obyc kabelu neni problem. Problem je fakt odflaknute pripojeni klesti k vodici. Je to amatersky zakrimpovane a nedokaze prez to pretect pozadovany proud. Staci kvalitne zakrimpovat a idealne zacinovat a budou fungovat jako ty drahe kabely.
@neolerades298718 күн бұрын
To že baterka drží napatie moc neznamená, zasulfátovaná baterka hlavne stráca "tvrdosť" - teda má pokles napatia pri záťaži (štarte). Čo sa týka káblov - prierez je doležitý kvoli poklesu napatia, stačí si nájsť tabulky na internete. Ale úplne stačí použiť 16mm2 žily, s tým som naštartoval aj 4,4l V8 alebo 2,5l diesel s úplne mrtvou baterkou (a mrtvou myslím 1V). Mám použité kliešte k zváračke, lebo kúpené "medené" sú magnetické - teda sa jedná o pomedenú ocel.
@karelventil264718 күн бұрын
Levné kabely jsou poměděný hliník, proto nefungují. Raději jsem si vyrobil ze svařovacího kabelu 25 a nastartuju i tank.
@petrvala995518 күн бұрын
Obyčejná výměna baterie? Zavolejte Martina Vaculíka a budete z toho mít kovbojku! 😂 👍👍👍
@stanislavpavlu73818 күн бұрын
Kovbojku z toho dělají automobilky.
@josefstora352918 күн бұрын
Ani startovací power banka ani jízda na totálně vybité baterii. duster dobíjí prázdnou baterii 15,5-16v při tomto napětí tam může téct proud až 300 a to nesvědčí ani akumulátoru ani nabíjecí soustavě. Proto dacia nepoužívá akumulátory agm kde je málo elektrolitu. A nesmí se tak vysokým napětím nabíjet. Má to výhodu necyklování akumulátoru na krátké vzdálenosti cca 10km. Nabíjí stále 15,2v.
@kwestak18 күн бұрын
Proc se nesmi nabijet baterka vyjmuta z auta? Napriklad na sidlisti asi nikdo nema moc moznost tahat 50-100m prodluzovacku a radeji by si baterku nabil doma? Ve videu zaznelo nekolik imperativnich zakazu neco delat bez blizsiho vysvetleni dusledku..
@petrsedlacek102818 күн бұрын
Může se nabít doma, ale potom musiš dignostikou nastavit že je tam baterie nabitá, nebo nová. Jinak auto nepochopí že je plná a bude ji přebíjet. Nebo nabíjet doma a mít na autě odpojené měření. Takže raději nabíjet pouze na autě.
@kwestak17 күн бұрын
@@petrsedlacek1028 diky!
@QW3RTY999916 күн бұрын
@@petrsedlacek1028 jako ze si to auto nevie zmerat samo?
@petrsedlacek102816 күн бұрын
@@QW3RTY9999 JJ, měří průběžně protékající proud na obě strany a podle toho se orientuje.
@sforman262218 күн бұрын
6:10 Blok motoru i kostřící bod mají stejný potenciál. Oba jsou za měřeným mínusem na svorce baterie. Je to tedy jedno, ale Vy jste novinář, tak co čekat.
@danielgago-sk18 күн бұрын
Tiež to tak vidím. Problémom vraj je že sa to nemá umiestňovať priamo na - pól batérie. Lebo to ide potom mimo elektroniku...
@jankolar561218 күн бұрын
@@danielgago-sk Ono už neplatí, že mínus je spojený s kostrou? Jinak ten kostřící bod má podle mě jen jeden jediný účel - je u něho garantováno, že unese ten startovací proud. Když by to člověk zapojil halabala někam na motoru, může to tam také pěkně spálit.
@danielgago-sk18 күн бұрын
@@jankolar5612 zrejme je to zapojenie dôležité iba pre nabíjanie.
@jankolar561218 күн бұрын
@@danielgago-sk Výrobce auta by správně měl publikovat jasnou informaci, abychom to nemuseli řešit na diskuzních fórech. Jenže výrobce auta možná sám nemá úplně jasno, jak ten jeho skvost funguje. Battery management škodovek je zoufalý. Proto jsem trochu skeptický k tomu, že nabíjením rovnou přes mínus pól by se něco zásadně rozhodilo. Baterka se nabije a to je to podstatné. Vše ostatní je vždy tak trochu loterie :)
@peterk84318 күн бұрын
Nikdo mi nikdy nevysvetlil, proc nepripojovat kabel rovnou na minus pol baterie, takze to pripojuji primo na ni a nikdy zadny problem.
@vitezslavmynar676718 күн бұрын
Totéž se mi stalo v roce 2022 u OCT 3 z roku 2016. Odesla původní autobaterie.