Bylo to mé první auto. Mechanické brzdy, bez diferenciálu, 3 převodové stupně, převodovka před zadní nápravou. Karburátor Zenith - vertikální. Termosifon. 6 V elektrika. Jezdilo to i 100 za hodinu. O 1 kůň víc než Trabi. Klikovka uložená na 2 (dvou) ložiskách!!! Technická nádhera. Pane Vaculík díky. Je to už přes 45 let. Auto zrenovoval můj kamarád a stále perfektně jezdí. Vím, že mne přežije.
@kulosl3 ай бұрын
Trenčianske boli párky s fazuľou Závody TAZ boli trnavské A video...to je geniálne Parádny pohľad na Popular A štartovaciu procedúru mam rovnakú na mojej stovke 😀
@janoytb3 ай бұрын
Byvam 100 metrov od TAZ v TT, hned sa mi nezdalo, ze by aj v TN mali TAZ.
@viktoradam31953 ай бұрын
To máte dnes úplně jedno. V letech 1985-1989 jsem studoval leteckou školu v Prešově. Tehdy se párky vyráběli z masa a lidé si dokázali vážit toho co mají a navíc jeden druhého. Dnes myslí každý sám pro sebe. Zisky sice rostou, ale kvalita zboží a lidské myšlení jdou do pr..e.
@vaclavrosner3 ай бұрын
ano, aj som jazdil v TAZ 1500 so 185-kami gumami a aj naložený dokázal na suchu zahrabať 😈
@michalhorvath51223 ай бұрын
@@viktoradam3195 neni to vubec jedno. v Trencine sa nikdy ziadne auta nevyrabali. tu sa bavime o autach. Nie o pocitoch a spomienkach :)
@fruto20103 ай бұрын
@@viktoradam3195dobre hovoris, Vasek Lahev si vraj velmi vazil ten Mercedes na ktorom jazdil robit do pivovaru. Holt ina doba.
@bndr32973 ай бұрын
Pan Vaculík je prostě profík a srdcař na správném místě. Jen tak dál.
@cmonroy84233 ай бұрын
Tak pan Vaculík, jako legenda českého internetu, opět dokazuje, že hodinka s ním uteče vcelku rychle. Ten chlap by mohl natočit hodinové video o hrních a vsadím barák, že by bylo stejně poutavé jako tohle o Škodě Popular.
@jirka873 ай бұрын
Je pravda, že tento kdyby byl průvodcem na hradě, nebo v muzeu, stálo by to za to. Kastelán Vaculík.
@georgedvorak948128 күн бұрын
@@jirka87 Určitě by to stálo za to, kdyby opravdu na hradě byl - místo agenta Pávka...
@jirka8728 күн бұрын
@@georgedvorak9481 tvl...nikdo nemluvil o Prazskem hrade, ale o hrade obecne. A dementi jako jsi ty co napasujou politiku i do okurek by meli mit zakazane pripojeni k internetu ty magore. Internetovy odbojari jako jses ty pred revoluci drzeli hubu a krok a kradli nekde ve statnim podniku,tak radsi zalez zpatky do diry ty hrdino.
@becherbecherАй бұрын
Nejsem na veterány vysazenej, ale tohle auto je krásné! Děkuju.
@petrkohout62323 ай бұрын
Pane Vaculíku, moc děkujeme. Neskutečné, co nám všem pan Vaculík přináší za informace a vlastně i zážitky. Hluboká poklona, v ČR není novinář, který by se Vám vyrovnal. Znalosti, zkušenosti, poutavé podání, originální projev. Děkuji.
@Daniel-m1m1p3 ай бұрын
Díky za speciální video za 100tis odběratelů! Máme vás rádi! ❤
@jakub_schneider2 ай бұрын
Úžasné video, nádherné auto, fantastická exkurze do historie i mechaniky aut. Děkuji Světu Motorů, panu Vaculíkovi i pánům z muzea Reincars Trutnov za zajímavý a povznášející zážitek u videa. J.S.
@rudolfdvoracek3 ай бұрын
Řekněte panu Vaculíkovi, že je borec! Taková krása. Děkuji! Nemám slov. Respekt kameramanovi. Krásné auto, co má volant na správné straně ;-)
@LittleRockV3 ай бұрын
Tohle video je naprostý skvost! Hltám technickou stránku těchto historických kousků, možná právě proto, že o nich nic nevím a celý život tak nějak brouzdám, abych se něco dozvěděl.. Za poslední roky pro mě velmi cenné video. Děkuji Pánové!
@josefkraus78933 ай бұрын
Měli jsme Populára OHV mezityp z roku 1937. Vzhledově jako tenhle, ale s rovným nárazníkem. Ostřejší zatáčky se musely projíždět opatrně, praskaly klínky na zadní poloose. Několikrát jsme museli dávat nový klínek někde na krajnici, jednou se dokonce ukroutila poloosa a to už nás museli odtáhnout. Jednou taky praskly "brejle" na zadní nápravě. Dost nebezpečné byly mechanické brzdy. Otec za volantem brzdil a já současně tahal za ruční brzdu - ta měla větší účinnost. Když jsem později měl řidičák, role jsme si vyměnili. Když motor začal vynechávat, stačilo protáhnout dýznu drátkem z licny, svíčky se čistily preventivně. Zadní sedadlo je pohodlnější než všechna křesla, to byla standardní reakce ženských příbuzných. S dveřmi se nemuselo mlátit, šly zavírat normálně jako dveře do místnosti. V těch dobách existovalo něco jako požitek z jízdy. Řidič byl součástí stroje, byl soustředěný na chod motoru a běh vozu. V roce 1972 jsme Populára prodali za 3000,- Kčs po nedávné generálce a v dobrém stavu. Tehdy během dvou tří let zmizely všechny předválečné vozy. Koupili jsme Octavii combi 1968 a tu mám dodnes. Z Populára mi zbyl přepínač blinkrů, byl pod prostředkem čelního skla.
@Georgee95643 ай бұрын
Pane Vaculíku, dekuji za velmi poutavé vyprávění dlážděné perlami technických a historických informaci. Mnohé z aut oné doby jsem znal a řídil a … také opravoval.
@jindrichkobzik45713 ай бұрын
úžasné, opravdu to má své kouzlo, když takhle staré auto funguje jako když vyjelo z továrny
@petrida34253 ай бұрын
Když sem byl malý, tak jsme měli doma většího "bráchu" Populára - Rapida z roku 1941 s motorem OHV obsah 1558 ccm. To bylo první auto, ve kterém sem se jako "řidič" pod dozorem táty svezl po normální silnici v běžném provozu. Nezapomenutelných 10km jsem ujel. Bylo mi 10 roků. Už je to dávno - rok 1971.
@janpacholski29893 ай бұрын
Nádherný automobil, krásná sbírka a velmi zajímavé video! Musím se zase udělat výlet do Trutnova.
@janfiala85223 ай бұрын
Pane Vaculík, děkuji za velmi hezké video. Můj děda takového krasavce “ Populára “ vlastnil. 😊
@vlasta49393 ай бұрын
Naprosto skvělé pane Vaculík. Prosím o další díly s touto tématikou. 👍
@DavidBocan3 ай бұрын
Naprosto krásné auto. Dost se mi líbí detail na těch espézetkách s datem výroby vozu.
@milann.91973 ай бұрын
Nádhera, děkuju pane Vaculíku, prostě nádhera. 👍
@bilokosteleckapapirna47673 ай бұрын
Víc takových dílů z historie, prosím 😍
@martinhrubes16173 ай бұрын
Kéž by
@janzeman83413 ай бұрын
Díky za video plné vyčerpávajících informací, máme v rodině Aero 30 z roku 1934 , je to odlišná koncepce ale stejně jako Popular i po letech stání schopné provozu bez větších příprav a problémů🙂
@george_17023 ай бұрын
Super video a parádní stroj. Díky. 👍
@panVÁCLAV3 ай бұрын
Pan Vaculík a veteráni, paráda, jen tak dál 😉
@stefanhec81263 ай бұрын
Pane Vaculík TAZ boli Trnavské a nie Trenčianske automobilové zavody 😊 ale ináč ako vždy super video, diky za to
@adamtrybucek34083 ай бұрын
To je tak krásný stroj a komentář mistra odborníka to jen podtrhuje! Díky za krásné video!
@johnnyspousta31363 ай бұрын
Poklona moderátorovi a kameramanovi. Radost koukat :)
@tech-pro37333 ай бұрын
Poutavé vyprávění a skvělé video. Děkujeme.
@martin_vnencak3 ай бұрын
Tohle video mi zlepšilo den. ❤ Děkuji
@michaeldolezal81083 ай бұрын
Opět skvělé video! Odpověď na to, proč to vydrželo, je jednoduchá: bylo to postavené tak, aby to lidem sloužilo. Ne podle vzorce: koupit - chvíli využít - vyhodit .... a koupit nové.
@boban91563 ай бұрын
Nádhera! 😍 Tehdy se auta vyráběla jinak. Měla svou osobitost i duši. V dnešní době jsou auta jen plech a motor.
@wolficek3 ай бұрын
Moc hezké 😉 Vždy je super se něčemu přiučit s panem Vaculíkem.
@jakubrydlo66123 ай бұрын
Jo je to nádherná řemeslná práce a kus historie. Vždycky mě strašně bavily ty plácačkový blinkry. Možná ještě vtipnější ale hezčí byly takový ty otočný šipky. Ale co si budeme. Radši bych jezdil v moderním elektromobilu. Ostatně ten bude mít i se zapnutou klimatizací nejspíš větší dojezd. 😄
@martinhrubes16173 ай бұрын
Tímto videm jste mi udělali radost 😊 🥰 😍
@TheKevin03 ай бұрын
Úžasná technika. Doufám, že se ještě povede natočit video s takhle starým autem.
@alexsk95453 ай бұрын
Super video! Tesim sa na kazde video od Vas p. Vaculik. Vidno, ze mate obrovske skusenosti a charizmu! Ta necela hodina ubehla ako nic... Dakujem!!!
@davidkrkavec96143 ай бұрын
100.000 odberatelu. Gratulace!
@MartinProavis3 ай бұрын
Konečně normální auto👍
@Petr_MB3 ай бұрын
Fascinující! 50 minut jsem se nepohnul a skoro nedýchal. Pan Vaculík se pro svou profesi narodil. Mít takového učitele když jsem se učil na automechanika, zůstával bych dobrovolně po škole. 26:59 Už v roce 1938 konstruktéři mysleli na to, kam si za 80 let odložíme mobil.🙂
@banzsniper7743 ай бұрын
Je vidět, že jste si to užil Martine ❤.
@petrelias93443 ай бұрын
Boží, Martine a díky .-)
@pavelkopenec27663 ай бұрын
Na Populáru je vidět, že to bylo dobře dílensky zpracovaný výrpobek. Nikdo se nesnažil nic ošulit.To přišlo až se soudruhy. Také bych řekl (po návštěvě mladoboleslavského muzea), že CSR byl ve své době na vysoké úrovni právě lidových vozu do 1500ccm. Velké motory jsme tehdá neuměli. U aut jako Populár se povedl skolubit poměr výkon cena.
@svarcbachrichard16543 ай бұрын
Super video, děkuji…
@marcusaurelius88133 ай бұрын
Kdyby někdo měl krabici dílů na Favorita, tu bych ocenil já 😁 skvěle video!
@frantisekmrazek50383 ай бұрын
Matně si vzpomenu ještě ze školy, že to "kňourání" od převodovky by měl dělat tvar tehdy běžně používaných čelních ozubených kol-rovný tvar zubů. Dnes se používaji sešikmená kola která jsou snad díky větší ploše tišší. Jediné čelní kolo v převodovce ještě dnes u všech vozů je zpátečka. Ta taky při couvání jako jediná kňučí jako staré Pragovky a jiné veterány. Citroen snad měl v převodovkách užívat šípový tvar ozubených kol a od toho má Citroen znak dvou obrácených V. Asi to p.Vaculík ví, ale nevzpoměl si ve spěchu na tuhle drobnost. 😀
@jirik27903 ай бұрын
Velmi poučné a krásné video 👍🏼👍🏼👍🏼 velké díky pane Vaculíku.
@tatra-danielkaras3 ай бұрын
PEKNÉ A POUČNÉ VIDEO-ĎAKUJEME
@TheMildaBlack3 ай бұрын
Perfektní video ♥
@Stanislav-he4mg3 ай бұрын
Krásné video díky moc dementní komentáře na ty se vykašete jen tak dál díky
@kristiaan13 ай бұрын
pridávam poklonu - pána Vaculíka sledujeme aj na Slovensku a pri jeho nefalšovanom záujme a detailnom výklade si dokážem pozrieť videá aj o autách, o ktoré by som inak nezakopol. Jediný drobný detail - TAZ boli Trnavské automobilové závody 🙂
@rank1234563 ай бұрын
Perfektní.
@jozefgrundza317912 күн бұрын
Viac takých starších áut je to krasa
@ixb13 ай бұрын
Nejlepší hláška na konec :D
@milantyc90353 ай бұрын
Nádhera 👍
@pavelfranc91053 ай бұрын
Krása jako vždy. Video jsem si užil ale chybí mi pan Vaculík a nový Duster. Prakticky podle pana Vaculíka jsem Duster LPG koupil už s novým logem a video jak je tento Mistr a dle mého názoru novinář, který nemá konkurenci testuje spolu. Chci změřit vnitřní prostory. O kolik více vaculiku se vejde do nového... Jeho cit pro podvozek já nemám. Pane Vaculík rád Vám poskytnu můj na test s novým. Vim, že Dácii buďto milujete nebo nenávidíte, ale stejně kdo z vás by se nepodíval
@jirimelich57153 ай бұрын
Krásná reportáž. Doporučil bych nejenom míň chlastat 😁 abyste nám tu vydržel do 100 let, ale po nastartování i míň toho plynu 😉 Ale jinak dík 👍🏻
@pavelsedivy2293 ай бұрын
Nikdy by mě nenapadlo, že budu někdy s takovým zájmem poslouchat hodinový výklad o něčem čemu zcela vůbec nerozumím. :-)
@zoltan74093 ай бұрын
Pan Vaculík je učitel hystorických vozidel. Klobouk dole. ❤
@ivotomasovic31503 ай бұрын
Ten pocit, když má 86 let staré auto mnohem lépe vyřešené odkládací prostory na moderní telefon, než auta z roku 2023 😀 O můj bože...jak já miluji takovéhle videa o normálních autech, oproti těm elektrickým, masově absolutně nepoužitelným nesmyslům... Mimochodem, závěr videa mě klinicky zabil 😀 😀 😀
@jakubbrozik74653 ай бұрын
Hlavně spoustu těch vlastností vozu je v dnešním provozu opět zcela dostačující.
@Gemini17219993 ай бұрын
Rozvod SV "Side Valve" v USA s láskou nazývaný FlatHead, najmä u Fordu legendárny V8 vyrábaný až do roku 53-54.
@dicemancolostrum73693 ай бұрын
Tak ta koncovka "musím trochu míň chlastat abych i já se toho dožil" mě rozsekala , že jsem vychrstl pivo z huby přes celej stůl 😂😂 bo to sme na tom stejně 😎🍻👍😀😀
@MRtucnakCZE3 ай бұрын
Přidám citaci z jedné poučné knížky o podvozcích z roku 1956 pro studenty, ve které se mimojiné na začátku píše následující: _"...Výroba motorových vozidel za první republiky, založená na nezdravé soutěži a sledování co nejvyššího podnikatelského zisku, přinášela úspěchy jen zdánlivé. Bylo vyráběno 17 typů osobních a 19 typů nákladních vozů. Tato rozmanitost, jež nebyla odůvodněna rozsahem našeho automobilového průmyslu, ani objemem exportu, ani spotřebou na domácím trhu, nepřinášela výsledky úměrné výrobním nákladům, a to jak po stránce kvality, tak s hlediska vlastních konstrukčních zdokonalení a vynálezů."_ _"Náš socialistický průmysl zasáhl úspěšně i do výroby motorových vozidel. Již v dvouletce byl snížen počet typů vyráběných automobilů u osobních vozů na 3 (Aero Minor, Škoda 1100 a Tatraplán), a u nákladních na 5 (Aero 150, Praga RN a RND, Škoda 706 a Tatra 111). "_ Text pokračuje dále, není třeba pokračovat, když si povšimneme 17 -> 3/ 19 -> 5. Tristní. V dnešní pomatené době, mi přijde, jakým si oslím můstkem, že toto samé za chvíli přijde z Bruselu. Průmysl byl, je a bude svalovinou každého národa. My jsme tu svojí zahodili, prodali a z větší části nahradili sádlem. Moc hezké video!
@pinka66613 ай бұрын
Sudruhovia uspesne zamedzili nezdravej sutazi a este uspesnejsie zastavili vyvoj na 40 rokov. Vyborny rezim!
@giorgiocorleone27473 ай бұрын
Ta Vami prilozena citace je perfektni. Sice nepamatuji padesata leta, jsem az rocnik 1964, ale velmi dobre si na ty (pozdejsi) bolsevicke kecy pamatuji. A zvedal se mi pri nich uz jako klukovi kufr. A to proto, protoze jsem mel srovnani. Uz jako kluk jsem nekolikrat navstivil me prarodice v revansisticke NSR a videl ty rozdily. Ale ta Vase veta: "Průmysl byl, je a bude svalovinou každého národa", ukazuje, ze i kdyz asi nebudete komunista/sicialista a asi ani neplacete po "starych dobrych" casech, tak presto ta doba ve Vas zanechala nasledky. To s tim prumyslem totiz uz davno (nekolik desetileti) neni pravda. Zrovna nedavno jsem zhledl dokument tuna na YT, ktery (zkracene) mluvil o tom, jak se s Jizni Koreje stal i velikan co se tyce zabavneho prumyslu (teda prumyslu, kde se nevyrabi zadne stroje) a sice ve filmu a v hudbe. Duvod byl v tom, ze si Korejci jednou zjistili, ze jeden velice uspesny holywoodsky film (uz presne nevim ktery) vydelal vice dolaru, nez Korejci vydelali na 1.000.000 vyrobenych aut. A tak zacali investovat do show-bizu. A kdyz se podivate na vyspele demokraticko-kapitalisticke (ci obracene, jak chcete) staty, ktere odvetvi hospodarstvi jim prinasi nejvetsi obraty (a zaroven dost casto i vytezky), tak zjistite, ze to nejsou ocelarny, chemicky, sachty (mimo snad v AUS), ale ani automobilky, ci jine prumysly ve starem slova smyslu. Jsou to povetsinou servisni sluzby.
@thomasondej75713 ай бұрын
Mám někdy pocit, že ta doba se vrací. Značky Mercedesu (Kangoo/Citan) a Mitsubishi (Clio/Colt) se už lepí na Renaulty…
@pinka66613 ай бұрын
@@thomasondej7571 tomu sa hovori spolupraca. Kapitalisti spojili sily z vlastnej vole. Nie, ze im politicky darmozrac prikaze: ty toto nebudes robit a ty toto budes robit.
@MKBrno3 ай бұрын
@@pinka6661 A to si představte, že to chtějí někteří naši spoluobčané zpátky. Asi aby měli méně starostí, například s problémem, za co utratí svoji výplatu. Já už nevím. Asi zapomněli, že skoro vše padlo jen za jídlo, v našem soběstačném ráji. A ve škodovkách ř. 742 se zabíjeli a hořeli chudáci lidi ještě před rokem 2000. Zbytečně.
@ferddyferddy53723 ай бұрын
Pan Vaculík je prostě borec
@bazukar76463 ай бұрын
Pecka
@petrjenicek50083 ай бұрын
Měla ho moje babička s dědou, pamatuji si , jak mi ukazovala fotku, na které ho děda přebíral v Mladé Boleslavi...
@petrroman79893 ай бұрын
Musím trochu míň chlastat abych se toho dožil! 😂 Pan Vaculík je borec a herec velikosti Járy Cimrmana!😀👍
@patrikfilip34883 ай бұрын
Super.
@jumper31183 ай бұрын
krása,like
@WRAPUCH3 ай бұрын
To bylo poprvé, co jsem během jízdy neposlouchal Vaculíka, protože jsem se nemohl soustředit, jak jsem trnul hrůzou, aby se tomu klenotu nevyčíslitelné hodnoty náhodou něco nestalo.
@Rozkoluska3 ай бұрын
Reincars Trutnov jsou srdcaři, dělají krásnou práci. Mají tam samé skvosty.
@muzeumreincars6963 ай бұрын
Děkujeme 🤗
@route-kr8fv5 күн бұрын
Jak to napsat slušně?Martin je člověk který ví o čem mluví a čert vem ty všechny nudné pořady o euro nudných nesmyslech a nedej bože elektronesmyslů!👍.Za mě děkuji a přeji hezký den!👍
@robertdyk86193 ай бұрын
Nádherný , pane Martine díky , ale emobil je omyl . Možná za x let v jiné koncepci .
@RudaMaXx3 ай бұрын
Krásný, ale Vaculíkovy nervy bych neměl a do této nádhery bych si rád sednul jen v muzeu a rozhodně bych to nechtěl řídit v provozu ve strachu, že to do mě někdo napálí. Ono teda i s tou Škodou Garde, co tam stála vedle, bych se dnes bál vyjet, mohli by ji půjčit Vaculíkovi, až tu budeme mít 200 tisíc odběratelů. :-)
@viteoweithardt3 ай бұрын
Super video a povídaní p. Vaculíka, jen bych opravil jeho tvrzení, že alternátor je nový vynález. Není, byl vynalezen Teslou, jen nebyly k dispozici výkonné usměrňovací diody. Tak se používalo dynamo, které usměrnuje pomocí komutátoru. Ale to on jistě ví, jen jak mluví s patra, špatně se vyjádřil.
@petrschaffer79893 ай бұрын
Vynalezce byl Siemens
@viteoweithardt3 ай бұрын
@@petrschaffer7989 Může být. Ted jsem se díval na Wikipedii, že alternátor byl známý už Faradayovi. Objevil zákon pojmenovaný po něm.
@viktoradam31953 ай бұрын
Zdravím pane Martine. Proč se vlastně používalo maticové, neboli šnekové řízení? Moje první Š-120 L r.v. 1979 ho měla také a dodnes nechápu toto řešení. U nákladních vozidel bych to pochopil, ale u malých osobních vozidel? Hřebenové řízení měl již i obyčejný Trabant a vlastně i později všechna auta východního bloku. Děkuji za odpověď.
@Dawson1125673 ай бұрын
Mam tento motor v samochodu a jezdi do dnes:) jen bude třeba nový chladič a asi i vodní pumpu ( termostat už tam ani nemám ). Btw: je to spartak i s přední nápravou a hlavně řízením, je to ten šnek, je vybehanej a to je teda něco s tim ject rovně 😂
@paveltater16183 ай бұрын
Tyhlety "nasouvací" maznice byly dobrý. Jinak upravoval jsem i kuláče na 120ce a dával tam maznici a byly nesmrtelné a žádné vůle.
@lukassvala8873 ай бұрын
Ty staré auta jsou prostě nádhera. Ať je to auto z třicátých, sedmdesátých nebo devadesátých let... Měly určité kouzlo. Co bude mít aktuální Superb, za takových 40 let? :) Bude vůbec jezdit?
@JánMartoňák3 ай бұрын
TAZ - Trnavské automobilové závody
@DreitTheDarkDragon3 ай бұрын
V jednoduchosti je síla. A k otázce z titulku, zatímco Martin Vaculík žije naplno, Škoda Popular spíš jen přežívá, pokud jezdí jen jednou ročně, to se nedá srovnávat :)
@JanKavik3 ай бұрын
Co kdyby jsi popsal Citroena 2cv6? Tam by jsi se rozplynul na jeho jednoduchých, ale vysoce funkčních technických řešeních. Uvedu jediné, o kterém se ještě nikdo nezmínil: Všimni si statiky rámu - největší síly od vozovky jsou zachycované uprostřed, na rozdíl většiny aut. Jen ve Formuli 1 to je řešeno analogicky podobně.
@jaroslavrezac81823 ай бұрын
Popular - nejoblíbenější auto mého otce.
@milanmorava3 ай бұрын
Moje taky. Proto s ním stále jezdím.
@philbowl14423 ай бұрын
Pan Vaculík je expert ve svém oboru, dokud nespustí řeč o politice, pak bych si radši propíchl bubínky.
@pavolpagac3563 ай бұрын
Taz -Trnavské ...a nie Trenčianske ale inak super👍
@dankamosna28703 ай бұрын
Skoda 1203 sa vyrabala v Trnavskych nie Trencanskych automobilovych zavodoch , a motor 1500 ccm uz mal uplne iny blok aj klukovy mechanizmus ako 1200 ,ale bol logickym pokracovatelom...
@PavelCimerman3 ай бұрын
Iba malá oprava:TAZ znamená Trnavské Automobilové Závody, nie Trenčianske,ako bolo spomenuté v začiatku videa.Inač super video 👍
@wellhausen3 ай бұрын
I když česky moc nerozumím, bylo to moc hezké vidět. Nejstarší škodovka, na které jsem tehdy pracoval, byla 1201. Ale líbí se mi hlavně všechny škodovky před příchodem VW. Bohužel na otázku v názvu videa musím odpovědět, že Škoda Popular bude pravděpodobně žít déle. Za prvé je suchý a dobře se udržuje a za druhé je to dobrá technologie bez zbytečných zvonků a píšťalek. Díky za příspěvek! Ahoj Andrew
@OFPruzkumnik3 ай бұрын
Dovolím si nesouhlasit s tím že by alternátor byl novodobý vynález, důvod proč se v automobilech a motocyklech používalo dynamo byl ten že polovodiče byly ještě v plenkách, pro usměrnění takového proudu by se hrotová dioda okamžitě spálila a elektronková dioda by byla zas náchylná na vibrace a bylo by ji třeba často měnit, navíc by to nebyla nejlevnější záležitost. Takže použití dynama a dobíjecího relé(aby se akumulátor nabíjel jen napětím vyšším než je aktuální napětí akumulátoru) , zkrátka elektromechanické části který náš průmysl zvládal vyrobit Jen mopedy a malé motocykly bez baterky měli nejjednodušší možný alternátor a to magneto - světla a kladívkovému zapalování se zapalovací cívkou je prakticky jedno jakým směrem zrovna proud teče, jestli stejnosměrný nebo střídavý, některé vývozní verze Pionýrů a Mustangů akumulátor měli, ale ten byl dobíjen usměrňovací diodou a akumulátor byl připojený jen k spínači brzdového světla (popřípadě k blinkrům u verzí vybavené blinkry), zkrátka spotřebič který nesvítí celou dobu jízdy a tak lze akumulátor dobíjet proudem o výkonu 5W (pro brzdové světlo o dvojnásobném výkonu 10W)
@jintaj3 ай бұрын
Dokonalý průřez historií Škody a těchto aut je popsán v knize V soukolí okřídleného šípu, vzniklé ve spolupráci s Ing. Petrem Hrdličkou, synem slavného ředitele ASAPu z této éry a otce Popularu. Na stejné platformě se v době ekonomického boomu dělalo luxusní kupé Rapid, v době recese pak Popular. P.S. Jinak mně přišlo, že ten motor po nastartování dostal docela čočku, když byl moderátorem držený za studena (!) v dost vysokých otáčkách...
@jirkamaso3 ай бұрын
pojďme se reálně pobavit o tom, že legendě automobilové novinařiny je jen 43 let. Fakt jsem jedinej, kdo ho bral o dost staršího? 😀
@jirkazima11263 ай бұрын
Já si vzpomínám, kdy jsme s ním něco jednou řešili ještě s kolegou v hospodě, a on něco vyprávěl ze života stylem, že to jsme nemohli ještě snad ani zažít, abychom záhy došli k tomu, že já byl jen o 5 let mladší než Martin a kolega naopak ještě o 5 let starší 😅 (ale uznávám, že já, ani kolega na svůj věk nevypadáme, takže se tento omyl přímo nabízel...)
@vladimirficek52013 ай бұрын
Uf,konečně video bez elektrosráče!Děkujííí za to!!!Na normální auta se podívám rád a do konce.
@metuje3 ай бұрын
average 1.9 tdi enjoyer
@basedw3 ай бұрын
Normální auto > Staré 86 let > Ok
@MrBegybegy3 ай бұрын
To je tak ked chces byt v komentaroch za kazdu cenu zaujimavy a pochvalny a nakoniec dostanes len biedu, ktoru si zasluzis...
@jirk12363 ай бұрын
Auto jako auto, elektromobily jsou dneska určitě normálnější auta než tady Popular.
@mistrproprcal3 ай бұрын
K těm posledním větám.. za 90 let tu nebudou ze soucasne produkce nejen elektrovoziky, ale ani ta spalovací auta..
@milanaero10 күн бұрын
Podobně se startuje i klasický pístový letecký motor (Lycoming, Continental, Walter, ne Rotax). Akorát se to teda tolik netočí po spuštění :)
@erikziak12493 ай бұрын
Parádne video. Technická otázka: Čo do toho tankujú? Letecký benzín? Ten je bez biozložiek a obsahuje aj olovo. Dá sa zohnať, je dosť drahý. Ale cena pri tankovaní takého pokladu ako Škoda Popular určite nehrá rolu.
@milanmorava3 ай бұрын
Natural s Benaditem.
@muzeumreincars6963 ай бұрын
Snažíme se tankovat verva 100
@erikziak12493 ай бұрын
@@muzeumreincars696 Díky za odpoveď. Nech sa Vám darí!
@JanMarjan-mf2sr2 ай бұрын
V době výroby to jezdilo na lihobenzínovou směs, dle zákona dokonce snad 20%lihu.
@JanMarjan-mf2sr2 ай бұрын
Ještě jednu fantastickou věc měl Popular 1100 OHV a to větrací dvířka na nohy. Podobná má UAZ.
@johnypsycho68803 ай бұрын
Moj sen je aj tak Tatra 603, ale mal som S100- 2 ks, vadil mi ten tenky volant, potom S 105 M pri 120 km/ hod. sa nedalo pocuvat radio, potom Feliciu na Lpg, atd.skratka vyvoj. Som rad ,ze tuto eru mam uz za sebou a dnes jazdim na novom aute...🤔 ( ale keby ma niekto tu Tatru za par drobnych v novom stave, piste...) 😂😂😂
@JanKavik3 ай бұрын
Přední kola jsi na zvedáku nenaklápěl, bo u nás v Ostravě tomu kupodivu správně říkáme natáčení.
@SaifoDevast3 ай бұрын
15:39 Ta věc měla už tehdy převodovku s diferákem vzadu, jako třeba Nissan GT-R 😁
@kareldvorak12203 ай бұрын
Já myslím, že řízení v co přišlo se Spartakem bylo maticové, mevím to ale jistě.
@milanzdrahal56913 ай бұрын
Ten motor dávali ještě do Fabie 1.0 junior, ne?
@petrida34253 ай бұрын
To těžko, podle vyjádření člověka znalého je v Fabii I junior ve čtyřválcovém provedení (protože takové auto vlastním, tak jsem se po tom sháněl) "obyčejná stodvacítka" , tj. motor o výkonu 37kW..
@etalon7453 ай бұрын
Kdepak, to je jiná rodová linie. Hliníkový litrový čtyřválec s litinovou hlavou se poprvé objevil v 1000mb, přes stovky z stodvacítky pokračoval do Favorita, kde ale dostal hliníkovou hlavu a spoustu dalších vylepšení. Pak samozřejmě poháněl většinu Felicií a byl i ve Fabii a raritně Octavii jako 1,4 MPI. Čtyřválcový litr ve Fabii je opět spíš rarita, tuším že víc se ten motor vyskytoval v nějakém Seatu. Motor z Popularu, jak je zmíněno ve videu pokračoval přes Spartaky, Octavie, sedan 1200, stejšny 1201 a 1202 až po dodávky Š1203 a TAZ 1500
@milanzdrahal56913 ай бұрын
@@petrida3425 No ale princip, 3 ložiska na klice, OHV šel i do Juniora, tak že ten motor živil ŠKODOFKU i, pod VW 😂😂😂
@zelvotron3 ай бұрын
@@milanzdrahal5691 ovšem když to bereš takhle zjednodušeně tak ten motor byl i ve Fordu fiesta a Fiatu...😀 Ve škodovkách s motorem vzadu byl už jinej motor, skloněnej, s hliníkovým blokem jinak umístěným rozdělovačem atd atd, kterej se následně dál modernizovanej především o hliníkovou hlavu dostal do favorita, feldy, fabie (vč. 1,0 37kw - ten mimochodem i do vw lupo/seat arosa) a octavie.
@milanzdrahal56913 ай бұрын
@@zelvotron Ford, Fiat měli víc modelů, u ŠKODOFKY, ten motor byla páteř, za socialismu to pochopím nebylo peněz, ale za éry VW už chápu kapitalismus, kdy kabát prodává !!! Ty sračky dnes, s euro7, je stejná cesta do prdele 😂😂😂