Nem gondoltam volna, hogy a témában nekem még tudnak újat mondani, de sikerült. Nagyon jó hangulatú, informativ riport. A pszihés háttér fejtegetése nagyon érdekes. Köszönöm.
@csakhaerdekel62398 ай бұрын
köszönjük a visszajelzést
@zsanetttoth64993 ай бұрын
Köszönöm
@csakhaerdekel62393 ай бұрын
@@zsanetttoth6499 nagyon szívesen!
@babikajtar16692 жыл бұрын
Köszönöm szépen a beszélgetést. Szájtátva hallgattam. Végre, végre végre, hogy valakik - hozzáértők- erről így beszélgettek. Kétszer fogytam már le( 2x 30 kg). Azért fogytam le, mert könnyebb az élet vékonyabban. Fogalmuk sincs az embereknek hogy nem jó kövérnek lenni. Ha lehetne 10 lájkot adnék.
@Niktue2 жыл бұрын
Köszönöm szépen a visszajelzést mindkettőnk nevében. Lesznek még hasonló témájú videók.
@monikacsatai50662 жыл бұрын
Szenzációs beszélgetés,minden szava figyelemfelkeltő,nyomot hagyó. 30 éve betegágy mellett dolgozom, pszichiátrián. Köszönöm,hogy meghallgathattam,ezáltal továbbíthattam.
@csakhaerdekel62392 жыл бұрын
köszönöm a visszajelzést, külön öröm, ha szakmában dolgozó szakembereknek is nyújt valamit! Remélem minél tovább kitartasz a hivatásod mellett!
@eleni52 жыл бұрын
Sírósan volt hasznos ez a beszélgetés számomra. Köszönöm szépen, hogy létrejött ez a videó!
@csakhaerdekel62392 жыл бұрын
Mi köszönjük a visszajelzést, örülünk, ha célba ért. A sírás talán hoz valami megkönnyebbülést és meg lehet indulni előre. Van még pár hasonló videó az oldalon, és készülnek is a továbbiak!
@margitizsak63732 жыл бұрын
Hú, ez milyen jó műsor volt! Hálásan köszönöm, és jelzem, hogy hozzám eljutott az üzenet. Sőt! Azt érzem most, hogy az egész mondanivaló mögöttes háttere, szemlélete lett az enyém. Ez nem kis dolog. Köszönöm a két szakembernek. Isten áldja meg munkájukat!
@csakhaerdekel62392 жыл бұрын
Nagyon köszönöm a visszajelzést, örülök, ha átmegy.
@katalinlangenbrinck98732 жыл бұрын
Nagyon tartalmas és érdekes beszélgetés, remélem sok érintetthez eljut. (A két és fél órás időtartam majdnem eltántorított, de szerencsére belekezdtem - és végig is hallgattam, nagy részét a spinning bike-on tekerve 😜). Köszönöm!
@csakhaerdekel62392 жыл бұрын
Örülök, hogy mégse tántorított el :)
@ferencnadj85122 жыл бұрын
Nagyon jól körül van járva a téma, megnézetném azokkal akik szerint bezzeg könnyű lefogyni csak kalória deficit kell, mert a munka és koncentrációs táborokban bezzeg nem voltak elhízottak.
@csakhaerdekel62392 жыл бұрын
Valóban több összetevős a téma, ez biztosan kiderülhetett a videóból
@csillaschannel2 жыл бұрын
Nagyon tetszett a beszèlgetès, köszönöm a megosztàst. 1:10-nèl az àzsiai szàrmazàsù, western diètàra àttèrô emberek esetère pèlda: apósom Indiából jött àt elôször az USA-ba, majd Kanadàba. Elôtte hùst sem evett soha életében(hindu és vegetàriànus volt). 10 éven belül egy addig egèszsèges, normál sùlyù ember 2 stroke-ot kapott, cukorbeteg. Még sosem hallottam ezt így elemezve, de abszolùt “makes sense” :). Az egèsz beszèlgetès nagyon izgalmas volt, sokat foglalkozom ezzel a tèmàval. Lehetne esetleg elhízott szülôk evèszavaros gyermekei tèma egyszer? Doktornô is rendkívül szimpatikus. Csilla(Kanadàból)
@csakhaerdekel62392 жыл бұрын
Kedves Csilla, köszönöm a visszajelzést :). Pont ilyen témában nem gondolkoztam még, sajnos valóban gyakori a jelenség, hogy ha van evési probléma a szülőknél, akkor a gyerekeknél is nagyobb valószínűséggel lesz. Mindenképpen érdemes követni a videókat, mert az evészavarok egy központi téma lesz itt.
@qwentyfly2 жыл бұрын
Nagyon sokat kaptam, ebből a beszélgetésből. Hálásan köszönöm. 🌷
@csakhaerdekel62392 жыл бұрын
Mi köszönjük nagyon a visszajelzést, sok ilyet tervezünk még készíteni a jövőben
@erikaallap38442 жыл бұрын
Köszönöm a beszélgetést❤️
@csakhaerdekel62392 жыл бұрын
Mi köszönjük a visszajelzést!
@eccoka2 жыл бұрын
Miért nincs egészségtan az oktatásban? Elhízott a magyarság fele, mentálhigiénés problémák is bőven vannak. Legtöbb ember nincs is tisztába vele, h egy étkezésnél mennyi kalóriát visz be, az milyen tápértékkel rendelkezi, és hogy mennyi mozgás szükséges adott mennyiségű kalória elégetéséhez. Azt sem tudjuk, h miből mennyire van szüksége egyáltalán a szervezetnek (vitaminok, ásványianyagok, tápanyagok).
@csakhaerdekel62392 жыл бұрын
Valóban többet kellene foglalkozni az edukáció oldalról ezzel, de inkább a szülőknek, mert egy 8 éves elhízott gyereknek hiába tanítom meg, hogy egyen, azt fogja enni, amit a szülei adnak neki. A felnőtteknek pedig nagyon nehéz dolguk van kiigazodni a rengeteg félinformáció és blőd hülyeségek között.
@LadyOfTheLakeBalaton2 жыл бұрын
Nem tudom, mennyit változott az oktatás azóta, hogy én koptattam az iskolapadot, de mi tanultunk a tápanyagokról, méghozzá biológiából, és akkor, amikor az emésztőszervrendszert tanultuk. Kalóriát is számoltunk, emlékszem, hogy rácsodálkoztam, hogy az akkor kb 13-14 éves kis testemnek milyen kevés kell.
@sinequanon5947 Жыл бұрын
Elképesztően jó és hiánypótló, hasznos, összeszedett adás volt, számomra mindenképp többször visszanézős. Tess Holiday pedig.. te jó ég, de tényleg. :(
@csakhaerdekel623910 ай бұрын
Köszönjük a visszajelzést! :)
@8golem3732 жыл бұрын
Végre valaki, aki ki meri mondani, hogy a stressz, a kortizol szint és az elhízás/IR összefügg. Csak azt nem mondja ki, hogy erre nem az a megoldás, hogy állj neki aerob mozgásoknak, amivel mindamellett még nagyobb stressznek van kitéve a szervezet. A másik: ki a felelős? Azt be nem ismernék, hogy a mélyen (nem) tisztelt orvosoknak is eléggé sok vaj van a fülük mögött, hiszen még a mai napig a több évtizeddel ezelőtt kitalált táplálékpiramist nyomják és nem veszik figyelembe, hogy a teljes kiőrlésű termékekben akármilyen vegyipari maradvány lehet, meg nyomatják a csirkemellett, de azt ignoraljak, hogy a ma kapható szárnyasok normális eleséget nem, csak tápokat, meg antibiotikumot kaptak egész életükben. Erről is kellene beszélnünk, hogy miért nem lehet lefogyni a - szerintük - egészséges táplálkozástól. Antibiotikummal, meg halliszttel nevelt állatokból készült húsokkal, meg műtrágyázott zöldségekkel az életben nem fog lefogyni senki. És amikor majd mindezeket kitárgyaltuk, na majd csak utána beszélgessünk az egyéni felelősségről!
@csakhaerdekel62392 жыл бұрын
Köszönjük a visszajelzést, hát bizony sok mindenről kellene beszélni, sajnos mi se tudunk mindenről :) Szerintem az egyéni felelősség ettől még érvényes és él, de valószínű csak mást értünk konkrétan a szó alatt.
@8golem3732 жыл бұрын
Köszönöm a választ, de akkor mit is értünk egyéni felelősség alatt tulajdonképpen? Vagy mit is kellene érteni? Hála istennek nem mindenki kényszerül arra egészségügyi okokból, hogy - csalódva az orvosokban, tőlük kizárólag vallvonogatásokat kapva - maga álljon neki kitúrni az információkat az általam leírt dolgok kapcsán. Akkor ezek az emberek felelőtlenek, mert nem tudják, hogy ami egészségesnek van mondva, az ipari hulladék? Kinek a felelőssége őket felvilágosítani? Vagy mindenki várja meg, míg beteg lesz az orvosok tanácsaitól, és amikor elkezdi keresni a megoldást, majd akkor ő már nem lesz felelőtlen? (Egyébként akkor is az lesz, csak akkor meg azért, mert hogy mert ellentmondani a vízen is járni tudó orvosoknak😉. Sajnos saját tapasztalat.)
@csakhaerdekel62392 жыл бұрын
@@8golem373 itt ahogy látom van egy nagyon erős negatív tapasztalat, ezeket nem gondolom, hogy teljesen általánosítani lehet, például hogy "ami egészségesnek van mondva, ipari hulladék". Az orvosnak is van felelőssége, és valóban nem mindegyik látja el maradéktalanul, de ez az Ő felelőssége. Ahogyan ez biztos igaz dietetikusokra is, és ránk, pszichológusokra is. Én azt vallom, lehet velem bátran nem egyetérteni, hogy az ember a saját egészségért felelősséggel tartozik. Ez hatalommal is jár. Ha másra helyezem a saját egészségem fölötti felelősséget, akkor magamról lehelyezem. Ez szerintem nem jó. A félreértés ott lehet, hogy a felelősség nem egyenlő a kontrollal, vagy a tényleges sikerrel. Ha egyre kevesebb tápérték van a zöldségekben, vagy egyre több antibiotikum van a csirkében, az valóban nem az én hibám / felelősségem megoldani, de ettől még nem kerül le a saját egészségem felelőssége rólam. Meg kell próbálni ezt kompenzálni, megpróbálni tanyasit venni, alternatívát keresni... és ezt tudom, hogy nem mindenki engedheti meg magának, főleg manapság, erre értem azt, hogy a felelősség nem egyenlő a kontrollal vagy a sikerrel. De a felelősség ettől még szerintem nem kerül le rólam. Szerintem. Ha leadom a felelősséget, leadom a lehetőséget, hogy változtassak. Visszatérve egy konkrétumra még az első bejegyzésből: aerob mozgás alatt valóban stressznek van kitéve a szervezet, de a stressznek nem a rövidtávú, hanem a krónikus hatásai kedvezőtlenek: a fennmaradó kortizolszint például. Így tehát a rövid edzések kifejezetten kedvező hatásúak akár IR alatt is, mert a rövid stresszlöket után a szervezet pont, hogy megnyugszik. Ezt egy edző nálam sokkal jobban el tudja mondani.
@8golem3732 жыл бұрын
@@csakhaerdekel6239 Köszönöm a kimerítő választ, igen, ez már így elfogadható, hogy különbség van a felelősség és a kontroll között. És igen, ezzel egyet is értek, hogy nem szabad kiadni a kezünkből a kontrollt. ( Pedig milyen szívesen kiveszi az egészségügy, ugye?😉) Csak olyankor mi van, amikor bízunk másban, más tudásában, és a végén kiderül, hogy azért adjuk ki a kontrollt, mert elhisszük, hogy a másik segíteni akar és hogy ő biztosan jobban tudja, elvégre az a szakmája? (A hivatást inkább hagyjuk!) Olyankor kié a felelősség? A balga, jóhiszemű betegé, vagy a visszaélő orvosé? Kortizol: érdekes, amit ír, mert pont az IR kapcsán volt egy podcast, amiben pont arról volt szó, hogy az IR-esek inkább vasat gyúrjanak, semmint aerob mozgást végezzenek. Igen, a negatív tapasztalatomból kiindulva, minden mindegy alapon elkezdtem "egészségtelenül" élni (ritkán eszem, azt is összevissza (időszakos böjt), de minőségi ételeket és gyúrom a vasat) és láss csodát! IR-nek nyoma sincs. Csak elcsesztem 5 értékes évet az életemből, mert hallgattam az orvosokra (gyakran egyél keveset, fussbiciklizzússz és hasonló marhaságok), és lehet, hogy ezért és így, miattuk maradok le az élet legnagyobb csodájáról 😢. Azok után, hogy anyukámat is sikeresen "át(nem)kezelték" a másvilágra.😢
@evagerle19832 жыл бұрын
A doktornő szavai nagyon érdekesek, de mindaz, amit zebráról, kardfogúról, északi és déli amerikai típusról mond Leindler Milán, az rendkívül spekulatívnak tűnik. Doktori cím nélkül is rengetegen okoskodnak ilyesmiről, szerintem félrevezető, akkor is, ha tudnak valami kutatást citálni hozzá, a következtetéseik tévesek.
@csakhaerdekel62392 жыл бұрын
Kedves Éva, köszönöm a visszajelzést, mindig öröm nekem, ha valaki értően hallgatja ezeket a tartalmakat. Igyekszem érdemben reagálni. - A zebra/kardfogú hasonlat alapja részben az evolúciós elmélet, ami jelenleg az egyik leginkább alátámasztott elméleti keret, amiben viselkedést lehet értelmezni. Ez nem jelenti azt, hogy minden értelmezés helytálló lesz, ezek nem kőbe vésett tények, hanem inkább magyarázó elvek. Az viszont tény, hogy a zebrának, ahogy minden emlősnek, beleértve az embert is, lényegében egyforma idegrendszeri struktúrája és folyamata van a szorongás termelésének, megannyi más viselkedés mellett. Így tehát nagyon jó párhuzam vonható például egy zebra és egy ember szorongásos reakciója, viselkedése között. - Az északi déli összevetéssel kapcsolatban: az említett kutatás 1996-ban készült, egy kiváló és sokrétű módszertant felvonultató alapos, kísérleti elrendezésű munka. Itt található meg: www.simine.com/240/readings/Cohen_et_al_(2).pdf - Minden tudományos állítás annyira erős, amennyire az azt alátámasztó elmélet vagy empirikus kutatás erős. Ez a kutatás szerintem nagyon erős, és Nisbett professzor azóta is foglalkozik a témával. Egy interjú formájában is beszél róla, ez itt tekinthető meg: kzbin.info/www/bejne/gl6XeGBofceBp8k&ab_channel=TsarBombastic - Szerintem nem szerencsés kimondani, hogy bármilyen következtetések tévesek, amíg nem ismerjük az azt támogató kutatásokat. Az okoskodás meg tőlem is és a vendégeimtől is távol áll.
@evagerle19832 жыл бұрын
@@csakhaerdekel6239 Köszönöm, hogy nem támadásnak vette a bírálatot, és érdemben reagált rá. Én úgy látom, ma már boldog-boldogtalan mamutozik, tigrisezik, gyűjtögetőzik, a nőket a tűzhely őrzésére küldik evolúciósan, ugyanemiatt becsülik le a sportteljesítményüket is, vagy épp a szellemit. Különösen visszás a jelenség a szexualitással kapcsolatban, amikor a férfiak poligámiáját akarják igazolni vele. Az evolúciós elmélet tömeges, felhígult, bármire jó magyarázat lett, mindenre rá is erőszakolják, én ezért unom és érzem hamisnak. Nem tudom, mi az evolúciós megközelítés válasza például arra a technológiai és életvitelbeli torzulásra, amely az elmúlt ötven évben zajlott, a pornótól a netfüggőségen át az ülőmunkáig. Vagy akár a finomított szénhidrátra és egy sor olyasmire, amihez hasonló léptékű jelenség sem létezett még ötszáz évvel ezelőtt se. Megnézem majd a linkeket, köszönöm. Ami az amerikai kutatást illeti: már most azon töröm a fejem, hogy hogy lehet egyáltalán déli meg északi típusról beszélni egy olyan óriásországban, ahol a lakosság jó része pár évente másik államba költözik, vagy kétlaki, tehát nagyon kevés erős lokális gyökerű ember van, ráadásul a keleti és nyugati tagoltság is létezik. Nem csak a sztereotípiákat, sőt, a rasszizmust erősíti ez?
@csakhaerdekel62392 жыл бұрын
@@evagerle1983 Kedves Éva, az elmélet nem tehet arról, mire használják. Én se szeretem, ha a nőket tűzhely mellé küldik, akár evolúciósan, akár nem. Mi ezt nem tettük. Szexualitásról meg egyáltalán nem beszéltünk itt. Az számomra értelmezhetetlen, hogy egy elmélet "tömeges, felhígult". Az evolúciós elmélet sajátossága, hogy igen, minden viselkedést magyarázni lehet vele, hiszen pont ez az egyik alaptétele: az az viselkedés, ami nem előnyös egy adott faj számára, kihal. Ráerőszakolni valóban nem szerencsés jelenségekre, de a táplálkozásra nem is kell, hiszen nagyon jól illeszkedik. Betonbiztos tudományos bizonyíték soha nem lesz ezekből, mert ez egy gondolkodási keret, nem kísérletek, így nyugodtan lehet hamisnak érezni, erről az elmélet nem tehet. Az evolúciónak semmilyen válasza nincs és nem is kell, hogy legyen az elmúlt 50 évre, hiszen az evolúció millió éves léptékekben érthető meg. A kutatásról: érdemes olvasás után törni a fejet, nem előtte :) Ugyanis a kutatásban részletesen le van írva a mintavételi eljárást. A lakosság jó része nem költözik pár évente más államba, biztos vannak, akik igen. De olyanok is vannak, akik több generáció óta élnek mondjuk Texasban, vagy New Yorkban. Vannak pármillióan, de egy ilyen kutatáshoz elég 50-100 ember. Keleti-nyugati tagoltság is létezik valóban, de történelmileg és kulturálisan ez a tagoltság nem jelentőségteli. Rasszizmust az információ nélküli előítélet erősít, ezért érdemes a kutatást elolvasni. A tudomány nem rasszista, az emberek lehetnek azok. Ez egy tudományos kutatás. Az északi államokban és a déli államokban élő amerikai emberek nem tartoznak külön rasszba.
@anbo66559 ай бұрын
A doktornő összeszedett és hiteles. “Divatos szóval” : önazonos. A fiatalember körülményes és fölöslegesen ment bele személyeskedésbe, mások “oltogatásába”. Szerintem nem kellett volna pellengérre állítania senkit és “elbulvárosítani” a mondanivalóját …
@katalinsas3135 Жыл бұрын
A nyugdíjról csak annyit, hogy be lehet fizetni minden hónapban, néhány ezer forintot fizikai aranyra, amit haza is lehet vinni amikoamikor összejön egy lapkányi GOLD-valaminek hívják a céget, VNTV szokott a Jakab István beszélgetni a cégvezetővel.