Doskonale pamiętam tę salę, na to laboratorium uczęszczałem w 2008 roku. Z Panem dr inż. Robertem miałem wykłady :) Po latach mogę stwierdzić, że wiedza z tego przedmiotu chyba najbardziej się przydaje w późniejszej pracy jako inżynier, przynajmniej w dotychczasowej mojej karierze.
@sawomirjarzyna7453 Жыл бұрын
chyba najlepszy material zeby osoba nie majaca do czynienia na codzien z pomiarami, mogla zrozumiec na czym polega nasza praca.
@morris9709 Жыл бұрын
Materiał jest super mimo ograniczeń czasowych. Esencja wiedzy przekazana w szybki i zrozumiały sposób.
@krzysztof_antczak Жыл бұрын
Ciekawy wykład. 👍👏👌
@rockmy Жыл бұрын
Dobrze przystepnie wytłumaczone co i jak. Zabrakło mi szczegółów takich jak informacja o odłączeniu odbiorników i źródeł światła przy pomiarach Riso, badania uziemienia metodą 3 i 4 przewodową, oraz błędów przy pomiarach uziemień metoda cęgową, kiedy i jaką metodę zaleca się stosować. Pozdrawiam.
@stanisawk1385 Жыл бұрын
Autor nie raczy udzielać tu odpowiedzi, niestety
@BB_BlakiBlendАй бұрын
Błędy pomiarowe są w każdym pomiarze należy je uwzględnić odczytując dane z tabeli świadectwa kalibracji miernika. Metodę cegowa stosujemy w przypadku braku możliwości odłączenia uziomu: strefy Ex, budynek wielolokalowy z załączonymi odbiornikami. Najbezpieczniej jest odłączyć zasilanie w danym budynku w ZK lub głównym wyłączniku prądu budynku, wtedy możemy odłączyć uziomy od GSW aby wykonać pomiar metodą impedancji pętli zwarcia, bo tak jest najprościej od wyniku możemy odjąć cewkę transformatora i gotowe
@exploreit35483 ай бұрын
Glodny wiedzy 👍
@krzysztofstrycharz8508Ай бұрын
Uwaga merytoryczna, w filmie zostało powiedziane, że zabezpieczenie różnicowo-prądowe zadziała tylko w przypadku przepływu prądu pomiędzy przewodami czynnymi a przewodem neutralnym. To tylko częściowa prawda, ponieważ zabezpieczenie zadziała również w przypadku każdego przepływu prądu innego niż między przewodami czynnymi. Jako przykład można podać porażenie prądem człowieka dotykającego bezpośrednio żyły fazowej.
@bogusawzgola6303 Жыл бұрын
Pytanie. Czy w przypadku pomiaru rezystancji izolacji przewodów L-N należy odłączyć wszystkie odbiorniki (płyty ceramiczne, lodówki, itp.) jak również żarówki oświetleniowe. Bądź co bądź to 500V. Zabrakło mi tego w wykładzie. Ewentualnie czy zwarcie przewodów L, N i pomiar rezystancji względem PE będzie bezpieczne dla wyposażenia domu.
@stefanokrzeja001 Жыл бұрын
W przypadku pomiaru RISO należy odłączyć wszystkie odbiorniki, ponieważ ich rezystancja wpłynie na wynik pomiaru. Pomijając fakt, że napięcie probiercze 500 V DC może uszkodzić nieodłączone urządzenia. Najpierw można wykonać pomiar napięciem 250 V, w celu sprawdzenia, czy w instalacji są podłączone odbiorniki. Jeżeli wyłączenie urządzeń przeciwprzepięciowych jest w sposób uzasadniony niemożliwe, napięcie probiercze dotyczące tego obwodu może być obniżone do 250 V DC, przy zachowaniu wymaganej wartości rezystancji izolacji, co najmniej 1 MΩ. Natomiast zwarcie przewodów L-N i pomiar względem PE jest dopuszczalny przez normy chociażby z powodu braku dostępu do lamp, których nie można odłączyć, ponieważ znajdują się w miejscach trudno dostępnych.
@sylwesteradamek4013 Жыл бұрын
@@stefanokrzeja001 dokładnie - bardzo dobra odpowiedź
@paul05459 ай бұрын
Tego typu rozlaczniki zawsze wykrecam wszystkie bezpieczniki w ten sposob mam widoczna przerwe izolacyjna. Na dzwigni zakladam mala klodke.
@BB_BlakiBlendАй бұрын
@@paul0545 tzw blokada mechaniczna tabliczki ostrzegawcze nie załączać, uziemiono, pracują ludzie
@PiotrRaszyk9 ай бұрын
Gniazdka 1-faz. w tym laboratorium politechniki są bez bolców ochronnych, ale wanna i kran - dziś na plastykowych rurach - są połączone z PE ! Zgroza.
@pawemazur32038 ай бұрын
Wystarczy posłuchać jeszcze raz pierwszych 2 minut, żeby zrozumieć dlaczego
@jemix9 Жыл бұрын
Jak fizycznie wykonać pomiar ciągłości przewodów ochronnych np. na poddaszu gdzie rozdzielnica jest w garażu. Wystarczą długie przewody od miernika?
@sylwesteradamek4013 Жыл бұрын
tak, przed pomiarem trzeba skalibrować miernik dla używanych przewodów
@przemekantkowiak38099 ай бұрын
😊
@przemek749410 ай бұрын
brawao geniusze, mierzycie rezystancje izolacji bez wykręcania żarówek i odłączania odbiorników, za ile szkód narobiliście ?
@filipsz67289 ай бұрын
Spokojnie, to tylko Uniwersytet... 😂
@BB_BlakiBlendАй бұрын
@przemek7494 jakie odbiorniki były podłączone mając rezystancję powyżej 2Gohm ? Pomiar w rozdzielnicy wykonany prawidłowo. Dodam, że dopuszczalne jest wykonanie pomiaru łącząc przewody robocze L i N do przewodu PE wówczas gdy mamy żarówki i inne odbiorniki możemy spodziewać się wartości np 170 Mohm
@krisj53479 ай бұрын
Elektryk zawsze sprawdzą napiecie tylko dwubiegunowym wskaźnikiem napięcia !!!
@kondzio20039 ай бұрын
Probówka nie zawsze się zaświeci mimo obecności napięcia.
@Sven7454 ай бұрын
W przypadku instalacji nN święte słowa. Polać mu! Zobaczyłem tą próbierkę, mówię sobie no chyba sobie Pan raczy żartować...
@robertmiler92279 ай бұрын
Serio? Tak uczycie studentów? Pomiar rezystancji izolacji przy podłączonych odbiornikach??? Bez odłączenia chociażby oświetlenia? W takim wypadku jeśli nie odłączyliście źródeł światła, czy opraw oświetleniowych, a zrobiliście to odłączając oświetlenie tylko łącznikami oświetlenia, to pominęliście sporą część instalacji. A co z instalacją 24 V, którą macie w piwnicy? Walicie ją napięciem 500 V?
@kondzio20039 ай бұрын
Rezystancję izolacji robił tylko L-PE a trudniejszy temat rezystancji L-N pominęli 😅😅
@krzysztofjaworski20647 ай бұрын
Panowie! Ci Państwo sprawdzają zanik napięcia neonówką i... dłonią! Ba! Uczą tego studentów! WTF!? To już lepiej jakby żaróweczkę na druciku podłączali. Swoją drogą ciekawe jak wyglądają tam kursy PPN... Chociaż chyba jednak wolę tego nie wiedzieć.
@kondzio20037 ай бұрын
@@krzysztofjaworski2064 na uczelniach nie robią kursów dla zawodowców. Na studiach uczysz się fizyki, matematyki i tego jak działa prąd. Projektowanie instalacji to jeden przedmiot na jednym semestrze. Zaskoczę Cię, ale na studiach nie uczą jak robić mufy sn czy jak podpiąć złącze. A stację transformatorową to student zobaczy jak pójdzie na budowę.
@Sven7454 ай бұрын
@@kondzio2003prawda. Później przychodzi taki i robi doktorat na budowie pod tytułem "badanie zjawiska pojawiania się napięcia na bolcu Pe w gniazdach 230V". 3 dni badań, pomiarów, obserwacji i sporządzania notatek nie przyniosły żadnych rezultatów. Elektryk bez szkoły przyszedł, spojrzał, otworzył rozdzielnice, dokręcił luźne Pe i poszedł. Ta sytuacja naprawdę miała miejsce. Notatek z badania tego zjawiska było dobre 10 stron.
@stanisawk1385 Жыл бұрын
13:03 BEZ sensu jest mierzyć tą metalową obejmę która obejmuje rury z PCV !!!
@kondzio20039 ай бұрын
Połączenie wyrównawcze jest to trzeba je sprawdzić
@mateuszpanasiuk84994 ай бұрын
Boże dramat. Kto w 21 wieku używa ręki do sprawdzania braku napięcia. 0 profesjonalizmu. Ręce opadają.
@BB_BlakiBlendАй бұрын
Zanik napięcia sprawdzony neonówka jest to taki mały wskaźnik obecności napięcia :) nie ufał bym jej i sprawdził obecność napięcia miernikiem. Dopuszczający zawsze musi pokazać zanik napięcia dotykając np szyno przewodu w obecności ludzi którzy będą wykonywali pracę bez obecności napięcia. Uziemiecze pomijam bo nie jest to stacja trafo
@mateuszpanasiuk8499Ай бұрын
@@BB_BlakiBlend Yhm a w przypadku nieszczęśliwego zbiegu okoliczności. Czyli niesprawny miernik + główny włącznik (żeby nie było, byłem świadkiem takiego zdarzenia) sprawdzającemu napięcie dłonią mówimy spokojnie możesz podcierać tyłek łokciem ??
@BB_BlakiBlendАй бұрын
@ dlatego wskaźnik napięcia zawsze sprawdzamy mając 100 procent pewności, że jest napięcie , wyłączymy napięcie sprawdzamy czy nie ma, czynność powtarzamy zawsze dwukrotnie. A na koniec uziemiamy i nie ma mowy o żadnym porażeniu, jak uziemimy możemy dotykać a pokazać trzeba, widocznie elektryk nie miał doświadczenia
@mateuszpanasiuk8499Ай бұрын
@@BB_BlakiBlend Z tym co napisałeś można się w 110% zgodzić. Nie mniej to co jest na filmie to farsa.
@BB_BlakiBlendАй бұрын
@@mateuszpanasiuk8499 w 30 minut nie ma możliwości przekazania całej wiedzy