Měli byste zájem o další články z průmyslové automatizace obecně? Něco konkrétního? Like & Odběr & Sdílení na podporu tohoto kanálu ;)
@lordfreedom0014 жыл бұрын
Určitě
@Zek2054 жыл бұрын
Jdi do toho :)
@albertglej7704 жыл бұрын
@@Zek205 Líbil by se mi nějaký seriál pro samouky od začátku až do konce. Chtěl bych jít automatizace studovat, tak ať mám něco předučeno. :-)
@CptCha0SS4 жыл бұрын
Když jsi nakousnul tu bezpečnost. Tak co se posunout o level vejš a říct něco k bezpečnostním PLC, kartám a SW. Tady jsem lecos věděl, ale jak jsem psal svůj návrh tam jsem úplně v lese.
@petrsvetr59972 жыл бұрын
Spousta lidí má problém s měřením v rozváděči podle elektroschémat, pomohlo by vzít nějaké schéma od rozváděče a vysvětlit proč a co měříš.....můžeš i nasimulovat poruchu a jak se k ní doměříš....Tvoje videa super, pokračuj :)
@JanSpachalSpacil4 жыл бұрын
Petře děkuji, to je přesně to, o čem jsme si psali :]. Tahle forma vysvětlení "pro lidi" je perfektní, jako základ pro pochopení. A já osobně děkuji za info o těch programovatelných modulech od Siemens, neznám je, budu se na to muset podívat (plus je to celkově krásná přehlídka hardware, klobouk dolů, takovou hromadu od různých výrobců jsem ještě snad neviděl :] ..). Držím pěsti v další tvorbě, má to smysl, jen tak dál!!
4 жыл бұрын
Jsem rád, že se video líbilo :) Jak jsem psal minule - chci se vejít do nějaké rozumné stopáže a formy. Spíše jde o informace pro ty, co o tom nikdy neslyšeli.
@Sonic-v5r4 жыл бұрын
Poučné video. Peťane díky za informace. 👍
@MikiCZEch4 жыл бұрын
Pěkné video a srozumitelně podané informace. Dík minimálně za rozšíření obzorů. Každopádně bych nechtěl hledat závady v nějakých rozsáhlých kombinovaných sestavách :D.
4 жыл бұрын
Většinou stačí pípák a schéma :) Ale jsou i takový špeky, jako když jde do servodriveru více signálů a ten z bezpečnostního modulu se někdy o chvíli (bavíme se o desítkách milisekund) z nějakého důvodu zdrží. Nebo jsem řešil, že snímač dveří jednou za čas (třeba jenom jednou za den) cca na 100 ms vynechal signál. To pak člověk už hledá příčinu osciloskopem - přidal jsem do článku fotku z osciloskopu z toho měření.
@tomaspalich5494 жыл бұрын
@ Nekdy je to hledani na dyl, nedavno jsem hledal v bezp. obvodu, ktery kontakt na rele je vadny, spatne se to hledalo, protoze vibracemi stroje se vzdy po par vterinach nahodil 😀 Nebo kdyz z pilze odchazi 24V a vraci se jen 13V 😂 imgur.com/a/HGKxPtp
@Krecek_M4 жыл бұрын
Velice zajímavé video
@petrjanousek76134 жыл бұрын
Super video! Diky😍
@RomanoRomaker2 жыл бұрын
Potreboval by som radu, aký spínač použiť na dvere klece. Každá klec má dve časti , ktoré sú spojené cez dvere . Ako taký prechodný "byt",teda vstupné dvere do bytu , chodba a dvere do izby. A tieto dve miestnosti , teda chodbu a izbu potrebujem nejak signalizovať , že ktoré dvere sú otvorené a zároveň blokovať proti prelstení . Napr. scenár . Vstúpim do bytu , ale vstupné dvere sú dajú otvoriť, len keď sa zatvoria dvere do izby ... napr. tie Siemens 6:31 ?
2 жыл бұрын
Dal by se použít "koncák" se zámkem, který je vidět v 5:16. Vyrábí se i v provedení se zámkem, kdy je nutné přivést 24V signál, aby se zámek odemkl/uzamkl. Zároveň je nutné zasunout speciálně tvarovaný protikus. Jinak, na signalizaci uzavření dveří je možné použít snímačů více - v podstatě všechny, které jsou ve videu.
@miloslavholas35854 жыл бұрын
perfektní, díky
@radekbena32894 жыл бұрын
Pekne
@ludeksvoboda10934 жыл бұрын
Peťo super, pěkně jsi to vysvětlil. Bohužel spousta výrobců strojů nepropojuje pomocný výstupy modulů do PLC a pak se stává že stoje nejdou a závada je ve vadným samotným bezpečnostním modulu a pak to hledej...
4 жыл бұрын
Záleží na konstruktérovi... Problém třeba je, když je ve stroji víc bezpečnostních modulů, které se navzájem přepínají - dvojité dveře, přístup do stroje z více míst apod. To je pak hledání. Setkal jsem se s dvojitými dveřmi s pneumatickým zámkem, který když odskočil, tak nebylo možné stroj zapnout protože dveře se navzájem blokovaly a zámek je držel v pootevřené pozici.
@s.o.m.e.b.o.d.y.19914 жыл бұрын
V práci máme linku, 9 robotov, 9 riadení robota, 9 teachpendantov, tri vstupy do linky, mimo to asi ďalších 5-6 STOP tlačítiek...keď niekto stlačí stopku, je radosť to hľadať :-D Na lepšie spracovaných linkách hneď vidím cez panel, kde je STOPka stlačená :)
@oliverkko4 жыл бұрын
Pěkně řečeno, co děláš za práci?
@baciluskus10 ай бұрын
přesně tohle je alfa a omega u nás v práci...
@Perout963 жыл бұрын
Pokud by byla možnost, tak by bylo fajn vidět i další bezpečnostní prvky jako třeba závory, skenery
@s.o.m.e.b.o.d.y.19914 жыл бұрын
V práci máme ešte 3D skenery od SICKu, tie si vôbec nespomínal a dosť sa používajú...len taká poznámka...ale video super ;-)
4 жыл бұрын
To je pravda. Díky za doplnění. Ono těch bezpečnostních věcí je kupa. Ale na vše si vzpomenout a vše říct... To by bylo video na tři hodiny 😉
@BlackeCZ4 жыл бұрын
Ve videu jsem to nepostřehl, pokud jsi o tom mluvil tak se omlouvám, ale řešíš v rámci bezpečnosti třeba i hlídání izolačního stavu?
4 жыл бұрын
V tomto videu spíše řeším bezpečnostní moduly z hlediska vyhodnocování signálů. Hlídače izolačního stavu samozřejmě existují např. ve zdravotnictví. Ale to už spíše spadá do kategorie jištění - tedy jističe, chrániče, obloukové ochrany, a podobně.
@stalker-svk4 жыл бұрын
najlepšie keď su zamky z dveri odšrobovane aby sa to dalo otvoriť bez zastavenia...a že som takych strojov už videl hafo
4 жыл бұрын
Já taky no... Ale to je holt už na obsluze stroje. K některým "koncákům" se dodávají bezpečnostní šrouby (buď Security hex, Security Torx, nebo One-way).
@lubos8954 жыл бұрын
serus, vinikajuci napad na poucne videa. Bodaj by ta to napadlo ked som chodil na strednu :D. Mimochodom v 16 minute kde si odpajal jeden kanal od tlacidla si ukazoval ze ked ho znova pripojis a stlacis reset tak ho nenahodi. Musel si oba kanali zhodit, nahodit a resetovat- mozno sa mylim ale napr. pilz to ma tak ze staci len znova nahodit kanal a stlacit reset. Nepride ti to hlupe stlacat este na notaus aby si nahodil bezp. rele?
4 жыл бұрын
Záleží na typu a nastavení bezpečnostního modulu. Ono rozpojení jednoho okruhu je nestandardní stav - mohlo dojít k poškození vedení apod. Takže je třeba výhoda že to nejde nahodit, pokud není modul uveden do nějakého jakoby výchozího stavu. Ale jak říkám - záleží na použití. Někdy je to výhodné, někdy ne.
@danielpaciga72894 жыл бұрын
To všetko kupuješ?
4 жыл бұрын
Pracuju s tím. Když servisuješ linky za miliony, tak potřebuješ náhradní díly za desítky tisíc.
@danielpaciga72894 жыл бұрын
@ aha a mám otázku prudovy chránič je vlastne istic lenze pracuje rýchlejšie či?
4 жыл бұрын
nn, proudový chránič je zařízení, které má úplně jinou funkci než jistič. Obecně řečeno - jistič hlídá, jestli nejde moc proudu do obvodu; chránič hlídá, jestli se z obvodu nějaký proud neztrácí. Doporučuji přečíst článek www.mylms.cz/jak-funguje-a-jak-zapojit-proudovy-chranic/
@tiborjurista912411 ай бұрын
Existuje nejaká komunita "údržbárov" servisných technikov kde by sme si vedeli zdieľať svoje skúsenosti a poznatky z praxe? Proste diskusné fórum na báze otázka odpoveď.
11 ай бұрын
To pochybuju... A i kdyby, tak se tam vždy nasolí banda pitomců, která bude buď napadat, nebo se ohánět normama. Třeba na FB existuje hromada různých skupin, vždy na něco konkrétního. Ono "údržba" je hodně obecný pojem.Zajímají vás PLC, je tam skupina PLC. Zajímají vás motory, je tam skupina motory atd. Otázkou je, kdo to navštěvuje a jaké informace se tam reálně dají zjistit. Ono to je taky často tak, že ten kdo něco ví si svoje "tajemství" hlídá.
@tiborjurista912411 ай бұрын
Takže, aj ty si toho názoru že svoje tajomstvá si nechávaš pre seba?
11 ай бұрын
@@tiborjurista9124 Vypadá to tak, když o tom natáčím videa na KZbin a mám o elektronice web?
@tiborjurista912411 ай бұрын
No mne ide o poruchy,riešenie porúch tvoje videá sú super len si všeobecného charakteru,vedieť a vidieť že niečo také je a existuje. V praxi napríklad tie bezp.relatka vedia hodne potrápiť keďže ani ony samé nie sú vždy 100% funkčné poprípade po rokoch prevádzky. Ďalej čo sa týka sinumeriku,sinamocsu to je ďalšia kapitola fanuc. U nás vo firme sme mali školenia základné ďalej všetko z praxe alebo čo sa píše na internete a to je niekedy celkom trápenie. Možno keby bola tá komunita údržbárov kde si môžeme v nejakom rýchlom cete napísať o radu či sa niekto s tým niekde nestretol mohli by sme si pomôcť navzájom.
11 ай бұрын
Pokud si někdy něco opravoval, tak víš, že každá porucha je jiná a bez měření a dokumentace se opravovat moc nedá. Nějaké univerzální návody v podstatě neexistují, protože by to musela být porucha stále stejná. Ale každý stroj je jiný, existují jednoúčelové stroje - co kus, to originál. Takže člověk musí znát obecné principy - jak změřit napájení, jak změřit snímače, jaké moduly existují apod. A pomocí toho opravovat... Ve škole tě taky naučí číst a psát, ale knihu za tebe nikdo nenapíše. Ale můžeš zkusit vytvořit třeba na FB skupinu Údržbáři CZ/SK. Třeba by to mělo úspěch ;)