🔥 Roadmapa programisty - Czego, kiedy i dlaczego się uczyć, żeby zostać programistą: roadmapaprogramisty.pl/ 🔥 Programista dzisiaj - Sprawdzone źródła do nauki dla początkujących programistów: programistadzisiaj.pl/ 🔥 Rekrutacja programisty - Jak pokonać konkurencję i zdobyć pracę w branży IT: rekrutacjaprogramisty.pl/ 🔥 Kurs Git od podstaw: gitodpodstaw.pl/ 🔥 Platforma Programuj od podstaw: programujodpodstaw.pl/ Pobierz bezpłatnego ebooka "Jak zostać programistą - krok po kroku": www.jaknauczycsieprogramowania.pl/#ebook Dołącz też tutaj: DISCORD: www.jaknauczycsieprogramowania.pl/discord INSTAGRAM: instagram.com/jaknauczycsieprogramowania/ FACEBOOK (GRUPA): facebook.com/groups/jaknauczycsieprogramowania FACEBOOK (STRONA): facebook.com/jaknauczycsieprogramowania ✉ Kontakt: kamil@jaknauczycsieprogramowania.pl Uwagi od @Coders School (kzbin.info): 1. Przy wektorach i mapach inicjalizuj je całą zawartością od razu map m = {{"Poland", "Warsaw"}, {"Germany", Berlin"}}; Kwestie wydajnościowe w C++ są dość istotne (bo dlatego głównie używa się tego języka), a to pomaga unikać niepotrzebnych alokacji pamięci. Początkujący nieświadomie uczą się tego co widzą. Ja stawiam na pokazywanie dobrych praktyk od samego początku. 2. Możesz użyć structured bindings z c++17, żeby trochę nowocześniej i ułatwić rozpakowywać pary z mapy 3. Odradza się używanie funkcji rand() i srand() do generowania liczb pseudolosowych. Korzystamy z biblioteki en.cppreference.com/w/cpp/numeric/random Uwaga od @voytechj: 38:30 wyświetliło się 98 bo operacja spowodowała promocję typu char do int-a. Taki prosty przykład: cout
@Dominik_Kreator Жыл бұрын
Mam 10 lat i chcę zacząć programować! Dlatego wybrałem język C++. Mój wujek mnie trochę poduczył podstaw! Ale teraz to ja będe robił ze gry tekstowe. (później będe się uczył kolejnego języka programowania!). Jestem z moich projektów dumny :>
@ameliagosz8865 Жыл бұрын
wow, brawo!
@pandzioch1786 Жыл бұрын
Super 💗 jestem z ciebie dumna jako starsza koleżanka z internetu 🥰
@matiszut3272 Жыл бұрын
Zaczałem uczyć się Python z rok temu kiedy miałem 11 lat. Ostatnio poduczyłem się C++ i bardziej do gier tekstowych polecałbym Python, bo ma czytelniejszą składnię i szybciej tworzy się programy tego typu. Sam bardziej znam się na grach graficznych i tutaj C++ triumfuje zdecydowanie. Dlatego na 2. język poleciłbym ci Python, a jeśli zaczniesz kiedyś tworzyć inne projekty, to wszystko pomijając Machine Learning rób w C++. Zresztą fajnie że jest ktoś w mniej-więcej moim wieku kto też uczy się programowania!
@irek279210 ай бұрын
Ja mam 6 lat, piszę systemy operacyjne, ale się tym nie chwele :)
@dominikasominska37369 ай бұрын
ja ma 12 w 2024 a nadal mi się przydaje i chcę pracować w google
@wojciechrazik2 жыл бұрын
Cześć! Mam ponad 10 lat expa w C++, chciałem powiedzieć innym początkującym, że ten film jest po prostu dobry!
@JakNauczycSieProgramowania2 жыл бұрын
Dzięki, bardzo miło to słyszeć!
@wojtekpl8242 жыл бұрын
Panie Wojtku ja czekam na dalszą część Pana kursu 🙂
@bartek61002 жыл бұрын
ja bym powiedział, że jest bardzo dobry :)
@michal586911 ай бұрын
Bo ja wiem, rozwlekłe to nie jest ale błędów w kodzie dużo, ja bym tu zwrócił uwagę że kod ma braki i złe praktyki. Ktoś pomyśli że cpp tak wygląda i jest prosty.
@wojciechrazik11 ай бұрын
@@michal5869 No ale gdzieś trzeba pójść na kompromis, nie możesz zasypywać nadmiarem informacji od początku. Jest parę nieoptymalnych i nienajładniejszych rzeczy (pisał o tym Łukasz z @CodersSchool komentarz niżej), ale jakościowo film oceniam naprawdę nieźle! No i C++ bywa prosty, zależy kto pisze kod. Słyszałem o takich, co nawet template'y piszą czytelne :)
@KacperSieradziński2 жыл бұрын
Siedzą dwie zmienne w klubie. "Kochana, ten wskaźnik przy barze chyba się nam przygląda". "To niemożliwe" odpowiada druga "żadna z nas nie jest w jego typie" ;)
@kodujzmagnetem64432 жыл бұрын
a void*? :)
@KacperSieradziński2 жыл бұрын
@@kodujzmagnetem6443on był char'ujący, a one co prawda były atrakcyjne i sympatyczne, ale bardziej int-elektualnie ;)
@CodersSchool2 жыл бұрын
Mówiłeś we wstępie aby dać znać, czy coś można poprawić. Ja tak przy pobieżnym obejrzeniu zauważyłem 3 rzeczy. 1. Przy wektorach i mapach inicjalizuj je całą zawartością od razu map m = {{"Poland", "Warsaw"}, {"Germany", Berlin"}}; Kwestie wydajnościowe w C++ są dość istotne (bo dlatego głównie używa się tego języka), a to pomaga unikać niepotrzebnych alokacji pamięci. Początkujący nieświadomie uczą się tego co widzą. Ja stawiam na pokazywanie dobrych praktyk od samego początku. 2. Możesz użyć structured bindings z c++17, żeby trochę nowocześniej i ułatwić rozpakowywać pary z mapy 3. Odradza się używanie funkcji rand() i srand() do generowania liczb pseudolosowych. Korzystamy z biblioteki en.cppreference.com/w/cpp/numeric/random Zaznaczę, że jestem profesjonalnym programistą C++ i muszę napisać, że takiego dobrego wstępu w bardziej nowoczesnym wydaniu brakowało w polskim internecie. Odsyłając do Pana Zelenta zawsze zwracałem uwagę, że oprócz złapania podstaw można też złapać trochę złych praktyk. Dobra robota Kamil 🥷
@JakNauczycSieProgramowania2 жыл бұрын
Dzięki za bardzo konkretne uwagi, już dodaję je do przypiętego komentarza! Zdecydowanie zgadzam się w temacie zwracania uwagi na dobre praktyki od samego początku! Wiadomo, że czasem na tym etapie można coś uprościć lub zrobić nie do końca zgodnie ze sztuką, ale zawsze w takich sytuacjach warto podkreślać, z jakiego powodu to robimy i przypominać o właściwym rozwiązaniu. Uważam też, że czasem dobrze jest pokazać do czego takie chodzenie na skróty może prowadzić i jakie problemy z tego powodu mogą wyniknąć, tak jak to zrobiłem w tym filmie z using namespace std. I bardzo mi miło, że tak pozytywnie odbierasz ten film! Miałem właśnie takie założenia, żeby pokazać podstawy C++ w przystępny sposób, a jednocześnie żeby zwrócić uwagę na to, by nie mieszać kodu C++ z kodem z C, jak to niestety często bywa w różnego typu materiałach. W dużym skrócie, miał to być taki film, który sam chciałbym zobaczyć, gdy uczyłem się podstaw C++ na studiach kilkanaście lat temu i wydaje mi się, że to się udało:)
@CodersSchool2 жыл бұрын
@@JakNauczycSieProgramowania O tak, mieszanie C i C++ to klasyka. Co gorsza, nawet szukając pracy pełno jest ofert zapisanych jako C/C++. Ja to nazywam C+, czyli taki właśnie C z klasami. Na studiach niestety sam nie potrafiłem rozróżnić C od C++. Dopiero w pracy nauczyłem się wszystkiego i teraz sam chętnie dzielę się tą wiedzą. Bo owszem, można pisać kod w C++ w stylu języka C (co jest normą w nauczaniu C++), ale to jest jednak inny język i zazwyczaj to co w C jest dobrą praktyką, w C++ nią nie jest. W C++ stosujemy głównie programowanie obiektowe, ale ostatnio też coraz częściej funkcyjne. Ale żeby do nich dojść, najpierw trzeba znać podstawy, które tutaj przedstawiasz. Oprócz samej składni i możliwości języka trzeba też przyswoić sobie takie ogólne dobre praktyki programowania obiektowego, które są dość uniwersalne pomiędzy różnymi językami. Gdybyś potrzebował jakichś przykładów złego i dobrego kodu w C++ do przyszłych filmów to służę pomocą :) Naoglądałem się ich dość dużo w swojej karierze.
@JakNauczycSieProgramowania2 жыл бұрын
@@CodersSchool Tak, właśnie na to mieszanie C i C++ starałem się mocno zwrócić uwagę przygotowując ten film, bo kojarzyłem, że jest to jeden z najczęściej występujących problemów w materiałach wprowadzających do C++. Jakiś czas temu trafiłem nawet na to w pierwszych przykładach w jednej z książek o C++, którą przeglądałem na O'reilly Learning. Jeżeli się nie mylę to była to właśnie książka wydana przez O'reilly, więc można było oczekiwać wysokiej jakości i tego, że książka przeszła przez konkretną korektę, a mimo to już Hello World był napisany z użyciem printf, także pytanie co było dalej :) Wczoraj obejrzałem Twój film: kzbin.info/www/bejne/Y5OxnqKFa7WtaNk i ciekawe było to co mówisz o nauce C++ na własną rękę - że jest tyle różnych materiałów i tyle różnych podejść, że bez pomocy kogoś bardziej doświadczonego ciężko jest ogarnąć, które jest właściwe. Swoją drogą bardzo fajny film, będę polecał :) I pewnie, jesteśmy w kontakcie! Myślę, że jeszcze w przyszłości do C++ będę wracał :)
@CodersSchool2 жыл бұрын
@@JakNauczycSieProgramowania Dzięki :) Ja Twoje wideo już poleciłem paru osobom zaczynającym naukę C++ i dalej będę polecał!
@robertkoosowski5696 Жыл бұрын
Mimo, że przerabiałem już C++ podstawy na innym kanale YT to i tak ucząc się z tego tutoriala uczę się nowych zagadnień i funkcji. Nagranie ma 4 godziny a Ja jestem przy 3:30 po ponad 5 godzinach... Szczegółowo piszę i testuję każdy krok.
@havkarr2 жыл бұрын
Akurat na studiach mam zajęcia z C++. Super, że powstał taki filmik!👌
@xoy52 жыл бұрын
na studiach podstawy cpp XDDD ?
@havkarr2 жыл бұрын
@@xoy5 Tak, na 1 semestrze
@xoy52 жыл бұрын
@@havkarr to głupie skoro ja w 1 technikum mam programowanie w c++ no jedynie ze w liceum byłeś
@havkarr2 жыл бұрын
@@xoy5 Byłem w technikum ale na profilu automatyk. Jeżeli masz teraz zajęcia z c++ to tylko na plus, na studiach na pewno ci się przyda.
@michagalli20822 жыл бұрын
@@havkarr U mnie dokładnie taka sama sytuacja ;)
@Pitereqk Жыл бұрын
Bardzo przydatny poradnik! Dzięki niemu zrozumiałem i nauczyłem się wielu nowych rezczy w c++, dzięki!
@piotrkorytkowski27812 жыл бұрын
Super materiał. Jestem osobą niedowidzącą od urodzenia. Prowadzę własny kanał na KZbin „Niedowidzący opowiada o...” w celu przybliżenia codzienności osób z dysfunkcją wzroku reszcie społeczeństwa. Od miesiąca uczę się C++ korzystając z kursów na YT. Programowałem kiedyś w Borland Pascal oraz w Basic V2.0 na Commodore 64.
@JakNauczycSieProgramowania2 жыл бұрын
Cześć Piotrze! Super sprawa z kanałem, w tygodniu zapoznam się ze wcześniejszymi filmami, a wczoraj obejrzałem ten najnowszy. Dałem suba i czekam na kolejne materiały o retro sprzęcie i grach :) I jak Ci się C++ podoba? Jak już kiedyś programowałeś, to powinno to iść całkiem nieźle :)
@piotrkorytkowski27812 жыл бұрын
Witaj Kamilu! Dziękuję za odpowiedź i zainteresowanie moim kanałem. C++ bardzo mi się podoba, na poziomie podstawowym, na którym aktualnie jestem, jest podobny do Pascala. Na razie piszę kod uruchamiany w konsoli. Mam dużo materiału do opanowania ale chcę uczyć się systematycznie zgodnie z Twoimi wskazówkami. Czekam na kolejne materiały :).
@miki2137pl6 ай бұрын
Mam 12 lat, zrobiłem już Python i uczę się teraz właśnie C++ i Javy. Wybrałem też właśnie ciebie, bo nie dość że mi się jako pierwszy wyświetliłeś jak szukałem podstaw Pythona, ale jak go skończyłem, to po prostu spodobała mi się twoja metoda nauczania. Dlatego uwielbam oglądać twoje filmiki i bardzo dziękuję!
@voytechj2 жыл бұрын
@38:30 wyświetliło się 98 bo operacja spowodowała promocję typu char do int-a. Taki prosty przykład: cout
@JakNauczycSieProgramowania2 жыл бұрын
Dzięki, bardzo fajna uwaga! Dodałem ją do przypiętego komentarza 😎
@firehold56972 жыл бұрын
Porządna dawka informacji :)
@PROTEKKO2 жыл бұрын
bardzo dobry poradnik 👍 javy tez od coebie sie uczylem, nie ma co sie oszukiwac, robisz najlepsze poradniki, ps: polecam na okienku konsoli kliknac zakladke shell, po czym kliknac run, samo przelaczy sie na konsole, a ta bedzie duzo szybciej dzialac, przynajmniej ja tak mam
@matiszut3272 Жыл бұрын
Świetnie pan opowiada! Na Javie się nie znam, ale C++ i Python uczyłem się u Pana i jestem pozytywnie zaskoczony! Chciałbym zobaczyć Pana poradnik z podstaw C lub C#.
@JakNauczycSieProgramowania Жыл бұрын
W nadchodzących roku NA PEWNO będą podstawy C i myślę, że na C# też jest szansa:)
@mariakoszalin2 жыл бұрын
Rewelacyjny tutorial
@parkerpl79742 жыл бұрын
Woow! Język, krotego zawsze chciałem się nauczyć i w dodatku na moim ulubionym kanale o programowaniu.
@JakNauczycSieProgramowania2 жыл бұрын
Ooo to na początek ten film będzie idealny :D
@ajprogrammer95592 жыл бұрын
Jak ja się ciesze ze mi się to pokazało, zacząłem studia i ten odcinek pomógł mi wszystko uporządkować! ❤
@JakNauczycSieProgramowania2 жыл бұрын
Mega! Powodzenia na studiach!
@ajprogrammer95592 жыл бұрын
@@JakNauczycSieProgramowania Już rzuciłem xD
@rybkazferajny1016 Жыл бұрын
@@ajprogrammer9559 xdd dlaczego ?
@4DR14N02 жыл бұрын
Dzięki za najlepszy kanał w języku Polskim o tej tematyce
@JakNauczycSieProgramowania2 жыл бұрын
Cieszę się, że oglądasz 🥳
@sebon112 жыл бұрын
Kozacko, że powstał taki film! Później będzie oglądane
@JakNauczycSieProgramowania2 жыл бұрын
Mega, to miłego oglądania! I oczywiście także pisania kodu!
@JanuszPawlacz-kh7ui2 жыл бұрын
Niestety nie mam czasu obejrzeć całości, żeby rzetelnie ocenić, ale przeklikałem cały materiał i mogę powiedzieć tyle - na pewno jest przynajmniej w porządku :) Za dużo jest w internecie materiałów, które ucząc C++ popełniają karygodne błędy - jednym z najpopularniejszych jest nauka przestarzałego C++98, operując na tym jak na zwykłym C tylko że z klasami i np. pomija vectory, operując na starych tablicach z C. Dobrze, że duży kanał wrzuca coś takiego, może ludzie przestaną oglądać Zelenta.
@leokardia_jaroz2 жыл бұрын
Zelent ruchał ci matkę
@JakNauczycSieProgramowania2 жыл бұрын
To prawda, materiał o C++ i Hello World napisany z użyciem printf to klasyk, widziałem to w co najmniej kilku miejscach:) Trafiłem na to nawet w jakiejś książce o C++ dostępnej na O'Reilly Learning, także niestety zjawisko jest powszechne. Tego typu rzeczy starałem się w tym filmie uniknąć, ale gdybyś znalazł jakąś nieścisłość lub coś, co mogłem przedstawić lepiej, daj znać!
@leokardia_jaroz2 жыл бұрын
@@JakNauczycSieProgramowania co zmienia użycie printfa
@JakNauczycSieProgramowania2 жыл бұрын
@@leokardia_jaroz printf jest funkcją z języka C, pisząc kod w C++ powinniśmy używać cout: isocpp.org/wiki/faq/input-output#iostream-vs-stdio
@leokardia_jaroz2 жыл бұрын
@@JakNauczycSieProgramowania ok
@pawelnewsoft2 жыл бұрын
Kurs sztos ! :) tak wytłumaczone, że nie idzie nie zrozumieć, Pozdrawiam !
@tomekwabrzych4373 Жыл бұрын
Dzięki temu filmowi zaliczyłem kolosa z podstaw programowania pozdrawiam serdecznie.
@_fiction29692 жыл бұрын
Dzięki pomogłeś mi w dostaniu sie do technikum programistycznego
@JakNauczycSieProgramowania2 жыл бұрын
Mega się cieszę i gratuluję!
@robertkoosowski5696 Жыл бұрын
2:31:00 Wpisałem w linijce 15 : "Poland" a w linijce 11 było wpisane " Poland " ( czyli dodane dwie spacje w L 11) kompilator wyrzucił wyjątek... Dlaczego ? Spacja widoczna jest jako string?
@JakNauczycSieProgramowania Жыл бұрын
Jak dokładnie wygląda Twój kod i jaki wyjątek rzuca kompilator?
@robertkoosowski5696 Жыл бұрын
@@JakNauczycSieProgramowania Już skasowałem... ale identycznie jak twój tylko w linijce 11 wstawiłem spacje... Zamiast "Poland" wpisałem " Poland " . Z innymi stringami było to samo. komunikat ( Wyjątek nieobsługiwany.) Mam środowisko VS 2022
@robertkoosowski5696 Жыл бұрын
@@JakNauczycSieProgramowania Zrobiłem jeszcze raz w Replit : #include #include using namespace std; int main() { map countriesAndCapitals; countriesAndCapitals.insert(pair("Poland","Warsaw")); cout
@robertkoosowski5696 Жыл бұрын
usuwam spacje i działa...
@JakNauczycSieProgramowania Жыл бұрын
@@robertkoosowski5696 Ok, widzę teraz w Twoim pierwszym komentarzu, gdzie był błąd - utworzyłeś klucz "Poland " (ze spacją), a w linii nr 15 próbowałeś pobrać wartość przypisaną do klucza "Poland" (bez spacji), a takiego klucza w mapie nie miałeś. Spacja to normalny znak, więc "Poland " i "Poland" to dwa zupełnie różne stringi.
@wojtekd9167 Жыл бұрын
czekam na kontynuację u ciebie tego kursu !!!! super tłumaczysz dla osób początkujących takicj jak ja
@JakNauczycSieProgramowania Жыл бұрын
Postaram się coś jeszcze o C++ nagrać:)
@FL4SH3R Жыл бұрын
piątek rano, idealny czas na naukę pod kolosa, pozdrawiam 😅😅
@JakNauczycSieProgramowania Жыл бұрын
Powodzenia na kolosie! 🔥
@Dimetrooff Жыл бұрын
Film niesamowity, czytelny i przyjemny. Bardzo by się przydała druga część :D
@sebastianmetyje2375 Жыл бұрын
Jeszcze nie szukalem, jestem na 15 minucie. Z czystej ciekawosci. Jest juz ta 2 czesc? :D
@djhack3d981 Жыл бұрын
Nauka podstaw jak ktoś już ogarnia jakieś podstawy innych języków programowania i wie jak to działa, jest prosta. Działa to tak jak w innych językach, oczywiście pisze się trochę więcej kodu. Można nauczyć się tego w kilka dni. Ale duży problem pojawia się potem, kiedy myślisz sobie, no dobra, znam już podstawy to napiszę sobie jakąś prostą grę oczywiście wspomagając się jakimiś poradnikami, przykładami i tak dalej. I odpala się jakiś tutek i nagle szok, bo patrzy się na kod i nic się nie ogarnia, ktoś pisze tak w tym języku, że ktoś kto nauczył się podstaw, nic nie rozumie. Co z tego, że ktoś wie, jak działa funkcja, pętla, jak jakiś programista zaczyna używać bibliotek, nazw z tych bibliotek i kod w C++ zaczyna wyglądać jak coś zupełnie coś innego i początkujący nie jest w stanie zrozumieć często nawet linijki kodu. Przestrzenie nazw, tworzenie własnych typów i tak dalej, to wszystko zaczyna bardzo utrudniać rozumienie kodu. Jest duży przeskok od podstaw do zaawansowanego posługiwania się językiem, a problemem tutków jest to, że ludzie nie tłumaczą dlaczego to tu napisali i jak to ma działać tylko po prostu piszą w stylu: Ja to wiem, a ty patrz jak ja wiem i piszę :D Nauka tego języka samemu to często droga przez mękę :D
@alternative406 Жыл бұрын
Dokładnie, masz może jakiś link do dobrych jakościowo materiałów, które tłumacza takie rzeczy? Oczywiście może być w j.angielskim Szukałem samemu, ale nie udało mi się znaleźć jeszcze dobrego wytłumaczenia podstaw posługiwania się bibliotekami.
@djhack3d981 Жыл бұрын
@@alternative406 Dobra książka o C++ to książka Jerzego Grębosza (w sumie jest ich 4 razem), wszystko jest bardzo prosto wytłumaczone, ale wiedza w nich może być przestarzała i pewnie jest, ale z drugiej strony to nie jest duży problem, bo potem możesz ogarnąć co się pozmieniało i jak tego używać w 2024. C++ jest się bardzo ciężko nauczyć samemu, nie jest to język prosty i oprócz zrozumienia samej koncepcji programowania, innych rzeczy do zrozumienia i nauki jest ogrom. Ludzie polecają C++ dla początkujących, a ja zdecydowanie odradzam, bo się zajedziesz i zniechęcisz. Polecałbym zacząć od C#, w którym można pisać wszystko, gry także i nauczyć się go bardzo dobrze, jest prostszy i jest dużo materiałów w internecie, z których można się uczyć. A kiedy nauczysz się go już bardzo dobrze, wtedy możesz spróbować wziąć się za C++ :D Jest na Youtubie taki kanał: "Kanał o Wszystkim", tam chłopak zrobił kurs z C# i jest bardzo dobrze wytłumaczone. Naprawdę, zacznij od tego języka i nie pożałujesz decyzji i nie stracisz czasu :D Przesiadka potem z C# na C++ jest łatwiejsza.
@skiper929211 ай бұрын
Fajny, przydatny materiał akurat po tym roku szkolnym zamierzam pójść na profil technik programista. Pan lepiej tłumaczy niż moja pani od informatyki
@kraZZeman07 Жыл бұрын
Zauważyłem ciekawostkę o której warto pamiętać. Chodzi o wektory i sortowanie wg kolejności alfabetycznej. Nie do końca to działa jak byśmy chcieli bo jak napiszemy kilka imion z dużej litery i kilka z małej to w pierwszej kolejności wyświetli te z dużej a potem z małej nawet jeżeli to z małej litery będzie się zaczynało na "a" a z dużej na "K" to wyświetli najpierw "K" a później "a".
@JakNauczycSieProgramowania Жыл бұрын
Świetna uwaga! Ta kolejność wynika z pozycji znaku w tabelu Unicode: thejavaguy.org/posts/013-ultimate-guide-to-sorting-strings-in-java/, w której dużej litery mają niższe indeksy niż małe litery.
@pablojuszix95Ай бұрын
czy ktoś wie jak rozwiązać problem z polskimi znakami w Visual Studio Code? terminal wyświetla polskie znaki jeżeli zostały umieszczone bezpośrednio w kodzie, ale gdy użytkownik wprowadza słowo za pomocą cin >> z polskimi znakami i następnie program to słowo wyświetla to już bez polskich znaków
@jacekkowalski31652 жыл бұрын
Dałeś mi nadzieje ,że teraz chyba się nauczę programować.
@JakNauczycSieProgramowania2 жыл бұрын
Trzymam kciuki!
@magdanowak2058 Жыл бұрын
Właśnie zaczynam studia informatyczne i tak jak wspominałeś nie trudno tu o traumę😅Już po pierwszych wykładach mamy aż 26 zadań dla chętnych z C++ xD
@irek2792 Жыл бұрын
Nie przemuj się Madzia, na poczatku czarna magia, jak juz poznasz bedziesz sobie myslala, kurde jakie x czy y bylo proste.
@Tzehn1 Жыл бұрын
mam pytanie bo zrobiles ta instrukcje switch na stringu a mi wyskakuje blad i nie wyskakuje jak zrobie int zmienna; jak wpisalem w chatgpt to mi napisalo ze dziala tylko na zmiennych calkowitoliczbowy
@JakNauczycSieProgramowania Жыл бұрын
A jak dokładnie wygląda Twój kod?
@Tzehn1 Жыл бұрын
przed zmienieniem #include #include int main() { std::string question1number; std::string question2number; std::string question3number; std::string question4number; std::string question5number; int correct = 0; int questions = 5; std::cout
@JakNauczycSieProgramowania Жыл бұрын
@@Tzehn1 U mnie instrukcja switch nie była oparta o stringa - tak było w przypadku instrukcji if-else. Tworząc switcha podawałem dzień tygodnia nie tekstowo a liczbowo - podając numer dnia tygodnia, a więc była to liczba całkowita. Switch w C++ nie obsługuje stringa na wejściu.
@patryksg052 жыл бұрын
dziekujemy!!!
@dmnrcznsk Жыл бұрын
czym różnią się sposoby dodawania elementów do map? póki co poznałem: pair(), make_pair(), przy uzyciu ({}) i fukncję emplace. Wszystkie z moich obserwacji działają tak samo i czy są wytyczne kiedy używać danego sposobu czy raczej freestyle?
@JakNauczycSieProgramowania Жыл бұрын
To już pytanie do osób bardziej doświadczonych w C++, piszących na co dzień w tym języku. Tutaj znalazłem ciekawy temat: stackoverflow.com/questions/4286670/what-is-the-preferred-idiomatic-way-to-insert-into-a-map
@rayan69pl2 жыл бұрын
Oglądne to do końca ale po 23:00 minutach już wiem że nie jest to kurs dla osób początkujących, nie znających żadnego języka programowania. Chyba najlepszym, najlepiej wytłumaczonym i wytłumaczonym wg zasad dydaktyki kurs programowania na Polskim KZbin i chyba generalnie polskim necie jest kurs Mirosława Zelenta na kanale Pasja Informatyki. Fajnie że się napracowałeś i należą Ci się za to brawa ale niestety bez wiedzy dydaktycznej JAK NAUCZAĆ takie kursy sprawiają że ludzie w pewnym momencie rezygnują z dalszej nauki.
@JakNauczycSieProgramowania2 жыл бұрын
Ucząc się programowania warto czerpać wiedzę z różnych źródeł i zawsze do tego zachęcam. Jeżeli coś jest niejasne dobrze jest się na chwilę zatrzymać, doczytać, poeksperymentować z kodem. Więcej na ten temat pisałem w tym artykule: www.jaknauczycsieprogramowania.pl/jak-sie-uczyc-programowania-nauka-od-podstaw-czy-projekty-z-tutoriali/
@rayan69pl2 жыл бұрын
@@JakNauczycSieProgramowania ale ja tego nie neguję. Doceniam Twoją pracę. Kursy Mirka też mają swoje niedociągnięcia ale podstawy tłumaczą lepiej, to samo tyczy się metodologii. Właśnie dzięki kierowaniu się Taksonomią Blooma wg mnie kursy Mirka to must have jeśli ktoś chce zrozumieć podstawy. Później oczywiście warto szukać innych źródeł. Dlatego też zamierzam i oglądnąć cały Twój kurs
@JakNauczycSieProgramowania2 жыл бұрын
@@rayan69pl No to się zgadzamy, bo też uważam, że Mirosław Zelent tłumaczy świetnie:)
@BoMaDown Жыл бұрын
jaki jest skrót klawiszowy do komentowania ja się pytam na materiale nie ma napisane a ja na internecie nie mogę znaleść jako początkujący pomóżcie.
@JakNauczycSieProgramowania Жыл бұрын
Ctrl + /
@PROTEKKO Жыл бұрын
zapisuje sobie zeby wrocic, bo msze przewinac na chwile 2:45:50
@TheJacob-nj2ed2 жыл бұрын
Cześć, mam pytanie odnośnie myszki Logitech MX Master 3S, kupiłem ją niedawno i niestety na MacBooku Pro z M1 delikatnie zacina się podczas poruszenia kursorem jest to niestety odczuwalne. Miałeś może podobny problem lub wiesz jak temu zapobiec?
@JakNauczycSieProgramowania2 жыл бұрын
Hmm a łączysz się przez Bluetooth czy przez Logi Bolta? Bo może to zbyt duża ilość urządzeń połączonych przez BT?
@TheJacob-nj2ed2 жыл бұрын
Łączyłem się przez BT i występowało te przycinanie wiec spróbowałem też przez Logi Bolta i również coś takiego ma miejsce. Zastanawiam się czy może to nie jest kwestia jakiegoś ustawiania, nie mam pojęcia
@TheJacob-nj2ed2 жыл бұрын
Z tego co wyczytałem ta myszka nie ma takiej precyzyjnej dokładności jak myszki gamingowe z której wcześniej korzystałem i przez to mogę odczuwać taki efekt delikatnego klatkowania. Aczkolwiek nie jestem pewny, jakbyś mógł daj znać czy takie delikatne klatkowanie przy przesuwaniu myszki u ciebie również występuje@@JakNauczycSieProgramowania
@JakNauczycSieProgramowania2 жыл бұрын
@@TheJacob-nj2ed Nie, nie powinno występować żadne klatkowanie (nawet delikatne). Spróbuj jeszcze raz sparować mysz z komputerem, a jeżeli to nie pomoże, najlepiej będzie odezwać się do supportu Logitecha.
@alternative406 Жыл бұрын
Witam, bardzo dobry materiał. Zabierałem się do nauki kilka razy, zawsze miałem jakas przerwę, po której zapomniałem jak się pisze kod 😅 Tutaj moje pytanie - czy osoba zajmująca się tym zawodowo, czasem zapomina jak zrobić dana operacje, elementy "składni", musi zerknąć do jakiejś dokumentacji? Sądzę, że dla kogoś po dłuższej przerwie, kto bawi się "for fun" w programowanie normalne jest zapomnieć o tych wszystkich nazwach operacji? Pozdrawiam
@PatryszjaV Жыл бұрын
Oczywiście, że się zapomina, tu chodzi tylko o to aby pamiętać, że w ogóle istnieje taka możliwość, a jak ją wykonać zawsze można sobie podejrzeć w internecie.
@alternative406 Жыл бұрын
@@PatryszjaV dziękuję za odpowiedź 🙏
@goldendreamss2 жыл бұрын
Zaczynam oglądać film i już czuję że obejrzę cały. Tak czy siak napiszę więcej jak obejrzę.
@Tzehn1 Жыл бұрын
Slyszalem ze na replit jest inny kod niz na innych programach to prawda?
@JakNauczycSieProgramowania Жыл бұрын
Nie, replit działa w ten sposób, że masz po prostu dostęp do umieszczonego gdzieś w sieci komputera, na którym zainstalowany jest kompilator C++ i tam się odbywają wszystkie operacje, a do Ciebie przesyłany jest ich wynik. Tak więc jeżeli w replit wybierzesz kompilator C++ 17 i u siebie też będziesz miał kompilator C++ 17, wynik będzie taki sam, zakładając oczywiście, że nie będziesz wykonywał jakichś operacji charakterystycznych dla danego systemu operacyjnego (na replit masz dostęp do komputerów z Linuxem).
@kamilraba7019 Жыл бұрын
Powiem tak, d*pę mi uratowałaeś na 2x przyspieszeniu właśnie skończyłem i zdam ten egzamin. warto było sie opierdzielać cały rok, aby dzisiaj w nocy to oglądać z phonkiem w backgroundzie.
@JakNauczycSieProgramowania Жыл бұрын
I jak poszedł egzamin?
@KingDrond-ny6xn7 ай бұрын
Czemu nie pokazałeś tego w wjakimś środowisku programistycznym? (Sory za literówki ale dosyć młody jestem.)
@JakNauczycSieProgramowania7 ай бұрын
Żeby skupić się na samym programowaniu, a nie na instalacji kompilatora i konfiguracji środowiska, więcej na ten temat mówiłem w 11:28.
@szymonkopec42292 жыл бұрын
Czy o programowaniu grach komputerowych np śilniku urneal engine 5 i c++ zrobisz też kurs materiał ?
@JakNauczycSieProgramowania2 жыл бұрын
Nie, takich zagadnień nie mam w planach.
@doctorcolor89622 жыл бұрын
Cześć, kilka dni po premierze filmu zamieściłem komentarz (dość długi), w którym opisałem swoją przygodę z C++ i innymi językami programowania. Niestety mój wpis szybko zniknął. Chciałbym się dowiedzieć, czy to Ty go usunąłeś, Kamilu, czy to kwestia tych słynnych tajemniczych algorytmów YT, często prowadzących do automatycznego usuwania komentarzy. Pozdrawiam
@JakNauczycSieProgramowania2 жыл бұрын
Heh, to chyba YT :( bo nie pamiętam Twojego komentarza, nie ma go też w komentarzach do zaakceptowania (czasem tam YT coś wrzuca, gdy wydaje mu się, że może to być spam). Niestety kilka razy zdarzyła mi się sytuacja, gdy dostałem powiadomienie o nowym komentarzu, a że byłem akurat na YT, od razu kliknąłem, a mimo to komentarza nie było. Zdarza się to ekstremalnie rzadko ale jednak się zdarza 😶 postaraj się w wolnej chwili napisać komentarz jeszcze raz, bo jestem ciekawy co napisałeś:) tylko na wszelki wypadek zrób gdzieś kopię, gdyby YT znowu postanowił go usunąć.
@doctorcolor89622 жыл бұрын
@@JakNauczycSieProgramowania Tak w bardzo dużym skrócie: Pisałem o tym, że moja przygoda z C++ zaczęła się 15 lat temu, najpierw uczyłem się Pascala (nauczyciel ze szkoły polecał wszystkim ten język), ale pod wpływem informacji wyczytanych na forach przerzuciłem się na C++. Korzystałem z książki "C++ dla każdego", szybko opanowałem programowanie w tym języku. Później wybrałem inną drogę edukacji i kariery, ale kilka lat temu postanowiłem wrócić do programowania. Dzięki za ten film, włożyłeś w niego mnóstwo pracy. Miło było co nieco sobie przypomnieć, padło też trochę rzeczy zupełnie nowych dla mnie. 🙂
@MatrixGame0072 жыл бұрын
Cześć, nie jesteś może spokrewniony z pewnym profesorem z politechniki Łódzkiej? Czy może po prostu zbieżność nazwisk :) Swoją drogą co sądzisz o PŁ, bo o ile dobrze pamiętam studiowałeś tam. Ja jestem na I semestrze informatyki i czasem się zastanawiam czy nie lepiej było pójść np. na AGH czy Pwr bo jest szansa że bym się dostał, ale z drugiej strony na PŁ wydaje mi się że mam więcej czasu wolnego na samorozwój z programowania, a sam wybór uczelni nie jest aż tak rozpatrywany podczas rekrutacji. W Łodzi wydaje mi się też jest trochę firm oferujących pracę w Javie, a jeśli nie tu to zawsze można szukać remote.
@JakNauczycSieProgramowania2 жыл бұрын
Siema, to tylko zbieżność nazwisk, ale z tego co widzę jest nawet dwóch Brzezińskich na PŁ :D Ja jestem z tej uczelni bardzo zadowolony, ale przede wszystkim ze względu na to, że studiowałem na IFE i dało mi to naprawdę sporo. Ale FTiMS też jest mega spoko wydziałem, bo na nim jesteś, tak? Mam bardzo dużo znajomych w branży po FTiMS-ie, sam też zresztą zrobiłem tam zaocznie magisterkę i dobrze to wspominam (poza faktem, że po 5 dniach pracy musiałem jeszcze jechać na uczelnię :D). Politechnika Łódzka ma dobrą renomę, także podczas rekrutacji to pierwsze wrażenie jest na pewno pozytywne.
@szymonkopec42292 жыл бұрын
Czy można się nauczyć z książki język c++ szkoła programowania od helion jaką masz o tej książce opinię
@JakNauczycSieProgramowania2 жыл бұрын
Książka może być na pewno jednym ze źródeł do nauki języka, ale tego konkretnego tytułu nie miałem w rękach.
@AvantWolf Жыл бұрын
Kiedy będzie na stronie pełne szkolenie java?
@piotrborowczynski8082 Жыл бұрын
Jakie IDE do c++ na Mac?
@JakNauczycSieProgramowania Жыл бұрын
CLion, Xcode lub VS Code.
@maciejhancyk51502 жыл бұрын
Kamil, a co byś powiedział na kurs Reacta ?
@JakNauczycSieProgramowania2 жыл бұрын
Może kiedyś, na razie za mało znam Reacta, żeby robić o nim kurs:) a od czasu tego projektu chyba w ogóle do niego nie siadałem: kzbin.info/www/bejne/imq4pZyBiZp0pKc
@mr_minepiesek2 жыл бұрын
zobaczyłem ten film w powiadomieniach na yt czytam tytuł widzę c++ ja na to: "u... super" potem widzę w 4h a ja po tym: "co do...."
@pawes7476 Жыл бұрын
Panie Kamilu czy będzie jeszcze coś (jakiś film) o klasach w Cpp?
@JakNauczycSieProgramowania Жыл бұрын
Możliwe, że kiedyś tak, ale w najbliższej przyszłości nie planuję.
@eterix622 жыл бұрын
Normalnie wole mirosława zelenta ale teraz musiałem mieć szybką powtórkę przed kuratoryjnym no i to na prawdę doba powtórka
@JakNauczycSieProgramowania2 жыл бұрын
Powodzenia na egzaminie!
@tomasz25052 жыл бұрын
Czy zrobi Pan po tej podstawie czterogodzinnej dalszy krok w c++?, pewnie już obiektowo, albo jeszcze strukturalnie np rozwiazywanie pare zadań? {?} Będę ogromnie Panu wdzięczny za udzieloną mi odpowiedź. Bo naprawdę robi Pan dobrą robotę, poza panem filmem rozwiązuje na kartce zadania swoje oraz z internetu i korzystam też z innych materiałów, żeby mieć sporą bazę wiedzy, jak przeczytam na stronie np o tablicach potem mapach, setach to potem przechodziłem do Pana materiału i wszystko stawało się jasne i klarowne. Na samym zelencie się nie opieram również, ponieważ uważam że Pan do mnie lepiej trafia. Druga rzecz, który z materiałów swoich Pan by polecił tylko w kontexie c++, ponieważ chce się tylko na dzień dzisiejszy na c++ skupić mocną uwagą, ponieważ jest przynajmniej na dzień dzisiejszy dla mnie trudny i bardzo ważny dla mnie.
@tomasz25052 жыл бұрын
chodziło mi oczywiście o PAna materiały płatne. Ale będę czekał równiez na odpowiedź w kierunku tutaj na kanale youtube za free materiału o c++ pewnie obiektowo
@JakNauczycSieProgramowania2 жыл бұрын
Cześć Tomasz! Na razie kolejnych materiałów o C++ nie planuję, ale myślę, że wrócę jeszcze do tego języka w przyszłości. Jeżeli chodzi o kursy, to na jesień 2023 szykuję kurs Javy. A w temacie bardziej zaawansowanego C++ sprawdź ten kanał: kzbin.info
@tomasz25052 жыл бұрын
@@JakNauczycSieProgramowania To jak ogarnełem Pana full materiał podstawy c++, to ten kanał co Pan teraz poleca to będzie odpowiedni krok do tego aby osiągnąć c++ na poziomie zaawansowanym?, bo chciałbym go umieć bardzo dobrze. Czy te podstawy co PAn przekazał to jest wystarczające podstawy? Nie wiem też czy odpowiednie pytanie zadałem, ale starałem się. Będzie mi miło na to aby PAn odpowiedział.
@eugenesits Жыл бұрын
Спасибо, очень хорошо всё объяснил
@kjm9483 Жыл бұрын
No dobra 32minuty na raz wystarczy o 24 polecam film bardzo ciekawy
@aniakaleta101 Жыл бұрын
dlaczego embedded zarabia tak mało, skoro potrzeba więcej umiejętności, niż w wysokopoziomowym? zrobisz filmik nt. embedded?
@xed132911 ай бұрын
Chciałem się nauczyć, ale to chyba nie dla mnie. Kiedyś oglądałem podobny film o Pythonie i wszystko było zrozumiałe, natomiast ten język wydaje mi się jakiś nielogiczny
@wiktormarkiewicz2202 жыл бұрын
czemu nie użyłeś VS Code ?
@JakNauczycSieProgramowania2 жыл бұрын
Po to, żeby po włączeniu filmu można było od razu pisać kod, bez ściągania czegokolwiek, instalowania i konfigurowania. Chodziło też o skupienie się na samym języku, bez narzucania konkretnego IDE czy edytora.
@JakNauczycSieProgramowania2 жыл бұрын
@Krzysztof Kledzik Młodsi programiści też lubią Vima: kzbin.info/www/bejne/nZ_YoYKoiKqcobM :D Ja chyba jednak zostanę przy IntelliJ i VS Code ; )
@oliwier61182 жыл бұрын
Nagrasz za jakiś czas odcinek w którym pokażesz jak uruchomić aplikację okienkową(puste okno) i jak wprowadzić w nie grafikę itd.?
@JakNauczycSieProgramowania2 жыл бұрын
Nie mam na razie w planach kolejnych odcinków o C++, ale to się oczywiście może za jakiś czas zmienić:)
@oliwier61182 жыл бұрын
@@JakNauczycSieProgramowania dzięki za odpowiedz i tworzysz bardzo zrozumiałe i zwięzłe poradniki a chciałbym dowiedzieć się trochę
@oliwier61182 жыл бұрын
*więcej
@antixgames35688 ай бұрын
kurs jest ok ale brakuje jakichś zadań do wykonania samemu.
@JakNauczycSieProgramowania8 ай бұрын
Możesz wykonać w C++ zadania, które są w filmach o Pythonie: kzbin.info/www/bejne/m3OWo2WEhtyBn5Y i Javie: kzbin.info/www/bejne/p6bYaat4a9Z0ecU
@Filiport2 ай бұрын
48:26
@RafałMuzyczka-x3b3 ай бұрын
5:01
@CSHEADS Жыл бұрын
00:53:40
@zator420-y3u10 ай бұрын
Nie dziala bez przerwy same bledy
@JakNauczycSieProgramowania10 ай бұрын
Wrzuć swój kod i komunikat błędu, bo bez tego ciężko będzie powiedzieć, gdzie ten błąd popełniłeś:)
@zator420-y3u10 ай бұрын
co myślisz o "codecademy"@@JakNauczycSieProgramowania
@tobiasz_games77082 жыл бұрын
Ja mam c++ w podstawówce
@JakNauczycSieProgramowania2 жыл бұрын
Super! Fajnie, że programowanie coraz częściej pojawia się w szkole:)
@kuba__pl_86312 жыл бұрын
A mi nauczyciel powiedział że c++ już nigdzie nie jest wykorzystywany i że ten język jest niż do niczego nie potrzebny. Zawsze mówiłem że szkoła to gówno prawda.
@natekbaginski86742 жыл бұрын
co dalej po podstawach ogarnietych?
@JakNauczycSieProgramowania2 жыл бұрын
Sprawdź ten film od @Coders School: kzbin.info/www/bejne/hpuphIKonpVgodU
@natekbaginski86742 жыл бұрын
@@JakNauczycSieProgramowania dzieki
@CSHEADS Жыл бұрын
1:02:10
@RafałMuzyczka-x3b3 ай бұрын
A ja chciałbym nauczyć się programowania w języku c++ i tworzyć gry i różne programy
@QJUP2 жыл бұрын
Wskaznikow w c++ nie lubie moze dlatego że nikt na studiach nie potrafił mi ich wyjaśnić
@JakNauczycSieProgramowania2 жыл бұрын
A jak jest po tym filmie?
@Filiport2 ай бұрын
1:1:10
@electronicentertainment31073 ай бұрын
Nie ma już pracy dla programistów. Rynek się nasycił.
@JakNauczycSieProgramowania3 ай бұрын
Artykuł sprzed kilkunastu dni: forsal.pl/praca/aktualnosci/artykuly/9608862,boom-na-rynku-it-dlaczego-firmy-tak-chetnie-zatrudniaja.html "Perspektywy zatrudnienia na ostatni kwartał tego roku dla IT są pozytywne, dane plasują branżę tuż obok transportu, logistyki i motoryzacji oraz dóbr i usług konsumpcyjnych, wśród trzech sektorów z najwyższym przewidywanym wzrostem." A jednak to jedna z trzech branż z największym wzrostem 🤔 "Od października do końca grudnia tego roku 47 proc. firm z sektora IT chce zatrudniać nowych pracowników, a zmniejszenie liczby etatów przewiduje 20 proc. pracodawców" I dwa razy więcej firm planuje zatrudniać pracowników niż ich zwalniać 🤔
@electronicentertainment31073 ай бұрын
@@JakNauczycSieProgramowania Szału już nie ma. Konkurencja ogromna. Pozostaje pytanie o stawki.