CAŁA PRAWDA O SAMOCHODACH ELEKTRYCZNYCH!

  Рет қаралды 88,783

Big Brain

Big Brain

11 ай бұрын

🔊Słuchaj i oglądaj BigBrain na Spotify: open.spotify.com/show/0s45uaq...
Poznaj historię samochodów elektrycznych razem z nami! Odkryjesz, że ich popularność była większa niż się wydaje. Poznasz postaci, które były pionierami tego rodzaju pojazdów, jak Camille Jenatzy, zwany Rudym Diabłem, który skonstruował wóz wyścigowy osiągający 96 km/h w 1899 roku! Dowiesz się także, dlaczego elektryki zniknęły z rynku na sto lat i jak teraz wracają do łask dzięki innowacyjnym technologiom baterii. Czy samochody elektryczne to wizja przyszłości? Przekonaj się sam i obejrzyj nasz materiał!
Jesteśmy również na:
📸 Instagramie - / bigbrainpl
🙂📘 Facebooku - / bigbrainworld
⏰ TikToku - / bigbrainpolska
Prowadzący: Piotr Dybski - / piotrdybski
Zobacz również nasz drugi kanał - ‪@MaturaToBzdura‬
Zapytania biznesowe: kontakt@grupamtb.pl
Źródła:
businessinsider.com.pl/techno...
historia.dorzeczy.pl/xix-wiek...
przekroj.pl/spoleczenstwo/jad...
twojahistoria.pl/2021/10/13/z...
swiatoze.pl/zagubiona-histori...
www.connexionfrance.com/artic...
businessinsider.com.pl/techno...
archive.curbed.com/2017/9/22/...
www.iberdrola.com/sustainabil...
www.caranddriver.com/features...
www.treehugger.com/horses-hor...
e-magazyny.pl/baza-wiedzy/his...
businessinsider.com.pl/techno...
qz.com/1316554/early-1900s-ev...
blog.evbox.com/electric-cars-...
spidersweb.pl/autoblog/rekord...
www.wired.com/2010/06/henry-f...
energysavingtrust.org.uk/a-br...
www.caranddriver.com/features...
mlodytechnik.pl/eksperymenty-...
www.sytner.co.uk/news/history...
blog.swiatbaterii.pl/bateria-...
www.enelxway.com/us/en/resour...
content.time.com/time/special...
evannex.com/blogs/news/take-a...

Пікірлер: 322
@grzegorz4558
@grzegorz4558 11 ай бұрын
Malo kiedy komentuje na youtube, ale ten kanal jest naprawde dobrze prowadzony. Trzymajcie poziom i bedzie super
@mateuszmicha3354
@mateuszmicha3354 11 ай бұрын
​@@rafasowa1758Ja natrafiłem na jeden błąd, gdzie powiedzieli że Ferdynand Porsche w 1900 skonstruował auto elektryczne. Tak naprawdę te auto elektryczne to było pierwsze auto z napędem hybrydowym.
@wiesiek47
@wiesiek47 2 ай бұрын
Czytam kanal..I cos mi nieladnie cuchnie....
@andrzejj.7444
@andrzejj.7444 11 ай бұрын
Ze stwierdzeniem, iż historia zatoczyła koło można się zgodzić. Jeśli zostaną zabronione silniki spalinowe i zastąpią je elektryki to znowu samochód stanie się luksusową zabawką dla wąskiej elity.
@kamilpieczykolan4988
@kamilpieczykolan4988 14 күн бұрын
Nie wydaje mie sie by ktos mogl zabronic uzywania silnika spalinowego modernizacja kolei by byla niezbedna choc kazda lokomotywa napedzana jest silnikiem elektrycznym to w tzw spalinowych silnik spalinowy sluzy do wytwarzania pradu dla silnika elektrycznego . Mankamentem samochodow elektrycznych jest rodzaj stosowanej obecnie baterii , ktora jest nie bezpieczna juz byly sutuacje gdzie splonely osoby podrozujace takimi pojazdami ale udalo sie odwrocic kota ogonem bo znalazl sie koziol ofiarny o nazwisku Majtczak a tak naprawde winien tego incydentu jest producent tych pojazdow.
@andrzejj.7444
@andrzejj.7444 14 күн бұрын
@@kamilpieczykolan4988 Ale to już się stało. Samochody spalinowe będą zabronione od 2035r.
@thekarol222
@thekarol222 11 ай бұрын
Chciałbym zobaczyć materiał, który serio przedstawi prawdę o samochodach elektrycznych niż tylko ich historię. Fajnie by było usłyszeć i pokazać światu jak są pozyskiwane zasoby do budowy aut elektrycznych, jaki jest realny maksymalny przebieg takich ogniw i co potem się z nimi dzieje, bo takich materiałów jest mało. I jak dużo syfu wyprodukuje samochód elektryczny a jak dużo spalinowy, bo ludzie zapominają o tym że samochody elektryczne są nieemisyjne, a nie ekologiczne po to jest mocno dyskusyjne
@palladii5865
@palladii5865 11 ай бұрын
+++ potrzebujemy takich filmów
@marcin4592
@marcin4592 11 ай бұрын
Poszukaj na kanale miłośnicy czterech kółek, povagiwani, cała prawda. Super materiały o elektrykach
@NommaD79
@NommaD79 11 ай бұрын
Samochód elektryczny także jest emisyjny, a nawet bardziej szkodliwy, przez większą wagę. Chodzi o cząstki stałe, które pochodzą z opon i nawierzchni.
@Rognivald
@Rognivald 10 ай бұрын
@@marcin4592 Niestety na obu kanałach jest w tym temacie jest podana masa bzdur i tzw cherry picking. Ale co się dziwić Michu ma sieć garaży serwisujących samochody spalinowe i chce mieć dalej klientów.
@patpatkowska2420
@patpatkowska2420 9 ай бұрын
O metodach wydobycia litu czy kobaltu nawet się nie zająkną. Ani o utylizacji zużytych baterii.
@marcelmilczarek4315
@marcelmilczarek4315 11 ай бұрын
bardzo przyjemnie sie tego slucha
@marcomarco5056
@marcomarco5056 11 ай бұрын
Dokładnie, team BIOTAD PLUS💪
@gqx87
@gqx87 11 ай бұрын
Zapomnieliście wspomnieć o pierwszym współczesnym aucie elektrycznym GM EV1 z 1996 czyli rok przed priusem
@kamilmazur9727
@kamilmazur9727 11 ай бұрын
Auta elektryczne już był kilkadziesiąt lat temu
@gqx87
@gqx87 11 ай бұрын
@@kamilmazur9727 elektryki ježdziły już ponad 100 lat temu, ja mówię o pierwszym współczesnym elektryku
@KamilMB
@KamilMB 10 ай бұрын
@@gqx87 Prius nigdy nie był elektrykiem. Dopiero od III generacji może być pluginem.
@connectionfailure86
@connectionfailure86 11 ай бұрын
Ponad 100 lat temu elektryki zastępowały pojazdy parowe, ale boom trwał dość krótko, bo później wyparły je pojazdy benzynowe. Dzisiaj elektryki zastępują pojazdy spalinowe, ale ich słabe strony są praktycznie takie same. Moje zdanie jest takie, że boom na EV znowu jest chwilowy, a EV będą mieć mocną konkurencję ze strony pojazdów zasilanych ogniwami paliwowymi na wodór. Wodór może być "ropą XXI wieku".
@kacperkrysz
@kacperkrysz 11 ай бұрын
Boom na EV jest spowodowany głównie politycznymi ograniczeniami benzyniaków, dawaniem przywilejów i dopłat na EV. Raczej to długo nie pociągnie, no chyba że UE faktycznie wprowadzi swój wspaniały przepis zakazujący samochodów spalinowych. Trochę jak z polityką poprawności wywyższamy jednych dyskryminując i ograniczając większość.
@adamadamowski9551
@adamadamowski9551 11 ай бұрын
bzdura. do wyprodukowania 1kg wodoru na 100km potrzeba lekko 50-60kwh energii, cystern do dostaw i stacji paliw za kilka mln euro. Za prąd do produkcji wodoru przejedziesz 300km. Zasilanie ma każdy w garażu, są latarnie miejskie itd. Wodór być może się przyjmie ale tylko w ciężkich autach, tirach, autobusach itp. Osobowe będą na prąd.
@jezuschrystus.onlycash
@jezuschrystus.onlycash 11 ай бұрын
Sprawdź wcześniej zanim coś napiszesz. Ogniwa paliwowe na wodór produkują prąd. Takie auta mają też baterie. Są skomplikowane w budowie. Transport wodoru jest o wiele bardziej skomplikowany niż puszczenie kabla nawet o metrowym przekroju.
@Patryk_ev
@Patryk_ev 11 ай бұрын
​@@adamadamowski9551zgadzam się. Też uważam, że wodór w osobowych to niepotrzebna strata energii. Lepiej dopracować 'baterie' niż rozwijać od prawie zera motoryzaję wodorową. Transport ciężki jeżdżący lokalnie - tu chyba najszybciej.
@KamilMB
@KamilMB 10 ай бұрын
Do wszystkich marudzących. Technologia wodorowa dopiero się rozwija i szybko nagoni i będzie tańsza. Natomiast zmiana auta spalinowych na elektryczne prowadzi do przeciążeń sieci. W takiej Norwegii już wprowadza się limity na ładowanie, a będzie gorzej, bo jest tego elektrycznego badziewia coraz więcej.
@paliwrot6306
@paliwrot6306 11 ай бұрын
Miłego oglądania 🙃
@5tgb7ujm
@5tgb7ujm 11 ай бұрын
Szwajcarzy policzyli, że samo wyprodukowanie Tesli emituje tyle toksyn i CO2 do środowiska, co wyprodukowanie i ekploatacja przez 10 lat przeciętnego diesla..
@Yano83
@Yano83 11 ай бұрын
mówisz że spalinowe trują powietrze, ale szkoda że nie wspomniałeś o tym jak nieekologiczna jest produkcja i utylizacja baterii do elektryków, oraz o tym że o ile sam samochód nie smrodzi to elektryczność jakiej używa jest zwykle produkowana niekoniecznie w ekologiczny sposób.
@sekritdokumint9326
@sekritdokumint9326 11 ай бұрын
Moim zdaniem cel nie uświęca środków, przez co metody transportu masowego w miastach i między nimi są lepszym rozwiązaniem
@sekritdokumint9326
@sekritdokumint9326 11 ай бұрын
@andyd1 fakt, ale problemem jest sposób wydobycia zasobów na baterie. Mamy baterie kobaltowo-niklowe. Zarówno kobalt jak i nikiel są bardzo toksyczne i przy ich wydobyciu produkuje się znaczące ilości odpadów i zanieczyszczeń. Do tego również dochodzi fakt, że te dwa surówce wydobywane są przede wszystkim w Boliwii i Congo, gdzie jak można się domyślić (nie to nie domysł to fakt) warunki BHP i warunki czystości nie istnieją. Poza tym fakt, iż w tych krajach bardzo często z pobudek finansowych do pracy posyła się dzieci aby rodzina mogła przetrwać. I w ten sposób truje się nie tylko ziemie ale i innych ludzi a zwłaszcza bogu ducha winne dzieci, wszystko celem pozoru ekologii u nas. Bo to co dzieje się tam nie dzieje się tu więc wszystko idzie w niepamięć. Pojazdy elektryczne są wspaniałe jasne, ale produkcja baterii, czy to do aut czy innych sprzętów jest po prostu problemem. Niestety tu już potrzeba zmiany na skale światową, żeby cokolwiek zmienić
@Yano83
@Yano83 11 ай бұрын
@andyd1 tylko że droga do czystej energii jest znacznie dłuższa niż droga do zakazu samochodów spalinowych w UE. pozatym nawet jak byśmy ładowali elektryki ze źródeł odnawialnych to nadal baterie są bardzo nieekologiczne a widmo nowoczesnych ekologicznych i wydajnych baterii jest bardzo bardzo odległe :/ (dodatkowo obecne baterie wykorzystują rzadkie metale których wydobycie też nie jest ekologiczne a często niehumanitarne). każdy kij ma 2 końce a powyższy film zapomniał wspomnieć o tym drugim końcu. szkoda
@alien1813
@alien1813 10 ай бұрын
​@@sekritdokumint9326Nieśmiertelny argument o kobalcie 😂 Z jednym wyjątkiem, że zabrakło wiedzy, że w rafinerii też używają kobaltu. Z tym, że z baterii można odzyskać w drodze recyklingu a tego, co zużyją w rafinerii już nie. Dzieci kopią dla spalinowych już bardzo długo...
@sekritdokumint9326
@sekritdokumint9326 10 ай бұрын
​ @alien1813 Chłop się dowiedział czym jest katalizator i zgrywa mądrego. To super wiesz, i co w związku z tym? O czym rozmawiamy? Wpadłeś może na to, że nie o przetważaniu ropy naftowej geniuszu? Skoro jesteś taki mądry to wiesz, że kobaltu schodzi pół kilograma na 300tyś litrów? I fakt, że 96% tego kobaltu da się odzyskać? To oznacza, że tracisz pół kilograma kobaltu na 24mln litrów. Tymczasem w bateriach Tesli jest 14kg kobaltu. To teraz mi powiedz co jest lepsze - każdy średnio rozgarnięty człowiek taki jak ty, posiadający własną tesle i szczycący się bez grosza inteligencji tym, że Z mOjEj BaTeRiI OdZySkAsZ; czy może jeden duży autobus spalinowy który przwiezie 150-180 osób oszczędzając miejsce i paliwo? A żeby było jeszcze lepiej można rozwiesić nad drogą kable i zamienić silnik spalinowy na elektryczne i masz trolejbus, który baterii nie potrzebuje. Chciałeś się popisać inteligencją, ale wyszło ci beznadziejnie i zrobiłeś z siebie debila. Pewnie nie pierwszy raz w życiu.
@Rossinyol9775
@Rossinyol9775 11 ай бұрын
Świetny materiał. pozdrawiam 🙂
@MixXDTR
@MixXDTR 11 ай бұрын
No i super, ze tak kanal powstal, powodzenia👌✌
@kmkaminscy5974
@kmkaminscy5974 11 ай бұрын
ojjjjj ojjjj ojjjj tylko ze teraz dzisiejsze silniki spalinowe i to napedzane benzyna i olejem napedowym sa nieporownywalnie bardziej ekologiczne niz nawet te 20 czy 40 lat temu a co dopiero 100 a sam mowiles dlaczego wyginely elektryki brak infrastruktury ladowania i zasieg a teraz jest tak samo i dlugo sie nic nie zmieni tylko na sile ludzi zmuszaja karami
@szczupak52
@szczupak52 11 ай бұрын
Ciekawy odcinek 👍
@shady.poland5210
@shady.poland5210 11 ай бұрын
Świetny odcinek 🔥
11 ай бұрын
dobry materiał!😃
@wojker1234
@wojker1234 11 ай бұрын
Ciekawy odcinek i pozdrawiam
@radeksuchozebrski9049
@radeksuchozebrski9049 11 ай бұрын
#powrótelektryków Super odcinek dzięki 😄
@snozi6608
@snozi6608 11 ай бұрын
Można zrobić fajny content, daje suba i czekam na więcej
@joannastarybrat6451
@joannastarybrat6451 11 ай бұрын
#powrótelektryków. Lubię Wasze filmy 🔥
@dawidsulejrudnicki5055
@dawidsulejrudnicki5055 11 ай бұрын
#powrótelektryków. Dzięki za ten odcinek. Warto dodać, że firma Baker, która była jednym liderów elektromobilności na rynku amerykańskim przed I WŚ w najprostszy sposób rozwiązała problem długiego ładowania i krótkiego zasięgu:nNa stacjach były gotowe, naładowane baterie, które można było łatwo wymienić i jechać dalej. Ciekawe czy dałoby się coś takiego wprowadzić obecnie.
@newBorn43
@newBorn43 10 ай бұрын
Były za darmo, czy za grosze? Bo ówcześnie wymiana bateri kosztuje krocie dla szaraka.
@dawidsulejrudnicki5055
@dawidsulejrudnicki5055 10 ай бұрын
@@newBorn43Pewnie nie za darmo (w USA nic nie jest i nie było za darmo), ale za grosze. Konstrukcyjnie były przystosowane do szybkiej wymiany i na tyle proste, że ich wymiana nie wymagała większych kwalifikacji niż zatankowanie samochodu. To nie były czasy, kiedy trzeba było rozebrać pół samochodu żeby wymienić żarówkę.
@Rognivald
@Rognivald 10 ай бұрын
Tak chińska firma NEO ma taki patent.
@qbahn
@qbahn 2 ай бұрын
@@Rognivald nie NEO, a NIO
@jankunc6325
@jankunc6325 11 ай бұрын
100 lat minęło i nadal mamy problem z prądem. Technologia poszybowała niesamowicie, a w elektrykach w sumie zastój, niewspółmiernie proporcjonalny do rozwoju. Czy to nie jest dziwne?
@bongodus3367
@bongodus3367 11 ай бұрын
Bo wynaleziony samochód spalinowy po prostu okazał się lepszym pod każdym względem. Widać to chociażby teraz - mimo, że akumulatory przeszły długą drogę postępu w urządzeniach elektronicznych, nadal mają masę wad, praktycznie nie do rozwiązania - chociażby możliwość łatwego wybuchu. Wynika to wprost z samej idei - kondensowanie dużej ilości energii zawsze wiąże się z ryzykiem. To są prawa fizyki, których nie da się obejść.
@Tomson1105
@Tomson1105 11 ай бұрын
Zastój? W latach 2010-2020 gęstość energii ogniw li-ion wzrosła 3-4 krotnie, a ceny spadły 10 krotnie. Obecnie pracuję z akumulatorami i co kilka tygodni/miesięcy dowiaduję się czegoś niesamowitego i wyraźnie widać że tempo rozwoju tylko rośnie
@jankunc6325
@jankunc6325 11 ай бұрын
@@Tomson1105 W porównaniu np. z komputerami i ogólnie z elektroniką, to można powiedzieć, że elektromobilność stoi w miejscu.
@tajniak08
@tajniak08 11 ай бұрын
@@bongodus3367 Już wchodzą na rynek akumulatory LiFePo4. Znacznie mniej narażone na zapłon. Chociaż obecnie tez nie jest nie wiadomo jak źle - w przeliczeniu na 100k egzemplarzy elektryki płoną kilkadziesiąt razy rzadziej niż spalinowe i hybrydy.
@Tomson1105
@Tomson1105 11 ай бұрын
@@jankunc6325 za to w porównaniu ze spaliniakami czy wodorowcami rozwój elektryków i skojarzonej z nimi technologii to przepaść 😉
@Robot751
@Robot751 11 ай бұрын
#powrótelektryków świetny film!
@klosjasper5048
@klosjasper5048 11 ай бұрын
Ciekawie opowiadacie, lubię wasze kanały na YT
@Prokop80
@Prokop80 11 ай бұрын
Nie chodzi o to co, ale w jaki sposób jest wprowadzane i jakie są prawdziwe tego powowdy. W skrócie wprowadzają to psychopaci, którzy chcą na tym grubo zarobić, a społeczeństwu odebrać pewne przywileje (tak to nazwijmy). Podobni psychopaci zniszczyli rozwój aut elektrycznych na w początkach ich istnienia, może o tym zrób film😉. Za taki film nie płacą? PS. Na wymioty zbiera, jak promujesz tu elektryczne samochody pod dyktando innych i jeszcze się "dziwisz" że tak długo sie rozwijały...😂😂.
@DonSalieri181
@DonSalieri181 11 ай бұрын
Dużo pominąłeś. Przede wszystkim - obecne spaliniaki mają niewiele wspólnego z ówczesnymi. Nie było katalizatorów, dpf, samo paliwo było słabej jakości. Ale to jednak spalinowiec zapewniał swobodę - kanistry w bagażnik i jedziesz, a jak przedobrzysz, to wachę doniesiesz. W elektrykach tak nie ma i nie było, więc zasięg z automatu spadał dwukrotnie - bo trza jeszcze wrócić. Co jednak zrobić, jak deszcz zmyje drogę i trzeba szukać objazdów?
@Dariusz-nv3ro
@Dariusz-nv3ro 10 ай бұрын
Apropo pominąłeś rok 2004 i rewolucyjny(prawdziwy elektryk-nie hybryda"nie elektryk") koncernu Renault.Jak tak mówisz o elektrykach,to porusz temat elektryków ekopaliwowych(zeroemisyjnych-wodorowych)
@DonSalieri181
@DonSalieri181 10 ай бұрын
@@Dariusz-nv3ro 2004? Phi. Peugeot 106 electric, 1995-2003. Też full elektryk, a jednak z jakiegoś powodu się nie przyjał
@J4sik
@J4sik 10 ай бұрын
@@DonSalieri181dlatego ze wtedy nie bylo przymusu do posiadania elektryków wiec nie bylo sensu posiadac takiego samochodu
@DonSalieri181
@DonSalieri181 10 ай бұрын
@@J4sik Wniosek - elektryk nie ma własnych zalet nad spalinowym, dlatego próbują przymusić.
@Kubix2017
@Kubix2017 11 ай бұрын
Myślałem że będzie to film o tym że np każda stłuczka jest kosztowna bo trzeba sprawdzić baterię czy że elektryki tak naprawdę produkują więcej spalin od benzyniakównale nie Cały film to jedna wielka lekcja historii a przecież są wakację Niespełnione ambicje zostania nauczycielem
@LoCoKsF
@LoCoKsF 11 ай бұрын
Taa. Jest jeden mały problem. Spalinowe są bardziej ekologiczne od elektryków. Np sam proces produkcji a później utylizacji bakterii jest bardzo szkodliwy dla środowiska
@koxiak7686
@koxiak7686 11 ай бұрын
Najlepsze są silniki parowe
@iamweasel_
@iamweasel_ 11 ай бұрын
Tylko że powrót elektryków bardzo silnie wspierany jest ideologicznie i politycznie. Gdyby elektryk był lepszy, nie potrzebne byłyby dopłaty, zwiększenie opodatkowania spalinowców, bo ludzie sami wybieraliby lepsze dla nich rozwiązanie. A tak, wygląda na to że zlikwidują, przynajmniej w Unii, samochody spalinowe (z wyjątkiem Ferrari , Bugatti i podobnych), skasują dopłaty na elektryki i 90% społeczeństwa nie będzie już stać na samochód. Przypomina to PRL, tylko z internetem i telefonami komórkowymi.
@KreeseCraft
@KreeseCraft 11 ай бұрын
Elektryki od początku były by lepszym wyborem, ale ówczesna technologia nie pozwoliła zrobić z tego wielkiego biznesu. Wciąż nie mamy wszystkich rozwiązań, np. co zrobić ze zużytymi bateriami. Ale wierzę, że ludzkość ogarnie, jak w końcu jest w tym pieniądz. Potrzebny przełom w temacie magazynowania energii i realnymi będą scenariusze science fiction na transport publiczny i prywatny. Tymczasem konfederaci: hur dur, zakazują aut spalinowych!
@bongodus3367
@bongodus3367 11 ай бұрын
Póki doczekasz "przełomu" forsowanego na siłę przez urzędników, prędzej zdechniesz po prostu bez samochodu, bo na tę technologię cię nie będzie stać. I o to chodzi. PS. Technologia magazynowania energii jest rozwijana od początku powstania akumulatorów, chociażby w masie urządzeń elektronicznych. I nadal jest zawodna.
@patrykk5756
@patrykk5756 11 ай бұрын
#powrotelektrykow super odcinek 😊
@thomasriddle2391
@thomasriddle2391 10 ай бұрын
2:25 komuś się jednostki pomyliły. 12 koni mechanicznych/Henr KM/Hkm/h
@kasia.irl.
@kasia.irl. 11 ай бұрын
Daję lajka w "ciemno". 7 metrów pod ziemią nie poleci byle czego
@user-vs4mx4ew3z
@user-vs4mx4ew3z 11 ай бұрын
Już setki samochodów elektrycznych stoi zepsutych a koszty nie pozwalają tego zrobić a to tylko bateria i praktyczne zero recyklingu
@CryptoDodo
@CryptoDodo 11 ай бұрын
#powrótElektryktów dzięki za odcinek :)
@koxiak7686
@koxiak7686 11 ай бұрын
#zakazelektryków
@Natix05
@Natix05 11 ай бұрын
Uwielbiam ten kanał ❤
@user-uq1hd6rh2n
@user-uq1hd6rh2n 11 ай бұрын
Ja myślę nad zrobieniem buggy gokard Pod 400v zasilanie z agregat hybrydowy potwór
@Miki_X-Fun
@Miki_X-Fun 11 ай бұрын
Dodge na początku ❤ Szanuję😎
@nik15071410
@nik15071410 10 ай бұрын
a co zkosztami zakupu, serwisowania i utylizacji baterii ?
@konradk760
@konradk760 3 ай бұрын
Czy nie ma tu pomyłki, że pierwsze akumulatory aut elektrycznych mogły ważyć nawet 50kg? Może miało być 500kg? Poza tym w pierwszych priusach Toyota zastosowała sprawdzone i bezpieczne akumulatory NiMH zamiast nowych, niesprawdzonych Li-Ion.
@qbahn
@qbahn 2 ай бұрын
to jak uzasadnisz wprowadzenie akumulatorów Li-on w obecnych Toyotach?
@piotrsulich9848
@piotrsulich9848 11 ай бұрын
Dotarłem do końca 🤣
@chris14305
@chris14305 4 ай бұрын
Wszystko fajnie, tylko teraz powrót do elektryków nie następuje na wskutek rynku tyłka poprzez nakazy - przynajmniej w Unii Europejskiej
@jano3681
@jano3681 11 ай бұрын
Moim zdaniem powrotu do samochodów elektrycznych nie będzie i znikną jak TV 3D. Oczywiście są teraz wdrażane na siłę. Finalnie okazuje się, że wcale nie są przyjazne ekologii a pozyskiwanie kobaltu przez Chińczyków w Afryce to praktykowanie niewolnictwa. Transport rudy kobaltu do Chin i procesy przetwarzania nic z ekologią wspolnego nie mają tylko głupi Europejczyk się cieszy, że jest eko używając produkt finalny. Obliczenia mówią, że jesli Europa przejdzie na elektryki to zredukujemy o 3%% (promile!!!) globalnej emisji CO2 więc jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o $. No i należy dodać, że sieci energetyczne nie sa w stanie dzwignąć ładowania samochodow elektrycznych - nie wspominając o blokowiskach i przedluzaczach z 12 pietra 😂
@stanislawlekki0019
@stanislawlekki0019 11 ай бұрын
#powrótelektryków Fajny odcinek
@p.i.g.u.a.n5749
@p.i.g.u.a.n5749 11 ай бұрын
fajne
@ypilar7968
@ypilar7968 11 ай бұрын
Fajny film ale to miała być cała prawda a nie tylko historia elektryków. Zabrakło mi trochę merytoryki np. problemy związane z użytkowaniem takowych samochodów, które często są pomijane, no może oprócz dostępu do ładowarek. Kwestia ekologii, która obecnie jest kluczowa patrząc na chociażby globalne ocieplenie, dlaczego tego nie było w filmie? Dobrze znać historię ale tytuł filmu jest totalnie sprzeczny z treścią
@rozumekmaly9581
@rozumekmaly9581 11 ай бұрын
Zapomniałeś o jednej rzeczy. benzynowce wyparły elektryki z powodów technologicznych i użytkowych a elektryki wracają wyłącznie z przyczyn politycznych obecnie. KIedyś wygrywał lepszy produkt, a teraz taki, który ma lepszych lobbystów wśród polityków, smutne, ale prawdziwe.
@rainlesss9269
@rainlesss9269 11 ай бұрын
Świetny materiał 🎉
@XVYQ_EY
@XVYQ_EY 11 ай бұрын
Pierwsze samochody były elektryczne. Samochody elektryczne to wizja prEszłości.
@mateuszratka8928
@mateuszratka8928 11 ай бұрын
Nawet i dzisiaj nie jesteśmy gotowi na elektryki. Za kolorowo to przedstawiłeś Piotrze. Mogłeś powiedzieć coś o współczesnych wadach takich samochodów. Pozdrawiam.
@koxiak7686
@koxiak7686 11 ай бұрын
Zgadzam się
@mariolondyn50
@mariolondyn50 11 ай бұрын
11:30 - sprostowanie - W Priusach od modelu 1 do bodajże przełomu 3 i 4 , stosowano baterie nie Litowe , a wodorkowe patentu Toyoty . Czemu tak długo ? Bo są tanśze od Litowych i firma potrzebowała zwrotu z badań i inwestycji w tą baterię .
@OldSkullSoldier
@OldSkullSoldier 3 ай бұрын
Jeszcze była kwestia bezpieczeństwa oraz postrzeganego bezpieczeństwa. Dopóki ludzie pamiętali samozapłony laptopów to pomimo stabilności technologii LiIon, dalej NiMH był lepszy.
@wladi_006
@wladi_006 11 ай бұрын
#powrótelektryków Super odcinek, uwielbiam ten kanał 🔥
@wiewiora1333
@wiewiora1333 10 ай бұрын
Szkoda że nie powiedzieliście nic o Gastonie Plante, ale odcineczek bardzo fajny :) Pozdrawiam
@pawel.1438
@pawel.1438 11 ай бұрын
Osobiście nie mam nic do aut elektrycznych (ani ich posiadaczy). Tylko czy może mi ktoś wytłumaczyć dlaczego idea aut elektrycznych „dla mas” nie może obronić się sama? Dlaczego chce się siłą (zakazami, nakazami, prawem) narzucać takie rozwiązania?
@marekk1337
@marekk1337 11 ай бұрын
Istnieje tez opcja samochodow na sprezone powietrze.
@sylwekjezewski
@sylwekjezewski 20 күн бұрын
Problemem w rozwoju elektryków był nie tylko Ford ale też Firma StandardOil 😉
@tomaszbyczek413
@tomaszbyczek413 11 ай бұрын
"Głównie przez to, że tylko ich na nie stać" 😁
@Rob3rtM
@Rob3rtM 11 ай бұрын
Temat paliw, bardzo ciekawy temat. Zróbcie odcinek o tym jak wprowadzono na rynek PbEt4? Czemu wprowadzono trujące paliwo którego skutki odczówamy do dzisiaj? Mimo że bezołowiowa technologia była znana w tym samym okresie, 5 centów różnicy w produkcji na jednym galonie... e85 czyli etanol oraz biopaliwa których nie biorą pod uwagę, w Szwecji autobusy i ciężarówki są zasilane paliwem ze śmieci... HVO100. Jest masa alternatyw bardziej ekologicznych niż elektryki.
@pmcmalec
@pmcmalec 11 ай бұрын
Moim zdaniem jednak jest to coś nowego, silniki bezszczotkowe BLDC tego nie było w wymienionych autach. A obecnie dostępne tanio choćby w hulajnogach czy hoverboardach
@danielbarczynski5919
@danielbarczynski5919 11 ай бұрын
Mega fajna ta nowa seria Big brain ;)
@Sobieskiooo7
@Sobieskiooo7 11 ай бұрын
#powrótelektryków, chłopaki robią to tylko dla zasięgu
@SuperSlawek1982
@SuperSlawek1982 8 ай бұрын
Miały akumulator ważący 50 kg. A co to jest 50 kg? U mnie w firmie jest maszyna do szorowania i mycia podłogi. Ma akumulator ważący ponad pół tony. Sama waży 1.2 tony. Może pracować 4 godziny na jednym ładowaniu. To stara maszyna z 2005 roku. Te nowsze mają mniejsze akumulatory.
@Soyk6
@Soyk6 11 ай бұрын
A jak się prognozuje ten temat no kolejne np 20-30 lat? I jak myślicie jak to wpłynie na zawód mechanika biorąc pod uwagę rozwój technologii i czy będzie miała na to wpływ sztuczna inteligencja?
@mglamowski
@mglamowski 11 ай бұрын
Samochód elektryczny poza tym, że ma silnik elektryczny i baterię (w uproszczeniu) zamiast silnika spalinowego i baku, niewiele się różni od samochodu spalinowego. Warsztat, do którego jeżdżę Teslą na zmianę opon, szykuje się do stopniowego przejścia na elektryki. Nie widzą w tym żadnego problemu. Przeciwnie, są zaciekawieni tematem. Będzie to wymagało nowych uprawnień i poznania technologii, ale dla profesjonalistów to nie jest przeszkoda.
@januszszewczyk770
@januszszewczyk770 11 ай бұрын
...... EV-1 .........to ważny epizod..........ale błąd o nim nie wspomnieć !!!!
@rafaepek781
@rafaepek781 11 ай бұрын
Cała prawda?! Po prostu historia elektryków....
@GramyWCoChcemy
@GramyWCoChcemy 11 ай бұрын
Szkoda, że nie zauważył, że sto lat później proces tworzenia silnika elektrycznego, a i jego zapłon jest bardzo nie EKO. Mogliście w sumie wspomnieć o tym problemie, który co raz bardziej jest nagłaśniany. Zwłaszcza po ogłoszeniu w EU zakazu produkcji benzyniaków do roku 2030 (chyba tak to przeforsowali) Pozdrawiam.
@Tomson1105
@Tomson1105 11 ай бұрын
Nikt o tym nie wspomina, bo to co piszesz to kompletne bzdury i bełkot xD
@szymus190
@szymus190 11 ай бұрын
Zapomniałeś o kontrowersyjnym gm ev1 z lat 90.
@krzysztofwanga7557
@krzysztofwanga7557 10 ай бұрын
Podobno jest w UE komisja mierząca slad weglowy w całokształcie istnienia samochod, od produkcji do zlomowania, niestety oni twierdzą, że elwktryki pozostawiają wiekszy slad węglowy niż skoda z silnikiem 1,9 tdi. A może stosować te baterie diamentowe z odpadów? Moze to jest droga elektryków. Jak elektryk nie mozecna jednym tankowaniu pojechac 1200, km z prędkością średnią 120km/h, no to nadal nie warto, bo są dla bogaczy.
@grzesiek19879
@grzesiek19879 10 ай бұрын
#powrótelektryków ❤❤
@TG_DZWONEK
@TG_DZWONEK 10 ай бұрын
Upa upa upa, nie wracają elektryki tylko są nam wciskane na siłę, zabierzcie dotacje, ulgi, i uwolnijcie rynek, to zobaczymy jak elektromobilność się rozwinie, nie jesteśmy gotowi z infrastrukturą elektryczną na to i wieloma innymi rzeczami. Jakby to powiedział mój kolega "mózgu tyle, co w kaczym chu(przyrodzeniu) smalcu. . . 😊
@PITBULLAS
@PITBULLAS 11 ай бұрын
Ciekawe jak pozyskiwali prąd do tych elektryków :)
@ESP-FR-iT-NL
@ESP-FR-iT-NL 11 ай бұрын
Prąd jest z gniazdka
@michal88gno
@michal88gno 10 ай бұрын
Silnik elektryczny to niewątpliwie przyszłość. Problem to magazynowanie energii. Tu wydaje się, że znowu Toyota jak kiedyś wprowadzająć hybrydowego Priusa a teraz wodorowego Miraia nadaje kurs. Nie są to mrzonki, ponieważ (zróbcie research) wodorowe układy Toyoty można np. zamówić sobie na jakiś duże event jako agregat prądotwórczy i, uwaga, w środku pracuje wodorowe ogniwo od Toyoty właśnie. Dodatkowo firma produkująca maszyny robocze JCB inwestuje środki w rozwój spalania wodoru w silniku spalinowym. Wydaje się więc, że nie tyle przejście na elektryki jest rozwiązaniem (bo w transporcie ciężkim na pewno nie). Rozwiązaniem jest dywersyfikacja napędów - do miast elektryki z lekką baterią. Na długie trasy, w transporcie ciężkim i maszynach roboczych prawdopodobnie spalanie wodoru w silnikach tłokowych lub ogniwa paliwowe. W transporcie kolejowym już dziś można spotkać prototypowe rozwiązania lokomotyw na wodór. Dodatkowo warto wiedziećm, że Polska jest ogromnym producentem "odpadowego" wodoru przy produkcji "innej chemii" w zakładach azotowych w Puławach. Polecam Wam też filmik z kanału Povagovani: kzbin.info/www/bejne/enTZe6SQgtWfaqs Gratuluje ciekawie rozwijającego się i dobrze zapowiadającego się kanału, Panowie!
@pawepawe5329
@pawepawe5329 10 ай бұрын
Elektryki to przyszłość? Raczej paliwa syntetyczne tylko jeszcze cicho sza bo nie czas.
@michal88gno
@michal88gno 10 ай бұрын
napisałem, że dywersyfikacja więc na paliwa syntetyczne też zrobi się zapotrzebowanie i z pewnością wyprą paliwa kopalne@@pawepawe5329 ; ale silnik elektryczny z ogniwami paliwowymi wodorowymi również. Przeżykiem staną się ciężkie ogniwa, któych obecnie używają elektryki - jest to totalnie nieekologiczne - marnuje zasobu i elektryk w rzeczywistości zużywa więcej kWh niż benzyniak bo musi napędzić większą masę własną.
@kichno99
@kichno99 11 ай бұрын
#Powrót elektryków
@mariuszzabrodzki84
@mariuszzabrodzki84 10 ай бұрын
Zaawansowana nanotechnologia przyszłości pomoże zbudować takie baterie które trzeba będzie ładować raz na rok albo i dłużej Cała najnowsza obecnie technologia pójdzie do śmieci. Nie mówię że jutro. Trzeba będzie ze 100 lat poczekać:)
@ZeptoBoxpl
@ZeptoBoxpl 11 ай бұрын
Sami ponownie w tym odcinku udowadniacie, że można być zarąbistym konstruktorem i wynalazcą, ale jak się nie ma szczęścia jak influenser to wynalazki są na darmo świetne, bo nikt ich nie zobaczy. To mój przypadek.
@andrzej9618
@andrzej9618 11 ай бұрын
Tylko że są na siłę wciskane
@kuban844
@kuban844 11 ай бұрын
całą drugę połowę XXw. różni producenci na całym świecie próbowali tworzyć auta elektryczne. Warto wspomnieć o naszych Melexach.
@AWTUNING
@AWTUNING 11 ай бұрын
Nie zgubiłeś czegoś po drodze? Początek lat '90? 🤔
@davianwilk6594
@davianwilk6594 3 ай бұрын
jeden problem został by zażegnany ale pewnie pojawią się inne, ciekawe jakie?
@Gdynianin95
@Gdynianin95 11 ай бұрын
Gdyby Henry Ford zaprzyjaźnił się z Nicola Teslą to technologia samochodów elektryczny szybko by weszła na wysoki poziom w tamtych czasach
@NommaD79
@NommaD79 11 ай бұрын
Nie mieli technologii do budowy akumulatorów, nadal jej nie ma. Prawdziwy sprawdzian dla obecnych konstrukcji, będzie za 5-6 lat, gdy baterie zaczną tracić drastycznie na pojemnościach.
@rudakitka6929
@rudakitka6929 11 ай бұрын
#powrótelektryków Odcinek jak zawsze był ciekawy i uczący 😊
@michalsiekierski1453
@michalsiekierski1453 5 ай бұрын
Pan porsche tworzył też hybrydy😂😂😂
@matiogr1048
@matiogr1048 11 ай бұрын
Tytuł mijający się z treścią. Trochę czegoś innego się spodziewałem
@karolekwinternecie8997
@karolekwinternecie8997 11 ай бұрын
#powrótelektryków
@humandisorder3962
@humandisorder3962 11 ай бұрын
Brakuje mi jednego faktu... Otóż okolo 30 tyś lat temu pewnien prosty chłop o imieniu Yyr w dzisiajszej Grecji wsadził dwa namoczone źdźbła trawy w cytrynę i dotknął języka. Tak wynaleziono prąd.
@krzysztoftarchala6834
@krzysztoftarchala6834 11 ай бұрын
Ktos ma rope to inne auto ktos ma kopalnie oluw i siarke to Partia Zielona SWOJE ROBI - ALE SIARA I OLUW TO BOMBA !
@marekk1337
@marekk1337 11 ай бұрын
Czyli niezle elekryki byly juz ponad 100 lat temu, zatem dlaczego zaczynany od nowa, kto zamrozil te sfere na sto lat?
@Mate_godo
@Mate_godo 11 ай бұрын
Odcinek ok ale już kazdy wiedział ze elektryki nie będę zbyt eco Takie tam opóźnienie około1 rok :))
@marcinr3750
@marcinr3750 11 ай бұрын
Jak nie wiadomo o co chodzi, to o pieniądze
@piotrszylwanski7501
@piotrszylwanski7501 11 ай бұрын
👍
@jatoja8375
@jatoja8375 11 ай бұрын
❤🎉
@rafasiedlecki929
@rafasiedlecki929 11 ай бұрын
Proponuję zainteresować się wzorem i ekonomią świata by zrozumieć czemu był przestój a wróciliśmy do tego samego
@zawarudo1041
@zawarudo1041 9 ай бұрын
Materiał ciekawy, ale minus za tryhardowanie prowadzącego - "spontaniczne" pytania i zachowania nie będą quirky i edgy jeśli przeczytasz je z odpowiednią intonacją, bo nadal widać że są ze skryptu ... Co do elektryków, dopóki nie ustandaryzuje się baterii tak jak ustandaryzowało się usb-c, oraz nie wymusi się na producentach ich implementacji i łatwego wymieniania akumulatorów TANIO, to będzie to burżujska zabawka dla dorobkiewiczów, którzy lubią uprawiać virtue signalling kosztem dzieci w afryce. Ewentualna popularyzacja bateri redox, umożliwiająca "tankowanie" elektrolitu, mogłaby też mieć sens. Inaczej, powtarzam, jest to zabawka dla burżujów i dorobkiewiczów, którzy znaleźli sobie kolejną rzecz, która mogą podkreślić swój status i odciąć się od normalnych ludzi
@olej215
@olej215 11 ай бұрын
Jak zrobią atomową baterie to wtedy będzie jak ma być.
@frutifruti5300
@frutifruti5300 11 ай бұрын
Materiał o tytule "cała prawda o elektrykach", a prawda jest tu bardzo wybiórcza. Nazwa powinna brzmieć "historia elektryków". Nawet wg europejskich badań, sumarycznie, najnowsze auta elektryczne nie są bardziej ekologiczne od współczesnych spalinówek. Bo zanieczyszczenie środowiska wywołane produkcją oraz utylizacją auta elektrycznego, równoważą zanieczyszczenia spowodowane spalaniem paliwa. Bilans pozostaje zerowy. Do tego przy procesie ładowania tracimy sporo energii. Sama produkcja energii elektrycznej też nie jest z niczego. Co za różnica? Dym z komina elektrowni czy rury wydechowej? Do tego powszechne elektryki zrobiły się mniej niż 5 lat temu i wciąż nie są głównymi pojazdami. Ciężko ocenić ich długoterminowy wpływ na środowisko oraz trwałość. Wg aktualnych badań, auta elektryczne nie płoną specjalnie częściej niż spalinowe, ale średnia wieku elektryka to mniej niż 5 lat, podczas gdy średnia wieku auta spalinowego to lekko ponad 15 lat. Wsród nowych aut spalinowych, kwestia ich płonięcia w zasadzie nie istnieje. Płoną przez starość i zużycie, a nie błędy konstrukcyjne. Do tego kwestia kosztu przejechania 100km. Jeśli do ceny prądu doliczyć podatki drogowe (i inne opłaty związane z paliwami) to elektryki wychodzą porównywalnie lub nawet drożej (w porównaniu do LPG). Żaden akumulator nigdy nie dorówna gęstością energetyczną paliwom kopalnym. Współczesne akumulatory mają gęstość na poziomie 0,89MJ/kg, podczas kiedy benzyna ma od 42 do nawet 44MJ/kg. To przepaść. Przyszłość jest w autach wodorowych. Przykład pojazdu "hyperion" miażdży elektryki pod każdym względem. Trwałość ogniwa na ponad milion kilometrów, wyższa prędkość maksymalna niż dowolny elektryk, większy zasięg rzędu 1600km, wodór tankowany w 5min, niższa masa, a na dodatek, łatwiejszy recykling. Sęk jednak w tym, że aby auta wodorowo-elektryczne miały sens, cały sektor energetyczny musi zostać przebudowany. Przy produkcji wodoru, OZE nabierają dużo sensu, gdyż ciężko składować nadwyżki prądu, w przeciwieństwie do wodoru. Taka jest brutalna prawda o autach elektrycznych. To ślepy zaułek motoryzacji, który jest nam wciskany do gardła. Lepsze rozwiązania bronią się same.
@arti1977
@arti1977 11 ай бұрын
#powrót elektryków. Fajne odcinki, ale dlaczego tak dużo reklam???
@karolnikman1600
@karolnikman1600 5 ай бұрын
🚗🔥🚗🔥🚗🔥
@aleksandermarczenko1432
@aleksandermarczenko1432 11 ай бұрын
Nic dziwnego. W szkole zawodowej o historii motoryzacji uczono i o elektrykach też wspominano.
@nosferauto11
@nosferauto11 11 ай бұрын
I w taki sam sposób elektryki znowu znikną z dróg. Historia zawsze sie powtarza. Jedyna rozsądna rzecz to wodór ale to jeszcze koncert życzeń
@grzegorzwitkowski265
@grzegorzwitkowski265 11 ай бұрын
😊
@Folti74
@Folti74 11 ай бұрын
#powrot elektrykow ❤
Wynalazki II wojny światowej, z których korzystamy do dzisiaj!
13:15
Я нашел кто меня пранкует!
00:51
Аришнев
Рет қаралды 2,6 МЛН
50 FAKTÓW O MOTORYZACJI, KTÓRYCH NIE ZNAŁEŚ 😲😲😲
30:15
Jazdy Próbne
Рет қаралды 212 М.
POZAMIATA Elektryki! REWOLUCYJNY SILNIK  16kg i 160hp!  H2 STARTFIRE.
17:26
Miłośnicy czterech kółek -zrób to sam
Рет қаралды 335 М.
Używany elektryk? Uważaj - mało kto o tym mówi!
10:00
Moto Doradca
Рет қаралды 175 М.
Dlaczego japońskie samochody tak katastrofalnie rdzewieją?
23:26
Wymiana oleju? Nie rób tego swojej furze!
9:41
Adam Kornacki
Рет қаралды 611 М.
NAJDZIWNIEJSZE POJAZDY, JAKIE ZBUDOWANO!
11:34
Big Brain
Рет қаралды 14 М.
Wyjaśniam ELEKTRO-ŚCIEMĘ ostatni RAZ !
24:52
Miłośnicy czterech kółek -zrób to sam
Рет қаралды 524 М.