Polecamy także odcinki: (32) Ciemna materia - kzbin.info/www/bejne/mGi3f4aar9mWnpo (37) Ekspansja Wszechświata - kzbin.info/www/bejne/m3OVdpppbbSbkJI (18) Odległości we Wszechświecie - kzbin.info/www/bejne/ap2bfH9jbqudbrM
@amciuam1573 жыл бұрын
Trzymajmy wszyscy kciuki za udany start teleskopu kosmicznego Jamesa Webba na rakiecie Ariane V. Do startu pozostał niecały miesiąc!
@konrad76293 жыл бұрын
O ile znów nie zaliczy opóźnienia😳
@marcindino3 жыл бұрын
@@konrad7629 nie musisz znowu co miesiąc przypominać, że jesteśmy opóźnieni o 10 lat 😂😂😂😁😱👏🤪
@konrad76293 жыл бұрын
@@marcindino a do 2016 roku teleskop pochłonął jakieś 8.4mld dolarów więcej niż zakładano🤑
@dancolombo60503 жыл бұрын
Udany start to dopiero początek potencjalnych problemów
@wiewitekop87973 жыл бұрын
Ciekawe ile planet z tlenem odkryje
@bartekwitkowski78603 жыл бұрын
U mnie niemal tylko teleskop 🔭 i kosmos. Uważam że na tym kanale można dowiedzieć się konkretnych rzeczy związanych z tematem. Dobry Polski kanał o kosmosie. Pozdrawiam serdecznie twórców, oraz wszystkich zainteresowanych tą tematyką! 😉🤚🙂👍👍
@SavageMephisto823 жыл бұрын
Jest zaledwie kilka kanałów na polskim YT traktujących o astronomii, godnych polecenia. Astronarium to perełka wśród nich, choć Astrolife też można śmiało polecić.
@Hazok873 жыл бұрын
Tajemnicza siła która kieruje tym wspaniałym programem :)
@Nosttre3 жыл бұрын
to wiedźma entropia....
@annaszczesliwy4512 жыл бұрын
Kurski- ave satan😁
@arturzalewski66803 жыл бұрын
Mój ulubiony program popularnonaukowy
@pinksedes3 жыл бұрын
Pozdrowienia dla całej ekipy tworzącej ten wspaniały i merytoryczny program.
@marcin11703 жыл бұрын
Macie niesłychany dar mówienia o ciekawych rzeczach ciekawie i zrozumiale.
@listopadia1233 жыл бұрын
Nareszcie, nie mogłem się doczekać. 💪 Niekwestionowany duet - lektor i prowadzący. Pozdro
@thomasputko10803 жыл бұрын
Kto czyta?
@Astronarium3 жыл бұрын
@@thomasputko1080 Maciej Gudowski
@thomasputko10803 жыл бұрын
@@Astronarium dzieki niemu jak ogladam Astronarium jest to najblizsze wrazenie ogladania Sondy.
@listopadia1233 жыл бұрын
@@thomasputko1080 coś w tym jest.
@thomasputko10803 жыл бұрын
@@listopadia123 mam tylko nadzieje ze nie znajdzie sie jakis glupi ch.. "innowator" i nie zacznie "usprawniac" formuly Astronarium. Tak jak jest - jest idealnie.
@SzpenioWPR3 жыл бұрын
Kolejny Ciekawy Odcinek ✌
@zygmunttes94893 жыл бұрын
Komentarz dla zasięgu. Niezmiennie powtarzam, że jest to jeden z bardziej wartościowych kanałów tutaj. Pozdrawiam serdecznie i mam nadzieję, że jeszcze długo będą Państwo "nadawać".
@Nosttre3 жыл бұрын
Piękna sprawa słuchać ludzi zafascynowanych tematem, głodnych odkryć i złapania króliczka......Astronarium to wspaniały kanał. Dzięki.
@mstrG3 жыл бұрын
świetny content no i Pan lektor bardzo pozytywnie wpływa na odbiór, dziękuję 🙏
@sawektrendy48833 жыл бұрын
Ciemna energia to cząstki napływające z nieskończonej otchłani przestrzennej- tak jak z balonem-za ok. biliona lat pęknie jak bańka mydlana -rozleci się osnowa czasoprzestrzenna
@mariuszwaciak62443 жыл бұрын
Tak sobie (nie jako fizyk) myślę, że ta ciemna energia jest własnością przestrzeni ujawniającą się w skali makro. W skali mikro też przestrzeń ujawnia swoje niespodziewane właściwości. W ogóle cały świat materialny jakby wyszedł z przestrzeni o jakichś konkretnych właściwościach, które albo powstały w tym wielkim wybuchu, albo istniały niezależnie od niego. Wygląda na to, że, jako ludzie, obserwowany przez nas świat materialny odbieramy w sposób, jaki został zdeterminowany przez nasze zmysły i dlatego obiektywnie trudno nam go pojąć, kiedy się w niego zagłębiamy. A, tak zwany, świat materialny nie jest całkiem taki, jak go widzimy, a raczej może być, (lub na bieżąco się tworzyć) wynikiem energetycznych emanacji tej przestrzeni. I dopiero, kiedy udałoby się nam tak na niego patrzeć, moglibyśmy liczyć na jego zrozumienie. Poniekąd częściowo wynika to już z obowiązujących matematycznie sformułowanych teorii, ale nawet też Einstein nie chciał uwierzyć w ich konsekwencje.
@viro_2 жыл бұрын
No właśnie też mi przeszła przez głowę myśl, że tak na prawdę nie ma żadnej ciemnej energii, a przestrzeń posiada pewną własność. Własność polegającą na tym, że w przypadku braku materii przestrzeń zaczyna się rozszerzać. Wyobrażam to sobie w ten sposób, że przestrzeń, w której znajduje się materia jest jakby poskręcana. Kiedy materii zaczyna brakować, ta poskręcana przestrzeń zaczyna się rozwijać, co z naszej perspektywy wygląda jak rozszerzanie się tej przestrzeni. Im tej pozbawionej materii przestrzeni jest więcej, tym większy jest efekt, a to z kolei z naszej perspektywy wygląda tak, jakby to rozszerzanie przyśpieszało. Zakładając, że powyższa hipoteza jest prawidłowa, w pewnym momencie ten efekt rozszerzania przestrzeni powinien zacząć zwalniać, by w końcu się zatrzymać. Zatrzymanie nastąpiłoby w momencie kiedy poskręcana przestrzeń rozwinęłaby się całkowicie we wszystkich swoich punktach.
@AK_._9 ай бұрын
Fajne spostrzeżenie. A mnie nurtuje następujący obraz. Widać coraz wyraźniej, że do słynnego wzoru Einsteina, do jego dwóch głównych bohaterów trzeba dołączyć trzeciego: przestrzeń. Mamy więc równoważność masy, energii i przestrzeni: no bo ogólna teoria względności łączy masę z przestrzenią. W ekstremalnych warunkach, rozpadają się atomy, a dalej uwalniają kwarki. W czarnej dziurze ten proces idzie dalej: materia nie może się już manifestować jak lód w gotującej wodzie. Wszystko zamienia się w przestrzeń. Zostaje już tylko ta zdumiewająca przestrzeń, ściskana ekstremalnie jak gąbka. W mniej ekstremalnych warunkach materia daje jeszcze radę, mamy błysk na poziomie materii, mamy supernowe. Teraz materia już nie jest w stanie zatrzymać procesu, mamy jeszcze więcej energii, jeszcze potężniejszy akcelerator. I teraz dochodzi do błysku na poziomie przestrzeni. Przestrzeń chce uwolnić się z tych ekstremalnych warunków, rozszerza się, gdzieś w innym wymiarze, bo to wszak jest właśnie przestrzeń i po to jest aby się zaraz gdzieś... rozprzestrzenić. Warunki łagodnieją, wytraca się rosa: może już zacząć pojawiać się materia w znanym scenariuszu wielkiego wybuchu. Do czarnej dziury wpada nowa materia, która na drugą stronę może przejść tylko w formie przestrzeni. Dla obserwatora wewnątrz czarnej dziury oznacza to przyrost przestrzeni. A co jeżeli czarna dziura zderzy się z inną? Może wówczas przyrost nowej przestrzeni jest tak gwałtowny, że nazwiemy go inflacją? No i tempo ucieczki galaktyk może być zmienne w czasie, bo ilość materii wpadająca do czarnej dziury jest zmienna w czasie. Wówczas przestrzeń może... zadygotać. Tempo przyrostu przestrzeni wyraźnie się zmieni. Czarna dziura jest miejscem zamiany materii na przestrzeń, po drugiej stronie mamy proces odwrotny. Do drugiej strony dopływa energia z zewnątrz - która wewnątrz czarnej dziury nazwana będzie ciemną energią.
@jareknowak87123 жыл бұрын
Chcialbym aby powstal program poswiecony Fizyce Kwantowej o takiej jakosci jak Astronarium.
@payapo14973 жыл бұрын
1:08 Podoba mi się jak Pan Bogumił wychodzi ze stołówki po sowitym obiedzie :)
@urmeti3 жыл бұрын
😅😂😂🤣🤣🤣
@blue.valentine01332 жыл бұрын
Wspaniały program. Tak wiele się dzięki wam nauczyłam. Dziękuję.😍
@czaksiron24603 жыл бұрын
Świetny program. W starym dobrym stylu.
@marcinzuberek77753 жыл бұрын
Bardzo dobry odcinek. Pozdrawiam.
@marekchudy88933 жыл бұрын
Dziękuję i pozdrawiam
@Judgemaut3 жыл бұрын
Tego mi dziś trzeba było :)
@wojteksobinski64493 жыл бұрын
Pozdrawiam i dziękuję za kolejny odcinek
@urmeti3 жыл бұрын
Zaiste wspaniały program i świetnie wykonanie ale niestety jestem zawiedziony brakiem zwykłego wytłumaczenia metodologii za problemem, tzn...np obserwacyjne właściwości odlegych agalaktyk....metody i zastosowanie aparatury, wspomnienie efektu Dopplera, dające szerszemu widzowi wyobrażenie i wytłumaczenie, to tak niewiele ale aż tak dużo Pozdrawiam z malowniczego wybrzeża Północnej Walii 🙌🏻
@ffa26533 жыл бұрын
O ile mnie pamięć nie zwodzi to było o tym we wcześniejszych odcinkach Jeśli drogi użytkowniku dołączyłeś nie dawno to pewne rzeczy mogą być niezrozumiałe każdemu polecam czasem wrócić parę odcinków wstecz Zainspirowałeś mnie do obejrzenia od nowa, muszę przeszukać ten wspaniały skarbiec od nowa pod nowym kątem xp
@grzegorzossowiecki10372 жыл бұрын
@@ffa2653 Oczywiście, że było o tym we wcześniejszych odcinkach. Trzeba naprawdę chcieć się czegoś dowiedzieć, a nie tylko mówić, że się chce.
@jagoda12343 жыл бұрын
Wiem co to jest ta tzw. ciemna energia, niestety chyba to zabiorę do grobu. Już lata próbuję tym kogoś zainteresować, bez skutku🤔
@Fish-ub3wn3 жыл бұрын
Jony w ruchu w przestrzeni, naładowany elektrostatycznie kosmiczny kurz. W ruchu. Pole elektromagnetyczne. Paradygmat kosmologii ulega teraz zmianie. Sprawdźcie misję NASA "Micro Nova" niedawno zatwierdzoną. Pozdrawiam, Suspicious Observers.
@amciuam1573 жыл бұрын
Ja jestem zainteresowany. Opowiadaj czym jest ciemna energia i jak można ją wykorzystać.
@krzysztofpara99273 жыл бұрын
?
@simon1313ss33 жыл бұрын
no popatrz...
@Artur-jm6um3 жыл бұрын
No to godej żeh.
@mnemonic073 жыл бұрын
super odcinek jak zawsze bardzo ciekawy👍
@adam-nc2hn3 жыл бұрын
Symulacje komputerowe to tylko symulacje,a Astronomia to przede wszystkim obserwacje astronomiczne, obserwacje rzeczywistości...
@rytmydjembe3 жыл бұрын
@@adam-nc2hn Adam popsułeś cały odcinek.
@KB-ym7fk3 жыл бұрын
@@adam-nc2hn chyba że 'rzeczywistosc' jest również symulacją 🤫
@wiedzapublicystykadokument19993 жыл бұрын
Tajemniczą energią powodującą rozszerzanie przyspieszanie wszechświata nie jest czasem energia Wielkiego Wybuchu? Mówimy, że WW miał miejsce ok. 13,8 mld lat temu. Być może mówienie o tym, że "miał miejsce" jest błędem, może należy mówić, że WW rozpoczął się 13,8 mld lat temu i ... trwa nadal. Może jesteśmy na początku drogi WW i tajemnicza energia to zwyczajnie energia WW. Pozdrawiam :)
@marekzegarek95913 жыл бұрын
Wiele razy moje mysli biegną w tym samym kierunku. Zaciagam gipsem ścianę słuchając astronarium
@rodakpolak5603 жыл бұрын
w/g opinii wielu naukowców wszechświat stara się zachować równowagę pomiedzy tym co widzimy a czego nie, między materią i antymaterią.Może to działać na zasadzie magnesu cząstki widzialne są plusami a ciemna energia minusem .Nastepna sprawa to obliczanie wieku wszechświata .... widzimy tylko to na ile najdalsze światło dotarło do nas.Coraz więcej jest zwolenników tezy że jesteśmy jednym z wieloświatów .Bo skoro świat jest nieskończony to twierdzenie że ma 13,7 mld lat jest niedorzeczne. Co możemy zobaczyć z własnego okna ? podwórko,horyzont i co nie twierdzimy że za horyzontem nie ma nic.Szkoda że ludzkość nie istniała od czasów dinozaurów mielibyśmy przewagę 200 mln. lat
@jolmen53903 жыл бұрын
Super. Dzięki. Mega ciekawe.
@maekaw98633 жыл бұрын
cały weekend czekałem.... -.-
@krzysztofziolkowski29323 жыл бұрын
Czy brano pod uwagę możliwość, że to nie ekspansja wszechswiata przyśpiesza, tylko przestrzeń w skupiskach materii zapada się coraz szybciej? Inny punkt widzenia, ale obserwowalny efekt byłby ten sam.
@viro_2 жыл бұрын
Przeszła mi przez głowę myśl, że tak na prawdę nie ma żadnej ciemnej energii, a przestrzeń posiada pewną własność. Własność polegającą na tym, że w przypadku braku materii, przestrzeń zaczyna się rozszerzać. Wyobrażam to sobie w ten sposób, że przestrzeń, w której znajduje się materia jest jakby poskręcana. Kiedy materii zaczyna brakować, ta poskręcana przestrzeń zaczyna się rozwijać, co z naszej perspektywy wygląda jak rozszerzanie się tej przestrzeni. Im tej pustej przestrzeni w danym obszarze jest więcej, tym większy jest efekt rozwijania, a to z kolei z naszej perspektywy wygląda tak, jakby to rozszerzanie przestrzeni przyśpieszało. Zakładając, że powyższa hipoteza jest prawidłowa, w pewnym momencie ten efekt rozszerzania przestrzeni powinien zacząć zwalniać, by w końcu się zatrzymać. Zatrzymanie nastąpiłoby w momencie kiedy poskręcana przestrzeń rozwinęłaby się całkowicie we wszystkich swoich punktach. PS. Ciekawe jak przebiegłaby symulacja komputerowa, która oprócz materii brałaby pod uwagę to, że przestrzeń sama w sobie posiada pewne właściwości, np. tę którą opisałem powyżej.
@marekking78472 жыл бұрын
Bez sensu. Bo na początku był jeden mały punkt, Bardzo bardzo gęsty i skąd puste miejsce by przestrzeń się rozwijała? I dlaczego ciągle się rozwija? Musiało by to oznaczać, że materii ciągle ubywa, bo robi się miejsce dla tejże przestrzeni bo powinna się rozwinąć od razu i koniec. Nie ma sensu, to, co piszesz.
@m4rcin5983 жыл бұрын
W końcu nowy odcinek 👍👍👍
@zbysiukopec95053 жыл бұрын
Ciemna energia to odpowiednik Niutonij Mendelejewa jako składnik Eteru Mendelejewa, a ciemna materia to odpowiednik dla Koronki Mendelejewa jako drugi składnik Eteru Mendelejewa z jego Oryginalnej Tablicy Pierwiastków Okresowej z 1906 roku.
@zbysiukopec95053 жыл бұрын
Oczywiście Eter Mendelejewa dowodzi tego, że Ziemia jest faktycznie płaska z kopułą i to nawet zgodnie z BIBLIĄ Katolicką.
@@Not_ur_waifuu Czyli nawet nie umiesz prawdziwych podstaw fizyki. Znajdź Oryginalną Tablicę Okresową Pierwiastków Mendelejewa z 1906 oraz znajdź wiedzę Tesli o Eterze a także prawdziwe fakty o Odgórnie i o Eterze Franciszka Rychnowskiego.
@killazman933 жыл бұрын
Oglądamy 😍😍😍😍
@karolpinczewski46463 жыл бұрын
Ja też zaczynam
@bartekwitkowski78603 жыл бұрын
Ija😆 🙂👍
@odbjur3 жыл бұрын
Lata mijają a pan nadal w Astronarium panie Kosiniak
@dancolombo60503 жыл бұрын
Nie obrażaj redaktora Kosiniakiem
@radosawnadolski94533 жыл бұрын
Jeden z moich ulubionych tematów
@xmonastyrx3 жыл бұрын
i kolejny mega odcineczek :d
@gadda332 жыл бұрын
No wreszcie po tylu latach jedno zrozumiałem......że NIC nie rozumiem ! Ale po co tak daleko w przestrzeń zaglądać, skoro na własnym podwórku od 2015r mamy totalny kosmos :)) Genialny kanał na YT, który polecam wszystkim.
@andrzejwilk97983 жыл бұрын
No to start
@mikechru48283 жыл бұрын
Jak zawsze ciekawe👍
@pawelglaszczka2 жыл бұрын
Może jest tak że szukanie przyczyny rozszerzania się wszechświata idzie w niewłaściwym kierunku, może czas i przestrzeń powinny być traktowane razem a nie osobno. Czas określa wiek tego wszechświata a z drugiej strony mamy jego rozmiar. Wiek wszechświata rośnie więc rośnie i jego rozmiar, jest to naturalne jeśli potraktuje się czasoprzestrzeń jaki całość. Powiększa się czas jaki upłynął od powstania tego wszechświata czyli powiększa się czasoprzestrzeń, taka jest jej właściwość. Można powiedzieć że ta czarna energia to po prostu czas.
@adamganski20123 жыл бұрын
Wincyj!
@przemekklimek75183 жыл бұрын
Fajny film
@unknown_universe3 жыл бұрын
A jeżeli ciemna energia jest siłą z jaką inny wszechświat zaczyna oddziaływać z naszym wszechświatem? (teoria multiświatów). Póki nasz wszechświat był młody i mały nie oddziaływała na niego żadna siła zewnętrzna innego wszechświata. Ale po miliardach lat nasz wszechświat rozszerzył się i może "sąsiadni" wszechświat (-y) też i teraz na siebie co raz bardziej oddziaływują?
@marcin37013 жыл бұрын
we wszystkich kierunkach?
@unknown_universe3 жыл бұрын
@@marcin3701tak, atomy też dookoła mają "sąsiadów".
@ArcherOfFuture3 жыл бұрын
Oglądamy;)
@waldemarlubieniecki37633 жыл бұрын
Toby oznaczało że WYBUCH wciąż trwa.
@niedajedanych6228 Жыл бұрын
Kapitalna muzyka, przypomina mi od razu klimat z serii Mass Effect :)
@kosmo3588 Жыл бұрын
Mogłoby być tak, że nie ma żadnej ciemnej energii a wszystko mogłoby się po prostu zmniejszać. Wszystko poza przestrzenią. W dodatku coraz szybciej i szybciej. Nieskończoność nie ma stałej miary czy linijki. Czym takim byłby rozmiar w nieskończoności gdyby w niej mogła się pojawić jakaś wzajemna relacja kilku obiektów? Czy to byłoby stabilne? Ciąg zmian i przemian które są dla nas dostrzegalne w czasie, mógłby sprawiać że to widać, i to chyba właśnie czas byłby tym co by wszystko pomniejszało. Dosłownie wszystko. Niezależne od tego jakie hipotezy na ten temat są prawdziwe, to zjawisko to widać bo przecież to zostało zaobserwowane, i wiemy to już że niedość że to zjawisko jest, to wiemy też że ono będzie postępować, to niezależnie od hipotez w pewnym momencie nawet nie zauważymy jak ta dynamika nas wyparuje. W moim odczuciu wszechświat jest trochę inny i nie znajduje się tu w taki sposób jak to doświadczamy.
@chlor49552 жыл бұрын
Super
@Nobody-hk1kz2 жыл бұрын
Ja tam tylko slyszalem o ciemnej masie
@darekdrobnicki47033 жыл бұрын
Lubię ten kanał. Tylko kto wytłumaczy jak to wszystko powstało.Z teorii wielkiego wybuchu ? Jaka musiała być masa materi aby powstały miliony galaktyk. Czy to tylko badania dla samego badania.. A może badania w kierunku początku?
@matas913 жыл бұрын
Jeden z niewielu programów, których Towarzysz Kur(w)ski jeszcze nie zniszczył. Astronarium od chwili powstania w 2015r trzyma poziom!
@jareknowak87123 жыл бұрын
Ludzie zajmujacy sie Kosmosem trzymja poziom zawsze i wszedzie.
@PrzemysawGrabskiPrem Жыл бұрын
Materia we Wszechświecie podąża w kierunku takich struktur jak Wielki Atraktor i jest to inne zjawisko niż ekspansja czasoprzestrzeni. To że światło odległych galaktyk jest przesunięte ku czerwieni nie wynika z ruchu względem obserwatora, bo nie jesteśmy w "pępku" Wszechświata, ale z wydłużenia fali propagującej w ekspandującej czasoprzestrzeni.
@montechristo65713 жыл бұрын
Nie rozumiem tego fragmentu z 14:12 Jeśli przestrzeń puchnie, ale jej energia na m2 pozostaje taka sama, to skąd pochodzi ta dodatkowa energia? Nie jest to zgodne z zasadą zachowania energii.
@marcin37013 жыл бұрын
zasada zachowania energii nie obowiązuje dla rozszerzającego się wszechświata, energia (masa) pojawia się z niczego średnio 1 proton na m3 na 1 miliard lat
@ffa26533 жыл бұрын
@@marcin3701 a co jeśli to my wchłaniamy inna czasoprzestrzeń? Nie łamało by to prawa zachowania energi
@marcin37013 жыл бұрын
@@ffa2653 no a skąd to mamy wiedzieć?
@ffa26533 жыл бұрын
@@marcin3701 napisałem obszerny komentarz pod filmikiem ale pokrótce rozbieżność wiekowa wszechświata nie musi być paradoksem a dowodem na wchłanianie innej materi
@ryboow-tajnikispinningu2 жыл бұрын
Naukowcy wielokrotnie w naszej historii popełniali błędy. Skoro do najdalszych galaktyk jest ponad 13 mld lat świetlnych, to znaczy że widzimy je w stanie w jakim były 13 mld lat temu stąd wniosek że muszą przyspieszać bo w owym czasie nie miały innego wyjścia. Nie zawsze zjawisko Dopplera można zastosować i uzyskać poprawny wynik końcowy.
@edwardlewandowski54733 жыл бұрын
Dobra robota 🌹good luck
@koniu39622 жыл бұрын
A ja bym się skupił nad właściwościami przestrzeni. Jeżeli jest jakiś obiekt w danej przestrzeni który ma masę to przestrzeń w okół siebie zagina. Na logikę jeżeli naciskamy na balon w danym miejscu to energia szuka ujścia w innym miejscu. Wywołując rozszerzenie w najdalszych częściach balonu. Może tak samo dzieje się z przestrzenią? Może jeżeli na dużej przestrzeni nie ma żadnego obiektu posiadającego masę to przestrzeń się rozpręża. Co sprawia że obiekty im dalej są od siebie zaczynają się coraz bardziej i szybciej oddalać?
@leservanset3 жыл бұрын
Wyczekuję każdego odcinka. Efekty Waszej pracy intelektualnej w każdym odcinku bardzo mnie cieszą 🙂
@michalstolarczykKRK3 жыл бұрын
Co to znaczy "Wszechświat bez ciemnej energii byłby zbyt młody"? To jest jakiś duży skrót myślowy i nie chciałbym go źle zrozumieć. Przecież energia ciemna nie wpływa na wiek, ale raczej na rozmiar. Proszę o pomoc w zrozumieniu tego wątku :)
@kkmiroslaw3 жыл бұрын
Na podstawie tempa w jakim rozszerza się wszechświat (znając stałą Hubble'a), wyznaczamy wiek wszechświata. Są to wartości bezpośrednio ze sobą skorelowane. Ponieważ ciemna energia (jej istnienie lub nie) ma wpływ na to, czy wszechświat rozszerzał się zawsze w tym samym tempie lub tempo to było zmienne - otrzymasz inny wiek wszechświata jeśli założysz że ciemna energia istnieje - a inny jeśli założysz że nie istnieje. Jeśli założysz że nie istnieje, to powstają sprzeczności ze stanem faktycznym który widzimy na naszym niebie. Jeśli nie istnieje, to znaczy, że stała ta zawsze była dokładnie taka sama jak teraz. Jeśli zaś istnieje - to znaczy, że kiedyś stała ta była znacznie mniejsza. Ponieważ wiek wszechświata jest odwrotnie proporcjonalny do stałej Hubble'a - to wniosek jest taki. Jeśli ciemna energia nie istnieje - wszechświat rozszerzał się cały czas równie szybko jak teraz i potrzebował mniej czasu by się rozszerzyć do stanu obecnego. Jest więc dużo młodszy. Jeśli ciemna energia istnieje, wszechświat rozszerzał się kiedyś znacznie wolniej, potrzebował znacznie więcej czasu by rozszerzyć się do stanu obecnego - jest więc starszy.
@jacobvhs3 жыл бұрын
A to nie jest tak, że Wszechświat rozszerza się coraz szybciej, bo w jego początkach materia była tak blisko siebie, że sama spowalniała ekspansję przyciąganiem, np. grawitacyjnym? A w pewnym momencie odległości stały się tak duże, że grawitacja osłabła, a energie pozostałe po wielkim wybuchu mogły działać z większą efektywnością? Mam na myśli analogię do hamowania samochodem - jeżeli wciśniemy pedał gazu, to zaczniemy zwalniać, ale gdy go puścimy, to auto dalej potoczy się, a nawet nieco przyspieszy, dzięki "zmagazynowanej" energii. . . . Ot taka rozkmina naukowego dyletanta 🤣
@Astronarium3 жыл бұрын
A jak rzucasz kamieniem w górę to on będzie zwalniał czy przyspieszał?
@p.p.83523 жыл бұрын
@@Astronarium a komety przyspieszają czy zwalniają ?
@jimlahey56233 жыл бұрын
Najlepszy kanal w tej tematyce :) astrofaza moze sie uczyc, bo ssie palke
@dream3mit7523 жыл бұрын
Tutaj mamy profesjonalny popularnonaukowy program a z drugiej strony amatora jutubera,który mimo wszystko przekazuje jakąś tam wiedze w mocno komercyjny sposób,osobiście wole scifun'a ale chłop sie wypalił,szkoda bo przyjemnie się oglądało😔
@marekzegarek95913 жыл бұрын
Astrofaza i jego 50 reklam co minutę tfuu
@jareknowak87123 жыл бұрын
Polecam kanaly anglojezyczne!
@bronekb80893 жыл бұрын
a czym by się różniły te zjawiska od tego gdyby cały obserwowany wszechświat zapadał się w "czarną dziurę"znajdująca się poza nim.. słowem czy nie próbujemy na siłę dorobić teorii do szczątkowych danych?
@jareknowak87123 жыл бұрын
Przestrzen rozciaga sie wszechkierunkowo, a nie w jakims wyznaczonym kierunku, do jakiegos wspolnego punktu. "Lokalnie" przyciaga nas tzw. Wielki Atraktor.
@tomaszduda67563 жыл бұрын
Może to energia analogiczna do ciśnienia tylko z większym zasięgiem niż ciśnienie, i z czasem ta prędkość rozszerzania się Wszechświata będzie maleć.....
@marysia58293 жыл бұрын
❤️
@krzysztofpara99273 жыл бұрын
Fajna maseczka Subskrybuje kanał 😀
@evergreenus2 жыл бұрын
A gdyby założyć, że cały wszechświat się obraca to ciemna energia byłaby po prostu siłą odśrodkową. Czy nie?
@Astronarium2 жыл бұрын
Nie obraca się. Byłoby to widoczne w rozkładzie mikrofalowego promieniowania tła.
@bg076578 ай бұрын
Grawitacja jak sądzę jest różnicą w gęstości ciemnej materii.
@aksjomat2 Жыл бұрын
,,Wiem, że nic nie wiem'' .. - myśl najmądrzejsza mędrca największego !..😎
@bg076578 ай бұрын
Sądzę ,że jest to dyfuzja w ciemnej materii.Której lokalnie przeciwdziała grawitacja .A promieniowanie tła to promieniowanie ciemnej materii w wyniku anihilacji cząstek w niej.
@kristofforos10073 жыл бұрын
Naukowiec mówi o czasie gdy wszechświat miał 300 000 lat. Nie było wówczas roku, bo ziemia nie obracała się dookoła słońca. Nie było sekundy bo nie istniał jej wzorzec. jaką więc mamy wspólną miarę czasu z młodym wszechświatem ?
@jareknowak87123 жыл бұрын
Predkosc zachodzenia procesow.
@zamiek12833 жыл бұрын
Wszechswiat rozszerza sie - czy chodzi tu o to ze wszystko sie od siebie oddala w tym atomy i ich czesci, czy o to ze duze obiekty sie od siebie oddalaja (galaktyki). Jezeli galaktyki, to dlaczego protony sie rozpadna? Dzieki za odp.
@jareknowak87123 жыл бұрын
Oddalaja sie galaktyki, elementy atomow - nie.
@grzegorzfirsztowski88453 жыл бұрын
a moze przy tym tak zwanym wielkim wybuchu ta materia przekroczyla predkosc swiatla i pokonala grawitacje a jak sie wszystko oddala to jest coraz mniejsze oddzialowanie grawitacji i z rozpedu wypier... w kosmos
@termi75653 жыл бұрын
Te symulacje wyglądają jak układ neuronalny🤔. A jeśli ciemna energia jest świadomym duchem wszechświata który chce poznać samego siebie??🤔
@h4x0reL3 жыл бұрын
lecimy
@rumbasaka3 жыл бұрын
ciekawe co by się zmieniło w fizyce i myśleniu gdyby okazało się ze ciemna energia to zły wniosek ze złych interpretacji danych takich jak poczerwienienie i nagle poczerwienienie. Z tego co wiem efekt doplera to jedyny znany wniosek, który może być jedynie złudzeniem, jeżeli żyjemy w czarnej dziurze to zbliżając się od środka do krawędzi zbliżamy się do obszarów z grawitacja gdzie C ma inna wartość a efekt poczerwienienia złudliwie przypomina oddalanie się. Sam Einstein mówił ze w polach grawitacyjnych prędkość światła ulega zmianie.
@jareknowak87123 жыл бұрын
Nie znam sie, ale czy tej iluzji nie mozna wykluczyc wykonujac pomiary wszechkierunkowo? To zludzenie musi oddzialywac inaczej w zaleznosci od kierunku obserwacji (kierunek na zewnatrz/do srodka Czarnej).
@Dariusz_K443 жыл бұрын
Czy dokładność - precyzja obliczeń jest wystarczająca by uwierzyć w wyniki symulacji komputerowych?
@SolariusScorch3 жыл бұрын
Całkowitej pewności nie ma, ale też nie potrzeba - po uzyskaniu wyników w symulacji będziemy szukali odpowiedników w realnym świecie. Jeśli dane się pokryją, to znaczy, że symulacja była dobra.
@tomaszgaza87193 жыл бұрын
Mnie rowniez to zastanowilo, wszak dostepny nam obraz poczatkowy jest tylko przyblizeniem, a nie dokladnym odwzorowaniem. Jesli wiec wykorzystujemy ten obraz do symulacji, to od samego poczatku bedzie on obarczony bledem. Przy tak wielkim zakresie czasowym, jaki symulujemy, ten blad moze urosnac do ogromnych wartosci. Mnie osobiscie zastanawia czy ta cala ciemna energia i proces rozszerzania Wszechswiata nie jest jednym wielkim zludzeniem wdpolczesnego swiata nauki, ktory wynika z niedokladnosci pomiaru lub z blednej interpretacji danych. Osobiscie chcialbym wiedziec czy w swiecie naukowcow istnieja sceptycznie nastawieni do problemu i co oni maja w tej kwestii do powiedzenia. Bylby to z pewnoscia temat na kolejny niezwykle interesujacy odcinek programu.
@Dariusz_K443 жыл бұрын
Słuszna uwaga. I jeszcze wkurzają mnie te grafiki wielkiego wybuchu z jednego punktu. Fizycy mówią że materia nagle pojawiła się nie w punkcie ale w ogromnej przestrzeni. A teraz w próżni też są zjawiska że nagle pojawia się np. para elektron i pozyton tam gdzie niczego wcześniej nie było. Taka natura naszego wszechświata.
@grzegorzossowiecki10372 жыл бұрын
Na obecnym etapie wiedzy, najprościej mówiąc, takie symulacje NIE ODKRYWAJĄ niczego nowego; raczej pozwalają WYKLUCZYĆ błędne hipotezy.
@maciejbeskidnick36263 жыл бұрын
Jak zwykle rewelacja - choć szkoda że nie napomknięto o Hoyle'u i jego pomysłowi (hipotezie?) kreacji materii z próżni - w/g jego obliczeń pozwoliło by to zachować zarówno statyczny (ciągły) wszechświat jak i wytłumaczyć że się rozszerza. Oczywiście ma świadomość że pomysł jest nieaktualny w świetle obecnej wiedzy, ale warto by byłoo nim wspomnieć - tak dla historycznej ciekawostki.
@dancolombo60503 жыл бұрын
Ja pierwszy raz o tym słyszę
@jacobvhs3 жыл бұрын
A ile było już w historii takich nieaktualnych hipotez?
@Astronarium3 жыл бұрын
To prawda, coś w tej analogii jest. Coś co każe szukać innych rozwiązać.
@dancolombo60503 жыл бұрын
@@Astronarium - zróbcie zatem odcinek o teoriach, które zostały definitywnie i/lub stanowczo odrzucone. Oczywiście o tych mających jakieś rozsądne podstawy teoretyczne.
@clatronic773 жыл бұрын
Jak się człowiek naczyta i naogląda że "Wszechświat to walka Dobra ze Złem" i podają że ponad 70% to ta Ciemna strona 03:34 to tak trochę słabo wygląda...
@uran41003 жыл бұрын
A co sie może znajdować za granicami wszechswiata ???
@jareknowak87123 жыл бұрын
Jedyne czego jestesmy w 100% pewni to McDonalds i Biedronka.
@zibilas24363 жыл бұрын
i gdzie jesteśmy, ja przed ty po, albo odwrotnie...a może potem....a później dokładasz cegiełkę do ciemnej energii... przynajmniej większość skoro się rozszerza..
@Dziubigubi3 жыл бұрын
co to za utwór który zaczyna się w trzeciej minucie?
@tomm93873 жыл бұрын
Może nie ma ciemnej energii tylko miliony lat świetlnych próżni miedzy galaktykami powoduje taki efekt.
@pandzban45333 жыл бұрын
Tak, to pomysł i nic więcej. Reszta jest dośpiewywana przy każdej możliwej okazji. Fizyka zbłądziła w odmęty tajemnic i zagadek. Niewidzialnych cząstek, energii i różnych innych 'pomysłów', które nie mają niczego wspólnego z rzeczywistością. W tej dziedzinie właściwie wszystko jest wymyślone. Dlatego nie warto nawet na chwilę się tym zajmować bo od filmu niczym to się nie różni.
@jareknowak87123 жыл бұрын
Tak zasadniczo wyglada cala historia nauki, dzieki ktorej to mamy dzis komputery, lekarstwa i statki kosmiczne i rozumiemy wiecej niz jeszcze 100 lat temu.
@jareknowak87122 жыл бұрын
@seba zawieszenie w niewiedzy prowadzi do szalenstwa.
@andrevonk58843 жыл бұрын
Jedna z wiekrzych tajemnic to czy czarna energia i masa byly przed BIG BONG czy po
@mackopop13713 жыл бұрын
Co do tych symulacji. Jak coś trzeba obliczać parę miesięcy lub symulować, to obawiam się, że wynik ma niewiele wspólnego z rzeczywistością. Jeden mały błąd gdzieś tam rozpropagowany dalej i zamiast wody mamy ogień.
@grzegorzossowiecki10372 жыл бұрын
Takie obliczenia się sprawdza; nawet wtedy, gdy na wyniki ZNOWU trzeba czekać miesiącami.
@mackopop13712 жыл бұрын
@@grzegorzossowiecki1037 a jak sprawdza?
@grzegorzossowiecki10372 жыл бұрын
@@mackopop1371 A jak można sprawdzać obliczenia?
@mackopop13712 жыл бұрын
@@grzegorzossowiecki1037 trzeba je porównać ze stanem faktycznym, którego tu nie znamy.
@scoolnick3 жыл бұрын
jaka zagadka? ,ano taka że widzimy tylko to co drga ,a energia ciemna energia to energia potencjalna bez energii kinetycznej
@jareknowak87123 жыл бұрын
Jak moze byc tylko potencjalna, skoro oddzialuje na obiekty?
@ghost89ms3 жыл бұрын
Ooo niee. I jak mam żyć spokojnie wiedząc, że za setki miliardów lat wszechświat będzie zimną, ciemną i pustą przestrzenią :(
@renatacypara14522 жыл бұрын
Nie będzie Żyj spokojnie
@GadamNW3 жыл бұрын
Ja nie rozumiem, jak możemy widzieć początki wszechświata, z którego przecież nasza planeta się poniekąd wzięła. Dlaczego ten początek jest tak daleko od nas i dlaczego widzimy jego światło? Nasza planeta już tutaj była w czasie, kiedy wszechświat zaczynał się rodzić i dlatego teraz dociera do nas światło z tych narodzin?
@kkmiroslaw3 жыл бұрын
Nie. Nasza planeta, jak i cały układ słoneczny wraz ze słońcem NIE ISTNIAŁ w czasie gdy wszechświat się rodził. Wiek Ziemi, to około 4,5 miliarda lat. Wiek słońca około 4,6 miliarda lat. Nasza galaktyka powstała około 13,5 miliarda lat temu, zaś sam wielki wybuch czyli narodziny wszechświata miały miejsce 13,8 miliarda lat temu. Nie widzimy światła pochodzącego z wielkiego wybuchu. Widzimy jedynie promieniowanie w zakresie mikrofalowym (nie widoczne dla człowieka) - które powstało w czasie wielkiego wybuchu. Wszechświat zaraz po wielkim wybuchu był tak gęsty, że żadne promieniowanie nie mogło się przebić. Dopiero 300 tyś lat po wielkim wybuchu, wszechświat stał się wystarczająco rzadki, by promieniowanie to mogło się wydostać i zacząć swoją podróż. Dlatego nie możemy zobaczyć światła pochodzącego bezpośrednio z wielkiego wybuchu, a tylko promieniowanie o 300 tysięcy lat starsze. Wielki wybuch nie miał charakteru punktowego. Nie ma miejsca, gdzie się zaczął. Zaczął się równocześnie - wszędzie, w całej przestrzeni i polegał na pojawieniu się materii wszędzie, równocześnie - wszechświat nigdy nie był punktem. Ponieważ prędkość światła jak i fal radiowych jest skończona, fale te potrzebują tym więcej czasu by do nas dotrzeć - z im dalszego miejsca pochodzą. Stąd mikrofalowe promieniowanie tła które obserwujemy w tej chwili, dotarło do nas z obszaru oddalonego o 13,8 miliarda lat świetlnych. ( w uproszczeniu - to nie do końca prawda. - temat jest znacznie bardziej zawiły.) Z każdej możliwej strony dookoła. Gdybyś żył 5 miliardów lat temu - obserwowałbyś to samo promieniowanie pochodzące ze znacznie bliższej odległości.
@GadamNW3 жыл бұрын
@@kkmiroslaw Przepraszam bardzo, ale od kiedy to Wielki Wybuch nie powstał z nieskończenie małego punktu? Coś mnie ominęło? no i ileż to razy słyszałem, że obserwujmy galaktyki z początków istnienia wszechświata (oddalonych o ok 13 mld lat świetlnych). Jak możemy obserwować początki wszechświata, kiedy to promieniowanie dawno zostało wyrmitowane, o wiele wcześniej, zanim istnieliśmy my, a jak już pisałem cały wszechświat pochodzi z tego jedynego punktu Wielkiego Wybuchu. Teleportowaliśmy się daleko, daleko, żeby dotarło do nas światło i inne promieniowanie, abyśmy mogli je sobie teraz oglądać? To się kupy nie trzyma.
@kkmiroslaw3 жыл бұрын
@@GadamNW Od zawsze. Jest to bardzo często popełniany błąd - zdarza się, że nawet powtarzany w filmach popularnonaukowych. Wszechświat nigdy nie był punktem. Gdyby nim był, grawitacja byłaby tak potężna jak w czarnej dziurze - i nic nigdy nie mogłoby się z tego punktu wydostać - nie byłoby żadnego wybuchu. Wielki wybuch defacto nie był nawet wybuchem. Po prostu naukowcy ukuli dość niefortunną nazwę. W rzeczywistości było to nagłe pojawienie się olbrzymiej ilości materii, w całej przestrzeni równocześnie - po czym sama przestrzeń zaczęła z olbrzymią prędkością się rozszerzać - i robi to do dziś. W pewnym sensie, to co wybuchło, to sama przestrzeń. Dlatego galaktyki oddalają się od siebie - bo przestrzeń wciąż się rozszerza. Światło porusza się ze skończoną prędkością. Potrzebuje czasu by do ciebie dotrzeć. W tej chwili obserwujemy mikrofalowe promieniowanie tła, które zostało wyemitowane 13,8 miliarda lat świetlnych stąd. promieniowanie to potrzebowało więc 13,8 miliarda lat, by tu dotrzeć. Za miliard lat, będziemy obserwować promieniowanie tła pochodzące z odległości 14,8 miliarda lat świetlnych. Promieniowanie które powstało tu w tym miejscu, jest już 13,8 miliarda lat świetlnych stąd - nie możesz go więc wykryć. Ot i cała zagadka. Wszystko się absolutnie trzyma kupy, tylko trzeba się troszkę douczyć :)
@GadamNW3 жыл бұрын
@@kkmiroslaw Obrażanie rozmówcy, to taka modna ostatnimi czasy forma obrony swoich racji przez tych, którzy nie specjalnie mają coś do powiedzenia. "Olbrzymia ilość materii", "w całej przestrzeni", "z olbrzymią prędkością się rozszerzać". Co to za dane? Trochę słabe, żeby czegokolwiek dowieść.
@kkmiroslaw3 жыл бұрын
@@GadamNW Obrażanie nauki i naukowców oraz ich dokonań, bez zapoznania się z tym, co mają do powiedzenia, to taka modna ostatnimi czasy forma obrony swoich racji, przez tych, którzy nie specjalnie mają coś do powiedzenia, bo zwyczajnie nie raczyli się nawet zapoznać z tym, co mówi nauka. Nie jest moim celem obrażanie kogokolwiek, tylko powyżej zamieszczone komentarze świadczą ewidentnie o tym, że ma Pan bardzo grube zaległości i zanim zacznie się Pan wypowiadać na tematy związane z nauką i twierdzić, że coś jest niedorzeczne, należałoby się bardzo dokładnie zapoznać się z tematem i go zrozumieć. "słabe argumenty" - Rozmawiamy na KZbin, w komentarzach, jest więc rzeczą oczywistą, że prowadzi się tu luźne rozmowy, chyba nie spodziewa się Pan, że rąbnę tu Panu elaborat na 100 komentarzy, tłumacząc po kolei dzieje wszechświata od wielkiego wybuchu do teraz i jakie dokładnie (bardzo mocne) dowody mamy na każde stwierdzenie??? Od tego jest literatura popularnonaukowa, a nie komentarze na KZbin. Owszem, mogę spróbować małymi kroczkami tu Panu wszystko dokładnie od podstaw wytłumaczyć, ale to będzie dyskusja na kilka miesięcy. I gwarantuję, Panu, że nie zabraknie mi argumentów.
@dietmarwons80923 жыл бұрын
Dlaczego mówi się zawsze o przyciąganiu grawitacyjnym mas, skoro grawitacja nie jest cechą materii, a jest ona wzajemnym oddziaływaniem czasoprzestrzeni i właśnie materii. Teorią grawitacji jest Ogólna Teoria Względności, na którą rzadko kto się powołuje w przypadku dyskusji na temat grawitacji.
@Not_ur_waifuu3 жыл бұрын
Bo teoria względności nie wyklucza działania praw Newtona. Nikt się na nią nie powołuje, gdy nie jest to konieczne
@ffa26533 жыл бұрын
6 minuta ciemna energia i wiek wszechświata... O ile symulacja superkomputera jest poprawna i szacunki wystarczajaco dokładne , To rozbieżność wiekowa big bangu i tych starszych obiektów jak 14 miliardów lat nie musi być parakosem 6,48s (błąd pozawczy bodajże)*1 Co jeśli to nie jedyny big bang w okolicy ? A czasoprzestrzeń takowych się splotła. Ten wspomniany paradoks mógłby być dowodem. *1 Czy naukowcy nie próbują na siłę dopasować dane do obecnego wzorca istnienia wszechświata,by utwierdzić w przekonaniu siebie samych siebie ? To byłby przełom Kopernikański jak mniemam XP Moje przemyślenia po obejrzeniu 6 minut, przepraszam nie mogłem się powstrzymać. A co jeśli inne big bangi mogły by tworzyć wszechświaty na innych zasadach fizycznych? W literaturze fantasy np Wiedzmin I jego wieloswiaty. Ps. Pozdrawiam wytrwałych którzy dotarli do końca xd "kącik heretyka" czarne dziury mi są podejzanym, bo takie siedzą przyczajone i tak sobie jedzą i jedzą jakby się do czegoś szykowały.... Edit po obejrzeniu całości. Jestem bardzo wdzięczny za doskonały materiał, który pobudza wyobraźnię do wysiłku, dziękuję. 18.30 minuta dopuszczając powyższe wypociny do świadomości, Stała kosmologiczna lambda we wzorze Einsteina mogła by być zaburzona przez inne BB Co do tempa ekspansji WŚ to : Kolokwialnie mówiąc coś wyleci poza nasz zasięg, A coś może przyleci A co ! Nie bądźmy tacy wrzechswiatocentryczni xp Pozdrawiam tych co to będą liczyć. Wyobraźnią napędzajcie swoje komputery.
@Not_ur_waifuu3 жыл бұрын
Co do teorii wieloświatów i tego, czy nasze galaktyki nie są pozostałością po innym wybuchu lub innym świecie z inną materią i innymi zasadami fizyki, no to problem jest taki, że rządzą się dosłownie naszymi zasadami i są ściśle powiązane z naturą naszego wszechświata (nic nie wskazuje na to, że mogą one z niego nie pochodzi, o może tak będzie prościej) Czarne dziury są podejrzane, też ich nie lubię. Zjadają nam czas i przez to nie mogę się nigdy wyrobić z pracą domową z matmy :// (Ps. ej, ale serio, to jest naprawdę poważny problem, mam zagrożenie na półrocze xD) Też mnie zawsze zastanawia, co by było, gdyby ktoś tak jak Kopernik czy Einstein postanowił zmienić jakieś ogólne prawo i okazałoby się, że jego działa lepiej i wyjaśnia więcej 🤔. Co prawda, już chyba były takie przypadki, ale one wymagają jakichś bardzo twardych dowód, no bo umówmy się, nikt nie będzie zmieniał ogólnych praw grawitacji czy modelu atomu, bo "tamtym się coś wydaje". Ale fajny by był kurde taki przewrocik, jakbyśmy dostali nagle lepe na ryj i dowiedzieli się, że w sumie wszystko co dotąd wiedzieliśmy, to co najwyżej się tylko na kosmiczną srajtaśmę nadaje Przylatuje, z tego co wiem i chyba czarne dziury (no bo kto inny jak nie one) wyrzucają czasem antymaterię, po pochłonięciu materii, ale nie jestem do końca pewien, czy to prawda 🤔
@Dominik-qo5ir3 жыл бұрын
Ciemna energia to po prostu przestrzeń. I to ona nie światło jest najszybsza, przykład: galaktyki oddalają się od siebie znacznie szybciej od prędkości światła. To jest te tajemnicze 80% reszta to masa. Wszystko jest energią.
@krzysztofjksiazek2283 жыл бұрын
To, że wciąż NIE MA ...np. kwantowej teorii grawitacji Świadczy o tym, że MUSI przyjść ktoś i ROZWALIĆ to wszytko, bo obrastamy tłuszczem ładnie wyglądających ALE JEDNAK kłamstewek. - ciemna energia - ciemna materia - wielka inflacja - wielki wybuch Jak to pięknie tłumaczy naszą KOMPLETNĄ NIEWIEDZĘ.
@krzysztofjksiazek2283 жыл бұрын
...o przepraszam ! Naszą 95% niewiedzę.
@Not_ur_waifuu3 жыл бұрын
Niewiedza jest i będzie zawsze, bo nie byłoby nauki, gdyby nie było niewiedzy. Wielki wybuch ma swoje potwierdzenia w obliczeniach i badaniach nad wszechświatem, antymateria została już wytworzona na ziemi, a czarna energia to swego rodzaju "niewiadoma", która została również wyliczona matematycznie i pomaga nam liczyć dalej. Nie jestem ekspertem w dziedzinie kwantowej, ale wydaje mi się, że ciągle mówimy o materii, a materia nie może zachowywać się inaczej niż materia i wyjaśniać tego, dlaczego świat się rozszerza. A inflacja to temat ekonomiczny, nie naukowy Ale tak powiem, że owszem, rośnie i jebać PiS
@highhope64633 жыл бұрын
Zostanie ciemna energia, czyli budulec i powstanie nowy wszechswiat po zaistnieniu jednej z nieskonczonej ilosci mozliwosci (nowy big bang), a czas nie bedzie mial znaczenia, bo go nie bedzie w naszym jego pojmowaniu. Why not?
@as7tom2 жыл бұрын
Zadziwia mnie niefrasobliwość astrofizyków: nie potrafią określić istoty ciemniej materii i ciemnej energii oraz oddziaływań tychże z materią czy promieniowaniem, a w ciemno ferują wyroki nt. odległości czy prędkości we wszechświecie w oparciu o zjawiska dopplerowskie. Przecież z logiką nie ma to wiele wspólnego.
@Robracinteam3 жыл бұрын
Polecam wycieczkę na koniec czasu kzbin.info/www/bejne/q3WXmq2rebKIh6M
@marcink4148 Жыл бұрын
A jakby tak, nie trzeba było szukać bliźniaczej planety ziemi? Tylko wytworzyć swój układ planetarny? Miejsca nie zabraknie x)
@adamganski20123 жыл бұрын
👍
@wiktorkuzniar2682 жыл бұрын
7:51 jeśli wszechświat coraz wolniej by się rozszerzał to nie w nieskończoność, panie profesorze 🙂
@Olejoss19062 жыл бұрын
A wiesz np. co to jest asymptota? Jeżeli tak, to powinieneś zrozumieć, dlaczego może rozszerzać się coraz wolniej w nieskończoność.
@grzegorzossowiecki10372 жыл бұрын
Kuźniar, gdzieś ty się fizyki i matematyki uczył? Chyba w szkole specjalnej, gdzie największy nacisk edukacyjny kładziono na bieżnikowanie opon. *Definicja 1.* Ciąg nieskończony an nazywamy ciągiem rozbieżnym do plus nieskończoności wtedy i tylko wtedy, gdy dla każdej liczby K istnieje taka liczba , że dla każdej liczby naturalnej n> zachodzi nierówność an> K. *Definicja 2.* Ciąg nieskończony an nazywamy ciągiem rozbieżnym do minus nieskończoności wtedy i tylko wtedy, gdy dla każdej liczby K istnieje taka liczba , że dla każdej liczby naturalnej n> zachodzi nierówność an< K.
@wiktorkuzniar2682 жыл бұрын
@@grzegorzossowiecki1037 wszechświat to nie ciąg rozbieżny mądralo 😆
@plama232 жыл бұрын
Bardzo fajna seria, choć mnie czasem brakuje takiego prostszego przekazania danego zjawiska. Niektórzy naukowcy robią to w prosty sposób dla laików, inni niestety nie do końca potrafią unaocznić dane zjawisko. Choć cały program jest super
@Astronarium2 жыл бұрын
Popularyzacja nauki to wielka sztuka! I jak w każdej sztuce bywają partacze i mistrzowie...
@grzegorzossowiecki10372 жыл бұрын
Taki program edukacyjny to nie szkoła ucząca od podstaw i osoby, które w podstawówce fizykę "opanowały" na poziomie litościwego zdania z klasy do klasy, a na dodatek to wszystko już zapomniały, faktycznie mogą mieć problem ze zrozumieniem wielu poruszanych tu aspektów. Ze zgrozą czytam komentarze, bo połowa forumowiczów to właśnie tacy "fizyczni" wtórni analfabeci.
@plama232 жыл бұрын
@@grzegorzossowiecki1037 Jak chce Pan wiedzieć, to z wykształcenia jestem fizykiem i nie mówię tu o swojej niewiedzy i brakach w zrozumieniu, tylko z punktu widzenia kogoś właśnie niezbyt z fizyką obytego. A co do tego, że to nie program prosto tłumaczący - nie zgodzę się. Prosze zobaczyć jak prowadzący potrafi na samym wstępie, niektóre kwestie super unaocznić choćby z pomocą podręcznych przedmiotów. To jest program popularnonaukowy dla ogółu osób, a nie dla studentów fizyki. Niektórzy naukowcy nie potrafią w prosty sposób przekazać wiedzy i tyle. A jak to chyba kiedyś ktoś mądry powiedział "jeżeli nie umiesz czegoś wytłumaczyć w prosty sposób to znaczy, że nie do końca to rozumiesz"
@grzegorzossowiecki10372 жыл бұрын
@@plama23 Proszę nie przekręcać moich słów. Powtarzam: zwykły absolwent podstawówki, który w szkole nie bumelował, nie powinien mieć kłopotu ze zrozumieniem większości poruszanych tu kwestii, a jeżeli napotka rzeczy niezrozumiałe na własną rękę może poszukać właściwych informacji; wbrew pańskim sugestiom nie jest to bowiem program dla studentów fizyki. Takie samodzielne grzebanie po źródłach, to dopiero edukacyjna rozkosz! 😉
@arspoety33163 жыл бұрын
Napawa nadzieją...;)
@DjPrzeChuj3 жыл бұрын
✌
@krzysztofantoniewicz8242 жыл бұрын
3:42 - "ciemna energia stanowi ponad 70 procent składu całego wszechświata" - ??? To w końcu ciemna energia czy ciemna materia? Mniejsza. Te ciemne cosie są wytworem wyobraźni astrofizyków, powołane dla ich intelektualnej wygody.