Co nowego wiemy o czarnych dziurach? - Andrzej Dragan

  Рет қаралды 41,008

Odkurzonenastrychu

Odkurzonenastrychu

6 ай бұрын

Wykład prof. dr. hab. Andrzeja Dragana nagrany przy okazji Festiwalu Nauki w Warszawie [wrzesień 2020 r.]

Пікірлер: 90
@prodigus7682
@prodigus7682 6 ай бұрын
O Jędruś, pozdro😀
@katogoria
@katogoria 4 ай бұрын
Czy co co wpadnie do dziury nie zamienia się w czarną materię? Tej materii co wpadła nie da się zważyć przecież.
@arturj3876
@arturj3876 6 ай бұрын
🙂
@iskierka011
@iskierka011 6 ай бұрын
Blagam nagrywaj bez tego chrupania. Strasznie sie tego slucha. A wyklad mega ciekawy.
@marcinkrzyzynski5894
@marcinkrzyzynski5894 6 ай бұрын
Niby siła przyciągania jest nie odróżnialna od przyspieszenia No ale z innej strony grawitacja tak jakby zagina przestrzeń tak? Więcej winda w próżni po "włączeniu grawitacji" to nic by zmieniła ze względu na swoją nie wielką masę A przyspieszając już ten efekt przyciągania możemy uzyskać Pewnie trochę zagmatwałem, ale takie luźne przemyślenia:)
@grzegorzkosciuk3825
@grzegorzkosciuk3825 6 ай бұрын
38:00 Jak to jest z gwiazdą neutronową spadającą na czarną dziurę dla obserwatora z zewnątrz? Ona spadnie czy spowolni i się zatrzyma?
@lukiwalkowicz2428
@lukiwalkowicz2428 6 ай бұрын
A co z dzieciami ubijanymi po aborci pytam do jasnej cholery jezuz
@michal4736
@michal4736 3 ай бұрын
Z tego co rozumiem to zacznie zwalniać, zatrzyma się i zacznie blednąć.
@sweeneytodd2976
@sweeneytodd2976 6 ай бұрын
Jaką falę grawitacyjną wysyła (emituje) nieruchoma masa?
@mariuszcieslak3667
@mariuszcieslak3667 6 ай бұрын
Istnieje coś takiego jak nieruchoma masa?
@sweeneytodd2976
@sweeneytodd2976 6 ай бұрын
@@mariuszcieslak3667 Masa nieruchoma względem obserwatora. Jaką falę grawitacyjną pochodzącą od takiej masy zaobserwuje nieruchomy względem niej obserwator? To co nazwano falą grawitacyjną to nic innego jak zmiany natężenia pola grawitacyjnego od dwóch gwiazd wirujących wokół wspólnego środka masy. Do tego wystarczą wzory Newtona a wykres takich fal można zrobić w Excelu. Ta zmiana pola rozchodzi się w przestrzeni ale to nie ma nic wspólnego z falą grawitacyjną bo jeżeli tak to źródło światła które cyklicznie zmienia swoją jasność także emituje (jak szaleć to szaleć) falę świetlną o częstotliwości równej tym wahaniom. Idąc dalej w te brednie o fali grawitacyjnej logicznie musimy uznać że nieruchoma masa emituje falę grawitacyjną o częstości równej zero - dokładnie tak samo jak żarówka świecąca ze stałą mocą emituje falę świetlną o częstości też zero. Ale to nie wszystko. Jeżeli wykryto fale grawitacyjne to podlegają one efektowi Dopplera - chyba, że dla uniknięcia trudnych pytań uznano z góry że akurat te jedne jedyne nie podlegają i nie wolno się o to pytać. Jeżeli jednak podlegają to fala grawitacyjna wysyłana przez masę która zbliża się do obserwatora będzie inna niż fala emitowana przez masę która się oddala - podobnie jak przesunięcie ku czerwieni oddalających się gwiazd lub zmiana wysokości dźwięku gdy źródło się zbliża lub oddala . Jakoś o tych cechach fal grawitacyjnych cisza i trudno się dziwić że nikt nie ma odwagi opisywać właściwości czegoś czego nie ma. Na koniec pytanie : z jaką prędkością rozchodzi się fala grawitacyjna?
@fffffffffake
@fffffffffake 6 ай бұрын
Ruch jest względny i można go mierzyć tylko względem czegoś. Masa się rusza (lub nie) względem innej masy. Np. człowiek siedzący jest nieruchomy względem ziemi, ale już porusza się względem np. słońca.
@sweeneytodd2976
@sweeneytodd2976 6 ай бұрын
@@fffffffffake Masa nieruchoma względem obserwatora to masa która porusza się tak samo jak obserwator czyli po tej samej drodze i z tą samą prędkością. Lecą równo obok siebie . Jaką falę grawitacyjną od tej masy odczuje obserwator? Czy są fale o częstości zero? Przykład proszę i nie chodzi mi tu o jakieś wzory do których można podstawić dowolne wartości, ale fale jakie występują w przyrodzie.
@fffffffffake
@fffffffffake 6 ай бұрын
​@@sweeneytodd2976 żeby powstała jakaś fala to musi istnieć jakiś ruch, który tę falę wyemituje. Więc wydaje mi się, że obserwator nieruchomy wobec jakieś masy nie odczuje od niej żadnej fali grawitacyjnej (ale ekspertem w tej kwestii nie jestem i to jedynie moja próba wydedukowania odpowiedzi)
@Ogorkoweszalenstwo-md1om
@Ogorkoweszalenstwo-md1om 6 ай бұрын
Najlepsze zawsze w momencie gdy ze chcemy zalozyc ze cos jest w stanie poruszac sie szybciej niz światło, bo wtedy czas zamienia sie z przestrzenią, w sensie ze dla takiego obserwatora (nadswietlnego) twoj czas to jego przestrzen i odwrotnie, co tylko utwierdza ze czas jakim go postrzegamy to tez jakas forma przestrzeni.
@polishsandman
@polishsandman 6 ай бұрын
A to znaczy że przyszłość i przeszłość już istnieje.
@lukiwalkowicz2428
@lukiwalkowicz2428 6 ай бұрын
A moze wywiad z Bernatowiczem??
@drpaj-chi-wo
@drpaj-chi-wo 2 ай бұрын
A co by ten bajkopisarz miał do powiedzenia?
@lukiwalkowicz2428
@lukiwalkowicz2428 2 ай бұрын
@@drpaj-chi-wo a co z dzieciami ubijanymi po aborci pytam do jasnej cholery jezuz
@dariusz_k._ladziak
@dariusz_k._ladziak 6 ай бұрын
1:37 Ósmy poziom referencyjności teorii umysłu? Może rozwiązanie (tak jak galileuszowy paradoks trzech ciał i mechanika newtonowska) leży na stole, tylko jesteśmy zbyt ślepi/zbyt nawykli do tego, co do tej pory widzieliśmy, by zauważyć nowe?
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz 6 ай бұрын
Ja bym stawiał na to że nie znamy właściwych struktur matematycznych. Jest trudno to rozkminic bo nie mamy właściwej matematyki żeby to zrobić. Matematyka nie nadąża za fizyką
@Mikelson17
@Mikelson17 6 ай бұрын
Da się przyspieszyć światło względem światła ?
@CIACH44
@CIACH44 6 ай бұрын
38:20 - to ja mam oczywisty wniosek z tego przewidywania. Do czarnej dziury nie da się wpaść bo zanim ktoś doleci do horyzontu zdarzeń to wszechświat się skończy a czarne dziury wyparują
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz 6 ай бұрын
To błędny wniosek. Tak to widzi obserwator z zewnątrz. Dla wlatującego wszystko odbywa się bardzo szybko.
@CIACH44
@CIACH44 6 ай бұрын
@@ZdzichaJedziesz Jeżeli czas pokładowy zwalnia do zera na horyzoncie zdarzeń to ile czasu zewnętrznego minie zanim statek doleci do horyzontu zdarzeń?
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz 6 ай бұрын
@@CIACH44 czas zwalnia do zera dla Ciebie. Na pokładzie biegnie normalnie a na zewnątrz wszystko przyspiesza. Dla fotonu z jego punktu widzenia przemierzenie całego kosmosu odbywa się w tym samym momencie.
@CIACH44
@CIACH44 6 ай бұрын
​@@ZdzichaJedzieszzas czarnej dziury to czas wszechświata i prędzej wyparuje nim ktoś doleci do horyzontu zdarzeń
@ZipaDumna
@ZipaDumna 6 ай бұрын
@@ZdzichaJedziesz Zgadza się. Dla obserwatora zbliżającego się do horyzontu czarnej dziury na zewnątrz wszystko przyspiesza. Tuż przed osiągnięciem horyzontu czas na zewnątrz zaczyna płynąć prawie nieskończenie szybko. W każdej milisekundzie czasu pokładowego mijają biliardy lat w pozostałej części Wszechświata. Wiadomo, że każda czarna dziura wyparuje w skończonym czasie, a czas życia czarnej dziury mierzymy właśnie w tym zewnętrznym układzie odniesienia. Zatem rzeczywiście nie da się wpaść do czarnej dziury, bo wyparuje ona zanim osiągniemy horyzont zdarzeń.
@andrzej9618
@andrzej9618 6 ай бұрын
różnica jest prędkość przyspieszenie musi być większa niż grawitacji.
@s3rverius
@s3rverius 6 ай бұрын
Jaki jest czas lokalny dla supermasywnej czarnej dziury?
@Varkiss2
@Varkiss2 6 ай бұрын
Może z komputerem kwantowym ludzie będą w stanie policzyć jak działa czas w obiekcie o nieokreślonej sile grawitacji. Tego raczej my nie dożyjemy. Choć kto wie 😉
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz 6 ай бұрын
No z tego co mówi Dragan wynika że w czarnej dziurze czas i przestrzeń zamykając się miejscami. Mamy trzy wymiary czasów i jeden przestrzenny z kierunkiem do osobliwości. Cokolwiek to znaczy bo nie można sobie tego wyobrazić
@Lumperator
@Lumperator 6 ай бұрын
Wciąganie materii do czarnej dziury wykreśla pojęcie czasu (brak punktu odniesienia do czegokolwiek). Za horyzontem zdarzeń mamy "prześcignięcie" grawitacji względem światła. Czas lokalny czarnej dziury wynosi dokładnie 0. Natomiast efekty ogromnej prędkość w dysku akrecyjnym mają wartość czasową i jest ona względem naszego czasu w potwornej dylatacji. Za horyzontem zdarzeń mamy 0. Wewnatrz czarnej dziury nie wiadomo, może jakiś proces odwrócony.
@s3rverius
@s3rverius 6 ай бұрын
@@Lumperator Tego się spodziewałem myśląc o ogromnej grawitacji czarnej dziury. Zastanawiałem się jeszcze czy możliwa jest taka prędkość obrotowa supermasywnej czarnej dziury, aby siła odśrodkowa zrównoważyła jej grawitację :)
@Lumperator
@Lumperator 6 ай бұрын
​@@s3rverius W teorii czarna dziura mogłaby wirować z prędkością światła. Nie wiadomo czy takie są. Wzrost prędkości obrotowej idzie w parze z równym pochłanianiem materii (tak się zakłada). Pytanie ile tej materii i w jakim czasie musiałaby pochłonąć czarna dziura aby nabrać tak dużej prędkości rotacyjnej.
@witolfus
@witolfus 2 ай бұрын
Dzwiek to katastrofa
@edwardlewandowski5473
@edwardlewandowski5473 6 ай бұрын
Czy to co widzimy i słyszymy jest ,,prawdziwe,,🌃😯!?#K.Meissner vs T.Rożek/Astrofaza(A.Dragan)#Kosmos zadziwia i szokuje👁Ł.Lamża✋do:@zdzicha:dlatego w,,klamerki,,/przy okazji p.M.Heller vs K.Zanussi
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz 6 ай бұрын
A co to znaczy prawdziwe? Odpowiedź zależy od definicji prawdziwości
@Berixist
@Berixist 6 ай бұрын
Wychodzi na to że żyjemy w bańkach być może czarna dziura to wszechświat
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz 6 ай бұрын
Myślę że wątpię 😁. Czarne dziury nie rozszerzają jak kosmos.
@KieraSmok
@KieraSmok 6 ай бұрын
@@ZdzichaJedziesznie musi się rozszerzać. Polecam Niko poplawski populajryzuje twierdzenie że żyjemy w Czarnej dziurze.
@RaZziaN1
@RaZziaN1 6 ай бұрын
Sa pewne teorie i to nie pseudonaukowe (nawet dragan kiedys o tym mowil) ze czarne dziury sa swego rodzaju jajami tworzacymi kolejny wszechswiat (wnetrze czarnej dziury to kolejny swiat) - ogolnie to czesc teori wieloswiatow. Na ta teorie jednak ciezko znalezc dowody i sa jedynie dywagacje.
@ARmy2510
@ARmy2510 5 ай бұрын
​@@ZdzichaJedzieszAle to żaden argument.
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz 5 ай бұрын
@@ARmy2510 najlepszy jaki znam 😁 Poza tym ciężar dowodu spoczywa na stawiającym hipotezę. Nie dowodzi się sceptyzmu 😁
@mariuszwaciak6244
@mariuszwaciak6244 6 ай бұрын
Panie Dragan! Czy nie nakłamał Pan trochę na końcu wykładu na temat ruchu światła w polu grawitacyjnym, twierdząc, że grawitacja bezpośrednio zmienia tory ruchu fotonów? Jeżeli przyjąć, że światło jest strumieniem fotonów, które są bezmasowe, to grawitacja jest dla nich 'przezroczysta', czyli nie oddziaływuje z nimi. Patrząc z punktu widzenia zewnętrznego obserwatora droga poruszania tych fotonów ulega wygięciu, ale dlatego, że grawitacja zmienia geometrię przestrzeni, w której poruszają się te fotony, które niejako chcą poruszać się jak najszybciej, czyli po liniach prostych z ich punktu widzenia. Ale te linie proste z punktu widzenia zewnętrzego obserwatora są wygięte przez pole grawitacyjne i dlatego może się wydawać, że grawitacja bezpośrednio oddziaływuje z bezmasowymi fotonami.
@MartinezM76
@MartinezM76 6 ай бұрын
Czyli soczewkowanie grawitacyjne.
@akta1984
@akta1984 6 ай бұрын
Znaszej perspektywy światło odbieramy jakby spadało jak wszystko inne. Dragan z resztą to powiedział.
@michalfeja
@michalfeja 6 ай бұрын
Andrzej często powtarza, że najpierw trzeba trochę nakłamać (uprościć), żeby później odkłamać 😅
@akta1984
@akta1984 6 ай бұрын
@@michalfeja Też prawda. Teoria względności jest to na co będę miał czas na emeryturze.
@arturwydrzynski7755
@arturwydrzynski7755 6 ай бұрын
i zobacz, tyle napisałeś ja i tak nie wom o czym. zagmatwałeś. czy możesz prościej mapisać o co Ci chodźi
@sudano6
@sudano6 6 ай бұрын
Nie da sie sluchać bo ktoś caly wyklad zajada jakieś chipsy czy chrupki i szeleści opakowaniem i slychać mlaskanie. Miazga dla uszu jak sie slucha na sluchawkach. Szkoda bo wyklad ciekawy. Lapka w dół tym razem 👎🏻
@rudystefan1714
@rudystefan1714 6 ай бұрын
To ja byłem. Specjalnie szelescilem.
@kolega_twojej_mamy
@kolega_twojej_mamy 6 ай бұрын
​@@rudystefan1714 ja się jeszcze częstowałem, specjalnie żeby głośniej szelescilo
@ARmy2510
@ARmy2510 5 ай бұрын
Wydaje mi się, że to mikrofon ocierający się o ubranie:)
@kolega_twojej_mamy
@kolega_twojej_mamy 5 ай бұрын
@@ARmy2510 nie nie, to ja wpierdalalem czipsy z rudym
@anotak1500
@anotak1500 5 ай бұрын
co mówiłeś bo nie słyszałem przez chipsy które jadłem?
@pawelkowalski3173
@pawelkowalski3173 4 ай бұрын
Huja wiecie , chcial bym zarabiać pieniądze za pierdolenie smutow. Pozdrawiam serdecznie
@krystianstrzelec
@krystianstrzelec 6 ай бұрын
Nic nie wiecie lanie wody i popuszczanie wodzy fantazji szkoda czasu na te filmy.
@saniflorida5003
@saniflorida5003 6 ай бұрын
NIE MA. ŻADNYCH. DOWODÓW. WYMYŚL. BREDNIE.
@ukaszwojcik5131
@ukaszwojcik5131 6 ай бұрын
Idź stąd
@karmelovelosy
@karmelovelosy 6 ай бұрын
Nu, poszedł won, precz! 🤗
Jak działa czarna dziura? / prof. dr hab. Andrzej Dragan
49:57
Wszechnica FWW
Рет қаралды 1,1 МЛН
Who’s more flexible:💖 or 💚? @milanaroller
00:14
Diana Belitskay
Рет қаралды 19 МЛН
Make me the happiest man on earth... 🎁🥹
00:34
A4
Рет қаралды 8 МЛН
They RUINED Everything! 😢
00:31
Carter Sharer
Рет қаралды 16 МЛН
„Fizyka i transcendencja” | prof. Krzysztof Meissner
38:05
Maskacjusz TV
Рет қаралды 108 М.
Polak pierwszy opisał kryształ czasowy | prof. Krzysztof Sacha
38:57
This Is IT - Maciej Kawecki
Рет қаралды 111 М.
Dr hab. Andrzej Dragan - „Teoria kwantowa vs. czarne dziury”
1:33:14
Zapytaj fizyka
Рет қаралды 815 М.
Czy diabeł gra w kości? Andrzej Dragan
1:21:49
Copernicus
Рет қаралды 435 М.
O co chodzi w fizyce kwantowej - Andrzej Dragan BS3S #6
43:52
Astrofaza
Рет қаралды 344 М.
Dlaczego prędkość światła jest dla nas nieosiągalna?
38:53
"Ja w Nic Nie Wierzę Bo Moja Wiara Nie Ma Znaczenia” - ft. prof. Andrzej Dragan
13:22