Świetnie że wykłady są krótkie i cykliczne. Mam czas na przemyślenie. Dziękuję.
@sagittarius81435 жыл бұрын
Hipoteza cyklicznego wszechświata bardzo do mnie przemawia. Bardzo fajnie to Pan wyjaśnił. Dziękuję.
@zbyszekz775 жыл бұрын
Znakomity cykl wykładów, proszę o więcej. Czytałem, że Loop Quantum Gravity zakłada właśnie Big Bounce. Zakładając, że nawet jeżeli obecny wszechświat będzie się rozszerzał coraz szybciej, to nie oznacza, że poprzedni miał inne właściwości. Przy założeniu, że LQG jest właściwe. Tutaj wykład o LQG kzbin.info/www/bejne/f3fGgqh7rJWij5o, a na tym kanale też są pokazane również różne koncepcje wieloświatów.
@MrDokken6665 жыл бұрын
skąd Pan się urwał, wykłada Pan gdzieś? bo w końcu ktoś mnie zainteresował swoim gdybaniem.
@rumbasaka5 жыл бұрын
Gdybyśmy żyli w czarnej dziurze to czy światło docierające do jej krańców (powierzchni z grawitacja) nie zwalniało by tworząc iluzje efektu Dopplera(gwałtowne poczerwienienie) ? Ja wierze w to, ze w każdej gigantycznej czarnej dziurze musi być jakiś mini wszechświat. Jedne są większe drugie mniejsze zależy ile materii wciągnęła. Czas i przestrzeń w środku oczywiscie tez by się skwantowały proporcjonalnie do masy czarnej dziury , względem tego co jest po za nią :)
@grandpapulepka51495 жыл бұрын
Zastanawiam się czy kolaps rzeczywiście nie nastąpi przy zwiększającej się prędkości wszechświata. Moim zdaniem nie jest to przesądzone bo np. kula wystrzelona z karabinu też w fazie początkowej przyspiesza by dopiero potem zacząć wyhamowywać. Może nasz wszechświat jest bardzo młody i jest jak ta kula dopiero co wystrzelona z karabinu i dlatego przyspiesza a potem zacznie zwalniać? Czy są teorie które tak postawioną sprawę odrzucą?
@TomekKochman5 жыл бұрын
Nie, wystrzelony pocisk zaczyna zwalniać momentalnie po opuszczeniu lufy, poza tym, tutaj działa znana i lubiana siła oporu powietrza. Co miało by powstrzymać rozszerzanie wszechświata? Wygląda na to że kandydata do "kosmicznego oporu powietrza" brak.
@999ADAMANT9995 жыл бұрын
Przyspiesza tak jak pocisk artyleryjski, który porusza się ruchem przyśpieszonym w lufie, pod wpływem gazów prochowych . Może wszechświat po wybuchu jest właśnie w fazie początkowej tego 'lotu' w jakimś ośrodku "lufie" Następnie rozpocznie zwalniać i zapadać się?
@ot-tohhh26485 жыл бұрын
Małe sprostowanie. A może nie? Wg innych źródeł nie było "tam" Hansa Bethe. Gamov go dopisał do pracy jako współautora w wyniku czego pracę napisali: "Alfa, Beta i Gamma". Taki jego żarcik. Z żartu nie był zadowolony Alper..
@LukaszLamza5 жыл бұрын
Ech, oczywiście! Już drugi raz mylę się przy relacjonowaniu tej anegdoty, może powinienem przestać ją opowiadać? :) Oczywiście, autorami pracy byli Alpher i Gamow. Gamow postanowił dopisać Bethego, który zgodził się i podobno nawet pomógł nieco na sam koniec przy pisaniu artykułu. Alpher rzeczywiście nie był zadowolony - jako młody jeszcze naukowiec chciał, żeby jego wkład w ten wynik był jak najlepiej wyeksponowany. No i słusznie w sumie. ;)
@krzysztofrabinek47455 жыл бұрын
A może ciemna energia ukrywa pewne odpowiedzi, jeśli chodzi o wieloświat?😎😃
@magisterludigraszklanychpa96255 жыл бұрын
Ciemna energia jest chyba raczej ukrytą odpowiedzią sama w sobie :) ! To hpotetyczny byt, jego istnienie na razie tłumaczy brak zbilansowania równań...
@petergotit59495 жыл бұрын
Mi wyświetla że film dodano 2 godziny temu, a wasze komentarze tydzień temu, panowie z przyszłości? :)
@kradoxpaaskudack5 жыл бұрын
@@petergotit5949 u mnie tez
@doppelganger7385 жыл бұрын
Może wszechświata nic nie odpycha, ale przyciąga, coś co znajduje się na nieznanych nam krańcach, a raczej krańcu wszechświata, i dlatego ta ekspansja przyśpiesza, bo im bliżej tego czegoś, tym przyciąganie jest silniejsze.