Czytamy naturę #32 | Grafenowe origami - Redshift czarnej dziury - Ze szczurem w chowanego

  Рет қаралды 49,681

Copernicus

Copernicus

Күн бұрын

Пікірлер: 112
@krzysztofbaranowskimusic
@krzysztofbaranowskimusic 5 жыл бұрын
00:05 jesień w Krakowie, 00:11 urząd miasta Katowice
@de69ial
@de69ial 5 жыл бұрын
Myślałem, że się przesłyszałem.
@GenderWoman666
@GenderWoman666 4 жыл бұрын
Ja myślę, że to był żart, że niby zawsze w Krakowie, a tym razem nie.
@jerzy.modzelewski
@jerzy.modzelewski 5 жыл бұрын
Taka zabawa jest wynikiem dostosowania sie do niebezpiecznego srodowiska, innymi slowy to ewolucyjne dostosowanie polegajace na cwiczeniu umiejetnosci chowania sie przed zagrozeniem. Jedna ze stron udaje agresora, inna ma za zadanie byc niezauwazona. A wygrana jest w tym wszystkim dluzsze zycie. Niektore zwierzeta nie musza sie tak bawic (np. dopiero co urodzone antylopy instynktownie zachowuja sie w taki sposob, by drapiezniki nie zwrocily na nie uwagi w wysokiej trawie). Inne gatunki (w tym ludzie, szczury i pewnie iles jeszcze nie przebadanych) cwicza za mlodu (a nuz, widelec sie to kiedys przyda).
@apro68
@apro68 5 жыл бұрын
Od niespełna 20 lat uprawiam aikido i jednym z najważniejszych jego aspektów jest wspólna zabawa - najlepszą oceną dla prowadzącego trening są szerokie uśmiechy wykonujących techniki adeptów :) Pozdrowienia z Gdańska :)
@AdrianRamzes
@AdrianRamzes 5 жыл бұрын
Cudnie. Już nie mogę doczekać się kolejnej, wspólnej, przedekranowej kawki :)
@maciejszymanski2386
@maciejszymanski2386 5 жыл бұрын
Koty pod tym względem są niesamowite, bo same potrafią wymyślić swoją zabawę i zmusić człowieka do uczestnictwa, a nawet nauczyć jej reguł.
@radekmajak
@radekmajak 5 жыл бұрын
Mój drogi pasterzu logopeda czeka na ciebie
@Linbleou
@Linbleou 5 жыл бұрын
Ha! Ze szczurem potwierdzam umiejętność i zrozumienie chowania się, choć wtedy wydawało mi się, że to po prostu naturalne zachowanie szczura. Znaczy nie przyszłoby mi do głowy, że może w tym być coś odkrywczego. Mój szczur nie tylko uwielbiał się bawić ze mną w obustronnego chowanego, ale też, kiedy nie miałam ochoty na zabawę, korzystał z lęku teściowej. Szczurka zakradała się (dosłownie) do pokoju teściowej i wślizgiwała do pościelonego wieczorem łóżka. Potrafiła cierpliwie czekać na prawdę długo do momentu, kiedy teściowa ją odkryła i podnosiła wrzask. Wtedy przez cały korytarz do mojego pokoju pędził uśmiechnięty (na prawdę!) szczur, na koniec aż popuszczając z radości.
@matlinen8207
@matlinen8207 5 жыл бұрын
Szczury - ciekawy eksperyment, muszę spróbować z moimi szynszylami. Pytanie, czy gdyby nagroda za znalezienie/schowanie była bardziej dosadna np. smakołyk, czy wtedy udało by się utrzymać formę zabawy? Myślę że podobnie jest z uprawianiem nauki, puki jest zabawą jest tym czym powinna być. Dlatego wysiłek ludzi którzy chcą zamienić ją w sport wynika z niezrozumienia jej istoty.
@tamaraarmata3807
@tamaraarmata3807 2 жыл бұрын
Bardzo ciekawe.Ale trza uważać na dogmaty w nauce i na sztywniaków, którzy nie potrafią się bawić nieszkodliwie. Dzięki.Pozydyrawijam.
@Lelum_Polelum
@Lelum_Polelum 5 жыл бұрын
pytanko trochę offtopic: Czy przestrzeń wokół supermasywnych czarnych dziur (lub czarnych dziur w ogólności) jest wklęsła czy wypukła?
@RobertDejtrowski
@RobertDejtrowski 5 жыл бұрын
Obserwowałem kiedyś nad granią Wielkiej Rawki w Bieszczadach ewidentnie bawiące się kruki. Była zima, ludzi mało, silny wiatr... Kilka kruków ustawiało się nad szczytem w miejscu gdzie wiatr tworzył jakby... zawirowania (?) i próbowały utrzymać się w jednym miejscu miejscu czasem nawet fikając koziołki. Kiedy silniejszy podmuch je "zdmuchnął" znad grani, wracały i ustawiały się w miejscu gdzie dalej można było te koziołki fikać i bawić się z wiatrem. Trwało to kilkanaście minut (stałem ze 100 metrów dalej) aż pojawiła się na szlaku większa grupka turystów i spłoszyła ptaki. Ja wiem, że to sugestia.. ale przez lornetkę wyraźnie widziałem uśmiechy na kruczych dziobach, zwłaszcza po jakimś bardziej malowniczym koziołku...
@arthy27
@arthy27 5 жыл бұрын
Świetnie rozwiązałeś problem pokazywania wykresów, brawo! Wspomiałeś, że gwiazda obiegająca sgt a* osiąga znaczną część prędkości światła, dziwi mnie więc, że nie została rozerwana pod wpływem sił pływowych - jakiś efekt roch'a czy jakoś tak. No ale skoro wciąż krąży to znaczy, że ja coś źle kombinuję :P
@LukaszLamza
@LukaszLamza 5 жыл бұрын
To nie ja rozwiązałem, tylko Człowiek Za Kamerą, tj. Przemek Kopeć. Też jestem bardzo zadowolony z tego, jak to teraz wygląda. A mimo tak dużej prędkości, gwieździe daleko jeszcze do promienia Roche'a. To "po prostu" bardzo ciasna orbita.
@wd62831
@wd62831 5 жыл бұрын
10:05 Sagittarius A* ma masę około 4 mln mas Słońca nie 40 mln.
@arturt6073
@arturt6073 4 жыл бұрын
Jesień w Krakowie jest w Katowicach tuż obok urzędu ... Jeśli jest to kawa, to Ci szkodzi! Nie dodawaj więcej grafenu do kawy, bo następnym razem okaże się, że lato w Katowicach, to jesień średniowiecza .. Obok urzędu, oczywiście ! Dobry człowieku
@zofiaagnieszkabiernacka826
@zofiaagnieszkabiernacka826 5 жыл бұрын
Zgadzam się całkowicie z tą zabawą. Dlatego zawsze mówiłam: Zrób ze swojej pasji pracę, a ... pozbędziesz się pasji😀
@LukaszLamza
@LukaszLamza 5 жыл бұрын
Hm. Na razie muszę przyznać, że jakimś cudem udaje mi się robić dla Was "Czytamy naturę" z najszczerszą przyjemnością. Pożyjemy, zobaczymy... Jeżeli zrobię kiedyś odcinek "mechanicznie", chyba będzie to początek końca. Oby nigdy. :)
@zofiaagnieszkabiernacka826
@zofiaagnieszkabiernacka826 5 жыл бұрын
@@LukaszLamza tak, ale moja opinia dotyczyła pasji, a nie prawdziwych wariatów na jakimś punkcie. Tym ostatnim energia nie słabnie😀
@paulinaczechowicz2302
@paulinaczechowicz2302 5 жыл бұрын
akcja i reakcja - wielkie podziękowania za kolejne ulepszenia pokazywania wykresów :) Ja wiem, że to może dość łapczywe z mojej strony, ale ja ciągle chcę więcej NATuRE'y - czy może świeżo upieczeni nobliści i ich osiągnięcia (medycyna i fizyka, oba dokonania niezwykle ciekawe przecież) będą mogli liczyć na swoje 5 minut w "Czytamy.."? :)
@Kamil_O
@Kamil_O 5 жыл бұрын
bardzo ciekawe informacje
@kamilgaach7025
@kamilgaach7025 5 жыл бұрын
Cześć! Czy planujecie czytanie innych czasopism jak "Science" albo "Cell"? P.S. Dopiero trafiłem na tę serię. Świetny pomysł, na pewno zostanę stałym widzem 😉
@GenderWoman666
@GenderWoman666 4 жыл бұрын
Oooo, dobry pomysł :D
@mariozdk
@mariozdk 5 жыл бұрын
Fajnie skomentowałeś to wszystko. Zabawa dla zabawy. Dzieci z zespołem aspergera zazwyczaj grają dla wygranej. Ps: Ale widać , ze jakieś podejrzane typy się przysiady i Łukasz i pewnie operator trochę się przestraszyli. Poczułem lekki stres
@ZenonTorbacz
@ZenonTorbacz 5 жыл бұрын
Orientuje się ktoś może ile kosztuje miesięczny dostęp do Science / Nature i czy jest to czasopismo dla zwykłego kowalskiego czy trzeba reprezentować jakąś placówkę edukacyjną ?
@LukaszLamza
@LukaszLamza 5 жыл бұрын
Zamówić może każdy, a Nature i Science bardzo ułatwiają korzystanie z różnego rodzaju zniżek. O ile pamiętam, przy zakupie prenumeraty jednego z nich wystarczy się zadeklarować, że jest się miłośnikiem nauki, a cena spada o połowę. ;) Ogólnie, ponieważ są to tygodniki, koszt jednego numeru wychodzi w pobliżu 10 PLN, o ile dobrze pamiętam. A można też zamówić wyłącznie dostęp online, co jest jeszcze tańsze. Ogólnie - polecam.
@leszekostachowski549
@leszekostachowski549 4 жыл бұрын
W zabawie jest również funkcja, nauki przetrwania i wiele zwierzą odczuwa radość z sytuacji gdy te zachowania przynoszą mniej czy bardziej wymierny sukces..
@majster893
@majster893 5 жыл бұрын
Piekny wniosek na koniec i moge go osobiscie potwierdzic :)
@ja1111112
@ja1111112 5 жыл бұрын
Super sprawa z tymi szczurami
@annaelizabet
@annaelizabet 5 жыл бұрын
Mój nauczyciel od biologii twierdził, że inteligentne istoty potrafią się bawić dla samej zabawy, reguła ta dotyczy również ludzi. Według jego teorii, tylko buce i osoby z kompleksami będą się jarać wygraną w czasie zabawy. Z perspektywy lat, przyznam, że ta reguła ma swoje wyjątki, ale w wielu przypadkach się sprawdza. Pozdrawiam.
@wojciechsrokosz7823
@wojciechsrokosz7823 5 жыл бұрын
Z tą zabawą to rzeczywiście prawda. To jak zabawa w łapanie króliczka. Cała frajda jest wtedy, gdy króliczka się łapie. Jak króliczek zostanie złapany, to cóż jest króliczek (a jaki króliczek jest to każdy widzi) i koniec frajdy. Pozdrawiam.
@disky2014
@disky2014 4 жыл бұрын
Supel scur 👍
@mariuszpoleszczuk8177
@mariuszpoleszczuk8177 5 жыл бұрын
Ok. Te koszulki to są jeszcze do zdobycia?
@LukaszLamza
@LukaszLamza 5 жыл бұрын
Oj, nie, to była jednorazowa akcja. Jeżeli komuś od nas będzie się chciało bawić w zakładanie sklepu, dam znać, ale na razie wszyscy jesteśmy głęboko zajęci robieniem dla Was nagrań, wykładów.... pożyjemy, zobaczymy. :)
@jarek12061960
@jarek12061960 3 жыл бұрын
zabawa dla zabawy to jest to nawet szczury to wiedzą :-D
@amieszkaakcedorg282
@amieszkaakcedorg282 5 жыл бұрын
Też miałam szczurki, jedna z nich miała na imię Tesla :D były super mądre ale w chowanego z nimi się nie bawiłam :( tradycyjnie dzięki za umilanie poniedziałku
@blabla1980
@blabla1980 4 жыл бұрын
Bawi się żeby się NAUCZYĆ. Imitacja realu szczura uczy ochronie życia przed napastnikiem -proste
@akkarigotsskalk2866
@akkarigotsskalk2866 5 жыл бұрын
Słuchając o zabawie szczurów, miałem wrażenie, że niezbędne było odniesienie się do teorii przywiązania John Bowlby, którą chyba należy uszczużyć ;-) . Szczur bawiąc się wykazywał bezpieczny styl przywiązania do "eksperymentatora(opiekuna)". Szczur wiedział jak zachowa się opiekun, dawało mu to poczucie bezpieczeństwa i uwagi. Ponieważ podczas zabawy, opiekun szukał, czyli angażował procesy uwagowe, koncentracje itd. To oznacza, że szczur był ważny, co wpłynęło na samoocenę i na poczucia bycia kochanym u szczura, nagroda w postaci głaskania był potwierdzeniem odczucia (powinno być analogiczne jak u psa, kota i dziecka - poczucie bliskości). Pozwalało to szczurowi na chowanie się. Dość mocno kojarzy mi się to z eksperymentem Harlowa z rezusami, ale to raczej instrukcja jak strałmatyzować rezusa. Tylko, że tu mamy eksperymentatora, stanowiącego stały element przywiązania. Pozostaje pytanie jak zmierzyć, jakość przywiązania, samoocene i poczucie bycia kochanym u szczura :-D. Takie luźne rozważanie, którym się zdecydowałem podzielić, albo nadinterpretacja.
@Lbmaniak
@Lbmaniak 5 жыл бұрын
O! Witam Pana na rynku w Katowicach.
@LukaszLamza
@LukaszLamza 5 жыл бұрын
Kłaniam. :)
@tmazewski
@tmazewski 5 жыл бұрын
Rozbudowana wersja artykułu o Sagittarius A* dostępny jest tutaj, za darmo, legalnie: arxiv.org/abs/1907.10731 Natomiast obiekty astronomiczne nie ważą tylko mają masę.
@LukaszLamza
@LukaszLamza 5 жыл бұрын
Dzięki za link. Fakt, to rzeczywiście masa, nie waga, ale przyzwyczajenie językowe jest tak silne, że nawet nie mogę obiecać, że kiedy kolejnym razem "popłynę", będę o tym pamiętał. ;)
@andys444
@andys444 4 жыл бұрын
Czy to jest takie trudne mówić r???
@Brygantyna
@Brygantyna 4 жыл бұрын
Bawiłam się w chowanego z moją kotką syjamską. Miałam jakieś 10 lat i nie wpadłam na to, że to dziwne :) Kotka bawiła się ze mną bez nagród.
@marcinwojtowicz3303
@marcinwojtowicz3303 5 жыл бұрын
Hej, jak najbardziej się zgadzam! Cała zabawa kończy się w momencie gdy ktoś gra tylko dla wygranej a nie dla przyjemności gry, zwłaszcza jak to jest gra zespołowa! Odnośnie czarnej dziury to chyba trochę przesadziłeś z tą masą. :-) Pozdrawiam
@MrSTEMI
@MrSTEMI 5 жыл бұрын
Coś w tym jest, że zabawa ma sens dla zabawy a nie dla zwycięstwa. Grając w Heroes III często przerywam rozgrywkę gdy już mam zwycięstwo w kieszeni. Ganianie przeciwników nad którymi mam ogromną przewagę już nie bawi.
@czarnyksiezycrogaty
@czarnyksiezycrogaty 5 жыл бұрын
"nigdy dość solidnych potwierdzeń"
@tomacaster
@tomacaster 5 жыл бұрын
Uważam, że zabawa sama w sobie jest pewnym rodzajem nagrody/korzyści
@adamadams5474
@adamadams5474 5 жыл бұрын
Ilustracja nakładania matryc do pierwszego filmu kzbin.info/www/bejne/h3LNkmWgpZaJoKc
@fafiklata
@fafiklata 5 жыл бұрын
W Katowicach :-D
@Lbmaniak
@Lbmaniak 5 жыл бұрын
Czyli jeśli przyjmiemy że przyjemność z zabawy to bardzo ludzka cecha, to eksperyment pokazuje że mogą być sytuacje w której szczur jest bardziej ludzki od człowieka, jeśli porównamy go z tym człowiekiem który gra dla wygranej.
@LukaszLamza
@LukaszLamza 5 жыл бұрын
"Ssacza cecha". ;)
@Tapir18
@Tapir18 5 жыл бұрын
Co do zabawy dla samej zabawy - jeden z warszawskich pijaczków zapytał kiedyś Sylwestra Latkowskiego w jego dokumencie: Wiesz jaka jest różnica miedzy profesjonalistą a amatorem? Jeden to lubi, a drugi to umie.
@krzysztof8095
@krzysztof8095 5 жыл бұрын
Zadziwiający Maurycy i jego edukowane gryzonie - Terry'ego Pratchetta,
@DamIan-vy3tl
@DamIan-vy3tl 4 жыл бұрын
ha ha ha jesień w Krakowie. Pozostałe treści są tej samej wartości.
@nowymail
@nowymail 5 жыл бұрын
Kiedyś w jednym z eksperymentów szczury zrezygnowały z wody z narkotykiem, kiedy dano im możliwość zabawy.
@GrogAdHoc
@GrogAdHoc 5 жыл бұрын
Słyszałem też, że jak dano im oglądać Czytamy Naturę to wybierały ją aniżeli narkotyki czy zabawę. Choć może nie powinienem słuchać głosów w mojej głowie ;)
@bmzk
@bmzk 5 жыл бұрын
@@GrogAdHoc Nieprawda. Czytamy naturę szczury chciały oglądać dopiero wówczas, gdy podano im do picia kawę :-)
@GrogAdHoc
@GrogAdHoc 5 жыл бұрын
@@bmzk Myślę, że nie przeanalizowałeś/aś odpowiednio danych, zwróć uwagę na porę, o której dawano szczurom oglądać CN, w godzinach porannych jak najbardziej kawa była elementem potrzebnym, w godzinach wieczornych wolały drinka. Źle się ogląda o poranku cokolwiek, gdy nie jest się odpowiednio obudzonym, wieczorem, po długiej zabawie w chowanego drink rozluźnia. Nawiasem mówiąc nie wiem czy mówimy o szczurach czy o pracownikach korporacji.
@mathouse123
@mathouse123 5 жыл бұрын
@@GrogAdHoc Wyścig szczurów hehe :) Pozdrawiam z kawą w ręku
@MrElf1980
@MrElf1980 4 жыл бұрын
Ja słyszałem o podobnym eksperymencie, były dwie dwie miseczki z wodą w jednej był rozpuszczony jakiś narkotyk w drugiej Cukier- i szczury wybierały zawsze cukier.
@dominikwojnar8642
@dominikwojnar8642 5 жыл бұрын
Nigdy nie czerpałem radości z gier, w których mogę przegrać, aczkolwiek łączyłem to z tym, że byłem młodszym, a więc mniej inteligentnym i słabszym bratem. Na szczęście są gry nastawione na kooperację, np. Magic Maze, pasjanse na 2 osoby albo Narabi.
@leszekostachowski549
@leszekostachowski549 4 жыл бұрын
Cóż jak donoszą filozofowie, nawet czarne dziury mają dziury i cieknie, a osobliwości kwantowe chyba najlepiej tłumaczą szatańskie chrzczone na boskie cząstki ocierania.. Wygląda na to, że kwantowe pięćdziesiąt kilo kobiety i inne pięćdziesiąt kilo kobiety, to nie te same pięćdziesiąt kilo, a w zależności od geometrii i wytwarza drastycznie różne siły grawitacyjne na cięższe lub lżejsze poszczególne inne jednostki.. co również prowadzi do wniosku, że niemal wszyscy jakoś się tam znają na geometrii grawitacji czarnych osobliwości ;) Wydaje się, że niewiele wiemy o mechanice zderzeń kosmicznych, tak jako o innych rzeczach.. Incydent Tunguski, Oumuamua, Deep Impact.. Zachodzą zjawiska elektryczne zależne od kierunku i pozycji.. ..Trudno na podstawie masy ciała i mózgu oceniać sprawność w specyficznych dziedzinach.. Jest wiele dziedzin przydatnych tym zwierzętom i cześć tej masy może się zajmować obróbką tych kanałów informacyjny z których ludzkie mózgi zrezygnowały lub ograniczyły do wąskiego wycinka docierającej informacji.. U nas tzw. myślenia mogło się pojawić na skutek uwolnienia cześć tych zadań, a powstałe w ten sposób niedoskonałości przerzuciły na sposoby ich ominięcia na zasadzie przewidywania i domniemania - symulacji.. W zabawie jest również funkcja, nauki przetrwania i wiele zwierzą odczuwa radość z sytuacji gdy te zachowania przynoszą mniej czy bardziej wymierny sukces.. Matematyka powstała na bazie pojęć do lepszego systematyzowania. To że jest sprawna jako język międzynarodowy czy szerzej uniwersalny, wynika z ujednoliceń zapisu, co wcale nie determinuje ani jej poprawności ani tej formy zapisu.. Można się posługiwać matematykami o rożnym sposobie zapisu, a nawet interpretacji i zasadach. Systemy binarne ... , Zapis rzymski,.. Logika Marko Rodino,... Nie znamy podstaw wszystkiego, więc pojęcie matematyki i jej zasad może też być zaledwie kolejnym poziomem tzw. inżynierii wstecznej na drodze wyzwolenia się z klątwy nie wiedzy.., nie żadnym ostatecznym świętym góralem.. Niektórzy szybciej zapamiętują krótkie symbole i ich rozwinięcia, inni lepiej sobie radzą z ich pełniejszymi formami to samo się tyczy zasad i sposobów geometrycznego i graficznego sposobu manipulacjami na nich wraz z technikami stosowanym przy ich tworzeniu. Czy ktoś Powiedział by że symbole "E" - cztery proste ,"=" - dwie równoległe i zbitka mc^ z domniemanym nie zapisanym działaniem wewnętrznym, cokolwiek znaczy bez relacyjnej bazy obrazów tych pojęć i ich interakcji wyświetlanych sobie w umyśle. "Piękno" tego zapisu jest w podobieństwie językowym tych pojęć i rytmice bez domniemanego zapisu z działaniem "*" ułatwiającej zgrabne zapamiętanie specyficznych narzędzi uszytych .. Teraz pora na rozbicie pojęć i ich prawności, a ukrytych za tymi robaczkami na powierzchni zapisu..
@leszekostachowski549
@leszekostachowski549 4 жыл бұрын
Żadne pojęć w równaniach np. Einsteina nie jest znanej natury. Światło jest dualne o zbadanej naturze czarnej dziury. Masa ma charakter lokalnie się materializującej fatamorgany, a energia występuje w potencjałach ducha jej kinetyki.. Grawitacja mocuje się z swoja słabością w sile i teorii. Obserwacja obiektu za pomocą obiektu nie jest objekcyjnie neutralna.. Dopiero pewna różnica statystyczna między źródłem, obserwacją i efektem może dawać pozorny brak wpływ obserwacji w stosunku do dwóch pozostałych elementów truj interakcji. Jeśli w prędkości mam ukrytą zmienią czasu która to jest stale zmienna. To co jest stałe względem czego???. Jeśli przyłożę młotkiem w pręta, a tak że się posypią iskierki, to informacja na drugi jego koniec dotrze szybciej tam falą elektromagnetyczną iskier w przestrzeni, czy falą mechaniczną w pręcie..
@AiA_S
@AiA_S 5 жыл бұрын
Cóż Cię sprowadziło do naszych Katowic? :D
@LukaszLamza
@LukaszLamza 5 жыл бұрын
Człowieku, do Katowic to ja mam 10 minut samochodem. ;>
@wielgas1654
@wielgas1654 5 жыл бұрын
@@LukaszLamza pozdro z Bielska B
@Strategiusz
@Strategiusz 5 жыл бұрын
Założył filię "Czytania natury" w Katowicach.
@Anna-Berkes
@Anna-Berkes 4 жыл бұрын
Szczur wybiera dłuższą zabawę, bo wie, że nagroda i tak będzie (może nawet większa), tylko trochę później :)
@eugeniuszplewinski895
@eugeniuszplewinski895 5 жыл бұрын
0:05 Gdzie niby ? Zaczynasz od takiej gafy? Nie jesteś na polu tylko na placu :) synek.
@andyfry1572
@andyfry1572 4 жыл бұрын
nagrodą jest świadomość, ze jestem lepszy
@HyperRun
@HyperRun 5 жыл бұрын
Kato
@acdega263
@acdega263 5 жыл бұрын
Mam pytanie co do Ciemnej materii. Tak więc im dalej od jądra galaktyki znajduje się gwiazda tym wolniej powinna je obiegać, prawda? Tak powinno być zgodnie z naszą wiedzą. Problem w tym, że widzimy, że rzeczywistość zachowuje się jakoś inaczej, nie tak jak powinna się zachowywać zgodnie z naszą wiedzą o niej. Wymyślili więc ciemną materię, czyli byt który wyjaśnia zachowanie się rzeczywistości która nie zachowuje się tak jak myślimy że powinna. Wiadomo, pewnie jest coś co waży od cholery ale tego nie widać i gdyby takie coś istniało, to wtedy rzeczywistość zachowywałaby się zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Gwiazdy w galaktyce poruszają się za szybko, to fakt. Galaktyka kręci się jak ciało sztywne. Czy istnieje jakieś wytłumaczenie tego faktu które nie zakłada istnienia dodatkowej niewidzialnej masy? Ja wymyśliłem coś takiego: Istnieje w naszym Układzie Słonecznym przykład w/w zachowywania się obiektów w przestrzeni kosmicznej i dodatkowo, to zachowanie zgadza się z teorią Newtona i nikt nie zakłada, że spowodowane to jest jakąś dodatkową masą której nie widać. Są to obiekty znajdujące się w punktach libracyjnych. Przecież obiekt znajdujący się w punkcie libracyjnym L2 układu ZIEMIA-SŁOŃCE, porusza się wokół Słońca niczym gwiazda w galaktyce względem jakiejś innej, niezbyt daleko położonej gwiazdy - mniej więcej ich odległość od siebie pozostaje stała, a nie że jak z procy wystrzeli w dal, bo jest akurat trochę bliżej jądra galaktycznego. Obiekt w punkcie L2 wraz Ziemią tworzą ciało sztywne. W takim razie obiekt w punkcie L2 porusza się za szybko. Powinien poruszać się wolniej a tego nie robi. Oczywiście wiadomo czym są punkty libracyjne i dlaczego to działa, ale dlaczego nie można przyjąć, że przestrzeń międzygwiezdna w galaktyce jest przepełniona międzygwiezdnymi punktami libracyjnymi? Może rozkład masy świecącej w galaktyce jest akurat taki, że większość gwiazd znajduję się w swego rodzaju punktach libracyjnych które wynikają z rozkładu masy(gwiazd) w galaktyce. Punkt L2 ma swoje uzasadnione położenie względem Ziem i Słońca, ale może gwiazda w galaktyce jest w punkcie libracyjnym który wynika z tego, że ileś tam gwiazd tworzy akurat w tym punkcie taki efekt - EFEKT LIBRACYJNY. No i nie potrzeba tu dodatkowej masy. Wiem też, że gwiazdy w galaktyce nie do końca poruszają się jak ciało sztywne bo jeśli mamy obracającą się płytę CD, to im dalej od środka tym szybciej. W galaktyce im dalej, tym prędkość nie bardzo się zmienia, a w układzie Słonecznym im dalej tym wolniej. Punkty libracyjne w układzie słonecznym np. w układzie ZIEMIA-SŁOŃCE jest jak płyta CD, to może w galaktyce jest efekt "pół libracyjny". Może w galaktyce ponieważ punkt libracyjny tworzy więcej niż tylko dwa obiekty(jak w US ZIEMIA-SŁOŃCE czy ZIEMIA-KSIĘŻYC), to mamy do czynienia z "niepełnym efektem libracyjnym" który będzie koncepcją punktu libracyjnego podzielonego przez 2. Czarna dziura w jądrze Drogi Mlecznej ma masę 4000 000 mas Słońca, ale 4000 000 najbliższych gwiazd ma porównywalną masę do CD w jądrze i na pewno mocniej oddziałują na Słońce niż centrum galaktyki. W galaktyce masa gwiazdy jest znikoma w porównaniu z milionami gwiazd sąsiadujących wokół. A co do gigantycznej masy znajdującej się pomiędzy galaktykami to tam niczego nie zaobserwowano. Twierdzą że jest tam coś niewidzialnego lecz masywnego co miałoby wyjaśniać niezgodności obserwacyjne ale nikt jeszcze nie dostał Nobla za odkrycie ciemnej materii, nie udowodniono jej istnienia. Satelita w punkcie L2 ma znikomą masę w porównaniu z Ziemią czy Słońcem, ale Słońce ma znikomą masę w porównaniu z załóżmy czterema milionami gwiazd wokół słońca, a gwiazdy te mają porównywalną masę co czarna dziura w centrum DM. Zatem masa gwiazdy jest znikoma w porównaniu z resztą gwiazd i być może jest w swego rodzaju punkcie libracyjnym. Nie twierdzę też, że między gwiezdne punkty libracyjne muszą być stabilne. One właśnie nie są stabilne bo gdyby były, to galaktyka kręciłaby się niczym płyta CD. Gromady galaktyk natomiast moim zdaniem tworzą "międzygromadowe" punkty libracyjne. Punkt libracyjny jest miejscem przestrzeni w którym obiekt się w nim znajdujący zachowuję się tak jakby znajdował się w silniejszym polu grawitacyjnym niż faktycznie jest. Mam pomysł na eksperyment. Słońce porusza się wokół jądra za szybko. Otóż uważam, że gdyby zmienić inklinację orbity Słońca tak, że krążyłoby wokół biegunów jądra galaktycznego ale nie zmienilibyśmy jego prędkości, to uciekłoby z galaktyki bo 26000 lat świetlnych nad północnym biegunem galaktyki nie występowałby tak silny efekt libracyjny. Czy obserwujemy takie gwiazdy? Jeśli wokół galaktyki jest sferyczne halo z ciemnej materii to gwiazda na orbicie o inklinacji 0 stopni też powinna obiegać jądro za szybko, a jeśli takiego halo nie ma to gwiazda powinna wystrzelić lub okrążać galaktykę wolniej niż gwiazdy w dysku galaktycznym. Niemniej jednak nadal nie ma ostatecznego dowodu na istnienie wprost gigantycznej ilości materii która oddziałuje tylko grawitacyjnie. Fajnie by było gdyby ktoś wykształcony rozważył taką możliwość. Orbita wokół trzech czy dwóch ciał jest niestabilna za to wokół jednego ciała jest stabilna. W stabilnym układzie grawitacyjnym punkty libracyjne mają swoje stabilne położenia, a co z niestabilnymi układami? Gdyby zamrozić czas, to w niestabilnym układzie też powinno się dać ustalić położenie takich punktów ale że czas płynie i wszystko jest w ruchu, to punkty libracyjne układu niestabilnego cały czas zmieniają swoje położenie. Galaktyka jest układem złożonym z miliardów obiektów a więc gwiazda krążąca wokół jądra znajduje się w ciągle zmieniającym się polu grawitacyjnym. Obiegając jądro powinna wykonywać oscylacje niczym piłeczka pingpongowa lewitująca na strumieniu powietrza lub wody(Bo gwiazda porusza się po linii prostej ale w zakrzywionej czasoprzestrzeni którą zakrzywiają gwiazdy bliskie Słońcu). Przydałoby się to jakoś sprawdzić ale trzeba by obserwować ruch gwiazd przez setki tysięcy lat. Może gdyby zbudować superczuły detektor fal grawitacyjnych wielkości układu słonecznego dałoby się zaobserwować szum tych oscylacji. Przydałoby się też sprawdzić jak ugina się światło przechodzące przez punkt L2 układu np. Ziemia-Słońce. Czy ugięcie byłoby akurat takie jakie powinno wynikać z sumy mas Słońca i Ziemi czy byłoby odrobinę większe. Przestrzeń międzygwiezdna wypełniona jest polem grawitacyjnym i jeśli moja teoria jest poprawna to międzygwiezdne pole grawitacyjne powinno być dla gwiazd lecących przez nie tym samym czym jest drgająca atmosfera dla światła gwiazd. Taka bulgocząca zupa. Weźmy wszystkie gwiazdy bliższe Słońcu niż 500 lat świetlnych. Musi być ich bardzo dużo i ważą też niemało. Muszą zmieniać "linię prostą" Słońca, ale ponieważ wszystko jest w ruchu to Słońce w długich przedziałach czasu powinno oscylować tak jak to opisywałem. Wracając do ciemnej materii... Nie twierdzę że jej nie ma. Twierdzę tylko, że nie ma jej aż tak dużo jak naukowcy zakładają. Za część efektów według mnie odpowiada coś co nazywam międzygwiezdnymi punktami libracyjnymi.
@AtariFan
@AtariFan 5 жыл бұрын
Procesory tworzone są w procesie 12nm.
@wielgas1654
@wielgas1654 5 жыл бұрын
14nm to obecne komercyjne procesory graficzne (nvidia kepler) oparte na technologii FinFET. Amd "ryzen 3" oparty na technologi 7nm Intel "ice lake" technologia 10nm
@LukaszLamza
@LukaszLamza 5 жыл бұрын
...albo i lepiej. Pytanie za sto punktów brzmi jednak, czy da się wskoczyć do skali atomowej, niejako omijając w ogóle krystaliczne elementy półprzewodnikowe, zastępując je pojedynczymi cząsteczkami, w których "logika" procesu obliczeniowego realizowana jest na stanach kwantowych związków organicznych. I tutaj zaczyna się zabawa w grafen i spółkę.
@michalmi944
@michalmi944 5 жыл бұрын
Odległośc atomów węgla w diamencie wynosi ~0,15nm
@Strategiusz
@Strategiusz 5 жыл бұрын
Ja tam nie lubię grać w grę z kimś, kto gra tylko byle grać.
@therealjackfisher
@therealjackfisher 4 жыл бұрын
Szczur sie chowal bo bylo duzo swiatla i jakis wielkolud na zaewnatrz. Mialem szczury i wiem troche o ich zachowaniu w bialy dzien. Lubia korytarze w rekawach kurtki ale wyciagnij takiego i poloz na ramieniu i jesli masz katpur to sie schowa do kaptura przed sloncem .. Robia to z automatu bo szczury sa plochliwe w swietle. Lubia ciemnosc.Eksperyment bania. Az mi sie smiac chce ze autor az tak dal sie szczurom nakrecic.
@AroundPhysics
@AroundPhysics 5 жыл бұрын
Ładna prezentacja. I dzięki za odnośniki do prac o grafenie :) Być może zinteresowanych grafenem zaciekawi mój eksperyment z KZbin: kzbin.info/www/bejne/iXK2nGh_nq96r68
@panperesada9003
@panperesada9003 4 жыл бұрын
Golab nie jest wcale taki glupi. Jako jeden z niewielu ptakow przechodzi test lustra.
@pepek69andhalf
@pepek69andhalf 5 жыл бұрын
"Testo opowiada o świecie"
@mirek190
@mirek190 5 жыл бұрын
Wiesz że możesz się nauczyć mówić "r" ? Ja to zrobiłem w wieku 30 lat ....bo myślałem że nie da się tego zrobić ..ale się zawziołem i w ciągu 2 lat opanowałem prawe perfekcyjnie wymowę r w każdym słowie :) Pierwszy raz wypowiedziałem r w angielskim słowie bathroom. . Bo jak język przechodzi z f na u to właśnie po drodze może przez przypadek wpaść na r 😂
@paparitual8836
@paparitual8836 5 жыл бұрын
Skoro grafen interferuje, to znaczy, że ma postać falową.
@zyjzpasja2016
@zyjzpasja2016 5 жыл бұрын
wężyk się gościowi rozciągnął :) ...
@miszczuskc
@miszczuskc 5 жыл бұрын
Eksperyment 3 mówi też sporo o poziomie zrozumienia zwierząt, nawet małych ssaków.. zastanówcie się nad tym, jeśli jadacie krowy lub świnie, które całe życie spędzają w zupełnie innych warunkach - a najlepiej obejrzyjcie sobie film z rzeźni i jeszcze raz o tym eksperymencie..
@paparitual8836
@paparitual8836 5 жыл бұрын
Światło nie traci energii, może jedynie zmienić długość fali.
@radosawzelazny9941
@radosawzelazny9941 5 жыл бұрын
zmiana długości fali właśnie wiąże się ze zmianą energii, a w omawianym przykładzie ta długość się powiększała czyli energia zostawała wytracana.
@paparitual8836
@paparitual8836 5 жыл бұрын
@@radosawzelazny9941 Zmienia się długość fali, a nie ilość energii w paczce falowej. Foton nie może zyska, ani utracić energii.
@paparitual8836
@paparitual8836 5 жыл бұрын
@@radosawzelazny9941 A co się dzieje z energią fotonu, co ja pochłania, lub dodaje do propagującej fali? Foton w momencie oddziaływania przestaje istnieć, energia paczki falowej jest stała.
@paparitual8836
@paparitual8836 5 жыл бұрын
Postaram się to wytłumaczyć inaczej.... energia to masa, teraz wyobraź sobie, że masz odważnik o masie 1 kg, możesz go wykorzystać jako młotek nadając mu energię kinetyczną, lub potencjalną i wiadomo, że skutek oddziaływania będzie konkretny, ale jeżeli z tego 1 kg zrobisz drut o długości kilku metrów, to nawet jeżeli go rozpędzisz, to skutek oddziaływania będzie znikomy. Podobnie jest jeśli chodzi o kwanty pola elektromagnetycznego, jeżeli jest to kwant gamma, to jest to jakby młotek, ale ta sama energia rozłożona w czasoprzestrzeni w postaci drutu o wielometrowej długości oddziałuje z pozornie z mniejsza energią, ale tylko pozornie, bo masa ani energia potencjalna i kinetyczna nie uległa zmianie.
@paparitual8836
@paparitual8836 5 жыл бұрын
Można to też wytłumaczyć na przykładzie sprężyny, ale takiej z miękkiego materiału, która w wyniku propagacji w czasoprzestrzeni ulega rozciągnięciu. Masa takiej "sprężyny" się nie zmienia, prędkość sie nie zmienia, a więc poza długością fali nic się nie zmienia, suma energii pozostaje stała.
@miszczuskc
@miszczuskc 5 жыл бұрын
Czy Łyżka miała koleżankę? Szczury muszą żyć w grupach ;)
@MOrdasPYLY
@MOrdasPYLY 4 жыл бұрын
twoje słowa nie mają znaczenia (R)
@gimauarich.2753
@gimauarich.2753 5 жыл бұрын
Dobry Człowieku ¿?
@bogdanski6928
@bogdanski6928 4 жыл бұрын
ja gram zawsze dla zwyciestwa
@MordorFishChannel
@MordorFishChannel 5 жыл бұрын
A powiedz rabarbar
@filipsowinski4250
@filipsowinski4250 5 жыл бұрын
Pochwal się nasz kochany Lukaszu jakiego masz psiaka.
@pawegorka8589
@pawegorka8589 4 жыл бұрын
To tak jak ludzie którzy na hama jedzą wioski barbarzyńskie żeby wbić pkt w plemionach ,,,
@tropemwojen9224
@tropemwojen9224 5 жыл бұрын
Od kilkunastu lat wszyscy się jarają możliwościami grafenu a nikt go realnie nie wykorzystuje...
@kanal4050
@kanal4050 5 жыл бұрын
Betonowa przyroda rynku w Katowicach / Fuj !
@rogers4197
@rogers4197 4 жыл бұрын
Proszę o usunięcie tego kanału i nie robić mętliku w głowach ludziom !
@mariuszdaniluk4992
@mariuszdaniluk4992 4 жыл бұрын
O
@pawi4700
@pawi4700 5 жыл бұрын
naucz się R R R R r r r r r Podejrzewam izraelicki akcet , chodz moge sie mylic
@heniuszczesliwy9711
@heniuszczesliwy9711 4 жыл бұрын
" Urząd miasta Katowice " ? W Krakowie ?!
@GenderWoman666
@GenderWoman666 4 жыл бұрын
Mój kot się bawi w chowanie. Nagle się zorientowuję, że nigdzie go nie ma, łażę, szukam go, wołam, i nic. A on siedzi gdzieś zaszyty i obserwuje moje zmagania, i śmieje się ze mnie. Jak go znajdę, to robi takie "Mauk?", jakby kpił ze mnie, że co tak długo. Ja się nie mam co chować, bo zawsze mnie znajduje natychmiast xD
@GenderWoman666
@GenderWoman666 4 жыл бұрын
Gdy bawisz się dla korzyści, to przestaje być zabawa, a zaczyna się hazard xD
@GenderWoman666
@GenderWoman666 4 жыл бұрын
Pogubiłam się... To Katowice leżą w Krakowie??? XD
She's very CREATIVE💡💦 #camping #survival #bushcraft #outdoors #lifehack
00:26
Don't look down on anyone#devil  #lilith  #funny  #shorts
00:12
Devil Lilith
Рет қаралды 46 МЛН
Help Me Celebrate! 😍🙏
00:35
Alan Chikin Chow
Рет қаралды 84 МЛН
My Daughter's Dumplings Are Filled With Coins #funny #cute #comedy
00:18
Funny daughter's daily life
Рет қаралды 30 МЛН
7. ŚFN KATOWICE: Prof. Andrzej Dragan - Czy pomiar kwantowy może zmienić przeszłość?
31:43
Śląski Festiwal Nauki KATOWICE
Рет қаралды 91 М.
Tajemniczy ciąg Fibonacciego. Złota liczba. Boska proporcja
24:53
Pasja informatyki
Рет қаралды 4,1 МЛН
Jak działa czarna dziura? / prof. dr hab. Andrzej Dragan
49:57
Wszechnica FWW
Рет қаралды 1,1 МЛН
She's very CREATIVE💡💦 #camping #survival #bushcraft #outdoors #lifehack
00:26