Czytamy naturę #29 | Efekt Casimira - Organoidy - Jak przewidzieć karierę w Hollywood

  Рет қаралды 26,069

Copernicus

Copernicus

5 жыл бұрын

1) Efekt Casimira 01:03 - Jedno z najciekawszych zjawisk kwantowych, teraz w wersji podwójnej, odpychająco-przyciągającej.
2) Organoidy 10:59 - Artykuł przeglądowy na temat wytwarzanych z komórek macierzystych "sztucznych organów" - jedna z najważniejszych rzeczy we współczesnej medycynie.
3) Jak przewidzieć karierę w Hollywood 21:25 - Analiza matematyczna przebiegu kariery 2,5 mln aktorów i aktorek i co z niej wynika.
Źródła:
1) Zhao, R., Li, L., Yang, S., Bao, W., Xia, Y., Ashby, P., ... & Zhang, X. (2019). Stable Casimir equilibria and quantum trapping. Science, 364(6444), 984-987. [ doi.org/10.1126/science.aax0916 ]
2) Takebe, T., & Wells, J. M. (2019). Organoids by design. Science, 364(6444), 956-959. [ doi.org/10.1126/science.aaw7567 ]
3) LACASA, L., LATORA, V., & WILLIAMS, O. (2019). Quantifying and predicting success in show business. Nature Communications. 2256. [ doi.org/10.1038/s41467-019-10... ]
"Czytamy naturę" to program popularnonaukowy Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie. Wymyślił go i prowadzi Łukasz Lamża. Co tydzień czytamy razem trzy artykuły z bieżącej prasy naukowej - co tak naprawdę mówią nam naukowcy, dlaczego to jest istotne i co z tego wynika dla nas i dla świata. Mówimy stanowcze "nie" mielonce składającej się w 85% z wypełniacza, a tylko w 15% z konkretnego naukowego mięcha! W "Czytamy naturę" jesteśmy zawsze na froncie rozwoju nauki i odważnie siadamy u samego źródła wiedzy, tj. przy najnowszych numerach najważniejszych czasopism naukowych świata, jak "Nature" i "Science". Nowe odcinki w każdy poniedziałek.
Pierwszych 20 odcinków "Czytamy naturę" było finansowanych dzięki grantowi Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (program DUN, czyli Działania Upowszechniające Naukę). Odcinki #21-30 są jednak finansowane społecznościowo poprzez platformę "Polak Potrafi": polakpotrafi.pl/projekt/czyta.... Dziękuję!

Пікірлер: 50
@monstrumis
@monstrumis 2 жыл бұрын
Casimir to staropolska (i łacińska) wersja imienia Kazimierz! Panie Łukaszu, pozdrawiam i dziękuję za tak wspaniałą pracę na YT.
@lukaszlewczuk
@lukaszlewczuk 5 жыл бұрын
Strasznie przykro pomyśleć, że jeszcze tylko jeden odcinek .... chciałoby się więcej i więcej ! Dzięki Panie Łukaszu !
@ukasz6310
@ukasz6310 5 жыл бұрын
Etanol i zjawiska kwantowe. Nic lepszego nie moglo mnie dzis na youtubie spotkac :-)
@jolantalewandowska9046
@jolantalewandowska9046 4 жыл бұрын
nie przesadzać z etanolem😊
@belamortadela
@belamortadela 4 жыл бұрын
Dwa razy to samo miejsce z rzędu, nie pod rząd. Generalnie bardzo lubię, moim zdaniem świetne filmy.
@postradio8901
@postradio8901 5 жыл бұрын
Dwie propozycje na poszukiwane artykuły: CZAS - próby wyjaśnienia czym jest Pozytywny wpływ napromieniowania - gdzieś widzieliśmy takie badania - odnośnie Czarnobyla - pokazujące, że napromieniowanie do pewnego stopnia uruchamia procesy naprawcze organizmu i potrafi być pozytywne w skutkach a nie destruktywne. Między innymi naprawiają się telomery.
@LukaszLamza
@LukaszLamza 5 жыл бұрын
Czas to taka śmieszna sprawa, że bardzo trudno o "odkrycie" czegoś nowego w tym naprawdę głębokim filozoficznym sensie. A ja jednak komentuję bieżącą literaturę naukową. Co do promieniowania - nastawię radar. Naukowcy też ludzie, więc można się spodziewać, że któryś journal zapragnie opublikować coś na modny, serialowy temat. ;)
@postradio8901
@postradio8901 5 жыл бұрын
@@LukaszLamza Dziękujemy. Z tego co pamiętamy to był podejmowany taki temat (czasu) w nieodżałowanym czasopiśmie Problemy: o ruchu cząstek. To były lata 90te więc nie było jeszcze dogłębnej wiedzy o polach wypełniających przestrzeń. Co do promieniowania, chodziło nam o taką wiedzę (niestety nie jest to tekst z Nature): www.if.pw.edu.pl/~pluta/pl/dyd/mtj/zal1/pz15/Wilinski.pdf
@ELIAN0612
@ELIAN0612 5 жыл бұрын
Gdzieś ostatnio wyczytałem że czas jest konsekwencją grawitacji Tyle że nie wierzę w Grawitacje a raczej w Cymatyke
@panikrystyna1
@panikrystyna1 5 жыл бұрын
Dziękuję serdecznie za : świetną dedykację, książkę fascynującego autora, super koszulkę do której i tak się nie dopchnę. Pozdrawiam w dalszym ciągu serdecznie.
@justbeadaydreamer
@justbeadaydreamer 5 жыл бұрын
Niesamowicie ciekawy jest ten temat organoidów! Aż mam ciarki na myśl, że jeśmy na dobrej drodze uporządkowania komórek w coś tak skomplikowanego jak ludzki organ. A najlepsze jest to, że jestem pewna, że naukowcom uda się to zrobić prędzej czy później
@dugiejoness5197
@dugiejoness5197 5 жыл бұрын
Bardzo dobrym przybliżeniem intuicyjnym efektu Casimira jest przyciąganie się bliskich statków na sfalowanym morzu
@ArsenicMakeup
@ArsenicMakeup 5 жыл бұрын
#2 - zapasowe wątroby, studenci doceniają. Ja czekam cierpliwie na mózg, albo choć ćwierć, żeby to wszystko pojąć. Dzięki za książkę i koszulkę - dotarły! Noszę z dumą, a za lekturę wezmę się zaraz po Patologach P. Łopatniuk.
@jarekk.8247
@jarekk.8247 4 жыл бұрын
ciekawe czy ten efekt casimira odpychająco-przyciągający uda się wykorzystać do eliminacji tarcia między 2 materiałami o dużej masie. to byłby przełom technologiczny 21 wieku
@ELIAN0612
@ELIAN0612 5 жыл бұрын
A może to jest efekt dociskania a nie przyciągania. Skoro na zewnątrz płytek jest cała gama promieniowania a wewnątrz już go niema w takiej gamie to siłą rzeczy zewnętrzne promieniowanie będzie te płytki dociskać. Powiedzmy różnica "ciśnień" elektromagnetycznych Trzeba tylko odpowiedni wzór do tego wymyślić.
@synterr
@synterr 5 жыл бұрын
Bywam w Re często, czemu Cię nie spotkałem... ;)
@leszekostachowski549
@leszekostachowski549 4 жыл бұрын
C=ε0εrSd Wyjaśnienie symboli: C - pojemność kondensatora płaskiego [Fmm2m=F] ε0εr - przenikalność elektryczna próżni i ośrodka [Fm] S - pole powierzchni okładek [m2] d - odległość między okładkami [m] Co liczymy? Pole powierzchni okładek - pole powierzchni w skalach wielkości fal ma budowę pofalowanej fali - nie jest płaskim [m2] - imaginacja zaokrąglenia statystycznego .. Odległość między okładkami ma taki sam charakter. Jest to trójwymiarowa konstrukcja, a przestrzeń przy specyficznych odległościach może tworzyć efekt - fale mogą się różnie zazębiać.. Próżnia tak samo istnieje jak eter.. są konceptami o nieznanej budowie.. Działać będzie tak PI w drzwi, przy standardowych okolicznościach.. Wielkości jedno i dwuwymiarowe są statystycznymi zaokrągleniami kształtów i aby wyniki działały, trzeb korygować współczynnikami korygującymi zależnymi od typowej budowy powierzchni użytych materiałów. Nasuwa się wniosek, że może powstać bardzo unikalne urządzenie, które będzie się zachowywać zupełnie inaczej.. Bez narzędzi do obserwacja takiego efektu w tak małej skali, nigdy nie dowiemy się dlaczego.. Elektronika to też jest mechanika w skali nanotechnologii i mniejszej.. Nie widać nieuzbrojonymi sensorami, że coś się porusza, kręci, draga, wibruje.. To czy to znaczy, że nie da się ukręcić śrubki?
@dawidekpoland493
@dawidekpoland493 4 жыл бұрын
tak jest kochamy wykresy :)!!! jak ja moglem was nie "znac" ,pzdr
@Strategiusz
@Strategiusz 5 жыл бұрын
A jakby tak wziąć jakieś artykuły na przykład tego typu przeglądowego sprzed 20 lat i zobaczyć czy ich przewidywania się sprawdziły?
@magisterludigraszklanychpa9625
@magisterludigraszklanychpa9625 5 жыл бұрын
Uff !!! Nie lubię mieć dysonansu poznawczego, a będac niedawno w i spacerując po starówce Krakowa takowego doświadczyłem. Otuż : kilka miejsc rozpoznałem jako miejsca nagrywania odcinków. Kłuciło się z moim(fałszywym) założeniem, że nagrywane są one w jednym miejscu ...Uspokoił mnie Pan, Panie Łukaszu i powrócił złudzenie w adekwatność percepcji do jej przedmiotu ! (nie wiem, czy zachowałem tu precyzję wypowiedzi :) ) Pozdrawiam Was !!!
@tomiekk6255
@tomiekk6255 5 жыл бұрын
prawdziwy Robert Makłowicz nauki
@SQ5TK
@SQ5TK 5 жыл бұрын
sto lat w filmie występuje myszka miki :)
@jolantalewandowska9046
@jolantalewandowska9046 4 жыл бұрын
i pies Pluto😊
@piotrsz5511
@piotrsz5511 5 жыл бұрын
W temacie 100 lat w filmie - myślę, że chodzi o filmy dokumentalne, gdy dany aktor nie występuje bezpośrednio, ale są fragmenty z jego udziałem i IMDB to zalicza oraz odrestaurowane cyfrowo produkcje. Bo nawet Kirk Douglas nie ma stuletniej kariery filmowej.
@nzsbango
@nzsbango 2 жыл бұрын
Racja. Niektórzy aktorzy występują też pośmiertnie dzięki deepfake.
@user-bp1gl6vd7l
@user-bp1gl6vd7l 8 ай бұрын
liczy się tylko "obrót" :)
@nikolasmarch715
@nikolasmarch715 3 жыл бұрын
A komórkę macierzysta można zamienić w komórkę mieszka włosowego bądź włosów?
@ansuz3653
@ansuz3653 5 жыл бұрын
W przypadku przewidywania sukcesów aktora w Hollywood można zrobić to znacznie precyzyjniej, szybciej i prościej. Wystarczy sprawdzić pochodzenie rasowe i ustalić, czy jest żydem? Gdy aktor jest żydem to sukces jest pewny w 100%. Można jeszcze z dużym prawdopodobieństwem oszacować sukces nie-żyda, jeśli romansuje z żydowskim producentem, reżyserem lub żydowskim np operatorem. Tutaj nie ma 100% pewności a jedynie dosyć wysokie prawdopodobieństwo. Ponadto kolorowi aktorzy mają znacznie większe szanse na sukces w żydowskim Hollywood, niż Biali, ale nie współżyjący z żydami. Nauka nie lubi komplikacji metodologii więc warto korzystać z najprostszych metod. ;) Wiem, wiem, że to co napisałem jest niepoprawne politycznie, ale gdybyśmy wciąż bali się napiętnowania i szykan systemu, to nadal traktowalibyśmy Ziemię jako środek wszechświata. AMEN
@sylwesterzawadzki4063
@sylwesterzawadzki4063 5 жыл бұрын
Płytki wzorcowe, używane powszechnie w każdym zakładzie gdzie są tokarki szlifierki i frezarki, służące do kalibrowania mikromierzy i passametrów (Transametr, choć nikt tej nazwy nie używa) również złączone nie odrywają się. Można dotknąć płytkę 6mm do płytki 25mm i trzymając za płytkę lżejszą, utrzymywać cięższą - a więc siła znaczna. W tym wypadku również odpowiedzialny jest efekt Casimira?
@LukaszLamza
@LukaszLamza 5 жыл бұрын
Ja bym raczej podejrzewał siły van der Waalsa plus ciśnienie atmosferyczne. Te pierwsze występują pomiędzy wszystkimi odpowiednio zbliżonymi do siebie atomami, a w przypadku bardzo gładkiej, płaskiej płytki, po prostu zapewniasz dużo tego typu kontaktów. To drugie wynika z tego, że na dwie "sklejone" ze sobą płytki ze wszystkich stron napiera powietrze. Ciekawostka: w średniowieczu bawiono się przez jakiś czas z teorią, że niechęć gładkich płytek do rozdzielania się wynika z tego, że gdyby odpowiednio szybko odessać je od siebie, to na krótką chwilę - zanim by tam napłynęło powietrze - powstałaby próżnia. Próżnię interpretowano natomiast jako nie-przestrzeń, ponieważ zaś Bóg jest wszechobecny, tj. obecny w każdym punkcie przestrzeni, na tę krótką chwilę powstałoby miejsce pozbawione Boga. Ponieważ Natura jest stworzona przez Boga i ciąży ku niebu, wzdraga się przed zapraszaniem do świata Szatana - stąd też wrodzony światu "niechęć do próżni" vel horror vacui. No więc albo to, albo siły van der Waalsa. ;)
@sylwesterzawadzki4063
@sylwesterzawadzki4063 5 жыл бұрын
@Norbert Rybarczyk płytki o których mowa, kalibrują pasametr mierzący z dokładnością do mikrona (jedna tysięczna milimetra) sama więc, musi być co najmniej dziesięciokrotnie dokładniejsza - do jednej dziesiętnej mikrona (do jedno dziesięciotysięcznej milimetra), a co za tym idzie, jej powierzchnia musi mieć odpowiednią gładkość. (Czasami zadziwia, jakie zaawansowane technologie są w "zwykłych" fabrykach). Stąd moje pytanie, czy przy takiej dokładności, nie zachodzą już efekty kwantowe.
@akta1984
@akta1984 4 жыл бұрын
Czy można zamówić nowy mózg ?
@leszekbazylinski9605
@leszekbazylinski9605 2 жыл бұрын
„Z rzędu”, nie „pod rząd” - tak sobie polonistycznie zrzędzę w trosce o mój ulubiony kanał i prowadzącego:)
@ELIAN0612
@ELIAN0612 5 жыл бұрын
Przecież żyjemy w zupie elektromagnetycznej, promieniowanie jest wszędzie
@dugiejoness5197
@dugiejoness5197 5 жыл бұрын
W tym miejscy jest błąd merytoryczny wizualizacji. kzbin.info/www/bejne/rqSpaX5njNh-bLM Składowa elektryczna jest przesunięta w fazie o PI/2, więc wektor B i E nie mogą rosnąc jednocześnie. Jeden indukuje drugi dzięki czemu światło "biegnie".
@QlturalnaMaszyna
@QlturalnaMaszyna 2 жыл бұрын
Kawałek mózgu wyhodowany zastępujący zniszczony. A gdyby zastąpić zdrowy? Czy gdyby robić to sukcesywnie, i pomału (tak aby się te kawałki przystosowywały) - czy dostalibyśmy całkowicie nową osobę?
@evalexis01
@evalexis01 5 жыл бұрын
Tylko ta słomka to była plastikowa czy biodegradowalna...?
@leonwolf3254
@leonwolf3254 2 жыл бұрын
Może jakieś dziecko aktora które wystąpiło w filmie niedługo po urodzeniu a potem często bywało na planach filmowych i tak dalej aż po starość.
@Cm8919
@Cm8919 5 жыл бұрын
Kirk Douglas chyba
@user-bp1gl6vd7l
@user-bp1gl6vd7l 8 ай бұрын
... a może to już "stop"?
@aapa3014
@aapa3014 5 жыл бұрын
Fajne te filmiki tylko trochę za długie
@grzegorzl6987
@grzegorzl6987 5 жыл бұрын
Chyba za krótkie?
@czarekf.3941
@czarekf.3941 4 жыл бұрын
Aktor zaczynający karierę niczym postać Trumana (Jim Carrey) i żyjący dość długo mógłby stuletnią karierę przeżyć... Tyle, że Truman nie był aktorem...
@andrzej9618
@andrzej9618 5 жыл бұрын
skucha za oglądanie bez uwagi :/
@franekmilusinski5071
@franekmilusinski5071 5 жыл бұрын
coś z metafizyką
@donniedarko4209
@donniedarko4209 5 жыл бұрын
Jezory Pasiukowski Metafizykę ten pan omawiał już podczas kursu o wieloświecie
@kukumuniu5658
@kukumuniu5658 5 жыл бұрын
Efekt Mateusza? To czysty kapitalizm bo w kapitalizmie bogaci się bogacą a biedni biednieją.
@jaroslawrafalski4280
@jaroslawrafalski4280 4 жыл бұрын
A w komunizmie wszyscy biednieją
1 or 2?🐄
00:12
Kan Andrey
Рет қаралды 51 МЛН
Smart Sigma Kid #funny #sigma #comedy
00:25
CRAZY GREAPA
Рет қаралды 18 МЛН
The child was abused by the clown#Short #Officer Rabbit #angel
00:55
兔子警官
Рет қаралды 25 МЛН
Inteligencja pozaziemska - Astronarium 176
24:19
Astronarium
Рет қаралды 110 М.
Wieloświat - Astronarium 173
22:40
Astronarium
Рет қаралды 123 М.
Jak powstało życie? Łukasz Lamża
46:11
Copernicus
Рет қаралды 158 М.
AI w medycynie - wykład prof. Rafała Obuchowicza
1:00:07
Uniwersytet Jagielloński - Collegium Medicum
Рет қаралды 418
1 or 2?🐄
00:12
Kan Andrey
Рет қаралды 51 МЛН